551

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

smile taaaa chciałbym to zobaczyć jak w poniedziałek rano organ samorządowy zawiadamia ?!? smile smile smile

Alteri vivas oportet, si tibi vis vivere
Miejcie odwagę!... Nie tę jednodniową, Co w rozpaczliwym przedsięwzięciu pryska,
Lecz tę, co wiecznie z podniesioną głową Nie da się zepchnąć z swego stanowiska.

552 Ostatnio edytowany przez slavo83 (2016-04-21 21:18:15)

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

-

553

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Marta Tylza-Janosz napisał/a:

Jednym słowem ciekawe.

...i okazuje się, że ...

Zenon napisał/a:

Czemu by się bliżej nie przyjrzeć funkcjonuje źle, wcale albo ze szkodą dla mieszkańców.

Link do całości: http://czaniec.pl/forum/post8164.html#p8164

Też ciekawe.

Ulotka, pomimo tego, że zawiera niezgodne z ustawą treści "wisi" na urzędowej stronie
http://porabka.pl/fck_files/TLdTW4rP.pdf

Proszę również zajrzeć do mojego wpisu tutal (wszystkie dotyczą SIWZ):
http://czaniec.pl/forum/post7702.html#p7702
http://czaniec.pl/forum/post7696.html#p7696

I komy mają obywatele ufać?

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

554

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Zenon napisał/a:

I komy mają obywatele ufać?

Jak komu wloscianinowi on wie wszystko i zaraz coś zaradzi :-)

555

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Zenon napisał/a:

Nie mieszajcie się do tego, bo będzie krzyk, że znów donosicie.


Ale jak to się nie mieszajcie. Ludzie mają konkretny problem. To może spotkać każdego z nas, a z tego co tu czytam wynika, że firma ATRA kręci lody na boku.  Bo niby ma płacić gmina, bo gmina ogłosiła przetarg, w którym nie ma mowy o podwykonawcy. Samochody mają być oznakowane, pracownicy firmowo ubrani – wierze Pani Marcie. A tu przejeżdża jakiś samochód bez żadnych znaków rozpoznawczych, zmęczeni życiem panowie taszczą śmieci na pakę, żądają dodatkowych pieniędzy za odbiór odpadów, znów bezpodstawnie – wierzę Panu Sławkowi i Zenonowi i jeszcze nie dają pokwitowania!!! To może Pan Pardela zainteresuje się swoimi pracownikami, czy nie dorabiają sobie na boku naszym kosztem. A jak nie Pan Pardela to urzędnicy w gminie, choć w to nie wierzę tak jak Pan Piotr. I co? Po to te wszystkie piękne słowa od SNG, żeby teraz się wycofać i zachować jak Wloscianin? Pomarudzić, pobiadolić, a ludzi z niczym zostawić? Jeżeli tak będzie to pierwsza porażka panów z SNG!!!

556

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

cieciola napisał/a:

Jeżeli tak będzie to pierwsza porażka panów z SNG!!!

Spokojnie szanowna Pani smile

My już sobie przygotowujemy pytania na pierwszą komisję Rady Gminy,

Mamy wiele pytań w kwestii przetargu, odpadów, kosztów i jakości wykonania.

Proszę zauważyć że pod postami są emotki smile czyli jest to forma aluzji.

Czekamy więc na więcej sygnałów od mieszkańców na temat nieprawidłowości i zadamy odpowiednie pytania Radzie Gminy oraz Wójtowi.

A relacje z obrad jak zwykle znajdą się na naszej stronie www.sng.org.pl

Pozdrawiam
Piotr Dusza

Alteri vivas oportet, si tibi vis vivere
Miejcie odwagę!... Nie tę jednodniową, Co w rozpaczliwym przedsięwzięciu pryska,
Lecz tę, co wiecznie z podniesioną głową Nie da się zepchnąć z swego stanowiska.

557

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

slavo83 napisał/a:

To dlaczego Pan Pardela przyjechał do znajomego i wziął za usługę 80zł.  Dodatkowo na pytanie o jakieś potwierdzenie dla klienta pracownik powiedział, że nie posiada w samochodzie żadnych się druków do potwierdzenia.

Bardzo dobrze, że takie pytania padają na forum. Ustawę śmieciową każdy powinien znać a już z całą pewnością dostał kartkę do domu jak ona działa. Tam pisze wyraźnie, że nie ponosimy żadnych dodatkowych opłat. Napisane jest też co zrobić gdy mamy odpady po remontach itp.

Z tego co kolega slavo napisał sytuacja zdarzyła się u sąsiada. Pisze też, że "Pan Pardela przyjechał do sąsiada i wziął za usługę 80zł". Dalej pisze o pracowniku, że nie miał kwitów. To kto w końcu przyjechał Pardela czy pracownik?

Czy przypadkiem nie było tak, że przyjechało auto, zabrało śmieci i kierowca zażądał opłaty w wysokości 80 zł? Liczył na to, że klient nie zażąda kwitu i kasa zostanie w jego kieszeni. Gdy tak się nie stało stwierdził, że klient ma sobie pojechać do biura po paragon. Liczył pewnie, że klientowi nie będzie się chciało. Moim zdaniem mamy tu opisany przykład ewidentnego wyłudzenia pieniędzy przez pracownika. Pewnie gościa wyleją w poniedziałek na zbity pysk i bardzo dobrze:)

558 Ostatnio edytowany przez slavo83 (2016-04-21 21:18:18)

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

-

559 Ostatnio edytowany przez Wloscianin (2013-08-11 13:31:56)

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

slavo83 napisał/a:

A gościa nie wyleją, bo p.Pardela pewnie o tym wie i sam pewnie kazuje te opłaty pobierać. Jeżeli nie, to pracownicy sobie dorabiają na lewo.
Nie wiem - nie osądzam.
Tak tylko się domyślam, bo chyba tu pisało gdzieś już albo na sng.org.pl, że mieszkańcowi też chcieli policzyć za odbiór szyb to pewnie tak nie było tylko tutaj.

Czy gościa wyleją przekonamy się wkrótce. Obawiam się, że Pardela jako właściciel firmy nie ma żadnego interesu w wyłudzaniu pieniędzy od mieszkańców. Wystarczy pomyśleć czy dla 80 zł warto narażać kontrakt na którym opiera się firma. Byłby idiotą gdyby tak robił.

560 Ostatnio edytowany przez slavo83 (2016-04-21 21:17:53)

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

-

561

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

slavo83 napisał/a:

A ja się obawiam czy to w ogóle dojdzie do p.Pardeli i gminy. Bo pewnie nie.

Niewątpliwie dojdzie. Na forum możemy się ścierać i wyrażać różne opinie. Dla wielu forum jest tendencyjne i nie chcą brać udziału w dyskusji, ale zaglądają. Jeżeli nie bezpośrednio zainteresowani to i tak do niech dojdzie:)

Reakcja powinna nastąpić już jutro. To szwindel, inaczej nie można tego nazwać. Dlatego winny powinien stracić pracę!

562

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Wujek kapusniak już zadzwoni do kolegi Magistra Krzysia i powie co to złe ludzie piszą na forum. :-)

Ale że na sąsiada kapował nie napisał.

563

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Winnego szukajcie.
Ja wam pomogę, żebyście nie kluczyli niepotrzebnie. Winny tego zamieszania jest na ul. Krakowskiej w Porąbce.

Dlaczego tak myślę?

Zacznijmy od ulotki. Zawiera niezgodne z ustawą treści z czym trudno nawet dyskutować. Taka ulotka "wisi" sobie w najlepsze na urzędowej stronie
http://porabka.pl/fck_files/TLdTW4rP.pdf i nawet udzielone wyjaśnienia za wniosek SNG nie spowodowały usunięcia ulotki z nieprawdziwymi informacjami. Można więc domniemać, że ulotka wisi za przyzwoleniem winnego. Urząd godzi się z takim stanem.
Właściwie to nie jest urzędowa strona, bo jedyną urzędową stroną jest BIP.

Za to w BIP!

Wisi tam sobie spokojnie niezgodna z prawem Uchwała Nr XXIV/230/2013 Rady Gminy Porąbka z dnia 30 stycznia 2013r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Porąbka. http://www.bip.porabka.pl/BIP.aspx?Sel= … dent=12080

A przy okazji warto rzucić okiem na zapisy regulaminu, a w szczególności na:
Rozdział 1 Wymagania w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie nieruchomości

§ 1.
1. Powstające na terenie nieruchomości odpady komunalne należy zbierać i gromadzić w sposób selektywny.
2. Przed zgromadzeniem odpadów komunalnych w pojemnikach, workach lub w wydzielonych miejscach na
terenie nieruchomości należy je poddać segregacji mającej na celu oddzielne gromadzenie:
(...)
5) odpadów budowlanych i rozbiórkowych,

Rozdział 3. Częstotliwość i sposoby pozbywania się odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych z terenu
nieruchomości oraz terenów przeznaczonych do użytku publicznego

§ 8.
1. Właściciele nieruchomości obowiązani są do pozbywania się odpadów komunalnych z terenu nieruchomości
w sposób systematyczny, gwarantujący zachowanie czystości i porządku na nieruchomości.
2. Gmina zapewni następujące możliwości pozbywania się odpadów komunalnych:
1) odbieranie wszystkich odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, realizowane przez firmę wybraną
przez Gminę Porąbka w przetargu, o którym mowa w art. 6d ust. 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r.
o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Wreszcie, wisi sobie Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia na świadczenie usług odbioru odpadów komunalnych z terenu Gminy Porąbka po modyfikacji z dnia 06.05.2013 r.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

564

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Co chciałeś nam Zenonie powiedzieć, że to wójt kazał gościowi przytulić osiem dych do prywatnej kieszeni?

565

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

To ty powiedziałeś.
Nie zamierzam ci tłumaczyć. Radzę tylko. Spróbuj jeszcze raz przeczytać. Może ci się uda.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

566

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

No to mamy eksperyment. Zobaczymy, czy urząd gminy zajmie się sprawą, która w końcu dotyczy jednego z najulubieńszych pupilków pana wójta. Ja uważam i nie jestem w tym samotna, że o takich sprawach powinna się dowiedzieć firma Remondis, dla której Pardela pracuje. Ja to rozumiem tak, że wójt zatrudnia Remondis, Remondis najął podwykonawcę ATRA, ATRA ma swoich pracowników, którzy możliwe, że coś zarabiają na lewo od mieszkańców, którzy nie wiedząc za co płacą. A jeszcze brak pokwitowania to tak jak brak paragonu w każdym sklepie. I jak tu nie kochać wójta. A czy to prawda, że w Porąbce na placu targowym leży góra śmieci i straszy klientów straganów warzywnych?

567 Ostatnio edytowany przez slavo83 (2016-04-21 21:17:54)

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

-

568

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

No właśnie, jakie to były odpady? To nie zostało sprecyzowane. Może się okazać, że pracownicy działali zgodnie z prawem a jedyną ich przewiną był brak paragony z kasy fiskalnej.

569

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Jakie? To proste - powstające w gospodarstwach domowych czyli komunalne.

Na gruncie przepisów prawa śmieciowego nie zostały zdefiniowane jako takie odpady budowlane. Nie zostały również wyodrębnione w ustawie o odpadach.

Ustawa śmieciowa jak i prawo miejscowe stanowi wyraźnie, że w ramach opłaty śmieciowej gmina odbiera od właściciela nieruchomości każdą ilość odpadów komunalnych. W kwestii, co rozumiemy pod pojęciem odpady komunalne, czyli dokładnie w tej, o którą pytasz, ustawa śmieciowa odsyła do ustawy o odpadach.


7) odpadach komunalnych – rozumie się przez to odpady powstające w gospodarstwach domowych, z wyłączeniem pojazdów
wycofanych z eksploatacji, a także odpady niezawierające odpadów niebezpiecznych pochodzące od innych wytwórców
odpadów, które ze względu na swój charakter lub skład są podobne do odpadów powstających w gospodarstwach
domowych; zmieszane odpady komunalne pozostają zmieszanymi odpadami komunalnymi, nawet jeżeli zostały
poddane czynności przetwarzania odpadów, która nie zmieniła w sposób znaczący ich właściwości;

Czy to jest skomplikowane? Uważam, że nie.

W tym przypadku to oczywiste, że ani Rada Gminy ani wójt, ani tym bardziej firma Remondis na potrzeby gospodarki śmieciowej w Gminie Porąbka nie mogą stanowić prawa w zakresie ustanowienia (definiowania), co jest odpadem komunalnym, a co nim nie jest.

Wyjaśnienie jakie otrzymał Slavo83 od dyspozytora jest, delikatnie mówiąc błędne.

Jeżeli się mylę w tym, co tutaj napisałem, to proszę wskazać gdzie popełniłem błąd.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

570

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Chyba nam Zenon przez przypadek zamknął temat. Zatem otwieram ponownie i wrzucam odpowiedź Slavo83, który odpowiedział gdzie indziej z braku możliwości tutaj:

slavo83 napisał/a:

Witam, otworzyłem ten temat jako kontynuację tematu: Podatek śmieciowy bo nie wiem czemu go zamknięto. Hmm???

Proszę mi zatem powiedzieć czy jeżeli będę sobie robił remont w domu i będę miał 50 worków 120l albo zadzwonię do p.Pardeli aby mi podstawił kontener 1100l to co wtedy. Zapłacę czy nie...

Remont w domu taki zwykły nie wymaga pozwolenia, więc jak to Remondis twierdzi odbiór jest bezpłatny. A śmieci mogę narobić 5x więcej niż takie, które powstały po ociepleniu budynku, czyli głównie resztki ścinek ze styropianu, parę puszek i wiader itp.

I co, p.Pardela takie śmieci bez żadnych "ale" mi odbierze? Wątpie...

Nie wiem czemu temat został zamknięty. Gmina ma to gdzieś, Remondis odsyła do p. Pardeli - nie wiem czemu bo ja mam ulotki z firmy Remondis i to oni mają sobie te sprawy załatwić z p.Pardela bo co mnie obchodzi kogo oni sobie wzięli za podwykonawcę. Ulotki są z Remondis.

Widać, że ktoś chce temat uciszyć itp.
Nie zamyka się dyskusji, która trwa.
Po drugie, nie ma tu nikogo kto może pomóc, kto może zareagować.
Wysłałem tak samo mail'a do SNG i zero odzewu.

Pozdrawiam, admin http://czaniec.pl/forum/yaya.gif
http://www.danasoft.com/sig/118547.jpg

571

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

slavo83 napisał/a:

Po drugie, nie ma tu nikogo kto może pomóc, kto może zareagować.
Wysłałem tak samo mail'a do SNG i zero odzewu.

My nie mamy brygad szybkiego reagowania smile

Wczoraj na spotkaniu SNG zastanawialiśmy się nad tym problemem

Musimy dokładnie przeanalizować dokumenty i zapoznać się z wieloma rzeczami bo jak już pisane było w temacie o SNG my chcemy działać w granicach PRAWA.

Mamy przygotowane wiele pytań do Rady Gminy i czekamy na najbliższą komisję.
A swoją drogą również zamierzamy porozmawiać z firmą Remondis.

Daj nam czas, Urząd Gminy i RG miały czas pracować nad kwestią odpadów od 2010 roku. Jak to robili opisywaliśmy już nie raz, jakie błędy popełnili wykazaliśmy i my i RIO.

Alteri vivas oportet, si tibi vis vivere
Miejcie odwagę!... Nie tę jednodniową, Co w rozpaczliwym przedsięwzięciu pryska,
Lecz tę, co wiecznie z podniesioną głową Nie da się zepchnąć z swego stanowiska.

572

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Faktycznie. Zamknięcie tematu to maja sprawka. To przypadek..
Slawo83. Nie miałem zamiaru uciszać tematu. To zwykły przypadek.  Przepraszam.
Jak to dobrze że admin czuwa.

Moim zdaniem twoje śmieci podlegają odbiorowi w ramach opłaty wpłacanej do UG. Nie jestem jednak alfą i omegą i mogę się mylić.
Analizuj art. 5 pkt 1 i pkt 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, art. 29 i 30 prawa budowlanego i definicje.
Link:  http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? … 0120000391
Link: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? … 0102431623

Tak jak napisał Pan Dusza. Trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Jako obywatel masz prawo złożyć skargę do UG. To najlepsza droga. Instytucja skargi to prawo obywateli do wyrażania niezadowolenia w przypadku nienależytego wykonania usługi.

Interwencja SNG to rzecz wtórna. Możesz być jednak pewien, że stowarzyszenie zajmie się sprawą utrudnień w odbiorze odpadów. Takie działanie względem obywateli ma zresztą zapisane w Statucie.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

573

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Kolega prawie skończył budowę i śmieci miał tyle że hoho. W gminie (innej niż Porąbka, ale też "podbielskiej") kazali mu jechać z tym samodzielnie na wysypisko w Bielsku. No to zapakował prawie 300 kg śmieci i pojechał. Tam papierów musiał wypełnić kupę - skąd/gdzie/po co/suche/mokre/ile kg (swoją drogą czemu mu auta nie zważyli przed i po?). Potem miał podjechać pod dany kontener i wysypać swoje śmieci budowlane.
Facet powiedział mu tam, że raz na miesiąc może przywozić ile chce takich śmieci bezpłatnie.

http://img.userbars.be/userbars/11/25648.gif

574 Ostatnio edytowany przez slavo83 (2016-04-21 21:17:43)

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

-

575

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

slavo83 napisał/a:

Czemu więc jednak w innych gminach z powiatu bielskiego nie trzeba płacić za odpady budowlane...

Bo tam mają gospodarza przez duże "G" a u nas wybierają ludzie nie według talentu i rozumu tylko "swojaka".

No to mamy "swojaków" i jest jak jest.