576 Ostatnio edytowany przez slavo83 (2016-04-21 21:17:41)

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

-

577

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Mokrego do jednego z suchym nie widziałam, ale plastiki ze szkłem nagminnie. Jeśli musimy tak segregować, to jak to możliwe, że potem ATRA zbiera wszystko do jednego samochodu. I co się z tym dzieje? Są tak zawożone do Bielska?

Mnie też intrygują te opłaty za odpady budowlane. Z tego co wiem, to w Porąbce na targu w zeszłym tygodniu od środy do poniedziałku leżała sterta śmieci, które straszyły kupujących na targu i turystów przyjeżdżających nad Wielka Puszczę. A ludzie nie tylko z gminy wyrzucali tam wszystko co się da. Odpady budowlane też.

578

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

cieciola napisał/a:

I co się z tym dzieje? Są tak zawożone do Bielska?

Odpowiedź jest prosta. I padła już tutaj na forum nieraz. Warto więc wrócić do starszych wpisów.

Np. tego z dnia 27.09.2012 r.:
W ten też cudowny sposób pieniądze, które mogłyby pozostać w kieszeniach mieszkańców gminy, jako wynagrodzenie za posortowanie (suchych śmieci), ustawodawca umożliwił zmniejszenie opłaty za odbiór śmieci posortowanych, trafi, dzięki wójtowej wspaniałomyślności i niebywałej troskliwości o nasze interesy, wprost DO KASY FIRMY - WŁAŚCICIELA  LINII DO SEGREGOWANIA, Z BIELSKA. Nie zostanie w gminie.

Link do całości: http://czaniec.pl/forum/post6011.html#p6011

Lub tego z dnia 2.10.2012 r., gdzie postawiłem pytania:
Dlaczego nasi włodarze upierają się przy zbieraniu odpadów zmieszanych?
Dlaczego forsują prosty podział, przypomnę: na mokre i suche oraz osobno popiół?
Czy na pewno nikt nie wpływa na podejmowane decyzje o wyborze sposobu?

i tezę:
Forsowanie rozwiązania polegającego na zbieraniu od mieszkańców gminy mieszanych odpadów komunalnych stałych jest działaniem na szkodę mieszkańców i środowiska a przede wszystkim drążeniem ich kieszeni na rzecz właścicieli sortowni i patentu

Link: http://czaniec.pl/forum/post6075.html#p6075

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

579 Ostatnio edytowany przez Ignacy Kocemba (2013-08-15 11:32:17)

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Zenon napisał/a:

Dlaczego nasi włodarze upierają się przy zbieraniu odpadów zmieszanych?
Dlaczego forsują prosty podział, przypomnę: na mokre i suche oraz osobno popiół?
Czy na pewno nikt nie wpływa na podejmowane decyzje o wyborze sposobu?

i tezę:
Forsowanie rozwiązania polegającego na zbieraniu od mieszkańców gminy mieszanych odpadów komunalnych stałych jest działaniem na szkodę mieszkańców i środowiska a przede wszystkim drążeniem ich kieszeni na rzecz właścicieli sortowni i patentu

Przeszło miesięczne funkcjonowanie nowego systemu  nasuwa jeszcze więcej pytań niż na etapie jego przygotowania, zarówno w odniesieniu do wybranego sposobu - organizacji przedsięwzięcia jak i kosztów.
Wątpliwości maja wszyscy, mieszkańcy, wykonawcy - firma Remondis i Atra oraz pracownicy Urzędu Gminy.
Trzy ośrodki decyzyjne powodują, że mieszkańcy mający pytania odsyłani są od przysłowiowego Annasza do Kajfasza. Więcej na ten temat już niebawem.

580

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

cieciola napisał/a:

Z tego co wiem, to w Porąbce na targu w zeszłym tygodniu od środy do poniedziałku leżała sterta śmieci, które straszyły kupujących na targu i turystów przyjeżdżających nad Wielka Puszczę. A ludzie nie tylko z gminy wyrzucali tam wszystko co się da. Odpady budowlane też.

To niestety prawda.

Załączniki:

Ikona załącznika Zdjęcie0293.jpg 356.33 kb, 175 pobrań od 2013-08-15 

581

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

W ostatnią sobotę na targu dominował smród odpadów, które wyglądały jak na zdjęciu powyżej. To smutne ale prawdziwe. Tak było, tak służby porządkowe dbają o czystość w Porąbce. A w niedzielę setki turystów przyjeżdżających nad Wielką Puszczę miało okazję spotkać się z takim właśnie widokiem. Jednym słowem wysypisko w centrum wsi.

582

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Mam taki pomysł, żeby to przenieść pod urząd gminy i wysypać Bułce przed wejsciem, może wtedy coś zrobi z tą śmierdzącą górą !!!

583

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Góra zniknęła w poniedziałek, straszyła mieszkańców i turystów przez weekend.

584

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Wloscianin napisał/a:

Każdy może segregować odpady wg swojego uznania. Nic nie stoi na przeszkodzie by złom wywieźć do skupu. Nic nie stoi na przeszkodzie by makulaturę spakować i sprzedać, można też działać charytatywnie i oddać do szkoły, której parę groszy kapnie. Można też sprzedać szkło. Piwo piję butelkowane, bo jest lepsze, ale jeżeli ktoś lubi puszkowe może sobie worek na puszki zostawić. Dobrze płacą.
Tak może zrobić każdy dopóki nie wystawi śmieci za bramę bo wtedy stają się własnością gminy. Nic wam do tego co sobie ludzie sprzedadzą a co oddadzą.


A ja byłam na spotkaniu wiejskim w Czańcu i słyszałam,  że nie wolno zarabiać na śmieciach. Tutaj już to było poruszane i chyba pan Kubiś to dokładnie wyjaśniał. Jak to się więc ma tego co twierdzi Włościanin, że można sprzedać we własnym zakresie. Jeśli ja będę sprzedawała makulaturę, puszki, szkło i metal i nie oddam tego przed płot i będzie tak robiło więcej osób, np. połowa mieszkańców gminy, to znaczy, że będzie mniej do wywożenia do Bielska. Czyli wtedy gmina będzie płacić mniej za odbiór śmieci, mniej płacić się będzie za transport, a to spowoduje obniżkę opłaty śmieciowej. Czyli dokładnie tak jak chce SNG.

A co stoi na przeszkodzie, żeby dziś firma ATRA nie sprzedawała np. makulatury albo szkła i butelek PET w skupach? Czy jest jakiś mechanizm, który to kontroluje? Nie oskarżam nikogo z ATRY, że to robi, bo tego nie wiem. To tylko takie moje spostrzeżenie, bo o ile wiem, to nad Sołą ATRA ma jakiś teren, gdzie zwozi śmieci . Tam można coś posegregować i ulżyć kieszeni mieszkańców.

585 Ostatnio edytowany przez Wloscianin (2013-08-25 15:36:40)

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

cieciola napisał/a:

A ja byłam na spotkaniu wiejskim w Czańcu i słyszałam,  że nie wolno zarabiać na śmieciach. Tutaj już to było poruszane i chyba pan Kubiś to dokładnie wyjaśniał. Jak to się więc ma tego co twierdzi Włościanin,

Była Pani, czytała i nic nie zrozumiała:(
Na ustawie śmieciowej nie może zarabiać gmina. Powtarzam dla zrozumienia, GMINA! Nic nie stoi na przeszkodzie by sprzedawała Pani puszki czy inne surowce i zarabiała na tym. Może Pani też obskoczyć sąsiadów a nawet całą gminę by dali Pani owe surowce. Tak też się dzieje, jeździ po gminie auto, które zbiera złom.

cieciola napisał/a:

A co stoi na przeszkodzie, żeby dziś firma ATRA nie sprzedawała np. makulatury albo szkła i butelek PET w skupach? Czy jest jakiś mechanizm, który to kontroluje?

Atra jest firmą transportową i nie ma możliwości segregowania śmieci. Od tego jest firma w Bielsku, gdzie to wszystko trafia po wystawieniu za płot przez mieszkańca.

Swoje teorie ma SNG. Uważają, że jeżeli będziemy segregowali śmieci na każdą najdrobniejszą frakcję, to możemy na tym zarobić. W Bielsku taką segregację przeprowadzają maszyny, dlatego mamy podział śmieci jaki mamy. Żyjemy w XXI wieku. Natomiast, tak jak napisałem. Jeżeli ktoś chce zarobić na śmieciach, nic nie stoi na przeszkodzie, może grzebać w śmieciach swoich i sąsiadów, wyciągać wszystko co znajdzie i sprzedać, byleby przed wystawieniem śmieci za płot, bo wtedy stają się własnością gminy, która już interesu na nich zrobić nie może.

W ostatniej Kronice jest artykuł, w którym jest opisana afera w kęckiej radzie. Kłócą się między innymi o to, że utracili możliwość przejęcia śmieci. O to walczył Zenon by śmieci lądowały w Kętach. Tyle, że sortownia kęcka ma się nijak do bielskiej. Tu wygrywa technika a nie demagogia:)

586

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Od lipca nurtuje mnie kwestia worków na odpady mokre.

A mianowicie kwestia biodegradowalności tychże.

Nigdzie nie mogę doszukać się informacji na tymże worku czy jest on biodegradalny czy nie?

A z tego co mi wiadomo powinien być i powinno to być oznaczone specjalnym symbolem.

Czas zapytać u źródła !!!

Alteri vivas oportet, si tibi vis vivere
Miejcie odwagę!... Nie tę jednodniową, Co w rozpaczliwym przedsięwzięciu pryska,
Lecz tę, co wiecznie z podniesioną głową Nie da się zepchnąć z swego stanowiska.

587

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Polecam wszystkim artykuł od linkiem
http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,145 … #BoxBizTxt

588

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Podane w artykule przykłady potwierdzają fakt, że na segregowanych odpadach można zarobić. Można w ten sposób obniżyć koszty funkcjonowania systemu. I to wcale nie wymysł mojej chorej wyobraźni.

A co robi nasza władza. Robi wszystko żeby przekonać społeczeństwo do systemu mokre - suche i jedynego wybawienia w bielskiej sortowni.
Skutecznie przekonała radnych do przegłosowania, uważam, że niekorzystnego dla nas związku miĘdzygminnego, a wszystko po to, żeby wydrążyć nasze kieszenie.

Sam system mokre suche jest zaprzeczeniem istoty i sensu nowego podejścia do gospodarki śmieciowej.

Okazuje się, że faktycznie na surowcach wtórnych można zarobić, Może przy okazji warto zastanowić się nad, co najmniej dziwnym zachowaniem się gospodarzy gminy Porąbka w zakresie gospodarowania odpadami. A fakty mówią same za siebie.

Na początku nieco historii.

W 1997 roku Rada Miejska w Kętach podjęła Uchwałę w sprawie szczegółowych zasad utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Kęty, gdzie m.in. zobowiązano właścicieli nieruchomości do segregacji surowców wtórnych. W tym samym roku Gminy Wilamowice, Porąbka oraz Osiek wyraziły chęć przyłączenia się do realizacji powyższego zadania, co w efekcie zaowocowało porozumieniem między gminami w sprawie „Współdziałania międzygminnego w zakresie wspólnej gospodarki odpadami komunalnymi”.

W ramach porozumienia przystąpiono do budowy składowiska wraz ze stacją segregacji odpadów.

Poszczególni uczestnicy porozumienia partycypowali w kosztach następująco:

Gmina Kęty - 962 145,24 zł
Gmina Wilamowice - 403 944,72 zł
Gmina Osiek - 180 007,95 zł
Gmina Porąbka - 406 483,25 zł

Poza tym inwestycję sfinansowano z kredytów:
WFOŚiGW w Bielsku-Białej - 500 000,00 zł
Kredyt NFOŚiGW w Warszawie - 1 459 522,00 zł
oraz dotacja WFOŚiGW w Bielsku-Białej - 351 493,00 zł

Całkowity koszt inwestycji wyniósł: 4 263 595,16 zł.


W oparciu o Porozumienie Międzygminne udział Gmin w spłatach kredytu wynosi:

Gmina Kęty – 49,27%
Gmina Wilamowice – 9,22%
Gmina Osiek - 20,82%
Gmina Porąbka - 20,69%

W oficjalnych dokumentach można przeczytać:
Budowa nowego składowiska odpadów pozwoliła na rozwiązanie problemu składowania i segregacji odpadów komunalnych dla czterech gmin liczących 68250 mieszkańców na najbliższe 23 lata, a podpisane porozumienie międzygminne określiło dalszy kierunek działań po upływie tego okresu.

Tak więc nasza gmina ma zapewnione składowanie i segregowanie odpadów do 2020 roku wraz z perspektywą na przyszłość.



Przepisy nowej ustawy śmieciowej wprowadziły zasadę, że śmieci zmieszane nie mogą być wywożone poza regiony - muszą zostać przekazane do regionalnej instalacji - w naszych realiach to składowisko w Bielsku.
Nie dotyczy to jednak śmieci selektywnie zebranych, co już niejednokrotnie tutaj na forum podkreślałem. W ich przypadku nic nie stoi na przeszkodzie aby dostarczyć je do własnej sortowni w Kętach.

Nigdzie, a zwłaszcza w BIP, gdzie powinny być informacje o losie porozumienia, nie opublikowano informacji o zakończeniu „Współdziałania międzygminnego w zakresie wspólnej gospodarki odpadami komunalnymi”. Dlaczego więc nie korzystamy z sortowni? 


W związku z tym mam kilka pytań do gospodarzy gminy:

Dlaczego mieszkańcy zostali obarczeni finansowaniem droższego rozwiązania jakim jest wożenie śmieci selektywnie zebranych do Bielska, podczas, gdy jak wykazałem wyżej, istnieje tańsza alternatywa - własna sortownia w Kętach.


Dlaczego w Regulaminie utrzymania czystości i porządku znalazł się niezgodny z prawem przepis:
§ 14.
Miejscem przetwarzania odpadów komunalnych, wytworzonych w Gminie Porąbka jest regionalna instalacja
do przetwarzania odpadów komunalnych przy ul. Krakowskiej 315d w Bielsku-Białej, prowadzona przez Zakład
Gospodarki Odpadami S. A. w Bielsku-Białej z siedzibą tamże.

Jakie są dalsze losy porozumienia?

Dlaczego oficjalny publikator - BIP nie zawiera informacji o porozumieniu w sprawie „Współdziałania międzygminnego w zakresie wspólnej gospodarki odpadami komunalnymi”  z gminą Kęty?

PS
Być może nie mam racji wskazując na co najmniej dziwne zachowanie włodarzy gminy w sprawie śmieci. Być może.
Być może to efekt tego, że nie biorę pod uwagę wielu istotnych czynników. Być może.
A dlatego? Być może dlatego, że nie daje mi się szansy uchylając się od publikowania informacji publicznej w oficjalnym publikatorze jakim jest BIP.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

589

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Ciekawie też robi się na terenach przyległych do ZGO w BB. W czwartkowej KB, na drugiej stronie widnieje artykuł pt. : „Radni pytają o wysypisko”, w którym fetorem unoszącym się nad kompostownią obarcza się mieszkańców BB, ale poniekąd i nas. Szef ZGO twierdzi, że źle sortujemy śmieci. No a kto narzucił nam ten sposób segregacji, wg naszego gminnego szefa Prezydent Krywult. A stało się to za aprobatą RG jako całość i UGP, który przygotował, już widać wadliwe rozwiązania.To, o czym pisze Zenon jest częstym tematem rozmów mieszkańców gminy, a jednocześnie kolejnym polem do popisu dla SNG. Niech nasze zuchy ujawniają to wszystko, co Organy Gminy chcą utrzymać w tajemnicy.Liczę na to, że Pani Ala odwiedzi wyborców okręgu wyborczego nr 3 z Apelem SNG w sprawie zróżnicowania i obniżenia naliczania opłaty za wywóz odpadów komunalnych.

590 Ostatnio edytowany przez Wloscianin (2013-08-30 19:58:09)

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Zenon napisał/a:

Nie dotyczy to jednak śmieci selektywnie zebranych, co już niejednokrotnie tutaj na forum podkreślałem. W ich przypadku nic nie stoi na przeszkodzie aby dostarczyć je do własnej sortowni w Kętach.

Zenonie, wielokrotnie na tym forum pokazywałeś nam jak to cudownie dzieje się w gminie Kęty, stawiałeś nam ich za wzór. Twój przyjaciel NowaWieścośtamcośtam, chętnie poucza nas wiejskich kmiotków jak powinien świat wyglądać. Sam też dajesz linki do jego działań.
W ostatniej Kronice przeczytałem jednak artykuł jaka to porobiła się afera w gminie Kęty. Radni chcą obniżyć wynagrodzenie burmistrza właśnie za to, że nie potrafił się porozumieć w sprawie śmieci z innymi gminami. Zrobiła się kicha i śmierdzi.
Zenonie, jaki masz interes by lobbować za wynagrodzeniem kęckiego burmistrza?

Przecież już wielokrotnie mówiliśmy, że maszyny zwyciężają i zawsze technologia obniża koszty. Więcej segregowanych frakcji to więcej worków, których krasnale nie przynoszą gratis, o miejscu w domu i dodatkowej pracy nie wspomnę.

591 Ostatnio edytowany przez wieszczu (2013-08-31 09:11:43)

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Wloscianin napisał/a:

W ostatniej Kronice przeczytałem jednak artykuł jaka to porobiła się afera w gminie Kęty. Radni chcą obniżyć wynagrodzenie burmistrza właśnie za to, że nie potrafił się porozumieć w sprawie śmieci z innymi gminami. Zrobiła się kicha i śmierdzi.

W KB z 22 sierpnia 2013 roku, a więc nie ostatniej, z 29 sierpnia 2013, na piątej stronie widnieje artykuł pt. „Burmistrz Kęt pod obstrzałem radnych. Burza o pensję”. Oto obszerny cytat z przywołanego artykułu:

„W trakcie sesji radny Krzysztof Klęczar przeczytał sporą listę powodów, dla których radni chcieli obniżki pensji. - Pogarsza się sytuacja finansowa gminy, która jest drastycznie zadłużana. Na koniec 2013 roku zadłużenie planowane jest na ponad 41 milionów złotych. Niebezpiecznie, z 3,7 mln do ponad 6 min zł, wzrasta deficyt budżetu gminy. Pomimo trudnej sytuacji finansowej, pracownikom urzędu przydzielane są nagrody, w sumie na ponad 200 tysięcy zł. Trafiają one nawet do osób z bardzo krótkim stażem. Nie podobają nam się drastyczne oszczędności w oświacie, w tym brak inwestycji remontowych w Zespołach Szkolno-Gimnazjalnych nr 1 i nr 2 w Kętach. Burmistrz zaniechał starań o to, aby gminne składowisko odpadów zostało uznane jako regionalne. To będzie miało wpływ na wzrost kosztów odbioru odpadów, za co zapłacą mieszkańcy. Burmistrz samowolnie podzielił milion złotych przyznany przez Radę Miejską na remonty dróg gminnych. Zrobił to bez konsultacji z zarządami dzielnic i częścią radnych. Próbuje przeprowadzić, nawet wobec sprzeciwu dużej grupy radnych, budowę targowiska miejskiego czy kosztowny łącznik ulic Sobieskiego, Zielonej i Świętokrzyskiej, choć na wiele ważniejszych i potrzebnych inwestycji od lat czekają mieszkańcy. Burmistrz lekceważy Radę Miejską kilkakrotnie dając pod glosowanie uchwały, które radni odrzucili. W dodatku część projektów tych uchwał przygotowano wadliwie. Bez konkretnego uzasadnienia zwalnia się pracowników zajmujących kluczowe stanowiska kierownicze w urzędzie gminy, czy gminnych jednostkach podległych. Przegrane sprawy w sądach pracy ze zwalnianymi pracownikami powodują konieczność wypłaty odszkodowań - mówił na sesji radny Krzysztof Klęczar”.

W artykule nie ma mowy o tym, że „Radni chcą obniżyć wynagrodzenie burmistrza właśnie za to, że nie potrafił się porozumieć w sprawie śmieci z innymi gminami”.

Dość kłamstw W.

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Wloscianin napisał/a:

(...)Twój przyjaciel NowaWieścośtamcośtam (...)

Bardzo proszę nie robić czegoś, co Panu niemiłe.

593

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Ale obniżenie pensji wójtowi, skarbnik i sekretarzowi to bardzo dobry pomysł. Może tak radni zastanowili by się nad tym. Wtedy przy głosowaniu będzie widać kto chce rozwoju gminy, a kto chce rozpieszczać urzędników.

594

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Gamza lub Wcośtamcośtam chyba kupuje inne gazety..... drukowane specjalnie dla niego albo nie kuma co czyta smile

Dla niego wszystko to śmieci a dla innych to pieniadze.

Nie chciałbym zobaczyć Polski pod rządami takich ludzi !!!

595 Ostatnio edytowany przez Wloscianin (2013-09-01 10:25:28)

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

wieszczu napisał/a:

Burmistrz zaniechał starań o to, aby gminne składowisko odpadów zostało uznane jako regionalne. To będzie miało wpływ na wzrost kosztów odbioru odpadów, za co zapłacą mieszkańcy.

Wieszczu coś czyta i nic nie rozumie. Wyciąganie wniosków z lektury nie jest jego mocną stroną:(
Z artykułu można wyciągnąć dwa wnioski. Pierwszy, mniej dla nas istotny, że w Kętach wcale nie jest tak różowo jak usiłuje nam się to wmówić na tym forum.

Drugi, mający dla nas znaczenie, że odbiór śmieci w Kętach podrożeje!
Jak widać nic nie daje segregowanie na mnóstwo frakcji. Istotna jest ilość śmieci odbieranych i łatwość segregacji:)

596

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

wieszczu napisał/a:

Burmistrz zaniechał starań o to, aby gminne składowisko odpadów zostało uznane jako regionalne. To będzie miało wpływ na wzrost kosztów odbioru odpadów, za co zapłacą mieszkańcy.

To cytat z KB – jedyny dotyczący odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych, który może stać się powodem obniżenia uposażenia burmistrza Kęt. Poniżej wypowiedź W.

Wloscianin napisał/a:

W ostatniej Kronice przeczytałem jednak artykuł jaka to porobiła się afera w gminie Kęty. Radni chcą obniżyć wynagrodzenie burmistrza właśnie za to, że nie potrafił się porozumieć w sprawie śmieci z innymi gminami. Zrobiła się kicha i śmierdzi.


Powtórzę po raz ostatni, nigdzie w KB nie ma mowy o obniżeniu pensji burmistrza Kęt za brak porozumienia z innymi  gminami w sprawie śmieci.

Dość kłamstw W.

Wloscianin napisał/a:

Drugi, mający dla nas znaczenie, że odbiór śmieci w Kętach podrożeje!
Jak widać nic nie daje segregowanie na mnóstwo frakcji. Istotna jest ilość śmieci odbieranych i łatwość segregacji:)

Odbieranie całego strumienia odpadów komunalnych do Kęt z terenu GP jest na chwilę obecną niemożliwe.  Gmina Porąbka na podstawie Planu gospodarki odpadami dla województwa śląskiego przyjętym przez Sejmik Województwa Śląskiego została przydzielona do Regionu IV, gdzie w Bielsku - Białej znajduje się instalacja mechaniczno – biologicznego przetwarzania odpadów. Ewentualna podwyżka cen w Kętach nas nie dotyczy, gdyż w Gminie Kęty odbiór odpadów komunalnych odbywa się w Stacji Segregacji Odpadów
na Składowisku Odpadów Komunalnych w Kętach, ul. Kęckie Góry Północne oraz w Sortowni odpadów
zmieszanych, Brzeszcze, ul. Graniczna 48.

Dość kłamstw W.

Segregowanie na frakcje, które jako surowce wtórne można sprzedać w punktach skupu jest gwarancją obniżenia kosztów systemu odbioru odpadów komunalnych w GP.

Wątek „PODATEK ŚMIECIOWY” założony został przez Zenona 2012-09-10, tuż po północy 00:39:52, a bystrzak W. do dziś nie rozumie o co w wątku chodzi.

Dość kłamstw W.

Wloscianin napisał/a:

Istotna jest ilość śmieci odbieranych i łatwość segregacji:)

Im więcej odpadów komunalnych można sprzedać, tym niższe koszty całego systemu.

Dość kłamstw W.

597

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

wieszczu napisał/a:

Odbieranie całego strumienia odpadów komunalnych do Kęt z terenu GP jest na chwilę obecną niemożliwe.  Gmina Porąbka na podstawie Planu gospodarki odpadami dla województwa śląskiego przyjętym przez Sejmik Województwa Śląskiego została przydzielona do Regionu IV, gdzie w Bielsku - Białej znajduje się instalacja mechaniczno – biologicznego przetwarzania odpadów. Ewentualna podwyżka cen w Kętach nas nie dotyczy, gdyż w Gminie Kęty odbiór odpadów komunalnych odbywa się w Stacji Segregacji Odpadów

Tym razem w swojej ignorancji przeszedłeś już sam siebie. Ja pytałem Zenona jaki ma interes w lobbowaniu wysypiska w Kętach. Pisanie wszystkich zenonowych teorii nie ma sensu w związku z przytoczoną powyżej twoją własną wypowiedzią! Człowieku, sam sobie co chwilę w stopę strzelasz !!!

Nic mnie nie obchodzi wynagrodzenie Burmistrza Kęt, nic mnie nie obchodzą utarczki w kęckiej radzie! Mnie interesuje w jakim celu Zenon wypisuje nie zgodne z faktami i możliwościami teorie? Tu oczekuję jasnej i klarownej odpowiedzi!

Co do zarabiania na śmieciach, kiedyś dałem Ci radę:) Zarobiłeś?

598

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

wieszczu napisał/a:

Odbieranie całego strumienia odpadów komunalnych do Kęt z terenu GP jest na chwilę obecną niemożliwe.  Gmina Porąbka na podstawie Planu gospodarki odpadami dla województwa śląskiego przyjętym przez Sejmik Województwa Śląskiego została przydzielona do Regionu IV, gdzie w Bielsku - Białej znajduje się instalacja mechaniczno – biologicznego przetwarzania odpadów. Ewentualna podwyżka cen w Kętach nas nie dotyczy, gdyż w Gminie Kęty odbiór odpadów komunalnych odbywa się w Stacji Segregacji Odpadów
na Składowisku Odpadów Komunalnych w Kętach, ul. Kęckie Góry Północne oraz w Sortowni odpadów
zmieszanych, Brzeszcze, ul. Graniczna 48.

Ja nigdy nie mówiłem o całym strumieniu odpadów. Nie mówiłem, bo wiem, co wynika z Planu gospodarki odpadami dla województwa śląskiego. Sam zresztą linkowałem do niego przy okazji dyskusji chcąc głębiej zainteresować ludzi, w tym nie ukrywam radnych i urzędników,  problematyką gospodarki odpadami. Tutaj - http://czaniec.pl/forum/post6075.html#p6075

Wiem doskonale, ze poza Region mogą spokojnie, tj. w majestacie obowiązującego prawa (a nie widzi mi się kogoś) wyjechać odpady zebrane selektywnie - cały ich strumień i nie ma w tym żadnych przeszkód poza układem zamkniętym, któremu jakoś zależy (a pisałem też dlaczego) na tym, żeby śmieci trafiły w całości, w określone miejsce.

Z tego co napisałeś wynika, że Kęty pozbywają się odpadów zmieszanych w Brzeszczach, a selektywnie zebrane segregują u siebie w sortowni, w której powstanie partycypowała gmina Porąbka. Z całą pewnością w ten oto sposób gmina Kęty ponosi mniejsze koszty gospodarowania śmieciami niż przy pozbyciu się również części selektywnie zebranej np. w Brzeszczach  - tak jak to się dzieje w gminie Porąbka gdzie część selektywnie zebrana, trafia do bielskiej sortowni, która na niej zarabia.

Dlaczego więc nasze selektywnie zebrane śmieci nie mogą trafić do kęckiej sortownia, gdzie można by je rozdzielić na frakcje surowców? Surowce zaś sprzedać. A że można na tym zarobić świadczą cytowane tu na forum doniesienia prasowe.

Można z pewnością w ten sposób obniżyć koszty jakie ponoszą obywatele naszej gminy.

Stąd stawiam wciąż pytania. Dlaczego nie korzysta się z rozwiązań istniejących?
Stąd pytam dlaczego skierowano cały strumień odpadów do bielskiej sortowni? Zresztą bezprawnie.
Bielska sortownia niewątpliwie na nich zarabia. Dlaczego NIE NASZA GMINA!?
Czy to nie jest działanie co najmniej zastanawiające?

Dobry gospodarz zawsze korzysta z możliwości obniżenia kosztów działania jego gospodarstwa.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

599

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Zenon napisał/a:

Z całą pewnością w ten oto sposób gmina Kęty ponosi mniejsze koszty gospodarowania śmieciami niż przy pozbyciu się również części selektywnie zebranej np. w Brzeszczach

To dlaczego w Kronice piszą. że Burmistrz ma kłopoty a ceny śmieci mogą podrożeć?

Zostawmy jednak Kronikę a uruchommy logikę.
Zenon proponuje większą segregację, wiąże się to z dodatkowymi workami i miejscem w domu na ich składowanie. Czy to obniża koszty?

Mamy dostarczyć wyselekcjonowane śmieci do Kęt.
Wiąże się to z dodatkowym transportem w przeciwną stronę. Czy to obniża koszty? Wiąże się też z dodatkową logistyką i administracją. Czy to obniża koszty?

Załóżmy jednak, że nie zwracamy uwagi ile zapłacimy za wywóz śmieci i jakie kłopoty będziemy z tym mieli i przyjmiemy wnioski Zenona. Pytanie rodzi się kolejne. Ile Kęty zapłacą za nasze posegregowane śmieci. W sortowni będą dzielić na śmieci nasze i pozostałe i wypłacą nam kasę? Gdyby tak miało być, dlaczego wcześniej nam nie płacili?

Zenonie, nawet przedszkolak widzi, że to się kupy nie trzyma. Podtrzymuję pytanie, dlaczego mieszasz ludziom w głowach?

600

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Czy za to wszystko również My zapłacimy?
http://bielskobiala.gazeta.pl/bielskobi … LokBielTxt