676

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

gminniak napisał/a:

A do radnego Kocemby to mam pytanie o ten Urząd Zamówień Publicznych? Nie wiem co to za maszyna i jak może w gminie pomóż. Może troche jaśniej.

Nie jestem radnym IK, ale na Wikipedii znalazłem to:
"Urząd Zamówień Publicznych – urząd powołany ustawą z dnia 10 czerwca 1994 r. o zamówieniach publicznych[1].

Na czele Urzędu stoi prezes, który jest centralnym organem administracji rządowej. Nadzór nad Prezesem Urzędu sprawuje Prezes Rady Ministrów. Organem doradczym i opiniodawczym Prezesa UZP jest Rada Zamówień Publicznych, której członków powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów.

System zamówień publicznych jest zdecentralizowany, zatem Prezes UZP nie dokonuje zamówień w imieniu innych podmiotów, nie zatwierdza ani nie unieważnia przeprowadzonych przetargów oraz zawartych umów. Do jego obowiązków należą natomiast m.in.:

    opracowywanie projektów aktów normatywnych dotyczących zamówień,
    podejmowanie rozstrzygnięć w indywidualnych sprawach przewidzianych ustawą,
    wydawanie Biuletynu Zamówień Publicznych,
    dokonywanie kontroli procesu udzielania zamówień w zakresie przewidzianym ustawą,
    dokonywanie analiz funkcjonowania systemu zamówień oraz działalność szkoleniowa,

    współpraca międzynarodowa w sprawach związanych z zamówieniami.

Przy Urzędzie działa Krajowa Izba Odwoławcza orzekająca w sprawach odwołań wnoszonych w toku postępowań o udzielenie zamówień publicznych."
Ciekawa byłaby opinia kompetentnego organu.

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Na sesji 17 października br. zadałam pytanie o to na jakiej podstawie firma wykonująca usługi odbioru śmieci żąda uiszczania dodatkowych opłat za odbiór odpadów budowlanych, szczególnie tych niewymagających zgłoszenia i pozwolenia - po dopytaniu Pana Wójta udało się uzyskać odpowiedź, że gmina nie żąda dodatkowych opłat, a mieszkańcy nie mogą być wezwani do ich uiszczania (można będzie pewnie posłuchać na sng.org), tak więc firma nie ma prawa żądać dodatkowych opłat za te usługi. Jednak cała sprawa śmieciowa powinna być jak najszybciej przedyskutowana na komisjach i sesji - prawdopodobnie na początku listopada, jest to o tyle ważne, że trzeba ogłaszać kolejny przetarg, na kolejny okres czasu.

678

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Uważam, że pytanie było bez sensu, ponieważ z góry można było przewidzieć, jak będzie odpowiedź. Nie mniej jednak to dobrze, że temat odpadów budowlanych i rozbiórkowych został poruszony.

Uważam, że problem z odpadami budowlanymi i rozbiórkowymi tkwi gdzie indziej. Przede wszystkim w permanentnym powtarzaniu, że gmina odbiera w ramach opłaty śmieciowej tylko pewien ściśle określony rodzaj odpadów budowlanych i rozbiórkowych - odpady pochodzące z remontów nie wymagających zgłoszenia.

To bzdura.

Niestety ten problem umknął radnym.

Powtarzam więc do znudzenia. Gmina w ramach opłat śmieciowej jest zobowiązana do odbioru od właściciela nieruchomości każdej ilości odpadów komunalnych, w tym remontowych i rozbiórkowych.

Mieszkańcy gminy mają prawo prowadząc remont bądź rozbiórkę w swoim gospodarstwie domowym do wytworzenia odpadów budowlanych lub rozbiórkowych, które są odpadami komunalnymi. Na gruncie ustawy śmieciowej nie ma co do tego wątpliwości.
Nie ma też wątpliwości analizując prawo miejscowe. Proszę zwrócić uwagę na fragment:

2. Przed zgromadzeniem odpadów komunalnych w pojemnikach, workach lub w wydzielonych miejscach na terenie nieruchomości należy je poddać segregacji mającej na celu oddzielne gromadzenie:
1) przeterminowanych leków i chemikaliów,
2) zużytych baterii i akumulatorów,
3) zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego,
4) mebli i innych odpadów wielkogabarytowych,
5) odpadów budowlanych i rozbiórkowych,

który pochodzi z uchwały Nr XXIV/230/2013 Rady Gminy Porąbka z dnia 30 stycznia 2013r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Porąbka.

Dla zapewnienia oddzielnego gromadzenia odpadów budowlanych i rozbiórkowych TO wójt zapewnia podstawienie na zgłoszenie pojemnika lub big-baga.

Właściciel nieruchomości zobowiązany jest na terenie nieruchomości poddać odpady budowlane segregacji mającej na celu oddzielne ich zgromadzenie w pojemniku lub big-bagu.


Dlaczego z tym są problemy? O to trzeba pytać wójta. Jakim prawem ogranicza prawa mieszkańców wynikające z ustawy śmieciowej i uchwały RG?


PS
Przyglądając się pewnemu miejscu w naszej gminie (pozycja 49.836221,19.231331 GoogleMap) można zaobserwować rosnącą górę śmieci w niebieskich workach. Czy bielskie składowisko otworzyło filię? Czy ten proceder odbywa się legalnie? Czy zebrany od mieszkańców gruz budowlany trafia w to miejsce a nie do sortowni w Bielsku? Przypomnę. Radni zapisali w regulaminie, że wszystkie odpady mają trafić do Bielska. Jak to więc jest?

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

679

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Zenon napisał/a:

Przypomnę. Radni zapisali w regulaminie, że wszystkie odpady mają trafić do Bielska. Jak to więc jest?

Ano jest tak, że wielu radnych, jak wynika z filmów, a nie z radosnej nadinterpretacji emocjonalnej głosuje tak, jak wójt chce. Bezkrytycznie, bezrefleksyjnie. Może wójt Czesław obniży czynsz za wynajem mienia gminnego, może uchroni przed wywaleniem za pełnienie funkcji prezesa LKS-u, pozwoli mieszkać w kobiernickim dworku. Przecież niedługo będzie chyba nowy przetarg na wyłonienie firmy odbierającej śmieci, prawda. Mam niewielką nadzieję, że urzędnicy się czegoś nauczyli i postawią na nogi to, co dziś na łbie stoi.

Jeśli wszystkie odpady mają trafiać do Bielska, to dlaczego trafiają do lasów, na pobocza dróg i do rowów. Czy to nie jest oszczędzanie kosztem środowiska? I w ogóle kto w gminie zajmuje się sprawami ochrony środowiska, które jest tu na skandalicznie niskim poziomie.

680 Ostatnio edytowany przez jorgus (2013-11-02 18:16:18)

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Mam pytanie do mieszkańców Porąbki, czy ktoś dzisiaj widział śmieciarkę która zbierała popiół ( według grafika). Starym zwyczajem wystawiłem kubeł już o 5 rano. Zawsze około godziny 8 śmieci już były pozbierane a dzisiaj cisza. Około południa postanowiłem zadzwonić do firmy Remondis aby się upewnić czy taka zbiórka dzisiaj się odbędzie. Otrzymałem potwierdzenie ze termin jest aktualny i że śmieciarka jest gdzieś w centrum i powinna dojechać. Jednak pan z drugiej strony telefonu był oburzony że domagam się wywózki dzisiaj. Stwierdził że przecież są dwa terminy w tym miesiącu i mogę popiół wystawić później tj. za dwa tygodnie. Zastanawiam się czy nie załadować go na przyczepkę i wywieść na plac do firmy odpowiedzialnej za odbiór. Może kupa popiołu pod drzwiami spowoduje poważne traktowanie.

681

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Na ul. Wielka Puszcza samochód się pojawił. Jeśli więc gdzie indziej nie dotarł, to możliwe, że jest to przypadkowe przeoczenie. Jednak reakcja pracownika firmy Remondis jest moim zdaniem niedopuszczalna. W listopadzie odbędzie się posiedzenie komisji, na której omawiane będą aktualne problemy z odbiorem odpadów komunalnych. Przedstawiciele SNG będą zadawać pytania w kontekście zbliżającego się nowego przetargu na odbiór odpadów. Nie zapomnimy o problemie jaki spotkał internautę jorgusia.

682

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Samochody pewnie jeżdżą , ale na pewno nie wszędzie. Mnie to na prawdę wkurza , jak słyszę , że jak komuś nie odebrali dziś popiołu no to odbiorą za dwa tygodnie. A gdzie ten popiół trzymać? W workach , na trawniku , a może w puszkach po farbie. Ja mam jeden pojemnik na popiół i sobie nie życzę , żeby mi go nie odbierano w wyznaczonych dniach. Ja tych dni nie wyznaczałem , zostały narzucone. No to teraz do roboty , bo za to płacę. Państwo stowarzyszeniowcy  macie szansę zabłysnąć przed mieszkańcami.

683

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Po sprawdzeniu numeru telefonu okazało się że w sprawie późniejszego odbioru popiołu dzwoniono od pana Pardeli. Przepraszam za niefortunne oskarżenie pracownika firmy Remondis. A jest już niedziela i na Bukowcu nikt nie pojawił się po odbiór popiołu.Ja także mam tylko jeden pojemnik i zastanawiam się gdzie to teraz trzymać. Wystawię w poniedziałek i poczekam na reakcję pracowników ATRY.

684

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

jorgus napisał/a:

Po sprawdzeniu numeru telefonu okazało się że w sprawie późniejszego odbioru popiołu dzwoniono od pana Pardeli. Przepraszam za niefortunne oskarżenie pracownika firmy Remondis.

To tłumaczy tylko tyle, że podwykonawca odpowiedzialny za odbiór odpadów komunalnych nadal nie radzi sobie z przyjętą na siebie rolą. Nie zmienia to faktu, że na najbliższej odpowiedniej komisji SNG będzie w imieniu mieszkańców dociekać ich praw.

685 Ostatnio edytowany przez ktosiekkk (2013-11-03 16:51:25)

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Z tego co wiem to niekiedy odbiór śmieci nie jest odbierany na ul Kiczory na Kozubniku i też na niektórych ulicach w tych okolicach czy po prostu jest zła  nawierzchnia drogi czy za daleko droga dla odbierającej firmy śmieci? I jaka to sprawiedliwość dla mieszkańców którzy płacą za wywóz śmieci i oczekują na ich odbiór a nie kiedy  nie mają ich odebranych.

686

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Panowie macie zapewnienie od Pana Sławka, że SNG zajmie się tym na sesji. Napisane podpisane teraz tylko czekać na efekt..

687

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Zapewnienie zapewnieniem , ale to nie o to chodzi. Bo dobra , państwo stowarzyszeniowcy się sprawą zajmą . Będą zadawać pytania , ale idę o zakład , że odpowiedzi będa takie pokrętne , albo ich w ogóle nie będzie. Bo i tak wszystko zależy od gminy. I żaden cudowny radny ani inny cudotwórca w tej gminie nic nie działa , jeśli włada tego nie będzie chciała. Wójt rządzi ma przewagę w radzie więc robi co chce i co rada mu przegłosuje. Byleby się nie napracował a dał zarobić tym co go wspierają. A radnych co pytają i chcą coś dla ludzi zrobić to się lekceważy i niczego się dla nich nie zrobi. To oczywiste. Jak radny nie będzie się spełniał w swoim sołectwie to nikt go nie wybierze. więc trzeba trzymać z gminą i wójtem bo  coś ze stołu skapnie , pod czymś tam się będzie można podpisać a potem chwalić ile to się zrobiło. A nie zrobiło się nic. Ludzie popatrzcie na tę gminę. Dramat.

688

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Bardzo ciekawa diagnoza. Dodam jeszcze w uzupełnieniu, dlaczego to paniusie z KGW lub innych równie ważnych organizacji drepczą do wójta po kasę na wyjazdy, imprezy, czy czego tam dusza zapragnie. Wójt daje kasę - wójt wymaga głosowania na siebie. Czy to nie plan doskonały?

689 Ostatnio edytowany przez Ignacy Kocemba (2013-11-29 00:06:57)

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Ustawa śmieciowa niezgodna z Konstytucją.
http://polska.newsweek.pl/ustawa-smieci … 770,1.html

http://trybunal.gov.pl/index2.htm

690

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Wloscianin napisał/a:

Zenonie, z całym szacunkiem. Już wiele razy zadawałem pytania dotyczące wypowiedzi w sprawie śmieciowej członków SNG. Bardzo proszę, przedstaw konkretny plan SNG mający na celu obniżkę opłat i napisz konkretnie ile wg SNG mamy płacić. Tak punkt po punkcie, bez retoryki:)

Odpowiedź  na Portalu SNG pod linkiem http://www.sng.org.pl/index.php?option= … Itemid=141

SNG uważa, że opłata za wywóz odpadów komunalnych może wynosić 6 zł od mieszkańca, przy założeniu, że mieszkańcy sami zaopatrują się w worki. Dotychczas udało się obniżyć opłatę do 7 zł – wniosek radnego Pana Ignacego Kocemba. To pierwszy krok. Liczymy, że aktualna Rada Gminy Porąbka dojrzeje do kolejnego obniżenia ceny wywozu odpadów komunalnych. A wszystko to dzięki Apelowi mieszkańców Gminy Porąbka do Rady Gminy o wprowadzenie systemu opłat uwzględniającego rzeczywiste koszty zagospodarowania odpadów oraz możliwości finansowe mieszkańców, który pomimo tego, że utknął w zamrażarce Przewodniczącego Rady Gminy Pana Tadeusza Wawaka, to dzięki radnemu Kocemba  odniósł pierwszy pozytywny skutek

691

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Sławomir Kubiś napisał/a:

SNG uważa, że opłata za wywóz odpadów komunalnych może wynosić 6 zł od mieszkańca, przy założeniu, że mieszkańcy sami zaopatrują się w worki.

Brawo. Jestem przekonana, że ta część radnych nazywana milczącą nie wpadła na to, jak obniżyć cenę śmieci. Na razie jest 7 zł i to dla rodzin wielodzietnych już jest jakaś ulga. Gdyby kosztowało to 6 zł to byłaby jeszcze większa ulga. Kupowanie worków we własnym zakresie jest wreszcie sprawiedliwe, bo kto wystawia wiele worków z mokrym to będzie płacił więcej za worki, które kupi. A kto ma mało mokrych to wrzuci na kompostownik albo do kubła i wystawi przed dom. Takie to proste, ale nikt poza SNG na to nie wpadł. Mamy konkretny wymierny efekt pomysłów radnego Kocemby i radnego Filarskiego, więc uważam, że więcej takich radnych, a ta gmina na prawdę może wyglądać inaczej.

692

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

No to niektórych  żółć zalewa. Taki sukces SNG będzie trudny do przełknięcia. chociaż może warto powiedzieć, kto faktycznie powalczył o obniżkę ceny za śmieci. Więc ku pogorszenia nastroju powiem, że jest to pan Ignacy Kocemba , członek SNG. Jak widać państwo stowarzyszeniowcy mają pomysły na zmiany w gminie. A tego o innych radnych spoza SNG nie widać. W ogóle zauważcie wszyscy kto ma najwięcej do powiedzenia na sesjach.  No właśnie ludzie z SNG. No i jeszcze radny z Bujakowa Filarski, ale nie wiem, czy jest on członkiem SNG. Ale to nie jest najważniejsze. Wyborcy widzą kto i jak ich reprezentuje. W Czańcu mamy trzech radnych, za których się nie musimy wstydzić. Reszta to jakiś folklor z innej bajki. Taki Rodak to tylko odczytuje protokoły z sesji i nic innego nie robi. Nalborczyk zupełnie zapomniał języka w gębie, więc do czego jest potrzebny. Obaj robią to co im Mydlarzowa każe, która też nie bardzo wie co się dookoła dzieje. Więc apel do SNG - co z tą gazetą. Ludzie będą mieli świetną okazję do poznania tej gminy i dużo czasu na czytanie w święta.

693

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Nie ma worków na mokre? Pytia pyta. Gdzie teraz będzie lądowała trawa, zgniłe owoce, suche badyle roślin?

694

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Jak to gdzie?  Kto mądry to wysypie do kubła albo na kompostownik. Może kupić worki a też można do reklamówek. Kto mniej mądry to będzie wrzucał do rowów do lasu do potoku. Mokre to nie jest wielki problem. I tak zgniją. Gorzej jak w tych mokrych wyrzuconych będą pieluchy podpaski reklamówki. Wtedy się zrobi śmietnik.

Zresztą pytanie pytii to jest bardziej do rady gminy. Nie wiadomo jak radni mają zamiar kontrolować wyrzucanie mokrych do lasu.

695

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

W tym kraju to wszystko rozbija się o to, że się nie przestrzega prawa. Przepisy mogą być nawet dobre, ale jeśli ludzie zaczną jak zwykle kombinować to najlepszy przepis się nie sprawdzi. Nie żebym narzekała, bo pomysł na odpady mokre ma sens. Pewnie będą tacy, którzy nie zaoszczędzą, bo mają duże ogrody, albo dużo drzew owocowych i latem i jesienią to wystawiają po kilkadziesiąt worków, ale te rodziny, które mają kompostowniki i są jeszcze wielodzietne to się raczej ucieszą. Zawsze kilka złotych mniej no i chyba to jest sprawiedliwszy system niż ten poprzedni.

696

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Na stronach SNG ukazał się nowy felieton pana Ignacego Kocemby pt. Stawka opłaty za wywóz odpadów winna wynosić 6 złotych,
z którego możemy dowiedzieć się o kulisach debaty o stawkach śmieciowych. Po raz kolejny padają nazwiska osób, które "dbają" o interesy mieszkańców.
Zachęcam do lektury.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

697

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Wszystko to świadczy tylko o jednym: wójt Czesław - szef GP nie przygotował się do wprowadzenia w życie ustawy o utrzymaniu porządku i czystości iw gminach. Dopiero teraz po 6 miesiącach co bardziej światli i odpowiedzialni ludzie mają dane, by pokusić się o pierwsze podsumowania. Tak jakby nigdy wcześniej śmieci z tej gminy nie były wywożone.

Cieszę się, że Apel mieszkańców gminy zainicjowany przez SNG, pod którym się również podpisałem przyniósł skutki, a SNG poznajemy po owocach. Czy pozbawienie mieszkańców worków, jako droga do obniżenia ceny za wywóz odpadów komunalnych jest pomysłem dobrym tego jeszcze nie wiem. Wiem jedno - tylko radni z SNG mają w tej sprawie wiele do powiedzenia. Milcząca reszta albo milczy nadal, albo zaczyna włazić w buty SNG i przywłaszczać nieswoje pomysły. Smutne to jak szybko można zmienić "barwy klubowe" byleby tylko zahamować lub zgoła zniweczyć postęp, który nie jest udziałem przebierańców jak radny Sopiak czy radny Jurczak. Przewodniczący Wawak nie jest w stanie ani teoretycznie, ani organoleptycznie pojąć o czym się do niego gaworzy, więc z tej strony niczego konstruktywnego się nie spodziewajmy.

A czego to wszystko dowodzi? Ano jednego -  w tej gminie nienawiść wobec ludzi mądrzejszych od siebie wzbudza niechęć, pogardę lub wręcz nienawiść tych, którzy akurat teraz dzierżą stery władzy. Dobre pomysły są odrzucane ze względu na pomysłodawcę. Za słowa haniebne lub podłe nikt nie poniesie odpowiedzialności, byleby tylko godziły w jednostki nastawione na rozwój, rozmach i postęp. Taka gmina. Podsumowaniem niech zajmie się poeta

Hymn radnych

Nie rzucim żłobu, to nasz cel,
Wykurzyć się nie damy.
Z udziałem naszych rąk i nóg,
Tych żłobów się trzymamy.
Niech się nie łudzi polski lud.
Tak nam dopomóż Bóg.

Do krwi ostatniej kropli z żył,
Bronimy apanaży,
By jak najdłużej zostać tu,
Każdy z nas o tym marzy.
By nie przeszkodził nam w tym lud.
Tak nam dopomóż Bóg.

A gdy wyborów przyjdzie czas,
To wszystkim obiecamy:
Każdy robotę znajdzie z was,
No i podwyżki damy.
Niechaj się cieszy ciemny lud.
Tak nam dopomóż Bóg.

A po wyborach, kiedy znów
Zajmiemy swe fotele,
To pomyślimy, jakby tu
Powiększyć swe portfele.
Bo w nosie mamy głupi lud.
Tak nam dopomóż Bóg.

Przesłanie takie damy wam,
Ludziska me kochane,
Co obiecuje radny wam,
Na wodzie jest pisane.
Nie zmieni tego żaden cud.
Tak nam dopomóż Bóg.

698

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Nic dodać nic ująć. Wieszczu sam to wymyśliłeś?

699

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

W BIP została zamieszczona informacja o wyborze wykonawcy usług odbioru odpadów komunalnych z terenu Gminy Porąbka
W postępowaniu przetargowym wybrana została Firma Usługowa „ATRA” Krzysztof Pardela 43-353 Porąbka ul. Krakowska 120
Spółka REMONDIS przedstawiła ofertę mniej korzystną.

Mamy więc z Nowym Rokiem inną perspektywę. A skoro nie musimy już utrzymywać dwóch firm, to siłą rzeczy koszty systemu śmieciowego powinny być niższe. Ale czy to przełożyć się na kolejną obniżkę opłaty? Kierując się logiką - powinno.
Mam jednak sporo wątpliwości czy wójt z firmą, która "dorobiła" się opisanej w felietonie na stronach SNG bazy transportowo-magazynowej sprosta wyzwaniu.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

700

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Mam takie nieprzyjemne uczucie podpowiadające mi, że rozstrzygnięcie przetargowe zwycięskie dla ATRA odbije się czkawką mieszkańcom GP. Czy pierwszy przetarg ogłoszony na pół roku jest przypadkiem? Ależ nie!!! To efektywny czas, podczas którego mgr inż. Krzysztof wybadał poziom kosztów związanych z wywozem odpadów komunalnych – jakby nigdy wcześniej śmieci nie woził -  i teraz w nieco tylko przybrudzonych, lecz z definicji białych rękawiczkach wygrywa przetarg. To mi pachnie zmyślną ustawką. Mamy więc jedną firmę, czyli, jak słusznie wyrokuje Zenon opłaty powinny jeszcze spaść, np. do 6 zł.
http://www.sng.org.pl/index.php?option= … Itemid=154

I w tym momencie pojawia się wszechobecne ale…

1.    ATRA bierze pełną odpowiedzialność za wywóz śmieci, więc mamy na dłoni winnego wszelkich niepowodzeń i niedociągnięć, a jest ich zatrważająco dużo.
2.    Czy ATRA jest przygotowana do odbioru odpadów zgodnie ze specyfikacją zamawiającego, czyli UGP? Mam wątpliwości.
3.    Czy ATRA zdaje sobie sprawę z ryzyka, jakie niesie ze sobą nie wywiązanie się z postanowień SIWZ? Będę pierwszym, który sprawdzi zgodność teorii z praktyką i który powiadomi opinię publiczną o przekrętach.
4.    Kiedy mgr inż. Krzysztof dostosuje swoją bazę magazynowo – transportową do wymogów ochrony środowiska, kiedy zakupi odpowiedni sprzęt, z którego nic nie będzie wyciekało, kiedy przeszkoli swych pracowników, którzy swe obowiązki będą wreszcie wypełniać rzetelnie i kompetentnie, skoro już minęło pół roku od wejścia w życie ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, a GP ciągle jakby w innej rzeczywistości?