301

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Nie da się pominąć faktu, że Panowie z opozycji coraz wyraźniej kreują gminną rzeczywistość. Czytałem nieszczęście w postaci deklaracji i nie zdołałem uchwycić malutkiego niuansu w postaci miejsca na podpis i punktu K – Informacje dodatkowe. A ilu mieszkańców nie ma zielonego pojęcia o tym jak deklarację wypełnić? Teraz mam jasność sytuacji – trzeba być bardzo wyczulonym na to, co nam proponuje UG.  Dziękuję Panom z opozycji za informacje i Panowie - pracujcie tak dalej.

302

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Warto jednak zauważyć, że dobrowolność wypełnienia punktu K Deklaracji nie wynika z jej treści, a z pytania Kolegi Piotra Duszy.  18 marca na czanieckim forum pojawił się link do przykładowej Deklaracji wypełnionej przez Admina tegoż forum. Admin nie ustrzegł się błędu i wypełnił pkt. K . Nie można mieć do Niego o to pretensji. Jeszcze na początku mijającego tygodnia nikt w gminie nie rozpoznał tego niedopatrzenia.

303

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Szanowny Panie Wieszczu,
Urząd Gminy wychodzi z założenia, że deklaracja jest pod każdym względem OK.
Urzędowi społeczeństwo ma ufać bo chce dla niego dobrze.

Ale ja mam taki brzydki nawyk, że ufam ale sprawdzam.
Życie pokazuje, że urzędy i urzędnicy się mylą.

Myślę, że problem z deklaracją jest taki, że urzędnicy wzorowali się na innych ale niekoniecznie na dobrych wzorcach.

Tak np deklaracja naszego sąsiada Gminy Czernichów wygląda tak http://www.czernichow.com.pl/wiecej-609-1.htm

I nikogo w UG Czernichów nie interesuje moja studnia, nikt też nie wymaga ode mnie posiadania pojemników ( bo jest odwołanie do zasad regulaminu, a tam jest jasny wybór kto co ma mieć lub chce)
i  nikt nie straszy pozbawieniem wolności do lat 3.

Myślę, że problem jest taki, że nasz urząd wydrukował tysiące deklaracji i teraz ma dylemat czy wprowadzić zmiany czy nie.

Semantyka języka polskiego ma swoje prawa i jeżeli urząd każe mi podpisać taką treść:
E. SPOSÓB ZBIERANIA ODPADÓW KOMUNALNYCH *)
(właściwe zaznaczyć)
 odpady zbierane selektywnie i obowiązek posiadania min. 3 pojemników (odpady SUCHE, MOKRE, SZKŁO)

To oznacza, że minimum 3 pojemniki muszę mieć,
tłumaczenie werbalne Pana Sekretarza, że worek też pojemnik jest słuszne ale ja nie składam deklaracji na "gębę" tylko pisemnie pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Za 2 lata może będzie inny sekretarz i zapyta: gdzie masz pan 3 pojemniki?

Rozwiązania:

- dodać dwie  ** - odwołanie do regulaminu
- dopisać: lub worki
- lub wprowadzić zapis odpady zbierane selektywnie zgodnie z regulaminem

Jak dziś pamiętam słynną aferę Rywina z powodu 2 słów lub czasopisma

Słowa mają znaczenie drodzy urzędnicy.

K. INFORMACJE DODATKOWE
WYPOSAŻENIE NIERUCHOMOŚĆI: - pisownia oryginalna z deklaracji wink
(właściwe zaznaczyć)
 zbiornik bezodpływowy (szambo)
 przydomowa oczyszczalnia ścieków
 podłączono do kanalizacji sanitarnej
 studnia kopana
 studnia głębinowa

Tak jak pisałem wcześniej brak jest jasnego odwołania na jakiej podstawie urząd łaknie tych informacji.
Brak jest również informacji o tym, że punkt K jest dobrowolny.


W mojej opinii te dwie wady dyskwalifikują ten druk i mam nadzieję, że zostaną szybko i sprawnie poprawione.

Nie jest moją intencją wchodzenie w spór z UG i obrona moich racji w SKO.

Jestem całym sercem za ekologią i poprawą stanu naszego zaśmieconego i zadymionego środowiska ale wszystko musi odbywać się zgodnie z poszanowaniem moich praw obywatelskich.

Pozdrawiam
PD

Alteri vivas oportet, si tibi vis vivere
Miejcie odwagę!... Nie tę jednodniową, Co w rozpaczliwym przedsięwzięciu pryska,
Lecz tę, co wiecznie z podniesioną głową Nie da się zepchnąć z swego stanowiska.

304

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Sławomir Kubiś napisał/a:

18 marca na czanieckim forum pojawił się link do przykładowej Deklaracji wypełnionej przez Admina tegoż forum. Admin nie ustrzegł się błędu i wypełnił pkt. K . Nie można mieć do Niego o to pretensji. Jeszcze na początku mijającego tygodnia nikt w gminie nie rozpoznał tego niedopatrzenia.

Dla sprostowania - to nie ja wypełniałem wniosek! Taki wniosek otrzymałem z prośbą o umieszczenie!

Pozdrawiam, admin http://czaniec.pl/forum/yaya.gif
http://www.danasoft.com/sig/118547.jpg

305

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

admin napisał/a:

Dla sprostowania - to nie ja wypełniałem wniosek! Taki wniosek otrzymałem z prośbą o umieszczenie!

Nie zmienia to faktu, że przy wypełnianiu deklaracji lub analizie innych dokumentów proponowanych przez UGP trzeba wzmóc czujność i dociekliwość.  Zbyt często interesy GP nie idą w parze z interesami mieszkańców. Coś, co wydaje się proste i oczywiste może zawierać szereg pułapek. Diabeł tkwi w szczegółach.

306

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Sławomir Kubiś napisał/a:

Diabeł tkwi w szczegółach.

Prawda. Adminie nawet jeśli ktoś prosił o umieszczenie wzoru deklaracji, to dobrze byłoby to wczesnie sprawdzić. Jak widzimy nie wolno gminie slepo wierzyć. Ja we wtorek miałem zanieść deklarację do biura, a pójdę po nowy druk, żeby go właściwie wypełnić. Dziękuję za podpowiedź, będę ostrzgał kogo znam.

307

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

admin napisał/a:

Dla sprostowania - to nie ja wypełniałem wniosek! Taki wniosek otrzymałem z prośbą o umieszczenie!

Pomijając kwestie formalne, nie wniosek jest najważniejszy. Pisałem już o obszarach biedy w naszej gminie. Poruszałem ten problem  również na posiedzeniu  komisji i sesji.  Nie jesteśmy jedyną gminą gdzie żyją ludzie biedni, potrzebujący pomocy.  W gminie Łodygowice problem dostrzeżono na etapie ustalania wysokości opłaty. W rodzinach pobierających zasiłek rodzinny wysokość opłaty na dzieci wynosi połowę stawki 4 zł.
http://www.lodygowice.pl/i/images/file/ … ustawy.pdf
Nie wiem czy jest to dobre czy złe rozwiązanie, ale jest.

308

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Muszę stanowczo zaprotestować. Zostawcie admina w spokoju.
Miał prawo zaufać Radzie Gminy i przyjąć, że deklaracja jest zgodna z prawem. Deklaracja jest częścią obowiązującego w Gminie Porąbka prawa miejscowego. Czy to się komuś podoba, czy nie. Dopóki uchwała Nr XXV/237/2013 Rady Gminy Porąbka z dnia 27 lutego 2013r. zmieniająca Uchwałę Nr XXI/208/2012 Rady Gminy Porąbka z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właściciela nieruchomości obowiązuje, dopóty każde odstępstwo od jej stosowania jest łamaniem prawa.

Pan Dusza zwróciła Komisji uwagę. Nad tym trzeb się skupić, a szczególnie nad reakcją niektórych radnych i sekretarza. To jest skandal. Ci ludzie nie dość, ze nie znają swoich obowiązków, to jeszcze nie znają i nie stosują się do obowiązującego prawa. Najgorsze w tym jest jednak to, że zdają się to robić nieświadomie, a nieświadomość wynika z przeświadczenia, że to oni są źródłem prawa. Wystarczy przecież wyjaśnić człowiekowi składającemu deklarację, żeby czegoś tam w niej nie wypełniał. Gdzie ci ludzie mają rozum? Jak mogą się tak urzędnicy publicznie  wyrażać? Że nie trzeba się stosować do uchwały podjętej przez Radę Gminy?
To właśnie jest naszą największą tragedią, że tacy ludzie nas reprezentują i kierują gminą.

W takich warunkach nie dziwię się, ze wołanie Pana Kocemby i paru innych radnych o wzięcie pod uwagę ludzi biednych trafia w ścianę obojętności. Mam nadzieję, że wraz z końcem kadencji coś się zmieni, że wyborcy dojrzeją do właściwych decyzji.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

309 Ostatnio edytowany przez Piotr Dusza (2013-03-30 23:28:28)

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Szanowny Zenonie,
To że jest uchwała i RG uchwaliła taki wzór deklaracji nie jest dla mnie jedynym wyznacznikiem prawa.

RG może sobie uchwalić, że od jutra będzie +25 C czy to oznacza, że mam wyłączyć piec gazowy i jutro iść w krótkich portkach?

Jak sam zaznaczasz wielokrotnie z kompetencją niektórych radnych bywa różnie.
Radni nie muszą być omnibusami z zakresu wszelkich nauk od tego jest biuro obsługi rady oraz prawnicy.

Ktoś przespał, ktoś nie rozumie co to jest semantyka, a rada przyjęła to za prawdę.
Błądzić jest rzeczą ludzką!


Ja wiem jedno - UG wydał kasę na druk tysięcy deklaracji i pewnie ma teraz stres kto za to powinien beknąć.

Zobaczymy co będzie, wójt albo zmieni deklarację albo wyda mi decyzje w postępowaniu administracyjnym, a wtedy sprawa oprze się o SKO i wyżej.

Alteri vivas oportet, si tibi vis vivere
Miejcie odwagę!... Nie tę jednodniową, Co w rozpaczliwym przedsięwzięciu pryska,
Lecz tę, co wiecznie z podniesioną głową Nie da się zepchnąć z swego stanowiska.

310

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Piotr Dusza napisał/a:

RG może sobie uchwalić, że od jutra będzie +25 C czy to oznacza, że mam wyłączyć piec gazowy i jutro iść w krótkich portkach?

Jak sam zaznaczasz wielokrotnie z kompetencją niektórych radnych bywa różnie.
.

Ot, widzisz Zenonie, pielesi Ci się  o jakimś prawie. Ludziom tyłek trujesz swoimi wywodami w wielkim tygodniu a tu gość Cię podsumował na cacy!!! Co tam prawo, w radzie gminy, w radzie powiatu, w sejmie, siedzą tam różne patafiany z pomrocznością jasną i chcą Duszy narzucić chodzenie w krótkich gatkach a kompetencji ku temu ni hu hu nie mają!!!

311

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Każda władza ma problem z ludźmi, którzy myślą.

Piotr Dusza napisał/a:

To że jest uchwała i RG uchwaliła taki wzór deklaracji nie jest dla mnie jedynym wyznacznikiem prawa.

I bardzo dobrze. Dzięki temu szerokie grono czytelników forum dowiaduje się, że w deklaracji są błędy, że władza nadużywa władzy żądając podania informacji, do których nie ma prawa.

Maszyny poszły w ruch, na deklaracjach farba drukarska już wyschła. Kasa została wydana.
Rada wie o nieprawidłowościach, wójt też..
Dla mnie jednak najgorsze jest to, że sekretarz w tej sytuacji namawia do wypełniania delegacji z pominięciem pewnych informacji.

Nie ma co. Świetna edukacja społeczeństwa w stylu namawiania do ograniczania ilości śmieci przez spalanie ich części w domowych piecach.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

312

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Już kilka miesięcy temu zaproponowałem, aby projekty uchwał były na BIP razem z ogłoszeniami o komisjach.
Wtedy każdy mógłby poczytać o tym co będzie podczas obrad komisji uchwalane.

W obecnej chwili społeczeństwo dowiaduje się grubo po czasie co RG uchwaliła gdy uchwały pojawiają się na BIP.

To już za późno na jakiekolwiek uwagi bo uchwały wchodzą w życie.

To, że mieszkańcy chodzą na komisje i maja prawo głosu w czasie wolnych wniosków jest dobrą praktyką ale brakuje materiałów źródłowych.

Gdybym deklaracje widział na komisji na pewno swoje uwagi bym wniósł już wtedy i może nie doszłoby do takiej sytuacji w której przez jakieś niedopatrzenie stworzono dokument obarczony wadami prawnymi.

Panu Gamzie nie odpowiadam bo szkoda czasu.

Wesołych Świąt dla wszystkich
Czas ulepić śniegowego zajączka smile

Może takiego ? smile



PunBB bbcode test

Alteri vivas oportet, si tibi vis vivere
Miejcie odwagę!... Nie tę jednodniową, Co w rozpaczliwym przedsięwzięciu pryska,
Lecz tę, co wiecznie z podniesioną głową Nie da się zepchnąć z swego stanowiska.

313

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Jak wiadomo trwają prace nad nowym Statutem Gminy Porąbka. Ta kryzysowa sytuacja powinna zostać wykorzystana do zdiagnozowania problemu, wyciągnięcia wniosków, do podjęcia odpowiednich decyzji. Jak słusznie zresztą zauważył pan Dusza publikacja projektów uchwał w BIP mogłaby zapobiec oczywistym błędom w deklaracji. Co najmniej mogłaby zostać wywołana konstruktywna dyskusja w komisji i na sesji.
To samo dotyczy wszystkich decyzji podejmowanych przez Radę i inne organy naszej gminy. Moim zdaniem najwyższy czas aby wprowadzić do Statutu Gminy odpowiednie zapisy, dzięki którym zamieszczanie w BIP projektów uchwał i innych ważnych dla społeczności lokalnej dokumentów będzie obowiązkowe.
Udział społeczeństwa w sprawowaniu władzy jest niedoceniany.

Proponuję przy okazji powrócić do nagrania z posiedzenia połączonych komisji w dniu 12 listopada 2012 r., gdzie z propozycją publikowania projektów przebijała się pani Marta Tylza-Janosz. Link: http://czaniec.pl/forum/post7432.html#p7432

Proszę posłuchać uważnie kto oponował przeciwko publikacji, czym pokrętne się tłumaczył i jakie przytaczała absurdalne argumenty (zwłąszcza pani radcy).
To wśród tych ludzie są winni bubla w postaci deklaracji śmieciowej. 

Tak dla ścisłości - projekt to również dokument urzędowy (w nagraniu słychać fałszywą opinię, że wcale tak nie jest).

Oraz … do wpisu 2012-11-25 10:55:58, gdzie dyskutowaliśmy o zamieszczaniu projektów uchwał (są tam liczne linki do stron innych JST, które nie obawiają się konstruktywnej społecznej oceny tego co robią.
http://czaniec.pl/forum/post6410.html#p6410

PS
Czy pani Tylza-Janosz otrzymała odpowiedź na swoje pytania?

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

314 Ostatnio edytowany przez Marta Tylza-Janosz (2013-03-31 11:17:09)

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Zenon napisał/a:

PS
Czy pani Tylza-Janosz otrzymała odpowiedź na swoje pytania?

Jeżeli idzie o moją powtarzaną wielokrotnie prośbę o umieszczanie projektów, to oczywiście zarówno Pan Przewodniczący jak i Pani prawnik opowiedzieli się za brakiem obowiązku publikacji, z czym ja się nie zgadzam osobiście. Z jednej strony jest obowiązek publikacji tzw. procesu legislacyjnego - tworzenia prawa i według NIK nie jest to informacja o tym jak się to robi, lecz właśnie wszystkie materiały wynikające z tego procesu np. projekty uchwał. Z drugiej strony publikacja projektów stanowi podstawowe narzędzie w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego, co wpływa pozytywnie na eliminowanie bubli prawnych. Taka intencja przyświecała również ustawodawcy w chwili uchwalania konieczności konsultacji aktów prawa miejscowego z organizacjami pozarządowymi pod rygorem nieważności uchwał.
Umieszczenie projektu uchwały na BIPie to jakieś kilka minut - może kilkanaście, więc nie widzę argumentów za odmową ich publikacji. Wręcz przeciwnie, jest to powszechnie praktykowane w samorządach, gdzie stawia się na czynny udział mieszkańców w podejmowaniu decyzji. Ostatnio byłam na konferencji "Dobre praktyki" z LGD Dolina Soły, tam utkwiły mi słowa Pani Burmistrz Brzeszcz, która prezentując wykorzystanie środków unijnych podkreślała istnienie trzech stopni budowy dobrego samorządu: informowania, konsultowania i współdziałania z mieszkańcami. Realizując najwyższy stopień - współdziałanie, gdzie mieszkańcy sami wymyślali projekty np. na place zabawa, osiągnęła najlepsze wyniki - integrację społeczną, odpowiedzialność mieszkańców za wspólny majątek. Ludzie najlepiej wiedzą co jest dla nich najlepsze. U nas nawet pierwszy stopień daje dużo do życzenia, nie mówiąc już o kolejnych.

Co do deklaracji
Zgadzam się całkowicie z Zenonem, mimo, że deklaracja ma błędy, należy ją wypełnić, gdyż obowiązuje i należy tego przestrzegać. Jeżeli ktoś czuje się pokrzywdzony tym prawem, ma prawo zgłosić ten fakt organom powołanym do dochodzenia naruszenia prawa podjętą uchwałą. Do czasu stwierdzenia takiego naruszenia prawo to jest jednak w użyciu. Analogiczna sytuacja jest w przypadku zaskarżania ustaw sejmowych do Trybunału Konstytucyjnego, do czasu prawomocnego wyroku zapisy, mimo, że mogą być sprzeczne z konstytucją obowiązują i trzeba je stosować - ten paradoks podkreślał na szkoleniach Dyrektor Wydziału Nadzoru Prawnego Wojewody Śląskiego Pan Nowak, a na studiach na zajęciach z prawa administracyjnego Prezes Sądu Rejonowego w Bielsku dr Grążawski.
Osobiście uważam, że tłumaczenie Pana Sekretarza o możliwości zbierania danych na temat studni przepisami z zabezpieczenia kryzysowego jest niefortunne, gdyż deklaracja składana jest na podstawie innych przepisów, co też jest ujęte w deklaracji (brak podstawy prawnej - brak żądania danych). Więc ja tej informacji nie podam w mojej deklaracji.
Wyjściem jest ponowna procedura weryfikacji błędów przez Radę, co będzie miało zapewne miejsce w związku z koniecznością podjęcia uchwały w sprawie możliwości składania deklaracji drogą elektroniczną o co bardzo prosiłam Pana Wójta i Przewodniczącego miesiąc temu.

315

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Zenon napisał/a:

Proponuję przy okazji powrócić do nagrania z posiedzenia połączonych komisji w dniu 12 listopada 2012 r., gdzie z propozycją publikowania projektów przebijała się pani Marta Tylza-Janosz. Link: http://czaniec.pl/forum/post7432.html#p7432
Proszę posłuchać uważnie kto oponował przeciwko publikacji, czym pokrętne się tłumaczył i jakie przytaczała absurdalne argumenty (zwłąszcza pani radcy).
To wśród tych ludzie są winni bubla w postaci deklaracji śmieciowej. 
Tak dla ścisłości - projekt to również dokument urzędowy (w nagraniu słychać fałszywą opinię, że wcale tak nie jest).

„Projekt, jako, że nie jest dokumentem nie musi być publikowany na BIP-ie. I w związku z tym, że mamy w tej chwili taki Statut jaki mamy i że idą do poprawki te wszystkie projekty.  Jeżeli nowy Statut będzie określał to określi się to wszystko w nowym Statucie. Natomiast nie ma takiego obowiązku.” Tyle wynika z wypowiedzi Przewodniczącego RG Pana Tadeusza Wawaka.

W Internecie można jednak odszukać następujące wyjaśnienia:
1.    Dokumentem urzędowym jest także dokument sporządzony przez organizacje zawodowe, samorządowe, spółdzielcze i inne organizacje społeczne w zakresie zleconych im przez ustawodawcę zadań.
2.    Bardzo ważna jest także definicja zawarta w art. 6 ustawy o dostępie do informacji publicznej.
W ustępie drugim tego artykułu możemy przeczytać:
„Dokumentem urzędowym w rozumieniu ustawy jest treść oświadczenia woli lub wiedzy, utrwalona i podpisana w dowolnej formie przez funkcjonariusza publicznego w rozumieniu przepisów Kodeksu karnego, w ramach jego kompetencji, skierowana do innego podmiotu lub złożona do akt sprawy”.

Jeśli dobrze rozumiem powyższą treść, projekt uchwały jest wolą jej ustanowienia jako aktu prawa miejscowego i z tego powodu podlega udostępnieniu jako informacja publiczna.

Można jeszcze przytoczyć wyrok Sądu Najwyższego z dnia 26 września 2001 r., w którym Sąd stwierdził, iż dokumentem urzędowym jest „to, co pochodzi od urzędu lub innej instytucji państwowej, bądź dotyczy sprawy urzędowej, bądź powstało w rezultacie zastosowania procedury urzędowej.

Projekt uchwały pochodzi z UGP, jest dokumentem urzędowym, więc podlega udostępnieniu jako informacja publiczna. Nie wydaje mi się, że koniecznym jest zamieszczanie w Statucie GP zapisów zobowiązujących UG do umieszczania na BIP-ie projektów uchwał. Odpowiednie przepisy już istnieją, wystarczy do nich zajrzeć. Oczywiście umieszczenie takich zapisów w Statucie w niczym nie przeszkadza, choć zawsze mogę się mylić.

Wypowiedź Pana Przewodniczącego ma też swój wymiar społeczny. Dowodzi braku poszanowania praw mieszkańców, odcięcia się od woli wyborców zaraz po ogłoszeniu wyników wyborczych oraz lekceważenia opinii mieszkańców, nawet jeśli opinie te mogą być obarczone błędem. Podobnie jak moja opinia zamieszczona powyżej.

316

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Sławomir Kubiś napisał/a:

Projekt uchwały pochodzi z UGP, jest dokumentem urzędowym, więc podlega udostępnieniu jako informacja publiczna.

Chciałbym zostać na gruncie problematyki gospodarki odpadami.  Sposób wdrażania nowego systemu okrzykniętego rewolucją śmieciowa w Gminie Porąbka obnaża nam sposób zarządzania urzędem.  Jestem przekonany, że nie jest to wina pań "wypruwających sobie żyły" aby było dobrze, nie tak dawno wystawionych na 12 stopniowy chłód w budowanym pałacu. Zachęcam wszystkich do zaglądnięcia na stronę Gminy Jaworze http://www.jaworze.pl/index.php/news,32 … adami.html
Dowiecie się Państwo, że można było opublikować projekty uchwał i przeprowadzić konsultacje społeczne, że w Gminie obowiązuje SZJ a do wójta można napisać maila.

317

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Marta Tylza-Janosz napisał/a:


Co do deklaracji
Zgadzam się całkowicie z Zenonem, mimo, że deklaracja ma błędy, należy ją wypełnić, gdyż obowiązuje i należy tego przestrzegać. Jeżeli ktoś czuje się pokrzywdzony tym prawem, ma prawo zgłosić ten fakt organom powołanym do dochodzenia naruszenia prawa podjętą uchwałą.

Droga Pani Marto
Jest prostsza droga:
nie wypełniać i nie składać deklaracji i uruchomić automatyczną procedurę czyli postępowanie administracyjne oraz wydanie decyzji smile

Jeżeli deklaracja ma wady prawne i sam sekretarz gminy je zna i wypowiada się w tym temacie to czemu występuje taki opór materii i RG nie podejmuje natychmiastowego działania w celu usunięcia tych wad?

Na co czeka UG i RG ?
Na postępowanie w SKO i WSA ?

Jak wskazał Zenon regulamin jaki przyjęła RG też jest sprzeczny z ustawą ale to już temat z innej bajki.

Alteri vivas oportet, si tibi vis vivere
Miejcie odwagę!... Nie tę jednodniową, Co w rozpaczliwym przedsięwzięciu pryska,
Lecz tę, co wiecznie z podniesioną głową Nie da się zepchnąć z swego stanowiska.

318

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Sławomir Kubiś napisał/a:

Nie wydaje mi się, że koniecznym jest zamieszczanie w Statucie GP zapisów zobowiązujących UG do umieszczania na BIP-ie projektów uchwał. Odpowiednie przepisy już istnieją, wystarczy do nich zajrzeć. Oczywiście umieszczenie takich zapisów w Statucie w niczym nie przeszkadza, choć zawsze mogę się mylić.

Jest konieczne.
Ustawa o dostępie do informacji publicznych definiuje m.in. co jest informacją publiczną oraz  kto i na jakich warunkach ma do niej dostęp.
Natomiast konkretne przepisy poszczególnych ustaw stanowią o tym, że niektóre informacje muszą być w BIP (Przykładem może być info. o umorzeniach podatków. Ustawa podaje co i kiedy, w jakim terminie należy opublikować). Dlatego rację mają ci, którzy twierdzą, że nie ma obecnie obowiązku publikowania wszystkiego w BIP.
Ostatnie wydarzenia  pokazują, że decyzja o publikowaniu w BIP projektów uchwała daje wymierne korzyści (już można wyliczyć straty budżetu gminy na bublowate deklaracje). Kto śledzi wątek o BIP ten wie jakie to korzyści. Jest ich mnóstwo. Nie będę się powtarzał.
Tak dla porządku odpowiednie zapisy w regulaminie powinny doprecyzować jedynie kwestie techniczne publikacji (np. terminy) ważnych dla mieszkańców informacji.

A w kontekście śmieci?
Obowiązujące przepisy zobowiązują JST do konsultowania z mieszkańcami ważnych DLA NICH kwestii i to one dają już teraz podstawę wójtowi do umieszczania praktycznie wszystkiego (informacji o śmieciach i nie tylko) w BIP. Tak więc to wójt nie wywiązuje się należycie ze swoich obowiązków.

Pan Wawak powinien lepiej przygotować się do swojej roli nim publicznie zabierze głos. To oczywiste, że w kwestii oceny co jest, a co nie jest dokumentem urzędowym jest delikatnie mówiąc w błędzie.
Brak szacunku, lekceważenie... Zgadzam się z taką opinią.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

319

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Marta Tylza-Janosz napisał/a:

Prawnik opowiedzieli się za brakiem obowiązku publikacji...

Skomentuję krótko i delikatnie. Takie kategoryczne stwierdzenie nie świadczy dobrze o poziomie jakości świadczonych porad i opinii prawnych.

Marta Tylza-Janosz napisał/a:

... do czasu prawomocnego wyroku zapisy, mimo, że mogą być sprzeczne z konstytucją obowiązują i trzeba je stosować

Tak to jest w naszym systemie prawnym. Sądy wydają wyroki w oparciu o obowiązujące prawo.

Marta Tylza-Janosz napisał/a:

Osobiście uważam, że tłumaczenie Pana Sekretarza o możliwości zbierania danych na temat studni przepisami z zabezpieczenia kryzysowego jest niefortunne, (...)gdyż deklaracja składana jest na podstawie innych przepisów, co też jest ujęte w deklaracji (brak podstawy prawnej - brak żądania danych). Więc ja tej informacji nie podam w mojej deklaracji.

Niefortunne? Brak podstawy prawnej!? Toż to jedno z najcięższych przestępstw urzędniczych

A ogólnie. Nic dodać, nic ując. Jednym słowem takich radnych nam trzeba. Jestem pod wrażeniem.
A przy okazji widać jaki ogromny dystans (liczony w latach świetlnych) dzieli sporą grupę nieporadnych radnych. Niech się uczą porządnego i świadomego sprawowania funkcji radnego.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

320

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Jeśli zapisanie w Statucie GP obowiązku UG publikowania na BIP-ie projektów uchwał jest konieczne, to 15 marca na posiedzeniu połączonych komisji ten temat mógłby zostać rozważony. Jeśli tak się stanie odpowiedni film z posiedzenia ujrzy światło dzienne w Internecie.  Zamieszczanie projektów uchwał z punktu widzenia mieszkańców GP wydaje się kluczowe. Wejście w posiadanie wiedzy o jakości pracy RG w ogóle i wybranych radnych w szczególe jest bezcenne. Choć nie mogę oprzeć się wrażeniu, że czuwanie nad przestrzeganiem przepisów prawa nie powinno odbywać się tylko tu na forum.

Wszystkich zainteresowanych mieszkańców GP zapraszam do uczestniczenia w posiedzeniach połączonych komisji i sesjach RG.

321

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

witam, czy ktoś ma informacje jak często śmieci będą wywożone? Uważam że raz w miesiącu to stanowczo za mało.Szczególnie irytują mnie śmieci tzw. mokre, wywożone raz w miesiącu i unoszący się wszem i wobec  fetor .

322

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Sabina75 napisał/a:

witam, czy ktoś ma informacje jak często śmieci będą wywożone? Uważam że raz w miesiącu to stanowczo za mało.Szczególnie irytują mnie śmieci tzw. mokre, wywożone raz w miesiącu i unoszący się wszem i wobec  fetor .

Służę informacją:

O tym mówi regulamin  utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Porąbka.
http://www.bip.porabka.pl/BIP.aspx?Sel= … dent=12080

§ 9.
Odbiór odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości będzie się odbywał z następującą częstotliwością:
1) odpady biodegradowalne (tzw. mokre) – co najmniej dwa razy w miesiącu kalendarzowym,
2) odpady surowcowe (tzw. suche) – co najmniej dwa razy w miesiącu kalendarzowym,
3) szkło co najmniej jeden raz w miesiącu kalendarzowym,
4) popiół – co najmniej dwa razy w miesiącu kalendarzowym w okresie od 1 października do 30 kwietnia każdego
roku, poza tym okresem co najmniej raz na kwartał.

Alteri vivas oportet, si tibi vis vivere
Miejcie odwagę!... Nie tę jednodniową, Co w rozpaczliwym przedsięwzięciu pryska,
Lecz tę, co wiecznie z podniesioną głową Nie da się zepchnąć z swego stanowiska.

323

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Panowie, a nie kusi Was stworzenie takiej możliwości, żeby większa liczba mieszkańców mogła uzyskać rzetelne i prawdziwe informacje na tematy, które nas nurtują? Możecie mi wierzyć, że ludzi pytają o różne sprawy, ale nie ma kto odpowiadać. Na urząd i wójta nie ma co liczyć, a nawet jeśli coś mają do powiedzenia to jakoś entuzjazmu i zaufania nie wzbudzają. Ja to często słyszałam takie stwierdzenia: "wójt to osobiście nic mi nie zrobił, ale jakoś nie trawię tego gościa". To są częste opinie.

Forum jest obecnie jedynym miejscem, gdzie można się czegoś dowiedzieć, ale to chyba za mało. i nie jest od tego, żeby gminę wyręczać. niemniej Panowie staliście się ważnym elementem życia. Gratuluję odwagi i życzę sukcesów.

324 Ostatnio edytowany przez Piotr Dusza (2013-04-01 21:44:23)

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Seneka mawiał:
"Alteri vivas oportet, si tibi vis vivere"

Trzeba żyć dla innych, jeśli chcesz żyć dla siebie.

Alteri vivas oportet, si tibi vis vivere
Miejcie odwagę!... Nie tę jednodniową, Co w rozpaczliwym przedsięwzięciu pryska,
Lecz tę, co wiecznie z podniesioną głową Nie da się zepchnąć z swego stanowiska.

325

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

cieciola napisał/a:

Forum jest obecnie jedynym miejscem, gdzie można się czegoś dowiedzieć, ale to chyba za mało. i nie jest od tego, żeby gminę wyręczać. niemniej Panowie staliście się ważnym elementem życia. Gratuluję odwagi i życzę sukcesów.

Rzeczywiście, gdy chcę się coś dowiedzieć najpierw zaglądam na jedno czy drugie forum. Dopiero później na stronę UG. Forum jest bliższe prawdziwego życia i problemów ludzi żyjących w tej gminie. Jak pokazuje to życie to trzeba nie lada jakiej odwagi aby pisać pod swoim nazwiskiem, mnie jej trochę brakuje. Przeglądając ostatnią KB zauważyłem, poza propagandowych "hitem" ala Czesław Bułka, że najniższą cenę w okolicy ustaliła RG w Wilamowicach, 7 zł. Zaglądnąłem na stronę urzędu i stwierdziłem, że RG w tej miejscowości zajmuje się śmieciami na poważne i już na najbliższej sesji w dniu  10 kwietnia RG zajmie się "oceną stopnia wdrożenia tzw '"stawy śmieciowej" http://www.wilamowice.pl/artykuly/zawia … nia-10-kwi

Dlaczego nie zajmuje się tym RG w Porąbce? Jak organizuje pracę RG pan przewodniczący Wawak?