326

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Zadaniem Przewodniczącego Rady Gminy jest:
1.    przygotowanie i zwoływanie sesji rady, ustalając miesiąc, dzień, godzinę i projekt porządku obrad , przy współpracy z Wójtem,
2.    przewodniczenie obradom,
3.    czuwanie nad sprawnym przebiegiem obrad,
4.    zarządzanie i przeprowadzanie głosowania nad projektami uchwał,
5.    podpisywanie uchwał rady,
6.    czuwanie nad zapewnieniem warunków niezbędnych do wykonywania przez radnych ich mandatu,
7.    organizowanie pracy rady.
Zadaniem Przewodniczącego RG Porąbka – Tadzia z Kozubnika jest:
1.    absolutna służalczość, irytująca zależność i czołobitność względem miłościwie panującego wójta Czesława i jego ratlerków,
2.    stymulowanie do niszczenie prestiżu i destabilizacji prac RG, Przewodniczący Tadzio jako jednoosobowa policja sesyjna pacyfikuje wszelkie zrywy wyzwalające się spod okupacji myśli niesłusznie obowiązujących,
3.    propagowanie wstecznictwa wobec technologii informatycznych, skuteczne rozprzestrzenianie wirusa choroby o wdzięcznej nazwie komputeroza (absurdalus digitalicus),
4.    dezorganizowanie pracy RG, przeciąganie procedur, aby koleżkowie od kielicha mieli szansę na jeszcze jedną dietę, bełkotanie, stękanie, dukanie jak nieprzygotowany uczniak przy tablicy,
5.    bezkrytyczne podpisywanie każdej uchwały, rejtanowskie wysiłki nad przyjęciem projektu uchwał w stanie przygotowanym przez UG, zaciekła obrona każdego bubla – im głupiej, tym lepiej,
6.    wykorzystywanie swego stanowiska do zwiedzania Europy Wschodniej, nawet jeśli formalnie stanowiska się jeszcze nie objęło,
7.    ośmieszanie i kompromitowanie swoich wyborców.

Oj, Panie i Panowie radni z KWW RPW, PiS, SiS nieźle się popisaliście. To jest Przewodniczący na miarę naszych możliwości. My tym Przewodniczącym otwieramy oczy niedowiarkom! Mówimy: to jest nasz Przewodniczący, przez nas wybrany i to nie jest nasze ostatnie słowo. A może jednak ostatnie. Chyba lepiej w przyszłym roku powiedzieć - temu Przewodniczącemu i temu radnemu już dziękujemy.

327

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Nie wiem jaki kryteriami kierowała się RG Wieprz k/Andrychowa, która ustaliła opłatę za odbiór odpadów w wysokości 5 zł w przypadku odpadów segregowanych oraz 10 zł w przypadku zmieszanych. Link http://www.wieprz.pl/content/news/smieci_uchw_174.pdf  Cieszę się, że mieszkańcy naszej gminy również sprawdzają w innych gminach,  gdzie i ile będą płacić . Żyjemy w jednym regionie, mamy podobne zwyczaje i upodobania lecz koszty życia codziennego różne. My doświadczamy tych niewspółmiernie wysokich w stosunku do naszych sąsiadów.  Zasadniczy wpław na tą sytuacje mają decyzje milczącej większości.

328

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Piotr Dusza napisał/a:

Urząd Gminy wychodzi z założenia, że deklaracja jest pod każdym względem OK. (...)

Kontynuując tropienie błędów w deklaracji śmieciowej, chciałbym zwrócić uwagę forum na pkt I, a w nim na treść pouczenia o odpowiedzialności karnej.

I. OŚWIADCZENIE I PODPIS SKŁADAJĄCEGO DEKLARACJĘ
Pouczony/pouczona o odpowiedzialności karnej z art. 233 § 1 Kodeksu karnego – kto, składając zeznanie mające służyć
jako dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę
lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.


Jak powszechnie wiadomo organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa (art.7 Konstytucji RP.)




Po pierwsze.
Przepis art. 6n ust. 1 ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach reguluje zakres treści (wzór) deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości, obejmujący objaśnienia dotyczące sposobu jej wypełnienia oraz pouczenie, że deklaracja stanowi podstawę do wystawienia tytułu wykonawczego i nie stanowi o możliwości nałożenia na właścicieli nieruchomości obowiązku składania oświadczenia zawierającego pouczenie o odpowiedzialności określonej w art. 233 Kodeksu karnego.

Po drugie.
Zobowiązanie do złożenia takiego oświadczenia w uchwale organu stanowiącego przepis prawa miejscowego (Rady Gminu)
pozostaje w sprzeczności z przepisem art. 233 Kodeksu karnego.



Moim zdaniem przepisy obowiązującego prawa nie dają Radzie Gminy w Porąbce uprawnienia do nałożenia na właścicieli nieruchomości obowiązku składania oświadczenia zawierającego pouczenie o odpowiedzialności określonej w art. 233 Kodeksu karnego.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

329 Ostatnio edytowany przez Piotr Dusza (2013-04-04 21:29:04)

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Dziękuję bo to tylko mnie utwierdziło w tym, że wszystkie deklaracje, które wydrukował już UG Porąbka można podarować dzieciom żeby zaniosły do punktu skupu makulatury.
Może w ten sposób uzbierają na jakieś pomoce dydaktyczne.

15 kwietnia nie omieszkam zapytać na komisji RG czy już podjęto decyzje co do deklaracji i czy jest  odpowiedź na piśmie jaką mi obiecał Pan Sekretarz Kazimierz Gałuszka.

Alteri vivas oportet, si tibi vis vivere
Miejcie odwagę!... Nie tę jednodniową, Co w rozpaczliwym przedsięwzięciu pryska,
Lecz tę, co wiecznie z podniesioną głową Nie da się zepchnąć z swego stanowiska.

330

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

USTAWA z dnia 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw.
Art. 6n. 1. Rada gminy, uwzględniając konieczność zapewnienia prawidłowego
obliczenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, określi, w drodze uchwały stanowiącej akt prawa miejscowego, wzór deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości,
obejmujący objaśnienia dotyczące sposobu jej wypełnienia oraz pouczenie, że deklaracja stanowi podstawę do wystawienia tytułu wykonawczego. Uchwała zawiera także informację
o terminach i miejscu składania deklaracji.
2. Rada gminy w uchwale, o której mowa w ust. 1, może określić wykaz dokumentów potwierdzających dane zawarte w deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Kodeks karny - Art. 233.
§ 1. Kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym
lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę
lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Jak rozumiem, zgodnie z ustawą jedyną możliwością prawną do zdyscyplinowania mieszkańców GP w przypadku braku złożenia Deklaracji jest decyzja wójta GP. To jedyny „straszak” dla niepokornych i wątpiących. UG Porąbka poszedł o jeden most za daleko i postraszył mieszkańców sądem adaptując art. 233 kk, który jednak dotyczy dowodów w postępowaniach sądowych. Najciekawsze jest to, że art. 233 w całości cytowany jest w Deklaracji bez oporu, bez obawy, że może zostać naruszona konstytucyjna zasada praworządności. Czyli wynika z tego, że zarówno kolega Piotr jak i Zenon mogą mieć słuszność i cały arsenał deklaracji wyląduje w niszczarkach.

A swoją drogą powyższa okoliczność przypomina mi czas, kiedy zostałem dyscyplinarnie zwolniony z pracy, gdzie w treści zwolnienia cytowano przepisy zupełnie nieadekwatne do zaistniałej sytuacji. Podobny stan dotyka moje koleżanki. Brak wiedzy nie zwalnia od odpowiedzialności, czego dowodzą Koledzy Piotr i Zenon. Liczę na to, że wkrótce w GP stanie się to regułą.

331

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Sławomir Kubiś napisał/a:

Kodeks karny - Art. 233.
§ 1. Kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym
lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę
lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Jak rozumiem, zgodnie z ustawą jedyną możliwością prawną do zdyscyplinowania mieszkańców GP w przypadku braku złożenia Deklaracji jest decyzja wójta GP. To jedyny „straszak” dla niepokornych i wątpiących. UG Porąbka poszedł o jeden most za daleko i postraszył mieszkańców sądem adaptując art. 233 kk, który jednak dotyczy dowodów w postępowaniach sądowych.
.

W tym przypadku postawiona teza i wyprowadzony dowód są błędne.
Uprzedzenie o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań, art 233 kk  to obowiązek każdego organy prowadzącego postępowanie. Brak takiego pouczenia w deklaracji skutkowałby brakiem podstaw  do wszczęcia ewentualnego postępowania karnego w przypadku złożenia deklaracji zawierającej fałszywe dane. Pouczenie nie odnosi się do nie złożenia deklaracji, tylko do deklaracji zawierającej dane fałszywe.
Fałszywe zeznania można złożyć nie tylko w przypadku postępowania sądowego co wynika z dyspozycji zawartej w art 233 kk ale również  " w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy". Ustalenie opłaty śmieciowej jest takim właśnie postępowaniem. Organ, a więc wójt naruszyłby przepisy ustawy w przypadku gdy deklaracja takiego pouczenia byłaby pozbawiona.

Istota problemu polegająca na braku gwarancji obywatelskich nie wynika z takiego czy innego spojrzenia na graficzny układ deklaracji lecz na wadliwej konstrukcji samej ustawy.
Opłata śmieciowa to rodzaj daniny pobieranej przez jst na mocy ustawy, jest swoistym podatkiem. W przypadku danin obywatel ma pewne gwarancje ustawowe. Jedną z nich jest niezmienność wysokości daniny na przestrzeni roku. Ustawa śmieciowa takiej gwarancji nie daje. RG może zmieniać wysokość opłaty w sposób dowolny na przestrzeni roku zachowując przepisy odnoszące się ogłaszania aktów prawa miejscowego.
W odniesieniu do podatków a więc danin obywatel ma możliwość zapoznać się z zasadami ich naliczania. W przypadku opłaty śmieciowej ustawa nie tylko nie określa zasad ich naliczania ale nie ceduje nawet takiego obowiązku  na RG. W efekcie mieszkaniec ma płacić ale nie wie za co i dlaczego właśnie tyle. To jest właśnie naruszenie zasady legalizmu. Rada gminy ustala opłatę ale nigdzie nie ma zapisane na jakich zasadach ta opłata ma być naliczona.
Jawność życia publicznego wymaga aby mieszkańcy wiedzieli według jakich zasad dokonano naliczenia. Czy był to algorytm, kalkulacja kosztów, model czy inny schemat kalkulacyjny. Na dzień dzisiejszy jest to nieuzasadniona żadnym wyliczeniem wola pana Czesława Bułki podparta stosowną uchwała RG.
Kolejnym elementem o charakterze gwarancyjnym winno być ścisłe określenie rodzajów kosztów jakie należy uwzględnić przy kalkulowaniu wysokości opłaty z jednoczesnym wskazaniem, że dochody osiągnięte ze sprzedaży odzyskanych odpadów winnym zostać uwzględnione przy kalkulowaniu cen za usługi. Myślę, że przytoczone aspekty nie wyczerpują istoty problemu.

332

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Ignacy Kocemba napisał/a:

Uprzedzenie o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań, art 233 kk  to obowiązek każdego organy prowadzącego postępowanie.

W wyniku złożenia deklaracji postępowanie nie jest prowadzone. Gdyby przyjąć, że tak jest, tj. idąc tym fałszywym tropem, wójt musiałby trwające postępowania zakończyć. Jak wiadomo postępowanie kończy wydanie rozstrzygnięcia (decyzji). Decyzja rozstrzyga sprawę co do istoty w całości lub części, a więc w sposób wiążący i trwały ustanawia, zmienia lub znosi stosunki administracyjne.

Niczego takiego wójt nie zrobi, a o ewentualnym wszczęciu postępowania zawiadomi właściciela nieruchomości.

Ignacy Kocemba napisał/a:

Brak takiego pouczenia w deklaracji skutkowałby brakiem podstaw  do wszczęcia ewentualnego postępowania karnego w przypadku złożenia deklaracji zawierającej fałszywe dane.

Z tym się zgadzam.

Ignacy Kocemba napisał/a:

Myślę, że przytoczone aspekty nie wyczerpują istoty problemu.

Z tym też się zgadzam. Niektórzy twierdzą, że ustawa jest bublem prawnym. Wygląda na to, że mają rację.

Nie zgadzam się jednak z tym, że rada może, bez podstawy prawnej czyli dowolnie, albo jak kto chce wg zasady widzi mi się, kreować treść deklaracji. Takie działanie stanowi oczywiste przekroczenie jej uprawnień, gdyż:

Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa

Moim zdaniem brakuje podstaw prawnych (upoważnienia ustawowego) do zawarcia w deklaracji śmieciowej zapisu o treści:

Pouczony/pouczona o odpowiedzialności karnej z art. 233 § 1 Kodeksu karnego – kto, składając zeznanie mające służyć
jako dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę
lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3

co przesądza o bezprawności uchwały Rady Gminy.

"Niech prawo zawsze prawo znaczy, a sprawiedliwość – sprawiedliwość". - Julian Tuwim

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

333

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Dyskusja pomiędzy radnym Ignacym Kocembą a „Zenonem” może dowodzić jednego,  mianowicie tego, że przeciętny mieszkaniec gminy, np. taki, jak piszący te słowa ma trudności w rozpoznaniu i interpretacji zawiłości prawnych związanych z tematem. W przypadku konieczności złożenia Deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi mam dwie możliwości. Pierwsza – obdarzam pełnym zaufaniem UG i w wyznaczonym terminie składam druk, a to scenariusz wręcz karkołomny, druga – meandrujące wokół mnie wątpliwości, co raz to podsycane przez różne okoliczności powodują, że sprawdzam podstawy prawne, na których oparta jest treść Deklaracji. Do pomocy mam treść forum, rozmowy w świecie realnym oraz własny osąd. Wypowiadających się wokół coraz więcej, podobnie jak wątpliwości – składać, czy nie składać. Fakt jest tylko jeden - UG przygotował Deklarację, wszystko poza tym to tylko opinie. Które są właściwe? Czy jest ktoś, kogo interpretacje są najbliższe ideału?
Moje wątpliwości nie rozwiewają się. Jeśli art. 233 § 1 kk dotyczy osób zeznających w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie kk, to dlaczego znalazł się w Deklaracji, która z postępowaniem sądowym nie ma nic wspólnego. Oczywiście możliwe, że po raz kolejny nie zrozumiałem sedna w sposób wystarczający. Proszę więc o wyjaśnienie.  Jeśli niezłożenie deklaracji skutkuje postępowaniem administracyjnym i wydaniem przez wójta decyzji, to nadal nie jest to postępowanie sądowe. Mało tego Sekretarz UG Pan Kazimierz Gałuszka podczas sesji RG 27 marca 2013 roku zapewniał, że ewentualne rozbieżności lub nieścisłości powstające przy wypełnieniu Deklaracji można skorygować składając kolejną, w której dane będą odpowiadały stanowi faktycznemu. Nie przypominam sobie, by na jakiejkolwiek sesji lub posiedzeniu komisji toczyła się dyskusja o odpowiedzialności karnej za złożenie w Deklaracji niewłaściwych danych. Choć zawsze mogę się mylić.
Pozostanę więc przy swoim twierdzeniu, iż pouczenie o odpowiedzialności karnej wkomponowane w treść Deklaracji jest pułapką zastawioną na mieszkańców. Przeciętny obywatel rozumiejąc treść oświadczenia, pod którym składa podpis czuje co najmniej dyskomfort, jeśli nie panikę przed odpowiedzialnością karną za niezłożenie Deklaracji (I). Możliwe, że UG wykorzystuje panujący wśród Polaków strach przed wymiarem sprawiedliwości chce spowodować, by do końca kwietnia 2013 roku spłynęło jak najwięcej Deklaracji. Niewiele osób ma odwagę i gotowość do uczestniczenia w rozprawach sądowych. Wiem coś o tym.

334 Ostatnio edytowany przez slavo83 (2016-04-21 21:24:24)

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

-

335

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

slavo83 napisał/a:

Chcialem zapytac jak bedzie wygladala kwestia oddawania popiolu. Czy bedzie dodatkowo platny. I ile pojemnikow mozna oddawac popiolu i innych smieci.

Odbiór popiołu będzie "bezpłatny"  ( w ramach opłaty miesięcznej zadeklarowanej) czyli jeżeli zadeklaruje Pan np 1 mieszkaniec odpady segregowane to w ramach tej jednej opłaty wystawia Pan pojemnik z popiołem.
Ilość popiołu nie ma znaczenia podobnie jak ilość odpadów.
W ramach jednej i tej samej opłaty może Pan wystawiać 4 pojemniki (worki) mokre, suche, szkło i popiół, a może Pan wystawić 104 pojemniki (worki) opłata się nie zmieni.

Więcej informacji znajduje się w regulaminie zatwierdzonym przez RG Porąbka.

Tutaj: http://www.bip.porabka.pl/BIP.aspx?Sel= … &kat=1

Pozdrawiam
PD

Alteri vivas oportet, si tibi vis vivere
Miejcie odwagę!... Nie tę jednodniową, Co w rozpaczliwym przedsięwzięciu pryska,
Lecz tę, co wiecznie z podniesioną głową Nie da się zepchnąć z swego stanowiska.

336

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

slavo83 napisał/a:

Chcialem zapytac jak bedzie wygladala kwestia oddawania popiolu. Czy bedzie dodatkowo platny. I ile pojemnikow mozna oddawac popiolu i innych smieci.

Warto dodać, że popiół należy gromadzić odrębnie od pozostałych odpadów komunalnych w wydzielonym miejscu na terenie nieruchomości. Popiół zgromadzony w metalowym pojemniku odbierze firma wybrana przez Gminę Porąbka w przetargu. Odbiór odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości będzie się odbywał z następującą częstotliwością:  popiół – co najmniej dwa razy w miesiącu kalendarzowym w okresie od 1 października do 30 kwietnia każdego roku, poza tym okresem co najmniej raz na kwartał.

337

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

slavo83 napisał/a:

Chcialem zapytac .....

Odpowiedź już masz, ale .... Warto przysiąść i poczytać cały wątek, od początku. Będziesz mógł sobie wyrobić swoje zdanie na temat gospodarki śmieciowej. Na forum masz podane linki do materiałów źródłowych. Prawdopodobnie nigdzie w naszej gminie nie znajdziesz tylu informacji w jednym miejscu. A jak będziesz miał jakieś pytania, to śmiało.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

338 Ostatnio edytowany przez slavo83 (2016-04-21 21:18:48)

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

-

339

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Zenon napisał/a:

Moim zdaniem brakuje podstaw prawnych (upoważnienia ustawowego) do zawarcia w deklaracji śmieciowej zapisu o treści:
Pouczony/pouczona o odpowiedzialności karnej z art. 233 § 1 Kodeksu karnego

Naturalnie. W samej ustawie  brak jest zapisu nakazującego lub uprawniającego do zamieszczenia takiego pouczenia. Z uwagi na swoistą bublowatość  ustawa o gospodarce odpadami odsyła do innych ustaw w tym ordynacji podatkowej oraz ustawy o postępowaniu egzekucyjnym. Rozpatrzenie wszystkich korelujących ze sobą ustaw oraz uwzględnienie wykładni językowej użytych wyrażeń ustawowych np.  " uwzględniając konieczność prawidłowego obliczenia wysokości opłaty" jak również zasad tworzenia prawa mogłoby nam dać ostateczną odpowiedz na postawione pytanie. W żadnym zakresie nie zmieni to jednak sytuacji mieszkańców.

W swoich wpisach przywoływałem już różne problemy związane z wprowadzeniem zapisów ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Tym razem chciałbym zwrócić uwagę na OBOWIĄZEK wyposażenia nieruchomości w  w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych, spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych.
Art 5.
Natomiast art 6 mówi tak:
Właściciele nieruchomości, którzy pozbywają się z terenu nieruchomości nieczystości ciekłych, oraz właściciele nieruchomości, którzy nie są obowiązani do po-noszenia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na rzecz gminy, wykonując obowiązek określony w art. 5 ust. 1 pkt 3b, są obowiązani do udokumentowania w formie umowy korzystania z usług wykonywanych przez:gminną jednostkę organizacyjną lub przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych lub
2) gminną jednostkę organizacyjną lub przedsiębiorcę odbierającego odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, wpisanego do rejestru działalności regulowanej, o którym mowa w art. 9b ust. 2
– przez okazanie takich umów i dowodów uiszczania opłat za te usługi.

Co to pociąga za sobą przy braku rozbudowy kanalizacji komunalnej? Przerzucenie na barki mieszkańców kosztów budowy zbiorników bezodpływowych lub oczyszczalni przydomowych gdy na budową kanalizacji komunalnych można było otrzymać ciężkie miliony ze środków unijnych.  Zdążyła się zkanalizowąc cała Żywiecczyzna, w Gminie Porąbka nie wybudowano nawet metra, a to co jest okazuje się raczej rowem melioracyjnym.

340

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

slavo83 napisał/a:

Chciałem zapytać co z pojemnikami.
Gdzie najtaniej można je kupić, bo trzeba mieć przecież minimum 3 pojemniki.
Na mokre, suche, popiół no i na szkło worki.
Rozumiem że worki na szkło będą dostarczane bezpłatnie, tak?
A co  z pojemnikami. W Bielsku i niektórych miejscowościach firmy odbierające odpady od mieszkańców wypożyczają im je bezpłatnie.
Tu jest to duży wydatek dla mieszkańców. Pojemnik kosztuje średnio około 100-120zł. 3 pojemniki to już duży koszt.

To jest ta niespójność deklaracji z regulaminem.

W regulaminie jest wyraźna informacja, że można mieć worki, a deklaracja nakazuje minimum 3 pojemniki !!! bez odniesienia do regulaminu w postaci dwóch gwiazdek ( ** ) lub wyraźnej informacji o tym.

Stąd jak i z innych faktów o jakich już pisałem oraz inni forumowicze uważam, że deklaracja jest potworkiem prawnym i w tej formie ja jej nie podpiszę.

Ktoś wcześniej napisał, że złe prawo to też prawo ... tak to prawda ale ustawodawca dał obywatelowi alternatywę - nie podpiszesz to organ wyda decyzję i ja poczekam na decyzję.

Wracając do kwestii worków i pojemników:

Wg mnie nie musi Pan posiadać żadnego pojemnika bo wystarczą worki na wszystko.

Oczywiście zdrowy rozsądek sugeruje, żeby na popiół zakupić jednak pojemnik np 110 l ze stali ocynkowanej bo to kwestia bezpieczeństwa ppoż.
co do reszty odpadów (mokre,suche, szkło ) w zupełności wystarczą worki i powinny je dostarczać firmy odbierające odpady.

Jak to wszystko zostanie zorganizowane logistycznie?? Zobaczymy podczas przetargów !!!

Myślę, że 15 kwietnia na najbliższym posiedzeniu komisji RG otrzymam informacje na piśmie i radni pochyla się nad problemem deklaracji oraz kampanii informacyjnej wśród mieszkańców.

Uważam również, że UG powinien wyraźnie poinformować mieszkańców o kwestii pojemników i worków, bo może się okazać, że niektórzy już kupią pojemniki, a firma która wygra przetarg stwierdzi, że te pojemniki nie są przystosowane do ich samochodów.

UG również powinien zaoferować mieszkańcom możliwość zakupu tychże pojemników bo jako instytucja ma możliwość wynegocjować z wybranym producentem najniższą cenę ( zakup zbiorowy dużej ilości).
Rozwiązań jest wiele tylko ja osobiście nie widzę żadnej woli współpracy UG z mieszkańcami, a tym bardziej dobrej polityki informacyjnej.

Pozdrawiam
PD

Alteri vivas oportet, si tibi vis vivere
Miejcie odwagę!... Nie tę jednodniową, Co w rozpaczliwym przedsięwzięciu pryska,
Lecz tę, co wiecznie z podniesioną głową Nie da się zepchnąć z swego stanowiska.

341

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Ignacy Kocemba napisał/a:

Naturalnie. W samej ustawie  brak jest zapisu nakazującego lub uprawniającego do zamieszczenia takiego pouczenia. Z uwagi na swoistą bublowatość  ustawa o gospodarce odpadami odsyła do innych ustaw w tym ordynacji podatkowej oraz ustawy o postępowaniu egzekucyjnym. Rozpatrzenie wszystkich korelujących ze sobą ustaw oraz uwzględnienie wykładni językowej użytych wyrażeń ustawowych np.  " uwzględniając konieczność prawidłowego obliczenia wysokości opłaty" jak również zasad tworzenia prawa mogłoby nam dać ostateczną odpowiedz na postawione pytanie. W żadnym zakresie nie zmieni to jednak sytuacji mieszkańców.

Nie zmienia sytuacji mieszkańców?
Tymczasem... szukałem i znalazłem, aż w Bartoszycach. Zapadło rozstrzygniecie nadzorcze wojewody Warmińsko-Mazurskiego nr PN-4131.15.2013 z dnia 4 stycznia 2013 r., w którym stwierdza nieważność załącznika nr 1 do uchwały Rady Miasta Bartoszyce Nr XXII/154/2012 z dnia 28 listopada 2012 r. w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

stwierdzające nieważność uchwały Nr XXIII/166/2012 Rady Gminy Jedwabno  z dnia 28 listopada 2012r. w sprawie ustalenia wzoru deklaracji o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właściciela nieruchomości w części dotyczącej pkt F deklaracji w zakresie wyrazów: „uprzedzony/a o odpowiedzialności karnej z art. 233 § 1 Kodeksu karnego oświadczam, że podane przeze mnie dane są zgodne z prawdą”.

Źródło: http://www.google.com/url?sa=t&rct= … mp;cad=rja   Patrz -  Lp.   4. 03.01. 2013 r., PN.4131.4.2013

Utwierdza mnie to w przekonaniu, że jednak mam rację.

O braku rozbudowy kanalizacji komunalnej i związanych z tym dokonań i zaniechań wójta mam od dawna wyrobione zdanie. To S K A N D A L a sprawą powinien zająć się prokurator.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

342

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Zaprawdę od dłuższego czasu zadaję sobie pytanie co się stało z tym forum? Naprawdę musi mnie się nieźle powodzić, dzieci zdrowe, żona z męża zadowolona, szczęśliwość zagościła w izbach przytulnych, a licho nie zaprząta głowy niecnymi figlami, że mam czas na zastanawianie się nad pytaniem: co się stało z forum?

Z łezką w oku wspominam czasy, kiedy to Szanowny Pan Piotr – Włościanin dwoił się i troił, co by przekonać nieprzekonywalnych, że radny IK i jego klientela niczym gangrena toczą zdrowe i nieskalane kłamstwem tkanki gminnego organizmu. Daremnie.

Z nieukrywanym przejęciem sięgam pamięcią do tych przykurzonych czasów, kiedy to bezkompromisowy Pan galler walczył o obiektywny obieg informacji brzydząc się kłamstwem i pomówieniami. Nieudolnie.

O, Kamilo Jedyna, gdzie Ty o jesteś. Gdzie o Twoja prawnicza przenikliwość ujmująca w słowa przyszłość naszą – maluczkich i bezradnych wobec losu, o który nam gotujesz?

Nickt nieugięty nie rzuca już słów na wiatr, nie wiesza na gałęziach fałszywych nadziei, nie cierpi za wszystkich, nie dłubie w drugim, albo trzecim dnie wszelkich przypuszczeń.

Czy Oni odeszli? Czy przeciągnęli swe ideały na drugą stroną smugi cienia? Gdzież Oni? Czy ocean swojej niewiedzy zatopili w kropli smutku i bezsilności?

Co się stało z tym forum? Ano chwasty uschły, robactwo wymarzło, przestrzenią, gdzie owi Oni mogą rozpostrzeć skrzydła jest cisza. Na forum zrobiło się tak cholernie merytorycznie, tak boleśnie bezanonimowo, że mój nick zupełnie nie odpowiada nowym krajobrazom. Mieszkańcy pytają – mądrzy ludzie odpowiadają. Te kwieciste wypowiedzi, piękne różnice bez pomyj, przypalania stopioną skałą, uleciały. Wspomnienia złych słów, które tak łatwo kwitły na ustach, to tylko śnieg za oknem, który wkrótce rozpłynie się w oceanie zieleni i barw nieprzeliczonych.
Kochani Państwo W, G, K, N proszę nie budźcie się z zimowego snu, pozostańcie sam na sam ze swoimi myślami, nie kradnijcie czasu ludziom, którzy wykuwają zmiany, bo nie oddacie go. Czas stracony na bezsensowną polemikę z Waszymi pustymi frazesami bez podstaw i bez pokrycia nie podlega zwrotowi. Jest stracony na zawsze.

Panie i Panowie z ogromną przyjemnością zaczytuję się Waszymi wypowiedziami. Inspirują mnie do przemyśleń i emocjonalnego rozwoju. Dzięki Wam zaczynam wierzyć, że ta gmina nie jest już stracona, choć do otchłani brakowało bardzo niewiele.

343

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Zenon napisał/a:

Utwierdza mnie to w przekonaniu, że jednak mam rację.

Przekonanie o własnej racji jest rzeczą ważną, nie mniej ważną rzeczą jest dać się przekonać i przyznać rację. Znaleźliśmy   wiele wspólnych punktów, szanując prawo do argumentacji i kontr argumentacji.
Jak to czasem bywa racja leży gdzieś po środku. Wynika to również z krótkiego uzasadnienia do uchwały gminy Jedwabno. Orzeczona nieważność odnosi się tylko do pouczenia a nie do całej deklaracji.
Na kanwie naszej dyskusji rodzi się gorzka refleksja o pracy gminnych prawników oraz nastawienia niektórych radnych do ich pracy. My poświęcając wolny czas zajmujemy się analizą aktu prawa miejscowego, który został przygotowany przez gminnych urzędników i uzyskał akceptacje gminnego prawnika. Jeżeli mnie pamięć nie zawodzi była nim pani Ewelina Fabia-Pardela, która miała możliwość przedyskutowania problemu, kwestii z pozostała dwójką prawników opłacanych z naszych podatków.  Zapewne kwestia ta zostanie przez mnie podniesiona na najbliższym posiedzeniu komisji.
Dyskusja, którą prowadzimy pokazuje również jak błędne jest przekonanie o "nieomylności" gminnych prawników przez niektórych radnych, którzy wręcz są przekonani o niedopuszczalności prowadzenia dyskusji z osobami, które ukończyły prawo a przed nazwiskiem mają tytuł. Nie w tytułach tkwi jednak istota sprawy.

344

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Dokładnie o to chodzi. Wcale nie cieszę się z tego, że prawdopodobnie mogę mieć rację w kwestii pouczenia. Smucę się raczej tym, że w gminie brakuje dyskusji na ważne tematy, że prawnicy zatrudnieni przez wójta nie sygnalizują radnym problemów. Mieszkańcy są przy tym traktowani przedmiotowo (dlaczego nie było konsultacji?).
Zamieszanie śmieciowe dokładnie pokazuje poziom tworzonego w Polsce prawa, ale i .... obnaża kompetencje wójta jako gospodarza.
Pocieszająca jest przy tym postawa radnych aktywnie uczestniczących w obradach i pana Kocemby zabierającego głos w dyskusji na forum.




Demokracja to nieustająca publiczna dyskusja.
Dyskusja pomaga rozwiązywać problemy, poszukiwać i porządkować informacje, weryfikować własne, często powierzchowne poglądy.
Skłania do logicznego myślenia i argumentowania, do twórczego myślenia....
Kto się tego boi? A może nie rozumie?

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

345 Ostatnio edytowany przez Piotr Dusza (2013-04-07 22:34:54)

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Był taki piękny skecz kabaretu Tey gdzie Bolek mówi "towaju nie będzie tjaktoj sie zepsuł."
Laskowik: " nie tja, traktor tylko jedno koło"
Bolek: " Jak koło jest zepsute to cały tjaktoj jest do d******"

Jeżeli chociaż jeden punkt, zdanie, słowo w deklaracji jest wadliwe cała deklaracja jest do d****.

Alteri vivas oportet, si tibi vis vivere
Miejcie odwagę!... Nie tę jednodniową, Co w rozpaczliwym przedsięwzięciu pryska,
Lecz tę, co wiecznie z podniesioną głową Nie da się zepchnąć z swego stanowiska.

346

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Czy można deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (deklarację śmieciową) złożyć prze ePUAP? Lub za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej w rozumieniu ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne? Czy takie złożenie deklaracji będzie uważane za złożenie w formie pisemnej?

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

347

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Bardzo dobre pytanie. Podobnie jak to, ilu mieszkańców GP dysponuje profilem zaufanym na platformie ePUAP? O ile mi wiadomo jest to liczba mieszcząca się w granicach błędu statystycznego, a co dziwniejsze zarejestrowani użytkownicy platformy ePUAPprawdopodobnie  rekrutują się spośród pracowników UG i jednej z gminnych szkół.

348

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Informacja dla prowadzących działalność gospodarczą
na terenie Gminy Porąbka
Uchwałą Nr XIX/181/2012 Rady Gminy Porąbka z dnia 26 września 2012r.
nowym systemem gospodarowania odpadami komunalnymi zostały objęte
nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady
komunalne (tzn. na terenie, których prowadzona jest działalność gospodarcza,
również szkoły, przedszkola, obiekty użyteczności publicznej itd.).
Przedsiębiorcy, podobnie jak właściciele nieruchomości, na których
zamieszkują mieszkańcy, zobowiązani są do wypełnienia i złożenia w Urzędzie
Gminy Porąbka deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami
komunalnymi
.
Przedsiębiorcy w zamian za uiszczoną w ramach systemu opłatę będą mogli
oddawać tylko i wyłącznie odpady komunalne związane z bytowaniem
pracowników i ich klientów, które ze względu na skład i charakter są odpadami
podobnymi do odpadów powstających w gospodarstwach domowych.
Pozostałe odpady powstające w wyniku prowadzonej działalności podlegają
przepisom ustawy o odpadach. Odbiór tych odpadów winien odbywać się na
podstawie umów w firmami posiadającymi stosowne zezwolenia w zakresie
gospodarowania poszczególnymi rodzajami odpadów.


Taka informacja widnieje na stronie UGP. Może mi ktoś wyjaśnić na jakiej podstawie przedsiębiorcy zobowiązani są do złożenia deklaracji. Ja takich podstaw prawnych nie widzę. Przytoczona Uchwała RG daje możliwość złożenia deklaracji ale to nie przymus. W samej ustawie również nie znajduje pokrycia dla słów "zobowiązani są".

349

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

xnoname napisał/a:

Może mi ktoś wyjaśnić na jakiej podstawie przedsiębiorcy zobowiązani są do złożenia deklaracji. Ja takich podstaw prawnych nie widzę. Przytoczona Uchwała RG daje możliwość złożenia deklaracji ale to nie przymus. W samej ustawie również nie znajduje pokrycia dla słów "zobowiązani są".

Dlaczego uważasz, że przytoczona uchwała daje możliwość złożenia deklaracji?
Uchwała Nr XIX/181/2012 Rady Gminy Porąbka z dnia 26 września 2012r. nie reguluje w ogóle tej kwestii. Obowiązek złożenia deklaracji wynika wprost z art. 6m ustawy śmieciowej.

1. Właściciel nieruchomości jest obowiązany złożyć do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w terminie 14 dni od dnia zamieszkania na danej nieruchomości pierwszego mieszkańca lub powstania na danej nieruchomości odpadów komualnych.

Być może problem wynika z niefortunnego posłużenia się w informacji pojęciem przedsiębiorcy. Takiego pojęcia nie ma w ustawie śmieciowej.
Ustawa używa za to innego, szerszego - właściciel nieruchomości (art 2 ust.1 pkt 4 ustawy), którym może być np. przedsiębiorca.

właścicielach nieruchomości – rozumie się przez to także współwłaścicieli, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomością;

 

Rada Gminy podjęła uchwałę na podstawie art. 6c ust. 2 ustawy śmieciowej o odbieraniu odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne. Dlatego osoby: przedsiębiorcy prowadzący sklepy, prowadzący przedszkola niepubliczne, prowadzący szkoły publiczne etc), zobowiązane zostały, będąc właścicielami nieruchomości, do złożenia deklaracji.


Przy okazji uwaga dla urzędników. Posługujcie się precyzyjnymi pojęciami. Zawsze możecie dać * i .... wyjaśnić o co chodzi.

W polskim prawie znaleźć można kilka definicji przedsiębiorcy:
art. 43 1 KC Przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna, o której mowa w np. 33 1 § 1, prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową.
art. 4 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej Przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną – wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą.
art. 5 Prawa upadłościowego i naprawczego Przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy jest osoba fizyczna, osoba prawna albo jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową.
art. 2 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji Przedsiębiorcami, w rozumieniu ustawy, są osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które prowadząc, chociażby ubocznie, działalność zarobkową lub zawodową uczestniczą w działalności gospodarczej.
art. 4 ustawy o o ochronie konkurencji i konsumentów Ilekroć w ustawie jest mowa o przedsiębiorcy – rozumie się przez to przedsiębiorcę w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, a także:
osobę fizyczną, osobę prawną, a także jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną, organizującą lub świadczącą usługi o charakterze użyteczności publicznej, które nie są działalnością gospodarczą w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, osobę fizyczną wykonującą zawód we własnym imieniu i na własny rachunek lub prowadzącą działalność w ramach wykonywania takiego zawodu, osobę fizyczną, która posiada kontrolę, w rozumieniu pkt 4, nad co najmniej jednym przedsiębiorcą, choćby nie prowadziła działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, jeżeli podejmuje dalsze działania podlegające kontroli koncentracji, o której mowa w art. 13, związek przedsiębiorców w rozumieniu pkt 2 - na potrzeby przepisów dotyczących praktyk ograniczających konkurencję oraz praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów;
art. 3 ustawy o cenach Przedsiębiorca – podmiot prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, a także osoby prowadzące działalność wytwórczą w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego.
art. 4792 KPC Przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna albo jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną, prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

350

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Zenon napisał/a:

]
Rada Gminy podjęła uchwałę na podstawie art. 6c ust. 2 ustawy śmieciowej o odbieraniu odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne. Dlatego osoby: przedsiębiorcy prowadzący sklepy, prowadzący przedszkola niepubliczne, prowadzący szkoły publiczne etc), zobowiązane zostały, będąc właścicielami nieruchomości, do złożenia deklaracji.

Na razie mnie to nie przekonuje. Jak to się ma do Art 6.1. ust.2 ? Próbuje to powoli ogarnąć.