276

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Wloscianin napisał/a:

Pierwsze miesiące mogą być zafałszowane. Wiele osób już kumuluje śmieci niesegregowalne, by wystawić je w lipcu. Dlatego trudno teraz mówić o tym co będzie. Myślę, że jeżeli cena będzie niedoszacowana to w następnym roku wzrośnie. Tu pobawię się w kolegę Wieszcza. W roku wyborczym będzie możliwość korekty w dół. Wtedy będzie krzyk, że Bułka daje kiełbasę wyborczą:)
]

Przecież, ty człowieku nie wiesz co piszesz. Jakie to są śmieci niesegregowalne? Jeżeli sądzisz, że każdy po to magazynuje śmieci aby je oddać dopiero w lipcu to musiało ci się w zadzie poprzewracać. Dla Czesława Bułki każda decyzja będzie zła, jedna zła a druga gorsza. Ciekawe co ci obiecał, że tak boli cię o to głowa? Ty się nami nie przejmuj, sio na Wołek, przygotować obejście na wizyty zwiedzających. Proponuje jako główną atrakcję wystawić odpady "niesegregowalne"

277

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Wloscianin napisał/a:

Myślę, że jeżeli cena będzie niedoszacowana to w następnym roku wzrośnie. Tu pobawię się w kolegę Wieszcza. W roku wyborczym będzie możliwość korekty w dół. Wtedy będzie krzyk, że Bułka daje kiełbasę wyborczą:)

Drogi Panie Piotrze, uczciwie przyznaję, że moje "proroctwa" to nie zabawa. Wszystkie swoje wypowiedzi traktuję śmiertelnie poważnie, podobnie jak słowa innych forumowiczów. Jeśli Pan już dziś kreśli  scenariusz, w który pakuje się kiełbasę wyborczą w przyszłorocznych wyborach samorządowych to będę pierwszy, który podnosząc larum nie oszczędzi gorzkich słów krytyki wobec aktualnej władzy. I proszę przyjąć moje słowa uznania za szczerość.

278

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Wypowiedź Zenona jest z sensem, pod warunkiem, że rozmawiamy o Zimbabwe. Fajnie jest popatrzeć na tak zwany świat cywilizowany. Wracamy do campingów w owym świecie. Tam gdzie nie ma sortowni takiej jak w Bielsku, o której wspomina Zenon, jest 8 pojemników na śmieci. Są też takie campingi jak w Wiedniu, Berlinie czy Zurichu, gdzie są 3 pojemniki. To nie wynika z faktu, że mieszkają tam neandertale, tylko z tego, że mają odpowiednią automatyczną sortownię.
Fakt, jak słusznie napisał wieszczu, nasze nauki pójdą psu na budę, ale świat się zmienia, to co robiliśmy łapkami teraz robią maszyny.
Zenonie, wiesz, że nas nie trzeba uczyć sortowania, mamy to we krwi, tak jak zakręcanie wody podczas golenia. Nie przeszkadza to jednak z korzystania ze zdobyczy techniki.
Jest na forum pewien chłop. który twierdzi, że sortownię można wybudować za 80 tysi, ale jakoś tego nie zrobił. Olejmy chłopa, nie po to wyłożono w Bielsku grube miliony by z tego nie skorzystać! Pewnie w wielu z nas pozostaną nawyki i dobrze, maszyny będą miały łatwiej:)

Wypowiedź pewnego chłopa pominę, bo wątki mu się mytlają z rozpaczy, że tak precyzyjna intryga radnego ujrzała światło dzienne.

Bibi, ty to jak coś powiesz to już powiesz. Geniusz intelektu. Widzisz nie powiem baranie, ja jako wyjątkowy nieudacznik mam prywatną drogę, ale również zrobiłem remont domu, taki dosyć mocny, o którym mógłbyś tylko pomarzyć. Po remoncie zostało sporo śmiecia, poczekam do lipca:)

wieszczu napisał/a:

Drogi Panie Piotrze, uczciwie przyznaję, że moje "proroctwa" to nie zabawa. Wszystkie swoje wypowiedzi traktuję śmiertelnie poważnie, podobnie jak słowa innych forumowiczów. Jeśli Pan już dziś kreśli  scenariusz, w który pakuje się kiełbasę wyborczą w przyszłorocznych wyborach samorządowych to będę pierwszy, który podnosząc larum nie oszczędzi gorzkich słów krytyki wobec aktualnej władzy. I proszę przyjąć moje słowa uznania za szczerość.

Drogi kolego, wiem że traktujesz swoje wieszczenie poważnie. Ja też wieszczyłem co będzie jak Ignac zasiądzie w radzie i ze smutkiem stwierdzam, że się wcale nie pomyliłem. Będziemy wieszczyć razem, tak, ku przestrodze a może nasze wieszczenie przyniesie jakieś rezultaty:)

279

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Wloscianin napisał/a:

Bibi, ty to jak coś powiesz to już powiesz. Geniusz intelektu. Widzisz nie powiem baranie, ja jako wyjątkowy nieudacznik mam prywatną drogę, ale również zrobiłem remont domu, taki dosyć mocny, o którym mógłbyś tylko pomarzyć. Po remoncie zostało sporo śmiecia, poczekam do lipca:))

Jaki to światowy człowiek się zrobił i nawet remont domu zrobił. Siedź sobie w tm wyremontowanym domku, wyglądaj na drogę, może przyjdą dzieciaki. Nagromadził dziadostwa i myśli, że każdy żyje tonąc w śmieciach.   Podpiął się pod Czaniec i myśli, że każdy w Czańcu taki bałaganiarz jak on. Sio na Wołek,pogrzeb w śmieciach możne wygrzebiesz rozum.

280

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Wloscianin napisał/a:

Ja też wieszczyłem co będzie jak Ignac zasiądzie w radzie i ze smutkiem stwierdzam, że się wcale nie pomyliłem. Będziemy wieszczyć razem, tak, ku przestrodze a może nasze wieszczenie przyniesie jakieś rezultaty:)

Drogi Panie Piotrze, wieszczyć będziemy razem, ale osobno. Mnie działania radnego IK mało, że nie przeszkadzają, ja z całą mocą będę je wspierał jak tylko mogę i potrafię, gdyż łączy nas wspólnota poglądów. Mam do tego prawo. Zachowawczość wójta Czesława i większości w RG jest irytująca, ale nie wynika tylko z woli wójta i jego załogi w radzie. Wynika z zachowawczości nas wszystkich – mieszkańców, wyborców, którym się wydaje, że stare, oswojone, wykarmione zło jest o niebo lepsze od "nowego, wygłodniałego i nieznajomego."

galler napisał/a:

Czego się można spodziewać po takich hipokrytach w razie gdyby przejęli władze? Podejrzewam, że obraz gminnej rzeczywistości zmieniłby się jedynie o pracowników UG, a nasza sytuacja z beznadziejnej na beznadziejną, czyli wcale.

Co ważnego Pan galler zapodał? Ano to, że żyjemy w sytuacji beznadziejnej, a to poważny postęp. Co prawda wg Pana gallera, którego brat już kiedyś chciał, na szczęście bezskutecznie wykroić gminę Czaniec poglądy na świat i formę sprawowania rządów w gminie preferowane przez radnego IK są złe, destrukcyjne i niebezpieczne, ale to rozumowanie jest dla mnie oczywiste. Przecież gdyby każdy z nas, dzień w dzień składował resztki z pierwszego śniadania do szafy pancernej, to co znalazłby na półkach po czterech latach? To, do czego tak mozolnie radny IK dociera i publikuje w Internecie, a co jak żywo przypomina wysypisko nieposortowanych odpadów komunalnych. Czy Pan galler widzi kogoś, kto znany z imienia nazwiska ma kompetencje i wolę, by to posprzątać i wywieź do regionalnej instalacji selektywnie zbierającej odpady? Jeśli tak, to słuchamy. Jak na razie to mamy tylko tyle:

galler napisał/a:

Do niedopełnienia obowiązku najaktywniej namawiają osoby mające najwięcej zarzutów o łamanie prawa w stosunku do aktualnie rządzących.

Jeśli Pan niezadowolony ma pomysł na obywatelskie nieposłuszeństwo, to jest to Jego prywatny pomysł, który nie do końca jest taki szalony. Gdyby do UG nie wpłynęła żadna deklaracja, to urzędnicy z wójtem Czesławem na czele musieliby z tego wyciągnąć wnioski i dokonać takich zmian, żeby propozycje były oczywiste i zrozumiałe.  Aktualnie Deklaracja rodzi więcej pytań niż odpowiedzi. A jeśli Pan galler dysponuje w tym temacie obiektywnymi poglądami, co z definicji jest bzdurą to proszę je przedstawić. Proszę zaproponować model, którym mieszkańcy będą mogli kontrolować UG i osiągać cele korzystne dla nas samych, a nie dla garstki urzędasów. Model pomijający radnych i ich rolę w organach gminy.

281

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

No galler, jeśli to nazwisko, o którym właśnie myślę jest prawdziwe, to wiele węzełków się rozplątuje. W nagraniach z komisji, gdzie omawiane są sprawy uchwały śmieciowej słychać, jak to nazywają tubalny głos, który bardzo broni  wywożenia śmieci do Bielska. A jak inaczej ma mówić radny powiatowy? Teraz wszystko jest jasne.

Wloscianin napisał/a:

Fakt, jak słusznie napisał wieszczu, nasze nauki pójdą psu na budę, ale świat się zmienia, to co robiliśmy łapkami teraz robią maszyny.
Zenonie, wiesz, że nas nie trzeba uczyć sortowania, mamy to we krwi, tak jak zakręcanie wody podczas golenia. Nie przeszkadza to jednak z korzystania ze zdobyczy techniki.  Jest na forum pewien chłop. który twierdzi, że sortownię można wybudować za 80 tysi, ale jakoś tego nie zrobił. Olejmy chłopa, nie po to wyłożono w Bielsku grube miliony by z tego nie skorzystać! Pewnie w wielu z nas pozostaną nawyki i dobrze, maszyny będą miały łatwiej:)

Jakim trzeba być ignorantem, żeby w taki durny sposób tłumaczyć wójta z pustoszenia naszych kieszeni? To niby mamy sortować jak teraz po to żaby maszyny miały łatwiej. Puknij się człowieku. Sortować to mogę po to, żeby mniej płacić i nie chodzi mi o 8 i 16 zł. Forum już wiele razy huczało o pozostawienie pieniędzy w naszych kieszeniach za sortowane odpadki. Ale Włościanin nie zrozumiał tego po miesięcznych debatach to i teraz nie zrozumie. I żeby swoją niemoc i frustrację na kimś wyżyć to sobie znalazł kolejnego wroga, który otwartym tekstem pisze to, co ludzie mówią cicho, bo się boją reakcji takich Włościaninów. ale tak trzeba i odbiór społeczny jest przychylny Panu Duszy, a nie Włościaninowi.
A grube miliony nie zostały wydane w moim interesie, tylko po to, żebym w kieszeni miała jeszcze mniej pieniędzy.

282 Ostatnio edytowany przez Wloscianin (2013-03-24 13:05:08)

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

cieciola napisał/a:

Jakim trzeba być ignorantem, żeby w taki durny sposób tłumaczyć wójta z pustoszenia naszych kieszeni? To niby mamy sortować jak teraz po to żaby maszyny miały łatwiej. Puknij się człowieku. Sortować to mogę po to, żeby mniej płacić i nie chodzi mi o 8 i 16 zł. Forum już wiele razy huczało o pozostawienie pieniędzy w naszych kieszeniach za sortowane odpadki. Ale Włościanin nie zrozumiał tego po miesięcznych debatach to i teraz nie zrozumie. I żeby swoją niemoc i frustrację na kimś wyżyć to sobie znalazł kolejnego wroga, który otwartym tekstem pisze to, co ludzie mówią cicho, bo się boją reakcji takich Włościaninów. ale tak trzeba i odbiór społeczny jest przychylny Panu Duszy, a nie Włościaninowi.
A grube miliony nie zostały wydane w moim interesie, tylko po to, żebym w kieszeni miała jeszcze mniej pieniędzy.

To już ręce opadają. Nie będę pisał jakim trzeba być ignorantem by nie rozumieć tego, co w Polsce w sprawie śmieci się dzieje.
Pierwsze pytanie. Kto "pustoszy" kieszenie wójt czy radni? Kto ustala stawki?
Drugie pytanie. Kto do tej pory płacił za wywóz śmieci?
Trzecie pytanie. Ile to do tej pory kosztowało i czy wg nowych przepisów można tak robić dalej?


To są kluczowe pytania. Pominę majaczenia pewnego chłopa o budowie sortowni. Niestety z powyższego tekstu wynika całkowity brak zrozumienia, obawiam się, że spory wkład w dezinformację wniósł Ignac i jego przyboczny chłop.
Przeczytaj artykuł, jest krótki może coś zrozumiesz:- http://nowydworgdanski.naszemiasto.pl/a … ,id,t.html

O jakiej niemocy z mojej strony piszesz? O jakiej frustracji? Kto się mnie obawia? No pewnie Ignac jak wkłada ludziom do głowy takie rzeczy!

283

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

1. Stawki przygotowane przez UG i wójta Czesława przegłosowali radni stosunkiem głosów 11 : 4. Uzasadnieniem uchwały w sprawie metod ustalanie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenie takiej stawki obarczony został radny sprawozdawca, tak bym to nazwał Pan Henryk Błasiak. To osoba, uważam upoważniona przez wójta do oficjalnego przekonania  przekonanych radnych do zagłosowania za stawkami 8 i 16 zł.  Dlatego śmiem twierdzić, że „pustoszeniem” naszych kieszeni zajął się wójt Czesław i 11 zaufanych radnych.
2. Do tej pory za wywóz śmieci płaciliśmy my – mieszkańcy. Tak będzie nadal, ale znaczna część społeczeństwa będzie płaciła znacznie więcej niż teraz.
3. To jest klucz do całego problemu. Nie wiadomo ile to kosztowało, choć uważam, że UG powinien to wiedzieć.  Nowe przepisy nakładają nowe obowiązki na gminy, ale GP nie jest przygotowana do rzetelnego wdrożenia niechlujnego projektu. A diabeł tkwi w szczegółach. Przyznam Drogi Panie Piotrze, że w prywatnych rozmowach jeszcze nie spotkałem się z aprobatą i przychylnością wobec propozycji UG. Ale może mam niewłaściwych znajomych.
Pod koniec roku 2013 będziemy mieli już podstawy do pierwszych ocen rodzącego się systemu. Te oceny, wieszczę będą kiepskie. Nawet jeśli pominąć opinię radnego IK, mieszkańca PD i innych przybocznych Zenonów, wieszczów i cieciowi.
Ważna sprawa na koniec, proszę nie przeceniać wpływu radnego IK na czanieckie społeczeństwo. My tutaj potrafimy myśleć samodzielnie.

284

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Wloscianin napisał/a:

Kto się mnie obawia? No pewnie Ignac jak wkłada ludziom do głowy takie rzeczy!

Na forum kobiernickim 20.03.2013 r. napisałem:
Od jakiegoś czasu, konsekwentnie nie podejmuje polemiki z osobami z zachowania których wynika, delikatnie pisząc, że mogą cierpieć na zaburzenia emocjonalne z pogranicza fobii lub manii prześladowczych. W takich przypadkach wskazana jest raczej pomoc lekarska, z skorzystania której serdecznie zachęcam.

Teraz już mam pewność, że Piotr Gamza na pewno cierpi na manie prześladowcze, być może jest to nawet schizofrenia paranoidalna. Czym jest ten rodzaj choroby można przeczytać pod linkiem http://pl.wikipedia.org/wiki/Schizofrenia_paranoidalna .
Nie będę się dziwił gdy za niedługo napisze, że słyszał mój głos jak pouczałem internautów co mają pisać lub co mają mówić. Symptomy takich objawów już doświadczaliśmy wielokrotnie. Nie pozostało mi nic innego jak tylko pogratulować wójtowi Czesławowi Bułce tuby propagandowej. Panie Wójcie gratuluję.

285

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Chciałoby się rzec jak władza taka tuba, ale....

Pomimo tego, że moje poglądy są skrajnie odmienne od poglądów Pana Wójta i odważnie mówię, że jestem w opozycji to po stokroć wolę polemizować z Panem Czesławem Bułką niż z takimi osobliwościami o dwulicowej moralności jak Gamza.

Ale wróćmy do ustawy śmieciowej:

Ustawa sama w sobie jest niedoskonała ale daje możliwości ogarnięcia problemu zaśmiecania naszego kraju.

Moje wątpliwości nie wynikają z faktu niechęci w ponoszeniu kosztów nowego systemu ale faktu źle sformułowanej deklaracji, braku rzetelnych wyliczeń i kalkulacji, braku informacji z czego wynika, że to będzie 8, a nie 5 lub 12 złotych.
I co najbardziej mnie dziwi braku prospołecznego podejścia do rodzin ubogich i wielodzietnych lub wielopokoleniowych mieszkających w tym samym domu.

W cenę 8 złotych jest wkalkulowany również koszt logistyczny czyli fizycznego odbioru śmieci od danego mieszkańca.

Dlaczego nie uwzględniono tego w kalkulacjach i cenie?

Urząd i RG (część głosująca za stawkami) jakby zupełnie zapomnieli, że na terenie naszej gminy żyją ludzie biedni, są rodziny wielodzietne, którym już teraz jest ciężko wiązać koniec z końcem

Zawsze zadawałem sobie pytanie dlaczego ludzie palą śmieci w piecach?

Przecież nie dlatego, że takie mają hobby i sprawia im to radość.
Palą śmieciami bo to tanie paliwo, bo nie maja na opał i szkoda im płacić za każdy m3 wystawionych śmieci przed domem.
Palą te które można spalić a inne wywożą do lasu.

Czy ktoś się zastanowił nad tym faktem, że ci którzy palili śmieci z biedy przestaną je palić? NIE
Bo jak zapłacą (jeśli zapłacą)  podatek za każdego mieszkańca swojej posesji będą jeszcze biedniejsi.
Dalej nie będą wystawiać plastików i papierów tylko je spalą.

Urząd Gminy wprowadza ustawę bo taki ma obowiązek ale nie korzysta z możliwości jakie daje ta ustawa.

Radni powinni służyć mieszkańcom, są ich reprezentantami, są głosem społecznych nadzorującym pracę wójta i UG.

Czy te 11 głosów, które poparło uchwałę i regulamin jest w 100% przekonane, że ich wyborcy tego właśnie oczekiwali ???

Bardzo w to wątpię ale o tym przekonamy się podczas następnych wyborów w 2014 roku.

Alteri vivas oportet, si tibi vis vivere
Miejcie odwagę!... Nie tę jednodniową, Co w rozpaczliwym przedsięwzięciu pryska,
Lecz tę, co wiecznie z podniesioną głową Nie da się zepchnąć z swego stanowiska.

286 Ostatnio edytowany przez Wloscianin (2013-03-24 14:41:40)

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

wieszczu napisał/a:

1. Stawki przygotowane przez UG i wójta Czesława przegłosowali radni stosunkiem głosów 11 : 4. Uzasadnieniem uchwały w sprawie metod ustalanie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenie takiej stawki obarczony został radny sprawozdawca, tak bym to nazwał Pan Henryk Błasiak. To osoba, uważam upoważniona przez wójta do oficjalnego przekonania  przekonanych radnych do zagłosowania za stawkami 8 i 16 zł.  Dlatego śmiem twierdzić, że „pustoszeniem” naszych kieszeni zajął się wójt Czesław i 11 zaufanych radnych.

To tak dla przypomnienia. Radnych wybrało społeczeństwo w wolnych i demokratycznych wyborach. 11:4 o czymś mówi, to przytłaczająca przewaga. Jak widać z przytoczonego artykułu, stawka 8 i 16 w wielu gminach wzbudza zazdrość, że tak tanio,

wieszczu napisał/a:

2. Do tej pory za wywóz śmieci płaciliśmy my – mieszkańcy. Tak będzie nadal, ale znaczna część społeczeństwa będzie płaciła znacznie więcej niż teraz.

Oczywiście, że tak, ale i zakres usługi został znacznie powiększony i nie jest to pomysł wójta tylko ustawodawcy.

wieszczu napisał/a:

3. To jest klucz do całego problemu. Nie wiadomo ile to kosztowało, choć uważam, że UG powinien to wiedzieć.  Nowe przepisy nakładają nowe obowiązki na gminy, ale GP nie jest przygotowana do rzetelnego wdrożenia niechlujnego projektu. A diabeł tkwi w szczegółach. Przyznam Drogi Panie Piotrze, że w prywatnych rozmowach jeszcze nie spotkałem się z aprobatą i przychylnością wobec propozycji UG. Ale może mam niewłaściwych znajomych.

Na zebraniu wiejskim w Kobiernicach padła kwota kilkuset tysięcy zł, Nie pamiętam dokładnie więc nie powiiem precyzyjnie. Ja też nie spotkałem w życiu osoby, która cieszyłaby się z tego, że musi za coś płacić. Tak jest w całej Polsce nie tylko u nas.

Ignacy Kocemba napisał/a:

Od jakiegoś czasu, konsekwentnie nie podejmuje polemiki z osobami z zachowania których wynika, delikatnie pisząc, że mogą cierpieć na zaburzenia emocjonalne z pogranicza fobii lub manii prześladowczych. W takich przypadkach wskazana jest raczej pomoc lekarska, z skorzystania której serdecznie zachęcam.
.

To mi się podoba. Ignac uważa, że jeżeli ktoś nie zgadza się z jego metodami w walce politycznej musi iść do psychiatryka. Fakt, nie tak dawno pewna władza skutecznie wysyłała tam swoich oponentów..
Zróbmy Ignaca wójtem i będziemy mieli największy psychiatryk w Europie:)

Piotr Dusza napisał/a:

Czy ten system spowoduje, że moi współmieszkańcy przestaną w sobotę grzać wodę na kąpiel butelkami PET?

O jakich współmieszkańców chodzi? Tych z którymi gość mieszka? A może o sąsiadów, jakoś nie mogę uwierzyć, że Surma czy Piznal palą butelki. Ten kto podgrzewa wodę butelkami PET mogąc je bezpłatnie wystawić, robi to pewnie z biedy i niestety obawiam się, że będzie to robił nadal:(
To pisałem kilka wpisów wcześniej, teraz chłop się opamiętał i pisze jak by to wymyślił

287

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Wloscianin napisał/a:

To mi się podoba. Ignac uważa, że jeżeli ktoś nie zgadza się z jego metodami w walce politycznej musi iść do psychiatryka. Fakt, nie tak dawno pewna władza skutecznie wysyłała tam swoich oponentów..
Zróbmy Ignaca wójtem i będziemy mieli największy psychiatryk w Europie:)

Nie słyszałem nigdy o żadnym alkoholiku i schizofreniku, który by się przyznał do choroby na którą cierpi. Przykład, Sławomir N, przyspawany do stołka. Głosuje za pomysłami wójta, za śmieciami również.

288

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Piotr Dusza napisał/a:

Moje wątpliwości nie wynikają z faktu niechęci w ponoszeniu kosztów nowego systemu ale faktu źle sformułowanej deklaracji, braku rzetelnych wyliczeń i kalkulacji, braku informacji z czego wynika, że to będzie 8, a nie 5 lub 12 złotych.
Czy te 11 głosów, które poparło uchwałę i regulamin jest w 100% przekonane, że ich wyborcy tego właśnie oczekiwali ???

Temat śmieci poruszany jest w rozmowach bardzo często. Razem ze znajomymi staraliśmy się ustalić skąd się wzięło 8 i 16 złotych. Osobiście przeglądnąłem cała tą analizę, za cholerę nie znalazłem nic na ten temat. W uzasadnieniu uchwały też nie ma nic. Jedyne możliwe miejsce jakie zostało to sufit. Jeden wszechwiedzący, który zbiera już śmieci na lipcowe otwarcie pisze, że śmieci przybędzie. W analizie policzono dwa razy więcej śmieci niż jest w rzeczywistości. Jeżeli więc zawyżono ilość śmieci dwukrotnie to w rzeczywistości powinniśmy płacić dwa razy mniej, a więc 4 i 8 złotych.
Obsługa to 3 pracowników, z których każdy ma zarabiać 4,5 tysiąca. Ludzie! Skąd takie płace?
Wypełniać czy nie wypełniać? Nigdzie nie przeczytałem, że mam odebrać deklarację. Jeżeli chcą abym płacił niech mi ją dostarczą, chodzę do pracy, po jej zakończeniu UG jest zamknięty na siedem spustów. Urzędnicy mający nam służyć za nasze podatki są tylko do 15:30, sołtyski również nie ma.
Już dzisiaj wiele osób nie płaci za ścieki, i nikt im nic nie  może zrobić, nawet komornik. Mają bardzo mało lub nie wiele i wisi im cena za śmieci, całe straszenie to bzdura.
Ja osobiście jestem przekonany, że wszystko co jest robione to ma służyć wygodzie wójta i urzędników, a nie nas mieszkańców. Moje pytanie jest następujące. Czy jak zabraknie pieniędzy na zbiórkę śmieci to radni obniżą swoje diety i wynagrodzenie wójta? Tak zrobili w Koszarawie.
Zdania Piotra Gamzy nie jestem ciekaw, to biedny człowiek.

289

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

sąsiad napisał/a:

Ja osobiście jestem przekonany, że wszystko co jest robione to ma służyć wygodzie wójta i urzędników, a nie nas mieszkańców.

Do tego dochodzi jeszcze parę osób, o których wspomniano podczas obrad komisji strasząc radnych, że jak nie zagłosują słusznie za zgodą na porozumienie, to nie będziemy mieli gdzie wywozić śmieci. Niezorientowanym ułatwię - to ludzie, którym najbardziej zależy na tym, żeby nasza gmina weszła do porozumienia międzygminnego. A lemingi? Niech płacą.

Włościaninowi przypomnę, że obniżona opłata ma zachęcać do sortowania śmieci (u źródła), co najefektywniej obniża koszty, ale i również bilans ilości śmieci wytwarzanych do ilości śmieci, które zakończą żywot na wysypisku.
Sortowanie u źródła a nie w sortowniach.
Zresztą zauważ, że zgodnie z nielegalnym § 14 Regulaminu do sortowni trafią zarówno śmieci nieposortowane jak i posortowane. Gdzie tu logika?
A lemingi niech płacą.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

290

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

sąsiad napisał/a:

Już dzisiaj wiele osób nie płaci za ścieki, i nikt im nic nie  może zrobić, nawet komornik. Mają bardzo mało lub nie wiele i wisi im cena za śmieci, całe straszenie to bzdura.
Ja osobiście jestem przekonany, że wszystko co jest robione to ma służyć wygodzie wójta i urzędników, a nie nas mieszkańców. Moje pytanie jest następujące. Czy jak zabraknie pieniędzy na zbiórkę śmieci to radni obniżą swoje diety i wynagrodzenie wójta? Tak zrobili w Koszarawie.
Zdania Piotra Gamzy nie jestem ciekaw, to biedny człowiek.

Pytanie odnośnie obniżki diety i wynagrodzenia Czesław Bułki w obecnym układzie wydaje się niemożliwe. Ta większość to leci tylko na kasę. Nachodzi mię pytanie jak Czesław Bułka będzie sprawdzał prawdziwość deklaracji, czy w ogóle jest w stanie sprawdzić, skontrolować cokolwiek? Wydaje mi się, że nie sprawdzi nic. Puszczanie ścieków do rowów, spalanie plastików jest nagminne. Wójt nie sprawdza i nie kontroluje nic. Nic nie robi ze strachu, że przegra następne wybory.  Na tym cierpią tylko uczciwi ludzie i środowisko. Nabieram przekonania, że ze śmieciami będzie tak samo. Jest jednak możliwe rozwiązanie. Przy odśnieżaniu założyli na pojazdy w KR GPS, jak wyglądało odśnieżanie to doświadczyliśmy na własnej skórze. Może więc założyć nam wszystkim czipy  i gminni urzędnicy będą mieli pełną kontrolę.

291

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Warto jeszcze zwrócić uwagę, iż wójt Czesław Bułka podczas zebrania wiejskiego w Porąbce wysunął przypuszczenie, że jeśli wysypisko śmieci w Kętach uzyska status instalacji regionalnej, a jest to bardzo możliwe, wówczas odpady komunalne mogą być wywożone do Kęt, czyli znacznie bliżej. Tym samym Pan wójt, rozumując dwojako, albo dał zebranym mieszkańcom Porąbki konkretną nadzieję na obniżenie kosztów wywozu śmieci, albo zwyczajnie mieszkańców oszukał. W pierwszym przypadku przedstawił się jako gospodarz, który dba o mieszkańców i robi wszystko, co w Jego mocy, by nowa opłata w jak najmniejszym stopniu obciążała naszą kieszeń. Niestety, jak się okazało to tylko wrażenie, więc ze smutkiem stwierdzić można , że pozostaje już tylko ta druga opcja.

Pozostaje więc pytanie, gdzie wobec tego nieczystości komunalne wywożone są z gminy Kęty?

292

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Sławomir Kubiś napisał/a:

Warto jeszcze zwrócić uwagę, iż wójt Czesław Bułka podczas zebrania wiejskiego w Porąbce wysunął przypuszczenie, że jeśli wysypisko śmieci w Kętach uzyska status instalacji regionalnej, a jest to bardzo możliwe, wówczas odpady komunalne mogą być wywożone do Kęt, czyli znacznie bliżej. Tym samym Pan wójt, rozumując dwojako, albo dał zebranym mieszkańcom Porąbki konkretną nadzieję na obniżenie kosztów wywozu śmieci, albo zwyczajnie mieszkańców oszukał. W pierwszym przypadku przedstawił się jako gospodarz, który dba o mieszkańców i robi wszystko, co w Jego mocy, by nowa opłata w jak najmniejszym stopniu obciążała naszą kieszeń. Niestety, jak się okazało to tylko wrażenie, więc ze smutkiem stwierdzić można , że pozostaje już tylko ta druga opcja.

Pozostaje więc pytanie, gdzie wobec tego nieczystości komunalne wywożone są z gminy Kęty?

Z przykrością muszę stwierdzić, że należysz  do tej części społeczeństwa, do której nie dotarła istota śmieciowej ustawy. W ten sposób łykasz jak leming to, co powie wójt.

Ale do rzeczy.
Nasze odpady zebrane selektywnie mogę być wywożone do Kęt. Nic nie stoi temu na przeszkodzie oprócz krytykowanego przeze mnie zapisu Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Porąbka

§ 14.
Miejscem przetwarzania odpadów komunalnych, wytworzonych w Gminie Porąbka jest regionalna instalacja
do przetwarzania odpadów komunalnych przy ul. Krakowskiej 315d w Bielsku-Białej, prowadzona przez Zakład
Gospodarki Odpadami S. A. w Bielsku-Białej z siedzibą tamże.

Zgodnie z ustawą śmieciową odpady zmieszane mają trafić do regionalnych instalacji i nie mogą być wywożone poza region. Tak samo pozostałości z sortowania zebranych selektywnie odpadów.
Jeszcze raz podkreślę. NIE DOTYCZY TO ŚMIECI ZEBRANYCH SELEKTYWNIE.

Jak można się spodziewać ze względu na obniżenie stawki opłaty za odpady zebrane selektywnie, większość składających deklaracje wskaże ten sposób zbierania odpadów. W konsekwencji zdecydowana większość odpadów może zostać dostarczona gdziekolwiek, a konkretnie gdzie może zadecydować firma, która wygra przetarg.
I tutaj dochodzimy do sedna, o którym pisałem już dzisiaj. Jesteśmy kołowani na wszelkie sposoby po to, żeby śmieci trafiły do sortowni w Bielsku.

Dlaczego wójtowi i niektórym radnym tak na tym zależy?

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

293

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Zenon napisał/a:

Z przykrością muszę stwierdzić, że należysz  do tej części społeczeństwa, do której nie dotarła istota śmieciowej ustawy. W ten sposób łykasz jak leming to, co powie wójt.

Bardzo dziękuję za darmową lekcję pokory. Jednak będę się upierał przy tezie, że daleki jestem od kosztowanie tego, co wójt przygotowuje, czy to w formie dania głównego, czy deseru. Doskonale rozumiem, że posortowane odpady komunalne można sprzedać w Kętach, osiągnąć zyski i z tego powodu pokusić się o obniżenie stawek zaproponowanych przez UG. To sedno sprawy, o które Zenonie walczysz od miesięcy i jest to idea bliska również memu sercu.  Wywożenie segregowanych nieczystości komunalnych do Kęt ma jeszcze tę zaletę,  że Kęty są bliżej niż BB, więc podróż jest znacznie tańsza, co w efekcie po raz kolejny może obniżyć opłaty. Jest to dla mnie jasne i  oczywiste.
Jest jednak pewna kwestia, którą trzeba poruszyć. Czy wszystkie odpady komunalne da się posegregować tak, by sprzedając zyskać?  Wydaje mnie się, że nie. Pewna część odpadów i tak musiałaby trafiać do sortowni w BB, która nie wygeneruje z nich zysków. Mogą być tylko składowane. Pojawia się więc trudność logistyczna, którą jak widać UG nie jest w stanie odpowiednio zorganizować. Bo okazać się może, że przeważająca część posortowanych odpadów może trafić do Kęt, a nieposortowana i ta, której się nie da sprzedać do BB. Więc z czystego wyrachowania UG Porąbka postanowił cały strumień odpadów komunalnych zawozić do BB, nie bacząc na koszty i drenując kieszenie mieszkańców.
Tak rozumiem ten problem, ale to nie znaczy, że jest to pogląd obowiązujący i trafny.

294

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Sławomir Kubiś napisał/a:

Więc z czystego wyrachowania UG Porąbka postanowił cały strumień odpadów komunalnych zawozić do BB, nie bacząc na koszty i drenując kieszenie mieszkańców.

To nie wyrachowanie, to złe określenie tego co się stało. Problem jest dużo głębszy niż mogłoby się nam wydawać. Sama władza narusza prawo, a § 14 Regulaminu wystaje przy tym jak czubek góry lodowej.

Uchwała nr XXIV/230/2013 RG Porąbka z dnia 30 stycznia 2013 r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Porąbka jest niezgodna z prawem w zakresie § 14, gdzie wskazano miejsce przetwarzania odpadów komunalnych wytworzonych w Gminie Porąbka.


A dlaczego tak uważam można doczytać pod linkiem: http://czaniec.pl/forum/post7283.html#p7283

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

295

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Drogi Zenonie, proszę o sprostowanie, jeśli zrozumiałem coś opatrznie. Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, selektywne zbieranie i odbieranie odpadów komunalnych ma się odbywać na terenie gminy, a w szczególności na terenie nieruchomości. Czyli mieszkańcy segregują odpadki komunalne, a obowiązkiem gminy jest odbiór posegregowanych substancji. Natomiast w Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Porąbka jednoznacznie napisano, że miejscem przetwarzania odpadów komunalnych jest Zakład Gospodarki Odpadami S. A. w Bielsku-Białej, czyli nie GP.
W związku z tym czy to oznacza, że wszystkie gminy, które przystąpiły do porozumienia z gminą BB łamią w tym zakresie prawo  podobnie jak GP?

296

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Zakład Gospodarki Odpadami S. A. w Bielsku-Białej posiada Regionalną instalacją do przetwarzania odpadów komunalnych - przy ul. Krakowskiej 315d w Bielsku-Białej.

Ta instalacja posiada status REGIONALNEJ, ponieważ tak uchwalił Sejmik Samorządowy Województwa Śląskiego w Planie gospodarki odpadami dla województwa śląskiego (to akt prawa miejscowego). http://www.slaskie.pl/zalaczniki/2012/0 … 401766.pdf

Do Regionalnej instalacji muszą trafić: zmieszane odpady komunalne, odpady zielone i pozostałości z sortowania odpadów komunalnych.

Nasze odpady selektywnie zebrane są nadal odpadami komunalnymi, lecz nie są już takimi, które muszą trafić do instalacji Regionalnej.

Tym samym firma, która wygra przetarg na wywożenie odpadów selektywnie zebranych od mieszkańców, nie musi ich zawozić do Bielska! Powinna je zagospodarować kierując się ogólną zasadą bliskości i hierarchią gospodarowania odpadami.
Po co? Po to, żeby obniżyć koszty. To ma właśnie premiować selektywną zbiórkę (selekcję u źródła).

Na tych slajdach jest to wyjaśnione: http://www.mos.gov.pl/g2/big/2011_10/ed … 28266b.pdf

To jedna kwestia.

Ważniejsza jet druga. Brak delegacji ustawowej dla Rady Gminy do wskazania miejsca przetwarzania odpadów komunalnych wytworzonych w Gminie Porąbka.
Pomimo tego Radza Gminy uchwaliła, iż:

§ 14.
Miejscem przetwarzania odpadów komunalnych, wytworzonych w Gminie Porąbka jest regionalna instalacja
do przetwarzania odpadów komunalnych przy ul. Krakowskiej 315d w Bielsku-Białej, prowadzona przez Zakład
Gospodarki Odpadami S. A. w Bielsku-Białej z siedzibą tamże.

Dlatego uważam, że Rada naruszyła prawo.

Jeżeli w regulaminach innych gmin uczestniczących w porozumieniu znalazły się podobne zapisy, wskazujące konkretne miejsce przetwarzania odpadów komunalnych, to również mamy do czynienia z przekroczeniem uprawnień.

Czy to seria przypadków?
A może to zmowa?

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

297

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

25 marca 2013 roku podczas posiedzenia połączonych komisji został poruszony następujący temat w wolnych wnioskach: deklaracja o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

[video]http://youtu.be/nnEz_l8pj9c[/video]

Ważna informacja dla wszystkich mieszkańców GP dotycząca pkt K - Informacje dodatkowe - wyposażenie nieruchomości. Punkt K jest nieobowiązkowy, nie trzeba go wypełniać.

Odpowiedź na zapytanie Pana Piotra Duszy w nagraniu poniżej.

[video]http://youtu.be/X7mkW0eT3ZI[/video]

298 Ostatnio edytowany przez Piotr Dusza (2013-03-29 07:08:45)

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Dziękuję Panu Sekretarzowi za szybką odpowiedź.

Czyli punkt K deklaracji jest dobrowolny !!!


Osobiście uważam, że wyjaśnienie Pana Sekretarza na temat studni jest dla mnie dość enigmatyczne bo nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, że gmina jeździ po domach ludzi ze studniami i pobiera ją dla innych mieszkańców.

Do takich działań należałoby w pierwszej kolejności posiadać aktualne badania jakości wody !
Odpowiedni sprzęt przystosowany do tego rodzaju działań!
Zgodę mieszkańców na pobór wody.



Oczekuję również jasnej odpowiedzi na piśmie w temacie worków.

Interpretacja pisemna otwiera wszystkim wymierne korzyści i nie nakłada na nas obowiązku zakupu kilku dodatkowych pojemników, a to są wymierne oszczędności w naszych budżetach domowych.

Możemy zamiast pojemników oczekiwać dostawy odpowiednich worków w których selektywnie będziemy wystawiali frakcje : mokre, suche oraz szkło.

Tu jeszcze drobna uwaga dla Pani urzędniczki:
Pani twierdzi, że adnotacja o dobrowolności punktu K nie jest oznaczona bo na bieżąco panie informują mieszkańców składających deklaracje w urzędzie.

A co z mieszkańcami którzy wyślą deklaracje pocztą lub wypełnią ją za pośrednictwem e-urzędu?

Alteri vivas oportet, si tibi vis vivere
Miejcie odwagę!... Nie tę jednodniową, Co w rozpaczliwym przedsięwzięciu pryska,
Lecz tę, co wiecznie z podniesioną głową Nie da się zepchnąć z swego stanowiska.

299

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Piotr Dusza napisał/a:

Czyli punkt K deklaracji jest dobrowolny !!!

A jak się to ma do zasady legalizmu?

Legalizm, kierowanie się zasadą legalizmu – postępowanie zgodne z obowiązującym prawem. Zasada legalizmu zawarta jest w art. 7 Konstytucji RP który stanowi, że: "Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa". Oznacza to, iż organy władzy publicznej nie mogą podejmować działań bez podania podstawy prawnej. Mogą czynić tylko to, co im prawo nakazuje lub pozwala.
Legalizm – w postępowaniu obywateli, przejawia się w przestrzeganiu przez nich obowiązującego prawa.
- tyle na ten temat Wikipedia

Czy wójt naruszył tą zasadę, czy nie? W deklaracji brak jest wskazania przepisu, który upoważniałby wójta do zbierania takich danych.  Osoba składająca deklarację, nabiera przekonania, że wypełnienie rubryk jest obowiązkowe. Tak skonstruowane zbieranie danych, "przy okazji", bez wskazania podstawy prawnej może prowadzić do różnych spekulacji  co do dalszego ich wykorzystania.  Równie dobrze można wskazać, że wniesienie deklaracji kosztuje 10 zł. Następnie udzielić informacji, że wnoszenie opłaty jest dobrowolne.
Podobne dane zbierane są również w gminie Kozy, również bez wskazania podstawy prawnej.

Lecz nie te dane dodatkowe stanowią istotę problemu.
Problemem społecznym w naszej gminie staje się bieda. Bieda, która zmusiła prawie 2,5 tys. mieszkańców z skorzystania z pomocy GOPSu, co stanowi 16 procent ogółu mieszkańców, albo 918 rodzin. Hipotetycznie tyle osób nie będzie stać na wniesienie kolejnej opłaty. Jakie więc przyjąć rozwiązania? Czy za "biednych" mają zapłacić "bogaci" Jeżeli tak to w jakiej formie? Poprzez podniesione i tak wysokie podatki czy wyższą opłatę śmieciowa?  Zwolnić "biednych" z płacenia w ogóle, czy tylko w pewnym zakresie?
Kolejne pytania dotyczą ewentualnych ulg dla osób dbających o środowisko naturalne. Są jeszcze mieszkańcy, którzy opalają budynki gazem. Czy należy się im ulga, czy nie? Przecież nie produkują popiołu. Czy osoby opalające budynki ekowęglem również należy zaliczyć do tej kategorii czy nie?
Możliwości różnicowania wysokości opłaty daje znowelizowana ustawa. Na te pytania musi odpowiedzieć Rada Gminy, przynajmniej ta jej część, która pochyla się nad problemem.

300

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Ignacy Kocemba napisał/a:

A jak się to ma do zasady legalizmu?

Legalizm, kierowanie się zasadą legalizmu – postępowanie zgodne z obowiązującym prawem. Zasada legalizmu zawarta jest w art. 7 Konstytucji RP który stanowi, że: "Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa". Oznacza to, iż organy władzy publicznej nie mogą podejmować działań bez podania podstawy prawnej. Mogą czynić tylko to, co im prawo nakazuje lub pozwala.
Legalizm – w postępowaniu obywateli, przejawia się w przestrzeganiu przez nich obowiązującego prawa.
- tyle na ten temat Wikipedia

Dlatego ja deklaracji nie złożę dopóki nie zostanie poprawiona.

Będę czekał na decyzję wójta lub poprawioną deklarację w której znajdzie się wyraźne odniesienie do regulaminu w sprawie worków i precyzyjna informacja na jakiej podstawie prawnej UG Porąbka zbiera informacje o naszych studniach!!!

Uważam, że jako obywatel mam prawo wiedzieć po co UG Porąbka informacja czy mam studnię i jakiego rodzaju.
Enigmatyczne tłumaczenie Pana Gałuszki o klęskach żywiołowych jest dla mnie dość mało zasadne bo również powinien zbierać informacje ile i jakich ziemniaków mamy i czy są w piwnicy lub w kopcach.

Również worki ze zbożem, mąką i cukrem będą towarem pierwszej potrzeby w wypadku klęski.

UG Porąbka ma jeszcze sporo czasu na zmianę druku deklaracji i tak jak powiedziałem na komisji oby nie było takiej sytuacji, że wszyscy będą wypełniać je jeszcze raz, a lipiec już tuż, tuż....

Alteri vivas oportet, si tibi vis vivere
Miejcie odwagę!... Nie tę jednodniową, Co w rozpaczliwym przedsięwzięciu pryska,
Lecz tę, co wiecznie z podniesioną głową Nie da się zepchnąć z swego stanowiska.