176

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Wloscianin napisał/a:

W pozostałej części wypowiedzi to mnie Pan rozbawił do łez:) Wójt ma umarzać a Pan na wszystkich forach będzie pytał komu, będzie Pan podpuszczał np Kaczmarczyka by pytał o to na zabraniu wiejskim. Jak się ci ludzie będą czuli gdy znajdą się w BIP bo nie stać ich by płacić dwa razy więcej tylko dlatego, że mieszkają sami.

Bycie biednym nie jest powodem do wstydu.

Wstyd to bycie mądro-głupim.

177

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

bibi napisał/a:

Wójt z sekretarzem nie są w stanie nic wymyślić co będzie korzystne dla mieszkańców. Kolejna możliwość to wysoka stawka w tym roku, aby ja obniżać w roku wyborczym 2014. Stary numer.

Faktycznie chyba masz rację bo tak to może wyglądać.

Wójt teraz dowali do pieca na maxa, a w roku wyborów obniży stawki "bo tak wyszło z wyliczeń" i cała wieś będzie go na rękach nosić.
Bo dobry "pan" litość okazał i ulżył ludowi w niedoli.

Stawiam na takie rozwiązanie

178

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

galler napisał/a:

…konkretnych liczb do wykonania obliczeń na dzień dzisiejszy nie ma.

Skoro konkretnych liczb nie ma, to czyja to wina: radego Kocemby, cz UGPorąbka? Nie twierdzę, że w GP istnieją realne szanse na zaproponowanie stawek kęckich, ale na pewno RG powinna się zastanowić nad zasadą kęcką i uchwalić rozwiązanie najkorzystniejsze dla wdów i rodzin wielopokoleniowo - wielodzietnych.

W moim przekonaniu przy okazji podejmowania każdych ważnych dla mieszkańców decyzji  wracać będzie temat dostępu do informacji. Kęty nagrywają i umieszczają protokoły z obrad komisji i sesji. RG Porąbka nie widzi potrzeby nagrywania i protokołowania. Czyż nasza dyskusja nie zyskałaby na walorach merytorycznych gdybyśmy mieli dostęp do rzeczywistego przebiegu obrad?

A stary numer jest prawdopodobny, świat wędlin przedwyborczych otwiera się na łakomstwo mieszkańców.

179

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

bibi napisał/a:

A skąd to pan galler zna te dane?

Wskaż post, w którym galler powiedział, że zna te dane. Albo nie umiesz czytać ze zrozumieniem. Kilka linijek wyżej napisałem, że tych danych nie ma.

galler napisał/a:

konkretnych liczb do wykonania obliczeń na dzień dzisiejszy nie ma (mają pochodzić ze sprawozdawczości z realizacji ustawy przygotowanych przez firmy którym UG zleci i sprawozdawczości samego UG), pozostałe dane niezbędne są orientacyjne i nieadekwatne do rzeczywistości bo pozyskane z nie reprezentatywnej próby.

Proszę nie sugerować czytelnikom błędnie moich wypowiedzi.

niezadowolony napisał/a:

Opłaty znane to cennik z Bielska i najlepsza oferta firmy transportowej z przetargu.

To proszę mi wskazać koszt jaki gmina będzie musiała ponieść na rzecz "najlepszej oferty firmy transportowej z przetargu" przetarg dopiero zostanie ogłoszony i wtedy poznamy te kwotę. Aktualnie zamówienie wykonuje do czerwca na starych zasadach Atra, a to z nowymi zasadami mającymi od lipca obowiązywać nie ma nic wspólnego
Druga sprawa - w każdej metodzie obliczania, największy wpływ na cenę ma mieć ilość śmieci. Gdzie te liczby?
Zanim się napisze „Guzik prawda” warto dogłębnie zapoznać się z tematem.

bibi napisał/a:

Skąd się wzięła cena 9 i 15 złotych? Została wzięta z przysłowiowego sufitu czy ją ktoś obliczył? Ja obstawiam sufit.

Jak już wyżej napisałem

galler napisał/a:

Dlatego wszystkie gminy przyjmą stawki orientacyjne, (czytaj dla nas wzięte z kosmosu).

180

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Panie galler, kombinuje pan jak przysłowiowy koń pod górę. Jesteśmy prawdopodobnie jedyną gminą w Polsce, w której dane dotyczące są skrzętnie ukrywane, wręcz powiem cenzurowane jak za nieboszczki komuny. Proszę sobie zaglądnąć na BIP UG, oto link http://www.bip.porabka.pl/BIP.aspx?Sel=6553 i poczytać co publikuje wójt. Co? Nic.
Po co zawracać mieszkańcom d...... Jest jeszcze jedna ewentualność. Obliczenia zrobił przyjaciel królika.

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

wieszczu napisał/a:

W moim przekonaniu przy okazji podejmowania każdych ważnych dla mieszkańców decyzji  wracać będzie temat dostępu do informacji. Kęty nagrywają i umieszczają protokoły z obrad komisji i sesji. RG Porąbka nie widzi potrzeby nagrywania i protokołowania. Czyż nasza dyskusja nie zyskałaby na walorach merytorycznych gdybyśmy mieli dostęp do rzeczywistego przebiegu obrad?

A stary numer jest prawdopodobny, świat wędlin przedwyborczych otwiera się na łakomstwo mieszkańców.

Mieszkańcy Czańca, Kobiernic, Bujakowa czy Porąbki są - jak widać - aktywni społecznie.

Dlaczego by nie zebrać się, wziąć jakiś statyw, ktoś inny kamerę, czy aparat fotograficzny z opcją zapisu video i nagrywać sesję?

Youtube jest póki co darmowy, więc zaraz można to umieścić w internecie i tak informować mieszkańców, skoro gmina nie może..

182

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

bibi podsumowując Twoje pytanie pod moim adresem - co?
NowaWiesWgminieKety ma oczywistą rację Każdy może przyjść na sesję i każdy może jej przebieg uwiecznić a nawet upublicznić, Ba może, nawet zostanie mu to do zasług przypisane. Jak ktoś uważa że Rada w tajemnicy podejmuje decyzje, bzdury mówi i siebie kompromituje nie znając prawa głos zabierając. Wystarczy przyjść...

183

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

galler napisał/a:

Jak ktoś uważa że Rada w tajemnicy podejmuje decyzje, bzdury mówi i siebie kompromituje nie znając prawa głos zabierając. Wystarczy przyjść...

Bardzo mało jesteś w stanie zrozumieć. Zapominasz, że ludzie mają pracę, obowiązki i nie zawsze mogą sobie pozwolić na udział w spotkaniach ludzi, którzy zazwyczaj mają mało do powiedzenia. Po to jest BIP abym sobie w wolnej chwili przeczytał na co zostaną przeznaczone moje pieniądze.  A do tego mam prawo!!!!!
Więc zastanów się zanim napiszesz kolejną bzdurę. Wychodzi na to, że masz problemy z orientacją, pogubiłeś w tym wszystkim.

184

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Nie po to ustalane są przepisy w ustawach, żeby w Gminie Porąbka, wybrani przez mieszkańców przedstawiciele nie stosowali się do nich.  Każdy z nich, albo z racji stosunku pracy, mianowania czy wyboru zobowiązał się, bądź ślubował przestrzegać obowiązującego prawa i... służyć.  Poza tym zwykła przyzwoitość wymaga stosowania się do ustanowionych reguł postępowania. Te reguły wynikają wprost z ustawy o dostępie do informacji publicznej, Konstytucji RP i innych szczegółowych regulacji, np. z ustawy o finansach publicznych. 

Drogi gallerze. To każdy z nas ma prawo do informacji. Mając informację może świadomie wybrać. Nikt nie ma prawa takiej informacji dystrybuować. Nikt z nas nie chce łaski od ... no właśnie. Od kogo? Kto uzurpuje sobie monopol na informację publiczną? Jaki ma w tym cel? Ja wybieram jak chcę uzyskać informację. Mam do tego prawo. Wybieram dostęp do informacji poprzez system stron internetowych BIP-u. Oczekuję w tym właśnie miejscu informacji: projektów uchwał, uzasadnień, protokołów z kontroli, ... Ktoś inny woli spacer do Urzędu Gminy  i rzut oka na tablicę informacyjną, rozmowę z urzędnikiem. To jego wybór. I ja to szanuję. Ale już wójt nie szanuje mojego prawa do informacji i do mojego wyboru w jaki sposób będę się do niej dobierał i kiedy. Otóż ja mam najwięcej czasu w niedzielne popołudnie, albo o 23:50 we wtorek. I właśnie wtedy chcę dowiedzieć się co w gminie piszczy. Czy mam taki wybór? Dlaczego wójt mnie ogranicza. Czy ma do tego prawo? A może jestem chory i nie mogę uczestniczyć w zebraniach? Dlaczego wójt mnie dyskryminuje - wyklucza poza nawias gminnej społeczności? Po co wreszcie cała ta elektronika, w którą wójt wpakował tyle publicznej kasy?


Przypomnę jeszcze mój wpis z września http://czaniec.pl/forum/post5875.html#p5875  :

Dostęp do informacji publicznej via Internet umożliwia sprawowanie kontroli nad urzędnikami każdemu obywatelowi. Ma on bowiem szansę poznać rozmaite protokoły, raporty czy projekty. Może więc myśleć i tego boją się ci, którzy nie mają czystych intencji.

    "Sterowanie informacją czyniło społeczeństwo niezdolnym do dokonania samodzielnej krytycznej oceny rzeczywistości. Wstępnym warunkiem takiej oceny jest bowiem szeroka baza informacyjna. Na jej podstawie prowadzić można analizy stanu faktycznego, stawiać diagnozy. Zaś dzięki nim społeczeństwo wysuwa argumenty i jest zdolne formułować swe postulaty. Spełnienie tych warunków powoduje, że staje się aktywnym uczestnikiem życia politycznego. W przeciwnym razie pozostaje przedmiotem manipulacji, bierną i ubezwłasnowolnioną masą." (Drygalski, Kwaśniewski, 1992,  304).

Nie chrzań więc o tym, że w naszej gminie decyzje podejmowane są transparentnie, że każdy może przyjść... bo wcale tak nie jest.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

185

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Zenon napisał/a:

Nie chrzań więc o tym, że w naszej gminie decyzje podejmowane są transparentnie, że każdy może przyjść... bo wcale tak nie jest.

Panom harcerzykom wydaje się, że mają jakiś wpływ na gminę. Ślinicie się przed klawiaturami, przerzucanie epitetami i zapominacie, że wasze założenia mijają się obok siebie.  Społeczeństwo chce spokoju, 99 % nie ma pojęcia, co to BIP i czy może wejść na sesje gminy, czytać nie czytają, bo chcą mieć spokój.  Ludzie patrzą na partyjne kłótnie w telewizji i przenoszą je na nasze gminne podwórko. Innymi słowy odbierają władze gminne przez pryzmat ogólnopolski i mają dość.  Tylko harcerzykom z Gminy Porąbka wydaje się, że decydują o wysokości podatku śmieciowego, o tym, co na BIP albo o treści propozycji uchwał. W samej Radzie Gminy nie ma zgody na nic, bo tam tylko kłótnie. I po co mieszkańcy mają tam chodzić, po to żeby oglądać awantury?

186

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Składam wniosek - wywalenie sześć ostatnich postów.
Uzasadnienie - brak związku z tematem.

187

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Panie,, galler";jeśli choć jedna osoba w Gminie chce wiedzieć jak działają jej przedstawiciele,to powinna znależć taką informacje na BIP. Jest to wyraz szacunku do ludzi którzy wam zaufali i którzy na tej podstawie chcą kształtować  swoja opinię. Tym czasem  widzę że u  Pana pokutują stare metody radzenia sobie z opinią publiczną polegające na pomniejszaniu problemu,izolowanie i ośmieszanie inaczej myślacych. Mniemam że jest Pan przedstawicielem władzy bo to  by wiele wyjaśniało.

188

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

galler napisał/a:

Jak ktoś uważa że Rada w tajemnicy podejmuje decyzje, bzdury mówi i siebie kompromituje nie znając prawa głos zabierając. Wystarczy przyjść.

Na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy regularnie uczestniczę w posiedzeniach połączonych komisji i sesjach rady gminy. Prawdą jest, a mówi to Pan galler, że nie ma tajemnic w podejmowaniu ważnych dla mieszkańców gminy decyzji. „Wystarczy przyjść” i posłuchać, nagrać lub złożyć wniosek do przewodniczącego rady gminy o nagrania. Jednak z różnych powodów posiedzenia komisji gromadzą co najwyżej pięcioro mieszkańców.
Rację ma również Zenon, który zauważa, że „wójt nie szanuje mojego prawa do informacji i do mojego wyboru w jaki sposób będę się do niej dobierał i kiedy”. Dlatego zostały już podjęte kroki, w celu publikowania nagrań wideo tak, by każdy zainteresowany mieszkaniec gminy mógł o dowolnej porze, w dowolnym miejscu posłuchać przebiegu posiedzeń komisji i sesji na interesujący go temat. Również związany z podatkiem śmieciowym.

189

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Panie Kubiś i panu się wydaje, że mieszkańcy będą chcieli oglądać kilkugodzinny film z sesji?

190

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

galler napisał/a:

Panie Kubiś i panu się wydaje, że mieszkańcy będą chcieli oglądać kilkugodzinny film z sesji?

Jeśli filmy lub strumienie audio będą podzielone na odpowiednie sekwencje, dlaczego nie. Poza tym każdy słuchacz lub telewidz będzie mógł sam wybrać wątek do odsłuchu o dowolnej porze, czyli spełnione zostaną oczekiwania Pana Zenona, a także każdy niejako będzie mógł uczestniczyć w posiedzeniach, czyli zrealizowany zostanie wniosek Pana gallera, a Pan NowaWiesWgminieKety z pewnością się pod pomysłem podpisze.

191

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

nickt napisał/a:

Panie Kubiś i panu się wydaje, że mieszkańcy będą chcieli oglądać kilkugodzinny film z sesji?

Niech nickt się nie martwi. Paru harcerzyków się znajdzie. A inni dołączą kiedy ich sprawy będą przedmiotem debaty, np. żeby się dowiedzieć kto za czym się opowiada albo nie ma żadnego zdania. Przykładem może być niedawny pomysł likwidacji gimbusa i związana z tym nadzwyczajna mobilizacja rodziców.

W innych gminach dostęp do przebiegu obrad funkcjonuje znakomicie. Zapytam więc. Dlaczego nie u nas? Komu zależy, i dlaczego, na tym żeby z sali obrad nie wyciekały informacje poza jedynie słuszną wersją wynikającą z oficjalnego protokołu. Przypomnę przy okazji jak jednoznacznie negatywnie o jakości tych protokołów wyraziła się Pani Marta Tylza-Janosz i jak była reakcja tzw. sali. http://czaniec.pl/forum/post6523.html#p6523
(dla niezalogowanych: wpis nr 380 z 2012-12-02 11:43:37 w temacie pt. Urzędnik funkcjonariusz prawa; czy układu?)


Z żeby ktoś nie powiedział, że odbiegam od tematu, to przypomnę, że ustawa śmieciowa zobowiązuje wójta do przeprowadzenia kampanii informacyjnej, obejmującej swoim zakresem wszystkich mieszkańców gminy, mającej na celu powiadomienia mieszkańców o podjęciu uchwały o wprowadzeniu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, o terminie przekazania przez właściciela nieruchomości deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, a także o możliwości rozwiązania umowy na odbieranie odpadów komunalnych z podmiotami odbierającymi te odpady.

Gdzie są więc publikowane uzasadnienia będące podstawą podejmowanych uchwał?
Gdzie są dostępne wykonane na zlecenie gminy opracowania?
I przy okazji ile nas kosztowały?

Czy wójt wykonuje sumiennie ustawę?

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

192

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

nickt napisał/a:

Panie Kubiś i panu się wydaje, że mieszkańcy będą chcieli oglądać kilkugodzinny film z sesji?


Tą retorykę już czytałem tylko pod innym nickiem.
Jeżeli wójt, nie przedstawi wyliczeń podatku śmieciowego to powinniśmy odmówić jego płacenia. Mamy prawo wiedzieć za co mamy płacić i ile. Jeżeli to odpowiada nicktosiom, włoscianinom, gallerom i innym niech płacą.
Brak uzasadnienia uchwały jest wystarczającym powodem po temu aby zrobić akcje nieposłuszeństwa społecznego. To są nasze pieniądze i mamy prawo wiedzieć na co zostaną spożytkowane.

193

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

bibi napisał/a:

Mamy prawo wiedzieć za co mamy płacić i ile. Jeżeli to odpowiada nicktosiom, włoscianinom, gallerom i innym niech płacą.

Proszę mnie do jednego wora z obywatelami, a którymi się może i zgadzam, ale jednak nie identyfikuję nie wrzucać. Ja też jestem zwolennikiem sprawiedliwych rozwiązań, ale sugeruję, że tu na forum to harcerzyki z halabardami nic nie wskórają. Czy radni są w stanie spowodować opublikowanie podstaw do wyliczenia stawek opłaty śmieciowej? Bez demagogii i przywalania sobie nawzajem.

194

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Sławomir Kubiś napisał/a:

Dlatego zostały już podjęte kroki, w celu publikowania nagrań wideo tak, by każdy zainteresowany mieszkaniec gminy mógł o dowolnej porze, w dowolnym miejscu posłuchać przebiegu posiedzeń komisji i sesji na interesujący go temat.

I to jest sprawa o kapitalnym znaczeniu. Może wreszcie skończą się dywagacje, rozważania, proroctwa, przewidywania i wróżenie z fusów, a zacznie merytoryczna rozmowa na temat słów wypowiedzianych, faktów usłyszanych. Na pierwszy rzut poproszę w wątku informacje o uchwale śmieciowej.

195

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

nickt napisał/a:

Czy radni są w stanie spowodować opublikowanie podstaw do wyliczenia stawek opłaty śmieciowej?

Odpowiedź jest prosta. Nie są. Poza tym, to nieci głupie pytanie. Dlaczego? Ponieważ wójt takich danych nie posiada. Przesiedział biedak do jesieni, palcem w nosie dłubał i tylko dumał o śmieciach. Liczył na opcję bielską, zamiast zbierać dane i szacować.
Co stało na przeszkodzie żeby korzystając ze statystycznej metodologii przeprowadzić badania wśród mieszkańców gminy i ustalić potrzebne dane? Ktoś przecież odbiera od nas odpady. A są wśród nas tacy, co wystawiają wszystko w workach i kubłach - nie podrzucają śmieci nad Sołę czy w inne krzaki. Segregują. Można był spytać Pana Duszę i jemu podobnych (tj. wybrać grupę reprezentacyjną) ile produkują śmieci. To całkiem proste działania. Wymagają tylko nieco pomysłowości i organizacji - takiego zwykłego, gospodarskiego podejścia, którego niestety nie ma. Zamiast tego jest parcie na ... (każdy niech sobie tutaj dopowie wg swojego rozeznania). W takich warunkach to i harcerzyki lepiej by się sprawdzili. Tylko dlaczego tak dobrze opłacani ludzie nie wypełniają należycie swoich obowiązków? Może to właśnie chce się ukryć przed opinią publiczną?
 
Może nie mam racji piszą to wszystko. Być może były takie działania i wójt w pocie czoła liczył i ważył. Jedno jest dla mnie jasne. Jak już wskazywałem wójt nie wypełnia należycie ustawy w zakresie prowadzenia kampanii informacyjnej. Rzetelnej i transparentnej. Zamiast tego mamy domysły, a jego podwładni wypowiadają się skrajnie nieodpowiedzialnie jak choćby pan sekr. Gałuszka na zebraniu wiejskim o sposobie zmniejszania ilości śmieci.

nickt napisał/a:

Proszę mnie do jednego wora z obywatelami, a którymi się może i zgadzam, ale jednak nie identyfikuję nie wrzucać.

Sam się wrzucasz. Jak widzę to nie tylko moje odczucie.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

196

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Zenon napisał/a:

Odpowiedź jest prosta. Nie są. Poza tym, to nieci głupie pytanie. Dlaczego? Ponieważ wójt takich danych nie posiada.

I to jest podejście, którego nie jestem w stanie zaakceptować. Jeśli nie publikuje znaczy, że nie ma? Jak w styczniu nie ma śniegu, znaczy, że w styczniu nie ma zimy? Panowie nie osłabiajcie. Nikomu z was nie przyszło do głowy, że to są dane objęte tajemnicą handlową, a może wójt nie chce przecieków, żeby nie przygotowywać firm stających do przetargu? Pograjcie kiedyś w szachy, wtedy zaczniecie przewidywać na kilka ruchów do przodu.

197

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

nickt napisał/a:

Panowie nie osłabiajcie. Nikomu z was nie przyszło do głowy, że to są dane objęte tajemnicą handlową, a może wójt nie chce przecieków, żeby nie przygotowywać firm stających do przetargu? Pograjcie kiedyś w szachy, wtedy zaczniecie przewidywać na kilka ruchów do przodu.

Ale pieprzenie, ale jazda. Wójt i gra w szachy!!! Jakie dane handlowe, czyje? Co ty wypisujesz? Nie ośmieszaj siebie i swoich zleceniodawców. Najwyraźniej Cz. Bułka ukrywa kto zrobił wyliczenie i ile kosztowało. Widocznie ma po temu inne niż zawartość opracowania.

198

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Urząd to nie spółka z o. o. Stawki za wywóz śmieci są publikowane. Są również ogólnie dostępne dane, co do ilości mieszkańców, czy inne dane do wyliczenia kosztów systemu gospodarowania śmieciami. O jakiej więc tajemnica handlowa piszesz?! Że co? Że niby nie wiadomo ile jest kasy w systemie do wydania? Zresztą nie jesteś pierwszy. Inni już dawno przed tobą zasłaniali się tajemnicą handlową ukrywając informację publiczną.

Co do publikacji określonych informacji, czy podawania ich w inny sposób do wiadomości.
Jeżeli ktoś ma obowiązek wynikający z ustaw do informowania i pomimo tego nie informuje, to znaczy, że nie posiada takich informacji. W takiej sytuacji mam prawo tak sądzić.

W kwestii akceptacji bądź nie określonego podejścia proponuję na początek lekturę ustawy o dostępie do informacji publicznej oraz orzecznictwa sądów administracyjnych. Sądząc po tonie dotychczasowych wpisów będziesz zdumiony. Ale to nic nadzwyczajnego. Jak powiedział Roman Ingarden Natura ludzka polega na nieustannym wysiłku przekraczania granic zwierzęcości tkwiącej w człowieku. Życzę samych sukcesów w przekraczaniu granic.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

199

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Jak się okazuje w temacie śmieci można kreatywnie tworzyć nowe rozwiązania.

Jednym z takich innowacyjnych rozwiązań jest system EKO AB.
Trochę przypomina mi to co mają Duńczycy przy sklepach. Z tym, że tam można oddać niektóre śmieci i m.in. butelki szklane, puszki po piwie, butelki plastikowe, za które na  miejscu otrzymuje się kwit za kaucję. W bogatej Danii takie rzeczy ze śmieciami wyczyniają.

System EKO AB to innowacyjny sposób odbioru i segregacji odpadów komunalnych z osiedli mieszkaniowych. Polega on na zastąpieniu obecnych osiedlowych altan śmieciowych specjalnymi pawilonami, w których zatrudnieni pracownicy odbierają od mieszkańców odpady i sortują je. System pozwala na odzyskiwanie do 80% odpadów komunalnych. Jego twórcą jest nowosolski inżynier Andrzej Bartoszkiewicz.

Założenia Systemu

System EKO AB zakłada, że mieszkańcy wstępnie dzielą swoje odpady na trzy grupy:

    surowce wtórne i niebezpieczne,
    odpady organiczne,
    odpady higieniczne.

Następnie odpady dostarczane są do osiedlowego pawilonu w którym zatrudniony tam pracownik sortuje je. Zgromadzone w ten sposób surowce są sprzedawane firmom recyklingowym, zaś odpady organiczne producentom kompostu. Pozostała część odpadów (około 20%) trafia na wysypisko.
/Do 2018 roku zobowiązaliśmy się ograniczyć ilość odpadów do 50 proc/.
Pawilon systemu EKO AB to zabudowany i klimatyzowany kontener o powierzchni 24 m2. Składa się on z dwóch części - socjalnej i roboczej. W części socjalnej znajdują się między innymi umywalka, toaleta i kabina prysznicowa. Wyposażenie części roboczej to m.in.: stelaże z workami na różne rodzaje surowców wtórnych (około 15-16 worków), prasa ręczna do ściskania plastiku i metalu, pojemniki plastikowe na 3-4 rodzaje szkła, stół ze zlewozmywakiem, chłodnia na odpady organiczne, niszczarka do papieru w której na prośbę mieszkańca niszczone są dokumenty, listy etc., rura z uchwytami na telewizory, komputery itp., uchwyt na zużyte świetlówki, komplet podstawowych narzędzi do rozbiórki odpadów wielkogabarytowych (przede wszystkim mebli).

Odpady przynoszone przez mieszkańców trafiają na stół sortowniczy z którego są rozdzielane do odpowiednich pojemników i worków. Odpady organiczne umieszczane są w chłodni, w której znajdują się 2-3 typowe 120-litrowe pojemniki. Odpady higieniczne i pozostałe przeznaczone na wysypisko są składowane w zamykanym kontenerze 1100-litrowym, który znajduje się obok pawilonu. Przed pawilonem znajduje się specjalny 240-litrowy pojemnik, dzięki któremu mieszkańcy mogą wyrzucać odpady także poza godzinami pracy pawilonu.




Takie rozwiązanie jest dostępne. Koszt 2 - 3zł/osobę daje dużo do myślenia i pokazuje, że są gospodarze, którzy dbają o swoje małe ojczyzny.

A jakie to są koszty w porównaniu do lipnickiej sortowni za 90 mln złotych?:


której staniemy się niewolnikami. Porównajcie to do historii ceny wody ze spółki AQUA. Mamy jedną z najdroższych wód w kraju. Nie wspomnę o ściekach w dziurawej kanalizacji. Niebawem do kompletu dołączą śmieci, których cena w perspektywie kilku najbliższych lat poszybuje w górę. Bzdury wypisuję? Przecież AQUA też ma nowoczesną technologię. I co z tego? Płacimy i za to jak za przysłowiowe zboże.

Przypomnę. To wójt forsował rozwiązanie zawarcia umowy naszej gminy z bielskim samorządem, co sprowadza się do przekazania pełnomocnictw do zarządzania śmieciami w obce ręce.

Jeżeli nickt jeszcze nie łapiesz o co tu chodzi, to ja nic tobie na to nie poradzę. A może wiesz dużo lepiej? I tylko ściemniasz?

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

200

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Zenon napisał/a:

Jeżeli nickt jeszcze nie łapiesz o co tu chodzi, to ja nic tobie na to nie poradzę. A może wiesz dużo lepiej? I tylko ściemniasz?

Ktoś promuje siebie i swoją firmę, czyli chce zarabiać naszym kosztem. Komu to potrzebne. Wystawiam śmieci przed bramę, ktoś to odbiera w odpowiednim momencie i mam święty spokój. A że muszę za to zapłacić? To oczywiste i nie wiem o co się toczy gra? Za te „kostki” trzeba będzie zapłacić, opłacić nowego pracownika, gdzie tu zysk? I co, wydaje się komuś, że postawi się „kostkę” np. w Porąbce a mieszkańcy z Czańca, Bujakowa, Kobiernic i Wielkiej Puszczy będą wozić śmieci w swoich samochodach? To śmieszne.
Kto ma w imieniu mieszkańców podejmować ważne decyzje? Ja, a może Zenon. Po to jest wójt, żeby to robił i dlatego dostaje pełnomocnictwa. Przecież to oczywiste, ja łapię a Zenon?