176 Ostatnio edytowany przez Morlinek (2012-02-01 14:18:59)

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

Jak już napisałem wyżej nie ma idealnego kandydata lub kandydatki. Bazuję tylko na tym co czytam na forach i sam widzę, a dzieje się źle...

Wybór należy do każdego z osobna i jestem w 100% pewien, że Bułka na to żeby być wójtem nie zasługuje.

Gardzę nieoświeconym tłumem i trzymam się od niego z dala -  Horacy

177

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

Morlinek napisał/a:

a dzieje się źle...

(...) i jestem w 100% pewien, że Bułka na to żeby być wójtem nie zasługuje.

Czasami zastanawiam się dlaczego jest aż tak źle i szczerze chciałbym jakoś pomóc. Niestety nie jestem psychiatrą.

A przy okazji co nie co o mrozach.
Zima trzyma się mocno więc z dymem idzie spora kasa. Każdy budynek w gminie, czy to gminny czy prywatny pochłania energię. Ile? Im zimniej tym więcej. Ile dokładnie wie każdy z nas kto płaci rachunki. Przy okazji podtruwamy się wszyscy.
Czy nasz wójt również wie ile gmina wydaje na energię? Chyba nie skoro budynek, w którym mieści się komisariat policji pochłania rocznie ok. 40 ton węgla - jeżeli się mylę, to proszę mnie poprawić, który to węgiel skrupulatnie na palenisko wrzucają dwaj etatowi palacze.
Można jednak inaczej ale do tego trzeba czegoś, czego naszemu wójtowi brakuje. I nie chodzi tutaj o kwestie medyczne, lecz o gospodarskie podejście.

Jak można dowiedzieć się z internetowej strony Miasta i Gminy Niepołomice - e-Niepołomice,

http://www.niepolomice.eu/pl/news_show.php?readmore=3746

podpisana została umowa na realizację projektu ?Instalacja systemów energii odnawialnej w gminach Niepołomice, Wieliczka, Skawina i Kłaj na budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych?.

Łączna wartość zadania to 69 451 881 zł, z czego 41 671 128,60 zł będzie pochodzić z dofinansowania. Wkład własny samorządów to 40% wartości projektu, czyli 27 780 752 zł. Dzięki dofinansowaniu z budżetów samorządów ostateczny odbiorca zapłaci 30% wartości systemu solarnego. W przypadku instalacji na budynkach użyteczności publicznej Gminy pokrywają z budżetów własnych 100% wkładu własnego.

Można więc obniżyć koszty funkcjonowania gminy? Jak widać w Niepołomicach i okolicach można i to znacznie.
A czy można przy okazji polepszyć jakość powietrza? Z pewnością tak.
I w kwestii kasy. Czy można wydać mniej pieniędzy podatników na funkcjonowania gminy? ...

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

178

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

Nie znam się na pisaniu uchwał ale ... art.5 ust.1 pkt. 3 w uchwale budżetowej na rok 2012 nie ma.

Zarówno w budżecie na 2011 jak i na 2012 r., zaplanowano do wydania na INFORMATYKĘ pokaźne kwoty. I tak w budżecie na 2011 r. - 2.840.320,00 PL a na 2012 r. - 3.720.330,00 PLN. Wzrost o 31 %.


Kwota w budżecie na 2011 pochodzi:
- dotacje celowe na wydatki majątkowe w ramach płatności w zakresie budżetu środków europejskich: 2.414.272,00 PLN

Kwota w budżecie na 2012 pochodzi:
- dotacje celowe na wydatki majątkowe w ramach programów finansowanych z udziałem budżetu środków europejskich - 3.162.330,50 PLN
- wpływy z tytułu pomocy finansowej udzielanej między j.s.t. na dofinansowanie własnych zadań inwestycyjnych - 558.049,50 PLN

Informacje te można sprawdzić:

UCHWAŁA NR III/16/10RADY GMINY PORĄBKA z dnia 29 grudnia 2010 r. w sprawie uchwalenia Budżetu Gminy Porąbka na 2011 rok.
Tabela Nr 2 do Uchwały Budżetowej Gminy Porąbka na 2011 r. WYDATKI, Dz. 720 INFORMATYKA, rozdz.72095 pozostała działalność  - Inwestycje i zakupy inwestycyjne na programy finansowane z udziałem środków, o których mowa w art.5 ust.1 pkt.2 i 3, w części związane z realizacją zadań - kwota 2.840.320,00 PLN

http://bip.porabka.pl/BIP.aspx?Sel=5882&Nr=1&ident=8916

UCHWAŁA NR XII/112/2011 RADY GMINY PORĄBKA z dnia 29 grudnia 2011 r. w sprawie UCHWALENIA BUDŻETU GMINY PORĄBKA NA 2012 ROK
Tabela Nr 2 do Uchwały Budżetowej Gminy Porąbka na 2012 r., Dz. 720 INFORMATYKA, rozdz.72095 pozostała działalność  - Inwestycje i zakupy inwestycyjne na programy finansowane z udziałem środków, o których mowa w art.5 ust.1 pkt.2 i 3, w części związane z realizacją zadań - 3.720.330,00 PLN

http://bip.porabka.pl/BIP.aspx?Sel=6192&Nr=1&ident=10129

PS
§ 12 UCHWAŁA NR XII/112/2011 RADY GMINY PORĄBKA z dnia 29 grudnia 2011 r. w sprawie UCHWALENIA BUDŻETU GMINY PORĄBKA NA 2012 ROK stanowi, że Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.
Jak wójt sobie z tym poradzi?

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

179

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

ZENON to nie byle kto. Cytuje przepisy prawa, rozumie je i potrafi trafnie interpretować.  wyrażam głębokie uznanie. ale mam pytanie. Jak sobie radzisz z bezsilnością?

180

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

Zenon napisał/a:

Jak wójt sobie z tym poradzi?

Nie poradzi sobie z tym hmm

Gardzę nieoświeconym tłumem i trzymam się od niego z dala -  Horacy

181

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

wieszczu napisał/a:

Jak sobie radzisz z bezsilnością?

A dlaczego sądzisz, że cierpię z tego powodu?
Parę rzeczy już się działo, inne właśnie się dzieją choć nie słychać o wszystkim na forum, jeszcze inne cierpliwie czekają na swoją kolej. Jestem realistą i wiem - posłużę się tu przysłowiem, że nie od razu Kraków zbudowano. Czeka nas mrówcza praca od podstaw, a Czaniec.pl jest tym miejscem, gdzie powoli buduje się społeczeństwo obywatelskie - to samo z którym teraz tak medialnie potyka się premier wraz z ministrem Bonim (mam zresztą do tego ostatniego szacunek jako do zręcznego negocjatora).

Pojawienie się w Radzie Gminy pana Kocemba i jego energia przyspiesza ten nieuchronny proces - można powiedzieć, że mamy szczęście. Można również powiedzieć, że zmarnowaliśmy szanse na szybsze zmiany. Ale cóż, to już historia, z której należy czerpać teraz doświadczenie.

Może ktoś powie, że tu na forum to takie puste gadaniny. Myli się w tym srodze. Poza tym jestem pełen optymizmu i cieszę się, że zwracacie uwagę na moje wpisy. Jedna zmiana przygotowuje drugą jak powiedział Niccolò Machiavelli.

Sprawa z niechlujstwem w stanowieniu prawa miejscowego, jak mi się wydaje bardzo ważna, a kto wie czy nie jest kolejnym wierzchołkiem góry lodowej, powinna dać przede wszystkim Radzie Gminy dużo do myślenia. Być może nie doszłoby do popełnienia błędów gdyby cały proces był upubliczniony i projekty uchwał z rozsądnym wyprzedzeniem byłyby dostępne w BIP-ie.
Stąd moja propozycja dla Rady Gminy pod rozwagę. Wszystkie projekty uchwał, zarządzeń , itp... winny być zamieszczane w BIP.
Zresztą niektóre samorządy robią to od dawna.

Może ktoś pamięta - niedawno wskazałem na absurdalność zapisów w przetargu dotyczącym zimowego utrzymania. To podobna sprawa. Przetarg został powtórzony ... już bez błędów.

Morlinek.
Moje pytanie było retoryczne. Wójt nie poradzi sobie i to jest oczywiste. Nikt go nawet nie podejrzewa, że czyta uchwały.

PS.
Jawność będzie ograniczała patologie i wymuszała wyższą jakość relacji władza-społeczeństwo, społeczeństwo-władza.
Kto się boi jawności?

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

182 Ostatnio edytowany przez wieszczu (2012-02-08 10:41:41)

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

Zenon napisał/a:

A dlaczego sądzisz, że cierpię z tego powodu?
(...)
Jawność będzie ograniczała patologie i wymuszała wyższą jakość relacji władza-społeczeństwo, społeczeństwo-władza.
Kto się boi jawności?


Bezsilność straszna rzecz. Powodować może ubytki w tkance ego. Chciałbym wiedzieć, czy żyjemy w momencie, w którym zaczynają pękać mury gminnej znieczulicy, czy prowadzimy sobie pouczającą pogawędkę.

Co do jawności? Wszystkim nam wygodniej i bezpieczniej uprawiać krytykę chowając się za nickiem. Jawność trudna rzecz. Mozna byc posądzonym o chorobę psychiczną, o rewoltę samorządową albo o zanik umiejętności intelektualnych.

Na sąsiednim wątku edukacyjno - kozubnickim zapanowała irytująca cisza. Nastał czas oczekiwania, na co? Pojawiają się przecieki o tym, jakoby Rada Gminy łaskawie zechciała zabrać się do konstruktywnych działań. Chyba po raz pierwszy w swej historii. I niech to będzie precedens do wyjścia z cienia wszystkich, którzy mają odwagę kontestować poczynania wójta, wielu panów nieporadnych i innych podległych jednostek, których działanie oparte jest na tych samych patologiach.

183

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

wieszczu napisał/a:

Mozna byc posądzonym o chorobę psychiczną, o rewoltę samorządową albo o zanik umiejętności intelektualnych.
.

Rzeczywiście, nie będę się dziwił jak usłyszę, że jestem stukniety.

184

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

Ignacy Kocemba napisał/a:

Rzeczywiście, nie będę się dziwił jak usłyszę, że jestem stukniety.


I to zdrowo. Jedyny szaleniec, który występuję pod imieniem i nazwiskiem. Myśli Pan, że i do Porąbki zawita czas, gdy każdy będzie mógł wygłosić swoje poglądy na dowolny temat, bez obawy przed odwetem, zmieszaniem z szambem.

Bo pewnie tylko wtedy każdy z nas anonimusów zechce odsłonic twarz.

185

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

Pana rządy w naszej gminie charakteryzuje płytkość i małostkowość. Zarzucam panu brak stanowczości, zbyt wiele konsultacji z urzędniczkami, które niestety mydlą Panu oczy lub wciskają kit. One pod Pana płaszczem wymyśliły sobie funkcjonowanie swoich placówek czy instytucji.Jednak fakty o złym zarządzaniu szkołą przez A. Walusiak jest sztandarowa. Ta kobieta jest "moralnym zerem: rozwaliła w tej szkole wszystko co dało się rozwalić. przede wszystkim rozwaliła ludzi, nauczycieli , którzy by pracować milczą i wykonują wszystkie polecenia  dyrekcji nawet fałszują głosowania, bez mrugnięcia oka podpisują wszystko czego P. Dyrektor od nich zarząda. Dokonała podziałów na swoich pretorian i grupy sabotującej.Skłóciła wszystkich,  sama chodzi jak naburczona ......., do której lepiej nie podchodzić. Nie dąży do rozmowy, negocjacji, tylko za wszelka cenę mobinguje pracownika, ze wskazaniem że jest beznadziejny , nie radzi sobie z problemem. tak tworzy przemoc. Rada jest już tak zgłuptaczona przez swoja dyrekcję. To wieloletnie "pranie mózgu" przez dyrekcję spowodowało że  brak w niej siły do podjęcia konkretnego działania. Należy liczyć, że to się zmieni. Rodzice uczniów czuja podobnie : jest im wstyd za całą sytuację, co zrobiła i robi nadal A. Walusiak - aferzystka!!!!!  Co Pan na to P. Wójcie.tysiące ludzi czyta forum a Pan podnosi ramiona do góry i ślepo wierzy, że to nie prawda. Żaby z nieba lecą a Pan mówi, że to mżawka.. Odsunięcie jej od stanowiska jest BEZWZGLĘDNIE KONIECZNE . tylko to powstrzyma ten rosnący wstyd i niesmak. DO ROBOTY WÓJCIE, p. zONTEK NIECH PISZE ZAWIADOMIENIE DO PROKURATURY.................ZRÓBCIE Z TYM PORZĄDEK ...............jak jej się ślizgnie to za 2 lata nie zostanie Pan wójtem, ani nawet zastępcą. ,,,,,niech pan szuka ludzi, którzy moga coś powiedzieć na temat dyrekcji. szczerze i uczciwie. Jest nas wielu. czujemy się stłamszeni, niewysłuchani , odbiera się nam prawo do dyskusji, polemiki, dialogu o mediacji  nie wspomnę. Pomoc ze strony związków zawodowych jest źle odbierana przez władzę . życzę lektury, ale zyczę też podjęcia decyzji opartej na faktach z pominieńciem emocji i wspomnień. l
Lud chce głowy.

186 Ostatnio edytowany przez bibi (2012-02-27 23:59:16)

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

Dzisiaj znajomy zapytał mie jak to jest możliwe, że wójt, o dziwo chce dać więcej pieniędzy na przedszkola niepubliczne aby młodzi rodzice mogli mniej płacić a niektórzy radni głosują przeciw. Ten znajomy był na sesji i nie mógł zrozumieć dlaczego radna Mydlarz i radny Tomiczek tak zaciekle upierali się przy najniższej stawce. W czyim interesie działali? Dlaczego kilku radnych rozumie potrzeby młodych rodziców ale większość nie ma o tym zielonego pojęcia. A może to wszystko ukartowane?
Dlaczego radna Mydlarz i radny Tomiczek nie interesują się mieszkaniem jakie wyremontował wójt dla syna pani Gilowskiej. Tej samej której podarował grubą kasę, jakieś 300 000. Co więcej połączyli mu dwa mieszkania i płaci jakieś grosze. Mój znajomy zadaje trudne pytania a ja nie znam na nie odpowiedzi, może ktoś potrafi na nie odpowiedzieć.

187

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

To się nazywa demokracja smile

Wójt Czesław Bułka został wybrany przez mieszkańców i może robić co chce sad

Może nam podnosić podatki bo ma dziurę w budżecie ale nie może swoim wyborcom i pretorianom podnosić czynszów bo aktywnie wspierali go w wyborach. Słyszałem, że czynsze za lokale gminne i te pod działalność i te mieszkaniowe są skandalicznie niskie.

Odbiło mi się od ucha, że ci "zasłużeni" mieszkają za około 2 zeta za m2 a najemcy płaca niewiele więcej za lokale pod działalność!

Mówią w kuluarach że jest to stan faktyczny sad

Pragnę tylko poinformować, że stawki za mieszkania komunalne w Kętach i lokale pod działalność gospodarczą oscylują między 10- 35 PLN netto za m2

http://www.wrotamalopolski.pl/root_BIP/BIP_w_Malopolsce/gminy/root_Kety/podmiotowe/Burmistrz/Zarzadzenia/2009/z6_09.htm
http://www.wrotamalopolski.pl/NR/rdonlyres/7FFE4B96-8F47-4AA6-8B3E-9273B993F2E1/498526/6.pdf

I to są dane z 2009 roku !!!!!!

Porąbka jest 7 km od Kęt a różnica 10 krotna lub więcej.

Jedni mówią, że to skandal inni, że to przeoczenie, a ja nazwałbym to niegospodarnością i działaniem na szkodę gminy ale cóż jak na wstępie napisałem to "demokracja" Wybraliście to macie sad

Ktoś musi dziurę w budżecie załatać nie załatają jej najemcy tylko mieszkańcy w końcu od wieków było tak, że w społeczeństwie kilka osób bogaciło się kosztem reszty i tak musi pozostać.

Kasztelańscy i kler zawsze będą gnieść ciemny lud bo ciemny lud to lubi sad " Ora et labora"

Ciemny ludzie za 2,5 roku masz szansę to zmienić !!!

Gardzę nieoświeconym tłumem i trzymam się od niego z dala -  Horacy

188

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

Morlinek napisał/a:

Słyszałem, że czynsze za lokale gminne i te pod działalność i te mieszkaniowe są skandalicznie niskie.

Odbiło mi się od ucha, że ci "zasłużeni" mieszkają za około 2 zeta za m2 a najemcy płaca niewiele więcej za lokale pod działalność!

Mówią w kuluarach że jest to stan faktyczny sad

Ze stanem faktyczny można zapoznać się (częściowo o czym piszę poniżej) tutaj:

http://www.kobiernice.pl/sites/default/files/wynagrodzenia_i_wynajem.pdf

Przy okazji.
Pytanie radnego Kocemby dotyczyło informacji o gospodarowaniu mieniem komunalnym. W szczególności Radny zapytał o wysokości czynszu za wynajmowane mienie komunalne, które wójt winien podać w zestawieniu tabelarycznym.

Dlaczego wójt udzielił radnemu niepełnej informacji?

W odpowiedzi brakuje danych o najemcach 21 mieszkań będących w zasobach komunalnych gminy? Wójt ograniczył się tylko do podania ich liczby i lokalizacji? Nieudostępnione dane nie są objęte klauzulą wykluczającą ich jawność.

Czego więc wójt się obawiał? - Czy tego, że obywatele gminy, jego wyborcy i inni dowiedzą się być może o ewidentnej niegospodarności?

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

189

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

Zenon napisał/a:

Przy okazji.
Pytanie radnego Kocemby dotyczyło informacji o gospodarowaniu mieniem komunalnym. W szczególności Radny zapytał o wysokości czynszu za wynajmowane mienie komunalne, które wójt winien podać w zestawieniu tabelarycznym.

Dlaczego wójt udzielił radnemu niepełnej informacji?

W odpowiedzi brakuje danych o najemcach 21 mieszkań będących w zasobach komunalnych gminy? Wójt ograniczył się tylko do podania ich liczby i lokalizacji? Nieudostępnione dane nie są objęte klauzulą wykluczającą ich jawność.
Czego więc wójt się obawiał? - Czy tego, że obywatele gminy, jego wyborcy i inni dowiedzą się być może o ewidentnej niegospodarności?

Po kolejnym bodaj że trzecim żądaniu da odnoszące się do mieszkań komunalnych otrzymałem. Dane te niebawem zostaną opublikowane. Cena za 1 m2 wynosi generalnie 1,80 zł, w trzech przypadkach cena, z uwagi na standart mieszkania  jest niższa.  Wspomniany pan Wojciech Gilowski wynajmuje mieszkanie o powieszchni 78 m2. Mieszkanie to powstało po połączeniu dwóch mieszkań, z nieoficjalnych, lecz wiarygodnych informacji wynika, że zostało wyremontowane  na koszt gminy. Panie dej takie mieszkanie w tej cenie.
Gospodarowanie mieniem komunalnym w naszej gminie to oddzielny temat. Opracowanie kompleksowe wymaga czasu, zasygnalizuję jednak, że są przypadki kiedy podmiot korzystający z lokalu nie płaci nawet za ogrzewanie. Tak jest od wielu lat. Jako ciekawostkę podam, że po moim zainteresowaniu się gospodarowaniem mieniem komunalnym jeden z radnych stwierdził, że tak walczył aby w gminie było wszystko a teraz to się niszczy. Jeden z moich nauczyceli akademinkich powiadał, krowa jak wygląda każdy widzi. Jak wygląda wiele obiektów komunalnych w naszej gminie też każdy widzi.

190

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

Brawo Panie Czesławie:
"W 2011 roku, Gmina Porąbka wzięła udział jako partner projektu, w realizowanym przez czeską Gminę Palkovice przedsięwzięciu pn.: „Sportujeme a bavíme se spolu – Palkovice a Porabka“, dofinansowanym w ramach polsko-czeskiego funduszu mikroproejktów za pośrednictwem Euroregionu Beskidy.
Projekt zakładał zorganizowanie polsko-czeskich rozgrywek sportowych, w których udział wzięli przedstawiciele wytypowani w obu partnerskich gminach. Zawody obejmowały następujące dyscypliny: tenis stołowy, unihokej, siatkówka."

Mikra i mizerna gmina to i mikro projekty, a kiedy zaczną się te wielkie projekty: kanalizacja, Davos na Kozubniku, wyciąg na górę Żar ???
Obiecałeś nam człowieku krainę miodem i mlekiem płynącą dla wszystkich a nie tylko dla znajomych.

Gardzę nieoświeconym tłumem i trzymam się od niego z dala -  Horacy

191

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

Tak przysłuchuję się dyskusji na forum.kobiernice.pl w sprawie wspólnoty gruntowej i mam pytanie. Być może zasadnicze.

Czy istnieje spółka powołania do zarządzania WSPÓLNOTĄ GRUNTOWĄ WSI KOBIERNICE 43-356 Kobiernice, ul. Wolności 50?
Taka jak choćby Spółka do Zagospodarowania Wspólnoty Gruntowej w Porąbce, której prezesem jest Antoni Błachut.


Dlaczego pytam?
Jeżeli nie istnieje spółka, to nie istnieje podmiot praw, który posiada osobowość prawną i który byłby uprawniony do reprezentowania wspólnoty?

W stosunkach prawnorzeczowych uregulowanych w kodeksie cywilnym (art. 199-201) lub prawnorodzinnych (art. 36 k.r.o.) sprawowanie zarządu rzeczami i majątkiem pozostawiono podmiotom praw. Natomiast zarząd gruntami tworzącymi wspólnotę (verba legis: sprawowanie zarządu nad wspólnotą) przekazano spółkom. Artykuł 14 ust. 1 ustawy z dnia 29 czerwca 1963 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych przewiduje obowiązkowe utworzenie związku uprawnionych do udziału we wspólnocie gruntowej, nadając mu zarazem przymiot osobowości prawnej (art. 15) i określając zadanie, którym jest sprawowanie zarządu oraz zagospodarowanie gruntów wchodzących w jej skład. Rozwiązanie przyjęte w powołanej ustawie polega na stworzeniu korporacji, której substratem są osoby uprawnionych. Mają one w stosunku do wspólnoty (rozumianej rzeczowo) uprawnienia i obowiązki ekonomiczne, natomiast w obrocie prawnym jako podmiot sprawujący zarząd występuje spółka – działająca przez swe organy. Przyznanie wymienionych kompetencji spółkom wyłącza indywidualne działanie w tym zakresie osób uprawnionych (fizycznych i prawnych).



Poza tym.

Przedstawiony wyżej charakter spółek wymagał uregulowania trybu postępowania w razie bezczynności uprawnionych. Jak wynika z art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 29 czerwca 1963 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych obowiązek utworzenia spółki przymusowej oraz nadania jej statutu spoczywa w takim wypadku na organach gminy - art. 1 pkt 7 lit. c ustawy z dnia 17 maja 1990 r. o podziale zadań i kompetencji określonych w ustawach szczególnych pomiędzy organy gminy a organy administracji rządowej oraz o zmianie niektórych ustaw.

W takim stanie, tzn. jeżeli nie ma spółki, mamy kolejne zaniechanie wójta, który ma obowiązek prawny uregulowania trybu postępowania w razie bezczynności uprawnionych. Jak wynika z art. 25 ust. 1 cyt. ustawy, obowiązek utworzenia spółki przymusowej oraz nadania jej statutu spoczywa w takim wypadku na organach gminy zgodnie z przepisami art. 1 pkt 7 lit. c ustawy z dnia 17 maja 1990 r. o podziale zadań i kompetencji określonych w ustawach szczególnych pomiędzy organy gminy a organy administracji rządowej oraz o zmianie niektórych ustaw.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

192

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

Wydaje mi się chociaż się na tym nie znam że zacząć by trzeba od wypisu z Krajowego Rejestru Sądowego czy będzie to wypis z rejestru Wspólnot, Spółek czy Stowarzyszeń, bo to narzuca niezbędne wpisy w Statucie, według którego istnieją. Od tego też zależy kto ich może rozwiązać i czy posiadają osobowość prawną.

193

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

galler napisał/a:

Wydaje mi się chociaż się na tym nie znam ...

Szkoda.



Wpis do KRS nie jest wymagany z uwagi na charakter Spółki, wynikający z przepisów ustawy o wspólnotach gruntowych (link do ustawy masz w moim wpisie).

Wspólnoty gruntowe nie podlegają obowiązkowemu wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego. Wydając takiej treści postanowienie z dnia 15 listopada 2007 r. Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie Wydział XIV Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego7, zważył, że:
       "Stosownie do brzmienia art. 3 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym8, Krajowy Rejestr Sądowy obejmuje podmioty, na które przepisy ustawy nakładają obowiązek uzyskania wpisu do tego Rejestru (np. stowarzyszenia - art. 8 ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. prawo o stowarzyszeniach9; kółka rolnicze - art.18 ustawy z dnia 8 października 1982 r. o społeczno - zawodowych organizacjach rolników10; fundacji art. 7 ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach11). Jednakże w przypadku wspólnoty gruntowej, ustawa z dnia 29 czerwca 1963 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych, regulująca sposób powstawania i zasady funkcjonowania wspólnoty gruntowej, nie nakłada na nią obowiązku wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym, tym samym do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji nie wpisuje się wspólnoty gruntowej. Przepisy art.199§ 1 pkt 1 ustawy z 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego stanowi12, iż sąd odrzuca wniosek, jeżeli droga sądowa jest niedopuszczalna. Natomiast niedopuszczalność drogi sądowej między innymi zachodzi wtedy, gdy przepisy szczegółowe przekazują daną sprawę do właściwości innych organów. Z przepisów art.18 ww. ustawy wynika, iż statut spółki, jak również jego zmiany, zatwierdza właściwy wójt (burmistrz, prezydent miasta). Z chwilą zatwierdzenia statutu spółka nabywa osobowość prawną. Nazwa spółki i skład zarządu spółki oraz obszar wspólnoty gruntowej i wykaz uprawnionych do korzystania z tej wspólnoty podlega z urzędu wpisowi do ewidencji gruntów. Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż rejestracja wyżej wymienionej wspólnoty gruntowej w Krajowym Rejestrze Sądowym nie jest możliwa. Dlatego też, na mocy art. 199 §1 pkt. 1 w zw. z art. 13§ 2 ustawy z 17 listopada 1964 r.. Kodeks postępowania cywilnego w zw. z art.7 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym orzeczono jak w sentencji postanowienia".

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

194

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

Nie mniej jednak może działać jako stowarzyszenie, wówczas podlega zupełnie innym regulacjom, a tego dowiemy się z wypisu jeżeli w rejestrze sądowym są zarejestrowanie.

195

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

galler napisał/a:

Nie mniej jednak może działać jako stowarzyszenie, wówczas podlega zupełnie innym regulacjom, a tego dowiemy się z wypisu jeżeli w rejestrze sądowym są zarejestrowanie.

Albo albo.
Albo stowarzyszenie, albo wspólnota gruntowa.

Stowarzyszenia pn. "Wspólnota gruntowa ..."  - będzie działało w oparciu o ustawę z dnia 7 kwietnia 1989 r. prawo o stowarzyszeniach i będzie  stowarzyszeniem a nie wspólnotą gruntową tak samo jak stowarzyszenie pn. Kółko rolnicze nie jest kółkiem rolniczym na gruncie przepisów ustawy z dnia 8 października 1982 r. o społeczno - zawodowych organizacjach rolników .
Z kolei wspólnota gruntowa utworzona na gruncie ustawy z dnia 29 czerwca 1963 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych nie będzie stowarzyszeniem.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

196

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

Kolego Zenonie, Kolego Morlinku. Dwa miesiące minęły od powyższych ogromnie ciekawych propozycji. Daliście się obaj poznać jako interesujący kompetentni i zdecydowani ludzie. Mam konkretną propozycję, którą chcemy rozpocząć zupełnie nowy rozdział w walce z gminną smutą. Nie jestem biegły w cyfrowych tajnikach konspiracji, proszę więc znajdźcie sposób, by się ze mną skontaktować.

197

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

wieszczu napisał/a:

Mam konkretną propozycję, którą chcemy rozpocząć zupełnie nowy rozdział w walce z gminną smutą.

Życzę więcej szczęścia niż inicjatywie budowy ścieżek rowerowych nad Sołą. Wtedy się okazało kto ile jest warty tzn się nadaje do próżnego gadania, a kto do działania.

198

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

Kolego gallerze, Twoja postawa wypełnia mne dumą. Chcę czym prędzej naprawić mój błąd ignorancji polegający na niewiedzy w sprawie Twojego działania, a nie gadania. Proszę Cię, pochwal się swoimi sukcesami, natchnij swoim przykładem, bym miał odwagę wystąpić otwarcie nie pod wieszczem, ale pod...

199

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

Niebawem Dni Czańca. Zapewne jak co roku sprzedażą alkoholu, piwa wódki oraz kiełbasek będą się zajmowały panie zatrudnione w Gminnym Ośrodku Kultury. W związku z tym nasywa mi się kilka pytań:
1. Czy panie i panowie z GOK to handlarze robiący konkurencje prywatnej działaności czy animatorzy kultury i opiekunowie dzieci?
2. Czy panie i panowie z GOK posiadają stosowne  przeszkolenie, BADANIA LEKARSKIE,  odzież ochronną wymaganą przepisami.
3. Czy przy sprzedaży będą zachowane warunki sanitarne?
4. Czy pani dyrektor Jezierska wyposażyła GOK w kasę fiskalną?
5. Czy bedą odprowadzone VAT i akcyza?
Zakładam, że wójt wyda GOKowi zezwolanie na handel alkoholem.
Zapraszam do dyskusji, mam wątpliwości czy ta cała działalność gastronomiczna jest legala. Wydaje mi się, że z  legalnością nie ma to nic wspólnego, na pewno działalność kulturalna nie na tym polega.

200

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

Zaintrygowany wpisem powyzej postanowilem spradzic jak sprawa  wyglada.
Wczoraj wybralem sie na stadion i coz P.Dwornik leje piwo -w tygodniu kierownik DK w Czancu-P.Wanda przy grillu nie przypuszczam aby miala ksiazeczke sanepidowska ale moge sie mylic to samo dotyczy P.Lucyny oprocz nich jeszcze jakies inne panie i panowie...kasy fiskalnej nie widzialem i pragonu za piwko nie mam!

Dzis juz nie pojde bo nie ma po co repertuar powtarza sie od lat-KGW,Chwala,szkola,przedszkole itd lepiej ogladnac mecz w tv.