151

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Zenon napisał/a:

Tak na gorąco. Utwierdziłem się w przekonaniu, że wójt lekceważy radnych i mieszkańców. Proponuje uchwałę, która nie bierze pod uwagę zmian ustawy, które są bardzo istotne.


To brzmi sensownie. Wójt i RG mają narzędzie do pójścia naprzeciw oczekiwaniom wszystkich mieszkańców: tych bardziej i mniej zamożnych. Tylko to wymaga pracy i indywidualnego podejścia  do każdej rodziny. Więc czy nasi szanowni urzędnicy będą w stanie ponad własne niechęci przedłożyć interes mieszkańców? Wątpię. W uzasadnieniu do uchwały  autorstwa wójta i jego milusińskich mamy metodę obliczania stawki opłaty za gospodarowanie odpadami bez uwzględnienia zamożności, ilości mieszkańców gospodarstwa domowego itd., choć przegłosowana nowela pozwala naliczać opłaty za wywóz odpadów według różnych metod, a nie tylko jednej.

Proszę tych co odważniejszych radnych o przekazanie informacji o skutkach debaty podczas posiedzenia połączonych komisji, z uwzględnieniem, kto, za czym głosował.

152

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Stawki opłat „śmieciowych” dla gospodarstw, w których przeprowadzana będzie selektywna zbiórka odpadów (papieru, tworzywa sztucznego, metali, opakowań wielomateriałowych, szkła i innego typu śmieci), w Kętach prezentują się następująco:
1 osoba – 7,00 zł (7,00 zł za 1 osobę),
2 osoby – 13,00 zł (6,50 zł za 1 osobę),
3 osoby – 18,00 zł (6,00 zł za 1 osobę),
4 osoby – 22,00 zł (5,50 zł za 1 osobę),
5 osób – 25,00 zł (5,00 zł za 1 osobę).
Jeżeli w gospodarstwie domowym zamieszkiwać będzie więcej niż pięć osób, stawka opłaty za gospodarowanie odpadami wzrośnie tam o 1 zł w stosunku do każdego „dodatkowego” domownika.

Co do wspominanych przez Was metod obliczania, macie racje jest ich kilka, ale nie istotne którą się wybiera, do póty nie rozpocznie się gospodarka z pełną sprawozdawczością, brakować będzie danych statystycznych do wstawienia we wzory. Dlatego wszystkie gminy przyjmą stawki orientacyjne, (czytaj dla nas wzięte z kosmosu).

153 Ostatnio edytowany przez wieszczu (2013-01-31 12:38:09)

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

galler napisał/a:

Co do wspominanych przez Was metod obliczania, macie racje jest ich kilka, ale nie istotne którą się wybiera, do póty nie rozpocznie się gospodarka z pełną sprawozdawczością, brakować będzie danych statystycznych do wstawienia we wzory. Dlatego wszystkie gminy przyjmą stawki orientacyjne, (czytaj dla nas wzięte z kosmosu).

Dziękuję za informacje. Jestem przekonany, że propozycje gminy Kęty są sensowne, przyjazne dla mieszkańców i możliwe do zastosowania w GP. Wychodzą na przeciw oczekiwaniom wyborców, oczekiwaniom, które zostały dokładnie sprecyzowane podczas zebrania wiejskiego w Czańcu (kto był, zrozumie).  http://kobiernice.pl/?q=node/89
Pod powyższym linkiem znajdziemy wielkości stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi  proponowanymi przez wójta, które wrzucają wszystkich mieszkańców do jednego wora. Propozycja kęcka różnicuje opłaty śmieciowe ze względu na liczbę mieszkańców, czyli pośrednio ze względu na dochód na głowę. I pod drugą propozycją się podpisuję.

154

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

wieszczu napisał/a:
maderka30 napisał/a:

Co do wspominanych przez Was metod obliczania, macie racje jest ich kilka, ale nie istotne którą się wybiera, do póty nie rozpocznie się gospodarka z pełną sprawozdawczością, brakować będzie danych statystycznych do wstawienia we wzory. Dlatego wszystkie gminy przyjmą stawki orientacyjne, (czytaj dla nas wzięte z kosmosu).

Dziękuję za informacje. Jestem przekonany, że propozycje gminy Kęty są sensowne, przyjazne dla mieszkańców i możliwe do zastosowania w GP. Wychodzą na przeciw oczekiwaniom wyborców, oczekiwaniom, które zostały dokładnie sprecyzowane podczas zebrania wiejskiego w Czańcu (kto był, zrozumie).  http://kobiernice.pl/?q=node/89
Pod powyższym linkiem znajdziemy wielkości stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi  proponowanymi przez wójta, które wrzucają wszystkich mieszkańców do jednego wora. Propozycja kęcka różnicuje opłaty śmieciowe ze względu na liczbę mieszkańców, czyli pośrednio ze względu na dochód na głowę. I pod drugą propozycją się podpisuję.

Jeśli mogę dorzucić swoje skromne zdanie to ja i cała moja rodzina również podpisujemy się pod opcją nr 2. System sprawiedliwy, można powiedzieć, że jest to taka mała ulga prorodzinna, co w dobie niżu demograficznego i grożącej nam zapaści jest bardzo istotne.

155

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

http://www.kety.pl/pl/news/nowy-system- … mi#refresh
Nie mniej sytuacja Gminy Kęt jest z goła inna niż Porąbki i nie możemy się do nich porównywać.
W Bielsku jest propozycja 4zł od 1 m3 zużytej wody.
Wieszczu proszę żebyś poprawił autora cytatu.

156

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Tutaj niestety nie ma sprawiedliwego rozwiązania. Cena globalnie składa się z kilku składowych. Gmina ma wpływ na cenę transportu, ale to rozstrzygnie przetarg. Drugim składnikiem jest administracja, tu radni trzymają rękę na pulsie. Wyjdzie nam jakaś kwota, którą trzeba będzie zapłacić. Tę kwotę trzeba podzielić przez liczbę mieszkańców i wyjdzie nam opłata na tzw. łeb.

Załóżmy, że ta kwota wynosi 6 zł za segregowane śmieci.

Propozycja, która spodobała się wieszczowi moim zdaniem jest bardzo niesprawiedliwa. Wyobraźmy sobie, że w jednym domu mieszka samotna wdowa. Musi zapłacić za wodę, prąd, gaz, kanalizację, o lekach i jedzeniu nie wspomnę. Dochód wdowy to np. 1000 zł. Będzie płacić najwyższą kwotę za osobośmiecia czyli np 7 zł

W drugim domu mieszka rodzina wielopokoleniowa, babcia z dziadkiem, małżeństwo z trókką dzieci czyli 7 osób z czego 4 osoby mają dochód i wynosi on 7000. Oni zapłacą wg systemu kęckiego 27 zł czyli na osobę wypadnie 3,85 zł.

Moje pytanie brzmi, dlaczego wdowa mieszkająca sama ma płacić dwa razy więcej za wywóz śmieci niż rodzina, której w miarę dobrze się powodzi?

157 Ostatnio edytowany przez wieszczu (2013-01-31 13:08:42)

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

galler napisał/a:

Wieszczu proszę żebyś poprawił autora cytatu.

Mówisz masz, przepraszam.

Wloscianin napisał/a:

Propozycja, która spodobała się wieszczowi moim zdaniem jest bardzo niesprawiedliwa. Wyobraźmy sobie, że w jednym domu mieszka samotna wdowa. Musi zapłacić za wodę, prąd, gaz, kanalizację, o lekach i jedzeniu nie wspomnę. Dochód wdowy to np. 1000 zł. Będzie płacić najwyższą kwotę za osobośmiecia czyli np 7 zł. W drugim domu mieszka rodzina wielopokoleniowa, babcia z dziadkiem, małżeństwo z trókką dzieci czyli 7 osób z czego 4 osoby mają dochód i wynosi on 7000. Oni zapłacą wg systemu kęckiego 27 zł czyli na osobę wypadnie 3,85 zł. Moje pytanie brzmi, dlaczego wdowa mieszkająca sama ma płacić dwa razy więcej za wywóz śmieci niż rodzina, której w miarę dobrze się powodzi?

Z największą przyjemnością przedstawię swój punkt widzenia. Siedem samotnych wdów przypuszczalnie i w uproszczeniu wygeneruje tyle nieczystości ile jedna rodzina siedmioosobowa.  Siedem samotnych wdów mieszka w różnych częściach np. sołectwa, a rodzina siedmioosobowa pod jednym adresem. Z tego mój wniosek, że koszt transportu śmieci od siedmiu osób jest siedmiokrotnie większy od kosztu transportu z jednej posesji. Więc jeśli cena za wywóz śmieci będzie składać się z różnych składowych (transport, ilość i jakość śmieci segregowanych lub nie, itd.), przypuszczam, że ze względu na  całościowe obniżenie kosztów np. transportu „hurtowego” od siedmiu osób spod jednego adresu jest tańszy od transportu od siedmiu osób spod siedmiu adresów. Poza tym większa ilość odpadów gromadzona musi być w większej liczbie pojemników, w które trzeba się będzie zaopatrzyć  – kolejne większe koszty dla rodziny siedmioosobowej.

A co zrobią radni czas pokaże. Kwestia jeszcze taka, czy ktoś pokusi się w RG o przedłożenie omawianej przez nas propozycji.

158

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

wieszczu napisał/a:

A co zrobią radni czas pokaże. Kwestia jeszcze taka, czy ktoś pokusi się w RG o przedłożenie omawianej przez nas propozycji.

W dniu 28.01.2013. na posiedzeniu komisji RG na wniosek Wójta propozycja uchwały w sprawie ustalenia opłata została zdjęta z porządku obrad.
Zaproponowałem jednak dyskusję nad tym tematem w ramach wolnych wniosków. Szkoda tylko, że tak poważny problem, dotyczący wszystkich mieszkańców, nawet tych jeszcze nie narodzonych został zdominowany przez poszukiwanie "kapusia", "judasza" zasiadającego na sali obrad. Ale o tym innym razem i nie w tym temacie.
Pan Kazimierz Gałuszka przyznał, że czytał mój materiał na temat "rodzinnego" liczenia stawki za odbiór odpadów.
Złożyłem więc wniosek o przygotowanie alternatywnego wyliczenia stawki za odbiór odpadów według założeń jakimi kierowała się RG w Kętach i Sulejówku. Zobaczymy co przygotuje gminna administracja.

159

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Po co debatować o propozycjach z Kęt i Sulejówka, skoro nas nie dotyczą.  Trzeba po ziemi twardo stąpać. Jest pomysł wójta i nad tym radni niech debatują.  Z resztą wójt z sekretarzem swoje pomysły przedstawili już dawno temu i konsekwentnie się ich trzymają, czyli mają powody. Dajcie zafunkcjonować systemowi, bo na razie nie mamy żadnego, więc nie ma czego poprawiać.

160 Ostatnio edytowany przez Wloscianin (2013-01-31 15:06:24)

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

wieszczu napisał/a:

Z tego mój wniosek, że koszt transportu śmieci od siedmiu osób jest siedmiokrotnie większy od kosztu transportu z jednej posesji.

Byłoby to słuszne założenie gdyby śmieciowóz jeździł jak taxi. Pod posesję i na wysypisko. W praktyce jest inaczej. Śmieci zbierane są ze wszystkich posesji po drodze. Załóżmy, że wdowy mieszkają obok siebie a owa siedmioosobowa rodzina rodzina ma samotny dom na szczycie góry z dojazdem 4 km. Mogę podać przykłady. Co wtedy? Koszt dojazdu do tej rodziny jest kilka razy większy! Coś mi się zdaje, że wieszczowi samotni podpadli:(

Z mojego wyliczenia na przykładzie Kęt wynika, że samotni będą płacili dwa razy więcej. Innymi słowy samotni będą finansowali wywóz śmieci zamożnym. Wszak jeżeli ktoś ma mieć taniej, ktoś inny musi za to zapłacić, ale dlaczego sponsorem mają być samotne wdowy?

161

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Wloscianin napisał/a:

Z mojego wyliczenia na przykładzie Kęt wynika, że samotni będą płacili dwa razy więcej. Innymi słowy samotni będą finansowali wywóz śmieci zamożnym. Wszak jeżeli ktoś ma mieć taniej, ktoś inny musi za to zapłacić, ale dlaczego sponsorem mają być samotne wdowy?

Idąc tym tropem załóżmy, że siedem wdów mieszka w domach na siedmiu różnych wzgórzach, a wzgórza od siebie oddalone o 4 km itd. itp. Szczególnych przypadków można stworzyć  na kopy, ale co to zmienia. Czy wdowy będą się buntowały, że wielodzietna rodzina w przeliczeniu na jednego mieszkańca płaci mniej niż ona sama? Nie sądzę.  Czy w hurtowniach kupując więcej płacę mniej? Tak.  Czy wielodzietna rodzina ponosi większe koszty związane z utrzymaniem samej siebie? Tak.  Czy wdowa  płacąc więcej tylko za swoje śmieci ponosi koszty wywozu śmieci rodziny siedmioosobowej? Nie. Ponieważ RG Porąbka ustalając stawki na wywóz śmieci musi kierować się statystycznymi danymi związanymi z ilością i jakością śmieci wywożonych dotychczas i wtedy w specyfikacji  przetargu określa się warunki, które musi spełnić firma podchodząca do przetargu. Czyli GP firmom odbierającym śmieci dyktuje warunki uwzględniając najkorzystniejsze i najtańsze rozwiązania dla mieszkańców. Wtedy wdowy i rodziny wielodzietne niech sobie mieszkają gdzie chcą. GP wyliczyła stawki, oszacowała koszty odbioru nieczystości, zgodnie z ustawą z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2010 r., Nr 113, poz. 759, z późn. zm.) która stanowi, że przedmiot zamówienia powinien być opisany w sposób jednoznaczny i wyczerpujący, za pomocą dostatecznie dokładnych i zrozumiałych określeń, uwzględniając wszystkie wymagania i okoliczności mogące mieć wpływ na sporządzenie oferty.

Gmina na podstawie dotychczasowych danych dotyczących kosztów pownoszonych przez mieszkańców może te koszty w sposób przybliżony oszacować i uchwalić stawkę opłaty. W kolejnych latach może być ona weryfikowana na podstawie kosztów wynikających z „ceny na bramie instalacji” i kosztów wynikających z przetargu w roku poprzednim.

Czyli piłka po stronie RG, a nie wdów, rzekomo finansujących rodziny wielodzietne.

162

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

wieszczu napisał/a:

Czy wdowy będą się buntowały, że wielodzietna rodzina w przeliczeniu na jednego mieszkańca płaci mniej niż ona sama? Nie sądzę.  Czy w hurtowniach kupując więcej płacę mniej? Tak.  Czy wielodzietna rodzina ponosi większe koszty związane z utrzymaniem samej siebie? Tak.  Czy wdowa  płacąc więcej tylko za swoje śmieci ponosi koszty wywozu śmieci rodziny siedmioosobowej? Nie.

Czyli piłka po stronie RG, a nie wdów, rzekomo finansujących rodziny wielodzietne.

Czy wdowy bedą się buntowały? Fakt, nie, ale tylko dlatego, że nie mają siły przebicia!!!

Wywóz smieci to nie hurtownia. Tu przykład jest stanowczo nietrafiony. Nas jest w tej chwili czwórka. Produkujemy tyle śmieci co przeciętne gospodarstwo domowe na zachodzie Europy, czyli przynajmniej każdy z nas produkuje 3 razy wiecej niż przeciętna samotna wdowa. Gdybym dołożył trawę z 70 arów to pobiłbym wszystkie kobiernickie wdowy, które w większości nie mają kasy na produkowanie śmieci!

Czy wieloosobowa rodzina ponosi większe koszty na utrzymanie siebie? Wartościowo tak, ale w przeliczeniu na osobę zdecydowanie nie. W każdym rachunku są koszty stałe, które rozkładają się na wiele osób, w przypadku osób samotnych muszą pokryć je same a więc płacą zdecydowanie więcej!

Czy wdowa płacąc za siebie ponosi koszty wywozu śmieci siedmioosobowej rodziny? W proponowanym przez ciebie systemie tak!!! To proste, jeżeli po przeliczeniu średni koszt na mieszkańca wynosi 6 zł, wdowa ma zapłacić siedem bo ktoś musi sfinansować to, że w siedmioosobowej robinie będzie się płaciło 3,85 na głowę, czyli poniżej średniego kosztu. To matematyka na poziomie podstawowym. ktoś musi dopłacić brakujące 2,15zł.

Dlaczego piszesz o rodzinach wielodzietnych? Takich ostatnio jest coraz mniej. Mówimy o niżu demograficznym, widać to w przedszkolach i szkołach. Sporo jest natomiast rodzin wielopokoleniowych, gdzie w domu mieszka wiele osób mających stałe dochody a dziecko jest jedno, dwoje albo wcale. Dla takich ludzi nie ma znaczenia czy zapłacą o 2 zł więcej, dla wdowy ma bo to może być jej śniadanie, którego nie zje!

Fakt, piłka jest po stronie radnych. Normalnie bym się nie odzywał, ale na ostatniej kobiernickiej Radzie Sołeckiej, radny Kocemba z dużym zaangażowaniem przedstawiał ten pomysł i obawiam się, że będzie go forsował na radzie gminy.

163

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Za specjalistę się nie uważam, niemniej uczestniczyłem jako jedyny radny w szkoleniu specjalistyczny na temat wprowadzania nowych rozwiązań systemowych w zakresie gospodarki odpadami. Swoje spostrzeżenia i uwagi staram się przedyskutować z Panią Dyl zajmującą się problematyką gospodarki odpadami na poziomie gminy.
Nie jest jednak dobrze gdy u podstawy dyskusji ma legnąć sytuacja hipotetycznie zdarzająca się w naszej gminie sporadycznie. Nie jest również dobrze gdy u podstaw dyskusji ma legnąć brak znajomości rodzących się rozwiązań legislacyjnych. Możliwości finansowe najuboższych i to nie tylko wdów, zostały dostrzeżone przez ustawodawcę. Wójt będzie miał możliwość umarzania zobowiązań w zakresie opłaty śmieciowej. Parytet dochodów w rodzinie jest jednym z głównych elementów dyskutowanych przez radnych. Dalsze pisanie przez pryzmat siedmiu wdów i śniadania za dwa złote jest zwykłą demagogią.

164

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

nickt napisał/a:

Po co debatować o propozycjach z Kęt i Sulejówka, skoro nas nie dotyczą.  Trzeba po ziemi twardo stąpać. Jest pomysł wójta i nad tym radni niech debatują.  Z resztą wójt z sekretarzem swoje pomysły przedstawili już dawno temu i konsekwentnie się ich trzymają, czyli mają powody. Dajcie zafunkcjonować systemowi, bo na razie nie mamy żadnego, więc nie ma czego poprawiać.

Jeżeli chcesz płacić 15 złotych to twoja sprawa. Ja jestem za każdą propozycją, która będzie mniejsza od tej kwoty.
Jest jeszcze jedna możliwość. Wójt z sekretarzem nie są w stanie nic wymyślić co będzie korzystne dla mieszkańców. Kolejna możliwość to wysoka stawka w tym roku, aby ja obniżać w roku wyborczym 2014. Stary numer.

165

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Ignacy Kocemba napisał/a:

Złożyłem więc wniosek o przygotowanie alternatywnego wyliczenia stawki za odbiór odpadów według założeń jakimi kierowała się RG w Kętach ...

jakie założenia przyjęto w Gminie Kęty?

166

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Ignacy Kocemba napisał/a:

Nie jest jednak dobrze gdy u podstawy dyskusji ma legnąć sytuacja hipotetycznie zdarzająca się w naszej gminie sporadycznie. Nie jest również dobrze gdy u podstaw dyskusji ma legnąć brak znajomości rodzących się rozwiązań legislacyjnych. Możliwości finansowe najuboższych i to nie tylko wdów, zostały dostrzeżone przez ustawodawcę. Wójt będzie miał możliwość umarzania zobowiązań w zakresie opłaty śmieciowej. Parytet dochodów w rodzinie jest jednym z głównych elementów dyskutowanych przez radnych. Dalsze pisanie przez pryzmat siedmiu wdów i śniadania za dwa złote jest zwykłą demagogią.

Szanowny Panie radny.

Osoby mieszkające samotnie nie są niestety hipotetyczne, są z krwi i kości niestety bardzo często z niewielką emeryturą i wbrew pozorom nie są to przypadki sporadyczne.

Co do rodzących się rozwiązań mam nadzieję, że radni mnie i innych mieszkańców uświadomią.

W pozostałej części wypowiedzi to mnie Pan rozbawił do łez:) Wójt ma umarzać a Pan na wszystkich forach będzie pytał komu, będzie Pan podpuszczał np Kaczmarczyka by pytał o to na zabraniu wiejskim. Jak się ci ludzie będą czuli gdy znajdą się w BIP bo nie stać ich by płacić dwa razy więcej tylko dlatego, że mieszkają sami. Bykowe to chyba było przerabiane za komuny i też się nie sprawdziło!

A z tym śniadaniem za dwa złote to nie demagogia, ale życie. Cóż nie ma Pan kontaktu z ludźmi i patrzy Pan przez pryzmat własnego portfela. Trochę empatii proszę:)

167

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Każda propozycja zmierzająca do obniżenia kolejnego nakładanego na nas podatku jest korzystna.  Warto i trzeba ją rozważyć. A jak świat światem nie dogodzi się każdemu.

Wloscianin napisał/a:

Co do rodzących się rozwiązań mam nadzieję, że radni mnie i innych mieszkańców uświadomią.

Mam podobne nadzieje, zwłaszcza we frazie „inni radni”. Z dyskusji może wyniknąć tylko coś dobrego, choć mam niedosyt polegający na obawie, że jeśli nie udam się osobiście na komisje to niczego się nie dowiem. Chyba, że ewentualni uczestnicy posiedzeń zechcą spowodować, że na forum przeczytamy relację z dyskusji.

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

galler napisał/a:
Ignacy Kocemba napisał/a:

Złożyłem więc wniosek o przygotowanie alternatywnego wyliczenia stawki za odbiór odpadów według założeń jakimi kierowała się RG w Kętach ...

jakie założenia przyjęto w Gminie Kęty?

http://www.nowa-wies-kety.pl/aktualnosc … inie-kety/

Pełny zapis video sesji wraz z projektami uchwał:

http://www.nowa-wies-kety.pl/aktualnosc … 2013-roku/

169

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Jak widać w Kętach struktury samorządowe działają dużo sprawniej. Bieżący dostęp opinii publicznej do prac samorządu na pewno temu sprzyja.
NowaWiesWgminieKety robi dla społeczności lokalnej kupę dobrej roboty. Jestem pod wrażeniem.


Ignacy Kocemba napisał/a:

W dniu 28.01.2013. na posiedzeniu komisji RG na wniosek Wójta propozycja uchwały w sprawie ustalenia opłata została zdjęta z porządku obrad.

Wójt już nie zdejmuje z porządku obrad uchwały tak jak to zrobił na jednej z poprzednich sesji (przewodniczący rady Gminy się pogubił)!
Wygląda na to, że uwagi Pani Marty Tylza-Janosz o złamaniu Statutu Gminy Porąbka nie poszły w las. To pozytywna wiadomość.

Mam nadzieję, że wójt mając trochę więcej czasu przygotuje lepszy projekt. Będą konkretne zmiany w ustawie, które umożliwiają ustalanie zróżnicowanych stawek płat. Ze zmianami można zapoznać się tutaj: http://sejmometr.pl/senat_druki/13774 http://sejmometr.pl/senat_druki/13778

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

170

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

NowaWiesWgminieKety napisał/a:
galler napisał/a:
Ignacy Kocemba napisał/a:

Złożyłem więc wniosek o przygotowanie alternatywnego wyliczenia stawki za odbiór odpadów według założeń jakimi kierowała się RG w Kętach ...

jakie założenia przyjęto w Gminie Kęty?

http://www.nowa-wies-kety.pl/aktualnosc … inie-kety/

Pełny zapis video sesji wraz z projektami uchwał:

http://www.nowa-wies-kety.pl/aktualnosc … 2013-roku/

Albo się nie zrozumieliśmy albo ja jakiś głupi jestem. Gdzie te założenia do wyliczenia stawki? Efektem wyliczenia są konkretne kwoty, więc założenia dające taki wynik powinny być wymierne.

171

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

galler napisał/a:

Albo się nie zrozumieliśmy albo ja jakiś głupi jestem .

Zdecydowanie to pierwsze.

galler napisał/a:

Gdzie te założenia do wyliczenia stawki? Efektem wyliczenia są konkretne kwoty, więc założenia dające taki wynik powinny być wymierne.

Założenia do wyliczenia stawek, podpowiada mi to podświadomość znajdują się w UG. Mam na myśli dane statystyczne dla GP, gdzie czarno na białym napisano ile przeciętny mieszkaniec GP wytwarza odpadów. O ile pamiętam, to w prywatnej formie takie prognozowane wyliczenia już były prezentowane i wtedy obliczono 5 zł na osobę. Ale nie pamiętam, kto się tym zajmował. Gdyby więc UG przedstawił podstawy do naliczenia opłat śmieciowych, każdy z nas za pomocą kalkulatora lub innych metod matematycznych mógłby to zrobić. Dopóki UG nie traktuje mieszkańców podmiotowo, dopóty opierać się będziemy na domysłach.

NowaWiesWgminieKety napisał/a:

Pełny zapis video sesji wraz z projektami uchwał:

To jest jawność działania Organów Gminy, o którą nie powinno się walczyć, ona jest ustawowo obowiązkowa.

172

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Poczytałem sobie posty i zaczynam nabierać przekonania, że część bełkotu, trudno to nazwać inaczej, ma służyć usprawiedliwieniu nieudolności wójta. Inni już porobili alternatywne wyliczenia a my jesteśmy przekonywani przez niektórych, że więcej znaczy mniej. Sytuacja przypomina wysokość opłaty za kanalizację, u nas jest najdrożej.

173

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Nie ma w tym przypadku pojęcia najdrożej. Wszystkie środki finansowe pozyskane w ramach podatku śmieciowego muszą zostać przekazane wyłącznie na pokrycie obowiązku gminy wynikającego z ustawy. Jeżeli teraz zostanie przyjęta zbyt duża kwota, to ma zostać zrekompensowana poprzez obniżenie stawki w kolejnym roku. Koszty zostaną dopiero poznane gdy ustawa zacznie być realizowana. Moje pytanie o założenia o którym mówi Pan Kocemba jest czysto prowokacyjne, ponieważ konkretnych liczb do wykonania obliczeń na dzień dzisiejszy nie ma (mają pochodzić ze sprawozdawczości z realizacji ustawy przygotowanych przez firmy którym UG zleci i sprawozdawczości samego UG), pozostałe dane niezbędne są orientacyjne i nieadekwatne do rzeczywistości bo pozyskane z nie reprezentatywnej próby. Stąd tyle kontrowersji przy ustalaniu ceny. Na Kętach nie możemy się wzorować podczas ustalenia ceny chociażby z powodu urozmaiconej sytuacji terenowej, rozrzuconej zabudowy, charakteru miejscowości i wielu innych.

174

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Guzik prawda Galler.

Opłaty znane to cennik z Bielska i najlepsza oferta firmy transportowej z przetargu.

Dochodzi tzw. koszt obsługi urzędniczej UG Porąbka i tu już mają pełne pole do popisu.
Dziś nie wiemy czy będzie to robić jedna urzędniczka i super komputer czy może 20 urzędniczek z liczydłami.

Czy koszt obsługi będzie wynosić 1 złotych od głowy czy 5 złotych.

Tego nikt nie wie !!!

175

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

galler napisał/a:

Moje pytanie o założenia o którym mówi Pan Kocemba jest czysto prowokacyjne, ponieważ konkretnych liczb do wykonania obliczeń na dzień dzisiejszy nie ma (mają pochodzić ze sprawozdawczości z realizacji ustawy przygotowanych przez firmy którym UG zleci i sprawozdawczości samego UG), pozostałe dane niezbędne są orientacyjne i nieadekwatne do rzeczywistości bo pozyskane z nie reprezentatywnej próby. Stąd tyle kontrowersji przy ustalaniu ceny. Na Kętach nie możemy się wzorować podczas ustalenia ceny chociażby z powodu urozmaiconej sytuacji terenowej, rozrzuconej zabudowy, charakteru miejscowości i wielu innych.

A skąd to pan galler zna te dane? Jak na razie to ich nikt nie opublikował w naszej gminie. Śmiem przypuszczać, ba sądzić, że cena jaka zostanie ustalona to obstalunek wyborczy AD 2014. Technika liczenia kosztów jest wszędzie taka sama. Ciekawe że wielkie korporacje międzynarodowe są w stanie obliczyć swoje koszty na kilka lat do przodu a nie można tego zrobić w odniesieniu do gminy, która ma 15 tys. mieszkańców.
Zadaje więc pytanie. Co  są w stanie policzyć gminni urzędnicy? Skąd się wzięła cena 9 i 15 złotych? Została wzięta z przysłowiowego sufitu czy ją ktoś obliczył? Ja obstawiam sufit.