Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

rodzic napisał/a:

Zgodnie ze Statutem Gminy Porąbka
Jawność działania organów gminy obejmuje:
d) dostęp do zarządzeń Wójta, protokołów z posiedzeń Rady, posiedzeń Komisji, podejmowanych
uchwał Rady, a także do innych dokumentów wynikających z wykonywania zadań publicznych,

Wolę bazować na słowie pisanym w postaci protokołu. Słowo pisane oparte na informacjach zasłyszanych może ulec zniekształceniu, nadinterpretacji, niedoszacowaniu. Proszę o podpowiedź jak mam wejść w posiadanie protokołu lub innej relacji z posiedzenia komisji. Uważam, że obrady komisji są podstawą do określenia kompetencji poszczególnych radnych w starciu z „wyczerpującymi wystąpieniami pań urzędniczek”. Tam ścierają się poglądy lub ich brak na tematy ważne dla mieszkańców gminy, dlatego ważne jest dla mnie to, kto jakie stanowisko zajmuje w sprawie np. uchwały śmieciowej.

Szanowny "rodzicu" na poprzedniej sesji zgłosiłam interpelację o umieszczanie projektów uchwał i protokołów z komisji w BIPie, żeby społeczność gminna mogła zapoznać się zarówno z propozycją rozwiązań, kierunkiem podejmowanych decyzji, jak i przebiegiem posiedzeń komisji. Na sesji otrzymałam odpowiedź Pana Wójta, że się zastanowi i odpowie mi w innym czasie. W związku z faktem, że w punkcie wolne wnioski na komisji w dniu 21.XI Pana Wójta już niestety nie było, ponowiłam pytanie, zadając je Przewodniczącemu Rady. Pan Przewodniczący odpowiedział, że nie ma takiego obowiązku, więc nie będą publikowane. Odpowiedź przyjęłam ze zdziwieniem, po pierwsze ponieważ jakieś kilka minut wcześniej usłyszeliśmy argumentację urzędników, że powołanie Rady Oświaty (wniosek Pana Kocemby z poprzedniej komisji) jest niekonieczne, bo w innych gminach tego organu nie ma. Analogicznie (tu moje zdziwienie, ponieważ) - projekty uchwał i protokoły z komisji w innych gminach są publikowane w BIPie, a w Porąbce nie można tego publikować. Po drugie jakie są argumenty, by ich nie publikować, skoro są informacją publiczną, więc dla rozwoju samorządności jest to zalecane ?! Jeszcze jedno odnośnie protokołów z komisji, jeżeli są - to kto weryfikuje ich poprawny zapis, bo komisje nie mają w porządku obrad punktu dotyczącego ich przyjęcia i zatwierdzenia jako wiernie odzwierciedlających przebieg posiedzeń, jak to ma miejsce z protokołami z sesji. Poza tym dziwny tryb pracy naszej Rady, gdzie wnioskodawca przedstawia założenia uchwał tylko na komisji,  (na sesji radni czytają projekt, bez jakiegokolwiek uzasadnienia wnioskodawcy dlaczego się go podejmuje) według mnie nie jest odpowiedni. Nie każdy radny jest we wszystkich komisjach, nie każdy radny może więc poznać te przesłanki, nie mówiąc już o mieszkańcach przychodzących na sesje. I znów w innych gminach - jest inaczej (ale ten argument wykorzystuje się tylko tam gdzie to jest wygodne, skądinąd jest nam daleko do innych gmin).
Jeżeli chce Pan uzyskać protokoły, czy projekty należy złożyć w Urzędzie wniosek o udostępnienie informacji publicznej.
Moje osobiste odczucie - nie znam argumentów, ani nie wiem o takich, które by stały na przeszkodzie publikacji tych dokumentów - tak jak w innych gminach.

102

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Pani Marto...  przecież pani która z ramienia UG była obecna chyba protokolantka powiedziała, że tyle maja pracy, że kto by robił protokoły jeszcze z komisji. !?!
Osobiście uważam, że UG powinien nagrywać wszystko na nośniku audio-wizualnym i publikować na swojej stronie.
Wtedy każdy by oglądał co chce jak w Kętach.

Alteri vivas oportet, si tibi vis vivere
Miejcie odwagę!... Nie tę jednodniową, Co w rozpaczliwym przedsięwzięciu pryska,
Lecz tę, co wiecznie z podniesioną głową Nie da się zepchnąć z swego stanowiska.

103

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Od pewnego czasu jestem stałym gościem posiedzeń połączonych Komisji RG. Obserwacja zaangażowania w prace ze strony demokratycznie wybranych radnych dostarcza wiele materiału do analizy. Jeżeli do tego dołożyć jeszcze doświadczenie z zebrania wiejskiego w Porąbce jawi się obraz całościowy. Podatność na „ściemę” zapodaną podczas zebranie wiejskiego jest totalna, do zapewnienia społecznego spokoju wystarczy mieszkańcom powiedzieć to, co chcą usłyszeć. Zupełnie inaczej mają się sprawy podczas posiedzeń połączonych komisji. Dość powiedzieć, że większość kwestii poddawanych w wątpliwość  na forum została przedstawiona w sposób  merytoryczny, czyli docierający jakością argumentów do odbiorców dyskusji. Mało tego, znalazła uznanie i aprobatę w oczach przybyłych pań urzędniczek, które zobowiązały się uwzględnić zaproponowane rozwiązania.

Trzeba dodać, że w dyskusji brało udział zdecydowanie zbyt mało radnych. Wypowiedzi Pani Marty Tylzy – Janosz oraz Panów Filarskiego, Kojdra i Kocemby  uratowały wiele opisanych przez kolegę Piotra kwestii, kluczowych dla mieszkańców, ale razi brak zainteresowania tematem co najmniej sześciu radnych.  Zdecydowanie więcej miał do powiedzenia radny powiatowy Pan Waligóra, z którym w pewnych kwestiach się nie zgadzam. Pan radny do przedmiotowego tematu wniósł własny punkt widzenia, do którego można było się odnieść, a przez to wzbogacić treść wystąpień.

Przychylam się do opinii o obowiązkowym publikowaniu protokołów z posiedzeń połączonych komisji po to, by każdy sam, przy odrobinie wysiłku mógł ocenić kto tak naprawdę stoi na straży interesów mieszkańców gminy. Bez obciążeń związanych z nazwiskiem i rzekomą historią swego życia.

W dniu wczorajszym na ręce przewodniczącego RG złożyłem następujący wniosek:
„Na podstawie Art. 1. i Art. 2. ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej wnoszę o udostępnienie nagrań z posiedzenia połączonych Komisji Budżetu, Samorządu, Rozwoju Społeczno – Gospodarczego, Przestrzegania Prawa i Porządku Publicznego oraz Kultury, Oświaty, Zdrowia, Rodziny, Sportu, Rekreacji i Wypoczynku z dnia 12 listopada 2012 roku i z dnia 21 listopada 2012 roku”. Czego i innym życzę.

Sławomir Kubiś

104

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

bibi napisał/a:

Kochany rodzicu, cały problem polega na tym, że takich protokołow się nie pisze z tego co wiem. Pospólstwo nie może wiedziec za dużo. Może się okazać kto jest przygotowany do posiedzeń a kto nie. A to już wiedza tajemna, niewygodna dla władzy.

Osobiście wolę słowo drukowane. Jest ono łatwiejsze w obsłudze i zdecydowanie bardziej dostępne.  Jestem osobą, która chce wiedzieć, a wieści docierające z forum są z jednej strony obśmiewane, z drugiej mogą być niekompletne oraz razić krzywym zwierciadłem. Tak jak tu ktoś napisał wśród ludzi panuje opinia o niewychylaniu się ze swoimi poglądami, bo będzie to na pewno źle odebrane.  U nas panuje kult starosty, wójta i pracodawców, którzy zawsze mają rację, a jeśli nie mają to patrz punkt 1. I nie ważne co mówią i tak stanowią standardy przyjmowane przez mieszkańców zwłaszcza Porąbki bez mrugnięcia okiem.

Może dlatego RG tak bardzo boi się publikacji protokołu z posiedzeń komisji, bo tam czarno na białym mieszkańcy odczytają kto co ma do powiedzenia, kto nie zabiera w ogóle głosu, a kto gada po prostu bzdury. Ale my mieszkańcy tym samym poznamy to, jak wybrani przez nas radni nas reprezentują i wtedy przy kolejnych wyborach możemy im wystawić rachunek. A nawet możemy to zrobić wcześniej, bo ich przecież znamy.
Jeśli  wierzyć w słowa Pani Marty Tylzy – Janosz, Pana Piotra Duszy i Pana Sławomira Kubisia, a nie mam powodu, by im nie wierzyć, to tylko garstka radnych broni interesów mieszkańców, reszta beznamiętnie realizuje założenia starosty, wójta i sekretarza, bo gdyby opowiedzieli się przeciwko planom tych panów mogliby zostać potraktowani jak nauczyciele z gimnazjum, a Pan Kubiś w szczegfólności. Przecież oni zostali zwolnieni z konkretnych powodów, zdecydowanie z powodów pozaprawnych, czyli przez sąd zakwestionowanych, ale pozostają te powody faktyczne, o których ludzie rozmawiają, bo w każdym domu jest były lub aktualny uczeń tej szkoły.  Ale nikt nie wypowie się oficjalnie, żeby nie zaszkodzić swemu dziecku. Mam nadzieję, że zwolnieni nauczyciele po zdobyciu prawomocnych wyroków i po powrocie do szkoły zmienią radykalnie o niej opinię i że radni wreszcie wezmą odpowiedzialność za swój urząd.

105

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Najpierw słów kilka o dostępności do obrad i protokołów. Na początku kadencji złożyłem wniosek o transmisje internetowe z obrad zarówno komisji jak i sesji. Naturalnie przepadł, był zbyt rewolucyjny. Na początku kadencji mieszkańcy mieli oprawo wstępu na obrady ale prawa do wypowiadania się już nie. Dzisiaj już się wypowiadają. Jest więc postęp.
A teraz do rzeczy, tzn do śmieci. Żadna z propozycji przedłożona radnym nie została nawet przegłosowana. Faktem jest, że część radnych milczała jak zaklęta, a dwójka po opuszczeniu sali obrad przez Wójta też sobie poszła, gdzieś. Widocznie mieli ważniejsze sprawy niż śmieci. Pan Czesław Bułka nie był łaskaw powiedzieć obecnym dlaczego wychodzi, po prostu sobie poszedł. Poszedł po tym jak radni zadecydowali, że projekt uchwały w sprawie zawarcia porozumienia z Bielskiem nie nadaje się pod głosowanie.
Nikt komu chociaż odrobinę zależy na interesie mieszkańców Gminy nie powinien się zgodzić na zawarcie porozumienia nie znając jego treści. Ale to jest moja opinia.
Panu Bułce nie wierzę. Za jego rządów zostaliśmy wypchnięci w objęcia spółki Aqua,  mając w Gminie dwa ujęcia wody mamy wodę w cenie Londynu. Kanalizacja jest też jego dziełem, a cena ścieków najwyższa w województwie.  Oddawanie decyzji w jego ręce jest więc przedsięwzięciem co najmniej ryzykownym. To co będzie dobre dla niego jako Wójta niekoniecznie musi być dobre dla mieszkańców.
Płacenie za wywóz z góry jest nie do przyjęcia. Mieszkańcy to nie bank kredytowy. Wójt powinien tak układać budżet aby miał na zapłacenie rachunków bez kredytowania.
Na dzień dzisiejszy Wójt Czesław Bułka nie posiada żadnej kalkulacji, która by przybliżała poziom opłaty jaką powinni uiszczać mieszkańcy. Podawane stawki są pobożnymi życzeniami pozbawionymi realnych założeń.
Należy do nich również kalkulacja przedstawiona przez pana Waligórę. Abstrakcyjne założenie co do ilości odpadów wytwarzanych przez mieszkańców czyni dalsze wyliczenia sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem.
Proponował bym dać sobie spokój z opowieściami i bajkami za pięć złotych. W mieście za jedną wizytę w WC trzeba zapłacić 2 zł, tak to skwitował jeden z mieszkańców Gminy.

Jeżeli mieszkańcy Gminy myślą, że opłata śmieciowa to wszystko czego powinni się spodziewać w  przyszłym roku to wszystko, to są w błędzie. Wójt Czesław Bułka proponuje również w przyszłym roku kolejną podwyżkę podatków i kredyt w wysokości 3 mln złotych. Co wy na to? Mieszkańcy i wyborcy.  LUDU DAJ GŁOS.

106

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Peter Ustinow raczył był kiedyś napisać: " Korupcja to sposób, w jaki natura przywraca naszą wiarę w demokrację".  Z ogromną chęcią dam się emocjonalnie skorumpować wartościom prezentowanym przez uczestników ostatniego posiedzenia połączonych komisji (jak to pięknie brzmi). Ba, liczę na to, że ten korupcyjny stan dosięgnie większość mieszkańców, którzy, jak to generałowie w każdej wojnie domowej powinni wyczuć, kiedy należy przejść na stronę przeciwnika (informacja dla złośliwców, a złośliwców nie brakuje - czytane zdanie to metafora ). Znaczy toni mniej, ni więc ej tylko przejście w realiach naszej ukochanej gminy na stronę prawdy, faktów i rzeczowych argumentów, opuszczając przyczółki fałszu, ciemnoty i skrępowania.

107

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Ignacy Kocemba napisał/a:

Jeżeli mieszkańcy Gminy myślą, że opłata śmieciowa to wszystko czego powinni się spodziewać w  przyszłym roku to wszystko, to są w błędzie. Wójt Czesław Bułka proponuje również w przyszłym roku kolejną podwyżkę podatków i kredyt w wysokości 3 mln złotych. Co wy na to? Mieszkańcy i wyborcy.  LUDU DAJ GŁOS.


Lud pyta czy pan Bułka i urzędnicy przewidzieli podwyżki wypłat dla siebie.

108

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

bibi napisał/a:

Lud pyta czy pan Bułka i urzędnicy przewidzieli podwyżki wypłat dla siebie.

Wolę rozmawiać o twardych dowodach. Czy jest w tej sprawie projekt uchwały, rozporządzenie lub inny dokument, który potwierdza powyższe?

109

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

rodzic napisał/a:
bibi napisał/a:

Lud pyta czy pan Bułka i urzędnicy przewidzieli podwyżki wypłat dla siebie.

Wolę rozmawiać o twardych dowodach. Czy jest w tej sprawie projekt uchwały, rozporządzenie lub inny dokument, który potwierdza powyższe?

Jest. Projekt budżetu na 2013 r. Rozdział 75023 urząd gminy, wynagrodzenia i składki od nich naliczane - 3 245 848,00, wzrost o 3,7 % w stosunku do roku 2012.

110

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Czy nie byłoby łatwiej umieścić linka do strony z budżetem albo załączyć plik na forum. Przeciętny obywatel nie ma pojęcia, gdzie szukać projektu budżetu na 2013 rok. Ja też jestem przeciętny.

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

rodzic napisał/a:

Czy nie byłoby łatwiej umieścić linka do strony z budżetem albo załączyć plik na forum. Przeciętny obywatel nie ma pojęcia, gdzie szukać projektu budżetu na 2013 rok. Ja też jestem przeciętny.

Jak pisałam wyżej, nie znajdzie Pan projektu, ponieważ zarówno Pan Wójt, jak i Pan Przewodniczący Rady podpierając się opinią prawną, o braku obowiązku zamieszczania projektów uchwał, stoją na stanowisku, że przeciętny obywatel nie powinien mieć dostępu do projektów poprzez internet (czyli najszybciej i bez konieczności udawania się do urzędu w celu złożenia wniosku o udostępnienie informacji publicznej).
Radni mogą udostępniać projekty, ale nie każdy ma dostęp do skanera.

112

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

bibi napisał/a:

Lud pyta czy pan Bułka i urzędnicy przewidzieli podwyżki wypłat dla siebie.

Niedobry lud jest zainteresowany zastosowaniem praktyk wypychających urzędnicze portfele.  Przychylam się do prośby rodzica.

Marta Tylza-Janosz napisał/a:

Szanowny "rodzicu" na poprzedniej sesji zgłosiłam interpelację o umieszczanie projektów uchwał i protokołów z komisji w BIPie, żeby społeczność gminna mogła zapoznać się zarówno z propozycją rozwiązań, kierunkiem podejmowanych decyzji, jak i przebiegiem posiedzeń komisji. Na sesji otrzymałam odpowiedź Pana Wójta, że się zastanowi i odpowie mi w innym czasie.

Teraz tylko uzbroić się w cierpliwość i tuż przed kolejnymi wyborami nasz ukochany Czewójt powiadomi lud o swoich sukcesach taktycznie zapominając o kilkuset porażkach.  Pomysł o zamieszczaniu projektów uchwał w swej oczywistości jest tak egzotyczny, że już z niecierpliwością przebieram nogami. Tylko Droga Pani Marto, czy po tych kilku miesiącach w RG dostrzega Pani wolę wśród większości radnych do organicznej pracy na rzecz mieszkańców. Przecież doskonale wiemy, że najmniej połowa Pani koleżanek i kolegów nie wykazuje żadnej uchwałodawczej inicjatywy, bo nikt im tego nie powiedział. Łatwiej jest podczas głosowań wskazywać przebarwienia na suficie, niż zastanowić się nad sensem projektów uchwał. Przecież to wymaga wysiłku intelektualnego, a to za wiele dla wielu.  Poza tym, ktoś tak upierdliwy jak ja i kilku innych dręczycieli na forum z łatwością wyłapiemy nieścisłości, błędy i przekłamania, które, choć mogą mieć brzemienne skutki dla mieszkańców są miłe dla władzy. I co wtedy? Zestawienie propozycji szkodliwych i nazwisk ich autorów z propozycjami naprawczymi i nazwiskami ich autorów może zburzyć wieżę tak misternie budowaną i konserwowaną od lat. Przykładów aż nadto przy okazji uchwały śmieciowej. Proszę jednak nie traktować moich słów jako próbę zniechęcenia Pani do prawidłowych działań. Marzę o tym, by móc zapoznać się z projektami uchwał, tak jak w przypadku śmieciówki. Tylko wtedy jest realna szansa na to, że Czewójt i jego załoga nie sp*****ą kolejnej uchwały. Szkodliwość tej ekipy sięga czasów, gdy Morze Martwe nie było jeszcze chore.

A co do skanera to nie ma problemu, skontaktuję się z Panią w tej sprawie.

113

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

No, kurde jazgacze się rozkręcacie. Jakieś uchwały, głosowania i paplanie ozorami i kogo to obchodzi. Jak wójt coś planuje to wie co robi nie i jak Pan Waligóra mówił o 5zł to będzie pięć zobaczycie. No ipo co uchwały jak ludzie Itak tego nie rozumiom co to wy tam gadacie. A ile chłopa przychodzi na gminę czytałem ostatnio, że kilku. Może jakbyście czymś poczęstowali tak jak naszego radnego moczymordę S toby ludzi było więcej. A tak kurde tylko paplacie i paplacie a ludzie i tak będą w piecach plastikiem palić i g*** do rowu wypuszczać. Bo komu zależy na kanalizacji w gminie temu gościowi co wywozi szambo? Jaki on ma tam interes. A radny co sobie popija to przecież jest znany z pijaństwa. Ludzie gadają, że na sesje też idzie nawalony że tam w ogóle w domu masakra. To mu jeszcze cztery stówki ubijecie i za co chłop będzie tankował.

114

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Ciekawe czy nasza rada rozpatrując pkt. 5 i 6 na najbliższej sesji, weźmie pod uwagę nasze wcześniejsze propozycje dotyczące częstotliwości odbioru śmieci ?

115 Ostatnio edytowany przez rodzic (2012-11-25 19:11:46)

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Pkt 5. i 6. czego?

Już wiem, znalazłem na innym temacie.

116

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

5. Określenie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
6. Określenie terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Ale nad czym tu się zastanawiać? Za usługi nie płaci się z góry, lecz po dopełnieniu umowy. Z początkiem kolejnego miesiąca płacimy za poprzedni, kto jest przeciw?

Co najmniej dwa razy w miesiącu spodziewam się samochodu, który odbierze ode mnie to, co jest zbędne i czego chcę się pozbyć. W końcu będę za to płacił. Latem i jesienią jest więcej frakcji mokrej, zimą popiołu, ale to można uszczegółowić w specyfikacji przetargu. Odbieranie jak teraz – raz w miesiącu, skutkuje podejrzeniem o mieszanie odpadów posegregowanych, a to jak czytałem wcześniej grozi karami.

117

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

W UG Kęty nie ustalono konkretnej kwoty, ale wprowadzili dziwne ograniczenie, że nie więcej niż 10 zł/os/miesiąc. Nie wiadomo czy to tylko na przyszły rok, czy bezterminowo.
A UG Porąbka 8 zł/os/miesiąc. Co Wy na taką kwotę? O ile wiem kilka osób z tego forum zapomniało przekazać informację o tej propozycji. Czy to nie analogiczna sytuacja do informowania społeczeństwa przez UG?

118

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

galler napisał/a:

A UG Porąbka 8 zł/os/miesiąc. Co Wy na taką kwotę? O ile wiem kilka osób z tego forum zapomniało przekazać informację o tej propozycji. Czy to nie analogiczna sytuacja do informowania społeczeństwa przez UG?

Niedobrze posądzać o złą wolę osoby, które są zainteresowane sprawami gminy. Skąd mam wiedzieć o takiej propozycji skora BIP wieje pustką, na stronie www brak informacji, a z posiedzenia komisji nie ma protokołów. Proszę o link do informacji o propozycji kwoty podatku śmieciowego na mieszkańca Gminy Porąbka.
Moim zdaniem 8 zł/os to kwota do przyjęcia, jeśli wszystkie odpady generowane przez moje gospodarstwo domowe będą regularnie i odpowiednio często odbierane z mojej posesji.

119 Ostatnio edytowany przez caroa (2012-12-01 18:27:13)

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Drodzy Państwo, ja jak ten Filip z Konopi tu wyskakuję, ale czy mogę prosić o informację na temat opłaty za wywóz śmieci- jaka to kwota i czy są jakieś obostrzenia co do zbierania odpadów- np. kubeł metalowy na popiół, plastikowy na mokre odpady czy szklany na inne smile z góry dziękuję za odpowiedź

aaaa, i jaka częstotliwość wywozu?

120

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

caroa napisał/a:

Drodzy Państwo, ja jak ten Filip z Konopi tu wyskakuję, ale czy mogę prosić o informację na temat opłaty za wywóz śmieci- jaka to kwota i czy są jakieś obostrzenia co do zbierania odpadów- np. kubeł metalowy na popiół, plastikowy na mokre odpady czy szklany na inne smile z góry dziękuję za odpowiedź

aaaa, i jaka częstotliwość wywozu?

Bardzo ważne pytania, gdzie znajdziemy na nie odpowiedzi? I kto kształtował stronę merytoryczną uchwały śmieciowej skoro było tyle do niej uwag tu na forum. Czy nieścisłości zostały wyjaśnione, błędy naprawione i za czyją przyczyną. Chcę wiedzieć kto broni moich interesów w RG, a komu na mnie nie zależy.

121 Ostatnio edytowany przez Ignacy Kocemba (2012-12-01 19:14:57)

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

galler napisał/a:

A UG Porąbka 8 zł/os/miesiąc. Co Wy na taką kwotę? O ile wiem kilka osób z tego forum zapomniało przekazać informację o tej propozycji. Czy to nie analogiczna sytuacja do informowania społeczeństwa przez UG?

Rzekoma propozycja może być co najwyżej prywatną propozycją pana gallera, kolejną opowieścią lub raczej opowiastką. Wszystkie podawane dotychczas stawki opłaty albo są prywatnymi opiniami albo pozbawionymi rzetelnych podstaw spekulacjami, naturalnie w odniesieni do Gminy Porąbka.
Analizując projekt budżetu doszedłem do wniosku, że zaplanowana kwota opłaty może wynosić 10 zł od osoby. Podkreślam,  kwota ta nie wynika z solidnych obliczeń lecz z szacunku i nie należy ją traktować jako w pełni wiarygodną.
Zapewniam również Państwa, że wszelkie dane dotyczące wysokości opłaty zostaną opublikowane.
Chętnie odpowiem również na wszelkie inne pytania dotyczące wprowadzanych zmian w zakresie gospodarki odpadami.
Istotnym dokumentem regulującym problematykę odpadów będzie regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Porąbka, który po poprawkach radnych jest w opracowaniu.

122

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Kiedy więc możemy spodziewać się wiarygodnych danych, oficjalnych regulaminów i uchwał śmieciowych, które kompleksowo podejdą do problemu i wyczerpią wszystkie wątpliwości mieszkańców?

123

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Kiedy?

Gmina ustali stawkę i sposób naliczania opłaty za odbieranie odpadów - tyle ustawa. Ale ... Do tego potrzebne są przede wszystkim dane co do ilości śmieci oraz ich składu. To oczywiście wielkie uproszczenie. Potrzeba również danych o kosztach firm, które będą odbierać od nas odpady.
Jak do tej pory radni nie otrzymali projektu uchwały. Dlaczego? Bo wójt nie przedstawił projektu z uzasadnieniem. Nie zebrał danych więc nie ma na czym oprzeć wyliczeń i uzasadnienia projektu. Klapa. Inne gminy liczą i szacują od dobrych kilku miesięcy.

Nie mamy i nie będziemy mieli solidnego szacunku

W normalnych warunkach pracownik, który nie wywiązał się ze swoich obowiązków, wszak zatrudniamy pana Czesława W., dostałby co najmniej po łapach za obijanie się i opóźnienie. Jestem ciekaw jak z tego wybrnie. Nie prowadził badań w zakresie ustalenia ile odpadów i o jakim składzie produkujemy. To podstawa. Ciekaw jestem, czy i jak ustalił inne koszty.
A może lis czeka do końca i zleci wycenę koleżance bobra. Wiewióra chętnie rozgryzie temat licząc na  worek orzechów.
Jak mawiają Włosi:

L'occasione fa il ladro

Tymczasem polecam kalkulator: http://www.torun.pl/pl/node/158475

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

124

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Czytając co powyżej dojść mozna do wniosku, że jest coś nie tak. Ale co? Przeciętny obywatel nie ogarnie prawnych zawiłości. Będzie płacił jeśli władza każę płacić. Inbteresujące jest zestawienie propozycji i powinności wójta z podjętymi decyzjami oraz to, kto stoi za ewentualnymi zmianami na korzyść lub niekorzyśc mieszkańców. W związku z tym uważam za konieczne publikowanie protokołów z posiedzeń komisji ze szczegółami wypowiedzi radnych, bo tylko tak możemy ich rozliczać przy urnach.

Przeczytałem również wątek o SKO i OSP. Jeżeli skargi i nterpelacje radnego I. Kocemby idą w kieunku realizacji praw obywatelskich to jestem całym sercem za. Chowanie danych mozliwie, że obciążających władze powinny być dostępne dla przeciętnego mieszkańca, żeby zakończyć spory oparte na plotkach, a ropocząć rozmowy w oparciu o fakty i dokumanty.

125

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

40 zł za mnie, męża i 2 dzieci- jedno do roku drugie do 6 lat. a u sąsiadów czwórka dorosłych też tą samą stawkę płacić będzie ... tak... ciekawe jakie lobby zmusiło do zmian dotychczasowych sposobów wywozu? odnosi się to do całego kraju. skoro bierze się władza za śmieci, to może warto by zaglądnąć do pieców w kotłowniach, bo tam często takowe są przerabiane na energię i w wiosce szaro. może tak kompleksowo pójść?