Sławomir Kubiś napisał/a:Zamieściłem w serwisie YouTube kilka nagrań z posiedzenia połączonych komisji dnia 21 listopada 2012 roku, gdzie debatowano nt. wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia międzygminnego pomiędzy z gminą BB dotyczącego powierzenia przez GP gminie BB realizacji swojego zadania własnego zapewniania budowy, utrzymania i eksploatacji regionalnej instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych oraz regulaminie do uchwały śmieciowej. Wersja oryginalna zaczerpnięta z nagrań Biura RG.
Częśc I
http://www.youtube.com/watch?v=700YjDJuW8E
W końcu znalazłem trochę czasu żeby posłuchać.
Dzięki Sławkowi i innym mamy po raz pierwszy możliwość wysłuchania naszych Radnych. Ja skorzystam z tego a na dodatek wyrażam swoje zdanie o tym, co na zebraniu zostało powiedziane.
Jestem niezmiernie zdruzgotany brakiem przygotowania merytorycznego do dyskusji. Być może kilka osób poczuje się urażonych ale słuchając już zapowiedzi głosowania uchwały ws. zgody na zawarcie porozumienia poczułem się wręcz oszukany bezmiarem .... no właśnie czego. Ale do rzeczy.
Zaraz na początku obrad, w pierwszych słowach przewodniczący (jeżeli się mylę to sprostujcie mnie) oświadcza (w nawiasach czas z nagrania - wpis może nie oddawać ściśle tego co zostało powiedziane):
[0,37 - 0,24] Wiadomo, że musimy do jakiegoś porozumienia przystąpić, żebyśmy śmieci te mieli gdzie wywozić ... po prostu...
Co za bzdura, co za obłuda, co za .....
Zgodnie z art. 3 ust. 2 pkt 2 UCPG gminy zapewniają budowę, utrzymanie i eksploatację własnych lub wspólnych z innymi gminami regionalnych instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych. Z przepisu tego wynika, że każda gmina powinna wybudować, a następnie utrzymywać i eksploatować bądź własną regionalną instalację, bądź wspólną z innymi gminami. Współdziałanie gmin w tym zakresie może przybrać postać związku międzygminnego lub porozumienia międzygminnego. Co istotne, przystąpienie do związku lub zawarcie porozumienia ma charakter dobrowolny.
Pomimo nałożenia na gminy obowiązku posiadania regionalnych instalacji (własnych lub wspólnych), ustawodawca nie przewidział żadnych sankcji za niedopełnienie tego obowiązku (patrz J. Klatka, M. Kuźniak, Gospodarowanie odpadami komunalnymi, Poradnik dla gmin, Warszawa 2012, s. 45).
Dalej z obrad... Porozumienie przewiduje, że
[1,11 - ] (głos Pani) - Jeden warunek ... że będziemy cały strumień odpadów z Gminy Porąbka wywozić do Regionalną Instalacją Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Bielsku-Białej ... to jeden z najważniejszych warunków.
To co mówi ta Pani, to bzdura.
Obowiązek przekazywania określonych rodzajów odpadów do regionalnych instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych wynika wprost z art. 9e ust. 1 pkt 2 ustawy śmieciowej. W żadnym przypadku nie z treści p o r o z u m i e n i a!
Zgodnie z tym przepisem „podmiot odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości jest obowiązany do przekazywania odebranych od właścicieli nieruchomości zmieszanych odpadów komunalnych, odpadów zielonych oraz pozostałości z sortowania odpadów komunalnych przeznaczonych do składowania do regionalnej instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych.”
A teraz uwaga, bo to ważne:
Obowiązek ten dotyczy wyłącznie:
1) zmieszanych odpadów komunalnych,
2) odpadów zielonych,
3) pozostałości z sortowania odpadów komunalnych przeznaczonych do składowania.
Czyli:
1) Nasze zmieszane odpady komunalne muszą trefić do składowiska w Bielsku
2) Nasze odpady zielone muszą trafić do kompostowni w Żywcu
3) Nasze pozostałości z sortowania odpadów komunalnych przeznaczonych do składowania musiały by trafić do Bielska. Takich Naszych odpadów na razie nie będzie (były by gdyby Wójt miał sortownię).
Czy teraz już wiecie dlaczego wójt nie za bardzo tworzył mieszkańcom zachęty do tego, żeby segregowali śmieci u źródła?
Przypomnijcie sobie moją krytykę takiego postępowania - oto link do wpisu:
http://czaniec.pl/forum/post6011.html#p6011
I także tutaj:
http://czaniec.pl/forum/post6066.html#p6066
http://czaniec.pl/forum/post6075.html#p6075
W końcu przy okazji dyskusji wyszła cała prawda o frakcjach - o dążeniu do ustalenia mokrej i suchej
Pisałem już co o tym myślę i jak rzeczy się mają tutaj http://czaniec.pl/forum/post6227.html#p6227
Utworzenie systemu zbierania tzw. frakcji mokrych i suchych nie ma uzasadnienia w przepisach obowiązującego prawa. To działanie nielegalne, ukierunkowanie na stworzenie systemu drenowania naszych kieszeni w warunkach mających stwarzać pozory zachowania reguł wynikających z obowiązującego prawa.
To działalność wysoce szkodliwa, na którą nie możemy się zgodzić.
Z kolei zgodnie z art. 9e ust. 1 pkt 1 UCPG odpady selektywnie zebrane powinny być przekazywane „do instalacji odzysku i unieszkodliwiania odpadów, zgodnie z hierarchią postępowania z odpadami, o której mowa w art. 7 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach”. Instalacją taką może być, ale nie musi, regionalna instalacja.
Powyższy przepis zawiera odesłanie do hierarchii postępowania z odpadami określonej w art. 7 ustawy o odpadach. Zgodnie z tym przepisem:
„1. Posiadacz odpadów (pamiętajcie - jest nim gmina) jest obowiązany do postępowania z odpadami w sposób zgodny z zasadami gospodarowania odpadami, wymaganiami ochrony środowiska oraz planami gospodarki odpadami.
2. Posiadacz odpadów jest obowiązany w pierwszej kolejności do poddania ich odzyskowi, a jeżeli z przyczyn technologicznych jest on niemożliwy lub nie jest uzasadniony z przyczyn ekologicznych lub ekonomicznych, to odpady te należy unieszkodliwiać w sposób zgodny z wymaganiami ochrony środowiska oraz planami gospodarki odpadami.
3. Odpady, których nie udało się poddać odzyskowi, powinny być tak unieszkodliwiane, aby składowane były wyłącznie te odpady, których unieszkodliwienie w inny sposób było niemożliwe z przyczyn technologicznych lub nieuzasadnione z przyczyn ekologicznych lub ekonomicznych.”
A zatem odpady komunalne selektywnie zebrane w pierwszej kolejności należy przekazywać do instalacji odzysku, dopiero w dalszej kolejności do instalacji unieszkodliwiania, a na samym końcu do składowania. Do postępowania z tymi odpadami znajdzie również zastosowanie art. 9 ustawy o odpadach, statuujący zasadę bliskości (w art. 7 ust. 1 ustawy o odpadach, do którego odsyła w/w przepis UCPG, wskazuje się, że z odpadami należy postępować w sposób zgodny z zasadami gospodarowania odpadami – zasada bliskości jest jedną z tych zasad). Z przepisu tego wynika, że odpady powinny być pooddawane odzyskowi lub unieszkodliwianiu w miejscu ich powstawania, a jeżeli byłoby to niemożliwe, najbliżej miejsca ich powstania (art. 9 ust. 1 i 2 ustawy o odpadach). Należy przy tym zauważyć, że wymóg, by miejsce to było zlokalizowane na obszarze regionu gospodarki odpadami komunalnymi, na którym odpady te zostały wytworzone, nie znajduje zastosowania do odpadów selektywnie zbieranych (dotyczy on tylko tych odpadów, które muszą trafić do instalacji regionalnej – wniosek z brzmienia art. 9 ust. 6 ustawy o odpadach). Można więc pokusić się o stwierdzenie, że odpady komunalne selektywnie zbierane przedsiębiorca powinien przekazać do takiej instalacji odzysku lub unieszkodliwiania, która położona jest najbliżej miejsca ich powstawania, bez względu na to, czy znajduje się ona na terenie tego samego czy innego regionu.
Reasumując. Żadne przepisy prawne nie przewidują, by odpady selektywnie zbierane miały trafić do instalacji regionalnej, czyli do Bielska co z taką zaciekłością forsuje wójt.
Teraz już bez żadnych wątpliwości możecie sobie dopowiedzieć (wg własnego uznania używając odpowiednich do swojej wrażliwości estetycznej wyrażeń) dlaczego wójt forsuje zbieranie odpadów zmieszanych.
Dzieje się tak ponieważ nasza kasa ma trafić w całości do Bielska, co jest istotą porozumienia.
[14,07 - ] - wypowiadane stwierdzenia o zamknięciu sobie drogi, straszenie wizją pozostania ze śmieciami na przysłowiowym lodzie
Panowie i Panie Radni nie słuchajcie tych bzdur. Instalacja w Bielsku nie robi nikomu łaski. Musi odebrać odpady: zmieszane odpady komunalne i pozostałości z sortowania odpadów komunalnych przeznaczonych do składowania od każdej gminy.
Będziemy co roku coraz bardziej słono płacić za śmieci.
Rodzi się w tym wszystkim jeszcze jedno pytanie.
Jak i dlaczego tak jest, że podczas obrad Komisji Radni radni otrzymują tak sprytnie zniekształcony obraz rzeczywistości?
Komu na tym zależy?
PS
Tak organizacyjnie. Proponuję linki do nagrań opatrzone komentarzem np. sesja/komisja/data umieścić w osobnym wątku bez możliwości zamieszczania komentarzy.
Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.