401

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Zastanówmy się głębiej nad istotą problemu. Skąd niechęć do funduszu soleckiego?
Jam mam swoją teorię ale chciałbym poznać wasze przemyślenia.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

402

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Muszę przyznać Zenonie, że byłem ciekaw odpowiedzi na zadane przez Ciebie pytanie. Ze smutkiem stwierdzam, że minęły 24 godziny a odzewu brak:(
Fundusz sołecki to moim zdaniem jest przyszłość, która wcześniej czy później zagości w świadomości ludzi. Problem polega na tym, żeby w naszej świadomości zagościła wcześniej.
Zapytałeś o niechęć do funduszu. Odpowiedź tak na prawdę jest jedna, lenistwo. Łatwo jest napisać pismo do Rady Sołeckiej i zgłosić potrzebę inwestycji. Chcę lampę a wy mi ją zróbcie. Trzeba jednak przyznać, że takich pism jest i tak niewiele. Czy to znaczy, że jest tak świetnie, że pism w roku wpływa kilka lub kilkanaście? Nie, nie jest tak świetnie, tylko ludziom nawet nie chce się takiego pisma napisać bo to wymaga wysiłku!
Rada Sołecka nie ma wielkiej szklanej kuli i nie jest w stanie ocenić wszystkich potrzeb, szczególnie tych, które nie są przysłowiową lampą czy dziurą w drodze.

Pozyskanie środków może wynikać z poczynań Rady Sołeckiej lub inicjatywy przynajmniej 15 mieszkańców. Tu zaczyna się problem podstawowy. Jeżeli pomysł nie wychodzi od Rady Sołeckiej, musi go zgłosić 15 mieszkańców. Co z tego, że zgłosi? Muszą to zrobic na tyle wcześnie, by można było ich projekt ująć w budżecie gminy na następny rok. To jeszcze nie wszystko. Owych 15 mieszkańców musi zrobić odpowiednią dokumentację. Generalnie w naszej sytuacji jest to przerąbane.  Trudno dzisiaj ściągnąć ludzi na Zebranie Wiejskie, które by było prawomocne wymaga 50 mieszkańców mających jedynie przyjść.

Jeżeli nie uświadomimy ludziom, że mogą coś dla siebie zrobić nigdy nie będzie lepiej. Tu nie mają znaczenia podziały pseudo polityczne. Cały problem polega na tym, że mieszkańcy muszą zrozumieć, że kłania im się pan Słodowy, czyli zrób to sam. Łatwo mieć pretensje do świata, Trudniej coś zrobić. Jeszcze trudniej jest przekonac kogoś, że może to zrobić.

Temat funduszu sołeckiego jest nadzwyczaj ważny. Dlatego proponuję ująć ten temat w osobnym wątku. Proponuję również, by powstrzymać się w temacie funduszu sołeckiego z jakąkolwiek polityką bo nie ma ona znaczenia. Tutaj wójtem może być pies Funio a w Radzie Gminy może zasiadać kaczor Donald i myszka Miki, i tak będą musieli robić to, co będą chcieli ludzie!

Najważniejsze jest to, by określić potrzeby, zrobić odpowiednią dokumentację i cieszyć się z postępu a nie marudzić:)

403

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Dobrze, że Pani Marta opisała zasady działania funduszu sołeckiego. W przeciwnym razie nie byłoby o czym rozmawiać Dlaczego mieszkańcy gminy już od dawna nie chcą się angażować z życie społeczne? Bo zostali skuteczne zniechęceni przez władze lub przez nieodpowiedzialne wypowiedzi tu na forum. Za działalność społeczną każdy zasługuje sobie na szacunek, a nie na słowa, które płyną z obrzydliwych ust. Proszę zwrócić uwagę, kto głosuje za, a kto przeciw funduszowi sołeckiemu.

404

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Welciu, nie sposób się niezgodzie z Tobą. Obrzydliwym ustom dajmy spokój – nadal pozostają obrzydliwe. Ja też z uwagą przeczytałem felieton Pani Marty i szczena mi opadła. Ze słów Pani Radnej wynika, że z funduszu sołeckiego można sfinansować prawie wszystko. I o ile dobrze zrozumiałem jest to pula pieniędzy niezależna od decyzji rady gminy, rady sołeckiej, sołtysa. Wystarczy zebrać 15 osób, złożyć odpowiednio umotywowany projekt na dowolna potrzebę, dostać kasę, zrealizować projekt, dostać zwrot 40% nakładów i żyć w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku. Ewentualne trudności powstaną tylko dlatego, że w gminie Porąbka nie istnieje jeszcze dobrze zorganizowane społeczeństwo obywatelskie, zdolne wziąć swoje sprawy w swoje ręce. Nie istnieje bo raz – jeszcze nie wie, że może istnieć, dwa – nie ma wsparcia w gminnych władzach, które albo piętrzą trudności, albo obrzydliwymi ustami piętnują szczerą i rzetelną działalność organizacji pozarządowych,  wybiegającą poza ramy narzucone przez władze. Władze które oczywiście wiedzą lepiej co nam mieszkańcom do szczęścia potrzeba.

Tu na forum kiedyś padła informacja, że w Czańcu zawiązuje się jakieś nowe stowarzyszenie z naszym KGW w roli głównej. Czy to nowe stowarzyszenie nie mogłoby skorzystać z funduszu sołeckiego? Jasne że tak. Musi tylko wpaść na pomysł, przygotować odpowiedni projekt i hajda na klepisko. No ale Pani Mydlarz nie chce. To kto rządzi w sołectwach, suweren – społeczeństwo, czy ich przedstawiciele – niedouczeni radni?

405

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Każdemu kto interesuje się losami funduszu sołeckiego proponuję skorzystanie (oczywiście po zalogowaniu) z funkcji jaką daje forum - Szukaj. Po wpisaniu w okno do przeszukiwania  forum hasła np. sołecki, otrzymamy dostęp do wszystkich wypowiedzi, które padły tutaj na forum, a dotyczą funduszu sołeckiego.

Włościanin przyznaje rację, że sprawa funduszu jest ważna. Z drugiej strony zwraca uwagę na to, że mieszkańcy nie są aktywni - biadoli. Jak z tego wynika sam należy do tych, którzy nie wiedzą co się wokół nich się dzieje, jak zmieniają się czasy, jakie maja obowiązki i prawa.

Właśnie jednym z zadań funduszu sołeckiego jest pobudzanie inicjatywy zwykłych ludzi. Upieranie się i niewyodrębnianie funduszu jest jasnym sygnałem czego obecna władza sobie nie życzy i czego nie może zaakceptować. Inicjatywy obywatelskiej. Ta zagraża ich pozycji. Wychodzi  na jaw prosta zależność i nie trzeba tutaj gmerać po polityce. Tak właśnie działa układ.

PS
Wpisy o funduszu zaczynają się w sierpniu 2013 roku kiedy to rada gminy głosowała - oczywiście nad niewyodrębnieniem funduszu, o czym informowałem forumowiczów pytając: Czy Wójt stanowi zagrożenie dla sołectw naszej gminy?

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

406 Ostatnio edytowany przez Wloscianin (2014-04-25 11:53:42)

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Zenonie, nie biadolę, stwierdzam jedynie fakt.
Dyskusja o funduszu sołeckim toczyła sie jak słusznie zauważyłeś już w zeszłym roku. Wprowadzenie funduszu to nie jest takie hop siup. By fundusz mógł powstać muszą wpłynąć opracowane wnioski to raz. Dwa, by takie wnioski wpłynęły ludzie muszą wiedzieć, że mogą się zebrać i je stworzyć. Trzy, wnioski muszą mieścić się w realiach gminy, nie można złożyć wniosku np na budowę kompleksu basenów termalnych.
Dlaczego w tym roku fundusz również nie powstał? Bo takich wniosków nie było.
Teraz jest czas by uświadomić ludzi i uruchomić inicjatywę obywatelską. W zeszłym roku, o czym pisałem na forum, chciałem wywołać zainteresowanie tematem na Radzie Sołeckiej. Pewien radny, którego imienia nie wymienię skwitował taką inicjatywę jako bezsensowną. Który to radny można wyczytać we wcześniejszych wpisach. Stwierdziłem wtedy, że nie będę walczył z wiatrakami.
Jak to faktycznie działa? Kiedyś kilku młodych sympatycznych chłopaków chciało stworzyć tor w lesie do rowerowej jazdy krosowej. Próbowali coś zdziałąć, w końcu się wkurzyli i zrobili tor własnymi rękami. Istnieje, ale jest nie legalny. Co stoi na przeszkodzie by w ramach funduszu zainwestować w bezpieczny i z prawdziwego zdarzenia tor? Nic, trzeba jedynie zderzyć się z brutalną rzeczywistością.
Czy będzie lepiej? Nie, z prostej przyczyny. Apelowałem by temat funduszu wyodrębnić i traktować apolitycznie. Padły 3 odpowiedzi, dwie jedynie z bełkotem politycznym mieszającym fakty. Wiadomo, kiedy ludzie zostali skłóceni, kto tego dokonał, i dlaczego. ale nie w tym rzecz. Trzecia wypowiedź już jest bardziej merytoryczna, ale też ma zabarwienie pseudo polityczne. Pewnie, że można nadal obrzucać się błotem, ale z tego fundusz sołecki z całą pewnością nie powstanie!!!

Moim zdaniem powinien powstać temat na pierwszej stronie forum. Powinien być rygorystycznie modreowany poprzez natychmiastowe usuwanie wszelkich treści personalnych. W temacie powinniśmy się skupić jedynie na samym funduszu sołeckim, jego możliwościach, wymaganiach prawnych, inicjatywach i pomysłach mieszkańców jak fundusz wykorzystać i co można zrobić. Byłby to wielki wkład czanieckiego forum w społeczeństwo obywatelskie. Mam nadzieję, że wiele osób też chętnie wzięłoby udział w dyskusji wiedząc, że przyczyniają się do rozwoju gminy i nie zostaną opluci. Może to daleko idąca inicjatywa, ale uważam, że w temacie funduszu sołeckiego powinniśmy występować pod własnymi nazwiskami. Ułatwiłoby to wiele wspólnych inicjatyw:)
Ciekawe czy forum czanieckie zdobędzie się na takie posunięcie?

407

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Wloscianin napisał/a:

Zenonie, nie biadolę, stwierdzam jedynie fakt.
Dyskusja o funduszu sołeckim toczyła sie jak słusznie zauważyłeś już w zeszłym roku. Wprowadzenie funduszu to nie jest takie hop siup. By fundusz mógł powstać muszą wpłynąć opracowane wnioski to raz. Dwa, by takie wnioski wpłynęły ludzie muszą wiedzieć, że mogą się zebrać i je stworzyć. Trzy, wnioski muszą mieścić się w realiach gminy, nie można złożyć wniosku np na budowę kompleksu basenów termalnych.
Dlaczego w tym roku fundusz również nie powstał? Bo takich wniosków nie było. 

Bzdura.
Żeby ludzie zainteresowali się funduszem sołeckim, to GMINA musi zagospodarować pieniądze na ten cel przeznaczone. Gdy są fundusze, wtedy wnioski mieszkańców spokojnie się znajdą. Przykładem niech będzie Bielsko-Biała, gdzie z niechęcią podchodzono do tego tematu. Dopiero w tym roku, pierwszy raz miasto wyodrębniło 2 mln zł na budżet obywatelski. 
Jak można przeczytać na stronie:

W roku 2013 do realizacji budżetu obywatelskiego przystępuje po raz pierwszy Bielsko-Biała. Staje się to za sprawą radnych Rady Miejskiej, którzy wyszli z inicjatywą utworzenia takiego budżetu. Wybrany został specjalny Zespół Problemowy radnych, na którego czele stanął wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, Jarosław Klimaszewski. Po kilku miesiącach dyskusji i spotkań z radami osiedli, organizacjami pozarządowymi i mieszkańcami wypracowano zasady funkcjonowania Budżetu Obywatelskiego Bielska-Białej.

Ilość zgłoszonych wniosków przeszła wszelkie oczekiwania, bo:

 na 171 projektów złożonych przez mieszkańców miasta Bielska-Białej, 10 projektów zostało wycofanych za zgodą projektodawców. Rekomendację uzyskało aż 108 złożonych wniosków, które zostały ocenione przez Zespół jako możliwe do realizacji lub częściowo możliwe do realizacji.

Dzięki funduszowi :
1) miasto może zobaczyć jak wiele jest do zrobienia
2) jakie i jak wiele potrzeb mają mieszkańcy
3) rada może wyciągnąć wnioski ze swojego sprawowania - jeśli uważali pewną sferę - np. infrastrukturę - za prowadzoną w sposób bardzo dobry, ilość wniosków obywatelskich może uzmysłowić, że jednak nie jest tak dobrze jak się wydaje, itp.

Pozdrawiam, admin http://czaniec.pl/forum/yaya.gif
http://www.danasoft.com/sig/118547.jpg

408

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Wloscianin napisał/a:

Zenonie, nie biadolę, stwierdzam jedynie fakt.

Sorki ale odwracasz kota ogonem. To nie ludzie u nas decydują czy będzie fundusz ale radni. Przynajmniej do tej pory i ściślej, radni z układu, bo to ich głosami postanowiono o niewyodrębnieniu funduszu. Przypominam - funduszu na rok 2015. To nie ludzie muszą wpierw zrozumieć o co chodzi z funduszem ale radni z układu. Muszą się przyłożyć tak jak to zrobiło kilkoro radnych, którzy podjęli dyskusję co można zobaczyć na własne oczy i usłyszeć na stronach SNG.
Tak jak to napisał admin - najpierw uchwała a potem inicjatywa i wnioski.
Mleko zostało wylane na co najmniej dwa lata.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

409

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Zenon napisał/a:

Sorki ale odwracasz kota ogonem. To nie ludzie u nas decydują czy będzie fundusz ale radni. Przynajmniej do tej pory i ściślej, radni z układu, bo to ich głosami postanowiono o niewyodrębnieniu funduszu.

Zenonie, bardzo delikatnie to ująłeś. Nawoływania włoscianina sa z natury rzeczy fałszywe i obłudne jak on sam. W dodatku nie wie co pisze. Ustawa o funduszu sołeckim w obecnym kształcie weszła w życie z dniem 20 marca 2014 roku.  Ustawa poprzednia nie spełniała oczekiwań społecznych. Wszystko jest opisane na niezliczonych stronach, wystarczy wpisać: uzasadnienie do zmiany ustawy o funduszu sołeckim. Konieczne więc były zmiany. Zmiany takie weszły. Wystarczy poczytać dlaczego wprowadzono zmiany. Radni z grupy włościanina lekcji nie odrobili, ogladając film z obrad nabrałem przekonania, że nie wiedzieli o czym mówił pan Kocemba. To pani Mydlarz, pan Sopiak i pozostali z RPW zamknęłi temat funduszu sołeckiego na 2015 rok. To jest fakt i nic tego nie zmieni. Co straciliśmy opisała pani Marta. Wniosek prosty, ci ludzie się nie nadają, nie rozumieją istoty postępu

410

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Wejdźcie sobie na stronę internetową gminy i zobaczcie jak hula program konkursów ofert. Zobaczcie kto i co wygrywa i zrozumcie, że Pani Marta znowu miała rację (SNG). Nie ma już żebractwa tylko jasne zasady. Nawet konsultacje społeczne są ogłaszane tak jak zapowiadało SNG. Jestem pewien, że jak powstanie fundusz sołecki w 2015 roku to będzie wiele pomysłów i projektów tylko niech radni dadzą ludziom narzędzia do ręki. Albo niech ludzie wreszcie zmienią radnych z obozu Bułki, Sopiaka i Rodaka.

411

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Oczywiście, że można wszystko zwalać na radnych. Kiedy była w zeszłym roku budżetowym mowa o funduszu sołeckim właśnie radny SNG stwierdził, że to nie ma sensu ze względu na ilość potrzebnych dokumentów, czym skutecznie zniechęcił Radę Sołecką do podjęcia działań.

Oczywiście, że można powiedzieć, że przepisy się zmieniły i nagle radnego oświeciło. Tylko dlaczego nie zająknął się ani słowem na ten temat na Radzie Sołeckiej?

Dlatego nie mam zamiaru dyskutować o poczynaniach pseudo polityków tylko on funduszu sołeckim. Jeżeli poruszacie temat ze względów propagandowych to OK. Można gadać, że ktoś tam gada, ale z tego nic nie wynika. To są bzdury i tyle.

Jeżeli chcecie naprawdę społeczeństwa obywatelskiego, nie patrzcie na polityków bo oni nic dla was nie zrobią. Trzeba rozmawiać między ludźmi, wymieniać poglądy i przygotować się do wprowadzenia funduszu. Forum byłoby tu odpowiednim miejscem, ale jak widać z wypowiedzi admina i Zenona, obawiam się, że takiej otwartej dyskusji nie będzie. Będzie za to sporo bełkotu propagandowego co do sprawy nic nie wniesie:(

412

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Już niebawem czeka nas kolejne ważne wspólne posiedzenie Komisji Rady Gminy Porąbka, tj. Komisji Budżetu, Samorządu, Rozwoju Społeczno - Gospodarczego, Przestrzegania Prawa i Porządku Publicznego oraz Komisji Kultury, Oświaty, Zdrowia, Rodziny, Sportu, Rekreacji i Wypoczynku.
Odbędzie się w dniu 28 kwietnia 2014 r. (tj. poniedziałek) o godz. 15:30

Porządek posiedzenia:
1. Kontynuacja prac nad projektem Statutu Gminy Porąbka.
3. Wolne wnioski.

Link do ogłoszenia: http://bip.porabka.pl/BIP.aspx?Sel=5513&ident=14173


Szkoda, że sekretarz gminy nie zadbał o transparentność procesu tworzenia prawa lokalnego poprzez zamieszczenie materiałów przygotowanych na obrady. Chodzi mi jak zwykle o projekt proponowanych zmian statutu i oczywiście... uzasadnienie, z którego moglibyśmy dowiedzieć się co autor miała na myśli, tj. jakie argumenty stały za konkretnymi propozycjami. Czym były spowodowane. A to, że może zmieniło się w jakim aspekcie prawo i trzeba statut dostosować, a tamto, że pojawiły się w zasięgu ręki nowe technologie, które umożliwiają to lub tamto, co nie było do tej pory możliwe lub zbyt drogie etc.
Szkoda, że w ten prosty sposób i, co należy podkreślić b e z k o s z t o w o  nie próbuje się nakłonić ludzi do dyskusji nad ostatecznym kształtem nowego statutu. Żadne opinie, nawet najlepszych specjalistów nie zastąpią potencjału jaki tkwi w zbiorowej świadomości.

Tymczasem polecam lekturę stron czasopisma „Nowa Wieś w gminie Kęty”, a w szczególności artykuł pt.
http://www.nowa-wies-kety.pl/prawo-i-ty … j-czesc-1/„Prawo i Ty” – Prawo obywatela do informacji publicznej.

A odnosząc się do:

Wloscianin napisał/a:

Trzeba rozmawiać między ludźmi, wymieniać poglądy i przygotować się do wprowadzenia funduszu. Forum byłoby tu odpowiednim miejscem, ale jak widać z wypowiedzi admina i Zenona, obawiam się, że takiej otwartej dyskusji nie będzie. Będzie za to sporo bełkotu propagandowego co do sprawy nic nie wniesie:(

Muszę stwierdzić, że co jak co, ale trudno zarzucić adminowi, że nie tworzy warunków sprzyjających otwartej dyskusji. To absurdalny zarzut, zważywszy, że właśnie dzięki temu człowiekowi funkcjonuje od lat to forum, gdzie każdy kto respektuje jego zasady może otwarcie, biorąc odpowiedzialność za swoje słowa, dyskutować.  To samo dotyczy mojej osoby. Piszę otwarcie od lat o tym, co uważam za ważne dla siebie i naszej społeczności. Staram się zawsze podawać linki do materiałów źródłowych poruszając trudne tematy, po to żeby można było łatwo zweryfikować moje poglądy. Nazywanie tego bełkotem propagandowym jest co najmniej żenujące. Świadczy także dość wyraźnie o negatywnym celu jaki przyświeca autorowi wypowiedzi. No cóż. Każdy mierzy własną miarą.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

413 Ostatnio edytowany przez Wloscianin (2014-04-26 07:29:00)

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Przykro mi Zenonie, że moją wypowiedź o propagandowym bełkocie uważasz jako skierowaną do admina. Miałem na myśli bełkot wypowiedzi np. wieszcza nic nie wnoszącego do rozmowy. Admin wypowiada się zawsze merytorycznie i należy mu się pełen szacunek.
Może to i dobrze, że nie powstanie osobny wątek dotyczący funduszu sołeckiego. Mogłoby się okazać, że ludzie mają to w pięcie:(

414

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Gminniak napisał o konkursach ofert. Ale gdzie one są, bo ja na stronie urzędu nic nie widzę. Są tylko ogłoszenia o konsultacjach i konkursy.
W Czańcu zakładane jest nowe stowarzyszenie. Czy takie stowarzyszenie może dostać pieniądze z tego funduszu sołeckiego na jakiś swój pomysł. Np. na wydanie książki albo jakąś wycieczkę albo np. na Orszak Trzech Króli.

415

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Informacje o konkursie są tutaj: http://www.bip.porabka.pl/BIP.aspx?Sel= … p;amp;js=1


Jeżeli chodzi o pytanie dot. pieniędzy, to nie może, ponieważ funduszu nie ma w tym i w przyszłym roku. Może będzie dopiero w 2016 roku.

Jeżeli fundusz sołecki zostanie utworzony, pomysł musi mieścić się ramach działań, do których fundusz jest powołany. To przedsięwzięcia, które są zadaniami własnymi gminy, służą poprawie warunków życia mieszkańców i są zgodne ze strategią rozwoju gminy. Poza tym pieniądze z funduszu mogą być również przeznaczone na pokrycie wydatków na działania zmierzające do usunięcia skutków klęski żywiołowej.

Co to są zadania własne gminy znajdziesz w ustawie o samorządzie gminnym. Strategia  jest tutaj.

 A tam też masz też sporo przydatnych informacji.

W zasadzie wszystko jest pod ręką.

Jak sobie doczytasz to zorientujesz się, że to nie jest żadna wiedza tajemna. Można się tylko dziwić dlaczego radni nie dotarli do niej. Obok oczywistej pazernością na władzę - kto rozdaje pieniądze ten rządzi, podejrzewam zwykłe lenistwo. Niestety płacimy na leni wszyscy.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

416

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Wloscianin napisał/a:

Przykro mi ...

A jak można inaczej zrozumieć to co napisałeś?

Trzeba rozmawiać między ludźmi, wymieniać poglądy i przygotować się do wprowadzenia funduszu. Forum byłoby tu odpowiednim miejscem, ale jak widać z wypowiedzi admina i Zenona, obawiam się, że takiej otwartej dyskusji nie będzie. Będzie za to sporo bełkotu propagandowego co do sprawy nic nie wniesie:(

Żeby wypowiedź była zrozumiała, koniecznie musi zostać zrozumiale napisana.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

417

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Wloscianin  bluzga na wszystkich dookoła, a tu raptem chce zawiązać sojusz do powołania funduszu sołeckiego. I to najlepiej z kimś kto się ujawni. Poda imię i nazwisko i dopiera Wloscianin będzie mógł bluzgać do woli. Wprowadzenie funduszu to decyzja radnych i tylko radnych. Gdy fundusz będzie wtedy napłyną wnioski. Przeciwko funduszowi sołeckiemu głosowali radni:  Sopiak, Żelichowska, Wawak, Tomiczek,Mydlarz, Nalborczyk i Rodak i Pękala. To są radni, którzy nie życzą sobie powstania społeczeństwa obywatelskiego.
Na nagraniu z komisji słychać dokładnie kto się wypowiada jako pierwszy o funduszu, kto uważa, że fundusz jest korzystny dla mieszkańców i kto składa wniosek formalny o odrzucenie uchwały o niepowołaniu funduszu. Radny Kocemba. Wsparty jest przez radną Tylzę – Janosz i radnego Filarskiego i radną Mazur.

418

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Dla uzupełnienia : film
Niewyrażenie zgody na wyodrębnienie w budżecie gminy na rok 2015 środków stanowiących fundusz sołecki - CzaniecTV

Pozdrawiam, admin http://czaniec.pl/forum/yaya.gif
http://www.danasoft.com/sig/118547.jpg

419 Ostatnio edytowany przez Wloscianin (2014-04-26 17:12:24)

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Sorry Zenonie, ale czy Ty naprawdę nie widzisz gdzie jest kropka, czy tniesz głupa czyli zachowujesz się jak typowy prawnik interpretujący tekst zawsze na korzyść klienta? Przecież wyraźnie napisałem "Będzie za to sporo bełkotu propagandowego co do sprawy nic nie wniesie:("
Jak widzisz moja teza się sprawdza nawet w wypowiedzi pytii! Gdyby wypowiadała się w temacie pod swoim nazwiskiem, trochę inaczej ujęła by treść wypowiedzi!

Jak wcześniej pisałem do funduszu sołeckiego trzeba przygotować społeczeństwo. Po pierwsze informacja, po drugie inicjatywa.
Biorąc pod uwagę, że na wyborczych zebraniach wiejskich trudno jest znaleźć chętnych do pracy w radzie sołeckiej jest faktem. Często długo to trwa i czasami przypomina łapankę. Jak dotychczas to właśnie rada sołecka decydowała o wielu sprawach dotyczących budżetu sołectwa. W Kobiernicach w radzie sołeckiej jest 9 osób. Tak więc to, że nagle z kosmosu spadnie 15 osób, które poświęcą swój wolny czas na jakąś inicjatywę można między bajki włożyć . W początkowej fazie z całą pewnością to właśnie rada sołecka zajęła by się funduszem sołeckim.
Jak wcześniej pisałem kobiernicki radny z SNG w zeszłym roku skutecznie zniechęcił radę sołecką do podjęcia tematu. Teraz mimo, że jest na każdym posiedzeniu rady sołeckiej słowem się o funduszu nie zająknął. Były też zebrania wiejskie, tam też na temat funduszu milczał jak grób chociaż w innych tematach ryczał jak ranny łoś!

Ciekaw jestem jak to było w innych sołectwach? Może radny Filarski przedstawił temat na radzie sołeckiej lub zebraniu wiejskim w Bujakowie? A może dwie radne z Czańca zrobiły to w Czańcu? Tego nie wiem, może napiszą!

Jeżeli tego nie zrobili to cała dyskusja jak głosowali funta kłaków nie jest warte! Byłby to typowy dla SNG zabieg socjotechniczny. Równie dobrze mogli by głosować np obniżenie podatków o połowę by wykorzystać to w kampanii!

Fundusz sołecki to zbyt poważna sprawa by grać nim socjotechnicznie czy czekać aż z nieba nam spadnie.

420

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Na kolejne posiedzenia komisji RGP przygotowywane są projekty uchwał. Mając w pamięci wpis Pani Marty o ustalaniu wszystkiego w kuluarach gabinetów przez radnych z układu jawi się klarowny obraz – funduszu sołeckiego nie będzie, bo radni wymienieni przez pytię zostali do tego skutecznie przekonani. Radni Jurczak i Kojder w kuluary zaproszeni nie zostali, więc się wstrzymali od głosu. A czworo radnych wiedzących na czym rzecz polega, bo są kumaci i oczytani zdecydowanie za funduszem są. IW nie jest w stanie tego pojąć. IW 9 września 2013 r pisał „Wiadomo, że trzeba włożyć sporo pracy w przygotowanie dokumentacji, by fundusz sołecki uruchomić, ale najważniejsze jest poparcie radnych gminnych a przy poglądach jakie pan (radny Kocemba) reprezentuje nie widzę możliwości pójścia ani o krok do przodu! Tu nie trzeba tupać nóżkami, ale dążyć do społeczeństwa obywatelskiego, tylko że takowe nie leży w pana interesie”. IW teraz twierdzi, że „Wprowadzenie funduszu to nie jest takie hop siup. By fundusz mógł powstać muszą wpłynąć opracowane wnioski”, a to oczywista bzdura. Dajmy więc poglądom IW zdecydowany spokój. IW jest niestabilny.

A dla całej reszcie, która rozumie język polski pragnę zwrócić uwagę na fakt, że wszystkie organizacje zarejestrowane w KRS muszą składać się z najmniej 15 osób. Jeśli radom sołeckim zależałoby na zrobieniu konkretu, bez stresu, że jakiś radny cały wcześniej przygotowany plan rozniesie w gołębi pył to wystarczy zwrócić się np. do SNG z ciekawą propozycją i wieszczę, że dziewczęta i chłopcy chętnie zajmą się pomysłem, jeśli tylko nie będzie pochodził od IW.

421

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Wloscianin napisał/a:

Jak wcześniej pisałem do funduszu sołeckiego trzeba przygotować społeczeństwo.  W Kobiernicach w radzie sołeckiej jest 9 osób. Tak więc to, że nagle z kosmosu spadnie 15 osób, które poświęcą swój wolny czas na jakąś inicjatywę można między bajki włożyć . W początkowej fazie z całą pewnością to właśnie rada sołecka zajęła by się funduszem sołeckim.
Jak wcześniej pisałem kobiernicki radny z SNG w zeszłym roku skutecznie zniechęcił radę sołecką do podjęcia tematu. Jeżeli tego nie zrobili to cała dyskusja jak głosowali funta kłaków nie jest warte! Byłby to typowy dla SNG zabieg socjotechniczny. Równie dobrze mogli by głosować np obniżenie podatków o połowę by wykorzystać to w kampanii!
Fundusz sołecki to zbyt poważna sprawa by grać nim socjotechnicznie czy czekać aż z nieba nam spadnie.

Wychodzę z założenia, że aby pisać trzeba wiedzieć. Piotr Gamza nie wie i wypisuje bzdury. Ustawa o funduszu sołeckim weszła w życie 20 lutego 2009 roku. W gminie Porąbka radni związani z Czesławem Bułką ani raz nie zgodzili sie na wyodrębnienie funduszu sołeckiego. Więc tematu nie było. Nowa ustawa w zasadniczy sposób zmienia podejście do tematu, aby to zrozumiec trzeba ją przynajmiej  przeczytać. Piotr Gamza ustawy nie przeczytał, więc nie wie co pisze. Zachowanie typowe dla takiej osobowosci. Ma gotowy szablon, to, że radni Czesława Bułki nie uchwalili winien jest pan Kocemba.  
Obecnie jeżeli fundusz będzie wydzielony wniosek może składać:
- zebranie wiejskie z inicjatywy sołtysa,
- rady sołeckiej,
lub conajmniej 15 mieszkanców sołectwa. Art. 5 ustęp 2.
Jeżeli więc będzie fundusz to nawet 9 członków rady sołeckiej z Kobiernic wystarczy aby wniosek złożyć, nie trzeba 15 osób.. Co wiecej wystarczy sam sołtys, który może złożyc wniosek na zebraniu wiejskim.
Piotr Gamza nie rozumie podstawowych zapisów ustawy, plecie bzdury, zmienił tylko retorykę. Ale to jest ten sam Piotr Gamza.
Dla wszystkich zainteresowanych podaje link do tekstu ustawy z http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? … 0140000301

422

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Widzę, że panom W żółć rozum odbiera i czytać ze zrozumieniem nie potrafią. Napisałem wyraźnie, że w początkowej fazie wprowadzania funduszu cała praca spadłaby na radę sołecką. Oczywiście, może wnioski wysuwać zebranie wiejskie. Nie potrzeba 15 osób, ale jest taka możliwość.
Co z tego. Wiadomo było jakie jest nastawienie do funduszu kilku radnych. By je zmienić wystarczyło postawić ich pod murem. Wystarczyło poruszyć temat na radach sołeckich i zebraniach wiejskich. Czy to zrobiono? Niech odpowiedzą radni, niby głosujący! Co zrobili by decyzje nie zapadały w kuluarach? Co zrobili by fundusz faktycznie powstał. Głosowanie jest w tym wypadku farsą. Z góry wiedzieli, że przegrają głosowanie. Nie ma znaczenia faktycznego jak głosowali. Dla mnie to jest tylko socjotechnika. Gdyby im faktycznie zależało na funduszu sołeckim to zaczęli by od działań a nie podnoszenia lub nie podnoszenia łapki. Dlatego jeszcze raz mówię, nie wierzcie pseudo politykom, oni mają was w nosie. Jeżeli fundusz ma powstać muszą chcieć tego ludzie i wiedzieć jak go wykorzystać!

423

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Wloscianin napisał/a:

Widzę, że panom W żółć rozum odbiera i czytać ze zrozumieniem nie potrafią...

Gdyby w gminie był gospodarz, a że nie ma to rzecz oczywista, to by właśnie on z całych swoich sił przekonywał radnych do tego, żeby uchwalono fundusz sołecki. Bo to jest jego - gospodarza zapyziały interes pozyskać dla swego gospodarstwa kasę. Prosta i jasna zasada. A co mamy za to? Gospodarz gminy przygotowuje pod obrady uchwałę o niewyodrębnieniu funduszu, przez co w sposób oczywisty działa na szkodę gminy.Mamy się cieszyć?
W ten oto sposób cała ta gadanina, co ją chciałem zacytować powyżej ale się powstrzymałem, nie ma żadnego sensu. Bo trudno normalnemu człowiekowi zrozumieć, że szaleniec strzela sam sobie w kolano, a jeszcze, że to go po prostu kręci.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

424

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Zenon napisał/a:

Gdyby w gminie był gospodarz, a że nie ma to rzecz oczywista, to by właśnie on z całych swoich sił przekonywał radnych do tego, żeby uchwalono fundusz sołecki. Bo to jest jego - gospodarza zapyziały interes pozyskać dla swego gospodarstwa kasę. Prosta i jasna zasada. A co mamy za to? Gospodarz gminy przygotowuje pod obrady uchwałę o niewyodrębnieniu funduszu, przez co w sposób oczywisty działa na szkodę gminy.Mamy się cieszyć?
W ten oto sposób cała ta gadanina, co ją chciałem zacytować powyżej ale się powstrzymałem, nie ma żadnego sensu. Bo trudno normalnemu człowiekowi zrozumieć, że szaleniec strzela sam sobie w kolano, a jeszcze, że to go po prostu kręci.


Pieknie to ująłeś Zenonie. Ten niby gospodarz to przecież kolega z wyborczej ławki włoscianina.Niech włoscianin podniesie słuchawke i zapyta. Czesio! Dlaczego nie chcesz funduszu sołeckiego? Może uzyska odpowiedz.  Nie należy zapominać o koledze Sopiaku, koleżance radnej z Kobiernic jak jej tam oraz pani Mydlarzowej. To co uprawia to zwykłe mielenie ozorem.
W odróznieniu od włoscianina ja Kuriera Sołeckiego i użyłem za podpałkę do kominka. Przy notce o funduszu jest link do regionu. info http://www.region.info.pl/2012/artykul, … edzie.html

Wypowiedz pana Kocemby jest oczywista. Dać fundusz radom sołeckim, mało tego składa wniosek o ustanowienie takiego funduszu. Co pisze Gamza. Socjotechnika.
Włościanin zdwoń do tego Cześka albo daj spokój. Nie truj d....

425

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Zenonie, gospodarza w naszej gminie wybrano w pierwszej turze wyborów. Wybierali mieszkańcy gminy Porąbka. To tak k woli przypomnienia!

Wyborca napisał"Wypowiedz pana Kocemby jest oczywista. Dać fundusz radom sołeckim, mało tego składa wniosek o ustanowienie takiego funduszu." Pewnie, ze kłapać dziobem każdy może, jeden lepiej inny gorzej.
Czy Ignac choćby poinformował radę sołecką o takiej wypowiedzi? Nie!!! A może poinformował zebranie wiejskie? Nie!!!
Czy ty naprawdę uważasz ludzi za idiotów? To, że napiszesz pan Kocemba nie oznacza niczego. To co Igac zrobił to policzek dla rady sołeckiej.
To, że gość czuje się mocny tylko na sngowskim pudelku a boi się jak diabeł święconej wody dyskusji, bo jako padrone pułkownik nie potrafi dyskutować, wcale mnie nie dziwi.
Dziwi minię jednak brak odpowiedzi ze strony pani Marty. Co pani zrobiła by fundusz powstał. Poinformowała pani czaniecką radę sołecką lub zebranie wiejskie o funduszu sołeckim?
Na odpowiedź radnego Filarskiego nie liczę, bo to kolejny gość od kłapania dziobem!
Źle się bawicie państwo radni robiąc farsę z tak poważnej sprawy jak fundusz sołecki!
Zamiast poważnej dyskusji na temat istoty funduszu i jego możliwości mamy na forum kolejny propagandowy bełkot. Zenonie, zawiodłeś mnie. Potrafisz zlać taką sprawę bełkocąc o gospodarzu? Wstyd!!!
Jedyną osobą w całej dyskusji zadającą konkretne pytanie i pokładającą nadzieję w dyskusji była cieciola. I wy pudelkowi sengowcy chcecie mi powiedzieć, że chcecie funduszu? To co żeście zrobili? Wydaliście szmatławca o sprawach dostępnych w internecie. Gdzie było o możliwościach funduszu? Socjotechnika na tak niskich lotach to hańba nawet dla SNG:(