26

(521 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

gminniak napisał/a:

A jeśli chodzi o Panią Mazur to jest coś czego zupełnie nie rozumiem. Od wyborów mija już prawie miesiąc , a nowa radna nie ślubowała jeszcze. Czy to nie jest czasami jakaś dyskryminacja. Czemu państwo stowarzyszeniowcy w tej sprawie nie interweniują.

Czy nie byłoby dobrze, gdyby radna Pani Alicja Młynarska– Mazur została już zaprzysiężona, aby móc realizować swój program wyborczy? Byłoby bardzo dobrze. Czy nie powinno być tak, że w dniu ogłoszenia przez Komisarza Wyborczego wyników wyborów Przewodniczący RGP wyznacza termin nadzwyczajnej Sesji RG, aby doszło do zaprzysiężenie nowej radnej? A dlaczego nie. Jeśli tak się nie stało, to co się dzieje? Czy Przewodniczący RG ma jakiś interes w tym, żeby Pani Alicji Młynarskiej– Mazur utrudnić pracę w RG? Czy to jest zdrowe i normalne? A może już prowadzona jest jakaś pseudopolityczna gra przeciwko demokratycznie wybranemu członkowi SNG? Czy gdyby wybory uzupełniające wygrał Pan Wiesław Gąsiorek zaprzysiężenie również byłoby tak sztucznie przedłużane? Jestem pewien, że absolutnie nie!!! To dowodzi dzielenia radnych już na starcie na lepszych i gorszych, a w konsekwencji dowodzi dyskryminacji i ostracyzmowi jakiemu poddani są mieszkańcy GP tylko ze względu na poglądy i przynależność stowarzyszeniową.

27

(820 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

kamila napisał/a:

   Co się stanie jeżeli rada gminy po przeanalizowaniu z własnej incjatywy dokona zmiany sposobu pobierania "opłat śmieciowych" oraz ich wysokości. Czy będzie to również zasługa SNG.

Jeżeli RGP dokona zmiany zmierzającej w kierunku obniżenia opłat za odbiór odpadów komunalnych to spotka się to z przychylną reakcją mieszkańców. Jednak kierunek ewentualnych zmian nakreśliło Stowarzyszenie Nasza Gmina, które od miesięcy przedkłada konkretne rozwiązania.  Apel mieszkańców Gminy Porąbka do Rady Gminy o wprowadzenie systemu opłat uwzględniającego rzeczywiste koszty zagospodarowania odpadów oraz możliwości finansowe mieszkańców jest inicjatywą SNG, czy to się Pani/Panu podoba, czy nie. Głosów na ten temat dookoła jest całe mnóstwo. Jedyna rzecz, którą Organy Gminy powinny zrobić, to słuchać.

Kamila napisał/a:

Jedynym kryterium, według którego regionalne izby obrachunkowe badają uchwały i zarządzenia jst, jest ich zgodność z prawem. Czynią to obligatoryjne. Bez względu na jakiekolwiek pisma z zewnątrz.

 

Oczywiście Pani/Pan Kamila w sensie ogólnym ma rację.  Jednak w tym konkretnym przypadku Pani/Pan Kamila bardzo się myli. RIO w Katowicach napisała:
„Uchwała Nr XXI/208/2012 Rady Gminy Porąbka z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właściciela nieruchomości nie była objęta badaniem nadzorczym tut. Izby z uwagi na fakt, iż organem właściwym do badania uchwał podejmowanych na podstawie ustawy z dnia z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2012 r. poz. 391 z późn. zm.) był wojewoda”
(…)
W związku z zaistniałą sytuacją dokonano zasygnalizowania Gminie Porąbka faktu występujących wad prawnych m.in. W tej uchwale. W odpowiedzi Przewodniczący Rady Gminy Porąbka zadeklarował W piśmie znak: OR-III.0004.358.2013 z dnia 24 maja 2013 r. zamiar wprowadzenia zmian W podjętych uchwałach, na sesji Rady Gminy Porąbka planowanej W dniu 20 czerwca 2013 roku, które mają wyeliminować występujące
nieprawidłowości”.

Mam pierwszą nadzieję, że ze strony Pani/Pana Kamili to będzie ostatnia próba małej destabilizacji tej kwestii.  Mam też drugą nadzieję, że Pani/Pan Kamila zaprzestanie działań zmierzających do de(sta)bilizacji czytelników.

28

(521 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

Stowarzyszenie Nasza Gmina ma zaszczyt poinformować mieszkańców Gminy Porąbka, a w szczególności mieszkańców sołectwa Czaniec, iż kandydat na radnego Komitetu Wyborczego Nasza Gmina, popierany przez Prawo i Sprawiedliwość - Pani Alicja Młynarska – Mazur podczas wyborów uzupełniających do Rady Gminy Porąbka w dniu 08 września 2013 roku została głosami mieszkańców wybrana na to zaszczytne stanowisko.
Kandydat KW Nasza Gmina zdobyła 251 głosów, kandydat KWW RPW 126. Informacje podajemy na podstawie Protokołu głosowania w obwodzie, podpisanym przez przewodniczącego komisji, zastępcę oraz troje członków komisji.

29

(683 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Zapraszam do obejrzenia filmowych relacji z posiedzenia połączonych komisji Rady Gminy Porąbka z dnia 04 września 2013 roku.
http://www.sng.org.pl/index.php?option= … Itemid=132

30

(683 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

wieszczu napisał/a:

A swoją drogą to kiedy będzie najbliższa komisja, bo już tęskni mi się za nowymi nagraniami w necie. Stare to już znam na pamięć.

W dniu 04 września 2013 w GOK w Porąbce miało miejsce posiedzenie połączonych komisji RGP. Nagrania z komisji i dzisiejszej sesji wkrótce pojawią się na Portalu Stowarzyszenia Nasza Gmina.

31

(683 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

gminniak napisał/a:

Kończcie co zaczęliście.

Stowarzyszenie Nasza Gmina w celach statutowych nałożyło na siebie ambitne zadania. Do każdego rodzaju naszej działalności przygotowujemy się rzetelnie i sumiennie. Każdy problem przez na poruszany rozpatrujemy kompleksowo, aby skutek naszych działań był dla mieszkańców Gminy Porąbka optymalny. Jednocześnie Stowarzyszenie opiera swoją działalność na pracy społecznej członków. Problemy przez Pana wskazane będą w najbliższym czasie podnoszone podczas posiedzeń połączonych komisji Rady Gminy Porąbka lub w inny dostępny sposób. Szczególnie pieczołowicie przygotowujemy się do propozycji zmian w systemie gospodarowania odpadami komunalnymi.

32

(683 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Wszystkich mieszkańców Gminy Porąbka pragnę poinformować, iż Pani Anna Augustyniak –Soj, do niedawna nauczyciel Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II W Porąbce, pełniąca obowiązki szkolnego pedagoga, w wyniku przeprowadzonego naboru została zatrudniona w Kuratorium Oświaty w Katowicach - Delegatura w Bielsku-Białej na stanowisku starszego specjalisty.

Zarząd i członkowie Stowarzyszenia Nasza Gmina serdecznie gratulują Pani Ani życiowego sukcesu. Życzymy naszemu Skarbnikowi satysfakcji z wykonywanej pracy oraz wielu zawodowych sukcesów.

Warto dodać, że w pokonanym polu Pani Ania zostawiła 15 osób również ubiegających się o to stanowisko.

33

(683 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Wloscianin napisał/a:

Panie Sławku, przecież Pan dobrze wie, że piszę o poprzedniej kampanii wyborczej, więc proszę nie odwracać kota ogonem.

Drogo Panie Piotrze, poprzednia kampania wyborcza została zamknięta w dniu 21 listopada 2010 roku. Jest już wydarzeniem historycznym, za który nie biorę odpowiedzialności. Wkrótce będzie miał Pan okazję przyjrzeć się kampanii aktualnej, toczonej przez naszą kandydatkę w sposób autorski w 2013 roku.

Wloscianin napisał/a:

Problem w tym, że trudno odciąć się od poczynań KWNG i tego, że metody wówczas stosowane zostały przeniesione na dalszą działalność prowadzoną przez SNG.


Nadal twierdzę:

Sławomir Kubiś napisał/a:

Jaki cel, takie środki. Jeśli sprawy są ważne, a zrozumienia ze strony Organów Gminy brak sięgamy po ważne i skuteczne środki.


Drogi Panie Piotrze, wielka szkoda, że nie dostrzega Pan skuteczności działań SNG. Jawność życia publicznego jest nadrzędną wartością w budowaniu  otwartej i nowoczesnej gminy, w której urzędnicy zatrudnieni przez mieszkańców nie mają przed nami niczego do ukrycia. Wiedza o decyzjach podejmowanych przez Organy Gminy i dyrektorów JST jest podstawą do wyrobienia prywatnych opinii na temat zarządzania gminą i podległych jej jednostek. Wtedy można świadomie dokonać wyboru na swojego przedstawiciela w szeregach władzy.  Niestety w GP każdy, który przyczynia się do podniesienia poziomu wiedzy samorządowej i świadomości społecznej jest skazany na ostracyzm i słowa typu:

Wloscianin napisał/a:

To nie ja go lansuję, tylko on sam siebie ze szkodą dla społeczeństwa! Ja jedynie przed nim przestrzegam.


Oczywiście mowa o radnym IK, przed którym Pan przestrzega, ale …kogo? Przeciętnego mieszkańca? A co ten mieszkaniec ma do stracenia? Zupełnie nic. Może tylko zyskać pewność, że Organy Gminy i JST będą działać na podstawie i w granicach prawa. Dziś takiej pewności nie ma. A w szeregach SNG jest sporo osób, które z powodzeniem mogą startować w wyborach samorządowych w 2014 roku.

Wloscianin napisał/a:

Stowarzyszenie może zbierać kasę podczas całej swojej działalności a w czasie kampanii wyborczej zrobić darowiznę na rzecz komitetu wyborczego.


Nic tylko zakładać stowarzyszenia. Gotowy scenariusz na działalność finansową mamy powyżej. Ale widzę, że boi się Pan skuteczności SNG. Boi się Pan, że będziemy mieli potencjał, środki, pomysły i charyzmę, by zmieniać gminę. Zupełnie niepotrzebnie. Żadnemu mieszkańcowi gminy, również Panu nic z naszej strony nie grozi.

Wloscianin napisał/a:

Znaczy się, że się mylę? Że to nie RIO wydawało opinię w tej sprawie?


Podejrzewam, że w sprawie worków pozwala Pan sobie żartować, udając niewiedzę.  Rozstrzygnięcie Nadzorcze RIO : http://www.sng.org.pl/index.php?option= … Itemid=141
nie zajmuje się foliowymi workami jako pojemnikami na odpady komunalne. Proszę to przyjąć raz na zawsze. I bardzo proszę powstrzymać się od tego typu żartów. Sztuczne utrzymywanie tego tematu zniechęca do rozmowy z Panem.

Wloscianin napisał/a:

Nie ważne są negocjacje, nie ważne, że nie potraficie dojść do porozumienia. Przypomina mi się cytat z "Samych mocnych". "Sąd sądem, ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie".


Film, na który się Pan powołuje nosi tytuł: „Sami swoi”.  Jeśli chodzi o porozumienie to wkrótce przekona się Pan, jak bardzo się myli.

34

(683 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Wloscianin napisał/a:

Problem w tym, że trudno odciąć się od poczynań KWNG i tego, że metody wówczas stosowane zostały przeniesione na dalszą działalność prowadzoną przez SNG.


Drogi Panie Piotrze, trudno opiniować metody stosowane w kampanii wyborczej przez KWNS, skoro kampania kandydatki jeszcze się nie rozpoczęła. Ale długo już Pan czekać nie będzie musiał.

Wloscianin napisał/a:

Pisząc o "korycie bez względu na koszty społeczne", miałem na myśli jedną osobę, która zapragnęła byc wójtem. Tu są podejmowane działania, których zaakceptować nie mogę.


Dotarcie do dokumentów świadczących o szeroko rozumianym stanie GP jest kluczowe, aby każdy potencjalny kandydat na wójta wiedział, co zastanie po ewentualnej wygranej.Wójtem może zostać każdy, również Pan. Ciekawe jest to, że to Pan najchętniej lansuje radnego IK na przyszłego wójta, nie pytając zainteresowanego o zdanie. Skąd ta pewność, że radny tego właśnie chce? No chyba, że nie dostrzega Pan innych kandydatów na tyle mocnych, zdolnych pociągnąć za sobą tłumy.

Wloscianin napisał/a:

Nigdy nie twierdziłem, że członkowie SNG zarabiają na swej działalności. Jednakże posiadanie rachunku bankowego stwarza kolosalne możliwości np. w kampanii wyborczej na wójta. Daje ogromną przewagę kandydatowi SNG wobec np kandydata niezrzeszonego.


Każdy mieszkaniec gminy może założyć dowolne stowarzyszenie, proszę nie zapominać o tej możliwości. Szczegóły tutaj
http://poradnik.ngo.pl/x/340249
Nie ma mowy o jakiejkolwiek przewadze, ponieważ każdy komitet wyborczy zbiera pieniądze na kampanię wyborczą na założone do tego celu konto. Gdzie tu więc przewaga SNG?

Wloscianin napisał/a:

Proszę mi jednak wytłumaczyć dlaczego radny nie potrafił przekonać radę by podjęła taką decyzję bez uciekania się do wywlekania spraw na zewnątrz.


Radny IK przekonał radę w tej sprawie podczas posiedzenia połączonych komisji, czyli w miejscu właśnie do tego powołanym, by w dyskusji podjąć decyzje najlepsze dla mieszkańców.

Wloscianin napisał/a:

Ważne i skuteczne środki są świetne, pod warunkiem, że potrafimy przekonać do swoich racji pozostałych radnych i uzyskać dobry wynik w głosowaniu a nie biegać do sądów czy do RIO!


Przekonanie RG w całości do racji, które nie idą w parze z interesem Organów Gminy lub JST jest niemożliwe. Wystarczy prześledzić nagrania z najważniejszych głosowań w RG. Nie pozostaje wobec tego nic innego jak zasięgać opinii u organów wyższej instancji, które, jak na razie jeszcze nie odmówiły racji i poparcie dla SNG. Proszę się z tym pogodzić.

35

(683 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Drogi Panie Piotrze, wyrażając negatywne oceny działalności SNG, neguje Pan szczerość statutowych intencji  każdego członka i sympatyka, a nie wszystkich zna Pan z imienia i nazwiska. Liczę na to, że kontynuując naszą rozmowę powstrzyma się Pan od tego typu ocen:

Wloscianin napisał/a:

Przed wyborami twierdziłem, że główni członkowie SNG nie są w stanie podjąć rozsądnego dialogu.


Jestem przekonany, że rozsądny dialog nie będzie tylko niechcianym dodatkiem do prywatnych niechęci, które żywi Pan wobec niektórych członków SNG.

Po raz ostatni pozwolę sobie przypomnieć, że SNG powstało 21 marca 2013. Od tego dnia kreślimy naszą historię. Proszę więc o odnoszenie się do naszych działań po 21 marca.

Wloscianin napisał/a:

Obawiam się, że nie zmienicie swoich metod i nadal w pędzie do koryta będziecie paraliżowali rozwój gminy. Daty rejestracji SNG nie są ważne, tu też o kasę chodzi. SNG i KWNG to przecież jedna klika machlująca nazwami, której celem jest koryto bez względu na koszty społeczne:(


Drogi Panie Piotrze, podstawowym zadaniem jakie postawiliśmy przed sobą jest: „wolność decydowania o samych sobie i wpływania na otoczenie, w którym żyjemy, dostęp do informacji, troska o doskonalenie i kształtowanie nowej jakości społeczności lokalnej”.

Pana opinia o „korycie, bez względu na koszty społeczne” od dziś dotyczyć będzie każdego, kto zechce wziąć udział w jakichkolwiek wyborach na szczeblu gminnym. Jeśli o to Panu chodziło, to osiągnął Pan sukces. Ja jednak pozostanę przy swojej opinii, wedle której każdy mieszkaniec gminy, niezadowolony z oferowanej jakości w przestrzeni publicznej ma prawo głośno o tym mówić i działać na rzecz zadowalających zmian. I nikt nie ma prawa nam tego odebrać. Insynuacja jakobyśmy założyli SNG, aby czerpać z tego finansowe korzyści może świadczyć o niewiedzy, jaka staje się Pańskim udziałem. Proszę poczytać sobie o stowarzyszeniach zarejestrowanych w KRS i nie wprowadzać czytelników w błąd. Członkowie SNG na swojej działalności nie zarabiają. Jeśli Pan tego nie wie, to przestrzeń, w której możemy swobodnie rozmawiać dramatycznie się zawęża.

Wloscianin napisał/a:

Nawet w tak banalnej sprawie jak worki na śmieci nie byliście w stanie się dogadać. To jest przyczyna, że SNG uważam za zarazę niestety zagrażającą Naszej Gminie.  (…) Stąd mój wielki szacunek i podziw dla Pani Marty a pogarda dla was!


Drogi Panie Piotrze, po raz ostatni zwracam Panu uwagę, iż worki foliowe zostały sklasyfikowane jako pojemnik dzięki interwencji radnego Ignacego Kocemba. To się może Panu nie podobać, ale takie są fakty. Podobnie może się Panu nie spodobać to, że Pani Marta Tylza – Janosz jest członkiem SNG, pomimo, że została radną z KWW RPW. W tym ostatnim upatruję Pana szacunek dla poczynań Pani Marty, a pogardę dla całej reszty SNG. Proszę jednak zwrócić uwagę na to, w czym podczas głosowań nad uchwałami Pani Marta i Pan Ignacy są jednomyślni. Ja dostrzegam znaczącą i szeroką współpracę miedzy radnymi działającymi w SNG, choć wywodzą się z różnych komitetów wyborczych.

Wloscianin napisał/a:

Jeżeli uważasz, że celem moich wypowiedzi są wybory uzupełniające, to mogę do ich zakończenia wstrzymać się z wypowiedziami na temat SNG. Chociaż jeszcze raz podkreślam. Ja krytykuję poczynania sprawcze, czyli dwóch osób.


Poczynania sprawcze SNG są decyzjami Zarządu, powstałymi po konsultacjach z członkami Stowarzyszenia. Siadamy, rozmawiamy, spieramy się jeśli zachodzi konieczność i ustalamy wspólny najskuteczniejszy mianownik, który niekiedy pociąga za sobą trudne decyzje. Jaki cel, takie środki. Jeśli sprawy są ważne, a zrozumienia ze strony Organów Gminy brak sięgamy po ważne i skuteczne środki.  W listopadzie 2011 roku wójt GP nie widział podstaw do ujawnienia średnich wynagrodzeń pracowników UG, a w sierpniu 2013 roku ujawnił kwoty zarobków pracowników UG i kierowników JST. Pierwsze stało się po wyroku WSA z 17 maja 2012 roku, drugie już bez sądowej procedury. Nie dziwi to Pana?

36

(683 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Wloscianin napisał/a:

Jednak już w czasie kampanii wyborczej KWNG stosował bardzo prostą metodę. Jeżeli padał argument nie wygodny w dyskusji natychmiast pojawiało się mnóstwo spamu nie dotyczącego owego argumentu a mającego najczęściej  podtekst personalny.


Drogi Panie Piotrze, dla SNG nie ma argumentów niewygodnych. Są opinie godne uwagi lub nieprawdziwe, a wręcz oszczercze. Pewne opinie wymagają natychmiastowe odpowiedzi, są takie, na które możemy odpowiedzieć, a są i takie, na które nie należy odpowiadać. W SNG rozróżniamy rodzaje opinii i przyjmujemy wobec nich odpowiednią postawę.

Wloscianin napisał/a:

W wątku śmieciowym SNG natychmiast reagowało wyrażając chęć pomocy. Zenon nawet linka do statutu wstawił. Bardzo szczytne. Z drugiej strony, gdy kobierniczanin wyciągnął niszczenie gminnej drogi, co może doprowadzić do sporych kłopotów, SNG nabrało wody w usta.


Drogi Panie Piotrze, z całego serca życzę wszystkim mieszkańcom GP, aby swoje problemy mogli rozwiązać w UGP na przestrzeni np. dwóch tygodni. Niestety to tylko pobożne życzenia, przykłady się mnożą. I to jest jeden z wielu powodów, dla których powstało SNG. Organy Gminy funkcjonujące dzięki decyzjom powstałym w wyniku demokratycznych wyborów pełnią konkretną rolę wobec mieszkańców – zawsze podległą. W GP jest zupełnie odwrotnie. Tutaj mieszkańcy zostali zepchnięci do roli petenta, który coś dla siebie załatwia. Nie jesteśmy, jak Pan to ładnie nazywa „suwerenem” i to SNG chce zmienić pytając, składając interpelacje, wnioskując o rozstrzygnięcia nadzorcze, a w ostateczności składając wnioski do przedstawicieli wyższych instancji administracyjnych lub prawnych.

A co do spamu - niechcianych wypowiedzi elektronicznych - pozwólmy odpoiwednio reagować Adminowi forum. Pragnę zwrócić uwagę, że żadna moja wypowiedź nie została z forum usunięta, Pana niestety tak.

37

(683 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Wloscianin napisał/a:

Ostatnie wypowiedzi młodego hantelka i kobierniczanina pokazują jak działa SNG. Gdy argumenty się kończą zaczyna się wypisywanie bzdur. SNG sięga dna! Panie Sławku, taką przyjęliście metodę w rozmowie?

Drogi Panie Piotrze, w szeregach Stowarzyszenia Nasza Gmina działa szereg osób, którym nie brakuje inteligencji, potrafią więc znaleźć argumenty na poparcie swoich opinii. Proszę zauważyć, że jestem jedną z nielicznych osób, która nawiązuje z Panem rozmową. Dyskusja staje się jednak coraz bardziej niemożliwa, jeśli wypowiedzi nieznanych mi osób powodują, że jestem obrażany. Wracam do tematu SNG i RS.

Wloscianin napisał/a:

Radni powinni mieć wsparcie w wyborcach czyli mieszkańcach. To jest suweren! To ludzie mają rządzić poprzez swoich wybrańców. Jeżeli dobrze radni to robią, wsparcie jakichkolwiek organizacji jest im nie potrzebne a może być powodem kumoterstwa czy kolesiostwa.

Drogi Panie Piotrze, polecam uważną lekturę wypowiedzi radnej Pani Marty Tylza – Janosz, która w sposób wyjątkowo kompetentny wyjaśniła działanie mechanizmów usprawniających proces podejmowania decyzji ważnych dla mieszkańców każdej gminy. Proces, który w GP zupełnie nie funkcjonuje.

Drogi Panie Piotrze, zacytuję sam siebie z 10 sierpnia 2013 roku: „Przed uchwaleniem jakiejkolwiek uchwały, jako aktu prawa miejscowego winna ona zostać poddana konsultacjom, czyli przeprowadzone w jednej z dwóch form: bezpośredniego spotkania z organizacjami lub mieszkańcami, których plany dotyczą, bądź w wersji pisemnej, po wcześniejszym przesłaniu przez wójta odpowiednich formularzy, na którym zainteresowane strony wyrażą swoje zdanie. To są konsultacje społeczne, których władze gminne jeszcze nie przeprowadziły.” Twierdzenie, iż wsparcie radnych przez opinie SNG może być powodem kumoterstwa i kolesiostwa jest zupełnie nie na miejscu i nie podlega z mojej strony komentarzowi.

38

(683 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Wloscianin napisał/a:

Jedyny sposób to nauczyć radnych pokory! Nauczyciele tego nie zrobią, ale każdy mieszkaniec ma taką możliwość.Jak się rów melioracyjny zatka, trzeba wezwać swojego radnego, dać mu sztychówkę do łapy i niech kopie. Na następny raz będzie używał łepek z głową!

Stowarzyszenia Nasza Gmina tworzą mieszkańcy GP, w wielu przypadkach nauczyciele. Czy zachęca Pan nauczycieli zatrudnionych w gminnych placówkach oświatowych do wysyłania każdego miesiąca do UGP rachunków na kwotę 40 zł?

39

(683 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Wloscianin napisał/a:

Uchwały głosują radni. To od nich zależy jakie w gminie będzie prawo. To radni powinni skonsultować treść takiej uchwały z zainteresowanymi czyli sołtysami czy radą sołecką a nie przypominam sobie by coś takiego miało miejsce. To właśnie radni dysponują materiałami dotyczącymi uchwał mających zapadać na sesji. W tym wypadku wina leży tylko i wyłącznie po stronie radnych!

Drogi Panie Piotrze, odpowiedzią na powyższą opinię niech będzie procedura przeprowadzona w przypadku uchwalenia Regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe zasady przyznawania i wypłacania dodatku mieszkaniowego dla nauczycieli .

http://www.sng.org.pl/index.php?option= … Itemid=141

Pomysłodawcą obniżenia dodatku mieszkaniowego jest radny z sołectwa Porąbka Pan Roman Pękala. Projekt uchwały podpisany jest przez wójta GP Pana Czesława Bułka. Uchwała została przegłosowana przy trzech głosach wstrzymujących się i jednym przeciw – proszę sprawdzić kto był przeciw.
Trudno jest mi sobie wyobrazić, aby w typowo branżowej sprawie mogły wypowiadać się Rady Sołeckie, a nie nauczycielskie związki zawodowe. Proszę zauważyć, że opinie związków nt obniżenia dodatku mieszkaniowego dla nauczycieli są jednoznacznie negatywne. I proszę również zauważyć, że w konsultacjach zupełnie zostało pominięte Stowarzyszenie Nasza Gmina oraz osoby najbardziej zainteresowane, czyli nauczyciele.

Wydaje się Panu, że projekt ten przeszedłby tak gładko, gdyby w RG zasiadali czynni nauczyciele?

40

(683 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Wloscianin napisał/a:

Każde zasypanie dziury, udrożnienie rowu i inne drobiazgi należy zgłaszać do nich. To z funduszu sołtysa było do tej pory robione. Jeżeli podjęli taką uchwałę, to niech biorą łopaty kosy czy inne narzędzia i ruszają w teren!


1.    Uchwała Nr XIII/119/2012 Rady Gminy Porąbka z dnia 21 lutego 2012r. w sprawie niewyrażenia zgody na wyodrębnienie w budżecie gminy na rok 2013 środków stanowiących fundusz sołecki. 2012-02-21    Symbol:  U_XIII_119_2012
http://www.bip.porabka.pl/BIP.aspx?Sel= … &pN=11

2.    Uchwała Nr V/24/2011 Rady Gminy Porąbka z dnia 01 lutego 2011r. w sprawie niewyrażenia zgody na wyodrębnienie w budżecie gminy na rok 2012 środków stanowiących fundusz sołecki. 2011-02-01    Symbol:  U_V_24_2011
http://www.bip.porabka.pl/BIP.aspx?Sel= … &pN=10

41

(820 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Góra zniknęła w poniedziałek, straszyła mieszkańców i turystów przez weekend.

42

(683 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Wloscianin napisał/a:

Na filmiku nie za bardzo widać kto jest pomysłodawcą. Widac natomiast doskonale, że radny Ignac podniósł łapkę za:(

Projekt uchwały o  niewyrażenie zgody na wyodrębnienie środków stanowiących fundusz sołecki powstał w UGP. Projektu broni Pani Skarbnik UG. Wszyscy radni byli za przyjęciem uchwały. Faktem jest więc, że Rady Sołeckie nie dysponują żadnym funduszem i z tego powodu nie mogą w ramach swoich kompetencji podejmować żadnych samodzielnych decyzji finansowych.

43

(820 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

cieciola napisał/a:

Z tego co wiem, to w Porąbce na targu w zeszłym tygodniu od środy do poniedziałku leżała sterta śmieci, które straszyły kupujących na targu i turystów przyjeżdżających nad Wielka Puszczę. A ludzie nie tylko z gminy wyrzucali tam wszystko co się da. Odpady budowlane też.

To niestety prawda.

44

(683 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Wloscianin napisał/a:

Panie Sławku, Pan wie nagrywając sesje i będzie Panu łatwo znaleźć, który radny wymyślił pozbawienie Rad Sołeckich funduszy?

Żaden z radnych tego nie wymyślił. To pomysł zupełnie kogo innego. Szczegóły pad linkiem:
http://www.sng.org.pl/index.php?option= … Itemid=132
pkt 7.

45

(820 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Proszę o przesłanie szczegółowego opisu zaistniałej sytuacji na adres kontakt@sng.org.pl
Postaramy się pomóc.

46

(820 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

slavo83 napisał/a:

To dlaczego Pan Pardela przyjechaÅ‚ do znajomego i wziÄ…Å‚ za usÅ‚ugÄ™ 80zÅ‚.  Dodatkowo na pytanie o jakieÅ› potwierdzenie dla klienta pracownik powiedziaÅ‚, że nie posiada w samochodzie żadnych siÄ™ druków do potwierdzenia.

Bo pracownicy firmy ATRA myślami są jeszcze w czasach sprzed 1 lipca 2013 roku. Na stronie
http://www.sng.org.pl/index.php?option= … Itemid=153
w punkcie drugim odpowiedzi z UGP na pytania zadane przez mieszkańców za pośrednictwem SNG jest wyraźnie napisane, że odpady budowlane powinny być odbierane na indywidualne zamówienie złożone przez właściciela nieruchomości do Wykonawcy. Tekst podpisany przez Wójta Gminy Porąbka.

W Regulaminie utrzymania czystości i porządku w GP czytamy:
„8. Odpady budowlane i rozbiórkowe należy gromadzić odrębnie od pozostałych odpadów komunalnych
w wydzielonym miejscu na terenie nieruchomości i przygotować do usunięcia w terminach, które zostaną
określone odrębną uchwałą i które odbierze firma wybrana przez Gminę Porąbka w przetargu, o którym mowa
w art. 6d ust. 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach”.

Firma ATRA Pana Krzysztofa Pardela nie ma prawa pobierać dodatkowych opłat za odbiór odpadów budowlanych.

47

(683 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Wloscianin napisał/a:

Pamiętajmy, że to nikt inny tylko mieszkańcy rządzą gminą poprzez wybranych przez siebie przedstawicieli. Dlatego też wójt chcąc konsultować społeczne posunięcia dotyczące istotnych dla mieszkańców spraw jak inwestycje itp robi to od zawsze, przeprowadzając konsultacje z przedstawicielami mieszkańców, czyli radami sołeckimi.

Drogi Panie Piotrze, z niepokojem zauważam, że nie dość uważnie czyta Pan moje wypowiedzi. Dość dokładnie i wyczerpująco przedstawiłem, czym są konsultacje społeczne, a oparłem się o dostępne źródła.  Jestem częstym gościem na zebraniach wiejskich, nie tylko w Porąbce. Oparte są one o ten sam scenariusz: sołtysi przedstawiają, co z planu gospodarczego dla sołectwa zostało w danym okresie wykonane, przedstawiciele władz gminnych informują co i jak mają zamiar zrobić – jak w ostatnich miesiącach w sprawie wywozu odpadów komunalnych – z kolei zebrani mieszkańcy zgłaszają swoje wątpliwości, uwagi i obawy, co spotyka się z lekceważeniem, gdyż władza i tak wie lepiej i żaden petent nie będzie władzy pouczał. To nie są konsultacje.

Na zebraniach sołeckich mieszkańcy zgłaszają swoje problemy, wnoszą o pomoc w rozwiązaniu niekiedy błahych spraw i… Zdarza się, że przez lata proszą się o udrożnienie rowu ogólnie spławnego, bo im woda opadowa zalewa posesję, przez lata proszą się o położenie korytek w fosie, aby uregulować spływ wody, albo latami proszą o utwardzenie 30 metrów nieprzejezdnej drogi do własnej posesji. Jeżeli mieszkaniec prosi o odbudowanie zniszczonego podczas remontu drogi podjazdu do posesji, to słyszy z ust wójta, że ma to sobie robić sam, i że wójta nie obchodzi to, że ktoś ma dwie lewe ręce do roboty. Na zebraniach wiejskich słyszymy, że rowy przydrożne mieszkańcy mają sobie wykosić sami, choć jest to obowiązek zarządcy drogi. Wielokrotnie proszą o wykoszenie nieużytków, gdyż zachwaszczają prywatne ogródki. Miesiącami proszą się o wywiezienie katastrofalnego dla zdrowia eternitu. Kto z UGP informował mieszkańców o zmianie godzin włączania i wyłączania ulicznego oświetlenia? Kto w UGP dba o to, by po ulicach nie wałęsały się pańskie i bezpańskie psy – każdy listonosz ma pewnie wiele do powiedzenia w tej sprawie, a jeden jest radnym. Czy ktoś z RG lub RS na tak przyziemne tematy rozmawia z mieszkańcami?

Dlaczego podczas spotkań wiejskich sołtysi nie zdają relacji z realizacji wniosków mieszkańców, które padły na poprzednim spotkaniu? Bo nie mają się czym pochwalić. Sołtysi nie mają kasy na pomoc mieszkańcom w bardziej lub mniej drobnych sprawach. Nawet gdyby bardzo chcieli, a wiadomo, że chcą, to ich inicjatywa blokowana jest w UGP.

Przed uchwaleniem jakiejkolwiek uchwały, jako aktu prawa miejscowego winna ona zostać poddana konsultacjom, czyli przeprowadzone w jednej z dwóch form: bezpośredniego spotkania z organizacjami lub mieszkańcami, których plany dotyczą, bądź w wersji pisemnej, po wcześniejszym przesłaniu przez wójta odpowiednich formularzy, na którym zainteresowane strony wyrażą swoje zdanie. To są konsultacje społeczne, których władze gminne jeszcze nie przeprowadziły. Gdyby tak było, to może przebudowa drogi przy ul. Wielka Puszcza w Porąbce nie wzbudzała by tak głębokich kontrowersji i mieszkańcy byliby zadowoleni. A tak mamy, zastrzegam bardzo potrzebny chodnik, który wielu mieszkańcom pogorszył warunki bytowe na prywatnych posesjach.

W GP uwagi, co do prowadzonych inwestycji zgłaszane są przez radnych podczas posiedzeń komisji  w trakcie robót lub tuż po ich wykonaniu. To dowód na brak konsultacji społecznych, ba, dowód na brak konsultacji z radnymi. A to RG podejmuje decyzje inwestycyjne. Rada sołecka nie ma swojego funduszu, może zatwierdzić tylko to, co RG przegłosuje w planie gospodarczym dla danego sołectwa. Sam Pan kiedyś powiedział, że w RS w Kobiernicach przepisuje się inwestycje z roku na rok, bo brakuje funduszy na ich realizację. I nic Pan w tej sprawie nie robi, podobnie jak z kierowcą samochodu na pszczyńskich tablicach zaśmiecającym centrum Kobiernic.

Wloscianin napisał/a:

Wy jesteście innego zdania i pomijacie demokrację i wolę ludu a lansując własne zdanie.

Właśnie z wszystkich powodów, o których pisałem powyżej jesteśmy jak najbardziej za demokracją. Uważamy, że demokracja nie kończy się po wrzuceniu do urn kart wyborczych. Jest czymś znacznie więcej. O szczegółach mojego pojmowania demokracji proszę poczytać tutaj:
http://www.sng.org.pl/index.php?option= … Itemid=154

Wloscianin napisał/a:

Panie Sławku, ile donosów i spraw do sądów wystosowały Rady Sołeckie?

Uważam, że nie tak powinno być postawione pytanie. Znacznie lepiej byłoby zapytać, jakie środki mogą zastosować Rady Sołeckie, aby problemy mieszkańców GP udało się skutecznie rozwiązać?

48

(820 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Wloscianin napisał/a:

Facet stwierdził, że to była jedynie maleńka torebka i był zdziwiony o co mi chodzi. Oczywiście jej nie zabrał tylko uciekł. Faktycznie była to spora reklamówka, którą zostawił przy popielniczce pod sklepem. Jak Pan słusznie napisał, dużo pracy przed społeczeństwem. Wiele wody w Sole upłynie nim ludzie zrozumieją, że czystość zależy tylko i wyłącznie od nich

Drogi Panie Piotrze, z powyższego cytatu wynika, że dla czystości w GP nic Pan nie zrobił. Można przypuszczać, że od jutra większość kierowców na pszczyńskich rejestracjach będzie zostawiało reklamówki ze śmieciami, bo tak wolno, bo mieszkańcy nie mają nic przeciwko temu, bo się na to zgadzają. A przecież tak nie jest, Pan się nie zgadza, wiedzą to wszyscy. Czy samo „ględzenie” jest wystarczającym środkiem do zmiany nawyku pana z samochodu? Jaką metodę wykorzystać, aby „turysta’ zrozumiał, że w GP nie zostawia się śmieci gdzie popadnie? Ma Pan jakąś propozycję?

49

(683 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Wloscianin napisał/a:

Największym nieszczęściem jest to, że SNG wprowadza podziały.

Drogi Panie Piotrze, podziały w zakresach, jakie tylko jest Pan sobie w stanie wyobrazić w Polsce istniały zawsze, istnieją i będą istniały nadal. GP nie jest żadnym wyjątkiem. Nie potrzeba SNG, żeby w poglądach na wszystko dzielić ludzi. Każdy ma prawo do własnej wizji świata. Stowarzyszenie Nasza Gmina nie wprowadza żadnych podziałów, ale na pewno jest alternatywą dla dzisiejszego sposobu zarządzania gminą. Odnoszę wrażenie, że głośno mówimy to wszystko, o czym rozmawia się w domowych zaciszach, gdyż rozmówcom brakuje odwagi na swobodne i otwarte wyrażanie swoich poglądów. I nie ważne są tego powody. Pan mówi otwarcie, ja mówię otwarcie, a czytelnik sam wybierze, które opinie są bliższe jego sercu.

Wloscianin napisał/a:

Największym Tu tak naprawdę nie powinno być żadnych partii. Jedyną drogą do sukcesu jest wspólne działanie dla rozwoju, bez podziałów pseudo partyjnych. Partie są po to by przejąć władzę a nie działać dla dobra społeczeństwa. Tego stwierdzenia Panie Sławku też nie jestem w stanie poprzeć przepisem prawnym:(

Stowarzyszenie Nasza Gmina nie jest partią. Jest „organizację nowego pokolenia apolityczną i neutralną wyznaniowo, które chce odważnie budować otwartą i nowoczesną Gminę. Pragniemy wspólnie realizować nasze cele, aby przyczynić się do powstawania nowej jakości w gminnej przestrzeni publicznej.” Uprzejmie proszę nie wprowadzać czytelników w błąd jest to niegodne gentlemana.

Wloscianin napisał/a:

Jestem mieszkańcem gminy i mam prawo do wyrażania swoich opinii. To też konsultacja społeczna.

Konsultacje społeczne to pewien proces, w którym przedstawiciele władz np. samorządowych  przedstawiają mieszkańcom swoje plany dotyczące np. aktów prawa miejscowego, inwestycji i innych przedsięwzięć, które będą miały wpływ na życie codzienne mieszkańców GP. Ale one nie ograniczają się tylko do przedstawienia tych założeń, ale także do wysłuchania opinii zainteresowanych stron na temat owych planów. W grę wchodzi jeszcze ich modyfikowanie, a na końcu procesu informowanie mieszkańców o ostatecznej decyzji. Tego procesu jak mieszkam w GP 15 lat nie zauważyłem nigdy. Czy wyrażanie przez Pana prywatnych opinii jest konsultacją? Uważam, że nie. W konsultacjach społecznych uzyskuje się opinie, stanowiska, a może i konkretne propozycje konkretnych instytucji, np. UGP oraz osób, których te decyzje bezpośrednio lub pośrednio dotykają i powodują, że skutki proponowanych działań zmienią w określonym zakresie dotychczasowe życie mieszkańców. Wyrażenie opinii jest projekcją myśli, a to wg mnie konsultacją społeczną nie jest, zwłaszcza, że prywatne opinie dotyczą osoby prywatnej, która reprezentuje tylko i wyłącznie siebie.

50

(683 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Wloscianin napisał/a:

Co do porządku prawnego. To demokratyczny kraj. W demokratycznym kraju społeczeństwo dokonuje wyboru swoich przedstawicieli do Rady Gminy.

Oczywiście, że tak. Społeczeństwo GP w odpowiednim momencie osądzi, czy bliżej do poglądów SNG, czy do poglądów aktualnej władzy. Pierwszy test już wkrótce.

Wloscianin napisał/a:

Moim zdaniem postępowanie osób chcących osiągnąć swój cel powinno wyglądać nieco inaczej. Świetnie, że analizowane są dokumenty gminy. Świetnie, jeżeli wyłapane są błędy czy uchybienia prawne. Fajnie jest gdy poprawki dotyczą ułatwień dla społeczeństwa. Teraz powinna właśnie nastąpić konsultacja społeczna, czyli przekonanie pozostałych radnych do swoich poprawek. Następnie demokratyczne głosowanie i sprawa jest załatwiona.
Takie coś nazywa się lobbowaniem. Nie ma w tym nic złego. Można przekonać do swoich racji radnych nawet w kuluarach czy przy kawie, nie koniecznie przed kamerami. Istotny jest wynik głosowania!

Drogi Panie Piotrze, ze smutkiem muszę stwierdzić, że nie ma Pan pojęcia czym są konsultacje społeczne – procedura z powodzeniem funkcjonująca w całej Polsce, tylko nie w GP. Przekonywanie do swych racji jest stosowane. Dzieje się to podczas posiedzeń komisji i nie spotyka się z entuzjazmem tej większości RG, która z definicji głosuje przeciw członkom SNG oraz radnym Filarskiemu i Kojder. Obstrukcja stosowana jest względem mniejszości w RG, na niekorzyść mieszkańców. I właśnie dlatego jest ustawiona kamera, by mieszkańcy mogli zobaczyć, kto i jak głosuje. A otwartość i dostęp do wiedzy może boleć i jak widać boli. Wyniki głosowania są dostępne na monitorach. A na temat właściwego lobbowania, które miało miejsce podczas głosowania nad Deklaracją w sprawie opłat za wywóz odpadów komunalnych w innym wątku.

Drogi Panie Piotrze, jeszcze jedna uwaga. Wszystkie opinie zamieszczane przez Pana w tym i innych wątkach są, jak sądzę Pana prywatnymi opiniami. Dobrze by było, gdyby Pan popierał swe tezy odpowiednimi przepisami prawa, a nie intuicją, która może zawodzić.

I jeszcze jedna, w moim odczuciu bardzo ważna sprawa. Stowarzyszenie Nasza Gmina to nie tylko Pan Dusza i Pan Kocemba. To wiele osób, w tym również Pani Marta Tylza - Janosz i ja. Proszę więc swoich osobistych niechęci nie przelewać na wszystkich członków SNG, gdyż może być to po pierwsze niesprawiedliwe, a po drugie może krzywdzić osoby, których Pan nawet nie zna.