1

(950 odpowiedzi, napisanych Wybory)

Tadeuszu drogi, policja, jak na razie nie oczekuje ode mnie wyjaśnień w sprawie przez Ciebie opisywanej. Czekam cierpliwie na stosowną możliwość, choć nazwiska osób przeze mnie rozpoznanych policji już są znane.

2

(950 odpowiedzi, napisanych Wybory)

Najpierw wójt, niezgodnie z prawem obstawał, że nie można nagrywać, po krótkiej rozmowie z policjantami publicznie oświadczył, że można i nie potrzeba na to niczyjej zgody.

3

(950 odpowiedzi, napisanych Wybory)

Jestem zaszczycony, że moja postawa podczaszebrania wiejskiego w Kobiernicach może stać się przyczynkiem do edukowania społeczeństwa. Moi przedmówcy omówili przepisy prawa związane z nagrywaniem, przytoczyli sentencje wyroku, opisali sytuację kuriozalną, gdzie Zebranie Wiejskie w Kobiernicach głosowaniem próbowało zmienić Konstytucję RP. Czytelnicy i mieszkańcy Kobiernic mogą poznać zasady funkcjonowania państwa prawa w oparciu o Konstytucję i prawa obywatelskie. Jedni to rozumieją, inni nie. Zupełnie jak w szkole. Zdaję sobie sprawę jak trudno jest przyznać się przed samym sobą, a zwłaszcza przed innymi do błędu.  Czy ja popełniłem jakikolwiek? Oczywiście, że nie? Nagrywam od lat sesje, komisje, zebrania wiejskie. Nie ukrywam tego. W ten sposób uczę siebie i innych demokracji. Ale co najważniejsze umożliwiam zainteresowanym zapoznanie się z pracami Organów Gminy. Problem tkwi w tym, że Organy nie chcą informować mieszkańców o swoich decyzjach, zaniedbaniach i pracy w ogóle. O to trzeba walczyć narażając się na chłostę. 
 
Ale problem jest jeszcze inny. Do czego można się posunąć, aby ośmieszyć i oszkalować np. mnie, który już od dłuższego czasu jestem dla gminnych władz jak kamień w bucie – uwieram. Do mojego gardła rzucają Mieszkaniec1i Obserwator. Panowie załóżmy np., że przyjdzie nam współpracować nie ważne gdzie. Jak sobie to wyobrażacie, skoro w swoich wypowiedziach atakujecie mnie - człowieka, zupełnie zapominając o moich prawach. Jak chcemy współpracować dla zmian w gminie, skoro stawiacie własne widzi mi się ponad prawem. Ja też mam swoje zdanie, lecz mocno osadzone w przepisach prawa. Przedstawiłem się i wiem wyraźnie co mówię i co robię. Życzę WAM podobnej odwagi.

 
Szanowny Panie Mieszkańcu1. Żałuję, że osoba, która potrafi jasno przedstawić swoje poglądy, nawet jeśli mijają się one z prawem marnuje potencjał na walkę ze mną, a nie z układem. Pana opis przebiegu zebrania wiejskiego w wielu miejscach zawiera zwykłe kłamstwa. Zebranie Wiejskie to nie spotkanie rodzinne – to już wyjaśniono. Na ZW wstęp ma każdy – to też wyjaśniono. 70 osób zagłosowało przeciwko Konstytucji, ktoś je w to wmanewrował, a ja zakończyłem nagrywanie, by nie zaogniać sytuacji. Dyktafon czeka na ekspertyzę, gdyby Pan chciał udowodnić, że jest inaczej. Pani Marta Tylza – Janosz nie broniła mnie przed policją, która nie wyprowadziła mnie z sali – grzecznie poproszony wyszedłem przed budynek. Razem z Panią Martą poprosiliśmy panów policjantów o wyjaśnienie zebranym sedna sporu. Nie podsumował Pan swojego opisu zebrania słowami, które musiał wygłosić wójt gminy. Wójt powiedział, że każdy może nagrywać zebrania wiejskie i nikogo nie musi pytać o zgodę. Nie zachował się Pan kulturalnie. A szkoda, bo ta ostatnia informacja powinna zostać umieszczona w Pana relacji z ZW, by zakończyć wszelkie spory i rozważania. Nie dokończył Pan relacji celowo, uderzając tym w moje dobre imię, zwłaszcza jako kandydata do RGP. Proponuję zakończyć ten spór krótkim przepraszam z Pana strony.
I może dość tych przepychanek. Zewrzyjmy szyki i pomyślmy jak zmieniać gminę. Zwłaszcza na podstawie naszych programów wyborczych.

4

(950 odpowiedzi, napisanych Wybory)

Powtarzam. Pan Konrad Sikora nigdy nie był członkiem SNG. O ile mi wiadomo Zenon jest moderatorem tego wątku. W rękach Zenona los Mieszkańca1. Źle, że choć wszyscy jesteśmy za zmianami, to już na poziomie forum internetowego nie potrafimy się porozumieć, stosując zwyczajne pomówienia. Szanowny Mieszkańcu1 proszę o więcej odpowiedzialności w swoich wypowiedziach.

5

(950 odpowiedzi, napisanych Wybory)

Jak pisałem kilkadziesiąt minut wcześniej najwięcej czasu na forum poświęcamy na wyjaśnienia błędów - celowych, bądź przypadkowych, które nie utrzymują jakości dyskusji. Sagi więc ciąg dalszy. Pan Konrad Sikora w 2010 roku reprezentował KWW  Nowa Gmina, okręg nr 4 - Kobiernice. Dziś reprezentuje KWW Sprawiedliwość i Prawość. Czy nie pomyliłem się?

Pan Konrad, którego nie znam osobiście, ale którego serdecznie pozdrawiam nigdy nie był członkiem SNG, nie miał więc czego opuszczać. Poza tym Szanowny Mieszkaniec1 napisał  "kilku opuściło SNG". Na razie mamy jedno nazwisko, gdzie kolejne. Nie rozwijamy się, nie rozmawiamy o gminnych bolączkach, tylko roztrząsamy roszady personalne.  W imię porozumienia i dialogu?

Na koniec dodam, że i ja - Sławomir Kubiś - w 2010 roku razem z Tadkiem Chwałą startowałem w wyborach samorządowych z list PO. Dziś nasze drogi się rozeszły. Dlaczego? Ja, zanim jeszcze zdecydowałem się kandydować zapowiedziałem, że zamierzam być samorządowo aktywny przez cztery lata, do kolejnych wyborów, niezaleznie, czy będę wybrany, czy nie. Słowa dotrzymałem. Gdy zakładaliśmy SNG zaprosiliśmy Tadeusza do Stowarzyszenia.  Powiedział wtedy, że ma własną koncepcję na swoje miejsce w przestrzeni publicznej. To uczciwe i odpowiedzialne postawienie sprawy.  Uszanowaliśmy wolę Tadeusza. Dziś kandydujemy z różnych KWW. Czy to oznacza, że jesteśmy skłóceni i nie możemy ze sobą współpracować? Proszę zerknąc na stronę SNG do galerii zdjęć i przejrzeć fotki z Pikniku sportowego oraz Orszaku Trzech Króli. Jakieś wnioski??? Proszęzauważyć, które zdję3cie jest najczęściej oglądane. Czy usunęliśmy fotkę z Portalu?
I proszę spytać Tadeusza, kto zaprasza go do współpracy z SNG.

6

(950 odpowiedzi, napisanych Wybory)

Największym problemem i tego forum, i innych spotkań publicznych jest konieczność tłumaczenia, bądź poprawiania wypowiedzi dalekich od prawdy. To nie wpływa na jakość dyskusji i nie dostarcza wiedzy, a tylko wzmacnia antagonizmy. Uprzejmie proszę, aby Mieszkaniec1 wskazał osoby, które odeszły z SNG na rzecz komitetu mojego kolegi Tadeusza Chwały.
Szanowny Obserwatorze, nie znam przypadku, w którym jako wiceptrezes SNG postanowiłem, że np. w czwartek zaatakuję jakiegoś radnego, przewodnioczącego lub wójta. Wszystkie felietony, komentarze i artykuły zamieszczone na Portalu SNG lub w Kurierze Sołeckim są odpowiedzią na przedstawianie naszej działalności w wyjątkowo niekorzystnym świetle lub są komentarzem do dokurmentów i decyzji zapadłych w Radzie Gminy lub Urzędzie Gminy. Jeśli Szanowny Pan uczestniczył w zebraniu wiejskim w Porąbce z pewnością zauważył, że moje wystąpienia przed przybyłymi mieszkańcami były wyjaśnienia błędów i kłamstw, którymi zostałem potraktowany. A przecież wobec mnie można wytoczyć znacznie cięższe działa z gimnazjum w tle. Dlaczego nikt tego nie robi? Czy szanowny Obserwatoe wie?

7

(950 odpowiedzi, napisanych Wybory)

Szanowny Obserwatorze, opisana przeze mnie sytuacja jest autentyczna. To wszystko i jeszcze więcej wydarzyło się w rzeczywistości. Efektu niestety nie ma, gdyż w tej sprawie i wielu, wielu innym nie ma żadnych szans na porozumienie z wójtem Czesławem Bułką, który dziś podczas zebrania wiejskiego w Porąbce, wyraźnie zirytowany wykrzyczał: "A gdzie mam tę wodę odprowadzić, na Księżyc?"

8

(950 odpowiedzi, napisanych Wybory)

Szanowny Obserwatorze.W numerze 4 Kuriera Sołeckiego odważyłem się napisać felieton zatytułowany "Co zrobić, gdy najpierw zalewa nas woda, a potem krew". Opisany w punktach problem jest rzeczywisty i mieszkańcom pewnej posesji spędza sen z.powiek od .. 32 lat. Osoba poszkodowana osobiście zwracała się z apelem do wójta gminy i rady gminy o pomoc. Nie otrzymała żadnej. Nie pomogły prośby, podania, wnioski. Ignorancja i beznadzieja. Co Szanowny Obserator zrobiłby w  sytuacji, gdyby znalazł się na miejscu poszkodowanego??? Proszę o szczerą odpowiedź, pomijając osobiste urazy lub niechęć do mnie.

9

(732 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Z pewnością wielu mieszkańców gminy Porąbka ucieszy fakt, że co prawda z pracy PG JP II w Porąbce zostałem zwolniony niezgodnie z prawem, ale prawomocnym wyrokiem Okręgowego Sądu Pracy w BB nie zostałem do pracy przywrócony. Jestem trwale bezrobotny. Gminni celebryci mogą otwierać szampany.

10

(683 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Odpowiedź na pytanie czy droższe może być przedszkole publiczne, czy niepubliczne znajduje się na Portalu SNG. Zapraszam do lektury.

11

(683 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Wloscianin napisał/a:

Śmieszą mnie poczynania SNG robione pod publiczkę. Prostym przykładem są śmieci. Wiadomo, że gmina nie może na tym zarabiać więc jeżeli istnieje możliwość obniżki ceny to musi ona nastąpić. Wiadomo, że śmieci magazynowane w domach przez wiele lat zostały wywiezione. Teraz ich ilość zacznie spadać więc i cena idzie w dół. Radny Ignac może kłapać ile mu się podoba, ale to jest twarde prawo rynku, mniej wywozimy mniej płacimy. Tu nie ma żadnej jego zasługi i choćby mu uszy spadły jak kiedyś ciećoli nic tego nie zmieni!

 
W  Protokole z posiedzenia Komisji Budżetu,Samorządu, Rozwoju Społeczno - Gospodarczego, Przestrzegania Prawa i Porządku Publicznego w dniu 20 listopada 2013 r., Pan Krzysztof Pardela właściciel firmy odpowiedzialnej za odbiór odpadów komunalnych twierdzi – str 5-6
"...że nie ma możliwości zmniejszenia kosztów ze względu na trzy czynniki tj:
1. cena na wysypisku śmieci w Bielsku - Białej na pewno nie będzie maleć,
2. ceny firm bezpośrednio odbierających śmieci będą rosnąć,
3. urząd gminy również ma swoje koszty i nie jest w stanie ich wyeliminować, wskazał, iż tylko sam ustawodawca poprzez zmianę niektórych zapisów jest w stanie zaimplikować zmniejszenie kosztów poprzez np. umożliwienie gminie sprzedaży surowców takich jak np. szkło, czy też opakowania PET."
 
SNG od wielu miesięcy apeluje o sprzedaż surowców wtórnych.
 
Mimo to cenę udało się obniżyć. A gdzie byłyoszczędności? Wszystko znajduje się w Protokole. Proszę sprawdzić kto apeluje o obniżenie opłat za gospodarowanie odpadami. Proszę sprawdzić, co mówi się o PSZOK-u (temat dokładnie analizuje Zenon na forum i Portalu SNG), co się mówi o odpadach budowlanych – (analizowane na forum i Portalu SNG), co się mówi o odpadach mokrych (analizowane na forum i Portalu SNG),co się mówi o workach (analizowane na forum i Portalu SNG). Kto popiera nałożenie limitów na dostarczanie worków i jak to się stało, że RG zrezygnowała z dystrybucji worków na odpady mokre. Proszę sprawdzić str. 17 i 18 Protokołu.
 
P.Ignacy Kocemba - radny: złożył wniosek o obniżenie ceny za odpady segregowane do kwoty 7 zł od osoby.
 
 
„P.Janusz Koider- Przewodniczący Komisji: poddał pod głosowanie wniosek radnego Kocemby dotyczący obniżenia kwoty za gospodarowanie odpadami segregowanymi do 7 zł od stycznia 2014 r. Wniosek został zaopiniowany pozytywnie. 10 radnych było „za”, 1 „ wstrzymał się” (11 radnych obecnych)”
 
 
I na koniec bardzo proszę posługiwać się faktami i dokumentami. Własne „widzi mi się” to stanowczo za mało.

12

(683 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Drogi Panie Piotrze, miesza Pan wiele pojęć, a o faktach Pan nie wie, bo nie może Pan wiedzieć lub nie chce ich Pan przyjąć do wiadomości.
Organizatorzy nie narzekają na małą frekwencję,  Podporządkowujemy się zaleceniom Fundacji Orszak Trzech Króli:
Mówiąc o Orszaku:
- wystrzegamy się liczb – przy pytaniach o frekwencję –raczej podkreślamy, że każdy może dołączyć, że bez względu na to, ile osób przyjdzie. gwarantujemy dobrą atmosferę, radosne śpiewanie kolęd i rodzinne świętowanie

To oficjalne stanowisko Fundacji w tej sprawie.
Na poniższej stronie, u samego dołu umieściliśmy reklamę Pana Bolesława Kiznera,który zapewnił nam przewóz z i na Orszak.
http://www.sng.org.pl/index.php?option= … Itemid=174
Kilka postów wyżej umieściłem oświadczenie.
„Do dnia 2 stycznia 2014 roku - czwartek - wszystkie zgłoszone wcześniej szkoły i organizacje deklarowały gotowość uczestniczenia w II Orszaku 'Trzech Króli Gminy Porąbka. Dnia 3 stycznia 2014 roku - piątek - na trzy dni przed Orszakiem wspomniane szkoły i organizacje wycofały się z uczestniczenia w Orszaku. Organizatorom Orszaku do dziś nie są znane powody tej decyzji.”
Oświadczenie jest aktualne w treści. Jeśli ma Pan jakieś dowody na zmuszanie nauczycieli do uczestniczenia w Orszaku proszę je zaprezentować.

Nie przypominam sobie, aby miał Pan wgląd w nasze finanse. Nie zmuszamy do uczestnictwa w organizowanych przez nas imprezach, nikogo w tym celu nie opłacamy. Podkreślamy dobrowolność i cieszymy się, że tak wielu mieszkańców Gminy Porąbka zaszczyciło nas swoim wsparciem i obecnością. Pana na Orszaku nie zauważyłem. Czy się mylę?
Nie mamy żadnych podstaw do snucia teorii spiskowych, dlatego nie robimy tego. Liczę na to, że zrozumie Pan całą moją wypowiedź i powstrzyma się od pomówień i plotkowania.

13

(820 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

janko2 napisał/a:

Mamy nowe stawki za wywóz śmieci, obecniebędziemy płacić 7zł za osobę oraz musimy zakupić worki na mokre. Brak pośrednika tj. firmy Remondis.
Pytanie: Czy można uznać to za sukces czy raczej porażkę naszych Radnych?

To zależy od punktu widzenia. Radni reprezentujący Stowarzyszenie Nasza Gmina od pierwszych chwil związanych z dyskusją nad funkcjonowaniem nowego systemu gospodarki odpadami oraz opłatami uwzględniających koszty zagospodarowania tych odpadów zgłaszali swoje uwagi i propozycje, które większością głosów zostały odrzucone. Wszystko dostępne pod linkiem:
http://www.sng.org.pl/index.php?option= … Itemid=141
Apel mieszkańców Gminy Porąbka do Rady Gminy o wprowadzenie systemu opłat uwzględniającego rzeczywiste koszty zagospodarowania odpadów oraz możliwości finansowe mieszkańców to inicjatywa SNG, czyli także konkretnej grupy radnych. Apel zakończył się sukcesem - cena odbioru odpadów komunalnych spadła o 1 zł., do 7 zł/osoby.
http://www.sng.org.pl/index.php?option= … Itemid=122
Jest to wymierny sukces tej części Rady Gminy Porąbka, która interesuje się problemem i dostrzega możliwości poprawy tego, co wcześniej uchwaliła milcząca większość RG. Nie podejrzewam, aby owa większość poczytywała sobie za porażkę obniżenie kosztów odbioru odpadów komunalnych. Podejrzewam jednak, że gdyby wszyscy radni należycie zainteresowali się treścią uchwał dot. gospodarki odpadami oraz SIWZ cena 7 zł mogłaby zostać uchwalona jeszcze przed wakacjami.
Przypomnę jeszcze, że SNG proponuje za wywóz odpadów komunalnych  6 zł/osoby,co jest realne i możliwe. NA razie wniosek radnego Pana Ignacego Kocemby nie znalazł poparcia i zrozumienia odpowiedniej ilości radnych, bo nie podejrzewam, że radni przeciwni propozycji podnieśli ręce na nie tylko ze względu na osobę, która wniosek zaproponowała.

14

(683 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

OTK2014 napisał/a:

Dobrze oczywiście ważne kto był, ale ja nadal nie mam odpowiedzi na pytanie z jakiego powodu z orszaku wycofała się nasza szkoła podstawowa, a nawet wszystkie szkoły? Dlaczego w Porąbce w ogóle o orszaku nie było ogłoszeń z ambony i w Kobiernicach chyb a w ogóle?

Do dnia 2 stycznia 2014 roku - czwartek - wszystkie zgłoszone wcześniej szkoły i organizacje deklarowały gotowość uczestniczenia w II Orszaku 'Trzech Króli Gminy Porąbka. Dnia 3 stycznia 2014 roku - piątek - na trzy dni przed Orszakiem wspomniane szkoły i organizacje wycofały się z uczestniczenia w Orszaku. Organizatorom Orszaku do dziś nie są znane powody tej decyzji.

15

(732 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Sąd w Żywcu Wydział IV Pracy po zakończeniu procesu wydał wyrok, który przywraca mnie do pracy w Publicznym Gimnazjum im. Jana Pawła II w Porąbce na dotychczasowe stanowisko na warunkach pracy i płacy sprzed zwolnienia. Więcej szczegółów podam po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia do wyroku.

16

(683 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

MIESZKAŃCY GMINY PORĄBKA

Zapraszamy do udziału w II GMINNYM ORSZAKU TRZECH KRÓLI Gminy Porąbka
w CZAŃCU.

Bujaków, Czaniec, Kobiernice, Porąbka.

Orszak rozpocznie się w dniu 6 stycznia 2014 o godz.11.45 po mszy św. (godz. 10 45) w kościele parafialnym p.w. św. Bartłomieja w Czańcu.

Przed mszą uczestnicy zostaną ubrani w odpowiednie stroje oraz zaopatrzeni w korony oraz śpiewniki. Jeszcze w trakcie mszy organizatorzy poinformują o właściwym ustawieniu uczestników i skierują na miejsce rozpoczęcia Orszaku. Właściwe przygotowania do Orszaku rozpoczną się około godz. 11.30 wg poniższego układu. Po wyjściu z kościoła rozdane zostaną kolorowe tarcze, włócznie, miecze.
Liczymy na liczny udział we wspólnym kolędowaniu – rodziny z dziećmi, młodzież oazową, koła gospodyń wiejskich, i organizacje działające na terenie Gminy. Jesteśmy już wdzięczni wszystkim, którzy włączyli się w to piękne dzieło. To wasze otwarte serca idą dla Jezusa. Z pokorą chcemy pokłonić się naszemu Panu i Zbawcy. Co więcej  – CZYNIMY TO RADOŚNIE.

Dla Każdego, kto chce oddać chwałę Nowo-narodzonemu Jezusowi, w naszym Orszaku miejsce się znajdzie

Zapewniamy piękne przeżycia duchowe i słodkie niespodzianki.

Stwórzmy kolorowy korowód króli, rycerzy, dwórek, aniołów, pastuszków, diabłów,… itp. Tym okażemy naszą wspólnotę parafialną i więź gminną.

Organizatorzy

Więcej informacje o Orszaku Trzech Króli - http://orszak.org/porabka/ oraz
http://www.sng.org.pl/index.php?option= … Itemid=171

17

(683 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

W imieniu wszystkich członków Stowarzyszenia Nasza Gmina życzę czytelnikom i uczestnikom czanieckiego forum WESOŁYCH ŚWIĄT

18

(820 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Wloscianin napisał/a:

Zenonie, z całym szacunkiem. Już wiele razy zadawałem pytania dotyczące wypowiedzi w sprawie śmieciowej członków SNG. Bardzo proszę, przedstaw konkretny plan SNG mający na celu obniżkę opłat i napisz konkretnie ile wg SNG mamy płacić. Tak punkt po punkcie, bez retoryki:)

Odpowiedź  na Portalu SNG pod linkiem http://www.sng.org.pl/index.php?option= … Itemid=141

SNG uważa, że opłata za wywóz odpadów komunalnych może wynosić 6 zł od mieszkańca, przy założeniu, że mieszkańcy sami zaopatrują się w worki. Dotychczas udało się obniżyć opłatę do 7 zł – wniosek radnego Pana Ignacego Kocemba. To pierwszy krok. Liczymy, że aktualna Rada Gminy Porąbka dojrzeje do kolejnego obniżenia ceny wywozu odpadów komunalnych. A wszystko to dzięki Apelowi mieszkańców Gminy Porąbka do Rady Gminy o wprowadzenie systemu opłat uwzględniającego rzeczywiste koszty zagospodarowania odpadów oraz możliwości finansowe mieszkańców, który pomimo tego, że utknął w zamrażarce Przewodniczącego Rady Gminy Pana Tadeusza Wawaka, to dzięki radnemu Kocemba  odniósł pierwszy pozytywny skutek

19

(48 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

galler napisał/a:

Galler wrócił smile Jak wyjeżdżałem chciałem poznać autora pomysłu wyłączania świateł nocą. Długo mnie nie było ale widzę, że ten geniusz nie został zdekonspirowany.

Dotychczasowe zmagania związane ze zbyt późnym włączaniem i zbyt wczesnym wyłączaniem świateł opisane zostały na Portalu SNG pt.: Czasowe wyłączanie oświetlenia ulicznego - nowe fakty

http://www.sng.org.pl/index.php?option= … Itemid=141

Temat jeszcze się nie zakończył, o szczegółach każdy dowie się z Portalu SNG.

20

(820 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

jorgus napisał/a:

Po sprawdzeniu numeru telefonu okazało się że w sprawie późniejszego odbioru popiołu dzwoniono od pana Pardeli. Przepraszam za niefortunne oskarżenie pracownika firmy Remondis.

To tłumaczy tylko tyle, że podwykonawca odpowiedzialny za odbiór odpadów komunalnych nadal nie radzi sobie z przyjętą na siebie rolą. Nie zmienia to faktu, że na najbliższej odpowiedniej komisji SNG będzie w imieniu mieszkańców dociekać ich praw.

21

(820 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Na ul. Wielka Puszcza samochód się pojawił. Jeśli więc gdzie indziej nie dotarł, to możliwe, że jest to przypadkowe przeoczenie. Jednak reakcja pracownika firmy Remondis jest moim zdaniem niedopuszczalna. W listopadzie odbędzie się posiedzenie komisji, na której omawiane będą aktualne problemy z odbiorem odpadów komunalnych. Przedstawiciele SNG będą zadawać pytania w kontekście zbliżającego się nowego przetargu na odbiór odpadów. Nie zapomnimy o problemie jaki spotkał internautę jorgusia.

22

(521 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

gminniak napisał/a:

Czy Pani Ala została wreszcie zaprzysiężona? Bo tu już prawie sześć tygodni od wygranej w wyborach.

Owszem, stało się to 16 października 2013 roku podczas uroczystej Sesji Rady Gminy Porąbka, 38 dni po wyborach uzupełniających do Rady gminy Porąbka.
http://www.sng.org.pl/index.php?option= … Itemid=134

23

(820 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

kamila napisał/a:

A jak wygląda rzeczywistość.

Ze strony Ministerstwa Środowiska:
(…)
Podział na frakcje suchą i mokrą może być w regulaminie ukształtowany w różny sposób.
I tak frakcja „sucha” może być klasyfikowana, w zależności od składu morfologicznego jako odpad o kodzie 15 01 06 – zmieszane odpady opakowaniowe, bądź 20 01 99 – inne niewymienione frakcje zbierane w sposób selektywny. Przy takim oddzieleniu frakcji suchej frakcja „mokra” zdecydowanie powinna być sklasyfikowana jako odpad o kodzie 20 03 01.
W innym przypadku, frakcja mokra może obejmować wyłącznie odpady kuchenne ulegające biodegradacji, wówczas jest ona klasyfikowana jako odpad o kodzie 20 01 08, natomiast frakcja „sucha” będzie obejmowała wszystkie pozostałe rodzaje odpadów, wówczas powinna ona mieć przypisany kod 20 03 01.
Czego dowodzą powyższe przykłady? Jeśli się mylę, proszę o sprostowanie.

W pierwszym przypadku frakcja „sucha” o kodzie 15 01 06 to zmieszane odpady opakowaniowe, czyli nieposegregowane. Frakcja „mokra” wówczas przyjmuje kod 20 03 01 – niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne. W obu przypadkach mamy do czynienia z odpadami nieposegregowanymi,  o czym SNG informuje od dawna. W GP naszym zdaniem nie segregujemy śmieci.

W drugim przypadku jest podobnie. Jeśli „mokre” przyjmą kod 20 01 08 - odpady kuchenne ulegające biodegradacji, to frakcja „sucha”, o kodzie 20 03 01 - niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne jest tylko potwierdzeniem naszej tezy.

Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 27 września 2001 r. w sprawie katalogu odpadów poniżej.

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? … 0011121206

24

(569 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Dobrze, że na forum udziela się Zenon, który porusza sprawy niezwykle ważne, a przy okazji trudne. Lecz niezłomnie tłumaczy nam, gdzie są standardy, do których w GP trzeba równać.

25

(141 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Zapewniam kolegę gminniaka, że działalność SNG zawsze odbywa się w granicach i na podstawie prawa. Brak możliwości szybkiego zakończenia podjętych tematów nie wynika z naszej niechęci lub opieszałości, lecz z szeregu przeszkód sztucznie piętrzonych przed SNG. Poza tym proszę pamiętać, że Portal SNG jest tablicą informacyjną, na której zamieszczamy nie tylko treści skrzętnie ukrywane przed opinią publiczną, ale również informacje, które mogą ułatwić codzienne życie mieszkańcom gminy. Zachęcamy wszystkich do wzięcia swoich spraw w swoje ręce, do skutecznej walki o swoje interesy. Ale to mieszkańcy muszą chcieć walczyć, SNG niczego za nikogo nie zrobi.