76

(820 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Drogi Panie Piotrze, dobrze, że znów jest Pan z nami, warto rozmawiać. 23 marca 2013 roku napisał Pan:

Wloscianin napisał/a:

Opłatę śmieciową wprowadziło 25 z 27 krajów UE. Będąc w wielu z tych krajów przyglądałem się jak to działa. Najbardziej "dotkliwe" było w Austrii. Na campingach stało 8 pojemników. Idąc wyrzucić śmieci, trzeba było pojedyńczo wyciągać śmieci z worka i wkładać do odpowiedniego pojemnika. Na campingi wozimy 3 pojemniki na śmieci, w Austrii trzeba byłoby zastawić nimi przedsionek.
Fakt, w domu mamy takich pojemników 7:)

3 lipca 2013 roku zmienił Pan zdanie na:

Wloscianin napisał/a:

To straszne, że zamiast ośmiu pojemników będę miał trzy! Najgorsze jest jednak to, że w naszej gminie system zadziałał wzorcowo, jak tu żyć Zenonie, jak tu żyć:(

Z jednej strony to dobrze, że nie przywiązuje się Pan nierozerwalną więzią do swoich poglądów, lecz potrafi je ewolucyjnie dopracować. Jednak dostrzegam zmiany na gorsze. Z ośmiu pojemników, czyli najtańszej, darmowej segregacji u źródła zdegradował Pan swój zmysł proekologiczny do trzech pojemników tak, jak UG za zgodą RG nakazał. Tym samym napędza Pan mechanizmy sortowni, która jako nowoczesna myśl techniczna posegreguje to, co my – mieszkańcy zmieszamy w workach. A na domiar złego zapłaci Pan i pozostali mieszkańcy gminy za prąd, smary, części zamienne, pracowników obsługi, konserwatorów, kierowców, administrację i całą rzeszę pozostałych fachowców po to, by ZGO w BB osiągnęło rentowność na poziomie 5 – 6 %.

W swoim niewątpliwym poczuciu sprawiedliwości z pewnością dostrzega Pan absurdalność w ustawicznym i uciążliwym drenowaniu kieszeni mieszkańców. Wywożąc odpady komunalne do ZGO płacimy podwójnie. Po raz pierwszy za odbiór: 160 zł za tonę „posegregowaną” jak UG narzucił – suche, mokre, szkło i popiół – proszę znaleźć przepisy ustawy, które dzielą odpady komunalne na takie frakcje. Podpowiadam – nie ma takich przepisów, 260 zł za nieposegregowane. Po raz drugi zostajemy zwiedzeni, gdy to ZGO sprzeda posortowane przez siebie surowce wtórne, a nie UG Porąbka. To ZGO zarobi na sprzedaży surowców wtórnych i tak naprawdę to ZGO zarobi za mieszkańców. To właśnie na to składamy się co miesiąc w wysokości 8 i 16 zł i właśnie dlatego Klub Parlamentarny PIS skierował ustawę o utrzymaniu czystości w gminach do Trybunału Konstytucyjnego, a Stowarzyszenie Nasza Gmina zbiera podpisy pod Apelem do RG Porąbka o zmianę sposobu naliczania opłaty i stawek za gospodarowanie odpadami.

77

(820 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

rodzic napisał/a:

Czy ktoś zauważa w tej ulotce zapisy, które mogą budzić wątpliwości?

Mam dwie wątpliwości.
1)    O ile mnie pamięć nie myli za pojemniki na odpady komunalne uważa się kontenery, kubły i worki foliowe. W Regulaminie utrzymania czystości porządku w gminie czytam, co następuje:
Rozdział 1.
Wymagania w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie nieruchomości
§ 1.
Powstające na terenie nieruchomości odpady komunalne należy zbierać i gromadzić w sposób selektywny.
Przed zgromadzeniem odpadów komunalnych w pojemnikach, workach lub w wydzielonych miejscach na terenie nieruchomości należy je poddać segregacji mającej na celu oddzielne gromadzenie:
•    przeterminowanych leków i chemikaliów,
•    zużytych baterii i akumulatorów,
•    zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego,
•    mebli i innych odpadów wielkogabarytowych,
•    odpadów budowlanych i rozbiórkowych,
•    zużytych opon,
•    odpadów biodegradowalnych (tzw. mokrych) - obejmujących: odpady zielone, odpady komunalne ulegające biodegradacji, w tym odpady opakowaniowe ulegające biodegradacji,
•    odpadów surowcowych (tzw. suchych) - obejmujących: papier, metal, tworzywa sztuczne i opakowania

•    wielomateriałowe,
•    szkła,
•    popiołu.

Rozdział 2.
Rodzaje i minimalna pojemność pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na
terenie nieruchomości i na drogach publicznych oraz warunki rozmieszczania tych pojemników i ich
utrzymania w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym
§ 4.
Ustala się następujące rodzaje pojemników, z zastrzeżeniem ust. 4, przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości oraz na drogach publicznych:
pojemnik z tworzywa sztucznego lub metalowy o pojemności 0,055 m3 (55 litrów),
pojemnik z tworzywa sztucznego lub metalowy o pojemności 0,06 m3 (60 litrów),
pojemnik z tworzywa sztucznego lub metalowy o pojemności 0,08 m3 (80 litrów),
pojemnik z tworzywa sztucznego lub metalowy o pojemności 0,11 m3 (110 litrów),
pojemnik z tworzywa sztucznego lub metalowy o pojemności 0,12 m3 (120 litrów),
pojemnik z tworzywa sztucznego lub metalowy o pojemności 0,24 m3 (240 litrów),
pojemnik z tworzywa sztucznego lub metalowy o pojemności 1,1 m3 (1100 litrów),
kontener o pojemności 1,5 m3,
kontener o pojemności 5,0 m3,
kontener o pojemności 7,0 m3,
kontener o pojemności 10,0 m3,
kosze uliczne o pojemności od 0,01 m3 do 0,07 m3 (od 10 do 70 litrów).
2. Pojemniki rozmieszcza się na terenie nieruchomości, której służą.
3. Pojemniki poddaje się obligatoryjnemu czyszczeniu i myciu, nie rzadziej niż 1 raz na 3 miesiące oraz naprawie lub konserwacji, nie rzadziej niż 1 raz na rok.
4. Pojemniki muszą spełniać wymagania określone w specyfikacji istotnych warunków zamówienia.
5. Dopuszcza się stosowanie worków o pojemności dostosowanej do ilości i rodzaju odpadów, przy czym
odpady biodegradowalne (tzw. mokre) winny być gromadzone w workach wykonach z materiałów ulegających biodegradacji.

Rozumiem więc, że kubły - pojemniki, które aktualnie są w moim posiadaniu powinny być wykorzystane do selektywnej zbiórki np. frakcji suchej i szkła. Zwłaszcza, że podstawowym pojemnikiem jest pojemnik z tworzywa sztucznego, a worki dopuszcza się do użytkowania. Jednak w ulotce  firmy REMONDIS jest napisane, że:

Pojemniki (własność właścicieli posesji) przeznaczone są na popiół”. Wnioskuję z tego, że frakcję suchą i szkło mogę gromadzić tylko w workach. To budzi moje wątpliwości, bo co, jeśli będę je chciał zbierać w plastikowych kubłach? Czy wtedy odpady nie zostaną odebrane?

Właściciele nieruchomości, którzy w złożonych do Gminy deklaracjach nie zadeklarowali selektywnej zbiórki odpadów gromadzą zmieszane odpady komunalne w pojemnikach – tyle ulotka. Czy to oznacza, że w pojemnikach mogę gromadzić tylko odpady zmieszane? Ale ja nadal chcę szkło gromadzić w plastikowym kuble. Co się stanie przy odbiorze?

2)    Kolejną wątpliwość wzbudza zapis z ulotki: „W przypadku złego wysegregowania odpadów Wykonawca pozostawia odpady bez odbioru z informacją dla właściciela nieruchomości o konieczności ich posegregowania i odbiera je w terminie kolejnego odbioru zgodnie z harmonogramem (pod warunkiem ich prawidłowego posegregowania)”.
Regulamin utrzymania czystości porządku w gminie:
§ 10.
Od właścicieli nieruchomości będzie odbierana każda ilość odpadów komunalnych.

Nie znalazłem w Regulaminie zapisów, na podstawie których firma wybrana przez Gminę Porąbka w przetargu do odbioru odpadów komunalnych ma prawo do pozostawienia odpadów w udostępnionych w „pojemnikach przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych, na czas odbierania tych odpadów, w szczególności poprzez ich wystawienie poza teren nieruchomości, w miejsce umożliwiające swobodny do nich dojazd specjalistycznym pojazdom – pojazdom z zabudową bezpyłową (tzw. śmieciarkom), hakowcom itp.”.

Możliwe, że Regulamin przeczytałem nieuważnie.

78

(521 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

Zenon napisał/a:

Sentencja
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Michalik Sędziowie Sędzia WSA Teresa Kurcyusz-Furmanik Sędzia WSA Andrzej Matan (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Agnieszka Rogowska-Bil po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 maja 2013 r. sprawy ze skargi S. N. na uchwałę Rady Gminy P. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie wygaśnięcia mandatu oddala skargę.

Czy to oznacza, że Przewodniczący Rady Gminy Pan Tadeusz Wawak zataja przez radnymi i mieszkańcami gminy tę wiadomość? Wyrok WSA w Gliwicach zapadł 10 maja 2013 roku, czyli ponad miesiąc temu. 27 maja i 6 czerwca roku bieżącego obradowały połączone komisje. Nie przypominam sobie, aby taka wiadomość - pozytywna dla Rady Gminy została przekazana, a jestem stałym gościem podczas tych obrad.

79

(667 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Zenon napisał/a:

I niech mi nikt nie mówi, że w umowie do drugiej uchwały jest to pomyłka. Jeżeli jest to i tak świadczyć to może wyłącznie o tym jakie są faktyczne intencje wójta.
Dlatego właśnie sądzę, że GUSGATE nadal trwa.

Brzmi to wyjątkowo ciekawie. Pozwolę zacytować w całości niektóre zapisy umowy zawartej pomiędzy Powiatem bielskim reprezentowanym przez Starostę Pana Andrzeja Płonkę, a Gminą Porąbka reprezentowaną przez wójta Pana Czesława Bułkę:
§1
Przedmiotem umowy jest udzielenie przez Gminę w 2013 roku pomocy finansowej Powiatowi w formie dotacji celowej na wykonanie zadania dotyczącego przebudowy drogi powiatowej nr 4479S Czaniec – Roczyny – Andrychów w miejscowości Czaniec”.

300.000 zł ma popłynąć do Powiatu jako finansowe wsparcie w przebudowę drogi powiatowej. Jednak dalej czytamy…

2. Kwota, o której mowa w ust. 1 stanowić będzie przynależny gminie udział w wydatkach finansowych ponoszonych przez Powiat w formie rekompensaty, w związku ze świadczeniem usług przewozowych w zakresie publicznego transportu zbiorowego na terenie Powiatu Bielskiego przez Operatora”.

Tyle umowa. W projekcie uchwały nr XXIX Rady Gminy Porąbka z dnia 20 czerwca 2013 roku w §2 widnieje jednak: „Pomoc finansowa w formie dotacji celowej, przeznaczona jest na przebudowę drogi powiatowej nr 4479S Czaniec – Roczyny – Andrychów w miejscowości Czaniec”.

Czy wszyscy radni wiedzą nad czym będą debatować i co głosować? Czy możliwe tłumaczenia o pomyłce w tekście w pkt. 2, §1 Umowy są na tyle wiarygodne, że do przyjęcia, czy w ten, dość bezczelny sposób próbuje się przetransferować 416,503.00 zł, czyli kwotę zbliżoną do tej, o jaką wnioskował Powiat przy uruchomieniu komunikacji publicznej na trasach Kęty – Porąbka, Kęty – Wielka Puszcza, Kęty – Kobiernice? Czy taka kwota przewidziana jest w budżecie gminy na 2013 rok?

http://www.sng.org.pl/index.php?option= … Itemid=141

Jestem przekonany, że na najbliższych posiedzeniach komisji uzyskamy odpowiedzi na te i inne rodzące się pytania.

80

(820 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

kamila napisał/a:

"Po co segregować, jak wszystko wrzucą do jednej śmieciarki?" Wyjaśniamy, jak to działa.
Jeden z naszych czytelników przysłał na Alert24 link do filmu pokazującego, jak wygląda segregowanie śmieci w Polsce. Na nagraniu widać, jak odpady z trzech różnych pojemników trafiają do jednej śmieciarki.

Co pewien czas kamila – niektórzy twierdzą, że to urzędniczka gminna, lecz nie ma co do tego pewności, ostrzeliwuje przedstawicieli odmiennego od swojego światopoglądu smaczkami jak powyżej. W nadziei, jak mniemam, że szczury pochowają się gdzieś między śmieciami i za pośrednictwem firmy Remondis odwiezione zostaną w nieznaną drogę bez powrotu.

Kamila właśnie próbuje przekonać czytelników, że segregowanie odpadów komunalnych nie ma żadnego sensu, gdyż wzorem Bydgoszczy i tak zawartość różnych pojemników trafi do jednej przyczepy, co „jest jak najbardziej prawidłowe”.

No cóż, mam swoje obawy, co do słuszności tej opinii. W ustawie z dnia 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w rozdziale 4d – Kary pieniężne czytam: „Art. 9x. 1. Przedsiębiorca odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, który:

2) miesza selektywnie zebrane odpady komunalne ze zmieszanymi odpadami komunalnymi – podlega karze pieniężnej w wysokości od
10 000 zł do 50 000 zł”.

Poza tym, powtarzać należy do znudzenia, że gminy: „ustanawiają selektywne zbieranie odpadów komunalnych obejmujące co najmniej następujące frakcje odpadów: papieru, metalu, tworzywa sztucznego, szkła i opakowań wielomateriałowych oraz odpadów komunalnych ulegających biodegradacji, w tym odpadów opakowaniowych ulegających biodegradacji”.

System przygotowany przez UG i przegłosowany przez RG jest niezgodny z ustawą.

Straszenie mieszkańców odpowiedzialnością z paragrafów kks  jest kontynuacją wcześniejszego straszenia  paragrafem 233 kk, który przez RIO został uchylony. Otwiera to okno możliwości dla SNG na wystosowanie kolejnego wniosku o wydanie rozstrzygnięcia nadzorczego przez odpowiednie instytucje.

SNG ustami swoich przedstawicieli już wielokrotnie udowodniło na łamach czanieckiego forum, że w swoich opiniach się nie myli. Wielka szkoda, że UGP nie zamierza czerpać korzyści z dobrych rad, a nadal serwuje mieszkańcom złe prawo. Jesteśmy przekonani, że mieszkańcy potrafią dostrzec, kto tak naprawdę stoi na straży ich interesów i w odpowiednim momencie dadzą temu wyraz.

81

(29 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

Całości obrazu dopełnia efekt przebudowy drogi powiatowej S4480 ul. Wielka Puszcza w Porąbce. Wszystkie trzy drogi mają jeden wspólny mianownik - fuszerka. Osobiście bardzo chciałbym się mylić w swoich osądach, dla dobra "inwestycji". Zaciekawia mnie jeszcze poziom propagandy, który każe wierzyć mieszkańcom gminy, że budowa chodnika jest sama w sobie tak nieoceniona, że podwyższa poziom życia i atrakcyjność Gminy Porąbka.  We wniosku Komisji Rewizyjnej GP o absolutorium dla wójta gminy można w pkt. 5 przeczytać: "Wzmocnienie konkurencyjności Gminy Porąbka poprzez budowę chodnika Porąbka Centrum - Wielka Puszcza" oraz "Poprawa jakości życia i wzrost atrakcyjności Gminy Porąbka poprzez udowę chodnika w Kobiernicach"

No cóż, budowa chodnika w Porąbce ma wzmocnić konkurencyjność gminy z... kim, czym? Główną funkcją chodnika jest zapewnienie bezpiecznej i wygodnej komunikacji pieszym i oddzielenie ich od komunikacji  na drodze. Od piętnastu lat, czyli od momentu, kiedy zamieszkałem w Porąbce słyszę o budowie chodnika przy ulicy Wielka Puszcza. Po tym okresie został zbudowany chodnik na długości około 300 metrów, co, jak rozumiem ma być konkurencją dla sąsiednich gmin, gdzie chodników tyle, ile dróg kołowych. Gdzie tu konkurencja?

Czy poprawia się bezpieczeństwo i jakość życia jeśli idąc trotuarem mam okazję potknąć się o wystające studzienki, wyrżnąć głową o słup stojący prawie na środku chodnika lub martwić się, czy mur oporowy niebezpiecznie przechylający się od skarpy runie na mnie, czy na kogoś innego? To raczej nie wzmacnia mojego poczucia bezpieczeństwa.

Usterek i felerów jest znacznie więcej. Kto nie wierzy niech przyjedzie. Mieszkańcom Kobiernic można powoli zazdrościć, że chodnika nie mają. Przypuszczalnie po fali konstruktywnej krytyki chodnik przy ul. Centralnej pozbawiony będzie wad.

82

(521 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

Jak honorowo postępuje się w przypadkach podobnych do wpadki radnego Sławomira N. uczą nas w sąsiedniej gminie, gdzie 7 lipca odbędą się wybory uzupełniające do Rady Gminy Czernichów. Szczegóły w artykule z 29 maja 2013 roku zamieszczonym w Kronice Breskidzkiej. Nic tylko brać przykład.

83

(820 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Pisałem o tym 17 maja 2013 roku. Zacytuję po raz trzeci.

http://finanse.wp.pl/kat,104132,title,G … zytajdalej
"Tymczasem niektóre gminy w ankietach żądają dodatkowych informacji, jak PESEL, adresy e-mail, numery telefonów, a nawet informacje o stopniu pokrewieństwa”. To opinia GIODO.

Decyzja w sprawie ewentualnego uchylenia uchwały GP o gospodarce odpadami komunalnymi należy do wojewody śląskiego

84

(569 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Potwierdzam. W załączniku zamieściłem opisywaną stronę. Od 10 maja 2013 roku dane są i jednocześnie nie są udostępnione. Szczegółów publikacji brak, "Wszystkie zmiany" łączą z pustą kartą. To stan na 28 maja 2013 roku.

Chętnie poznam wykaz Zenonie. Wiem jedno, mnie żadnych taryf ulgowych nie przyznano.

85

(667 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Piotr Dusza napisał/a:

Proszę Państwa radnych o skany tego dokumentu to wstawimy na stronę SNG

Przyłączam się do prośby. Warto, by mieszkańcy gminy mogli w spokoju zapoznać się z treścią dokumentów.

86

(820 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

wieszczu napisał/a:

Czy ktoś może potwierdzić, że szanowny wójt Czesław raczył spóźnić się na spotkanie, nie było na nim radnych, a w sprawie śmieci raczył był wójt Czesław powiedzieć, że mieszkańcy mogą sami sprzedawać surowce wtórne i dzięki temu pomniejszyć opłatę śmieciową?

Na zebranie wiejskie w dniu 19 maja 2013 roku wójt GP Pan Czesław Buka spóźnił się kilkadziesiąt minut, czym nie zasłużył sobie na pochwałę zebranych mieszkańców. Spośród czterech radnych sołectwa Porąbka na zebranie przybył tylko Przewodniczący RG Pan Tadeusz Wawak.
W części dotyczącej uchwały o zagospodarowaniu odpadów komunalnych z ust wójta padły słowa, które  w pewnymj momencie brzmiały tak: ZGO w BB to bardzo nowoczesne składowisko śmieci, które sobie z każdym rodzajem śmieci poradzi, wszystko oddziela  i generalnie ZGO nie jest zainteresowane segregowaniem śmieci, bo sobie samo posegreguje lepiej niż mieszkańcy. Pan Prezydent BB wymyślił segregowanie na suche, mokre, popiół, pety i szkło.

W przypadku nie złożenia deklaracji  lub braku ustalonych wpłat organem egzekucyjnym jest wójt, który będzie się musiał sądzić przez półtora roku zanim się sprawa skończy, a śmieci muszą się zbilansować. Jeżeli jakiś mieszkaniec będzie chciał mieć zysk ze śmieci, może sobie je sam sprzedać, ale cena 8 i 16 zł nie zmienia się.

Tak to mniej więcej zostało powiedziane.

Wszystkie opinie związane z karami za nie złożenie deklarcji są tylko opiniami głoszących je osób. Nie ma takiej podstawy prawnej i warto raz na zawsze przyjąć to do wiadomości.

87

(820 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Drogi Panie Piotrze, uprzejmie proszę czytać uważnie wypowiedzi.  Z nich dowie się Pan, że mandatami straszą w Gdańsku, a w Porąbce pytają na jakiej podstawie straszą. Jeśli Pan to wie, proszę zacytować odpowiedni paragraf z ustawy.  W Rudzie Śląskiej śmieci nie zostaną z posesji odebrane, a w Porąbce znów pytają na jakiej podstawie. Przecież po 1 lipca 2013 roku wszystkie odpady komunalne przechodzą na własność gminy.  Jeśli jest inaczej proszę zacytować stosowny przepis.

Kilka dni temu pisałem o nieprawidłowości dotyczące Deklaracji w sprawie opłaty za odpady komunalne.  Zacytuję ponownie:

http://finanse.wp.pl/kat,104132,title,G … zytajdalej
"Tymczasem niektóre gminy w ankietach żądają dodatkowych informacji, jak PESEL, adresy e-mail, numery telefonów, a nawet informacje o stopniu pokrewieństwa”. To opinia GIODO. Jeśli ma Pan inne opinie podważające to stanowisko proszę zacytować.

Ma Pan dostęp do Statutu SNG, to bez trudu znajdzie Pan informacje w Rozdziale III – Członkowie – ich prawa i obowiązki, § 12. Proszę wybaczyć mi szczerość, ale ma Pan marne szanse na zostanie członkiem SNG. Linku Panu nie podam, proszę się odrobiną wysilić.

Na koniec chcę jeszcze wyrazić zdziwienie na Pana słowa: „Trzeba wiedzieć co się robi, nie tylko wtedy gdy się organizuje taki protest, ale szczególnie gdy się do niego przyłącza. Protestowac zawsze można, nie ma w tym nic złego, ale obowiązek trzeba najpierw wykonać czyli kolejność powinna być taka, złożenie deklaracji a później protest:)”.

Nie mam pojęcia o jakiej organizacji protestu Pan pisze. Jeśli ma Pan na myśli Apel, to jego treść znajduje się na Portalu SNG. Nie spotkałem się jeszcze z nieprzychylną opinią na jego temat. Jeśli ma Pan na myśli oświadczenie osób prywatnych o tym, że nie będą składały Deklaracji z osobistych powodów, to pragnę podkreślić, że jest to prywatna sprawa każdego mieszkańca. Każdy ma prawo do własnych decyzji, z którymi nie musi się Pan zgadzać, ale warto je uszanować.

88

(820 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Wloscianin napisał/a:

Dusiu stać bo pewnie teraz prezes, chociaż tajny bo władz stowarzyszenia nigdzie nie znalazłem, może źle szukam.

Drogi Panie Piotrze, władze stowarzyszenia nie są tajne, źle Pan szuka. Ale życzę powodzenia.

Jeśli w tak energiczny i nieprzejednany sposób atakuje Pan nowopowstałe Stowarzyszenie Nasza Gmina, to w mojej opinii podyktowane jest to obawą przed skutecznością i zainteresowaniem jakie wzbudzamy. Proszę zauważyć, że nasz Portal http://www.sng.org.pl/ przyrównać można do tablicy ogłoszeń, gdzie umieszczamy nagrania z posiedzeń połączonych komisji i sesji, propozycje uchwał, sprawy zwykłych ludzi, które oburzają lub interesują.  Bierzemy pełną odpowiedzialność za umieszczoną treść.

Powyższe słowa proszę potraktować jako moje oświadczenie, czyli przekaz jednokierunkowy. Proszę mi wierzyć, że mam ogromne trudności w nawiązaniu konstruktywnego dialogu z kimś, kto pisze:

Wloscianin napisał/a:

A teraz do meritum! Zapłacicie z chłopem solidarnie ewentualne mandaty za ludzi czy nie?

Uważam, że meritum sprawy jest zupełnie inne. Niedoskonała ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach nabrała jeszcze bardziej niedoskonałego charakteru przez decyzje UG i RG. Decyzje te budzą ogromne kontrowersje wśród mieszkańców. Wiem co mówię, ludzie sami do mnie się zgłaszają, chcąc podpisać przygotowany przez SNG Apel.

Nieroztropnym byłoby lekceważenie Stowarzyszenia, które, proszę mi wierzyć nie jest organizacją prywatną radnego Ignacego Kocemby, a „organizacją nowego pokolenia apolityczną i neutralną wyznaniowo, które chce odważnie budować otwartą i nowoczesną Gminę. ” – to fragment Preambuły naszego Statutu.

Liczę na to, że każdy członek SNG w Pana oczach zasługuje na co najmniej taki sam szacunek, jak radny z prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne.

A to czy będziemy skuteczni w swoich działaniach zależy tylko od nas. Mam satysfakcję, że pewien "szum medialny", który zapoczątkowaliśmy w sprawie bariery architektonicznej przynosi rezultaty. Oto podjazd przy ul. Wielka Puszcza 25 jest dostosowywany do wyjazdu i wjazdu wózka inwalidzkiego. Czyli dało się.

89

(667 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

cieciola napisał/a:

A że koledzy chronią to spektakl trwa. Więc może  "rodzicu" wreszcie  napisz coś konkretnego, bo chyba wiesz coś więcej niż ja i wielu innych, a takie podpuszczanie to jest z poziomu tej dyrekcji. Karty na stół.

rodzic napisał/a:

Sprawa jest tak tajna, że nie czuję się kompetentny, by wysuwać się przed szereg. Ponoć w Urzędzie Gminy obowiązuje dyrektywa, żeby nikt pary z usta nie puszczał w sprawie gimnazjum w Porąbce. Wiem tylko tyle, że stanowisko w sprawie dyrekcji gimnazjum zajął kurator w Katowicach. Ale nie jestem pewien jakie to stanowisko i dlatego nic nie napiszę na pewno.

06 maja 2013 roku podczas posiedzenia połączonych komisji został poruszony następujący temat:
moje oświadczenie dot. zwolnienia bez okresu wypowiedzenia oraz wniosek Śląskiego Kuratora Oświaty o odwołania ze stanowiska dyrektora Gimnazjum w Porąbce Pani Anny Walusiak.

http://www.sng.org.pl/index.php?option= … Itemid=132

W załączniku poniżej treść pisma, na które powołuję się w oświadczeniu.

06 maja 2013 roku odbyło się posiedzenie połączonych komisji Rady Gminy Porąbka. Szczegółowa relacja z wydarzenia pod poniższym linkiem.

http://www.sng.org.pl/index.php?option= … Itemid=132

91

(820 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Stowarzyszenie Nasza Gmina od dawna zwraca uwagę na nieścisłości i nieprawidłowości dotyczące Deklaracji w sprawie opłaty za odpady komunalne, jaką do Urzędu Gminy mieszkańcy zostali zobowiązani złożyć do 30 kwietnia 2013 roku.

Jedna z wątpliwości została potwierdzona przez GIODO.

http://finanse.wp.pl/kat,104132,title,G … zytajdalej

"Tymczasem niektóre gminy w ankietach żądają dodatkowych informacji, jak PESEL, adresy e-mail, numery telefonów, a nawet informacje o stopniu pokrewieństwa. "

W przypadku Gminy Porąbka chodzi o podanie numeru telefonu.

92

(667 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Sytuacja, jaką władze gminy zgotowały Wojtkowi i jego najbliższym jest haniebna. Pamiętajmy, że każdego z nas może spotkać zdarzenie, które będzie wymagało interwencyjnej pomocy organów Gminy Porąbka. Czy możemy liczyć na taką pomoc? Wydaje się, że nie. Kiedy wreszcie w Gminie Porąbka zagości dialog pomiędzy organami gminy, a mieszkańcami?

93

(667 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

sąsiad napisał/a:

Jakaż to elita? Elita czego? Dawno nic nie pisałem ale się wkurzyłem. Pamiętacie, jak pojawiła się plotka, że będzie połączone gimnazjum w Porąbce z podstawówką obie panie dyrektorki przyprowadziły swoje "elity "na sesję. Panie dyrektorki trzęsły tyłkami, że stracą stołki więc zaciągnęły ludzi na posiedzenie. Naturalnie nic z tego nie wyszło. Czy teraz również zbiorą wszystkich nauczycieli z całej gminy i przyjdą na posiedzenie komisji? 
To będzie papierek lakmusowy co są warci nauczyciele. Tą będzie test dla elit.

Coś w tym jest. Dziś najbardziej aktywni są nauczyciele zwolnieni. Właśnie dlatego, że zostali zwolnieni. Na własnej skórze odczułem gniew organów władzy w sytuacji, kiedy otwarcie prezentowałem poglądy na funkcjonowanie gimnazjum. Poglądy jednoznacznie odbiegające od poglądów pracodawcy, za co dziś jestem w miejscu, w którym jestem. Ale wiecznie tak nie będzie.

W załączniku apel Głosu Nauczycielskiego w sprawie przyszłości  zawodowej i życiowej nauczycieli.

94

(667 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Przyjmując uchwałę RG może zaoszczędzić około 40.000 rocznie. Sprawę obniżenia dodatku mieszkaniowego dla nauczycieli ZNP i MKPOiW “Solidarność” opiniują negatywnie.
Mam inny pomysł na pozyskanie podobnej kwoty. Wystarczy wójtowi obniżyć uposażenie o 3.200 zł.

95

(521 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

Z całego serca życzyłbym sobie, aby UG na czele w wójtem Panem Czesławem Bułka, wspartym opiniami i interpretacjami prawnymi zatrudnianych przez siebie radców i kancelarii prawnych z taką mocą i determinacją bronił interesów każdego mieszkańca gminy, także moich, jak broni pozycji radnego, z którym łączy mnie tylko jedno – imię.

Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że na naszych oczach dokonuje się podział na mieszkańców równych i równiejszych. O  interesy niektórych walczy się tylko wtedy, gdy są to jednocześnie interesy organów władzy. A powyższej kwalifikacji dokonano w 2010 roku i wszyscy, którzy mieli czelność opowiedzieć się po stronie niewłaściwego kandydata na wójta - "szukającego dziury w całym" są dziś doświadczani działaniami z pogranicza prawa, w oparciu o bezpodstawne słowa, których znaczenie zależy od ust, z których padają.

Trudno również uwierzyć, że prawne haczyki, tak skrzętnie ukrywane, a wystawiane na stół w precyzyjnych momentach nie są dziełem przypadku, lecz misternie utkanym planem, którego celem jest obrona "nienagannej" opinii "układu hermetycznie zamkniętego", zwanego Rodzina Prawo Wspólnota. Jako przedstawiciel opcji stojącej w twardej opozycji wobec metod "układu" jestem idealnym przykładem kneblowania ust i krepowania rąk oraz łamania podstawowych, konstytucyjnych  praw obywatelskich.

96

(521 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

wieszczu napisał/a:

Czy istnieje nagranie z nadzwyczajnej Sesji RG? Chętnie posłucham, co do powiedzenia mają radni w tak kompromitującej nas sprawie wygaśnięcia mandatu radnego Sławomira N.

19 kwietnia 2013 roku w GOK w Porąbce podczas Nadzwyczajnej Sesji RG Porąbka pojawił się następujący temat: podjęcie uchwały w sprawie udzielenia odpowiedzi na skargę złożoną przez p. Sławomira Nalborczyka na Uchwałę Nr XXVI/249/2013 Rady Gminy Porąbka z dnia 27 marca 2013 r. w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego.

[video]https://www.youtube.com/watch?v=PkBGQzlSLJg[/video]

97

(521 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

Ignacy Kocemba napisał/a:

Jeżeli jest to możliwe proszę pana Sławomira Kubisia o umieszczenie na stronie nagrania z posiedzenia komisji odnoszącego się do tej kwestii.

[video]http://youtu.be/tjGXgDr50Z4[/video]

Nagrania z każdej Sesji RG oraz posiedzeń połączonych komisji można znaleźć pod adresem:
http://www.sng.org.pl/

99

(66 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

Wydawało mnie się, do dzisiejszego zebrania wiejskiego w Czańcu, że o uchwale związanej z gospodarowaniem odpadami komunalnymi wiem już bardzo dużo. Myliłem się. Niedzielne przedpołudnie spędzone w DK w Czańcu dostarczyło mi pokaźnej porcji nowej wiedzy. Najbardziej utkwiły w pamięci usilnie powtarzane słowa: „Na odpadach gminy nie mogą zarabiać.”

Nawet teraz pisząc te słowa trudno mi uwierzyć, że UGP (nie Urząd Gminy w Porąbce, jak to Pani Sołtys i Pan Sekretarz twierdzą) to proste zdanie prawdopodobnie zinterpretował na niekorzyść mieszkańców gminy. „Na odpadach gminy nie mogą zarabiać” – oczywiście, że nie. W mojej opinii opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie może zasilać budżetu GP. Całość kwoty pozyskanej z opłat ma pokryć koszty gospodarowania odpadami – odbiór, transport, przetwarzanie i administracja. Nie jest dodatkowym dochodem UG. Tak to rozumiem.
UGP razem z wójtem na spotkaniu wiejskim w Czańcu usilnie przekonywali mieszkańców, że nie warto selekcjonować odpadów komunalnych na szkło, papier, plastik, metal, czyli te surowce wtórne, za które w skupach można uzyskać pewną cenę, gdyż „Na odpadach gminy nie mogą zarabiać”. Ale to chyba nie jest prawda. Warunkiem koniecznym do ustalenia minimalnej wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi jest włączenie do systemu strumienia gotówki pozyskanej ze sprzedaży surowców wtórnych. Jeśli się mylę proszę o sprostowanie.

100

(820 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Zenon napisał/a:

Pan Jan Kowalski będąc właścicielem nieruchomości jest zobowiązany do złożenia deklaracji śmieciowej i zapłacić za śmieci. Takiego obowiązku nie ma FIRMA HANDLOWA ZARA Jan Kowalski jako, że ..... jest jednostką organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej - nie można jej uznać za właściciela nieruchomości.

Czyli łatwo wyobrazić sobie sytuację następującą: firma budowlana wykonuje zmianę elewacji budynku mieszkalnego, podczas prac powstają odpady komunalne, których właściciel firmy nie zabiera ze sobą i nie zawozi na teren nieruchomości, której jest właścicielem, tylko zostawia na terenie nieruchomości, na której dokonuje remontu. Odpadami zajmuje się inwestor i w ramach comiesięcznej opłaty wystawia przed bramę, dzięki czemu właścicielem odpadów staje się UGP. To znaczyłoby, że w określonej branży może powstać sytuacja, gdzie firmy nigdy nie będą generowały odpadów, a w konsekwencji nie będą musiały płacić za ich odbiór. Z tej przyczyny nie wnoszą swego finansowego wkładu do całego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, który staje się coraz trudniejszy do zbilansowania.