51

(683 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Piotr Dusza napisał/a:

Jeżeli wójt zgodnie z prawem wykona i ogłosi konsultacje społeczne nad projektem prawa miejscowego to tak właśnie się to odbywa. Zbieramy się i analizujemy. (

Zgodność z prawem warunkowana jest poniższą uchwałą z 8 listopada 2010 roku. Nie przypominam sobie, aby WGP od 2010 roku do dziś kiedykolwiek zrealizował ten akt prawa miejscowego. W załączniku treśc uchwały

Statut Stowarzyszenia Nasza Gmina:
§ 35.
1.    Do zaciągania zobowiązań majątkowych oraz reprezentowania Stowarzyszenia na zewnątrz upoważnionych jest dwóch członków Zarządu działających łącznie, w tym Prezes lub Wiceprezes Zarządu.
Oznacza to w praktyce, że pod wszystkimi pismami kierowanymi ze strony SNG podpisuje się Prezes i Wiceprezes.

Jeśli opinie i wnioski Stowarzyszenia zgłaszane np. podczas posiedzeń połączonych komisji nie spotykają się ze zrozumieniem, a zwłaszcza z brakiem reakcji realizujemy odpowiednią ścieżkę postępowania administracyjnego. Działamy więc tylko i wyłącznie na podstawie i w granicach prawa. Jesteśmy gronem osób, które zna prawo, wie jak powinno funkcjonować, a przy okazji jesteśmy konsekwentni w swych działaniach. W przypadku lekceważenia naszych uwag, wniosków, rozstrzygnięć nadzorczych lub wezwań do usunięcia naruszeń prawa należy się liczyć z odwołaniami i skargami do jednostek nadrzędnych – zawsze zgodnie z prawem. Dotychczas i WSA, i RIO zgodnie z prawem zawsze odpowiadają w ustawowym terminie, potwierdzając stanowisko Stowarzyszenia.

Drogi Panie Piotrze, uprzejmie proszę o nieobwinianie Stowarzyszenia Nasza Gmina o działania niegodne lub niezgodne z prawem. Dialog społeczny jest procesem, w którym biorą udział najmniej dwie strony. W przypadku GP bardzo często prowadzony jest monolog. Stanowiska i argumenty SNG odbijają się od muru niechęci i niezrozumienia ze strony UGP, a nawet jeśli ważna dla nas sprawa wejdzie pod obrady RGP, to i tak większością głosów radnych zostaje zlekceważona. Siła SNG polega na wiedzy, dzięki której dochodzimy swoich praw, praw mieszkańców i praw Stowarzyszenia. I konsekwencja będzie naszym znakiem rozpoznawczym, niezależnie od tego, czy to się Panu podoba, czy nie. I proszę przyjąć do wiadomości, że w wielu poruszanych przez nas kwestiach stroną naruszającą prawo jest UGP lub kierownik JST. Wszystkie dokumenty na ten temat może Pan znaleźć na Portalu SNG.

Drogi Panie Piotrze, jeśli nadal chce Pan rozmawiać, jak Pan twierdzi poważnie, to powyższe stanowisko należy przyjąć do wiadomości i poprzeć kciukiem uniesionym ku górze.

52

(521 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

Marta Tylza-Janosz napisał/a:

Nie widzę problemów we wspomaganiu SNG, nawet jako członek wspierający, jeżeli wpisuje się to w moje dawno już ugruntowane poglądy.

No to zagadkę mamy rozwiązaną. Drogi Panie Piotrze, jako ludzie honoru, którzy o pieniądzach nie rozmawiają z pewnością dojdziemy do porozumienia w kwestii naszego zakładu. Proponuję na poniższe konto SNG wpłacić w złotówkach wg taryfy NBP sumę, która znaczy tyle, ile Pana godność i honor. Pozdrawiam.

BGŻ 24 2030 0045 1110 0000 0264 6900

Stowarzyszenie Nasza Gmina
ul. Krakowska 18
43 - 356 Kobiernice.

53

(820 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Szanowny Adminie.
Moja wcześniejsza wypowiedź w dużej mierze dotyczyła uchwały o utrzymaniu porządku i czystości w Gminie Porąbka. Zawierała również treści nie należące do wątku, jednak były one odpowiedzią na tekst Szanownego Pana Piotra. Niekiedy trudno rozdzielić jedną wypowiedź, nawet jeśli dotyczy różnych wątków Forum. Wtedy zdarza się, że wypowiedź może stracić sens. Tyle tłumaczeń. Dobranoc.

54

(521 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

Wloscianin napisał/a:

Panie Sławku
Chce pan rozmawiać poważnie to rozmawiajmy poważnie!
Zenon powołał się na Panią Martę w kontekście SNG. Zapytałem czy Pani Marta jest członkiem SNG. Proszę mi nie wciskać kitu, że Zenon nie zna odpowiedzi na to pytanie. Mogę postawić dolary przeciwko orzechom, że Pani Marta nie należy do SNG. Zenon zorientował się, że walnął jak dzik we wrota i się poddał walkowerem.

Drogi Panie Piotrze, zawsze z Panem rozmawiam poważnie, z ważnego powodu - szanuję Pana. Nie zgadzam się z Panem w wielu kwestiach, ale Pana szanuję. Jeśli więc uważa się Pan za poważnego człowieka i nie używa Pan bluff`ów to przyjmuję zakład. Zwłaszcza, że mam zeszłoroczne orzechy, czyli pomimo mojej nieciekawej sytuacji finansowej, w tym przypadku jestem wypłacalny. Niczym nie ryzykuję, ale to Pan ustanowił reguły. Trzymajmy się ich.

55

(521 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

Wloscianin napisał/a:
Zenon napisał/a:

Nie odpowiem.

To dlaczego się powołujesz? No tak, nie wygodny temat. Zwłaszcza po oświadczeniu waszego szefa, że chciałby brylować na salonach:(

Drogi Panie Piotrze, dla członków Stowarzyszenia Nasza Gmina nie ma niewygodnych tematów. Trudno jednak nawiązać rozmowę jeśli Pan zadaje pytanie i sam na nie odpowiada. Może Zenon nie zna odpowiedzi, ale na pewno wie, że jest ona dla Pana powodem do stresu. 1:0 dla Zenona.

56

(820 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Wloscianin napisał/a:

Problem leży w metodach wykorzystywanych do osiągnięcia celu czyli koryta. (

Drogi Panie Piotrze, widzę, że ma Pan wyraźny problem z rozszyfrowaniem celu powstania Stowarzyszenia Nasza Gmina. Cel jest bardzo prosty, wyraźnie artykułowany. Nie ukrywamy go przed nikim, jest dostępny dla każdego. Jest oparty o przepisy prawa, żaden Organ Gminny, ani inna instytucja z KRS włącznie celu nie zakwestionowała. Jest przyjazny dla ludzi, w wielu budzi szacunek. Tym bardziej więc nie dostrzegam pola do polemiki opartej na insynuacjach, mijaniu się z prawdą lub zwykłych kłamstwach pojawiających się z Pana strony. Cele i formy działania są wypisane wyraźnie, biało na granatowym w Statucie Stowarzyszenia Nasza Gmina.
http://www.sng.org.pl/index.php?option= … Itemid=129

Cel i formy działania Stowarzyszenia Nasza Gmina są dobrem członków Stowarzyszenia. Znam ich, z całą więc pewnością mogę stwierdzić, że Pana wśród nas nie ma. Z tego powodu nie ma Pan żadnych podstaw do zarzucania nam, że prowadzimy jakąkolwiek działalność pozastatutową. Wszystkie Pana oparte o fantazje opinie nie mają żadnych merytorycznych podstaw. Zapewniam Pana, że wszystkie nasze działania były, są i będą podporządkowane przepisom wszelakiego prawa: karnego,  wyborczego, o samorządzie gminnym itd. itp.

Wloscianin napisał/a:

Można wykazać się działalnością polegającą na dogadaniu się i przekonaniu innych do swoich racji. Tu wielki szacun dla takich osób. Można też zrobić tak jak wy. Sparaliżować rozwój gminy przez pisanie pozwów czy donosów. Tutaj Skarżypyci są bardzo skuteczni. Zero możliwości porozumienia wewnątrz gminy a wywlekanie wszystkiego na zewnątrz.

Gdyby Organy Gminy przestrzegały zapisów ustawy o dostępie do informacji publicznej nie potrzebne byłyby żadne skargi. Gdyby RGP usłyszała głos Stowarzyszenie Nasza Gmina, nawołujący do zmiany niezgodnych z prawem zapisów w uchwale o utrzymaniu porządku i czystości w gminie i Deklaracji o wysokości opłat nie byłoby żadnej potrzeby składania wniosku o rozstrzygnięcie nadzorcze. My chcemy rozmawiać, lecz, niestety nasze chęci rozbijają się o mur niezrozumienia ze strony Organów Gminy. Jeśli Pan nie wierzy proszę uważnie czytać felietony i komentarze na Portalu SNG. Treści tam zamieszczone, nazwane przez Pana bzdurami, dla nas są śmiertelnie poważne. Zwłaszcza, że podpisane z imienia i nazwiska.

Wloscianin napisał/a:

Można też zrobić tak jak wy. Sparaliżować rozwój gminy przez pisanie pozwów czy donosów. Tutaj Skarżypyci są bardzo skuteczni. Zero możliwości porozumienia wewnątrz gminy a wywlekanie wszystkiego na zewnątrz.

Z wieloma Pana opiniami się zgadzam, z wieloma kategorycznie się nie zgadzam. Jednak ta powyżej jest  opinią, która w moich oczach stawia Pana w szeregach, przepraszam – oszołomów. Wg Pana wolność decydowania o samych sobie i wpływania na otoczenie, w którym żyjemy, dostęp do informacji, troska o doskonalenie i kształtowanie nowej jakości społeczności lokalnej paraliżuje rozwój gminy. Nie mam na to odpowiedzi, ale mam radę – zawsze może Pan rozpocząć zdecydowane działania zmierzające do delegalizacji Stowarzyszenia, zwłaszcza, jeśli, jak Pan twierdzi, kilkoma pismami można sparaliżować rozwój gminy. To naprawdę ciekawe, muszę to przemyśleć. Czuję, że będzie kolejny felieton.

Wloscianin napisał/a:

Panie Sławku, proszę podać mi jedną inicjatywę, którą doprowadziliście do końca bez samarowania donosów czy pozwów! Nawet w tak banalnej sprawie jak worki na śmieci nie byliście w stanie się dogadać. To jest przyczyna, że SNG uważam za zarazę niestety zagrażającą Naszej Gminie(

Drogi Panie Piotrze nie potrafię trafnie nazwać Pana deficytów, natomiast trafnie przytaczam przykłady zmian, które już nastąpiły, które usprawniają życie mieszkańców, a które stały się za przyczyną Stowarzyszenia Nasza Gmina. Foliowe worki są tego potwierdzeniem. Nie potrafię Panu przetłumaczyć słów z nagrań połączonych komisji z 21 listopada 2012 roku, gdyż nadal liczę, że posługujemy się tym samym językiem słowiańskim. Worki foliowe zapisane są w Regulaminie, mieszkańcy mają prawo gromadzić odpady komunalne w nich właśnie i to jest niezbywalną zasługą Pana Ignacego Kocemba – członka Stowarzyszenia Nasza Gmina. Czy to się Panu podoba, czy nie. Inicjatyw zakończonych sukcesem jest już kilka. Po raz kolejny zachęcam do odwiedzenia Portalu SNG - tam jest wszystko. Są też inicjatywy, które nabierają tempa, ale i onich wkrótce się Pan dowie. Proszę mi wierzyć pomysłów i determinacji nam nie brakuje. Wierzę również, że przeinaczy Pan moje słowa.

A na koniec pragnę się z Panem podzielić cudowną wiadomością: o godz. 18.32, w środę 7 sierpnia 2013 roku Portal Stowarzyszenia Nasza Gmina odwiedziło 1118 osób. Mamy nowy rekord.

57

(820 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

xnoname napisał/a:

Panie Sławku nie do końca zgodzę się z tezą, iż zbieranie odpadów komunalnych w workach jest korzystne dla mieszkańców. Wynika to tego , że:
1.  znaczna część społeczeństwa i tak posiadała już pojemniki, ja np. posiadałem i nadal posiadam dwa (popiołu nie oddaję bo nie mam),
2. zakup pojemnika to wydatek jednorazowy i przy odrobinie chęci i pośrednictwie gminy w negocjacjach cenowych wcale nie musiałby być powalający, a koszt worków jest niechybnie wliczony w cenę za odpady, którą płacimy teraz, koszt jednego worka to o ile się nie mylę to około 40 groszy x minimum 3 worki w miesiącu to już 1,2 zł w cenie odpadów. (

Oczywiście, że tego rodzaju przypadki, nawet liczone w tysiące w gminie istnieją. Część mieszkańców ma już plastikowe i metalowe kubły – ja do takich należę, część nie ma, gdyż w poprzednim systemie odpady komunalne gromadzili w foliowych workach. W swych poście chciałem zwrócić uwagę na coś innego.  21 listopada 2012 roku podczas posiedzenia połączonych komisji RG radny Ignacy Kocemba, powołując się na rozwiązania funkcjonujące w Żywcu zaproponował umieszczenie w Regulaminie zapisów, które pojemnikami nazywają i plastikowe kubły, i foliowe worki. Tym samym dał mieszkańcom wybór: czy lepszym i tańszym rozwiązaniem będzie zbieranie odpadów komunalnych w plastikowych kubłach, w foliowych workach, czy i w workach, i w kubłach. To ostatnie uważam za rozwiązanie optymalne.

Worki z pewnością kosztują. Ich cena jest wliczona w system, pojawia się więc kolejna możliwość do obniżenia kosztów całego systemu. Oczywiście po stosownych obliczeniach i kalkulacjach. Można też kupić, za pośrednictwem Urzędu Gminy  odpowiednią ilość kubłów plastikowych i taki pomysł na połączonych komisjach się pojawiał. W systemie hurtowym cena mogłaby być znacznie niższa – to oczywiste. Po kilkudziesięciu miesiącach koszt kubłów się zwraca – czysty zysk – to też oczywiste. Zwracam jednak uwagę, że gdyby w Regulaminie pojemnikami były tylko plastikowe kubły, to narzucono by na mieszkańców obowiązek ich nabycia, co mogło by wzbudzić, i słusznie, niezadowolenie. Dziś mieszkańcy mają wybór, a to jest sens demokracji. Zauważam również, że samochody odbierające odpady komunalne są po dach wypełnione workami, a nie sypką zawartością kubłów. Może właśnie dlatego worki ze szkłem i z odpadami suchymi trafiają na pakę do jednego pojazdu i tym samym się nie mieszają. W przeciwnym razie zawartość kubłów została by zmieszana, a to już, zgodnie z zapisami ustawy, raczej nie jest dozwolone.

Czy ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach jest bublem? Tak!!! Ale jednak obowiązuje i należy jej przestrzegać, a przy okazji tak zorganizować, aby w jak najmniejszym stopniu obciążała nasze kieszenie. Uważam, że w GP tak się nie stało. A czy worki ze śmieciami nie trafiają do rowów, albo nad rzeki. Znów twierdzę, że tak się nie dzieje. Nadal w rowach leżą reklamówki z cuchnącą zawartością, nadal „mokre” ląduje nad rzekami, a nieregularnie opróżniane kosze na śmieci straszą swoją zawartością. Mam porównania jak to wyglądało w latach wcześniejszych i z pewnością jest lepiej, czyli czyściej. Jednak tzw. „turyści” – czyli potencjalnie każdy z nas, tak jak napisał Pan Piotr nadal rzucają śmieci gdzie popadnie. Tu już rola mieszkańców, aby skutecznie zwracali uwagę komuś, dla kogo pozostawienie po sobie czystości nie leży w jego naturze.

A swoją drogą, Drogi Panie Piotrze, czy rzeczony "turysta" z samochodu na pszczyńskich tablicach posłuchał Pana i zabrał worek ze śmieciami?

58

(820 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Odpowiedź na zarzuty Pan Piotra Gamzy.

Zgodnie ze Statutem SNG do reprezentowania Stowarzyszenia na zewnątrz upoważnionych jest dwóch członków Zarządu działających łącznie, w tym Prezes lub Wiceprezes Zarządu. Przewodniczący Stowarzyszenia Nasza Gmina Pan Piotr Dusza jest więc upoważniony do podpisywania wszelkich pism wysyłanych przez SNG.

W sprawie nieprawidłowości związanych z Deklaracją oraz tzw. „uchwałą śmieciową” wystosowaliśmy WNIOSEK O WYDANIE ROZSTRZYGNIĘCIA NADZORCZEGO”, który został skierowany do RIO. Efekt wniosku widoczny na stronie:
http://www.sng.org.pl/index.php?option= … Itemid=141

Dodam jeszcze, że to na wniosek członka SNG Pana Ignacego Kocemba odpady komunalne mieszkańcy gminy mogą gromadzić w foliowych workach. Wcześniej w projekcie zaprezentowanym przez UGP było to niemożliwe. Nie bez trudu udało się przekonać urzędników, że jest to rozwiązanie korzystne dla mieszkańców. Dzięki interwencji radnego Kocemba tysiące gospodarstw domowych nie jest przymuszonych do kupowania plastikowych kubłów. Ulotka firmy Remondis wprowadza kolejny zamęt pisząc, że w kubłach można oddawać tylko popiół. Na Portalu SNG jest rozstrzygnięta i ta nieścisłość.

http://www.sng.org.pl/index.php?option= … Itemid=153

Po raz kolejny działamy na korzyść mieszkańców. Aż strach pomyśleć, gdyby RGP uchwaliła Regulamin, w którym nie zostało przewidziane używania worków.

59

(521 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

Na wystawach sklepów zoologicznych często można zobaczyć chomika zapamiętale biegającego w obracającym się wzdłuż osi kole. Chomik nakręcając się coraz bardziej ma zabawę – takie to niemądre bydlę. Tylko, że robi ciągle to samo, jak porysowany winyl odtwarza fragment starej śpiewki– zupełnie jak Drogi Pan Piotr.

Wątek jest o wyborach, więc do wyborów się ograniczę. Na pozostałych wątkach odniosę się do innych poruszonych tematów. 

Wloscianin napisał/a:

Już „na początku poprzedniej kampanii wyborczej "wieszczyłem", że SNG nie będzie w stanie z nikim się dogadać,  że będą to cztery lata stagnacji czyli stracone.” (

Po raz kolejny podkreślę, że w 2010 roku SNG nie istniało, pisząc inaczej krzewi Pan nieprawdę, potocznie zwaną kłamstwem. Nie ma Pan odwagi przyznać się do pomyłki?

W żadnym wypadku nie kojarzę Pana z powstaniem SNG, w poprzednim poście napisałem do Pana „Proszę jednak nie SOBIE przypisywać tej zasługi, gdyż oficjalnie oświadczam, że Pan Piotr Gamza nie miał żadnego udziału w powstaniu SNG”, więc już kilka dni temu kategorycznie odciąłem się od takiej możliwości. Też Pan tego nie zauważył. Szkoda.

„Zaraza” – SNG, które Pan tak nieprzychylnie ocenia infekuje ludzkie umysły. Liczymy na to, że dzięki tej infekcji otworzą się oczy mieszkańców, którzy zrozumieją, że zmiany na lepsze są niezbędne i wyjątkowo realne – o zmianach w systemie odbioru nieczystości komunalnych, z którymi stoi SNG, napiszę w odpowiednim wątku.

Stowarzyszenie Nasza Gmina powołało Komitet Wyborczy Nasza Gmina, więc tu i tu pracują na sukces te same osoby. Nic to odkrywczego. Jednym z nich jest alternatywa dla wyborców mieszkających w Czańcu, w okręgu nr 3, którzy mogą dokonać wyboru pomiędzy dwoma kandydatami we wrześniowych wyborach uzupełniających. 

Udowodniliśmy już niejednokrotnie, że nawet nie zasiadając w RG potrafimy wywołać zmiany, dla mieszkańców na lepsze, dla Organów Gminy niekoniecznie. Ale nie o Organy, lecz o zwykłych ludzi tu idzie. Widzę, że przeraża Pana myśl, że kiedyś SNG może mieć jeszcze większy wpływ na korzystne zmiany w gminie. Ale proszę się nie obawiać. Działamy na rzecz wszystkich mieszkańców gminy, również Pana.

Wloscianin napisał/a:

Zawsze mówię,  zgoda buduje, niezgoda rujnuje! Skarżypyci Naszej Gminy są mistrzami niezgody. Dlatego smarują skargi i donosy gdzie się da. Przecież czym mniej dobrego się w gminie dzieje tym lepiej dla nich a przecież koryto tak ładnie im pachnie! (

Czyli przyznaje Pan, że w gminie niewiele dobrego się dzieje. Mogę tylko wyrazić ogromne zdziwienie tym, że pomimo, iż SNG skutecznie obserwuje poczynania UGP i RGP, to jednak Organy pozwalają sobie na popełnianie kolejnych błędów. To  właśnie dlatego Zenon napisał, że SNG zostało wykreowane przez układ gminny. Znów Pan tego nie dostrzegł, pozwalając sobie na stawianie SNG w niekorzystnym świetle.

Po raz kolejny apeluję do Pana o przytoczenie dowodów na „smarowanie skarg i donosów gdzie się da”. Z góry informuję, że prawdopodobnie nie mamy w szeregach osoby posługującej się językiem rosyjskim tak biegle, by mogła złożyć skargę do KGB. Ale zawsze mogę się, co do tych umiejętności mylić. Zna Pan tajemnicę kija? Tego, który ma dwa końce? Jeśli nasza działalność budzi Pana obrzydzenie i jest szkodliwa dla mieszkańców gminy, ma Pan prawo złożyć na nas skargę, może Pan złożyć wniosek o delegalizację Stowarzyszenia. Nie poczytamy tego Panu na niekorzyść. Znamy prawa człowieka i wiemy, że niezadowolenie z powody niezaspokojenia swoich potrzeb lub niezgody na działania osób bądź organów trzecich można wyrazić w formie skargi. To konstytucyjna norma w krajach cywilizowanych. Chcemy też wstąpić w szeregi cywilizacji, czego i Panu życzę.

Swoimi wypowiedziami dzieli Pan mieszkańców na frajerów i świadomych swoich praw. Pisze Pan o zgodzie. Zgodzie na co? Na łamanie prawa? Przypominam Panu, że wybory uzupełniające ogłoszone zostały ze względu na konflikt z prawem jednego z radnych, który stracił prawo wybieralności, a czego RGP w całości raczyła nie zauważyć. Jeśli dziś pada podejrzenie na to, że kolejnych dwóch radnych zasiada w RG pomimo, że ich mandaty już dawno wygasły to jest to kolejny przykład na łamanie prawa. Pana to nie martwi? Czy nawołuje Pan do zgody na zignorowanie przykładów łamania prawa? Do zakneblowania ust członkom SNG piszącym w oparciu o przepisy prawa. Tak, jak to Pan Przewodniczący Tadeusz Wawak próbuje zrobić? Na to nie ma zgody. Nie ma zgody na łamanie prawa, a ktoś kto nawołuje do jego lekceważenia w istocie próbuje zrobić z ludzi frajerów. Dopóki mieszkańcy gminy nie zaczną dbać o swoje prawa i interesy, dopóty Pan Piotr Gamza będzie mógł bezkarnie oczerniać Stowarzyszenie, które działa na rzecz mieszkańców.

60

(521 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

Drogi Panie Piotrze, pozwoli Pan, że odniosę się do tej części Pana wypowiedzi, która bezpośrednio pomawia Stowarzyszenie Nasza Gmina.

Wloscianin napisał/a:

Już „na początku poprzedniej kampanii wyborczej "wieszczyłem", że SNG nie będzie w stanie z nikim się dogadać,  że będą to cztery lata stagnacji czyli stracone.”

„Wieszczył” Pan – nie jestem pewien, czy zainteresowanemu forumowiczowi to sformułowanie się spodoba – a właściwie przewidywał Pan przyszłość, gdyż SNG zostało zarejestrowane w KRS-ie 21 marca 2013 roku, czyli ponad 2,5 roku po kampanii wyborczej w roku 2010. Przypuszczam, że wyczuwał Pan już wtedy konieczność powstania SNG, co stało się faktem. Proszę jednak nie SOBIE przypisywać tej zasługi, gdyż oficjalnie oświadczam, że Pan Piotr Gamza nie miał żadnego udziału w powstaniu SNG. To pierwsze sprostowanie Pana nietrafionej wypowiedzi.

Wloscianin napisał/a:

Każda z tych osób była uwikłana w procesy sądowe z gminą. Nie wnikam czy były potrzebne czy nie. Oczywiście, że przynajmniej w przypadku jednej z wymienionych osób taki proces był konieczny, reszta sądzi się bo lubi i ma w tym swój cel, przejęcie władzy w gminie.

Dla przejrzystości wypowiedzi uważam, że byłoby dobrze gdyby Pan oficjalnie ogłosił kto z imienia i nazwiska procesuje się z gminą. Pisze Pan, że są to cztery osoby, które robią to, by przejąć władzę. Nie jestem biegły w prawie wyborczym, więc może dlatego nie słyszałem nigdy, by wygrany proces w jakimkolwiek sądzie spowodował odsunięcie od władzy, czy to na rzecz powoda, czy na rzecz pozwanego. Możliwe, że wie Pan więcej i lepiej, proszę więc o szczegóły tej procedury. Jeśli jest ona tak prosta i skuteczna to chętnie skorzystam.
Co do samych procesów sądowych z gminą, to spośród czterech wymienionych przez flowera osób tylko jedna weszła na drogę sądową przeciwko UGP. Nic mi nie wiadomo, aby Pan Piotr Dusza procesował się z kimkolwiek, zwłaszcza z UGP, natomiast Pani Anna Augustyniak – Soj oraz piszący te słowa wystąpiliśmy na drogę sądową przeciwko Publicznemu Gimnazjum w Porąbce, a to nie to samo, co Urząd Gminy Porąbka. To kolejne sprostowanie Pana niezgodnej z prawdą wypowiedzi.
Na koniec pozwolę sobie krótko na komentarz poniższego:

Wloscianin napisał/a:

O! Skarżypyci Naszej Gminy zamiast przedstawić swoją kandydatkę, kto zacz, reklamują swoją stronkę na fejsie:))) Szok, tylko 71 osób ich lubi:)))

Dnia 2 sierpnia 2013 roku na Portalu Stowarzyszenia Nasza Gmina pojawiło się ogłoszenie, iż pełnomocnik Komitetu Wyborczego Nasza Gmina dokonał rejestracji w Gminnej Komisji Wyborczej kandydata na radnego Rady Gminy Porąbka w wyborach uzupełniających w okręgu wyborczym numer 3 w Czańcu zarządzonych na dzień 08.09.2013 roku.
Ogłoszenie podobnej treści zamieściłem na fanpage`u. Ogłoszenie… i to wszystko. Proszę się nie martwić - na kampanię wyborczą i prezentację naszej kandydatki przyjdzie czas. Nie odważę się podejrzewać, że tak wytrawny gracz, jak Pan nie wie, czym jest falstart przedwyborczy. I jeszcze jedno sprostowanie Pana błędnej wypowiedzi – fanpage`a SNG 2 sierpnia 2013 roku lubiły 73 osoby. Proszę tez zwrócić uwagę, że niektóre wpisy na FB zobaczyło 69 osób, 80 osób, a nawet 271. Staramy się docierać do mieszkańców wszystkimi znanymi nam środkami przekazu.

I jeszcze pozwoli Pan złożyć na swoje ręce podziękowanie za tak skuteczne reklamowanie naszego Stowarzyszenia - 408 wejść na Portal w niedzielę jest ogromnym sukcesem. Wie Pan jak to jest - nieważne jak, byleby mówili.

61

(521 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

Dnia 02.08.2013 r. pełnomocnik Komitetu Wyborczego Nasza Gmina dokonał rejestracji w Gminnej Komisji Wyborczej kandydata na radnego Rady Gminy Porąbka w wyborach uzupełniających w okręgu wyborczym numer 3 w Czańcu zarządzonych na dzień 08.09.2013 roku. Kandydatem jest Pani Alicja Młynarska-Mazur, zamieszkała Czaniec, ul. Brzegowa 1.

http://www.sng.org.pl/

https://www.facebook.com/Stowarzyszenie … ina?ref=hl

62

(820 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Podczas spotkań wiejskich w Kobiernicach i  Porąbce Wójt Gminy Pan Czesław Bułka zapewnił zebranych mieszkańców, iż z biegiem czasu, gdy wdrożony system zacznie sprawnie funkcjonować istnieje możliwość obniżenia cen za wywóz odpadów komunalnych, np. dzięki obniżeniu przez ZGO w BB ceny odbioru butelek typu PET do 1 zł.  Znaczy to, że tona „petów” kosztować może złotówkę, a nie jak dziś 160 zł. Uważam, że to bardzo dobry kierunek, dzięki któremu koszt utrzymania systemu odbioru nieczystości komunalnych może potanieć.

Z drugiej jednak strony uważam, że dostarczenie do ZGO w BB wyselekcjonowanych butelek typu PET wiąże się z ich segregacją u źródła, czyli wśród mieszkańców GP. Wracamy tym samym do punktu wyjścia, o który Stowarzyszenie Nasza Gmina apeluje od miesięcy: najtańsze i najefektywniejsze jest segregowanie odpadów w domach. Tylko dzięki temu koszt systemu może spaść.

Piszę o tym 26 lipca 2013 roku, tak na wszelki wypadek,  gdyby się okazało, że działania SNG nie mają żadnego znaczenia dla mieszkańców gminy. A taka opinia została przedstawiona przez kamilę przy okazji orzeczenia RIO o nieważności uchwały w sprawie opłat za wywóz nieczystości komunalnych oraz wzoru Deklaracji o wysokości opłat.

63

(29 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

Zenon napisał/a:

Tylko współdziałanie i zaangażowanie.... partycypacja PARTYCYPACJA

Najbardziej pożądane byłoby połączenie respektu – szacunku z partycypacją – udziałem jednostki w działaniach większej grupy. Wtedy roszczenia mieszkańców wobec urzędników skierowane zostałyby w tym samym kierunku – w stronę zaspokojenia potrzeb zbiorowych. Zadowolony urzędnik jest gwarancją dobrze wypełnianych obowiązków, a jednocześnie jest opłacany z podatków zadowolonych mieszkańców. To taki mój prywatny idealizm i oczekiwania pewnie zbyt wygórowane, ale im wyżej zawieszona poprzeczka , tym więcej można osiągnąć.

64

(141 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Spektakl pod tytułem „Zakneblujmy usta komu się da” wyreżyserowany przez Wójta Gminy Porąbka Pana Czesława Bułka, w scenografii zaprojektowanej przez Przewodniczącego Rady Gminy Pana Tadeusza Wawaka do scenariusza Pana Mecenasa Macieja Harata trwa. Warto przypomnieć, że relacje wideo z posiedzeń połączonych komisji oraz sesji RGP umieszczam od listopada 2012 roku. Stało się tak pomimo szeregu przeszkód, do wykorzystania których posunęli się gminni urzędnicy w postaci Sekretarza GP Pana Kazimierza Gałuszka oraz radcy prawnego Pani Eweliny Fabia – Pardela. Opłacani przez mieszkańców urzędnicy na początku bieżącego roku twierdzili, że umieszczenie w Internecie nagrań z posiedzeń komisji bądź sesji wiąże się z wysokimi kosztami (300.000 zł). Już wtedy, a nie jest to żadną tajemnicą Pan Piotr Dusza - prezes SNG w sposób kompetentny i rzeczowy wyjaśnił w jaki sposób można darmowo umieścić nagrania w Internecie. Słowa spotkały się z absurdalnym niezrozumienie. Ja umieszczam filmy za darmo, gdyż potrafię, mogę, nadal mam czas i nie łamię prawa. Mało tego, korzystam z praw przysługujących wszystkim mieszkańcom i przybłędom GP.

Dziś napuszcza się prawników na obywateli działających zgodnie z prawem. Prawnicy w zupełnie niezrozumiały sposób próbują zakończyć medialną działalność SNG, która, jak sądzę staje się coraz bardziej niebezpieczna dla Organów Gminy i JST, a coraz bardziej popularna dla przeciętnego mieszkańca.  Znaczyć to może tylko jedno: kierunek działań wyznaczony przez SNG jest jak najbardziej prawidłowy i skuteczny.

Przy okazji można poruszyć jeszcze jedną ważną kwestię - iIlu mieszkańców GP dysponuje wiedzą, niezłomnością i konsekwencją, aby podjąć walkę z UGP? Uważam, że większość mieszkańców w obliczu trudności fundowanych przez Organy Gminy, dla tzw. „świętego spokoju” odpuszcza, nie walczy o swoje prawa, wzbudzając frustrację w sobie i zapewniając niezasłużony triumfalizm gminnych celebrytów. Życzę wszystkim, aby odnaleźli siłę w walce o swoje właściwe miejsce w gminnej rzeczywistości.

65

(820 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Wloscianin napisał/a:

Nie widzę powodu by łączyć mnie w jakikolwiek sposób z gminą. No chyba, że ktoś kto nie myśli jak Skarżypyci Naszej Gminy to Bułkowiec, to tak zgadzam się:)


Sedno demokracji tkwi w tym, że można przedstawiać różny punkt widzenia na te same sprawy. Jako przedstawiciel SNG zdarzenia widzę i opisuję tak, jak widzę i opisuję, jednoczesnie nie narzucając swoich wizji nikomu. Pan przedstawia inny punkt widzenia, wg mnie zbieżny z podejściem UGP i RGP i ma Pan do niego prawo. Proszę i mnie przyznać prawo do odmiennego i swobodnego oceniania otaczającej mnie rzeczywistości.

Poza tym, uważam, że Pana szydercze podejście dot. poglądów prezentowanych przez SNG jest objawem słabości i braku argumentów, które mogłyby rozwinąc dyskusję. Liczę na to, że gdy już Pan wróci stamtąd, gdzie Pan aktualnie przebywa przygotuje Pan racjonalne argumenty, które pozwolą nam na rozmowę opartą o piękno różnic, pozbawioną kpin i szyderstw.

66

(820 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Drogi Panie Piotrze, po raz drugi kieruję do Pana apel o rozwinięcie poniższej myśli:

Wloscianin napisał/a:

Nie potraficie się z nikim porozumieć dlatego walicie pisma gdzie bądż!

Sprecyzuję dokładnie o co chodzi. Uprzejmie proszę o przygotowanie wyczerpującej listy instytucji, organów, stowarzyszeń lub wszelakich organizacji, do których „walimy pisma” - na jaki temat, z jakim skutkiem, w czyim interesie. Myślę, że obywatelowi odpowiedzialnemu za słowa żadnego problemu nie sprawi przygotowanie takich danych.

Osobiście sądzę, że to z pewnością będzie dla Pana ważny cel, przecież chodzi o Pana reputację.

Wloscianin napisał/a:

Kto cię bido jedna tak zastraszył? Przecież są zuchy ze Skarżypytów Naszej Gminy, którzy chętnie donosik w imieniu obywatele machną do ABW, CIA, kopię do prezydenta też zrobią:)))
Ze śmieciami im nie wyszło więc może w kwestii strachów cecioli zadziałają:)

Powyższe słowa, w mojej ocenie mogą świadczyć tylko o Pana bezsilności wobec układu, którego Pan broni. Dobrze, że jest Pan głosem UGP i Pana Wójta Czesława Bułka. Mamy dzięki temu płaszczyznę do wymiany poglądów, przez to czytelnicy mają szansę na wyciągnięcie prywatnych wniosków. A czy nam nie wyszło „ze śmieciami”? Czy byłby Pan tak miły i na podstawie dostępnej Panu wiedzy wyjaśnił czytelnikom dlaczego na ostatniej Sesji RGP doszło do zmian w uchwale o utrzymaniu czystości i porządku w GP oraz w treści Deklaracji? To wyjaśnienia jest dla mnie bardzo ważne. Może ono Pana uwiarygodnić, może ośmieszyć. Proszę o rozwazną odpowiedź, bez uników, pustosłowia. Konkretnie, jak samiec alfa.

67

(820 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Drogi Panie Piotrze, czy byłby Pan tak uprzejmy i rozwinął myśl:

Wloscianin napisał/a:

Nie potraficie się z nikim porozumieć dlatego walicie pisma gdzie bądż!

Sprecyzuję dokładnie o co chodzi. Uprzejmie proszę o przygotowanie wyczerpującej listy instytucji, organów, stowarzyszeń lub wszelakich organizacji, do których „walimy pisma” - na jaki temat, z jakim skutkiem, w czyim interesie. Myślę, że obywatelowi odpowiedzialnemu za słowa żadnego problemu nie sprawi przygotowanie takich danych.

Osobiście sądzę, że to z pewnością będzie dla Pana ważny cel, przecież chodzi o Pana reputację.

68

(820 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Rozumiem co kamila chce nam powiedzieć. Twierdzi, że:

kamila napisał/a:

Złożony wniosek nie miał żadnego wpływu na zobowiązanie RG przez RIO do zmiany zgodnie z obowiązującym prawem  uchwały oraz deklaracji.

ponieważ:

kamila napisał/a:

RIO w  ramach kompetencji nadzorczych, badając każdą uchwałę pod względem prawnym  orzeka o nieważności uchwał sprzecznych z prawem bądź wskazują, że uchwała została podjęta z naruszeniem prawa gdy naruszenie prawa jest nieistotne

czyli RIO z urzędu zajęło się wadliwą uchwałą, a nie na wniosek SNG. Pozwolę się z tym twierdzeniem nie zgodzić. Uważam, że gdyby SNG nie wystosowało  do wojewody Wniosku o wydanie rozstrzygnięcia nadzorczego, dziś płacilibyśmy za odbiór odpadów komunalnych w połowie sierpnia, a Deklaracja nie uległaby żadnej zmianie. Jestem przekonany, a dokumenty mnie w tym utwierdzają, że to Wniosek SNG spowodował konieczność wyeliminowania nieprawidłowości, powstałych podczas uchwalania przedmiotowych uchwał, które nie zostały objęte odpowiednim nadzorem prawnym ze strony Urzędu Gminy Porąbka. A za to odpowiadają radcy prawni zatrudnieni przez wójta gminy. Jak już wspomnali inni użytkownicy forum, SNG nie dysponuje sztabem prawników, a i tak doprowadziło do wyeliminowania sygnalizowanych wcześniej nieprawidłowości. Sygnalizowanych, lecz zlekceważonych.

Rozumiem, że kampania pomniejszania znaczenia SNG w życiu społecznym gminy trwa. Fakt istnienia takiej kampanii jest dla nas bardzo korzystny.

69

(820 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Ignacy Kocemba napisał/a:

Pani kamila poucza Stowarzyszenie Nasza Gmina do kogo i jak powinno pisać wnioski. Nie wiem co chce osiągnąć, jakiś zapewne cel jej przyświeca skoro o godz. 00:50:35 pochyla się nad komputerem aby odpowiedzieć zenonowi.

Rozpoczęcie antykampanii wobec SNG właśnie w takim momencie nie wydaje się przypadkowe. Zwłaszcza, że za dwa miesiące będziemy już po wyborach uzupełniających.

kamila napisał/a:

Złożony wniosek nie miał żadnego wpływu na zobowiązanie RG przez RIO do zmiany zgodnie z obowiązującym prawem  uchwały oraz deklaracji.

Czytając odpowiedź RIO na Wniosek SNG o wydanie rozstrzygnięcia nadzorczego z 29 maja 2013 roku odnosi się zupełnie odmienne wrażenie:

„Tut. Izba podziela zasadnośc przytoczonej argumentacji SNG co do poszczególnych zapisów umieszczonych w treści uchwały (...) w sprawie wzoru deklaracji (...). Jednakże z uwagi na fakt, że uchwała ta została przekazana do RIO w Katowicach po upływie 30 – dniowego terminu (…), w którym organ nadzoru posiada uprawnienia do orzekania o nieważności badanych uchwał i zarządzeń, w chwili obecnej nie jest możliwe podjęcia rozstrzygnięcia nadzorczego przez Kolegium Izby (…) W związku z zaistniałą sytuacją dokonano zasygnalizowania Gminie Porąbka faktu występujących wad prawnych m. in. w tej uchwale. W odpowiedzi Przewodniczący RGP zadeklarował (…) zamiar wprowadzenia zmian w podjętych uchwałach, (…)  które mają wyeliminować istniejące nieprawidłowości.”

Rozumiem przez to, że SNG nie zatrudniając prawników doprowadziło sprawę do szczęśliwego zakończenia, dzięki czemu mieszkańcy za usługę nie będą musieli płacić z góry, tylko z dołu, czyli za wykonanie usługi. Ponadto z deklaracji zniknęły zapisy niezgodne z prawem.

http://www.sng.org.pl/index.php?option= … Itemid=141

kamila napisał/a:

Z zapisu tego jednoznacznie wynika, że Stowarzyszenie Nasza Gmina miast z wnioskiem o wydanie rozstrzygnięcia nadzorczego do wojewody powinna zwrócić się do Rady Gminy Porąbka z wezwaniem  do usunięcia naruszenia prawa wywołanego  uchwałą.

Tutaj pojawia się poważny problem, gdyż, jak dotychczas wnioski SNG skierowane do organów gminy nie spotykały się z życzliwym przyjęciem przez wójta GP, Przewodniczącego RG oraz RG w całości. Przykładów nie brakuje. Uważam, że nie ma co się obrażać, tylko pogodzić się z tym, że SNG istnieje i ma prawo być traktowane poważnie i rzeczowo.

A na koniec jeszcze jedna konkluzja. Rozważania w połowie lipca o tym, co się wydarzyło z końcem maja jest ni mniej, ni więcej tylko odwróceniem uwagi od sprawy zdecydowanie ważniejszej i o niebo trudniejszej do schowania.  Poniżej link do tematu, który poruszam:
http://www.sng.org.pl/index.php?option= … Itemid=154

70

(820 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

kamila napisał/a:

Jaki wpływ na treść koncową  uchwały " śmieciowej " oraz zmianę deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi  miał    wniosek o wydanie rozstrzygnięcia nadzorczego skierowany przez Stowarzyszenie Nasza Gmina  do wojewody śląskiego.

Dobrze, że forumowiczka kamila o to pyta. Końcowa treść uchwał musiała zostać zmieniona decyzją Rady Gminy Porąbka.

W odpowiedzi RIO w sprawie rozstrzygnięcia nadzorczego odnajdziemy następujące stwierdzenia:

„W związku z zaistniałą sytuacją dokonano zasygnalizowania Gminie Porąbka faktu występujących wad prawnych m.in. w tej uchwale” (w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi ). Wcześniej czytamy „Tut. Izba podziela zasadność przytoczonej argumentacji Stowarzyszenia Nasza Gmina co do poszczególnych zapisów zamieszczonych w treści uchwały …”

Całość tematu pod linkiem:
http://www.sng.org.pl/index.php?option= … Itemid=141

71

(820 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

nickt napisał/a:

Bo dziś jako opzycja to mają tyle do zdziałania ile mówią.

Opozycja w realiach dzisiejszej Polski nie kojarzy się pozytywnie. Opozycja to pewne grupa, która neguje wszystkie działania opcji rządzącej. SNG nie należy do takiego ugrupowania. SNG przedstawia inny punkt widzenia, alternatywę wobec decyzji podejmowanych dla mieszkańców, ale bez mieszkańców. Nasz punkt widzenia nie jest oparty na "wymądrzaniu się", lecz na solidnych podstawach prawnych.

72

(820 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Drogi Panie Piotrze, po przeczytanie tego co powyżej można wysnuć wniosek, że został Pan wprowadzony w błąd, bo nie sądzę, że Pan celowo dezinformuje forumowiczów.  80% śmieci można odzyskać i przetworzyć, a potem sprzedać.

Na spotkaniu wiejskim w Czańcu w kwietniu roku bieżącego padły słowa „Na odpadach gminy nie mogą zarabiać” Już wtedy pozwoliłem sobie napisać „– oczywiście, że nie. W mojej opinii opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie może zasilać budżetu GP. Całość kwoty pozyskanej z opłat ma pokryć koszty gospodarowania odpadami – odbiór, transport, przetwarzanie i administracja. Nie jest dodatkowym dochodem UG. Tak to rozumiem. UGP razem z wójtem na spotkaniu wiejskim w Czańcu usilnie przekonywali mieszkańców, że nie warto selekcjonować odpadów komunalnych na szkło, papier, plastik, metal, czyli te surowce wtórne, za które w skupach można uzyskać pewną cenę, gdyż „Na odpadach gminy nie mogą zarabiać”. Ale to chyba nie jest prawda. Warunkiem koniecznym do ustalenia minimalnej wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi jest włączenie do systemu strumienia gotówki pozyskanej ze sprzedaży surowców wtórnych. Jeśli się mylę proszę o sprostowanie”. Nie podjął Pan tematu. A sprawa jest prosta – system musi się zbilansować, nadwyżka nie może zasilić budżetu gminy, a niedobór nie może być rekompensowany z budżetu gminy.

Wloscianin napisał/a:

Ilość śmieci odbieranych w gminie spadnie na pysk co spowoduje brak opłacalności bo przecież gmina nie może zarabiać na śmieciach. Czyli nie mając co wozić, przewoźnicy muszą plajtnąć.

Powyższe słowa mogą wynikać tylko i wyłącznie z niezrozumienia tematu, nadal nie posądzam Pana o złośliwą dezinformację. Jeśli GP zorganizowałaby segregację na frakcje, które można bezpośrednio sprzedać, to nadal odpady komunalne, których ilość nie maleje trzeba wozić. Pozyskane ze sprzedaży fundusze zasilają system, a ludzie płacą mniej. 1000 zł powoduje, że 1000 osób może płacić mniej. Czy Pan występuję przeciwko takiemu systemowi? Porozmawiajmy o tym, wieczną kpiną nie da się przykryć bezsilności.

73

(569 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

BIP Urzędu Gminy Porąbka ma kluczowe znaczenia w sprawach dla mieszkańców ważnych i pożądanych. Pod linkiem:
http://www.bip.porabka.pl/BIP.aspx?Sel=7037&Nr=1
znajdują się ogłoszenia dotyczące wyborów uzupełniających do Rady Gminy Porąbka w okręgu wyborczym Nr 3, Dolny Czaniec  wyznaczone na dzień 08.09.2013 roku.

74

(521 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

wieszczu napisał/a:

czy treść zarządzenia wojewody o wyborach uzupełniających, to nie powinna się znaleźć w miejscach zwyczajowo przyjętych, czyli np. na ambonie czanieckiej świątyni oraz na tablicach ogłoszeń? Ja takowych nie dostrzegam.

Na stronie BIP Urzędu Gminy Porąbka, w Menu Przedmiotowym - link - Wybory znajdują się następujące dokumenty:

http://www.bip.porabka.pl/BIP.aspx?Sel=7037&Nr=1

Podobne informacje odnaleźć można tutaj:

http://www.sng.org.pl/index.php?option= … Itemid=142

75

(820 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Wloscianin napisał/a:

Po to człowiek ma rozum by ułatwiać sobie życie. Dla mnie lepiej. Wystawiam i odjeżdża. To, że ktoś na tym zarabia to nic dziwnego. Jak wyłożono kasę to zysk powinien się pojawić. To, że ludzie mają pracę to chyba też dobrze. Panie Sławku, ja się cieszę, że jesteśmy na wyższym poziomie cywilizacyjnym w naszej gminie niż mieszkańcy Austrii, a Pan nie?

Po raz już nie wiem który zacytuję USTAWĘ z dnia 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw. Może tym razem Szanowny Pan Piotr odniesie się do przepisów.

„2. Gminy zapewniają czystość i porządek na swoim terenie i tworzą warunki niezbędne do ich utrzymania, a w szczególności:
5) ustanawiają selektywne zbieranie odpadów komunalnych obejmujące co najmniej następujące frakcje odpadów: papieru, metalu, tworzywa sztucznego, szkła i opakowań wielomateriałowych oraz odpadów komunalnych ulegających biodegradacji, w tym odpadów opakowaniowych ulegających biodegradacji.

Kto w całym tym zamieszaniu ułatwia sobie życie? Z pewnością nie przeciętny mieszkaniec gminy. Wygodę zapewnia sobie wójt GP, który za pieniądze mieszkańców wypełni efekt ekologiczny, nie brudząc białych rękawiczek.  Frakcja mokra i sucha w ustawie nie istnieje. Jest wymyślona na potrzeby ZGO BB po to, by ZGO zarobiło kosztem mieszkańców GP. Kasę wykłada każdy mieszkaniec gminy zapewniając spokój ducha wójta GP.
Brak segregacji na papier, metal, tworzywa sztuczne i szkło – co wg ustawy jest obowiązkiem nie stawia nas na wyższym poziomie cywilizacyjnym, lecz na zdecydowanie niższym.
Oto kilka przykładów:
http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-s … nId,989258
http://www.ekospotkania.republika.pl/segregacja.htm
http://www.wielka-wies.pl/204,124,1698, … ieci-.aspx

To jest wyższy poziom cywilizacji.

A co do Austrii proszę uważnie przeczytać. Chcę, by w GP było jak w Austrii.

http://www.eea.europa.eu/pl/pressroom/n … -w-austrii

Rozumiem, że Pana stać na takie opłaty jakie nam zafundowano. Rozumiem, że jest Pan z czysto wygodnego punktu widzenia zadowolony z kształtu systemu odbioru nieczystości komunalnych. Ja nie jestem zadowolony.  Dziur w systemie tak wiele, że trudno w nie nie wpaść, pytań coraz więcej, a odpowiedzi nie przybywa. Czy może mi Pan poradzić: jeśli chciałbym szkło i plastik zbierać w plastikowych kubłach, to zapisy czego łamię i co mi za to grozi?