Wkrótce aplikacja Czaniec news

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.

Czaniec - centrum

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.

Czaniec - miejscowość historyczna

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.

Czaniec - wczesnobarokowy dwór

Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.

Czaniec - kościół

Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej

Zapora i Jezioro Czaniec

Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.

Czaniec - parafia pradziadów papieża

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Czaniec - miejscowość zabytków

Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.

Czaniec - zaciszne miejsce

Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.

Czaniec - figury świętych

W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.

Szkoła na Dolnym Czańcu

Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.

Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Cmentarz komunalny w Czańcu

Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847

Góry...

Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.


Aktualności

  Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS!
  Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!

Dodał: admin,11-09-2017

Prawdopodobnie większość z internautów słyszała już modne ostatnio słowa "Escape Room". To zdobywająca coraz większą popularność gra, gdzie zamknięci zostają uczestnicy i poprzez wykonywanie różnych zadań, muszą znaleźć klucz do wyjścia. Na całość mają godzinę. To mnóstwo dobrej zabawy, dzięki której można też rozruszać swoje szare komórki. W naszej okolicy powstał niedawno nowy Escape Room Eureka, który posiada dwa pokoje - Grobowiec Faraona i Złoty Pociąg. Gracze realnie znajdują się w pokojach, których scenografia i zagadki dopasowane są do czasów i miejsc związanych z tytułem pokoju. Śmiałków zapraszamy do odwiedzin Escape Room Eureka w Kętach, Osiedle nad Sołą 17, https://www.facebook.com/EurekaEscapeRoomKety/
UWAGA! Na hasło Czaniec.pl otrzymacie Państwo 10% rabatu.

Komentarzy: 0

Dodał: admin,18-08-2017

Zapraszamy na III Rodzinny festyn parafialny, który odbędzie się dn. 20.08.2017 o godzinie 17:00 na terenie obok kościoła w Czańcu.
Program:
17:00 - Rozpoczęcie
17:30 - Włóczykije
18:45 - Tańce uwielbieniowe
19:15 - Turnieje dla dzieci
20:00 - Gospel rain
Dodatkowo: atrakcje dla dzieci - kącik zabaw, malowanie twarzy, dmuchany zamek ze zjeżdżalnią, grill, lody.

Komentarzy: 0

Dodał: admin,29-04-2017

Informujemy, że następne zebranie wiejskie sołectwa Czaniec odbędzie się 11 maja 2017 roku w Domu Kultury w Czańcu o godzinie: 17:00

Komentarzy: 0

Dodał: admin,17-03-2017

W związku z koniecznością pilnej przebudowy przepustu na ulicy Miejskiej planuje się zamknięcie tej drogi od 21 marca. Utrudnienia mogą potrwać do dwóch tygodni.
Przejście dla pieszych przez miejsce robót będzie zapewnione. Dla ruchu kołowego już wyznaczone zostały objazdy ul. Leśną.

Komentarzy: 0

Dodał: admin,06-02-2017

W dniu 12.02.2017r. w Domu Kultury w Czańcu (sala koło biblioteki) organizowane jest spotkanie otwarte dla zainteresowanych działalnościa w OPN Czaniec. Oddziały Polski Niepodległej są nieformalnymi grupami społecznymi opartymi na zasadzie dobrowolnego, nieodpłatnego członkostwa. Celem działalności Oddziałów Polski Niepodległej jest propagowanie postaw patriotycznych, religii katolickiej oraz tradycji i kultury w lokalnych społecznościach. Działamy na terenie całej Polski.
Zapraszamy 12 lutego w godzinach 18:00 - 19:00
Polska Niepodległa - Oddział Czaniec

Komentarzy: 0

Dodał: admin,06-01-2017

Zapraszamy na turniej Podbeskidzkiej Ligi Amatorskiej Piłki Ręcznej Dziewcząt, który odbędzie się w Czańcu 14 stycznia 2017 roku.
Rozpoczęcie turnieju od godziny 8:00 w hali przy szkole podstawowej im.Henryka Sienkiewicza.

Komentarzy: 0

Dodał: admin,05-01-2017

Przed nami jedno z najciekawszych wydarzeń, jakie odbywa się od kilku lat i z każdym rokiem zdobywa sobie coraz większą rzeszę sympatyków. Mowa o orszaku Trzech Króli, który w tym roku ponownie przejdzie ulicami Czańca. Orszak Trzech Króli, jest to ogólnopolskie przedstawienie Jasełek wystawiane w przestrzeni publicznej, na ulicach wiosek, miast i miasteczek w Polsce oraz zagranicą. Jest to inicjatywa działania wspólnoty lokalnej społeczności. Rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalni włodarze - zwykli ludzie tworzą to niezwykłe przedstawienie.
Orszak Trzech Króli w Czańcu rozpocznie się jutro, o godzinie 12:00 mszą świętą. Z kościoła orszak przejdzie ulicami Kępa, Cedrowa i Cicha do Domu Kultury.
Zapraszamy do udziału w największych ulicznych jasełkach w Polsce.

Komentarzy: 0

Dodał: admin,11-12-2016

Artykuł sponsorowanyW dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na aktywne oszczędzanie i chętnie korzysta z lokat bankowych. Są one jednym z najbezpieczniejszych i najpopularniejszych sposobów na odkładanie pieniędzy, mogą ułatwić zebranie gotówki na remont mieszkania, nowy samochód czy też na przyszłość dziecka.

Co to jest lokata bankowa i jakie są jej rodzaje?
Lokata bankowa to produkt, który służy do lokowania oszczędności w celu ich pomnożenia. Jest to swego rodzaju depozyt pieniężny odkładany na określony czas do banku – wpłaconego tam kapitału nie możemy naruszyć przed upływem tego okresu. Jeśli posiadamy dodatkową gotówkę i nie chcemy na razie wydawać tych pieniędzy, warto pomyśleć nad sposobem na ich zagospodarowanie. Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie założenie lokaty bankowej, na której odłożona suma będzie zarabiać. Decydując się na lokatę, warto zapoznać się z ofertami, które proponują nam różne instytucje finansowe. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów lokat bankowych. Jak więc wybrać najlepszą dla siebie? Na PADO24 porównasz najlepsze lokaty! Co warto wiedzieć o tego typu produktach? Można je podzielić między innymi na odnawialne i nieodnawialne. W przypadku pierwszej opcji po upływie określonego terminu lokata jest automatycznie odnawiana, natomiast przy drugiej po zakończeniu umowy środki zostają przelane na rachunek klienta. Inny sposób podziału lokat związany jest z okresem, na jaki depozyt został zawarty. Największą popularnością cieszą się lokaty standardowe (terminowe), przy których klient powierza bankowi swoje środki na ustalony okres, a w zamian otrzymując gwarantowany zysk wynikający z oprocentowania lokaty. Po upływie tego terminu bank wypłaca klientowi ulokowaną kwotę wraz z odsetkami. Ponadto możemy spotkać się jeszcze z innymi podziałami i rodzajami lokat.

Na co zwrócić uwagę, wybierając lokatę, i czy warto ją założyć?
Lokaty bankowe od dawna znajdują się wśród najpopularniejszych produktów bankowych. Chętnie je zakładamy, gdyż są bezpieczną formą oszczędzania oraz pozwalają nam z góry znać zysk, na jaki możemy liczyć po zakończeniu umowy. Wybierając lokatę, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na trzy podstawowe czynniki: oprocentowanie, częstotliwość kapitalizacji odsetek i to, jak długo ma ona trwać. Im wyższe oprocentowanie, tym wyższy zysk. Jednak znaczenie ma nie tylko jego wysokość, istotne jest również to czy jest ono stałe czy zmienne. Najczęstsze, bo najbardziej przewidywalne jest oprocentowanie stałe. Równie ważna jest kapitalizacja odsetek – może ona być dzienna, miesięczna oraz kwartalna. Ale zasada jest bardzo prosta – im częstsza kapitalizacja tym większy zysk. Czasem, by zyskać więcej, warto wybrać lokatę z niższym oprocentowaniem, ale z większą częstotliwością kapitalizacji odsetek, co w ostatecznym rozrachunku przyniesie nam korzyści. Dokładnie powinniśmy też przemyśleć, na jaki okres chcemy powierzyć bankowi oszczędności – pamiętajmy, że zrywając lokatę wcześniej, możemy utracić wszystkie zgromadzone odsetki, czyli nasz zysk. Lepiej więc zdecydować się na krótszą, a potem wpłacić środki na kolejną lokatę, niż założyć od razu długoterminową, by za jakiś czas ją zerwać i tylko na tym stracić.

Znajdź korzystną lokatę bankową z PADO24
Szukając odpowiedniej lokaty bankowej, warto zapoznać się ze wszystkimi aktualnymi ofertami, które proponują banki. Dzięki portalowi PADO24 możesz poszerzyć swoją wiedzę o niezbędne informacje, które przydadzą Ci się przy wyborze najlepszej lokaty. Dodatkowo skorzystasz z bardzo przydatnego narzędzia, jakim jest porównywarka finansowa, która pozwoli Ci wybrać lokatę dopasowaną do Twoich możliwości. Jeśli masz trochę wolnej gotówki, to zamiast trzymać ją w „skarpecie” – załóż lokatę i pomnóż swoje pieniądze z PADO24.

Komentarzy: 0

Dodał: admin,22-11-2016

W drugim tygodniu listopada na ul. kard. Karola Wojtyły, na odcinku kościół-most pojawił się tajemniczy "znak drogowy", który wzbudził zainteresowanie mieszkańców. Ów znak miał jednak panel solarny, co sugerowało, że energii potrzebował będzie np. do ostrzegania... ale kogo i czego?
Szybko okazało się, że jest to radar, który ma za zadanie mierzyć prędkość samochodów i wyświetlać ją na tablicy, dodając jednocześnie komunikat "Dziękuję", dla kierowców stosujących się do ograniczenia prędkości, jak i "Zwolnij" dla tych drugich. Kierowcy, którzy podróżowali po Słowacji wiedzą, że tam radary tego typu są na porządku dziennym każdego miasta i wsi.
Kontrowersje wzbudziło jednak umiejscowienie radaru, ponieważ znajduje się po lewej stronie jezdni i mierzy prędkość pojazdów jadących od strony kościoła, a to właśnie jadąc od drugiej strony można nabrać większej prędkości.
Nasz forumowicz, slavo83 zadał pytanie do Zarządu Dróg Powiatowych w Bielsku-Białej o zasadność miejsca, w którym postawiono radar. Odpowiedzi udzielił sam dyrektor zarządu, Pan Wiesław Kubiś. "[...] Wyboru miejsca lokalizacji wyświetlacza prędkości rzeczywistej, dokonano na podstawie sygnałów kierowanych przez mieszkańców do Urzędu Gminy. Według zgłaszających pojazdy rozwijają nadmierną prędkość na odc. od kościoła do mostu, co stwarza zagrożenie dla pieszych przekraczających jezdnię na przejściu dla pieszych przy moście."
Zatem już wiemy - wybór miejsca nie był przypadkowy. Jest jeszcze jedna ciekawa rzecz, którą przesłano w tej samej odpowiedzi:
"Uprzedzając ewentualną, kolejną interwencję informujemy także, że wyświetlacz zostanie zdemontowany po okresie testowym,  trwającym dwa tygodnie."
Zatem radar nie wpisze się na stałe w nasz czaniecki krajobraz, a czy poprawi on bezpieczeństwo pieszych przez okres dwóch tygodni - niech każdy odpowie już sobie sam.

Komentarzy: 0

Dodał: admin,28-10-2016

W sierpniu informowaliśmy o planowanym kolejnym etapie przebudowy drogi powiatowej Czaniec-Roczyny, od ulicy Gruszowej do granicy województwa. Całe przedsięwzięcie podzielono na 6 etapów, ale już teraz w okolicy ulicy Gruszowej pojawiły się rury kanalizacyjne, dużo ciężkiego sprzętu i ekipy wykonawcze.
Przypomnijmy, że przedmiotem zamówienia jest przebudowa drogi powiatowej nr 4479S Czaniec - Roczyny - Andrychów, na odcinku od skrzyżowania z ul. Gruszową na długości ok. 1,2 km. Zakres robót obejmuje m.in. przebudowę nawierzchni jezdni, budowę chodników, poprawę odwodnienia drogi. Dodatkowo w planie: poszerzenie jezdni do 6 metrów, budowa kanalizacji deszczowej i ścieku przykrwędziowego, budowa chodnika dla pieszych, przebudowa przystanków, zjazdów, skrzyżowań, oznakowanie poziome i pionowe i inne.
Koszt inwestycji zaplanowanej do wykonania w cyklu dwuletnim 2016-2017, to ogółem 4 035,472,45 zł.

Komentarzy: 0

<< Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... 13 ... 15 ... 17 ... 19 ... 21 ... 23 ... 25 ... 27 ... 29 ... 31 ... 33 ... 35 ... 37 ... 39 ... 41 ... Następna >>
Powered by CuteNews
Najnowsze filmy: