Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Co do wycofania uchwał, powodów jest kilka. Jednym z nich może być to, co stało się na Radzie Sołeckiej 26.10. Rozmawialiśmy o sprawie śmieciowej i przedstawiłam moje zapatrywania na projekty uchwał, uważając zwłaszcza projekt wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia z Gmina Bielsko Biała na utrzymanie, budowę i eksploatację  instalacji regionalnej bez dołączenia projektu porozumienia za wciskanie radnym kota w worku. Poza tym miałam (teraz wiem, że zasadne - znam założenia projektu porozumienia) obawy, że niektóre zapisy porozumienia nie są zgodne z prawem. Rada przyjmując uchwałę zrzekłaby się swoich kompetencji na rzecz Wójta, który mógłby zawrzeć to porozumienie bez większego namysłu. Obawy były tym większe, że w uzasadnieniu do projektu czytamy " Z zawarcia Porozumienia wynikają także pewne zobowiązania: przede wszystkim Gmina Porąbka będzie zobligowana do przyjmowania zasad związanych z funkcjonowaniem systemu gospodarki odpadami obowiązującymi w Bielsku-Białej oraz w innych gminach, które również przystąpią do Porozumienia. Celem tego jest zapewnienie jednolitości systemów w okolicznych gminach i przyjęcie podobnej stawki opłat za odbiór odpadów."
Jednym słowem Rada nie miałaby żadnego wpływu ani na ceny, ani na zapisy  regulaminu utrzymania czystości w gminie. Poza tym 7 listopada br. odbędzie się spotkanie prawników z prawnikami wojewódzkiego nadzoru prawnego w Katowicach co do zawartości uchwał dotyczących realizacji ustawy, w tym niezgodnych z prawem zapisów porozumień międzygminnych.
Nie wiem skąd ten pośpiech, co do przedstawienia akurat tych uchwał na tej sesji ?!!!
Wiem tylko, po Radzie Sołeckiej, że głosami radnych Czańca i tzw. innej opozycji uchwały zostałyby odrzucone.
Myślę, że najlepiej z podobnymi pytaniami do Pana Wójta przyjść na  Zebranie Wiejskie w dniu 4 listopada br. o godz. 10.15 - tam będzie poruszana sprawa przygotowania gminy do nowego systemu odbioru odpadów.

52

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Może ktoś posiada jeszcze w domu nasz program wyborczy ?!?

Pojawił się tam  cały dział BEZPIECZEŃSTWO, a w nim punkt

- usprawnienie gospodarki odpadami w gminie, przy jednoczesnym rozważeniu możliwości stworzenia własnego zakładu komunalnego
co winno przyczynić się również do poprawy ogólnego stanu porządku,

To tylko hasło, które na spotkaniach w sołectwach omawialiśmy szczegółowo.

Mówiliśmy o ustawie która wejdzie w 2013 roku.

W 2010 roku informowaliśmy społeczeństwo, że taka ustawa wejdzie w życie, proponowaliśmy konkretne rozwiązania.

Kilka osób z obecnych radnych było na tych spotkaniach więc wiedzieli i wójt Bułka i reszta obecnej RG jakie zagrożenia niesie ze sobą ta ustawa.
Informowaliśmy że to będzie rewolucja w polskich gminach.

Nie chce dziś mówić jakie były reakcje panów z KWW RPW szczególnie jednego kandydata który starał się wmówić wyborcom na innym forum, że to lipa a nasze rozwiązania są głupie.

Były 3 pełne lata na wypracowanie kompromisu, dogadanie się z sąsiadami, opracowanie najlepszego rozwiązania (najlepszego nie dla urzędników w gminie ale dla mieszkańców)
I co ?
I jaki koń jest każdy widzi !!!
Za pięć dwunasta nie mamy żadnego alternatywnego programu.
UG chce nas wpakować do   wspólnego wora i odsunąć problem od siebie zwalając wszystko na ustawę i umowę z Bielskiem.

Przez 3 lata można było zrobić wiele, a co zrobiono. NIC

Pragnę Państwu powiedzieć jedno: na odpadach się zarabia. Odpady to nie śmieci to pieniądze.

Mieszkańcy naszej gminy od lat segregują odpady i robią to w dużej mierze bardzo dobrze.

Wystarczyło powołać spółkę gminną i zbudować magazyn na segregowane odpady.

Jest ogromna ilość firm które po takie odpady przyjeżdżają i odbierają je na swój koszt płacą ciężkie pieniądze do kasy gminy lub spółki gminnej.

Wójt woli te pieniądze oddać firmie w Bielsku i jeszcze nałożyć na nas drakońskie opłaty.

CENY OBOWIĄZUJĄCE      
Złom stalowy     cienki     0,60 zł/kilogram      
Złom stalowy     gruby, do palenia     0,65 zł/kilogram      
Złom stalowy     powyżej 6mm grubości     0,70 zł/kilogram      
Złom stalowy     powyżej 10mm grubości     0,80 zł/kilogram      
Żeliwo           0,65 zł/kilogram      
Wióry           0,60 zł/kilogram      
Złom akumulatorowy           1,50 zł/kilogram      
Makulatura     tektura     0,34 zł/kilogram      
Makulatura     tektura lita     0,30 zł/kilogram      
Makulatura     gazeta     0,33 zł/kilogram      
Folia     bezbarwna     0,60 zł/kilogram      
Folia     kolorowa     0,10 zł/kilogram      
PET           0,30 zł/kilogram      
Szkło     bezbarwne     0,09 zł/kilogram      
Szkło     kolorowe     0,05 zł/kilogram      
Drewno           do uzgodnienia

To cennik firmy skupującej surowce wtórne nie gdzieś z kosmosu ale z nieodległych Rybarzowic.

Pytam się więc: dlaczego na naszych surowcach wtórnych bedzie zarabiać prywatna spółka w Bielsku?
Dlaczego przez 3 lata Gmina Porąbka sama lub w porozumieniu z innymi gminami nie powołała spółki mającej na celu zbieranie i odsprzedawanie posegregowanych surowców od mieszkańców?

Dlaczego wójt czekał do ostatniej chwili.

Dla przykładu powiem tylko jedno : Wójt i RG miała czas na to żeby powołać jakąś bezsensowną spółkę w celu wybudowania wyciągu w Kozubniku ale nie miała czasu powołać spółki zajmującej sie zagospodarowaniem surowców wtórnych.

Na komisji zadałem pytanie wójtowi cóż ta spółka robi? Nic nie robi bo czeka na prywatyzację PKL.

Na głupoty gmina ma czas i pieniądze ale na rozwiązanie problemu odpadów zabrakło czasu i pomysłu.

Uważam, że powinniśmy wyrazić swój głośny sprzeciw przeciwko rażącym zaniedbaniom gminy w stosunku do nas obywateli.

Wójt i pracownicy UG dostają pensje z naszych podatków, są naszymi pracownikami, a nie naszymi panami.

Albo zaczną pracować rzetelnie albo ....................  za dwa lata są kolejne wybory, a ludzie coraz bardziej świadomi.

Ich rolą jest SŁUŻENIE swojemu suwerenowi - wyborcy.

Obywatel to nie dojna krowa a urzędnik to nie zbój, który ma łupić każdego do gołej skóry.

Pozdrawiam
PD

Alteri vivas oportet, si tibi vis vivere
Miejcie odwagę!... Nie tę jednodniową, Co w rozpaczliwym przedsięwzięciu pryska,
Lecz tę, co wiecznie z podniesioną głową Nie da się zepchnąć z swego stanowiska.

53

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Dziękuję za podanie powodów wycofania projektów.

Przy okazji.
Jednym ze sposobów wymiany poglądów na określony temat jest dyskusja.  W wyniku dyskusji dochodzi do ścierania się różnych poglądów związanych z różnymi punktami widzenia osób prowadzących dyskusję. Określenie wspólnego stanowiska, o ile do tego dojdzie, może mieć formę kompromisu lub konsensu.
Dyskusja jest jedną z form zapobiegania konfliktom. I nawet jeżeli w wyniku dyskusji nie dochodzi do wypracowania wspólnego stanowiska, dyskusja pomaga w określeniu istniejących rozbieżności. To już daje podstawę do dalszych działań, torujących drogę do godzenia różnych, czasem sprzecznych, poglądów lub interesów.
Sformalizowaną formą dyskusji, prowadzoną zwykle przez kompetentne grono lub przez uprzednio wybranych przedstawicieli, jest debata.

Niestety w naszej gminie nie prowadzi się ani dyskusji ani debat.

Uczestnicy spotkań Rady Gminy, Rady Sołeckiej, Zebrania Wiejskiego, Forum czaniec.pl nie mają równych szans w dyskusji.
Równość szans określa w nowoczesnych społeczeństwach prawo do sprawiedliwego dostępu do różnych życiowych możliwości, w tym do informacji.  Z równością szans związany jest w szczególności zakaz dyskryminacji (np. ze względu na płeć, wyznanie religijne czy narodowość) gwarantowany prawami człowieka. Kwestie dotyczące równości zostały zapisane w Karcie Praw Podstawowych Unii Europejskiej

To co dzieje się wokół śmieci pokazuje jak ważny jest dostęp do informacji i co wynika z jej braku. Proszę zauważyć, że (niby) ma odbyć się ważna debata, czy dyskusja na istotne dla społeczności lokalnej tematy, a tymczasem jedna ze stron spotkania nie ma zielonego pojęcia o czym będą rozmawiać - wciska się jej, jak to Pani Marta Tylza-Janosz ujęła kota w worku. To przejaw niedopuszczalnej dyskryminacji w życiu publicznym niosący za sobą konkretne konsekwencje w postaci nienależytego prowadzenia naszych spraw, działania na szkodę społeczeństwa.

Uważam, i tutaj powtórzę to na co zwracałem uwagę niejednokrotnie, że w trybie pilnym należy w naszej gminie doprowadzić do należytego unormowania kwestii dostępu do informacji publicznej. Dostępu do dokumentów urzędowych, do projektów uchwał, porozumień, ugód (w tym zwłaszcza tych na 300.000,00 zł).

Wracając do śmieci.
Brawa dla radnych, którzy rozumieją swoją rolę w stanowieniu prawa miejscowego.
A przy okazji apel - publikujcie, tak jak to robi od dawna Pan Kocemba materiały urzędowe, które z różnych przyczyn nie mają szansy pojawić się na BIP, czy w inny sposób dotrzeć do ludzi. Projekty, protokoły, sprawozdania, audyty i inne tego rodzaju dokumenty urzędowe nie są objęte klauzulami wyłączającymi ich jawność. Nie naruszacie takim działaniem żadnych przepisów, a dajecie za to równe szanse innym stronom dyskusji społecznej.

Nie dajcie się nabrać na frakcje mokre i suche. Dobre reguły postępowania z odpadami to segregacja u źródła ich powstawania (poprzez tworzenie równego rodzaju zachęt, w tym finansowej). Taki system z pewnością spowoduje osiągnięcie założonego poziomu odzysku o co tak boi się wójt. Taki system pozwala budować odpowiedzialność za śmieci.

Tak się składa, że mam mnóstwo znajomych, którzy od dawna segregują śmieci na frakcje. W kwestii rozumienia pojęcia frakcja odsyłam do ustawy. Nie czytajcie bzdur wypisywanych w projektach o frakcjach mokrych i suchych. W ten sposób tylko nieznaczna część śmieci trafia na składowisko odpadów. Frakcja biodegradowalna pozostaje w ogródku i zasili przydomowe uprawy kwiatów i warzyw, część zje kura, kaczka lub kogut, wszak mieszkamy na wsi. W ten sposób frakcja ta w ogóle nie trafi do regionalnej kompostowni, przez co zostanie obniżony koszt wywozu odpadów. Trzeba przy tym zwrócić uwagę, że robimy to wszystko domowymi sposobami, a więc bezkosztowo dla gminy, oddając jej gotową frakcję, która jest cennym na rynku surowcem.

O ten surowiec przy okazji śmieci toczy się walka.

Dlaczego wójt tak łatwo chce się pozbyć możliwości dysponowania surowcami wtórnymi? Mają one określoną wartość rynkową, a zysk z ich pozyskiwania w gminie zmniejsza koszty gospodarowania odpadami  i tym samym obciążenie naszych kieszeni.

Dlaczego wójt działa na naszą szkodę?


PS
Przed chwilą pojawił się wpis Pana Duszy, w którym podaje ceny surowców wtórnych. Widać więc wyraźnie, że moje pytania są jak najbardziej zasadne.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

54

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Jeszcze mały artykuł:

Resort środowiska przypomniał, że zgodnie z nowymi przepisami samorządy mają obowiązek wybrania firmy, która zajmie się odbiorem lub odbiorem i zagospodarowaniem odpadów komunalnych pochodzących z gospodarstw domowych, wyłącznie w drodze przetargu. Ministerstwo, powołując się na opinie ekspertów w tym z UOKiK, podkreśliło, że jest to wymóg, od którego nie można odstąpić i nie jest on sprzeczny z prawem wspólnotowym i ustawą Prawo zamówień publicznych.

http://finanse.wp.pl/kat,104132,title,S … caid=1f730

A więc nie umowa z firmą z Bielska tylko przetarg !!!

Wtedy wygra najlepsza oferta i najniższa cena !!!

Alteri vivas oportet, si tibi vis vivere
Miejcie odwagę!... Nie tę jednodniową, Co w rozpaczliwym przedsięwzięciu pryska,
Lecz tę, co wiecznie z podniesioną głową Nie da się zepchnąć z swego stanowiska.

55

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Nie umowa. Na pewno przetarg. I dziwnie agresywnie samorządy domagają się zmiany ustawy w tym zakresie. To jednak temat do osobnego rozwinięcia.


Gmina może scedować swoje uprawnienia innej gminy w drodze porozumienia. Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym przewiduje możliwość zawierania przez gminy porozumień międzygminnych w sprawie powierzenia jednej z nich przez inną gminę lub (w przypadku porozumienia wielostronnego – przez inne gminy) określonych przez nie w treści takiego porozumienia międzygminnego zadań publicznych.

Właśnie w tym trybie wójt  chciał przekazać uprawnienia. Przetargi przeprowadzałby kto inny - Gmina Bielsko Biała. Wójt dał ciała bo nie pokusił się o wiarygodne uzasadnienie projektu ograniczając się do straszenia. Zawartości uchwał dotyczących realizacji ustawy, w tym niezgodnych z prawem zapisów porozumień międzygminnych mają przeanalizować prawnicy wojewódzkiego nadzoru prawnego w Katowicach (w tym niezgodnych z prawem zapisów porozumień międzygminnych), radni nie dali się zastraszyć - wójt wycofał w całości swoje propozycje.

Być może faktycznie są wskazanie ku temu żeby gospodarować odpadami wspólnie. Być może ... Do tego trzeba jednak konkretnych analiz prawnych i wyliczeń opartych o oficjalne wskaźniki. Wójt posiada takie możliwości i dane, a radni powinni żądać ich przedstawienia.


Inną formą realizacji obowiązków gminy w zakresie gospodarowania odpadami
jest porozumienie w sprawie wzajemnego powierzenia sobie
wykonywania zadań własnych przez gminy. Taka forma powierzenie sobie przez gminy wykonywania zadań własnych ma niewątpliwie tę przewagę praktyczną nad formą związku międzygminnego (o którym mowa w ustawie o samorządzie gminnym) w sytuacji, w której jedna gmina zamierza przejąć wykonywanie zadań własnych od wielu innych gmin, że po pierwsze daje możliwość swobodnego i odrębnego ustalenia zasad współpracy z każdą zainteresowaną gminą (w zależności od jej konkretnych potrzeb i uwarunkowań) w oparciu o indywidualnie zawierane porozumienia. Po drugie, nie tworzy tak sformalizowanych i ścisłych ram i zasad współpracy, jak w przypadku związku międzygminnego, a ostatecznie nie generuje kosztów związanych z założeniem i funkcjonowaniem takiego związku.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

56

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Ja mam taki oto pomysł:
Jeżeli kasztelan Żymełka każe uchwalić swoim juhasom uchwałę niezgodną z prawem nie podpiszę umowy na odbiór śmieci z mojej posesji.
Będę czekał aż ten baca odda sprawę do sądu, a wtedy się pobawimy smile

Jako prawy obywatel nie będę brał udziału w nielegalnym procederze.

Nie dam się robić w bambuko i nie będę płacił podatku od lenistwa.

Taki mam pomysł na durne prawo.

57 Ostatnio edytowany przez Marta Tylza-Janosz (2012-11-02 13:27:09)

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Sama uchwała o wyrażeniu zgody na zawarcie porozumienia pewnie była zgodna z prawem, ale czy już porozumienie którego projekt przesłało Bielsko nie naruszało zapisów ustawy z racji przytoczonych w uzasadnieniu do projektu kwestii ujednolicenia systemów i zasad jego funkcjonowania to już było zastanawiające. Osobiście uważam, że Rada jako organ, który wyraża zgodę na zawarcie porozumienia powinna znać treść tego porozumienia, a tak nie było.
Wójt złożył wniosek o wykreślenie z porządku obrad komisji projektu uchwały. Wniosek oczywiście został przyjęty przez komisję i wykreślono projekt z obrad komisji. Natomiast na sesji o wniosku Wójta poinformował Przewodniczący Rady, że punkt  odnośnie podjęcia uchwały o wyrażeniu zgody na zawarcie porozumienia został wykreślony z porządku obrad sesji. Po pytaniu czy są uwagi do porządku, głos zabrał Pan Janusz Kojder, który zapytał czy zmiana związana z wnioskiem Wójta o wykreślnie punktu nie powinna być glosowana przez Radę. Przewodniczący stwierdził, że nie, bo projekt został wykreślony z porządku obrad komisji. Razem z Panem Kojdrem byliśmy bardzo zdziwieni, ponieważ komisja, ani przewodniczący rady nie ma kompetencji do zmiany porządku sesji po jego ustaleniu w dokumencie, który został nam przesłany przed sesją. Przewodniczący przeszedł do następnego punktu, po realizacji którego zgłosiłam wniosek formalny o to że według art. 20 ust 1a ustawy o samorządzie gminnym Rada Gminy musi głosować każdorazową zmianę w ustalonym na papierze porządku sesji .
"ART. 20
1. Rada gminy obraduje na sesjach zwoływanych przez przewodniczącego w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż raz na kwartał. Do zawiadomienia o zwołaniu sesji dołącza się porządek obrad wraz z projektami uchwał.
1a. Rada gminy może wprowadzić zmiany w porządku bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady."

Pani Radca Prawny Ewelina Fabia-Pardela odpowiedziała, że nie ma takiego obowiązku, jeżeli Wójt usunął projekt z obrad komisji i komisja to przegłosowała.
Po raz pierwszy spotykam się z taką interpretacją przepisu o zmianie w porządku obrad. Zapis ustawy nie zawiera wyjątków. Porządek sesji (czyli dokument dostarczany Radzie jako zawiadomienie o zwołaniu sesji) zawierał realnie rozpatrzenie punktu podjęcia uchwały. Tylko Rada ma prawo głosowaniem usunąć punkt z obrad sesji. Potwierdza to również komentarz do ustawy o samorządzie gminnym. Poza tym rada nie musi zgodzić się na wykreślenie punktu, a komisje są tylko organami pomocniczymi Rady, nie każdy radny bierze udział w posiedzeniach każdej komisji, a opinia komisji nie ma charakteru wiążącego dla Rady.
Moja dezaprobata dla takiego postępowania i zastrzeżenia proceduralne wywołały komentarz jednego z Radnych, że wprowadzam zamieszanie na sesji. Widać prawo w Gminie Porąbka interpretuje się inaczej, niż normalnie, o czym mogłam przekonać się również na poprzedniej sesji. Niby nic takiego, ale jednak zasada - organy działają w granicach i na podstawie prawa, tutaj rozumiana jest inaczej.

Co do sprawy śmieciowej to na komisji poprosiłam o dane z lat poprzednich odnośnie struktury i ilości odbieranych śmieci, bo do tej pory Rada takich informacji nie otrzymała, a powinna to być informacja w oparciu o którą szacuje się koszty systemu, oraz ustala opłatę. Mam zapewnienie, że radni otrzymają taką informację.

58

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Marta Tylza-Janosz napisał/a:

Widać prawo w Gminie Porąbka interpretuje się inaczej, niż normalnie, o czym mogłam przekonać się również na poprzedniej sesji. Niby nic takiego, ale jednak zasada - organy działają w granicach i na podstawie prawa, tutaj rozumiana jest inaczej.

Czytam, czytam i zastanawiam się czy to dzieje się na prawdę. Coś takiego! I to nie jakiś tam forumowy oszołom wypisuje ale osoba publiczna.
Po ochłonięciu nasuwa się jednak refleksja. Bardzo szybko Pani doszła do wniosku, który nie jest dla mnie zaskoczeniem, za szybko. Proszę mieć jednak na uwadze, że dotyka Pani tylko pewnej sfery życia gminy. Ręczę, że czemukolwiek bliżej się Pani nie przyjrzy będzie podobnie. Rozpasanie przybrało niewyobrażalne rozmiary, relatywizm jest przeogromny.

Marta Tylza-Janosz napisał/a:

Co do sprawy śmieciowej to na komisji poprosiłam o dane z lat poprzednich odnośnie struktury i ilości odbieranych śmieci, bo do tej pory Rada takich informacji nie otrzymała, a powinna to być informacja w oparciu o którą szacuje się koszty systemu, oraz ustala opłatę. Mam zapewnienie, że radni otrzymają taką informację.

Dane takie i tak będą niepełne, dalekie od rzeczywistości. Nikt nie zna skali spalania śmieci. Zresztą w jaki sposób urzędnicy dostrzegą problem skoro sami spalają odpady? Poza tym aż trudno sobie wyobrazić co by było gdyby nie np. Domaczka, czy inne rzeczki i strumienie, w których nurcie topi się wszystko co zbędne, poczynając od domowych ścieków i gnojowicy, poprzez popioły, opony, plastiki, szkło, a kończąc na wersalkach, telewizorach i lodówkach.

Uważam, że lepiej sięgnąć po dane GUS, który podaje, że na obszarach wiejskich powstaje 170 kg odpadów/na komunalnych na mieszkańca na rok, a średnia ważona wynosi ok. 325 kg/mieszk./rok.

Moim zdaniem rzeczywistość śmieciowa oscyluje woków ilości wyliczonej ze średniej ważonej.

Opierając się na takich danych i przy założeniu, że opłata wyniesie 15 zł od osoby, system gospodarowania odpadami zasilony będzie corocznie kwotą ok. 3.000.000,00 zł.

GUS podaje również skład morfologiczny śmieci. Na tej podstawie z kolei można oszacować ilość poszczególnych frakcji, na których można zarobić. Oczywiście pod warunkiem, że nie odda się tych śmieci lekką ręką, za stosowną opłatą do segregowana w bielsku.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

59

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

morlinek1 napisał/a:

Ja mam taki oto pomysł:
Jeżeli kasztelan Żymełka każe uchwalić swoim juhasom uchwałę niezgodną z prawem nie podpiszę umowy na odbiór śmieci z mojej posesji.
Będę czekał aż ten baca odda sprawę do sądu, a wtedy się pobawimy smile

Jako prawy obywatel nie będę brał udziału w nielegalnym procederze.

Nie dam się robić w bambuko i nie będę płacił podatku od lenistwa.

Taki mam pomysł na durne prawo.


Jeżeli znajdzie się jeszcze 9 takich morlinków, to mogą wystąpić z roszczeniem w trybie pozwu zbiorowego. Zaletą takiego trybu postępowania są mniejsze koszty opłat sądowych, tylko 2 procent wartości pozwu, oraz rozłożenie tych kosztów na wszystkich członków grupy.


http://pl.wikipedia.org/wiki/Pozew_zbiorowy
http://www.pozew-zbiorowy.com.pl/

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

60

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Marta Tylza-Janosz napisał/a:

 
Co do sprawy śmieciowej to na komisji poprosiłam o dane z lat poprzednich odnośnie struktury i ilości odbieranych śmieci, bo do tej pory Rada takich informacji nie otrzymała, a powinna to być informacja w oparciu o którą szacuje się koszty systemu, oraz ustala opłatę. Mam zapewnienie, że radni otrzymają taką informację.

Proszę zauważyć, że Wójt wycofał nie tylko projekty uchwał ale również dokument zatytułowany "Nowy system gospodarki odpadami w Gminie Porąbka, Założenia wstępne". Na dzień dzisiejszy nie mamy więc żadnego założenia, nie mówię o koncepcji bo to  za duże słowo, jak ma wyglądać ta nowa gospodarka.  Aby nie być posądzonym o mieszanie, chociaż to w moim przypadku nie nowość, lub wymądrzanie się, przypomnę tylko niektóre elementy dobrej koncepcji. Podstawy prawne, analiza stanu obecnego, a więc morfologia odpadów itd, cele zamierzony oraz sposoby jego realizacji - wariantowo.  Oczywiście porządny projekt powinien zawierać wiele innych elementów, niech będzie chociaż to co napisałem. Na dzień  dzisiejszy nadal jesteśmy w szarym polu.
Na forum więcej dyskutujemy o tym problemie niż na posiedzeniach komisji i sesji.

61

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Piotr Dusza napisał/a:

A więc nie umowa z firmą z Bielska tylko przetarg !!!

Wtedy wygra najlepsza oferta i najniższa cena !!!

Wisłę, Ustroń i okolice obsługuje dzisiaj spółka komunalna będąca własnością gminy. Propozycja cenowa ostatnio była 10 zł za śmieci segregowane lub 20 zł za niesegregowane od mieszkańca posesji.

Co ciekawe, pracownicy spółki są mocno spanikowani ponieważ mogą utracić pracę. Wcale nie jest powiedziane, że spółka będąca własnością gminy wygra przetarg.

Z rozbawieniem czytam jak to możemy na własnych śmieciach zarobić. Pan Dusza wypisał cennik z Rybarzowic, ale brak w nim pozycji popiół, trawa, gruz, opony itp. Odebrać trzeba wszystko!

My jesteśmy za małą społecznością by inwestycja w śmietnisko była dla nas opłacalna. Nie wspominam o koszcie budowy, infrastrukturze i zwykłym pozwoleniu na budowę. Kasa pewnie byłaby z kosmosu. Nawet gdyby uzyskać dotację unijną, wkład własny byłby ogromny. Nie byłoby też żadnej gwarancji, że wydając górę pieniędzy i zadłużając gminę na pokolenia tak powstała firma wygrałaby ów PRZETARG!!!

Wiem, że teraz rzuci się na mnie ekipa Padrone i najmilszym określeniem będzie idiota. Cóż, to jest powód, że nikt rozsądny nie chce na tym forum pisać:(

Pani Marto. Jestem pełen szacunku za rzeczową relację. Bardzo słusznie pani postąpiła. Kiedyś Kobiernice za psi grosz oddały ziemię wodociągom, teraz mamy najdroższą wodę:(
Trzeba trzymać rękę na pulsie i wybrać najlepszą opcję dla nas mieszkańców:)

62

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Idiota?

Raczej ignorant bo to słowo bardzie mi tu pasuje.

Cennik z Rybarzowic dotyczy tylko surowców wtórnych.
To własnie o takich ludziach mówi się ignoranci bo nie widzą różnicy miedzy "śmietniskiem" (słowo nie znane w żadnym słowniku ) a magazynem surowców wtórnych.

Budowa hali o powierzchni 1500 m2 o konstrukcji stalowej z wypełnieniem płytą warstwową to koszt rzędu 800 tyś złotych.
Czyli 1/3 tego co gmina wpompuje w nową siedzibę urzędu.

Powtarzam (ignorantowi również) to była tylko jedna z propozycji sprzed 2 lat, a więc było 2 lata żeby pomysł przemyśleć, opracować, dogadać się z innymi.

Przetarg - przetarg wygrywa najlepsza firma i ja zakładam, że firma zajmująca się recyklingiem bałby by najtańsza chociażby ze względu na najniższe koszty transportu i logistyki.

Składową takiego przedsięwzięcia mogłaby być również kompostownia ( również  przerabiająca surowiec w 100 % recyklingowalny) produkująca kompost i ziemię z kompostem, który tak chętnie kupujemy w sklepach ogrodniczych w workach płacąc co roku dość sporo pieniędzy.

Dla ignoranta wszystko zawsze jest "śmietniskiem", ignorant  nie widzi innej alternatywy, nie widzi możliwości zarabiania na odpadach.

Z uporem twierdzę, że był czas przez 2 lata na wypracowanie najlepszej metody.
Mamy 3.11.2012  i nie mamy żadnej konkretnej alternatywy.

Wloscianin napisał/a:

Trzeba trzymać rękę na pulsie i wybrać najlepszą opcję dla nas mieszkańców:)

Czyli jaką?

RG nie dostała żadnych konkretnych propozycji, a te które otrzymała nie poddano pod dyskusję na komisjach.

Żeby cokolwiek wybrać należy mieć w czym wybierać.

Definicja "wyboru" mówi, że jest to decyzja miedzy kilkoma wariantami, a jak do tej pory RG jest poinformowana o jednej alternatywie - firma z Bielska.

To nie wybór!

Ta dyskusja na forum to właśnie przejaw tego, że mieszkańcy trzymają rękę na pulsie i zastanawiają się co jest lepsze.

To również dyskusja o tym gdzie gmina przespała 2 lata nie przygotowując żadnego alternatywnego rozwiązania.

Moja odpowiedź nie jest polemiką z Panem Gamzą bo jak już oświadczyłem rok temu jest to jedyny człowiek jakiego znam, z którym nie prowadzę, żadnych dyskusji, polemik oraz wymiany zdań.

Pragnę tylko aby moi współmieszkańcy  wiedzieli, że to własnie ignoranci mieszają im w głowach od wielu, wielu lat.

Na koniec  balladka Wojciecha Młynarskiego.

"Słów kilka w sprawie grupy facetów chcę tu wyglosić
lecz zacząć muszę nie od konkretów, lecz od przeprosin.

Skruszon szalenie o przebaczenie pokornie proszę,
że troszkę pieprzna będzie balladka, którą wygłoszę,

lecz mam nadzieję, że choć się w słowie tutaj nie pieszczę,
to wybaczycie mi - Panie, Panowie, raz jeden jeszcze.

Otóż: faceci wokół się snują co są już tacy,
że czego dotkną, zaraz popsują. W domu czy w pracy

gapią się w sufit, wodzą po gzymsie wzrokiem niemiłym.
Na niskich czołach maluje im się straszny wysiłek,

bo jedna myśl im chodzi po głowie, którą tak streszczę:
"Co by tu jeszcze spieprzyć, Panowie? Co by tu jeszcze?"

Czasem facetów, żeby mieć spokój, ktoś tam przerzuci
do jakiejś sprawy, co jest na oko nie do popsucia...

Już się prężą mózgów szeregi, wzrok się pali,
już widzimy, żeśmy kolegi nie doceniali.

A oni myślą w ciszy domowej lub w mózgów treście:
"Co by tu jeszcze tego... Panowie? Co by tu jeszcze?"

Lecz choć im wszystko jak z płatka idzie - sprawnie i krótko,
czasem faceci, gdy nikt nie widzi westchną cichutko.

Bo mając tyle twórczych pomysłów, tyle zdolności,
boją się, by im czasem nie przyszło tkwić w bezczynności.

A brak wciąż wróżki, która nam powie w widzeniu wieszczem:
"Jak długo można pieprzyć, Panowie? No jak długo jeszcze?!"

Pozwólcie proszę, że do konkretów przejdę na koniec.
Okażmy serce dla tych facetów, zewrzyjmy dłonie, weźmy się w kupę,
bo w tym jest sedno, drodzy rodacy by się faceci czuli potrzebni
w domu i w pracy.

Niechaj ta myśl im wzrok rozpłomienia, niech zatrą ręce,
że tyle jeszcze jest do spieprzenia, a będzie więcej."

Alteri vivas oportet, si tibi vis vivere
Miejcie odwagę!... Nie tę jednodniową, Co w rozpaczliwym przedsięwzięciu pryska,
Lecz tę, co wiecznie z podniesioną głową Nie da się zepchnąć z swego stanowiska.

63

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Trudno spodziewać się, że RG stanie na wysokości zadania i podejmie w przedmiotowym temacie decyzję akceptowaną przez większość mieszkańców skoro:

Marta Tylza-Janosz napisał/a:

Moja dezaprobata dla takiego postępowania i zastrzeżenia proceduralne wywołały komentarz jednego z Radnych, że wprowadzam zamieszanie na sesji. Widać prawo w Gminie Porąbka interpretuje się inaczej, niż normalnie, o czym mogłam przekonać się również na poprzedniej sesji. Niby nic takiego, ale jednak zasada - organy działają w granicach i na podstawie prawa, tutaj rozumiana jest inaczej.

Możemy jednak zrozumieć, jak na naszych oczach próbuje się nam udowodnić, że proponowane rozwiązania są dla nas najlepsze, choć wcale takie nie muszą być.  Jak na dłoni wójt i wierni urzędnicy pokazują nam, czym jest szeroko pojęty relatywizm decyzyjny, gdzie postanowienia zawierane są ponad kompetencjami Rady Gminy, która jest organem stanowiącym i kontrolnym. Jeżeli miłościwie nas kompromitujący wójt mając zdecydowaną większość w RG pozwala sobie na tak jawne manipulacje przy „uchwale śmieciowej”, to co naprawdę ukrywa słynne już porozumienie z Gminą Bielsko – Biała?

Jeżeli jedyny rozsądny piszący na tym forum zwierza się, że:

Wloscianin napisał/a:

Z rozbawieniem czytam jak to możemy na własnych śmieciach zarobić. Pan Dusza wypisał cennik z Rybarzowic, ale brak w nim pozycji popiół, trawa, gruz, opony itp. Odebrać trzeba wszystko!

to jakie scenariusze piszą ci mniej rozsądni, do wyobraźni których łatwiej dociera myśl o możliwości zarobienia na śmieciach, przez co tworzy się szansę na obniżanie opłaty śmieciowej dla mieszkańców gminy.

Jako przeciętny mieszkaniec gminy chcę poznać treść sprawozdania z szeroko pojętej działalności wójta, którą przygotował rzetelne podwaliny do przyjęcia system gospodarki odpadami w gminie. Temat znany jest od co najmniej dwóch lat, terminy przybliżają się nieubłaganie, a działania pod presją czasu w realiach naszej gminy nie wróżą podjęcia najlepszych dla nas decyzji.
Odnoszę również nieodparte wrażenie, że nasze forum jest główną areną dyskusji nad systemem gospodarki odpadami, która zaczyna determinować poczynania urzędników i wójta, a dla mieszkańców staje się jedyną opiniotwórczą platformą informacyjną.

64

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Piotr Dusza napisał/a:

Budowa hali o powierzchni 1500 m2 o konstrukcji stalowej z wypełnieniem płytą warstwową to koszt rzędu 800 tyś złotych.
Czyli 1/3 tego co gmina wpompuje w nową siedzibę urzędu.


Pragnę tylko aby moi współmieszkańcy  wiedzieli, że to własnie ignoranci mieszają im w głowach od wielu, wielu lat.

Skoro to taki świetny interes, dlaczego Pan go do tej pory nie zrobił? Milion zł kredytu dla człowieka przedsiębiorczego nie jest żadnym problemem?

Zgadzam się z Panem, ignoranci mieszają ludziom w głowach:(

65

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Wloscianin napisał/a:

Kiedyś Kobiernice za psi grosz oddały ziemię wodociągom, teraz mamy najdroższą wodę:(
Trzeba trzymać rękę na pulsie i wybrać najlepszą opcję dla nas mieszkańców:)

Kiedyż pan Czesław Bułka razem z panem Wojciechem Waligórą sprzedali udziały w spółce Aqua za kwotę około 5 mln złotych. Z tych pieniędzy zostało wyremontowane centrum Porąbka, które wymaga już remontu, oraz sala gimnastyczna w Czańcu, która również wymaga remontu.  W ten sposób dwaj panowie pozbawili nas realnego wpływu na funkcjonowanie spółki, w tym również na poziom cen w naszej gminie.  Kwota jaką zarobili stanowiła wysokość dwuletniej dywidendy  jaką otrzymałyby gmina zachowując udziały. Trucie więc o ziemi i wodzie mija się z celem.
Co proponował ponownie pan Czesław Bułka. Ano przystąpienie do jakiejś firmy w Bielsku, którą będzie rządził właściciel instalacji czyli pan Krywult. Czym to pachnie?

Szanowny wójt nie dosyć, że wsadza obie łapy do naszych kieszeni na wszelkie możliwe sposoby, podniesione podatki, cena ścieków, podwyżki w mzk to jeszcze życzy sobie aby mieszkańcy płacili nowy haracz a śmieci odwozili do Punktu Zbiórki Selektywnej Odpadów w Porąbce. Naturalnie w Porąbce żadnego punktu nie ma, więc trzeba go będzie zrobić.
Drodzy państwo poczytajcie co ten pan nam proponuje i zastanówcie się kto ma na tym zarobić. W czyim interesie to leży? Kto dotychczas zarabia i zapewne chce zarabiać nadal.

66

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Wloscianin napisał/a:

Z rozbawieniem czytam jak to możemy na własnych śmieciach zarobić. Pan Dusza wypisał cennik z Rybarzowic, ale brak w nim pozycji popiół, trawa, gruz, opony itp. Odebrać trzeba wszystko!

Wprowadzając segregację śmieci na frakcje, nie mylcie pojęcia frakcji funkcjonującej na gruncie ustawy śmieciowej z tym, co proponują ludzie prowadzący społecznie szkodliwą działalność (frakcja sucha i mokra), u źródła, obniżamy koszt funkcjonowania gospodarki śmieciowej. To oczywista oczywistość.

Pisanie jak w zacytowanym fragmencie wypowiedzi, świadczy o tym że autor nie rozumie regulacji wprowadzonych nowym prawem śmieciowym.

System, którym przedstawił Pan Dusza pozwoliłby obniżyć koszty i w tym sensie byłby to nasz zysk - zarobek na śmieciach, dałby przy tym miejsca pracy w gminie.


Niestety wójt ciągnie w drugą stronę dążąc do wprowadzenia systemu, w którym sortownia w Bielsku za stosowną opłatą posegreguje nasze śmieci. Tak więc zamiast obniżyć koszt gospodarowania śmieciami, wójt forsuje system odwrotny. Do tego z naszych pieniędzy generuje miejsca pracy poza gminą.

Dlaczego?

Na to pytanie radni koniecznie powinni usłyszeć odpowiedź. Co więcej jeżeli ta odpowiedź nie będzie zadowalająca powinni czym prędzej dla dobra swoich wyborców skorzystać z funkcji kontrolnej rady.

Moim zdaniem sposobem budowy systemu gospodarowania śmieciami w gminie, tworzeniem wzajemnych powiązań i zależności pomiędzy elementami systemu niekoniecznie służących społeczeństwu powinny zainteresować się nie tylko prawnicy Urzędu Wojewódzkiego w ramach nadzoru prawnego, ale również odpowiednie służby.

Przypominam, że chodzi co roku o kwotę co najmniej 3.000.000,00 zł przy założeniu że będziemy płacić 15 zł na miesiąc na głowę.


Pani Marta dotknęła w czasie ostatniej Rady Gminy niezwykle istotnej kwestii. Zwróciła ku zgorszeniu części rady uwagę na bezprawne usunięcie z porządku obrad przygotowane przez wójta projekty. To niebywały skandal i to przy udziale gminnego prawnika. To oczywiste, że zostało złamane prawo, to oczywiste że Rada Gminy została w ten sposób pozbawiona swojej ustawowej funkcji. Takie zachowania można rozpatrywać co najmniej w kategorii niedopełnienie obowiązków przez urzędnika samorządowego.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

67

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

http://czaniec.pl/forum/post6281.html#p6281

Marta Tylza-Janosz napisał/a:

Szanowni Państwo,
ja również mam mieszane uczucia po wczorajszym Zebraniu Wiejskim. Nie chciałam dzielić się nimi wczoraj, ponieważ emocje nie są dobrym doradcą, a było ich wczoraj dużo, aż za dużo...
Moje konkluzje:(...)
3. Umiejętność przekazywania informacji przez pracowników Urzędu w tym Pana Sekretarza w mojej ocenie niedoskonała. W pewnym momencie miałam wrażenie, że Pan Sekretarz po wniosku Pana Gąsiorka o przyjęciu jak najniższych stawek opłaty, powiedział, że jak się będzie palić śmieci z kubła to będzie ich mniej i koszty transportu śmieci w nowym systemie będą niższe i stawki będą niższe ?!!! Proszę o pomoc biorących udział w zebraniu, czy ja dobrze zrozumiałam tą wypowiedź, czy Pan Sekretarz namawiał do palenia śmieci, co jest zabronione ustawowo ? Nie przekonuje mnie również, tłumaczenie, że nie można policzyć na dziś  kosztów opłaty - przecież do 15 listopada Wójt musi przedstawić projekt budżetu na 2013 r., tam on powinien zasugerować już koszty systemu. Trzeba również powiedzieć, że przez ustalenie niskich stawek system może się nie bilansować i gmina będzie musiała dopłacać. Jeżeli gmina jest bogatsza to nie ma problemów, jeżeli nie to będzie musiała ograniczyć inne wydatki, w tym inwestycyjne. Mam nadzieję, że na komisji 21.11 będziemy już mieli zarys sytuacji.
4. Brak informacji dla mieszkańców, że w pojemniki będą musieli zaopatrzyć się sami - jak jest napisane w informacji otrzymanej przez nas radnych od Wójta na XX sesję "W kwestii wyposażenia każdej nieruchomości w pojemniki - będzie miał zastosowanie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. w świetle tego przepisu właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez wyposażenie nieruchomości w pojemniki służące do zbierania odpadów komunalnych oraz utrzymywanie tych pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym."
To tyle, jednym słowem nie ciekawie ....






http://czaniec.pl/forum/post6283.html#p6283

Piotr Dusza napisał/a:
Marta Tylza-Janosz napisał/a:

4. Brak informacji dla mieszkańców, że w pojemniki będą musieli zaopatrzyć się sami - jak jest napisane w informacji otrzymanej przez nas radnych od Wójta na XX sesję "W kwestii wyposażenia każdej nieruchomości w pojemniki - będzie miał zastosowanie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. w świetle tego przepisu właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez wyposażenie nieruchomości w pojemniki służące do zbierania odpadów komunalnych oraz utrzymywanie tych pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym."
To tyle, jednym słowem nie ciekawie ....


Dziękuję za relację z zebrania.

Mam dwie nasuwające się sugestie:

1. Jeszcze nie wiemy jak w końcu będzie wyglądać segregacja: czy 2 frakcje czy jak do tej pory?
Nie zapadła decyzja w tej sprawie
2. pojemniki: Jeżeli RG i UG podejmie uchwałę  w kwestii frakcji i wybierze warian 2 frakcji (dwóch pojemników) sugerowałbym podjęcie przez UG wysiłku mającego na celu zapoznanie się z potrzebami mieszkańców (ile pojemników potrzeba) i zakup zbiorowy.

Jeżeli UG wystąpi do producenta z zapotrzebowaniem 1000 pojemników otrzyma dość spory rabat na cenie oraz kosztach transportu.
UG może wtedy te pojemniki odsprzedać mieszkańcom na zasadach non profit w cenach zakupu.

Cena pojemnika na odpady na kółkach 120 L to koszt rzędu 100 złotych
240 L ponad 140 złotych. Ceny z  Allegro.pl

Taka sugestia może spowodować obniżenie kosztów zakupu pojemników nawet o 30%.

Poza tym gmina musi określić typ pojemników bo należy je dostosować do samochodów jakimi będzie dysponowała firma wywożąca odpady !!!

Ja mam umowę z Komaxem i oni wyraźnie w umowie zastrzegają jakie typy pojemników będą przez nich odbierane.
Podobna sytuacja może być z nową firmą.

Dlatego warto dowiedzieć się jakie typy będą w tej firmie i takie zakupić w hurtowych cenach dla nas wszystkich to się opłaci smile

Bardzo proszę zasugerować na posiedzeniu Komisji takie rozwiązanie.


http://czaniec.pl/forum/post6284.html#p6284

Ignacy Kocemba napisał/a:
Marta Tylza-Janosz napisał/a:

W pewnym momencie miałam wrażenie, że Pan Sekretarz po wniosku Pana Gąsiorka o przyjęciu jak najniższych stawek opłaty, powiedział, że jak się będzie palić śmieci z kubła to będzie ich mniej i koszty transportu śmieci w nowym systemie będą niższe i stawki będą niższe ?!!! Proszę o pomoc biorących udział w zebraniu, czy ja dobrze zrozumiałam tą wypowiedź, czy Pan Sekretarz namawiał do palenia śmieci, co jest zabronione ustawowo ?
To tyle, jednym słowem nie ciekawie ....

Czytam i nie wierzę, czytam jeszcze raz i znów nie wierzę. Czytam więc wielokrotnie i dalej nie wierzę. Nie wierzę ale przestaje się dziwić. Pan Kazimierz Gałuszka uczestniczył w tym samym szkoleniu co ja, otrzymał te same materiały szkoleniowe w których tak genialnego rozwiązania nie podano.
Panie sekretarzu gminy!
Proszę powiedzieć czy jak nie będziemy oddawać śmieci to nie będziemy płacić w ogóle? Czy nasze pieniążki pozostaną w urzędzie i  będzie na kolejne podwyżki?
Gdzie są granice śmieszności?
Co na to Wójt, pan Czesław Bułka, oraz pozostali panowie. Pan Wawak i Waligóra.
Pani Marto. Nie jedna rzecz jeszcze Panią zadziwi.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

68

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Piotr Dusza napisał/a:

  Jeszcze nie wiemy jak w końcu będzie wyglądać segregacja: czy 2 frakcje czy jak do tej pory? Nie zapadła decyzja w tej sprawie.

USTAWA z dnia 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw stanowi co następuje:
Art. 1.
W ustawie z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2005 r. Nr 236, poz. 2008, z późn. zm.2)) wprowadza się następujące zmiany:
5) w art. 3:
a) ust. 2 otrzymuje brzmienie:
„2. Gminy zapewniają czystość i porządek na swoim terenie i tworzą warunki niezbędne do ich utrzymania, a w szczególności:
5) ustanawiają selektywne zbieranie odpadów komunalnych obejmujące co najmniej następujące frakcje odpadów: papieru, metalu, tworzywa sztucznego, szkła i opakowań wielomateriałowych oraz odpadów komunalnych ulegających biodegradacji, w tym odpadów
opakowaniowych ulegających biodegradacji;
8) prowadzą działania informacyjne i edukacyjne w zakresie prawidłowego gospodarowania odpadami komunalnymi, w szczególności w zakresie selektywnego zbierania odpadów komunalnych;

Odnoszę nieodparte wrażenie, że gminy zapewniają selektywne zbieranie odpadów tak jak w pkt. 5). Gdzie tu jest pole do interpretacji? A jak się ma edukacja ekologiczna zwłaszcza najmłodszych mieszkańców do propozycji wójta i jego załogi?

Piotr Dusza napisał/a:

  W pewnym momencie miałam wrażenie, że Pan Sekretarz po wniosku Pana Gąsiorka o przyjęciu jak najniższych stawek opłaty, powiedział, że jak się będzie palić śmieci z kubła to będzie ich mniej i koszty transportu śmieci w nowym systemie będą niższe i stawki będą niższe ?!!! Proszę o pomoc biorących udział w zebraniu, czy ja dobrze zrozumiałam tą wypowiedź, czy Pan Sekretarz namawiał do palenia śmieci, co jest zabronione ustawowo ?

Bardzo dobrze zrozumiała Pani wypowiedź Pana Sekretarza, podobnie jak zdecydowana większość oburzonych uczestników zebrania. Czy my, mieszkańcy terenu zapomnianego przez Atenę, Minerwę i inne bóstwa intelektualnych rozkoszy jesteśmy skazani na tego typu urzędników?

69

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Na temat niedzielnego zebrania krążą już różne opowieści. Mieszkańcy Czańca są zachwyceni   słowami pana Waligóry, który miał powiedzieć, że opłata za śmieci będzie 2-5 zł. Czy słyszeliście o tym również? To jakiś cud albo cudotwórca ten Waligóra. To ile mamy spalać tych śmieci aby było 2-5 złotych? Jak spalić skoszoną trawę albo odpady już spalone np. popiół. Może jednak wypowie się pan Waligóra.

70

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

wieszczu napisał/a:
Piotr Dusza napisał/a:

  Jeszcze nie wiemy jak w końcu będzie wyglądać segregacja: czy 2 frakcje czy jak do tej pory? Nie zapadła decyzja w tej sprawie.

USTAWA z dnia 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw stanowi co następuje:
Art. 1.
W ustawie z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2005 r. Nr 236, poz. 2008, z późn. zm.2)) wprowadza się następujące zmiany:
5) w art. 3:
a) ust. 2 otrzymuje brzmienie:
„2. Gminy zapewniają czystość i porządek na swoim terenie i tworzą warunki niezbędne do ich utrzymania, a w szczególności:
5) ustanawiają selektywne zbieranie odpadów komunalnych obejmujące co najmniej następujące frakcje odpadów: papieru, metalu, tworzywa sztucznego, szkła i opakowań wielomateriałowych oraz odpadów komunalnych ulegających biodegradacji, w tym odpadów
opakowaniowych ulegających biodegradacji;
8) prowadzą działania informacyjne i edukacyjne w zakresie prawidłowego gospodarowania odpadami komunalnymi, w szczególności w zakresie selektywnego zbierania odpadów komunalnych;

Odnoszę nieodparte wrażenie, że gminy zapewniają selektywne zbieranie odpadów tak jak w pkt. 5). Gdzie tu jest pole do interpretacji? A jak się ma edukacja ekologiczna zwłaszcza najmłodszych mieszkańców do propozycji wójta i jego załogi?

Szanowny adwersarzu życie w naszej małej ojczyźnie pokazało już nie raz, że  ma się dobrze, a nawet się rozwija tak po naszemu: przaśnie i swojsko sad

wieszczu napisał/a:
Piotr Dusza napisał/a:

  W pewnym momencie miałam wrażenie, że Pan Sekretarz po wniosku Pana Gąsiorka o przyjęciu jak najniższych stawek opłaty, powiedział, że jak się będzie palić śmieci z kubła to będzie ich mniej i koszty transportu śmieci w nowym systemie będą niższe i stawki będą niższe ?!!! Proszę o pomoc biorących udział w zebraniu, czy ja dobrze zrozumiałam tą wypowiedź, czy Pan Sekretarz namawiał do palenia śmieci, co jest zabronione ustawowo ?

Bardzo dobrze zrozumiała Pani wypowiedź Pana Sekretarza, podobnie jak zdecydowana większość oburzonych uczestników zebrania. Czy my, mieszkańcy terenu zapomnianego przez Atenę, Minerwę i inne bóstwa intelektualnych rozkoszy jesteśmy skazani na tego typu urzędników?

Trochę się koledze wieszczowi cytaty pozamieniały bo to nie są moje słowa lecz Pani Marty  co wynika nawet z treści wypowiedzi.

Alteri vivas oportet, si tibi vis vivere
Miejcie odwagę!... Nie tę jednodniową, Co w rozpaczliwym przedsięwzięciu pryska,
Lecz tę, co wiecznie z podniesioną głową Nie da się zepchnąć z swego stanowiska.

71 Ostatnio edytowany przez wieszczu (2012-11-06 12:52:27)

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Piotr Dusza napisał/a:

Trochę się koledze wieszczowi cytaty pozamieniały bo to nie są moje słowa lecz Pani Marty  co wynika nawet z treści wypowiedzi.

Nie spisałem się, przepraszam!!!

72

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

bibi napisał/a:

Mieszkańcy Czańca są zachwyceni   słowami pana Waligóry, który miał powiedzieć, że opłata za śmieci będzie 2-5 zł. .

Jeżeli takie słowa padły to jest to przykład skrajnej nieodpowiedzialności, rozbudzanie nieuzasadnionej nadziei wśród mieszkańców, że będą płacić niewiele.  Nie wiem co jest gorsze. Zachęcanie do spalania śmieci w domowych kotłowniach jak to czyni pan Kazimierz Gałuszka czy obiecywanie nierealnych, oderwanych od rzeczywistości cen za odbiór odpadów.  Na dzień dzisiejszy Wójt nie przedstawił założeń do nowych zasad gospodarki odpadami, nie przedstawił również kalkulacji kosztów, które mogą i powinny stanowić podstawę do dyskusji o wysokości opłat.
Jeżeli pan Wojciech Waligóra ma kalkulację, że opłata kształtuje się pomiędzy 2-5 zł to niech ją przedstawi.
Nie pod nickiem, tylko z imienia i nazwiska.
Panie Waligóra, nie da się uprawiać lokalnej polityki bez odpowiedzialności za słowa. Pan chce być ten dobry i obiecuje pan przysłowiowe gruszki na wierzbie. Radni będą ci źli i przyjmą uchwalę, która nie będzie spełniała oczekiwań mieszkańców.

73

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Pan Waligóra już dawno stał się niewiarygodny. Działania na rzecz powiatu przysłoniły mu dobro gminy z której pochodzi.

74

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

bibi napisał/a:

Mieszkańcy Czańca są zachwyceni   słowami pana Waligóry, który miał powiedzieć, że opłata za śmieci będzie 2-5 zł. Czy słyszeliście o tym również? To jakiś cud albo cudotwórca ten Waligóra.

Jeżeli radny Waligóra tak powiedział nie pozostaje nic innego jak trzymać za słowo i rozliczyć w przypadku uchwalenia innych stawek. A debata nad budżetem 2013 zbliża się wielkimi krokami. Presja czasu nie pomaga w podejmowaniu dobrych decyzji.

75

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Za cały komentarz do wypowiedzi pana Waligóry (jeżeli to prawda, bo trudno uwierzyć w taką głupotę) posłuży mi to co w linku: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kie%C5%82basa_wyborcza

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.