76

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

A widzicie mądrale. Waligóra jest kimś u nas w Czańcu jak powiedział, że będzie 5 zł to będzie. A ciekawe czy wy jazgacze przeprosicie jak będziemy płacić 5 zł. Ja Waligórze wierze a w każdym domu pali się czym popadnie bo się dobrze chajcuje no to jak spalimy więcej to płacimy mniej proste. Jak gość od wywozu smieci będzie miał mało do wywożenia to pojeździ mało i za co tu płacić więc 5 zł pasuje.

Ale o tej babce z Kozubnika to ludzie gadają że furczy. Że fajnie powiedziała i ludzie są za nią. Ja nie byłem tam ale tak gadają sąsiedzi i w innych domach też. I że jak do tej pracy pójdzie to dopiero będzie się tam działo bo jej znów nie zwolni, a jak i reszta tam wróci do się dyrektorka nie wywinie.

77

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

rodzic napisał/a:

Jeżeli radny Waligóra tak powiedział nie pozostaje nic innego jak trzymać za słowo i rozliczyć w przypadku uchwalenia innych stawek.

Ja proponuję trzymać za co innego, a jak nie będzie to urwać. I już jest po chłopie.

78

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

rodzic napisał/a:

Jeżeli radny Waligóra tak powiedział nie pozostaje nic innego jak trzymać za słowo i rozliczyć w przypadku uchwalenia innych stawek..

Czy pan Waligóra powiedział również  jak długo będzie reprezentował mieszkańców Czańca radny oskarżony o jazdę po pijanemu? Jak się czuł pan Waligóra siedząc na zebraniu wiejskim mając świadomość, że mieszkańcy Czańca są reprezentowani przez moczymordę? Widocznie panu Waligórze to nie przeszkadza. Nie przeszkadza mu również opowiadać bajki, ściemniać a nawet kłamać. Zawsze będzie można zwalić winę na innych. On przecież chciał maksimum 5 złotych. Na wiarygodność trzeba zapracować. Za panem Waligórą stoją same porażki, a lista jest długa.

79

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Szanowni Państwo, myślę, że przez pryzmat podatku śmieciowego należało by również zainteresować Pana Wójta, ale przede wszystkim Radę Gminy (ze względu na kompetencję organu) możliwością podjęcia uchwały w zakresie obniżenia podatku rolnego na 2013r. Maksymalna stawka tego podatku nieznacznie rośnie w stosunku do roku 2012 ale pragnę przypomnieć, iż podatek ten w 2012r w stosunku do roku 2011 wzrósł prawie 100% . Dotychczas w naszej Gminie nigdy nie korzystano z takiej możliwości (przynajmniej ja się nie doszukałem) i przyjmowano stawki maksymalne. W obliczu nowego i niemałego obciążenia (przeglądając założenia/uchwały innych samorządów kwota 12zł, 15zł na osobę) budżetu domowego podjęcie takiej uchwały było by wyciągnięciem ręki do znacznej części społeczeństwa. Jednocześnie pozostałe stawki podatkowe powinny pozostać na nie zmienionym poziomie. Mam świadomość, że postawienie takiego wniosku przez któregokolwiek radnego wywoła ostrą reakcję sprzeciwu ze strony Urzędu, ale to przecież Urząd jest dla nas a nie odwrotnie.
W załączeniu link do stronki odnośnie stawek podatku rolnego i leśnego na 2013r.
http://podatki.wieszjak.pl/podatki-i-op … tawki.html

80

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Podatek rolny nie jest płacony przez wszystkich mieszkańców gminy. Podatek śmieciowy przez wszystkich.
W zeszłym roku podatek rolny wzrósł znaczenie w stosunku do lat ubiegłych ale było to spowodowane tym, że przez szereg lat nie wzrastał proporcjonalnie do innych obciążeń.
Sytuacja w której doszłoby do obniżenia podatku rolnego doprowadziłaby do tego, że owa ręka byłaby podana do części społeczeństwa.

Czy to sprawiedliwe?

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

81

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Zenon napisał/a:

Podatek rolny nie jest płacony przez wszystkich mieszkańców gminy. Podatek śmieciowy przez wszystkich.
W zeszłym roku podatek rolny wzrósł znaczenie w stosunku do lat ubiegłych ale było to spowodowane tym, że przez szereg lat nie wzrastał proporcjonalnie do innych obciążeń.
Sytuacja w której doszłoby do obniżenia podatku rolnego doprowadziłaby do tego, że owa ręka byłaby podana do części społeczeństwa.

Czy to sprawiedliwe?

Owszem zgadzam się nie jest płacony przez wszystkich ale i tak przez znaczną część naszej lokalnej społeczności. Co do wzrostu podatku rolnego w zeszłym roku to ściślej mówiąc spowodowany był on znacznym wzrostem ceny skupu żyta za pierwsze trzy kwartały roku 2011. Podatek rolny najprawdopodobniej w 2013r będzie po raz ostatni w 2014 ma on być zastąpiony podatkiem dochodowym (sądzę, że to forma bardziej sprawiedliwa). Co do ogółu to mam nieodparte wrażenie, że Pana wypowiedź to takie zachowanie przysłowiowego "psa ogrodnika" wynika z niej, że lepiej nie pomóc nikomu niż jeżeli miało by się pomóc tylko części społeczeństwa. Choć wiem, że to nie ładnie ale na zadane pytanie odpowiem pytaniem. Czy przywileje niektórych grup zawodowych są sprawiedliwe w stosunku do reszty społeczeństwa?
Mimo wszystko myślę, że poruszony przeze mnie temat jest warty rozważenia, a wiążące decyzje podejmie i tak Rada Gminy. Warto zbadać jaką część społeczności naszej Gminy by to objęło dane takie są bez problemu (tak sądzę, bo po przeczytaniu innych wątków pewności nie mam, że bez problemu) do wyciągnięcia w Urzędzie Gminy w referacie podatków.

82

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Zenon napisał/a:

Sytuacja w której doszłoby do obniżenia podatku rolnego doprowadziłaby do tego, że owa ręka byłaby podana do części społeczeństwa.

Obniżenie podatków tylko pewnej grupie mieszkańców może spowodować roszczenia kolejnych grup. Łatwo jest sobie wyobrazić, że w kolejce po ulgi ustawią się przedsiębiorcy, właściciele psów, właściciele stoisk targowiskowych itd. Tak uważam zdaniem prywatnym. Czy jednak RG po wpłynięciu stosownej interpelacji może wyrazić oficjalne stanowisko w tej sprawie?  Oczywiście tak. Trzeba, by płatnicy podatku rolnego wzięli sprawę w swoje ręce i zainteresowali RG swoim postulatem.

83

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Ignacy Kocemba napisał/a:

Jeżeli pan Wojciech Waligóra ma kalkulację, że opłata kształtuje się pomiędzy 2-5 zł to niech ją przedstawi.
Nie pod nickiem, tylko z imienia i nazwiska.
.

W dniu 06.11.2012 r. napisałem jak wyżej. Na uzasadnienie ze strony Pana Waligóry doczekać się nie sposób.
Przedstawiam więc własną opinie na ten temat opartą w głównej mierze na doświadczeniach jakie zgromadziło miasto Żywiec gdzie mieszkańcy segregują odpady od 2009 roku.
Obecna stawka opłaty od jednego mieszkańca wynosi 8,60  . Do tej stawki miasto dopłaca ponad 2 złote z tytułu odbioru odpadów biodegradowanych - trawa, liści, siano itp. Z cennikiem można się zapoznać na stronie http://www.beskid-eko.pl/198,cennik-za- … padow.html

Jednym z podstawowych elementów kalkulacji wysokości opłaty jaka powinni płacić mieszkańcy jest cennik opłat pobieranych za odbiór odpadów przez zakłady przetwórcze. Ceny na poszczególnych wysypiskach odbiegają od siebie w zasadniczy sposób. W Żywcu za każdą tonę popiołu trzeba zapłacić 54 złote, ale w Bielsku-Białej ta sama tona kosztuje już 87 złotych.
Elementem niezmiernie istotnym jest również poziom segregacji odpadów u źródła- u wytwórcy.  Za każdą tonę odpadów zmieszanych dostarczonych do Żywca trzeba zapłacić 351 złotych, w Bielsku-Białej ta sama tona kosztuje już 430 złotych.
Do tego dochodzą koszty transportu i obsługi oraz podatki.
Informowanie więc mieszkańców, że możliwa jest opłata pomiędzy 2-5 złotych jest skrajnie nieodpowiedzialne. Przebija ją tylko rozwiązanie proponowane przez Sekretarz Gminy Kazimierza Gałuszkę odnoszące się do spalania odpadów w przydomowych kotłowniach. To przykład ultra skrajnej nieodpowiedzialności ze strony urzędnika samorządowego. Rzec by się chciało inaczej ale regulamin nie pozwala.

84 Ostatnio edytowany przez morlinek1 (2012-11-12 13:08:03)

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

A może Waligóra nie ma internetu biedaczysko i nie wie, że jakiś człowiek zza wody mu pytania zadaje ? smile

E ludziska.... donieście że Wojtusiowi, że tu coś do niego piszą !!! smile

Naprawdę I Sekretarz gminy kazał śmieci palić?

No to jest super info bo spadnie mi koszt wywozu smile

Papiery, badyle i suche liście palimy w dzień !?!
a plastik, PETy, gumę i resztę syfu nocą żeby ktoś nie doniósł ?!?

A jak ktoś nie ma pieca na węgiel to niech dostarcza do sąsiada albo bezpośrednio zawozi do Sekretarza to mu w swoim zutylizuje smile

To jest sensacyjna wiadomość bo rozwiąże wszystkie problemy gminne związane z odpadami.

Widzicie spiskowcy i podżegacze ... knujecie, szukacie dziury w całym, a tu tęga głowa podpowiada najprostsze rozwiązanie naszego śmieciowego problemu.

A przecież I Sekretarz gminy to wie co mówi bo jest z strażak i radny powiatowy i co jak co ale na paleniu to zna się jak mało kto smile

Więcej takich pomysłów !!!!
Bo jeszcze mamy problem ścieków ... to co do rowu? rów do potoka, a potok do Soły, Soła do Wisły i niech sobie w Warszawie nasze gówna pija smile

85

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Jeżeli prawdą jest to, co mówi się o sekretarzu w kwestii palenia śmieci, to jego stanem powinien zainteresować się lekarz.
Jeżeli nie, to mam nadzieję, że szybko zdementuje te kłamliwe doniesienia. Bo być może miał coś innego na myśli, a tylko źli ludzie usłyszeli to, co chcieli ...

Tymczasem.

Klub SLD złożył w Sejmie projekt zmian w ustawie o utrzymaniu czystości w gminach. Ma on umożliwić zlecanie odbioru odpadów spółkom komunalnym bez przetargu., czyli bez jakiejkolwiek realnej kontroli. Projekt nowelizacji ustawy śmieciowej dostępny pod linkiem: http://sejmometr.pl/projekty_ustaw/994#
I o to w tej śmieciowej sprawie chodzi - o grubą kasę, którą trzeba skierować do odpowiedniej kieszeni, a w szczególności tak, żeby zostało dla przyjaciela królika.

Jak może zostać zorganizowana gospodarka śmieciowa w gminie takiej jak nasza?
W odczuciu społecznym prawo w gminie nie jest przestrzegane.
Normy prawne nie są zrozumiałe dla wójta i radnych, ba nawet zdaje się, że i dla radców.
Proszę sobie to wyobrazić.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

86

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Wyobrażam sobie ............................... smile

Worek kasy do podziału smile

Kumulacja w totka to przy tym mały pikuś smile

87

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Witam
Jestem w trakcie porannej lektury projektu umieszczonego na stronie głównej http://www.kobiernice.pl i z pewna dozą niepokoju, na gorąco rodzą się we mnie obawy którymi chce się podzielić z Państwem.

1. Dlaczego popiół ma być odbierany tylko od 1.X do 31. IV ? Znam osobiście wielu mieszkańców którzy grzeją wodę użytkową cały rok i robią to piecami na węgiel ! Co maja robić z popiołem od 1.V do końca września?
2. Dlaczego odbiór tzw frakcji MOKREJ (szczególnie trawy i liści) ma być tylko w pojemnikach (kubłach) Podczas koszenia tylko mojej działki będzie około 4-5 pojemników 120 litrowych (standardowy duży kubeł) kosząc trawnik tylko raz w tygodniu powinienem mieć ich 8 tylko na trawę (odbiór raz na dwa tygodnie) Co maja zrobić mieszkańcy posiadający większe działki? kupić 20 kubłów, a może już kontener hakowy?
3. Nie widzę żadnej sensownej przesłanki opłat proponowanych przez UG z góry !!! Za usługę płaci sie po jej wykonaniu czyli opłata z dołu !!!
4. Skan odpad9.pdf paragraf 10. Na jakiej podstawie gmina chce w jakikolwiek sposób regulować ilość odbieranego odpadu, gdy ustawa mówi, że każda ilość wytworzonego odpadu ma być odebrana w ramach opłat za każdego mieszkańca??? Taka sytuacja jest niezgodna z ustawą oraz rodzi patologiczne zachowania mieszkańców, którzy nie mieszcząc się w limitach zaczną nadmiar znowu wywozić do lasu.

Drobne wyliczenie: (wywóz co dwa tygodnie)
1. MOKRE (trawa, liście, inne) 10 pojemników 120 L (głównie trawa z 26 arowej działki)
2. SZKŁO 1 pojemnik 120 L
3. SUCHE (papier, plastik, metal) 4 pojemniki 120 L ( obecnie wystawiamy około 5-7 worków miesięcznie)

TOTAL: 15 pojemników 120 L

W wyliczeniu nie ma jeszcze pojemników na popiół ponieważ ja pale gazem ale ci którzy palą węglem powinni dodać sobie jeszcze jeden lub dwa na popiół !!!
Wyliczenie dla 3 osobowej rodziny.

Wychodzi na to, że przeciętny mieszkaniec powinien mieć dość spore składowisko kubłów na swojej posesji co wiąże się z miejscem, kosztami zakupu pojemników, estetyką i innymi.

W Żywcu i innych gminach można wystawiać odpady w workach dlaczego u nas muszą być pojemniki?

Myślę, że wnikliwi czytelnicy znajdą więc niejasności w tej propozycji.

W opublikowanych projektach brakuje również wyliczeń i statystyk, brakuje propozycji stawek.

Nie wiem jak radni mają się przygotować do komisji i sesji nie posiadając żadnych danych statystycznych.

Alteri vivas oportet, si tibi vis vivere
Miejcie odwagę!... Nie tę jednodniową, Co w rozpaczliwym przedsięwzięciu pryska,
Lecz tę, co wiecznie z podniesioną głową Nie da się zepchnąć z swego stanowiska.

88

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Temat wywozu popiołu był poruszany na zebraniu wiejskim w Czańcu. Padło to samo pytanie - co robić z popiołem w okresie letnim? Pan sekretarz zaproponował aby załadować go ( popiół) na przyczepkę i dowieźć do punktu selektywnej zbiórki. I coś tutaj jest chyba nie tak. Według tego co piszecie wszystkie śmieci mają być odbierane (bo za to będziemy płacić). A co mają zrobić ci mieszkańcy którzy przykładowo nie mają żadnego środka transportu? No chyba tylko taczki i zasuwać np. z Czańca do Porąbki na Bukowiec ,bo tam wyznaczono wstępnie punkt zbiórki.
Poza tym zaproponowano odbiór popiołu tylko raz w miesiącu. Jest to zbyt mało. Znając życie to w dalszym ciągu część popiołu wyląduje w potokach i na dzikich wysypiskach

89

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Wprowadzany system gospodarki odpadami to specyficzna forma umowy społecznej. My produkujemy odpady, urząd gminy je odbiera a my za to płacimy. Specyfika polega na tym, że my nie mamy możliwości wybrać komu powierzyć  to co uznamy za zbędne. Wszelkie ograniczenia, zarówno co do ilości wyprodukowanych odpadów czy też częstotliwości ich odbioru są zaprzeczeniem idei wynikającej z ustawy. My płacimy, gmina odbiera, wszystko.
Każda uwaga , spostrzeżenie dotyczące tej sprawy jest niezmiernie ważne. Sprawa dotyczy każdego z nas, starego, młodego, nawet tych poczętych, którzy się urodzą po 1 lipca 2013 r.
Jeżeli pan Kazimierz Gałuszka uważa, że mamy wozić popiół gdzieś tam, to niech wozi sobie sam.

90

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

„2. Gminy zapewniają czystość i porządek na swoim terenie i tworzą warunki niezbędne do ich utrzymania, a w szczególności:
2) zapewniają budowę, utrzymanie i eksploatację własnych lub wspólnych z innymi gminami:
b) stacji zlewnych, w przypadku gdy podłączenie wszystkich nieruchomości do sieci  kanalizacyjnej jest niemożliwe lub powoduje nadmierne koszty.

Czy to oznacza, że zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach podatek śmieciowy obejmować będzie również wywóz ścieków w ramach frakcji mokrej?

5) ustanawiają selektywne zbieranie odpadów komunalnych obejmujące co najmniej następujące frakcje odpadów: papieru, metalu, tworzywa sztucznego, szkła i opakowań wielomateriałowych oraz odpadów komunalnych ulegających biodegradacji, w tym odpadów
opakowaniowych ulegających biodegradacji;

Czy podział na frakcję suchą, mokrą, szkło i popiół zapewnia realizację ustawy?


Art. 9y. 1. Gminna jednostka organizacyjna, która:
2) miesza selektywnie zebrane odpady komunalne ze zmieszanymi odpadami komunalnymi – podlega karze pieniężnej w wysokości od
10 000 zł do 50 000 zł;

Czy to oznacza, że gmina może zostać obciążona karą za wywożenie zmieszanych odpadów komunalnych?

Sławomir Kubiś

91

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

jorgus napisał/a:

Temat wywozu popiołu był poruszany na zebraniu wiejskim w Czańcu. Padło to samo pytanie - co robić z popiołem w okresie letnim? Pan sekretarz zaproponował aby załadować go ( popiół) na przyczepkę i dowieźć do punktu selektywnej zbiórki. I coś tutaj jest chyba nie tak. Według tego co piszecie wszystkie śmieci mają być odbierane (bo za to będziemy płacić). A co mają zrobić ci mieszkańcy którzy przykładowo nie mają żadnego środka transportu? No chyba tylko taczki i zasuwać np. z Czańca do Porąbki na Bukowiec ,bo tam wyznaczono wstępnie punkt zbiórki.
Poza tym zaproponowano odbiór popiołu tylko raz w miesiącu. Jest to zbyt mało. Znając życie to w dalszym ciągu część popiołu wyląduje w potokach i na dzikich wysypiskach

Mam inny pomysł:

Załadować do przyczepki i wysypać pod urzędem gminy to będzie chyba najskuteczniejsza forma zakomunikowania I Sekretarzowi co sądzimy o jego pomysłach.
Niech sobie weźmie szufle i sam przeładuje i zawiezie gdzie chce. Jak jest taki pomysłowy Dobromir.

I Sekretarzu poczytaj sobie ustawę chociaż raz w życiu przeczytaj jakiś dokument urzędowy.

Sekretarzowym obowiązkiem jest odebranie każdego odpadu spod mojej bramki !!!!
Bo będę płacił za to co miesiąc a odpad KAŻDY jest własnością gminy czyli TWÓJ i pana Bułki.

Tako rzecze prawo Najjaśniejszej Rzeczypospolitej i nawet I Sekretarz musi to prawo szanować !!!


Amen.

92

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Po pierwsze.
Przez frakcję na gruncie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, czyli w przepisach rangi ustawowej regulujących gospodarkę śmieciami, należy rozumieć:
- odpady odznaczające się właściwościami papieru,
- odpady odznaczające się właściwościami metalu,
- odpady odznaczające się właściwościami tworzywa sztucznego,
- odpady odznaczające się właściwościami szkła i opakowań wielomateriałowych,
- odpady odznaczające się właściwościami odpadów komunalnych ulegających biodegradacji, w tym odpadów opakowaniowych ulegających bio-degradacji.

Nie ma czegoś takiego na gruncie ustawy śmieciowej jak frakcja mokra czy sucha. To pojęcia wymyślone przez ludzi, którzy chcą sprytnie wydrążyć nasze kieszenie. To zorganizowane działanie.

Po drugie.
Rację ma Pan Kocemba (wpis z  wczoraj 21:31:13). Zgodnie z nowym prawem śmieciowym gmina staje się właścicielem wytworzonych w jej granicach administracyjnych odpadów. Jej zadanie jest stworzyć system gospodarowania odpadami i ustanowić opłatę - JEDNĄ opłatę w ramach której gmina jest zobowiązana odebrać od nas wszystkie wytworzone śmieci bez względu na ich rodzaj i ilość.
Dotyczy to również popiołu.
Jeżeli wójt zmusi nas do jednej opłaty bez możliwości obniżenia kosztów poprzez selektywną zbiórkę, to ze swoich tzw. frakcji będzie mógł sobie przesiewać popiół sitem.

Posegregowane odpady na poszczególne frakcje (uwaga - pojęcie frakcji zostało zdefiniowane w ustawie) nie mogą być mieszane. Aby temu przeciwdziałać  ustawodawca przewidział karę o której pisze cirus.   

Czyjego więc interesu pilnuje wójt? Naszego? Mieszkańców Gminy Porąbka?

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

93

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Zapomniałem dodać, że dyskusja na forum powinna uświadomić wszystkim czytelnikom, że w czasie przygotowań do zmian najcenniejszym dobrem jest czas. W tym przypadku, ze względu na późne przedstawienie projektów, ekipa z Porąbki pozbawiła nas tego dobra. Świadczy to o specyficznym pojmowaniu profesjonalizmu działania i jeszcze raz potwierdza moją tezę, że w naszej gminie nie ma gospodarza.

PS
Wracają do pojęcia frakcji polecam
Zmieszane odpady komunalne - http://www.e-czytelnia.abrys.pl/index.p … p;id=13945

A w szczególności stwierdzenie autora:

Aby poszczególne frakcje odpadów (np. 20 01 02 – Papier i tektura) nie były traktowane jako „mieszane odpady komunalne”, ich wyselekcjonowanie musi nastąpić „u źródła” (a więc u wytwórcy w trakcie zbierania – a nie dopiero po odbiorze).

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

94

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Czy 21 listopada odbyło się posiedzenie połączonych komisji, na którym omawiano założenia polityki śmieciowej na terenie gminy?

95

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

rodzic napisał/a:

Czy 21 listopada odbyło się posiedzenie połączonych komisji, na którym omawiano założenia polityki śmieciowej na terenie gminy?

Tak. Z wyczerpującymi wystąpieniami pań urzędniczek.

96

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

galler napisał/a:

Tak. Z wyczerpującymi wystąpieniami pań urzędniczek.

Czyżby pan galler tam był obecny? Ale do rzeczy. Ja jestem bardzo ciekawy wystąpienia pa Czesława Bułki, to jego najważniejsze zadanie do zrealizowania w tej kadencji.  Naturalnie proszę również pana gallera a napisanie na czym polegało to wyczerpujące wystąpienie pan urzędniczek.

97

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Zgodnie ze Statutem Gminy Porąbka
Jawność działania organów gminy obejmuje:
d) dostęp do zarządzeń Wójta, protokołów z posiedzeń Rady, posiedzeń Komisji, podejmowanych
uchwał Rady, a także do innych dokumentów wynikających z wykonywania zadań publicznych,

Wolę bazować na słowie pisanym w postaci protokołu. Słowo pisane oparte na informacjach zasłyszanych może ulec zniekształceniu, nadinterpretacji, niedoszacowaniu. Proszę o podpowiedź jak mam wejść w posiadanie protokołu lub innej relacji z posiedzenia komisji. Uważam, że obrady komisji są podstawą do określenia kompetencji poszczególnych radnych w starciu z „wyczerpującymi wystąpieniami pań urzędniczek”. Tam ścierają się poglądy lub ich brak na tematy ważne dla mieszkańców gminy, dlatego ważne jest dla mnie to, kto jakie stanowisko zajmuje w sprawie np. uchwały śmieciowej.

98

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

bibi napisał/a:

Czyżby pan galler tam był obecny?

Imć pan galler zatraca chyba instynkt samozachowawczy. Bardziej lub mniej świadomie prezentuje wskazówki do zdemaskowania samego siebie. I to wzbudza mój podziw. W gminie, w której ważniejsze jest to kto mówi, a nie to co się mówi, ujawnienie swej tożsamości zakrawa na heroizm, który, nie ukrywam wzbudza mój podziw. Panie galler  chapeau bas!!!

Podejście szanownego rodzica jest genialnie prawdziwe. Co tam sesje, gdzie się celuje paluchami w sufit przy uchwalaniu każdego gniota. Posiedzenia komisji to czas tak nie lubianych sporów, kompromisów i wyrażanie swych opinii w przedmiotowych sprawach.  To czas, gdzie radny Rodak, Tomiczek, Nalborczyk1 i Nalborczyk2 mogą udowodnić, że lokalna polityka to jedyny statek, który przecieka od góry, ale nawet tego nie czynią. I taka postawa byłaby nawet pożądana, gdyby w efekcie nie prowadziła do katastrofy, jak w Ligurii. Ba, bez trudu nawet  odnajduję kapitański rym odpowiadający przymiotom wybrańców lokalnego narodu – bez urazy proszę.

99

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

rodzic napisał/a:

Wolę bazować na słowie pisanym w postaci protokołu. Słowo pisane oparte na informacjach zasłyszanych może ulec zniekształceniu, nadinterpretacji, niedoszacowaniu. Proszę o podpowiedź jak mam wejść w posiadanie protokołu lub innej relacji z posiedzenia komisji. Uważam, że obrady komisji są podstawą do określenia kompetencji poszczególnych radnych w starciu z „wyczerpującymi wystąpieniami pań urzędniczek”. Tam ścierają się poglądy lub ich brak na tematy ważne dla mieszkańców gminy, dlatego ważne jest dla mnie to, kto jakie stanowisko zajmuje w sprawie np. uchwały śmieciowej.

Kochany rodzicu, cały problem polega na tym, że takich protokołow się nie pisze z tego co wiem. Pospólstwo nie może wiedziec za dużo. Może się okazać kto jest przygotowany do posiedzeń a kto nie. A to już wiedza tajemna, niewygodna dla władzy.

100

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Witam
Ja taki protokół posiadam w formie elektronicznego nagrania dźwiękowego.

Na komisji poza radnymi, Panem Wójtem, Panem Sekretarzem, 4 Paniami z UG i Sołtysami
obecni byli
Radny Waligóra, Pani Genowefa Błasiak, Pan Sławek Kubiś i ja czyli autor tego wpisu.

Nie wiem skąd Galler posiada jakiekolwiek informacje (chyba, że jest jedną z wymienionych osób ?

Wracając do komisji:

Posiedzenie było dość owocne ponieważ Panie z UG chociaż dobrze przygotowane nie uniknęły błędów w regulaminie i uchwałach.

Mam nadzieję, że udało się wprowadzić zapis o pojemnikach i workach na odpady.
o tym żeby płacić co miesiąc i to z dołu za wykonaną usługę a nie z góry co dwa miesiące.

Wójt starał się przekonać RG o wyrażeniu przez nią zgody do podpisania porozumienia z miastem B-B na co zwrócili uwagę Pani Radna Marta Tylza i Pan Radny Kocemba, że nie jest możliwym aby RG uchwaliła zgodę na podpisanie takiego porozumienia ponieważ nie widziała go na oczy.

Byłoby to równoznaczne z obdarowaniem kogoś czekiem podpisanym in blanco (moje zdanie).
Wójt również starał się przekonać RG, że jak nie podpiszemy porozumienia to potem nie będzie dla nas miejsca w bielskiej regionalnej stacji odbioru odpadów.

Nie poczekał do końca posiedzenia komisji ... (-: (chyba musiał mieć jakieś inne ważniejsze zajęcia sad ) - taki jest styl pracy komisji że my mieszkańcy musimy czekać do końca żeby zabrać głos w dyskusji i często powracać do zamkniętego już tematu.
Ja jednak pozwoliłem sobie nieobecnemu już Panu Wójtowi wyjaśnić, że bez względu na to czy porozumienie podpiszemy czy tez nie Sejm RP uchwalił ustawę w której stoi jak wół, że regionalna stacja ma absolutny obowiązek przyjmowania odpadów od nas.

Nie została również podana nawet przypuszczalna cena jaką będzie ponosił mieszkaniec co miesiąc za wywóz odpadów.
Pan Waligóra tłumaczył skąd się pojawiła informacja o 5 złotych ale wszystko jest opierane na niepewnych i niepełnych statystykach.

Mam pewne obawy i kilku radnych również czy podanie jakiejkolwiek ceny będzie w przybliżeniu prawdziwe i  oddawało w rzeczywistości realne koszty jakie poniesie gmina.
Mówiono nawet, że dopiero po 2 latach będzie można w pełni ocenić jakie stawki powinny być prawdziwe.

Ustawodawca jednak zrobił ukłon w naszej obywatelskiej sprawie bo dał możliwość gminie na bardzo restrykcyjną sprawozdawczość i w stosunku do firm które będą odbierały od nas odpady jak również od regionalnej stacji.
UG mając takie ustawowe narzędzia w swoich rekach może dość precyzyjnie określić faktyczne koszty funkcjonowania systemu.
Koszty firmy odbierającej odpady + opłaty ze stacji regionalnej + koszt obsługi urzędniczej UG da nam sumę, która wystarczy podzielić na 15000 mieszkańców oraz 12 miesięcy. Tak otrzymamy w miarę prawdziwy koszt na jednego mieszkańca na miesiąc.


A teraz kilka słów o wspomnianym wyżej regulaminie.

Nowością jaką wprowadza ten regulamin będzie na pewno całkowity zakaz spalania odpadów zielonych: trawy, ściernisk, liści, czy pozostałości po zbiorach ziemniaków.
W końcu nasza gmina będzie mogła cieszyć się błękitem nieba i czystym powietrzem pozbawionym smrodów.
Każdy rolnik, działkowicz itp. będzie miał obowiązek oddać (wystawić przed dom lub stodołę) swój odpad 2 razy w miesiącu, a on zostanie wywieziony na kompostownie.

I jeszcze jedna ważna rzecz o której mówił między innymi Pan wiceprzewodniczący Filarski -  popiół poza sezonem grzewczym bedzie jednak odbierany ale z mniejsza częstotliwością - najprawdopodobniej raz na dwa miesiące.

Czytałem kiedyś dyskusję na forum tym lub kobiernickim (nie pamiętam sad ) o myciu samochodów na chodnikach i wozów bojowych przed remizą.
Nowy regulamin rozwiązuje ten problem w taki sposób, że mycie będzie możliwe tylko na utwardzonych i izolowanych placach posiadających pełne odwodnienie przechodzące przez specjalne separatory tłuszczów.
Jeżeli OSP posiadają takie place mogą myć, jeżeli nie to pozostaje im korzystanie wyłącznie z myjni automatycznych lub ręcznych. np na BP w Czańcu.
Zmian tych jest bardzo wiele i zachęcam do zapoznania się z nim już na kolejnej komisji za tydzień.
W ogóle zapraszam mieszkańców do obecności na komisjach bo mają prawo stawiania wniosków i pytań, każdy głos w dyskusji jest ważny.
Szczególnie jeżeli sobie uświadomimy, że w tych dniach radni decydują o nowym - niemałym podatku który dotknie każdego z nas.

Alteri vivas oportet, si tibi vis vivere
Miejcie odwagę!... Nie tę jednodniową, Co w rozpaczliwym przedsięwzięciu pryska,
Lecz tę, co wiecznie z podniesioną głową Nie da się zepchnąć z swego stanowiska.