251 Ostatnio edytowany przez Piotr Dusza (2013-03-19 22:09:31)

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Adminie, a proszę poczytać nowelizację ustawy i komentarze po wejściu w życie nowelizacji podpisanej już przez Prezydenta RP.
To nie jest podatek w rozumieniu podatku jako takiego więc Urząd Skarbowy nic do tego nie ma.

Nawet sam wójt poucza w tejże deklaracji że:

Pouczenie:
1. Niniejsza deklaracja stanowi podstawę prawną do wystawienia tytułu wykonawczego, zgodnie z art. 3a ustawy z dnia 17 czerwca
1966r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2005r. Nr 229, poz. 1945 ze zm.).
2. Właściciel nieruchomości jest zobowiązany złożyć do Wójta Gminy Porąbka deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie
odpadami komunalnymi w terminie do 30 kwietnia 2013 r. lub w terminie 14 dni od dnia zamieszkania na danej nieruchomości
pierwszego mieszkańca lub powstania na danej nieruchomości odpadów komunalnych.
3. W przypadku zmiany danych będących podstawą ustalenia wysokości należnej opłaty za gospodarowanie odpadami
komunalnymi lub określonej w deklaracji ilości odpadów komunalnych powstających na danej nieruchomości właściciel
nieruchomości jest zobowiązany złożyć do Wójta Gminy Porąbka nową deklaracje wterminie 14 dni od dnia wystąpienia zmiany.
Opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi w zmienionej wysokości uiszcza się za miesiąc, w którym nastąpiła zmiana.
4. W przypadku niezłożenia deklaracji w terminie określonym w pkt 2 lub uzasadnionych wątpliwościach, co do danych zawartych
w deklaracji, Wójt Gminy Porąbka określi w drodze decyzji, wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, biorąc
pod uwagę uzasadnione szacunki, w tym średnią ilość odpadów komunalnych powstających na nieruchomościach o podobnym
charakterze.

A więc decyzja musi być wynikiem postępowania administracyjnego z zachowaniem wszelkich praw obywatela do wglądu w to postępowanie oraz odwołania się od decyzji do organów wyższej instancji.

Alteri vivas oportet, si tibi vis vivere
Miejcie odwagę!... Nie tę jednodniową, Co w rozpaczliwym przedsięwzięciu pryska,
Lecz tę, co wiecznie z podniesioną głową Nie da się zepchnąć z swego stanowiska.

252

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Ot, taka ciekawostka mi się nasuwa. Fanatyczni zwolennicy Ignacego Kocemby nawołują na forum, by nie składać deklaracji bez względu na konsekwencje i niedogodności dla osób, które ich posłuchają. Termin składania deklaracji mija końcem kwietnia. Ciekawe jaki mają w tym cel?

253

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

http://pl.wikipedia.org/wiki/Pod%C5%BCeganie napisał/a:

Podżeganie – jedna z form popełnienia przestępstwa (forma zjawiskowa). Podżeganie polega na nakłanianiu innej osoby do dokonania czynu zabronionego (art. 18 § 2 kk). Podżeganie jest zawsze zachowaniem umyślnym, popełnić je można jedynie w zamiarze bezpośrednim, w formie działania (niemożliwe jest podżeganie w formie zaniechania).

Zauważyłem pewną prawidłowość. Do niedopełnienia obowiązku najaktywniej namawiają osoby mające najwięcej zarzutów o łamanie prawa w stosunku do aktualnie rządzących. Czego się można spodziewać po takich hipokrytach w razie gdyby przejęli władze? Podejrzewam, że obraz gminnej rzeczywistości zmieniłby się jedynie o pracowników UG, a nasza sytuacja z beznadziejnej na beznadziejną, czyli wcale.
A wracając do tematu. W Andrychowie po złożeniu przez mieszkańców deklaracji, zmienili wzór deklaracji i mieszkańcy będą wypełniać po raz drugi.

254

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

galler napisał/a:

Do niedopełnienia obowiązku najaktywniej namawiają osoby mające najwięcej zarzutów o łamanie prawa w stosunku do aktualnie rządzących.

Piotr Dusza napisał/a:

Proszę Państwa moje zdanie jest jednoznaczne: ja tej deklaracji nie złożę i chętnie poczekam na decyzję Pana Wójta.

Czytanie ze zrozumieniem też nie jest karalne więc sugeruję przeczytać raz jeszcze i jeszcze i po godzinie ponownie.

Napisałem jakie jest moje zdanie. A jeszcze ciągle chyba mam prawo do swojego zdania nawet w gminie Porąbka.

Co do kolejnych fraz wypowiedzi oczekuję przedstawienia mi tychże zarzutów o łamanie przeze mnie prawa lub przeprosin inaczej będę zmuszony inaczej bronić swojego honoru.

Wloscianin napisał/a:

Ot, taka ciekawostka mi się nasuwa. Fanatyczni zwolennicy Ignacego Kocemby nawołują na forum, by nie składać deklaracji bez względu na konsekwencje i niedogodności dla osób, które ich posłuchają. Termin składania deklaracji mija końcem kwietnia. Ciekawe jaki mają w tym cel?

Tradycyjnie : No comments

Alteri vivas oportet, si tibi vis vivere
Miejcie odwagę!... Nie tę jednodniową, Co w rozpaczliwym przedsięwzięciu pryska,
Lecz tę, co wiecznie z podniesioną głową Nie da się zepchnąć z swego stanowiska.

255

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Sama wypowiedź Pana Piotra mówi jasno "ja coś zrobię, lub nie zrobię ", a ja nigdzie bezpośrednio Pana osoby nie wskazałem, więc nie powinien czuć się Pan podmiotem mojego postu. Tyle w temacie czytania ze zrozumieniem. Nie mniej jednak, oczywiście bardzo przepraszam Pana Piotra jeżeli tylko poczuł się w jakikolwiek sposób urażony lub obrażony. Moja wypowiedź jest skrajnie obiektywna i ma na celu jedynie wyciąganie suchych wniosków na podstawie przedstawianych tutaj informacji, mniej lub bardziej trafnych, z którymi oczywiście nikt nie musi się zgadzać. Z całą pewnością jednak moje wypowiedzi nie miały na celu ani nikogo ani urazić ani obrazić.

256

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Drogi Panie Piotrze Duszo, proponowałbym przyjęcie słów swego imiennika i tego jeszcze jednego użytkownika, którego kojarzę z niewolnictwem z pełną wyrozumiałością. Nazywanie kogoś w liczbie mnogiej jest oznaką należnego szacunku, zwłaszcza dla kogoś, kto może poszczycić się posiadanie znaku rodowego określonego wg zasad heraldycznych.
Od miesięcy wałkujemy temat podatku śmieciowego, każde zdanie wypowiedziane w tej kwestii w RG można wysłuchać w Internecie - debata nad malejącym systemem opłat za wywóz odpadków komunalnych ma już 116 wyświetleń, a „starsi panowie dwaj” znaleźli pole do popisu, gdzie mogą potępić wypowiedź obywatela RP, który ma ochotę skorzystać ze swoich praw. Wcześniej nasi detektywi nie znaleźli podstaw do zgłaszania uwag lub protestów w sprawie śmieciowego haraczu, więc teraz nadrabiają zaległości. Panowie, a niech sobie obywatel deklaracji nie składa, ma prawo. Wójt Czesław precyzyjnie określił tryb, który wdroży w takich przypadkach. Protest przeciwko kruchym podstawom naliczania nowego podatku może przybrać różne oblicze. Takie czasy nastały, takie normy i zwyczaje, krótko zwane demokracją. Żeby zrozumieć trzeba dojrzeć.

Co „starsi panowie dwaj” zrozumieli z wypowiedzi Pana Duszy? Niewiele. Ja zrozumiałem np., że UG nie powinien opierać swych bardzo wątpliwych podstaw do naliczania podatku śmieciowego na danych meldunkowych zaczerpniętych z USC. Wielu zameldowanych na stałe w GP mieszka poza gminą, wielu mieszkańców zameldowanych poza GP mieszka tu na stałe. Mało tego, panowie wyobraźcie sobie, że w GP nikt w wyznaczonym terminie nie składa  deklaracji. Co się dzieje? Wójt Czesław musi określić w drodze decyzji, wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, czyli musi stwierdzić, ile osób zamieszkuje posesję i wtedy może precyzyjnie naliczyć wysokość opłaty. Proste? Bardzo. UG uzyska informacje o faktycznej ilości mieszkańców, których należy obciążyć nowym podatkiem. Dziś są tylko domniemania. Oczywiście taka sytuacja pozostanie tylko czysto hipotetyczną, ale zasada jest klarowna. Bo co się stanie jeśli zaciąży nad nami scenariusz andrychowski?

257

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

galler napisał/a:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pod%C5%BCeganie napisał/a:

Podżeganie – jedna z form popełnienia przestępstwa (forma zjawiskowa). Podżeganie polega na nakłanianiu innej osoby do dokonania czynu zabronionego (art. 18 § 2 kk). Podżeganie jest zawsze zachowaniem umyślnym, popełnić je można jedynie w zamiarze bezpośrednim, w formie działania (niemożliwe jest podżeganie w formie zaniechania).

Zauważyłem pewną prawidłowość. Do niedopełnienia obowiązku najaktywniej namawiają osoby mające najwięcej zarzutów o łamanie prawa w stosunku do aktualnie rządzących. Czego się można spodziewać po takich hipokrytach w razie gdyby przejęli władze? Podejrzewam, że obraz gminnej rzeczywistości zmieniłby się jedynie o pracowników UG, a nasza sytuacja z beznadziejnej na beznadziejną, czyli wcale.
A wracając do tematu. W Andrychowie po złożeniu przez mieszkańców deklaracji, zmienili wzór deklaracji i mieszkańcy będą wypełniać po raz drugi.

Może szerzej lub dokładniej panie wgaller. Rzuca pan oskarżenia pod adresem bliżej nie określonych osób  o podżeganie do popełnienia przestępstwa. To oskarżenie może dotyczyć nie tylko pana Duszy ale również każdego z mieszkańców gminy, kto się panu nie spodoba. Ja nie wiem jeszcze czy złożę deklarację czy nie. Więc według pana jestem już przestępcą śmieciowym czy jeszcze nie? A może by się pan zastanowił na tym co mają zrobić mieszkańcy, którzy nie będą mieli z czego zapłacić.

258 Ostatnio edytowany przez Piotr Dusza (2013-03-21 00:22:29)

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Przeprosiny przyjęte.

wieszczu napisał/a:

Nazywanie kogoś w liczbie mnogiej jest oznaką należnego szacunku,

Coś jak pluralis majestatis  wink


Proszę zatem Was Wieszczu o nie odmienianie naszego nazwiska bo forma Dusza jest najodpowiedniejsza smile

A teraz poważnie:

Tak Wieszczu porusza ważne kwestie.
Ja sam mam dylemat co uczynić?
Czy wypełnić deklarację i mieć świadomość, że robię to nie do końca zgodnie z ustawą i regulaminem uchwalonym przez RG czy nie wypełniać i postąpić zgodnie ze swoim sumieniem ale wejść w spór z organem jakim jest wójt?

Wybieram to drugie i gdy dojdzie już do konfrontacji postaram się obronić moje racje przed wyższymi instancjami.

Oczywiście opowiadanie o rzekomym "fanatyzmie" , jakimś inspirowaniu mnie przez kogokolwiek to wyssane brednie chorego umysłu jednego li tylko osobnika specjalnej troski.

W odróżnieniu od tegoż  "osobnika" jestem jednostką autonomiczną i nie muszę być sterowany  co mam pisać na forach.

Wracając do opłaty śmieciowej:

Osobiście podpisuję się wszystkimi kończynami pod ustawą i cieszę się, że będzie.
Ale chcę wiedzieć za co mam tak naprawdę płacić?
Dlaczego tyle ?
Czy ten system spowoduje, że moi współmieszkańcy przestaną w sobotę grzać wodę na kąpiel butelkami PET?
Czy będzie to kontrolowane?

Mam wiele wątpliwość i UG Porąbka nie rozwiał ich.

Ja w przeciwieństwie do kilku forumowych krzykaczy bywam prawie na wszystkich komisjach i dokładnie wsłuchuję się we wszystkie argumenty i widzę, że efekty końcowe są miałkie więc oczekuję, że UG za moje pieniądze przedstawi mi najlepsze dla mnie rozwiązanie.

Powtarzam dla mnie jako mieszkańca , nie dla urzędu.

Czego i Państwu życzę

Pozdrawiam
Piotr Dusza

Alteri vivas oportet, si tibi vis vivere
Miejcie odwagę!... Nie tę jednodniową, Co w rozpaczliwym przedsięwzięciu pryska,
Lecz tę, co wiecznie z podniesioną głową Nie da się zepchnąć z swego stanowiska.

259 Ostatnio edytowany przez Wloscianin (2013-03-21 10:25:13)

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Uderz w stół a nożyce się odezwą:)

wieszczu napisał/a:

Ja zrozumiałem np., że UG nie powinien opierać swych bardzo wątpliwych podstaw do naliczania podatku śmieciowego na danych meldunkowych zaczerpniętych z USC. Wielu zameldowanych na stałe w GP mieszka poza gminą, wielu mieszkańców zameldowanych poza GP mieszka tu na stałe. Mało tego, panowie wyobraźcie sobie, że w GP nikt w wyznaczonym terminie nie składa  deklaracji. Co się dzieje?

"Podatek śmieciowy" nie dotyczy tylko gminy Porąbka a całego kraju. Nie wystarczy chodzić na posiedzenia rady by wiedzieć co się dzieje. Trzeba to jeszcze ogarniać.
Swoje opinie na temat naliczania opłaty przedstawiłem dużo wcześniej. Opłata musi byc po prostu sprawiedliwa. Trzeba pamiętać, że cała śmieciowa rewolucja ma na celu niedopuszczenie do wywozu śmieci do lasu i rowów. Operacja jest non profit, czyli gmina nie może czerpać z niej dochodów. Jeżeli nie doszacuje kosztu wywozu śmieci, radni będą zmuszeni podnieść ceny, jeżeli przeszacuje, obniżyć. Nad ustawą cały czas jeszcze trwają prace.

W przypadku naszej gminy sytuacja jest w miarę prosta. Od wielu lat segregujemy śmieci i dla nas to żadna nowość. Nie raz obserwowałem zdziwienie na twarzach naszych gości zwłaszcza z wielkich miast, gdy pytali po co wam tyle pojemników na śmieci i do którego z nich mają śmiecia wrzucić.

Radni przyjęli taki a nie inny sposób naliczania opłat. Teraz do końca kwietnia trzeba złożyć deklaracje. Jak można utrudnić pracę urzędu? No właśnie! Deklaracja ma na celu oszacowanie ilości pozostałych śmieci nie objętych dotychczasowym wywozem, Ma również określić liczbę osób zamieszkujących posesję. Kto może bac się wypisania deklaracji? Ten co wywoził śmieci do lasu? Ten, który nielegalnie wynajmuje pokoje i nie chce ujawnić ilu ludzi w jego chałupie mieszka? A może ten, który wszelkimi sposobami chce zdezorganizować pracę UG?

Kiedyś była Targowica, też chcieli dokopać królowi i dbali tylko o swoje prywatne interesy! Jak się to skończyło?

Pewien chłop pisze, że ma wątpliwości! To niech chłop pomyśli czy warto wysyłać PIT! Podatki są za wysokie i może nie warto składać deklaracji.

Jak ktoś chce posłuchać fanatyków niech deklaracji nie składa. Przekona się na własnym zadzie czy warto było.

260

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Wloscianin napisał/a:

Kto może bac się wypisania deklaracji? Ten co wywoził śmieci do lasu? Ten, który nielegalnie wynajmuje pokoje i nie chce ujawnić ilu ludzi w jego chałupie mieszka? A może ten, który wszelkimi sposobami chce zdezorganizować pracę UG?
Jak ktoś chce posłuchać fanatyków niech deklaracji nie składa. Przekona się na własnym zadzie czy warto było.

Ale zabawa. Panie Dusza. Czy wywozi Pan śmieci do lasu? Czy prowadzi Pan Hotelik pod szara strefą? Tak jak to czynią w wiadomym miejscu. Ile kosztuje u Pana nocleg?  Włoscianin to musi wiedzieć bo mieszka tuż, tuż.
A jeśli idzie o zad. Zad to ma koń i pan, panie Gamza. Poza tym straszy pan mieszkańców jak kota bacharzyną. W deklaracji jest ścisłe określony tryb postępowania i każdy z nas jest o ni uprzedzony.  Natomiast nie wiem na jakiej podstawie wójt żąda dodatkowych informacji dotyczących wyposażenia nieruchomości.

261

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

sąsiad napisał/a:

Ale zabawa. Panie Dusza. Czy wywozi Pan śmieci do lasu? Czy prowadzi Pan Hotelik pod szara strefą?

No właśnie, panie sąsiad, pozostaje więc trzecia wymieniona możliwość.

Piotr Dusza napisał/a:

Czy ten system spowoduje, że moi współmieszkańcy przestaną w sobotę grzać wodę na kąpiel butelkami PET?

O jakich współmieszkańców chodzi? Tych z którymi gość mieszka? A może o sąsiadów, jakoś nie mogę uwierzyć, że Surma czy Piznal palą butelki. Ten kto podgrzewa wodę butelkami PET mogąc je bezpłatnie wystawić, robi to pewnie z biedy i niestety obawiam się, że będzie to robił nadal:(

262

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Wloscianin napisał/a:
Piotr Dusza napisał/a:

Czy ten system spowoduje, że moi współmieszkańcy przestaną w sobotę grzać wodę na kąpiel butelkami PET?

O jakich współmieszkańców chodzi? Tych z którymi gość mieszka? A może o sąsiadów, jakoś nie mogę uwierzyć, że Surma czy Piznal palą butelki. Ten kto podgrzewa wodę butelkami PET mogąc je bezpłatnie wystawić, robi to pewnie z biedy i niestety obawiam się, że będzie to robił nadal:(

Tradycyjnie : No comments

Alteri vivas oportet, si tibi vis vivere
Miejcie odwagę!... Nie tę jednodniową, Co w rozpaczliwym przedsięwzięciu pryska,
Lecz tę, co wiecznie z podniesioną głową Nie da się zepchnąć z swego stanowiska.

263

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Wprowadzenie nowego systemy gospodarki odpadami jest olbrzymim przedsięwzięciem organizacyjnym, które budzi uzasadnione emocje. Po raz kolejnym w tym roku Gmina sięga  do kieszeni  mieszkańców po pieniądze, których jest coraz mniej.  Mieszkańcy pytają, słusznie. Co w zamian?
Pytań, które padają co dzień jest więcej i więcej. Komu je zadać, komu przesłać, jak można uzyskać odpowiedź?
W innych gminach przy organizacji zaangażowane są sztaby ludzi.  U nas dwie Panie "wiją się jak w ukropie"
wystawione na 12 stopniowy chłód. To nie są warunki do pracy.
Przechodząc do pytań. Czy właściciel jednoosobowej firmy, który prowadzi działalność w miejscu zamieszkania również powinien wypełnić deklarację? Jaki powinien mieć kubeł? Itd, itd.
Wójt gminy powinien dać jasną i precyzyjną odpowiedź na postawione pytania. Wójt gminy powinien się cieszyć, że mieszkańcy uczestniczą w tym bałaganie, zwracają uwagę na potencjalne, możliwe zachowania i sytuacje.  Straszenie mieszkańców "skopaniem zadów" przez wójta gminy czy pociągnięciem do odpowiedzialności karnej za podżeganie można traktować tylko w kategoriach właściwych dla filmów Barei. Im więcej pytań uzyska odpowiedź dzisiaj czy jutro tym lepiej będzie funkcjonował system po 1 lipca. Takie proste a jak trudno zrozumieć.

264 Ostatnio edytowany przez Wloscianin (2013-03-22 12:11:45)

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Ignacy Kocemba napisał/a:


Straszenie mieszkańców "skopaniem zadów" przez wójta gminy ......

Gdzież się Pan takich rzeczy doczytał? Proszę zacytować! Takie stwierdzenie może jedynie świadczyć albo o tym, że Pan nie ogarnia prostych tekstów, albo o Pana perfidii w dążeniu do celu!

Nie wypełnienie deklaracji przez mieszkańców sparaliżowałoby pracę urzędu. Tu użala się pan nad urzędnikami i ich warunkami pracy, a Pana fanatycy co chcą zrobić i do czego nawołują? Proszę nie mówić, że to bez Pana wiedzy i aprobaty. Pewien przyboczny chłop, nic nie zrobi bez konsultacji z Panem. Widziałem was parę razy w akcji, chłop chce coś powiedzieć, zgromienie wzrokiem i chłop milczy jak głaz!

Kij ma dwa końce, O konsekwencjach dla mieszkańca, który nie dostarczy deklaracji parę razy już na tym forum pisano!

Co do jednoosobowych firm. Wystarczy włączyć radio, by wiedzieć, że taki pomysł pojawił się w głowach szczebla centralnego początkiem tego tygodnia. Trwa dyskusja. Nie wiem, czy taki zapis znalazł się już w ustawie. Przedwczoraj o 18:45 w radiowej trójce wypowiadali się na ten temat eksperci. Odpowiedzi jednoznaczne nie padły, chociaż jeden z nich twierdził, że jednoosobowa firma zużywa tonery do drukarek i powinna płacić tak jak za dodatkową osobę w domu.

265

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Tak dla porównania wszystkim wątpiącym w obowiązek sprawozdawczy i w ramach porównań do filmów Barei smile Polecam apel urzędu, który dla wielu tutaj nawołujących do bojkotu jest wzorem.

Inna sprawa to ciekawi mnie ta ilość pracująca nad wdrożeniem ustawy. Mamy jedną z największych w Polsce obsad pracowników zatrudnionych w UG w stosunku do ilości mieszkańców. Czy to znaczy, że trzeba jeszcze kogoś przyjąć? (Nauczony doświadczeniami tego forum dodaję, że jest to pytanie czysto ironiczne).

266

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Wloscianin napisał/a:

Co do jednoosobowych firm. Wystarczy włączyć radio, by wiedzieć, że taki pomysł pojawił się w głowach szczebla centralnego początkiem tego tygodnia. Trwa dyskusja. Nie wiem, czy taki zapis znalazł się już w ustawie. Przedwczoraj o 18:45 w radiowej trójce wypowiadali się na ten temat eksperci. Odpowiedzi jednoznaczne nie padły, chociaż jeden z nich twierdził, że jednoosobowa firma zużywa tonery do drukarek i powinna płacić tak jak za dodatkową osobę w domu.

Pisałem już dwukrotnie, ale powtórzę raz jeszcze. Sio z tym zadem na Wołek.
Słuchając radia można się dowiedzieć jaka będzie pogoda i to nie za bardzo.  Jeżeli więc będziecie słuchać "geniusza gminnego biznesu" to skończycie tak jak on, z ręką w nocniku.

Jeszcze słów kilka do wgallera. W Kętach widocznie traktują mieszkańców poważnie i apelują i przypominają  a nie straszą  ustami jakiegoś "zada". W tejże samej gminie Kęty deklarację można już składać w formie elektronicznej. Bułka wydał miliony na informatyzację, ale prostego druczka złożyć nie można.

267

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Aby móc rzetelnie zabrać głos w tej jakże inspirującej dyskusji trzeba nabrać dystansu i dać sobie czas. Z dystansem będę miał problem – poziom niezrozumienia tematu, bo nie podejrzewam o złośliwość sięga szczytów, trudno więc przyjąć go za pogląd własny. Czasu dałem sobie wystarczająco dużo, czuję się więc przygotowany do zabrania głosu.
Drogi Panie Piotrze, bardzo cenię sobie poziom rozmów, jakimi się w ostatnim czasie wzajemnie raczymy, liczę na to, że będzie tak nadal.

Wloscianin napisał/a:

Opłata musi byc po prostu sprawiedliwa. Trzeba pamiętać, że cała śmieciowa rewolucja ma na celu niedopuszczenie do wywozu śmieci do lasu i rowów.

Opłata nigdy nie będzie sprawiedliwa.  Otwarcie mówią o tym radni. Wielu mieszkańców będzie płaciło znacznie więcej niż obecnie. „Śmieciowa rewolucja” ma na celu zapewnienie świętego spokoju UG i wójtowi Czesławowi w postaci spełnienia tzw. efektu ekologicznego – poziom ograniczenia emisji zanieczyszczeń do środowiska, czyli do rowów i lasów, ale również do atmosfery. Drogi Panie Piotrze, czy w deklaracji lub w informacji objaśniającej dostrzega Pan próbę rozwiązania tego problemu? Ja nie. Czy w GP pewna grupa mieszkańców pali w piecach butelkami PET? Oczywiście tak. Różnica między śmieciami w lesie, a w powietrzu jest taka, że te pierwsze widać i czuć, a drugie tylko czuć. Zasada jest taka sama. Kto powinien ten problem kontrolować? UG. Czy kontroluje? Nie. Dlaczego? Bo wójt Czesław z automatu traci przywilej wybieralności na kolejną kadencję. To oczywiście moje zdanie, podobnie jak:

Piotr Dusza napisał/a:

Proszę Państwa moje zdanie jest jednoznaczne: ja tej deklaracji nie złożę i chętnie poczekam na decyzję Pana Wójta.

Mam ogromne wątpliwości, co do sensu składania deklaracji po ustaleniu stawek. Brzmi groźnie, wiem. Uważam, że najpierw UG powinien posiąść wiedzę na temat ilości mieszkańców GP wytwarzających śmieci, a robi to teraz po uchwaleniu stawek. Tym samym UG przyznaje się do nierzetelnego przygotowania i mozliwe błędnej decyzji.

Wloscianin napisał/a:

Od wielu lat segregujemy śmieci i dla nas to żadna nowość.

Prawda, segregujemy. A od 1 lipca 2013 roku będziemy segregować nadal, tyle, że w systemie znacznie bardziej uproszczonym, więc nawyk, jaki wyrobiliśmy w sobie i w naszych dzieciach pójdzie na marne. Papier, tektura, metale, plastik, puszki, szmaty będą lądowały w jednym pojemniku. Gdzie dzisiejszy system segregacji?

Wloscianin napisał/a:

Jak można utrudnić pracę urzędu?

Można, sam wójt Czesław to zakłada w pkt. 4 pouczenia, a w przypadku subiektywnych wątpliwości nawet trzeba, aby wątpliwości rozwiać. Ale to jest postawa absolutnie subiektywna, nie nawołuję do aktu nieposłuszeństwa wobec UG, mam nadzieję, że to jasne.
I na koniec ostatnie spostrzeżenie.

Wloscianin napisał/a:

Nie wypełnienie deklaracji przez mieszkańców sparaliżowałoby pracę urzędu. Tu użala się pan nad urzędnikami i ich warunkami pracy, a Pana fanatycy co chcą zrobić i do czego nawołują? Proszę nie mówić, że to bez Pana wiedzy i aprobaty.

Wieszczę, że 36% mieszkańców GP nie złoży deklaracji z powodu braku wiedzy – o deklaracjach, o uchwale śmieciowej oraz o sposobie jej wypełnienia. Jeżeli UG dotknie paraliż, to na własne życzenie.
Druga sprawa. Po raz ostatni Drogiego Pana Piotra i wszystkich czytelników zapewniam, że moje poglądy są moimi autorskimi poglądami, nie ulegam namowom, ani nie proszę o cenzurę swoich wypowiedzi, gdyż pochodzą one z głębokich zakamarków mojej nomen omen duszy. Nie nawołuję żadnego mieszkańca GP do nieskładania deklaracji. To sprawa absolutnie subiektywna. Mądrzy mieszkańcy z pewnością to rozumieją. Tych drugich nie przekonam nigdy.

268

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Wracając do wypowiedzi jednego z forumowych bytów - kilka definicji:

Chłopi, włościaniewarstwa społeczna zamieszkująca tereny wiejskie, dominująca w społeczeństwach przedprzemysłowych, zajmująca się produkcją rolną. Chłopów charakteryzuje odrębność warunków życia, obyczajów i tradycji, wynikająca z powiązania miejsca pracy z gospodarstwem domowym oraz uzależnienie procesu produkcji od warunków naturalnych. W przedindustrialnym społeczeństwie chłopi dzielili się na gospodarzy, zagrodników i komorników.

Definicja cytowana za słownikiem stanowczo określa kimże jest chłop, a w szczególności włościanin.

Chłopi praktycznie już "wymarli ", a ich miejsce zajęli: rolnicy, plantatorzy, sadownicy, ogrodnicy,  hodowcy wszelkiej zwierzyny.

Praktycznie "wymarli" poza nielicznymi przypadkami, które żyją na obrzeżach cywilizacyjnych i w związku z tym należy ich objąć szczególną ochroną i troską.
Mamy to wielkie szczęście, że na naszym terenie jest jeszcze jeden włościanin (chłop) i warto by było organizować jakieś wycieczki szkolne aby dzieci mogły sobie ten okaz zobaczyć w jego środowisku naturalnym.

Może jakiś skansen zrobić ? Objąć go specjalną troską i ochroną, żeby nasze dzieci i wnuki jak najdłużej mogły cieszyć się z posiadania w naszej gminie takiego przedstawiciela ginącego gatunku?

To wielkie zadanie społeczne, czy podołamy?

Alteri vivas oportet, si tibi vis vivere
Miejcie odwagę!... Nie tę jednodniową, Co w rozpaczliwym przedsięwzięciu pryska,
Lecz tę, co wiecznie z podniesioną głową Nie da się zepchnąć z swego stanowiska.

269

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

wieszczu napisał/a:

Wieszczę, że 36% mieszkańców GP nie złoży deklaracji z powodu braku wiedzy – o deklaracjach, o uchwale śmieciowej oraz o sposobie jej wypełnienia. Jeżeli UG dotknie paraliż, to na własne życzenie.

Może nie aż tyle, ale też uważam, że RG uchwaliła bubel, z którym gminni urzędnicy sobie nie poradzą. Czytam Deklarację i mam coraz więcej pytań. Dlaczego pojemnik na popiół musi być metalowy, czyli bez kółek. Jak ja mam taszczyć metalowy kubeł wypełniony po brzegi kilkadziesiąt metrów do bramy. Ktoś tu kiedyś martwił się o wdowy, to niech teraz doradzi jak samotne kobiety mają podstawić metalowy pojemnik/pojemniki?
A dlaczego w delaracji nie ma słowa o workach. Przecież radni uchwalili, że pojemnikiem może być worek, a do worków jesteśmy przyzwyczajeni. Czy gminnyn urzędnikom nie pomyliły się role? Kto komu ma ułatwiać życie? I niech mi ktoś odpowie, czemu ma służyć punkt K - wyposażenie nieruchomości.

270

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

cieciola napisał/a:

Czytam Deklarację i mam coraz więcej pytań. Dlaczego pojemnik na popiół musi być metalowy, czyli bez kółek. Jak ja mam taszczyć metalowy kubeł wypełniony po brzegi kilkadziesiąt metrów do bramy. Ktoś tu kiedyś martwił się o wdowy, to niech teraz doradzi jak samotne kobiety mają podstawić metalowy pojemnik/pojemniki?
A dlaczego w deklaracji nie ma słowa o workach.

Wątpliwości i pytania ma coraz to więcej mieszkańców gminy, wiedzą tylko wszystko słuchacze radia. Wszystkie pytania, które do mnie docierają staram się na bieżąco przekazywać panią zajmującym się ta problematyką. Uważam, że  sposób wprowadzania w życie uchwał Rady Gminy jest fatalny, zabrakło wyobraźni i nie jest to wina pań,  na których spoczywa obowiązek przygotowania wszystkiego. Czego brakuje? Np. zakładki na stronie UG w której publikowano by najczęściej powtarzające się pytania oraz odpowiedzi. Co do worków. Nowelizacja ustawy, która weszła w życie 6 marca daje możliwość wyposażania nieruchomości w pojemniki lub worki. Stoję na stanowisku, że mieszkańcy gminy powinni z uiszczonej opłaty otrzymywać właśnie worki, również te ulegające biodegradacji.
Mieszkańcy mają również wiele innych pytań, np. kto będzie zbierał opłaty, czy będzie to robił sołtys lub inkasent? Nie każdy może zrobić przelew internetowy a opłata na poczcie to kolejny koszt.
Nie są problemem pojawiające się pytania, problemem jest brak odpowiedzi.

271 Ostatnio edytowany przez Wloscianin (2013-03-23 14:22:31)

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Znów pewien chłop ruszył konceptem, nie powiem, że jak kura d..., Kolokwialnie się mówi, chłop i baba. Pisząc o chłopie zastanawiałem się, czy nie użyć tego drugiego określenia, ale doszedłem do wniosku, że mogłoby być krzywdzące:)
Tyle na temat śmieciowego wpisu chłopa.

wieszczu napisał/a:

Opłata nigdy nie będzie sprawiedliwa.  Otwarcie mówią o tym radni. Wielu mieszkańców będzie płaciło znacznie więcej niż obecnie. „Śmieciowa rewolucja” ma na celu zapewnienie świętego spokoju UG i wójtowi Czesławowi w postaci spełnienia tzw. efektu ekologicznego

Opłatę śmieciową wprowadziło 25 z 27 krajów UE. Będąc w wielu z tych krajów przyglądałem się jak to działa. Najbardziej "dotkliwe" było w Austrii. Na campingach stało 8 pojemników. Idąc wyrzucić śmieci, trzeba było pojedyńczo wyciągać śmieci z worka i wkładać do odpowiedniego pojemnika. Na campingi wozimy 3 pojemniki na śmieci, w Austrii trzeba byłoby zastawić nimi przedsionek.
Fakt, w domu mamy takich pojemników 7:)

Pewnie, że masz rację, opłata nigdy nie będzie sprawiedliwa dla wszystkich. Zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie narzekał. Natomiast cały czas podkreślam, że rewolucja śmieciowa nie dotyczy tylko Czesława Bułki. Dotyczy nas wszystkich, precyzując, osób mieszkających w Polsce.

wieszczu napisał/a:

Mam ogromne wątpliwości, co do sensu składania deklaracji po ustaleniu stawek. Brzmi groźnie, wiem. Uważam, że najpierw UG powinien posiąść wiedzę na temat ilości mieszkańców GP wytwarzających śmieci, a robi to teraz po uchwaleniu stawek. Tym samym UG przyznaje się do nierzetelnego przygotowania i mozliwe błędnej decyzji.

Właśnie deklaracja ma służyć określeniu faktycznego zamieszkania nieruchomości. Wiele osób zameldowanych nie mieszka pod swoim adresem, są też tacy, którzy mieszkają czasowo lub na stałe bez zameldowania. To jedyny sposób by określić ilość mieszkańców posesji i naliczyć opłatę wg stanu faktycznego. Wiemy również, że ilości śmieci mogą być niedoszacowane lub przeszacowane, to samo dotyczy mieszkańców. Gmina nie może zarabiać ani tracić na śmieciach, więc wszystko wyjdzie w "praniu". Moim zdaniem nie należy przyzwyczajać się do stawek. Pewnie się zmienią po okresie testowym.

wieszczu napisał/a:

Wieszczę, że 36% mieszkańców GP nie złoży deklaracji z powodu braku wiedzy – o deklaracjach, o uchwale śmieciowej oraz o sposobie jej wypełnienia. Jeżeli UG dotknie paraliż, to na własne życzenie.

Ostatnio przeprowadzone badania wykazały, że 60% Polaków nic nie wie o rewolucji śmieciowej. Tu są dwa aspekty sprawy, Informacja ogólna (ksiądz, tablice ogłoszeń, internet). Drugi aspekt to dyskusja tocząca się na forum. Brak deklaracji spowoduje moim zdaniem dodatkowy nawał pracy w UG oraz opóźni faktyczne wyliczenie stawek. Nawoływanie na forum do destrukcji nie leży w interesie mieszkańców a przynosi jedynie pożytek Ignacemu, który w następnych wyborach na wójta będzie krzyczał, że była wsypa, nawet jeżeli nie będzie to wielka wsypa, a wsypa będzie w całej Polsce na początku. To jest zrozumiałe dla ludzi, patrzących z otwartymi oczami. Tego nie rozumie tylko bibi.

cieciola napisał/a:

Może nie aż tyle, ale też uważam, że RG uchwaliła bubel, z którym gminni urzędnicy sobie nie poradzą. Czytam Deklarację i mam coraz więcej pytań. Dlaczego pojemnik na popiół musi być metalowy, czyli bez kółek. Jak ja mam taszczyć metalowy kubeł wypełniony po brzegi kilkadziesiąt metrów do bramy. Ktoś tu kiedyś martwił się o wdowy, to niech teraz doradzi jak samotne kobiety mają podstawić metalowy pojemnik/pojemniki?
A dlaczego w delaracji nie ma słowa o workach. Przecież radni uchwalili, że pojemnikiem może być worek, a do worków jesteśmy przyzwyczajeni. Czy gminnyn urzędnikom nie pomyliły się role? Kto komu ma ułatwiać życie? I niech mi ktoś odpowie, czemu ma służyć punkt K - wyposażenie nieruchomości.

Tu jest właśnie rola radnych by nie dochodziło do absurdów o których wspominasz. Jak widać nie wykazali się specjalnie, ale mają szanse to nadrobić. Punkt K dotyczy moim zdaniem możliwości przyjęcia w przyszłości rozliczenia wg zużycia wody. To dotyczy chyba mieszkańców bloków. W przeciwnym wypadku wielu przełączy się na studnie.

272

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Wloscianin napisał/a:

Pewnie, że masz rację, opłata nigdy nie będzie sprawiedliwa dla wszystkich. Zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie narzekał.

Nie sądzę, by chodziło tu o malkontentów. Wydaje mnie się, że niezadowolone z nadchodzących zmian mogą  być samotnie mieszkające małżeństwa emerytów, które dziś produkują  55 litrowy pojemnik nieczystości np. na kwartał. Mogą to być samotne wdowy, o które tak Pan kiedyś słusznie zabiegał.

Wloscianin napisał/a:

Natomiast cały czas podkreślam, że rewolucja śmieciowa nie dotyczy tylko Czesława Bułki. Dotyczy nas wszystkich, precyzując, osób mieszkających w Polsce.

To niewątpliwie prawda. Dotyczy wszystkich, jednak gospodarzem gminy jest Pan Bułka i to na wójcie spoczywa obowiązek optymalnego przygotowania danych i wskaźników, dzięki którym wdrożenie uchwały śmieciowej w życie będzie jak najbardziej bezbolesne dla mieszkańców. Dlatego uważam, że określenie za pośrednictwem deklaracji ilości mieszkańców zobowiązanych do uiszczania nowego podatku, jest konieczne ale spóźnione. Skąd wzięły się stawki 8 i 16 zł jeśli UG nie wie ilu mieszkańców ma obowiązek opłat, skoro:

Wloscianin napisał/a:

Wiele osób zameldowanych nie mieszka pod swoim adresem, są też tacy, którzy mieszkają czasowo lub na stałe bez zameldowania.

Ilość produkowanych śmieci na pewno nie jest przeszacowana, skoro szacunki dotyczą roku 2006, a gmina w moim odczuciu na pewno w pierwszych 18 miesiącach będzie ponosiła straty, które uzupełni z budżetu, czyli też z naszych podatków. Oczywiście wszystko „wyjdzie w praniu”, ale dobrze by  było, gdyby do „prania „ przygotować się odpowiednio dobrze w oparciu o rzetelne dane, a nie domniemania.

Wloscianin napisał/a:

Brak deklaracji spowoduje moim zdaniem dodatkowy nawał pracy w UG oraz opóźni faktyczne wyliczenie stawek

Stawki są już uchwalone dla wszystkich:
Formularz przeznaczony jest dla właścicieli nieruchomości zamieszkałych oraz właścicieli nieruchomości niezamieszkałych, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, położonych na terenie Gminy Porąbka.

Wloscianin napisał/a:

Nawoływanie na forum do destrukcji nie leży w interesie mieszkańców a przynosi jedynie pożytek Ignacemu, który w następnych wyborach na wójta będzie krzyczał, że była wsypa, nawet jeżeli nie będzie to wielka wsypa, a wsypa będzie w całej Polsce na początku. To jest zrozumiałe dla ludzi, patrzących z otwartymi oczami. Tego nie rozumie tylko bibi.

Panie Piotrze, czytam forum dość regularnie i z pełną odpowiedzialnością za słowa mogę stwierdzi, że nie zauważyłem ani jednego wezwania do nie składania deklaracji w sprawie wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Kolega Piotr Dusza ma swoje wątpliwości, podobnie jak Pan i ja, ma też narzędzie z których prawdopodobnie chce skorzystać, aby wątpliwości rozwiać. Ja też nie jestem zdecydowany, moje wahanie wzrasta im więcej mam wątpliwości. Pierwsza z brzegu. Jaką UG ma gwarancję, że mieszkańcy domków letniskowych nie będą wozili wytworzonych odpadów do domów, gdzie  obligatoryjnie płacą za nie ryczałtowo? Taka sytuacja uszczupla wpływy, które w moim przekonaniu są niedoszacowane, a w efekcie mogą prowadzić do zwiększenia stawek opłat. Czyli poszkodowani będą ci ,którzy płacą regularnie. Czy UG przewidział to i skonstruował narzędzia przeciwdziałające?

273 Ostatnio edytowany przez Wloscianin (2013-03-23 16:42:30)

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

niezadowolony napisał/a:

Ja mam taką propozycję, żeby w ramach społecznego - obywatelskiego nieposłuszeństwa "olać" te całe deklaracje i niczego nie wypełniać.

Niewypełnienie deklaracji zobowiązuje wójta do wydania decyzji.

Czyli tak na oko będzie musiał ich wystawić z 5000 sztuk od każdej decyzji przysługuje nam prawo odwołania się i tak można się bawić dość długo aż cała ta machina biurokratyczna udławi się swoimi papierkami.

Polecam takie rozwiązanie wszystkim tym którzy nie godzą się na traktowanie nas jak dojne krowy.

Takich wypowiedzi klienteli radnego było kilka, pewnego chłopa nie chce mi się cytować. O jakich wątpliwościach tu mówimy Panie Sławku? Mam poszukać kolejnych?

Sławomir Kubiś napisał/a:

Ilość produkowanych śmieci na pewno nie jest przeszacowana, skoro szacunki dotyczą roku 2006, a gmina w moim odczuciu na pewno w pierwszych 18 miesiącach będzie ponosiła straty, które uzupełni z budżetu, czyli też z naszych podatków.

Stawki są już uchwalone dla wszystkich:

Z tą ilością śmieci jak i z liczbą mieszkańców jest taki problem, że nawet szklana kula nie da odpowiedzi. Pierwsze miesiące mogą być zafałszowane. Wiele osób już kumuluje śmieci niesegregowalne, by wystawić je w lipcu. Dlatego trudno teraz mówić o tym co będzie. Myślę, że jeżeli cena będzie niedoszacowana to w następnym roku wzrośnie. Tu pobawię się w kolegę Wieszcza. W roku wyborczym będzie możliwość korekty w dół. Wtedy będzie krzyk, że Bułka daje kiełbasę wyborczą:)

Tak, stawki są uchwalone, ale jak wcześniej pisałem, nie przyzwyczajajmy się do nich.
Na koniec ciekawy artykuł:- http://nowydworgdanski.naszemiasto.pl/a … ,id,t.html

274 Ostatnio edytowany przez Piotr Dusza (2013-03-23 21:19:00)

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Wypowiada się na forum promil mieszkańców naszej gminy ale widać gołym okiem, że nie tylko ja mam wątpliwości.
Ma je Niezadowolony, Wieszczu, Bibi, Sławek i ja oraz jeszcze kilka osób.

Moje wątpliwości wynikają nie z tego jak Gamza próbuje wszystkim wmówić, że jestem jakimś nawiedzonym tylko z niezgodności deklaracji z regulaminem uchwalonym przez RG.

Jeżeli mam coś podpisać pod rygorem kary pozbawienia wolności do lat 3, a wiem, że podpisując to zrobię świadomie coś co jest niezgodne z ww regulaminem to czy postąpię zgodnie z prawem?

Post nie jest dyskusją z panem Gamzą bo z tym panem żadnej dyskusji prowadzić sie nie da i nawet nie powinno. Ale chętnie dowiedziałbym się dlaczego pana wójta obchodzi rodzaj mojej studni? Na jakiej podstawie oczekuje ode mnie tych danych?

Próba oczerniania przez pana Gamzę wszystkich którzy nie myślą jak on jest typowym zagraniem socjologicznym.

Mam nadzieję, że jest to jego prywatna inicjatywa, a nie działania zamawiane przez kolegów z komitetu wyborczego.

Proszę również pamiętać o ciągle otwartej kwestii odśnieżania prywatnej drogi pana Gamzy czyli ulicy Świerkowej, która na geoportalu Powiatu Bielskiego w ogóle nie istnieje jako droga gminna ale za to znajduje się w wykazie ulic należących do gminy i jest objęta akcją zima.
Czyli kolokwialnie mówiąc prywatna posesja-droga jest obsługiwana przez firmy zewnętrzna za wspólne pieniądze nas wszystkich.

Pytam zatem moralistę i społecznika, który tak ochoczo wypowiada się na forach internetowych głosząc tezę, że całym złem jakie jest w gminie jest Kocemba, Dusza, Kubiś i fanatyczni wielbiciele jednego radnego.
Pytam Pana czy ulica Świerkowa jest własnością gminy (jest drogą gminną) czy jest pana własnością panie Gamza?

Proszę zatem odpowiedzieć na tym forum czy jest gminna czy prywatna?

Alteri vivas oportet, si tibi vis vivere
Miejcie odwagę!... Nie tę jednodniową, Co w rozpaczliwym przedsięwzięciu pryska,
Lecz tę, co wiecznie z podniesioną głową Nie da się zepchnąć z swego stanowiska.

275

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

wieszczu napisał/a:
Wloscianin napisał/a:

Od wielu lat segregujemy śmieci i dla nas to żadna nowość.

Prawda, segregujemy. A od 1 lipca 2013 roku będziemy segregować nadal, tyle, że w systemie znacznie bardziej uproszczonym, więc nawyk, jaki wyrobiliśmy w sobie i w naszych dzieciach pójdzie na marne. Papier, tektura, metale, plastik, puszki, szmaty będą lądowały w jednym pojemniku. Gdzie dzisiejszy system segregacji?


I oto twoje lata budowania właściwych zachowań społecznych poszły na marne.

A ja nie zgadzam się z tym, że będziemy nadal segregować odpady.

A system uproszczony? Co to takiego? Próżno szukać odpowiedzi na to pytanie w ustawie śmieciowej. Ustawa za to określa jasno obowiązki gminy w zakresie selektywnej zbiórki.

Moim zdaniem przyjęte w naszej gminie ( i nie tylko) rozwiązania w zakresie zbieranie odpadów są SPRZECZNE z ustawą śmieciową, ponieważ zbiórki odpadów z podziałem na suche i mokre nie można nazwać selektywnym zbieraniem odpadów, o którym mowa w art. 3 ust. 2 pkt 5).

Ustawa śmieciowa stanowi, ze gminy zapewniają czystość i porządek na swoim terenie i tworzą warunki niezbędne do ich utrzymania, poprzez  selektywne zbieranie odpadów komunalnych obejmujące co najmniej następujące frakcje odpadów: papieru, metalu, tworzywa sztucznego, szkła i opakowań wielomateriałowych oraz odpadów komunalnych ulegających biodegradacji, w tym odpadów opakowaniowych ulegających biodegradacji.

To jasne. Ustawa nie jest realizowana! I niech wójt i radni sobie to uświadomią.

I twierdzę tak, choć wiem, że istnieje n a c i ą g a n a odpowiedź Ministra Ochrony Środowiska na interpelację nr 2479 w sprawie interpretacji zapisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która powstała z potrzeby chwili. Zgodnie z zawartym tam stanowiskiem zbieranie odpadów w podziale na ˝suche˝ oraz ˝mokre˝ jest uznawane za selektywne zbieranie odpadów.
Link: http://sejmometr.pl/sejm_interpelacje/727?t=1384

To bzdura.

Taka interpretacja jest jednak niezbędnie konieczna po to, żeby usprawiedliwić jakoś wprowadzenie takiego systemu selekcji, który z kolei uzasadni budowanie ogromnych sortowni za potężne środki publiczne (czyli też z naszych podatków), takie jak choćby sortownia przy ul. Krakowskiej 315d w Bielsku-Białej, do której niezgodnie z ustawą nasz regulamin śmieciowy każe kierować wszystkie nasze śmieci  (§ 14) .

Wszystko jest ok. tyle, że taki sposób selekcji odpadów nie jest selekcją "u źródła", nie jest selektywnym zbieraniem, o którym mowa w przepisach ustawy, a przede wszystkim niepotrzebnie podraża koszty. Na ten przekręt niestety dzięki prowadzonej polityce złożymy się wszyscy. Jesteśmy przecież lemingami, dojnymi krowami i można nas nowoczesnymi środkami (w białych kołnierzykach i z uśmiechem na twarzy) bezkarnie dymać.

Czy tak nie jest? Oceńcie sami.

W poważnych opracowaniach, poważni ludzie twierdzą, że zbieranie odpadów w sposób selektywny jest obowiązkiem wytwórcy odpadów określonym w art. 10 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. z 2010 r. Nr 185, poz. 1243 z późn. zm.), a głównym celem takiego zbierania jest obniżenie kosztów ich przetworzenia, w procesach przygotowania do ponownego użycia i odzysku.

Tak przynajmniej twierdzi Bolesław Maksymowicz z PAŃSTWOWEJ RADY OCHRONY ŚRODOWISKA
Link do opracowania tutaj http://www.kpodr.pl/index.php/component … wnload/300
Twierdzili tak, ponieważ taki jest FAKTYCZNY cel regulacji.

W dostępnej dla wszystkich Informacji o realizacji Strategii rozwoju kraju 2007-2015 w roku 2011, na stronie 113 zapisano (pkt. 21.):

Poprawa Stanu Infrastruktury Technicznej i Społecznej Infrastruktura ochrony środowiska. Ustawa z dnia 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (...). Uszczelnienie systemu gospodarowania odpadami; rowadzenie selektywnego zbierania odpadów komunalnych "u źródła" (...).

Link do dokumentu: http://orka.sejm.gov.pl/Druki7ka.nsf/0/ … le/737.pdf

W nowej ustawie z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (ustawa obowiązuje od 22.01,2013 r.) :

24) selektywnym zbieraniu – rozumie się przez to zbieranie, w ramach którego dany strumień odpadów, w celu ułatwienia specyficznego przetwarzania, obejmuje jedynie odpady charakteryzujące się takimi samymi właściwościami i takimi samymi cechami;

Tak więc to oczywiste, że celem regulacji jest stworzenie selektywnej zbiórki odpadów u źródła, które ma na celu obniżenie kosztów systemu.
Takie zachowanie ma być premiowane obniżeniem opłaty. A jak wyszło?

Poza tym to oczywiste, że papier, metal i szkło nie charakteryzują się takimi samymi właściwościami i takimi samymi cechami I nie zmieni tego żadna naciągana interpretacja.

Wiedzą o tym nawet dzieci grając w popularną grę towarzyską papier, kamień, nożyce http://pl.wikipedia.org/wiki/Papier,_ka … o%C5%BCyce

PS
O mojej ocenie sposobu segregacji pisałem tutaj (linki): 
http://czaniec.pl/forum/post6227.html#p6227
http://czaniec.pl/forum/post6011.html#p6011


A tutaj o sortowni: http://czaniec.pl/forum/post6075.html#p6075 Moje teza, że:
Forsowanie rozwiązania polegającego na zbieraniu od mieszkańców gminy mieszanych odpadów komunalnych stałych jest działaniem na szkodę mieszkańców i środowiska a przede wszystkim drążeniem ich kieszeni na rzecz właścicieli sortowni i patentu.
pozostaje aktualna.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.