451

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Nie wiem kto ci płaci, ale mam wrażenie, że gmina czyli MY WSZYSCY zrzucamy się na to żebyś miał "tanio" i "luksusowo".
Do tej pory mieliśmy dobrze funkcjonującą gospodarkę komunalną. Była segregacja, były worki, część segregowana była odbierana za darmo. Teraz też mamy segregację ale zupełnie inną, ale za to za niewspółmiernie wyższą cenę.

http://img.userbars.be/userbars/11/25648.gif

452

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

banan11 napisał/a:

Do tej pory mieliśmy dobrze funkcjonującą gospodarkę komunalną. Była segregacja, były worki, część segregowana była odbierana za darmo. Teraz też mamy segregację ale zupełnie inną, ale za to za niewspółmiernie wyższą cenę.

Człowieku jeśli masz taką wiedzę, to właśnie takie bzdury wypisujesz. W życiu nie ma nic za darmo. Wcześniej do wywozu śmieci dopłacał wójt z kasy gminy, czyli też z naszych podatków. Tylko, że ty o tym nie wiesz, a dzisiaj piszesz takie bzdury. Od 1 lipca mieszkańcy płacą za całą obsługę wywozu śmieci i dlatego pozornie to podrożało, ale naprawdę kosztuje tyle samo, tylko, że mieszkańcy bezpośrednio płacą za wszystko. I to są fakty bananie.

453

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

nickt napisał/a:

W życiu nie ma nic za darmo.

To banalne stwierdzenie, oczywista oczywistość. I oczywiście masz rację. Nic to jednak nie wnosi do dyskusji.

nickt napisał/a:

Wcześniej do wywozu śmieci dopłacał wójt z kasy gminy, czyli też z naszych podatków.

Tak było.

nickt napisał/a:

Od 1 lipca mieszkańcy płacą za całą obsługę wywozu śmieci i dlatego pozornie to podrożało, ale naprawdę kosztuje tyle samo, tylko, że mieszkańcy bezpośrednio płacą za wszystko.

Pozornie. Tylko pozornie trzyma się to kupy. Chętnie poznam szczegóły, na których karmisz nas swoimi tak zdecydowanymi twierdzeniami. Podaj nam tutaj konkretne kwoty. Co i ile kosztuje. Tylko wtedy dasz nam szansę by przekonać się czy to, co tak zdecydowanie napisałeś

nickt napisał/a:

... to są fakty bananie.

Tymczasem podpowiem ci od razu czego nie wziąłeś pod uwagę.

Nie uwzględniłeś w system, oczywiście po stronie kosztów, amortyzacji i zysku bielskiej sortowni. - wcale nie małych kwot (poczytaj o tym we wcześniejszych wpisach) - maszynka do robienie pieniędzy na śnieciach została wybudowana za kwotę ponad 89 mln zł. 

http://czaniec.pl/forum/post6075.html#p6075
http://czaniec.pl/forum/post6093.html#p6093
http://czaniec.pl/forum/post6227.html#p6227


Tego elementu na pewno nie było w systemie  przed 1 lipca.
Poza tym nie uwzględniłeś również w odpowiedni sposób zysku z surowców wtórnych, który nie trafi już do kieszeni polskiego podmiotu - będzie za to zyskiem obcego kapitału - http://pl.wikipedia.org/wiki/Remondis przez sprytny ale nie wynikający z przepisów podział odpadów na mokre i suche - http://czaniec.pl/forum/post6227.html#p6227

Może ktoś teraz powie, że poprzedni system nie gwarantował osiągnięcia odpowiedniego poziomu odzysku. Być może tak jest, ale tylko być może, bo nikt nam tego nie wyliczył w naszej gminie. Tymczasem prawie wszyscy moi znajomi sortowali skrupulatnie swoje śmieci.

To co teraz mamy jest zasługą nieudolności naszych władz JST. To oni nie potrafili przez tyle lat stworzyć dobrego systemu kontroli wywiązywania się z obowiązków śmieciowych. To oni są odpowiedzialni za obecny kształt systemu. Są nieudolni, a jednocześnie sprytni w budowaniu rozwiązań drenujących nasze kieszenie. Dlatego patrzmy im uważnie na łapki, żeby nie powtórzyła się historia o włodarzu i wodzie.

PS
Obecnie mamy w Polsce 21 spółek, w których nazwie występuje "REMONDIS"
A u Niemców REMONDIS INTERNATIONAL GMBH.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

454

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Mój przyjaciel nickoś porusza wyjątkowo ważkie problemy i w wielu sprawach ma rację. Dziś mam dwa pojemniki. W jednym gromadzę to, co suche (bez wody – jak napisał mój przyjaciel Piotr) i to, co mokre (polane wodą – jak napisałem osobiście). Wygoda w najczystszej postaci. Do trzeciego wora wrzucam szkło. Samochody podjeżdżają, zabierają pełne wory, pozostawiają puste wory, ja kontroluję wory pod oczami, pustoszeją wory ze szmalem, a razem z sąsiadami zauważamy, że zrobiona nas w wory.

No bo tak sobie siadłem na zapiecku, uruchomiłem resztę szarych komórek i dumam. Z tego dumania to przybywa tylko w worach pod oczami, a ja dochodzę do smutnych wniosków: region, w którym przyszło mi żyć i umierać może nie jest w Polsce najbiedniejszy, ale czy to upoważnia wójta Czesława i jego załogę do zmuszania mnie do finansowego utrzymywania ZGO BB, firm przewozowych i gminnej administracji odpowiedzialnej za śmieci? Niktosiu przyjacielu, powiedz mi odrobino jak to możliwe, że magister inżynier Krzysztof przegrał z firmą Remondis przetarg na wywóz odpadów komunalnych, czyli zaoferował cenę wyższą niż firma zwycięska, ale opłaca się mu być podwykonawcą? Znaczy to tyle, że na wywozie nieczystości komunalnych zarabia mgr inż. Krzysztof oraz Remondis, a zarabia moim kosztem. Czy to nie znaczy, że koszty wywozu nieczystości do ZGO BB mogą być niższe? Dumam, że tak. A gdyby tak puszki stalowe zebrać w jedno miejsce i sprzedać, a gdyby tak pety zebrać w jedno miejsce i sprzedać, a gdyby tak makulaturę zebrać w jedno miejsce i sprzedać to byłaby z tego korzyść, czy nie? Niktosiu przyjacielu podumajmy razem.

455

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

wieszczu napisał/a:

No bo tak sobie siadłem na zapiecku, uruchomiłem resztę szarych komórek i dumam. Z tego dumania to przybywa tylko w worach pod oczami, a ja dochodzę do smutnych wniosków: region, w którym przyszło mi żyć i umierać może nie jest w Polsce najbiedniejszy, ale czy to upoważnia wójta Czesława i jego załogę do zmuszania mnie do finansowego utrzymywania ZGO BB, firm przewozowych i gminnej administracji odpowiedzialnej za śmieci?

Och mój przyjacielu. Faktycznie czacha dymi i komórki jadą na pełnych obrotach:)
Podpowiem Ci co dalej. Możesz puścić z torbami ZGO BB, firmy przewozowe też a gminną administrację wywalić na bruk. Weź rower i zacznij jeździć po domach. Wystarczy, że zapłacisz kilka groszy za peta czy za puszkę, wyselekcjonujesz to pięknie i sprzedasz. Staniesz się bogatym człowiekiem. Zenona możesz puścić na zbieranie trawy i przerabianie na kompost, też się chłopina wzbogaci.
Ilość śmieci odbieranych w gminie spadnie na pysk co spowoduje brak opłacalności bo przecież gmina nie może zarabiać na śmieciach. Czyli nie mając co wozić, przewoźnicy muszą plajtnąć. Ty z Zenkiem będziecie bogaci a ludziska zadowoleni:)

456

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Drogi Panie Piotrze, po przeczytanie tego co powyżej można wysnuć wniosek, że został Pan wprowadzony w błąd, bo nie sądzę, że Pan celowo dezinformuje forumowiczów.  80% śmieci można odzyskać i przetworzyć, a potem sprzedać.

Na spotkaniu wiejskim w Czańcu w kwietniu roku bieżącego padły słowa „Na odpadach gminy nie mogą zarabiać” Już wtedy pozwoliłem sobie napisać „– oczywiście, że nie. W mojej opinii opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie może zasilać budżetu GP. Całość kwoty pozyskanej z opłat ma pokryć koszty gospodarowania odpadami – odbiór, transport, przetwarzanie i administracja. Nie jest dodatkowym dochodem UG. Tak to rozumiem. UGP razem z wójtem na spotkaniu wiejskim w Czańcu usilnie przekonywali mieszkańców, że nie warto selekcjonować odpadów komunalnych na szkło, papier, plastik, metal, czyli te surowce wtórne, za które w skupach można uzyskać pewną cenę, gdyż „Na odpadach gminy nie mogą zarabiać”. Ale to chyba nie jest prawda. Warunkiem koniecznym do ustalenia minimalnej wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi jest włączenie do systemu strumienia gotówki pozyskanej ze sprzedaży surowców wtórnych. Jeśli się mylę proszę o sprostowanie”. Nie podjął Pan tematu. A sprawa jest prosta – system musi się zbilansować, nadwyżka nie może zasilić budżetu gminy, a niedobór nie może być rekompensowany z budżetu gminy.

Wloscianin napisał/a:

Ilość śmieci odbieranych w gminie spadnie na pysk co spowoduje brak opłacalności bo przecież gmina nie może zarabiać na śmieciach. Czyli nie mając co wozić, przewoźnicy muszą plajtnąć.

Powyższe słowa mogą wynikać tylko i wyłącznie z niezrozumienia tematu, nadal nie posądzam Pana o złośliwą dezinformację. Jeśli GP zorganizowałaby segregację na frakcje, które można bezpośrednio sprzedać, to nadal odpady komunalne, których ilość nie maleje trzeba wozić. Pozyskane ze sprzedaży fundusze zasilają system, a ludzie płacą mniej. 1000 zł powoduje, że 1000 osób może płacić mniej. Czy Pan występuję przeciwko takiemu systemowi? Porozmawiajmy o tym, wieczną kpiną nie da się przykryć bezsilności.

457 Ostatnio edytowany przez Wloscianin (2013-07-07 19:54:25)

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Sławomir Kubiś napisał/a:

Drogi Panie Piotrze, po przeczytanie tego co powyżej można wysnuć wniosek, że został Pan wprowadzony w błąd, bo nie sądzę, że Pan celowo dezinformuje forumowiczów.  80% śmieci można odzyskać i przetworzyć, a potem sprzedać.
.

Panie Sławku.
Ja nie kpię. Nie widzę również powodu, dla którego miałbym byc bezsilnym. Oczywiście, że można sprzedać. Przecież to właśnie podpowiadam mojemu przyjacielowi wieszczowi.

Każdy może segregować odpady wg swojego uznania. Nic nie stoi na przeszkodzie by złom wywieźć do skupu. Nic nie stoi na przeszkodzie by makulaturę spakować i sprzedać, można też działać charytatywnie i oddać do szkoły, której parę groszy kapnie. Można też sprzedać szkło. Piwo piję butelkowane, bo jest lepsze, ale jeżeli ktoś lubi puszkowe może sobie worek na puszki zostawić. Dobrze płacą.

Tak może zrobić każdy dopóki nie wystawi śmieci za bramę bo wtedy stają się własnością gminy. Nic wam do tego co sobie ludzie sprzedadzą a co oddadzą. Oczywiście, gmina będzie dostarczać śmieci do fabryki, która je posegreguje i wyłowi skarby, to jej zysk. Jeżeli fabryce wystarczy taka segregacja to dla mnie jest OK, mam mniej kłopotu.

Podam prosty przykład. Mamy auto w stanie agonalnym czyli złoma. Czy możemy go rozłożyć i sprzedać na części? Przecież sporo elementów można jeszcze sprzedać. Wartość odzyskanych części ze starych aut zawsze będzie wyższa niż auto sprzedane w całości. Za złomowanie niestety właściciel musi zapłacić. Dlaczego? Bo nie jest w stanie zutylizować materiałów niebezpiecznych czy groźnych dla środowiska. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie by wyjąć alufelgi czy radio i sprzedać samemu.

To co tu wypisujecie to socjotechnika marnych lotów, ale nic nie stoi na przeszkodzie byście sami na śmieciach zarobili. Wystarczy rower z wózkiem i do dzieła.

458

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

O to właśnie chodzi. Kto chce sprzedać śmieci, może to sobie zrobić. Nikt przecież nie zabrania. A jak to zrobić w skali gminy? Czy komuś z tego SNG wydaje się, że jest gdzie sprzedać tony makulatury albo szkła? To czysta demagogia. Chcecie się panowie z SNG ludziom przypodobać to piszecie takie bzdety.

Jak segregujemy na mokre i suche to żeby znów odzyskać np makulaturę to trzeba zatrudnić ludzi, którzy by to posegregowali. I znów będzie drożej. A za szkło to jak wiem w ogóle skupy nie płacą, a wozić trzeba. Z resztą gdzie te skupy są, dajcie przykład, adres. Łasicie się do ludzi, a nie macie  żadnych propozycji poza demagogią.

459

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Jako zwykły szary mieszkaniec gminy, po części zgadzam się z Włościaninem i  nickt-em. Mianowicie obecny system jest wygodny, a Bielsko i Kozy chyba też, nawet szkło mieszają z frakcją suchą. Obawiam się, że gdyby budować infrastrukturę do gminnej sprzedaży surowców (posegregowanych odpadów): samochody, lokal, pracowników itp. mogłoby niewiele pozostać, może się mylę.
Myślę, że jeżeli działamy w tym systemie to trzeba pomyśleć jak go poprawić (ulżyć bardziej potrzebującym), oglądałem film z sesji i widziałem, że były propozycje niestety odrzucone przez większość. A w przyszłości po wyborach być może SNG przedstawi i wdroży lepsze rozwiązania.

460

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

System sam w sobie jest innowacyjny i ma wiele cech nowoczesnego gospodarowania odpadami ale:

Gdyby sortowanie odbywało się u podstaw czyli w domach koszty były by niższe.
Gdyby zwrócono baczniej uwagę na koszty społeczne i ludzi ubogich system byłby bardziej przyjazny.

Dlaczego więc ludzie mając świadomość, że płacą pogłowne dalej palą śmieciami?
Dlaczego po 18 prawie codziennie z kominów w okolicy unosi się smrodliwy dymek będący efektem palenia plastików?
Dlaczego cała okolica dziś była zasnuta smrodem palonej trawy, liści i wszelkiego badziewia jeżeli można to oddać co dwa tygodnie w worku z mokrą frakcją?
Dlaczego dalej musimy znosić smrody palonych śmieci?

Może odpowie mi ktoś na te kilka pytań?

Kiedy w gminie zostanie w końcu przeprowadzona edukacja, a jeżeli to nie pomoże kontrole i pouczenia, a jeżeli i to nie pomoże kary administracyjne za palenie w piecach plastików i spalanie odpadów zielonych???

Czy po to płacimy, po to była cała ta reforma żeby było tak jak dawniej tylko 3 razy drożej?

System miał wdrożyć nowe zasady, ekologiczne podejście do środowiska i naszych "śmieci".
Ja mogę płacić więcej ale chce żeby w mojej gminie śpiewały ptaki, żeby ludzie mogli oddychać pełną piersią świeżym podgórskim powietrzem, żeby pranie w zimie wywieszone na balkon nie było czarne od sadzy, żebym po 18 nie musiał zamykać okna bo akurat komuś zachciało się nagrzać wodę do mycia i zapalił śmieciami.


Jest wiele pytań, jest wiele obaw, jest w końcu wiele rodzin która żyjąc na krawędzi ubóstwa nie udźwignie kolejnych podatków.

Może ktoś zna odpowiedź na moje pytania jak to zrobić żeby było adekwatnie do ceny również czysto i zdrowo w naszej gminie?

Alteri vivas oportet, si tibi vis vivere
Miejcie odwagę!... Nie tę jednodniową, Co w rozpaczliwym przedsięwzięciu pryska,
Lecz tę, co wiecznie z podniesioną głową Nie da się zepchnąć z swego stanowiska.

461

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Piotr Dusza napisał/a:

Gdyby sortowanie odbywało się u podstaw czyli w domach koszty były by niższe.

Panie, a jakim cudem. Ta sama ilość śmieci wożona jest do Bielska i bez różnicy czy sortowana jak wy chcecie, czy sortowana jak dzisiaj.

Piotr Dusza napisał/a:

Gdyby zwrócono baczniej uwagę na koszty społeczne i ludzi ubogich system byłby bardziej przyjazny.

Przecież jest przyjazny, cena jest najniższa w okolicy.

Piotr Dusza napisał/a:

Dlaczego cała okolica dziś była zasnuta smrodem palonej trawy, liści i wszelkiego badziewia jeżeli można to oddać co dwa tygodnie w worku z mokrą frakcją?

Bo ludzi trzeba przyzwyczaić do zmian. Na razie robią to co robili miesiąc i rok temu. A w ogóle to może pan oskarżasz kogoś bez podstaw. Zrobiłeś pan jakiś nalot czy kontrolę. Skąd ta pewność, że ktoś pali plastiki albo trawę. Jak każda reforma i ta musi się wdrożyć, a drobne błędy będą naprawiane. Potrzeba czasu a nie płaczu.

462

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

nickt napisał/a:

Przecież jest przyjazny, cena jest najniższa w okolicy.

A ceny w Kętach widział? Przecież to "okolica"

http://img.userbars.be/userbars/11/25648.gif

463

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Piotr Dusza napisał/a:

Może ktoś zna odpowiedź na moje pytania jak to zrobić żeby było adekwatnie do ceny również czysto i zdrowo w naszej gminie?

Ja odpowiem. Aby w GP było czysto i zdrowo, schludnie i przyjaźnie trzeba zmienić władze. Ponieważ aktualne władze lenią się i byczą za nasze pieniądze i przyzwyczaiły się, że ciemny lud niczego nie rozumie, to dziadujemy sobie przaśnie. A jakby się zdarzyło, że ciemny lud  zrozumie to się go zastraszy, obrzuci lepkim błotkiem i prastackimi kłamstewkami tak, że ciemny lud zatęskni za swoją ciemnotą. A jak zatęskni i nie pójdzie wcześniej obraną drogą, tylko z niej zboczy to władza odtrąbi kolejny sukces i ciemnota znów stanie się ciemnotą.

Niktosiu przyjacielu, a widziałeś w okolicy punkty skupu np. makulatury? Jeśli nie, to zlecam Ci, o ma rozkoszy zadanie do wykonania - znajdź punkty skupu makulatury i sprawdź obowiązujące tam ceny, potem przeprowadź badania sondażowe i sprawdź, czy na makulaturze gmina może zarobić po to, aby najmniej zamożni np. mogli płacić mniej. Bo dziś mniej zamożni nie będą płacić wcale. Zrozumiałeś?

464

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

ares 1 napisał/a:

Myślę, że jeżeli działamy w tym systemie to trzeba pomyśleć jak go poprawić (ulżyć bardziej potrzebującym), oglądałem film z sesji i widziałem, że były propozycje niestety odrzucone przez większość. A w przyszłości po wyborach być może SNG przedstawi i wdroży lepsze rozwiązania.

I to podejście ciekawi mnie najbardziej. Oby to były prorocze słowa.

465

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Bardzo chętnie poczekam na czasy, kiedy chłopaki z SNG przejmą władzę w gminie. Wtedy to będzie można się im przyglądać, bardzo uważnie i sprawdzić, czy swoje szczytne ideały są w stanie wprowadzić w czyn. Bo dziś jako opzycja to mają tyle do zdziałania ile mówią. Tak łatwo jest się wymądrzać nie biorąc za nic odpowiedzialności. Pożyjemy zobaczymy jacy to są mundrzy.

466

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

nickt napisał/a:

Bo dziś jako opzycja to mają tyle do zdziałania ile mówią.

Opozycja w realiach dzisiejszej Polski nie kojarzy się pozytywnie. Opozycja to pewne grupa, która neguje wszystkie działania opcji rządzącej. SNG nie należy do takiego ugrupowania. SNG przedstawia inny punkt widzenia, alternatywę wobec decyzji podejmowanych dla mieszkańców, ale bez mieszkańców. Nasz punkt widzenia nie jest oparty na "wymądrzaniu się", lecz na solidnych podstawach prawnych.

467

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Sławomir Kubiś Dzisiaj 13:08:47

Opozycja w realiach dzisiejszej Polski nie kojarzy się pozytywnie. Opozycja to pewne grupa, która neguje wszystkie działania opcji rządzącej. SNG nie należy do takiego ugrupowania. SNG przedstawia inny punkt widzenia, alternatywę wobec decyzji podejmowanych dla mieszkańców, ale bez mieszkańców. Nasz punkt widzenia nie jest oparty na "wymądrzaniu się", lecz na solidnych podstawach prawnych.

Jaki wpływ na treść koncową  uchwały " śmieciowej " oraz zmianę deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi  miał    wniosek o wydanie rozstrzygnięcia nadzorczego skierowany przez Stowarzyszenie Nasza Gmina  do wojewody śląskiego.

468

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

kamila napisał/a:

Jaki wpływ na treść koncową  uchwały " śmieciowej " oraz zmianę deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi  miał    wniosek o wydanie rozstrzygnięcia nadzorczego skierowany przez Stowarzyszenie Nasza Gmina  do wojewody śląskiego.

Dobrze, że forumowiczka kamila o to pyta. Końcowa treść uchwał musiała zostać zmieniona decyzją Rady Gminy Porąbka.

W odpowiedzi RIO w sprawie rozstrzygnięcia nadzorczego odnajdziemy następujące stwierdzenia:

„W związku z zaistniałą sytuacją dokonano zasygnalizowania Gminie Porąbka faktu występujących wad prawnych m.in. w tej uchwale” (w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi ). Wcześniej czytamy „Tut. Izba podziela zasadność przytoczonej argumentacji Stowarzyszenia Nasza Gmina co do poszczególnych zapisów zamieszczonych w treści uchwały …”

Całość tematu pod linkiem:
http://www.sng.org.pl/index.php?option= … Itemid=141

469

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

kamila napisał/a:

Jaki wpływ na treść koncową  uchwały " śmieciowej " oraz zmianę deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi  miał    wniosek o wydanie rozstrzygnięcia nadzorczego skierowany przez Stowarzyszenie Nasza Gmina  do wojewody śląskiego.

To proste złożony wniosek uruchomił szereg pozytywnych działań, które doprowadziły do usunięcia z deklaracji tych elementów, które znalazły się w niej bezprawnie. RG niestety dostała do przegłosowania bubel. A bubel został przygotowany wcześniej przez wójta i... pozytywnie zaopiniowany przez gminnych prawników. Cała sytuacja skłania do wniosku, że tworzenie prawa miejscowego odbywa się u nas w warunkach nie dających gwarancji bezpieczeństwa dla mieszkańców gminy. To niestety nie jedyny przykład bezradności wójta i pracującego dla niego aparatu.


A tak na marginesie - uchwała nadal zawiera elementy, których nie wynikają z tego, co zostało zapisane w ustawie.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

470

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

kamila napisał/a:

Jaki wpływ na treść koncową  uchwały " śmieciowej " oraz zmianę deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi  miał    wniosek o wydanie rozstrzygnięcia nadzorczego skierowany przez Stowarzyszenie Nasza Gmina  do wojewody śląskiego.

Czy te drobiazgi musiały urosnąć do rangi jakiś symboli, żeby się tutaj nimi zajmować? Co to za różnica, czy będę płacić za dwa miesiące od razu, czy po dwóch miesiącach? Kasa i tak musi być wydana, a w cenie nie ma żadnej różnicy, więc o co tyle hałasu? Czy wielką różnicę robią gwiazdki przy paragrafach? Przecież deklaracja stara obowiązuje cały czas, to gdzie tu sukces?

A takie oskarżanie wójta o bezradność panie Zenon to świadczy o twojej bezradności. Gdyby SNG nie wtrącało się we wszystko co się da to nikt by żadnych problemów nie znalazł. Ludzie by płacili, gromadzili śmieci, wystawiali przed posesje i byliby szczęśliwi. A tak ciągle mącicie w głowach.

471

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

nickt napisał/a:

Gdyby SNG nie wtrącało się we wszystko co się da to nikt by żadnych problemów nie znalazł. Ludzie by płacili, gromadzili śmieci, wystawiali przed posesje i byliby szczęśliwi. A tak ciągle mącicie w głowach.

W rzeczy samej. Mój przyjaciel nicktoś ujął sedno problemu jak butelkę browaru zroszoną zimnym potem DDA (Dorosłe Dziecko Alkoholika). Mą duszę również targają wybujałe emocje związane z problemami wywozu odpadów komunalnych. Opinie zuchów z SNG mącą mi głowie do tego stopnia, że musiałem zasięgnąc opinii trzech znanych mi żuli, którzy problematykę grzebania w gminnych i prywatnych śmietnikach doprowadzili do poziomu akademickiego. I ci żule w prostych, niewymuszonych słowach powiedzieli, że ta cała segregacja to tak, jakby spoliczkować kelnerkę za to, że zupa im nie smakowała. Na mój niekumaty wyraz twarzy dodali, że to przecież nie wina kelnerki, tylko kucharza. I wtedy mój wyraz twarzy diametralnie musiał się zmienić, gdyż znajomi żule, jak zauważyłem zaczęli grzać się w blasku zrozumienia bijącego z mego lica.

Jak to ludzie prości, których trudy życia zmuszają do zginania karku w poszukiwaniu kolejnej porcji aluminium potrafią trafnie zdiagnozować problem.  Zuchy z SNG weszły w rolę kelnerów, którzy z przynależną sobie swadą serwują informacje o tym, że nie jest doskonale, ba, że nawet nie jest dobrze, a właściewie to, że jest całkiem kiepsko. Ale są tylko posłańcami - kelnerami, a danie główne przygotował, doprawił i spalił kucharz - wójt Czesław.

Przyjacielu nicktosiu. W tej naszej spelunie zwanej gminą menu ustanawiane jest przez placówkę żywienia zbiorowego - UGP. Kelnerami zajmującymi się dystrybucją zakalców i wszelkiego innego rodzaju torturami podniebienia zajmuję się milcząca większość RGP, a my mieszkańcy zmuszani jesteśmy do spożywania tej wątpliwej jakości strawy pełnej jadu kiełbasianego i innego EEE i jeszcze musimy udawać, że przygotowane potrawy są nagrodą dla naszego podniebienia.

Na szczęście na terenie GP pojawiła się nowa, wykwintna restauracja, w której podają dania świeże, nieprzetworzone, oparte na zdrowych produktach, bez domieszek pestycydów i innego badziewia. A zuchy - kelnerzy z SNG propagując zdrowy styl życia zachęcają do ogólnogminnych zachowań na rzecz społeczeństwa obywatelskiego. I, jak rozumiem każdy mieszkaniec ma prawo do prywatnej, niezawisłej decyzji co do stołowania się albo w ekskluzywnej restauracji, albo w obskurnej placówce żywoienia zbiorowego. Wybór należy do każdego znas. Ja wybieram luksus własnych poglądów

472

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Mój przyjaciel wieszczu wysmażył fajny tekst, ale idąc dalej wątkiem kulinarnym, fakty mu się z deczka popieprzyły:(
Kucharz to państwo polskie, kelner to samorząd terytorialny. SNG to nic innego jak kiosk z niezjadliwymi hot dogami. Co robią hot dogi by w końcu przejąć restaurację a nie wystawać pod swoim wózkiem z paskudnym produktem? Piszą!!! Co piszą? A no, że ich hot dogi to cud, miód malina a dania z ekskluzywnej restauracji muszą być beeeee! Nasyłają kontrole a nóż widelec się coś do restauracji przyklei.

Mnie tylko dziwi, że po tych hot dogach jeszcze nie wszyscy głośno hepią, ze szczęścia oczywiście, bo hepanie w niektórych kulturach to wyraz dobrego smaku!

473

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Ze szczerym wzruszeniem czytam:  „Mój przyjaciel wieszczu wysmażył fajny tekst”. To jakby brzmi o galaktykę atrakcyjniej niż „słodko pierdzący”, jak to mój przyjaciel Wloscianin raczył moje wypowiedzi oceniać drzewiej.

Zaproponowany nurt restauracyjno - kuchenny robi wrażenie i, jak zauważam staje się ciekawym stylem uprawianej retoryki, gdzie „pieprzenie” jest jak najbardziej pożądanym i nieodzownym elementem sztuki kulinarnej. W swej nieukrywanej przenikliwości zrozumiałem w mig porównanie kucharza do Państwa Polskiego, a samorządu terytorialnego do kelnera. Ustawodawca (PP) przygotował ustawę o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, która jest tak przychylna obywatelowi, jak rollercoaster inwalidzie wojennemu. Państwa Polskie wysmażyło ustawowy bubel i to nie podlega żadnej licytacji. Zasługujący na współczucie samorząd terytorialny – kelner zmuszony jest tak niestrawne i niezjadliwe danie zaserwować mieszkańcom gminy, nie będąc jednocześnie winnym jakości potrawy. Jednak czy na pewno?

No bo jeśli wziąć pod uwagę, że mój ulubiony wójt Czesław danie przygotowane przez kucharza – PP nie tylko nie „popieprzył”, ale jeszcze bardziej „spieprzył” przez co konsumenci – mieszkańcy żądają zwrotu kasy, to nie pozostaje nic innego, jak obrazić się na kucharza – PP. Ale wtedy mojego ulubionego wójta  Czesława spotyka prawdziwy dramat życiowo – samorządowy. Bo oto traci wszystkich przyjaciół jakich ma, a mieszkańców gminy rzuca na pastwę diety, która może być tragiczna w skutkach. Bo czymże z natury jest dieta? Ano działaniem polegającym na głodzeniu się na śmierć, co by pożyć dłużej. Tylko,  że w naszym przypadku dieta, dzięki SNG, mam nadzieję stanie się samorządowo śmiertelna dla układu, który nami rządzi nieudolnie.

A na koniec mojego kolejnego „fajnego” tekstu mam jeszcze jedno spostrzeżenie. W życiu nie zaufam szczupłemu kucharzowi, ale jeszcze bardziej otyłemu kelnerowi.

474

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Panie Wieszczu to wszystko co tu napisałeś to jakiś bełkot naćpanego.  I te przekleństwa, co to wszystko daje dla rozmowy. Pan myślisz, że w sejmie to ustawę o śmieciach przegłosowano na złość wójtowi? W całej Polsce śmieci są wywożone do sortowni, które segregują na kilkanaście rodzajów a w Porąbce to się przyśniło, że można na śmieciach zarabiać, chociaż ustawowo nie można. To cały czas bełkot. Panom z SNG wydaje się, że naprawiają świat a tylko mącom ludziom w głowach.

475

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

nickt napisał/a:

Panie Wieszczu to wszystko co tu napisałeś to jakiś bełkot naćpanego.

W słonecznym cieniu
Na miękkim kamieniu
Siedziała młoda staruszka.
W milczeniu śpiewając
Nie wilk to, lecz zając
Szepnęła nickowi do uszka:
Głupiś waść, głupiś.