Na stronie Urzędu Gminy Porąbka mamy zakładkę pn. Jakość Powietrza
Możemy się tam zapoznać jednym z ostrzeżeniem o wystąpieniu na terenie naszej gminy I poziomu ostrzegawczego związanego z przekroczeniami dopuszczalnej częstości 35 dni w roku kalendarzowym, dopuszczalnego poziomu stężeń 24 godzinnych pyłu zawieszonego PM10, wynoszącego 50 µg/m3.
Ostrzegawczy Poziom I wprowadzany został do końca roku 2018.
I co z tego wynika? NIC!
Wygląda na to, że to by było na tyle, na co stać naszą władzę. Jak zwykle nie zrobiła nic więcej żeby ograniczyć zagrożenie związane z pyłem zawieszonym. Chciałbym się od was dowiedzieć. Może ktoś z was wie coś o działaniach podjętych przez urząd gminy w związku z ogłoszeniem ostrzeżenia o zagrożeniu. Jestem ciekawy ile kontroli spalania odpadów przeprowadzono? Jakie podjęto działania edukacyjne czy informacyjne w stosunku do mieszkańców naszej gminy w związku z zagrożeniem? Ile razy pracownicy gminy, funkcjonariusze Policji interweniowali w przypadku spalania trawy, liści, gałęzi, śmieci!
Zbliża się zima i jak co roku zwracam się do was wszystkich z G O R Ą C Y M A P E L E M o rozwagę w spalaniu czegokolwiek a zwłaszcza odpadów, liści, gałęzi, ściętej trawy. Może jest inny sposób. Każdy dodatkowy dym unoszący się w powietrze powiększa zagrożenie.
Mamy jesień i już teraz widać zwiększone zachorowania na choroby górnych dróg oddechowych i alergie. W zimie nie będzie lepiej. Nie palmy więc śmieci, odpadów zielonych. Naciskajmy na naszych radnych i kandydatów niech zmienią system śmieciowy żeby odpady zielone nie były spalane przez mieszkańców.
Link - http://www.porabka.pl/index.php?str=20&id=109
Poza aspektami zdrowotnymi i moralnymi spalania odpadów w postaci ściętej trawy, liści i gałęzi pozostają jeszcze przepisy przepisy, które osoba spalająca odpady zielone na ziemi w swoim ogródku narusza:
Ustawa o odpadach:
Art. 155 Termiczne przekształcanie odpadów prowadzi się wyłącznie w spalarniach odpadów lub we współspalarniach odpadów, z zastrzeżeniem art. 31
Art 31 ust. 7. Dopuszcza się spalanie zgromadzonych pozostałości roślinnych poza instalacjami i urządzeniami, chyba że są one objęte obowiązkiem selektywnego zbierania.
Art. 71 „kto wbrew zakazowi, termicznie przekształca odpady poza spalarniami odpadów lub współspalarniami odpadów – podlega karze aresztu (30 dni) lub karze grzywny od 500 zł do 5000 zł.”
Kodeks Cywilny:
art. 144 KC:
Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.
Kodeks wykroczeń:
Art. 82 § 1 pkt 1 "kto dokonuje czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji, polegających na niedozwolonym używaniu otwartego ognia, paleniu tytoniu i stosowaniu innych czynników mogących zainicjować zapłon materiałów palnych, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany."
Art. 51 § 1 – ten przepis dotyczy ogólnie zakłócania porządku w miejscu publicznym, za co grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny, przy czym zakłócenie porządku może nastąpić nie tylko krzykiem, hałasem czy alarmem, ale także innym wybrykiem, do którego zaliczyć można także palenie liści czy innych odpadów roślinnych, w wyniku czego duszący dym utrudnia nam egzystencję.
Ponadto art. 145 Kodeksu wykroczeń stanowi, że:
Kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany.