1,276

(629 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

Ok. 2 mln zł zaległego podatku ma wpłacić na konto gminy Porąbka wodociągowa spółka AQUA ? uznało Samorządowe Kolegium Odwoławcze. To opłaty za wody jeziora, wykorzystywane przez spółkę jako zbiorniki wody pitnej.

Czy pieniądze trafiły faktycznie do kasy Gminy?






PS
Polecam:

http://www.batory.org.pl/doc/100pytan.pdf

1,277

(55 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

Czy ośrodki zdrowia powinny być apolityczne?

Powinny, ponieważ pozostają w konkretnej zależności wynikającej z umów cywilnoprawnych i indywidualnych decyzji administracyjnych (np. ulgi, zwolnienia, dofinansowania) z Wójtem, p. Bułką którym jest jednocześnie osobą kandydującą na urząd wójta na kolejną kadencję.


Ustawodawca na gruncie ustawie z dnia 20 czerwca 2002r. o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta w rozdziale dotyczącym ?Kampanii wyborczej? określił bezwzględnie obowiązujące zasady na jakich można organizować kampanię wyborczą. Zasady niniejsze pod groźbą sankcji stoją na straży zapewnienia wszystkim kandydatom równych szans w wyborach. Tak więc zgodnie z obowiązującymi przepisami zabrania się prowadzenia kampanii wyborczej na terenie zakładów pracy w sposób i w formach zakłócających ich normalne funkcjonowanie.

W przypadku, gdy prowadzenie kampanii wyborczej przez p. Bułkę nie koliduje z normalnych funkcjonowaniem ośrodka zdrowia, dopuszczalne jest w świetle obowiązujących przepisów wykorzystanie ośrodka do prowadzenia kampanii wyborczej m.in. w postaci rozwieszenia różnych informacji na tablicy ogłoszeń. Oczywiście koszt związany z organizacją kampanii wyborczej przez p. Bułkę na terenie ośrodka zdrowia nie może obciążać kosztów związanych z funkcjonowaniem tego ośrodka. Ponadto w przypadku umieszczania plakatów lub haseł wyborczych na ścianach budynków, ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych, telekomunikacyjnych i innych należy zwrócić uwagę na konieczność uzyskania uprzedniej zgody właściciela lub zarządcy nieruchomości.

Jeżeli ktoś twierdzi, że plakatowanie ośrodków narusza prawo powinien to wykazać.  Żeby wykazać naruszenie prawa trzeba wskazać fakty i mieć dowody.


Moim zdaniem.
Nasze ośrodki zdrowia korzystają z pieniędzy publicznych (gminnych) w formie różnego rodzaju ulg, zwolnień czy dofinansowań. Ponadto ich właściciel powiązany jest z Gminą różnego rodzaju umowami sygnowanymi w imieniu Gminy przez konkretną osobę - p. Bułkę, która bierze udział w kampanii wyborczej. Z tych tez względów właściciel ośrodków powinien wstrzymać się od udostępniania swoich nieruchomości dla celów kampanii wyborczej. Tak samo kandydat p. Bułka, mając na względzie powyższe zależności, a także (?!) szanując prawo kandydatów do równych szans - wpisane w ordynację wyborczą, w swojej kampanii nie powinien korzystać z ośrodków. 

Jeżeli tak się dzieje, to w moim odczuciu takie działanie może naruszać prawo innych kandydatów do równego traktowania. Powinno więc zostać poddane co najmniej ocenie moralnej.

Poz tym na podstawie informacji o korzystaniu z ośrodków zdrowia oraz [i]ostatnich usługach[/u] OSP, która także czerpie środki na swoje działanie z funduszy publicznych, każdy z nas może wyrobić sobie odpowiednie zdanie, co do standardów kultury prawnej jakie prezentują poszczególni kandydaci.

Nasuwa się przy tym kilka pytań:
Czy ośrodki zdrowia manifestują poparcie dla konkretnego kandydata?
Czy OSP manifestuje poparcie dla konkretnego kandydata?
Czy takie osoby powinny reprezentować nas w życiu publicznym?
Czy można ufać ludziom, którzy postępują w ten sposób?
Czy ludzie o wyraźnie określonych skłonnościach poprowadzą dobrze nasze sprawy?

1,278

(629 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

Każdy.

Każdy ma również prawo do wyboru. Świadomego.

Uważam, że wszyscy ze spaprana przeszłością generalnie nie mogą, hmm.., nie mają moralnego prawa uczestniczyć w życiu publicznym. Oczywiście od tej reguły są wyjątki - np. za absolutną zgoda wszystkich.

Co do kwestii kto jest lub nie jest idealny, to raczej nie dajmy się zwariować. Mamy wybrać ludzi, którzy mają być zatrudnieni do wykonywania konkretnej roboty. Moim zdaniem to absolutnie nie są politycy. To raczej są urzędnicy (patrz wiki - to osoba pracująca lub pełniąca funkcję w administracji publicznej)

PS
Przeciw obłędowi proponuję na początek prostą, aczkolwiek skuteczną kurację.
Nie oglądać programów publicystycznych i wiadomości w TV. Ograniczyć w tym zakresie radio, prasę i internet.

Nie widzę zainteresowanie - pogadam więc sam ze sobą.

Kilka słów o drodze.

Beskidzka Droga Integracyjna to projekt sięgający kilku lat wstecz, a jej koncepcja sporo, sporo dalej. W projekcie zaangażowane są gminy położone na planowanej trasie jej przebiegu zorganizowane bodajże w stowarzyszenie. Ostatecznie w 2007 r. projekt nabrał realnego kształtu, a prace budowlane miały ruszyć w 2011 r.

Nowa droga ma zastąpić dzisiejszą DK 52, która przebiega przez centra miast: Kęt, Andrychowa, Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej. BDI ma być dwujezdniowa (na każdej jezdni dwa pasy ruchu), bezkolizyjna, ogrodzona. Wjazd na BDI będzie możliwy tylko poprzez specjalne węzły w kilku wyznaczonych punktach, obok każdej miejscowości (patrz linki w poprzednim wpisie). Poza tym całą BDI miały uzupełniać nowe drogi lokalne, ułatwiające poruszanie się wokół niej i pod nią, aby nie utrudniała życia mieszkańcom w ruchu lokalnym. Pieniądze są w zasięgu ręki, ponad dwa miliardy złotych. Pozostawało tylko ostateczne uzgodnienie przebiegu trasy. Największe kontrowersje pojawiły się Wadowicach (ludzie w protestach zorganizowani są w co najmniej II komitety).
BDI ma zostać wpisana w paneuropejską sieć dróg tranzytowych (stąd środki unijne).
Jej powstanie prawdopodobnie przyczyni się do ostatecznego zarzucenia budowy i rozwoju Zakopianki - straci ona ostatecznie na znaczeniu jako droga tranzytowa. Jej funkcję ma przejąć właśnie BDI, która przez Bielsko pobiegnie dalej (m.in. przez tunel w Lalikach) na południe Europy.

Uważam, że to bardzo ważny temat dla naszej gminy.


PS.
Mój pierwszy głos w dyskusji (mam nadzieję, że już teraz nie ze samym sobą).

Uważam, że powinniśmy grać w negocjacjach z wszelkiej maści władzami i przy tej okazji w rozwój sieci ścieżek rowerowych. Przegapiliśmy to przy okazji remontu ul. Kardynała Karola Wojtyły. Każda nowo budowana droga powinna uwzględniać interesy cyklistów. Mam nadzieję, że nie muszę nikomu wyjaśniać zalet takiej drogi, choć jak będę musiał, to się z tym zmierzę.

1,280

(629 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

PJ napisał/a:

Bo wydaje mi się, że

Ministrowi Finansów wydaje się, że polski system podatkowy jest przyjazny podatnikowi.
Tak uznał na początku października 2010 r., w odpowiedzi na interpelację poselską nr 17887.
Podobnie jest w przypadku Wójta - wydaje się, że nie ma się czego wstydzić jeśli chodzi o ostatnią kadencję.

A jak jest? W obu przypadkach, wydaje nam się, że wiemy.

Wydaje się nam, że Gmina jest sprawnie zarządzana.
Wydaje się nam, że efektywnie pozyskiwane są środki z funduszy pomocowych.
Wydaje się nam, że prawidłowo wydawane są pieniądze publiczne.
Wydaje się nam, że mamy swobodny dostęp do informacji publicznej.
Wydaje się nam, że mamy profesjonalną kadrę urzędniczą.
Wydaje się nam, że ...., a koń jaki jest każdy widzi.

1,281

(55 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

Fotografia p. Bogumił Czernika

1,282

(629 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

Chciałbym was na chwilę oderwać od przeszłości, żeby spojrzeć w przyszłość. Po wyborach. Żeby uświadomić przyszłym kandydatom w co tak naprawdę się pakują. Bowiem czeka ich ciężka praca. 

Co tak właściwie rozumiecie pod pojęciem "gmina"?
Jak patrzymy na to pojęcie z perspektywy obowiązującego prawa, to należy przez "gminę" rozumieć mieszkańców, czyli wspólnotę samorządową i jej terytorium. Czyli gmina to mieszkańcy. Na pewno nie urząd w Porąbce. Może ktoś powie, że przecież to urząd gminy wszystkim zarządza. Owszem, zarządza, ale tylko w naszym imieniu, nigdy nie w swoim. Gmina Porąbka nie jest własnością urzędników. Szefem tak naprawdę są mieszkańcy, którzy zatrudniają urzędników. To my płacimy pensje wszystkim urzędnikom, od wójta, aż po sekretarki. To my zatrudniamy radnych po to, aby działali dla naszego wspólnego dobra.

Wszystko to ma swoje źródło w: Konstytucji RP
    Art. 1.
    Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli.

    Art. 4.
    1. Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu.
    2. Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio.

W ustawie o samorządzie gminnym, w statucie gminy.

Proszę zwrócić uwagę na to, że kiedy wójt gminy obejmuje urząd składa ślubowanie:
?Obejmując Urząd Wójta Gminy Porąbka, uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi Urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców gminy?.
Wójt ślubuje więc działać nie dla dobra urzędu, ale dla dobra mieszkańców. Podobnie ślubują radni, inni urzędnicy (np. sekretarka).


Czy urząd gminy może przeprowadzić jakąkolwiek inwestycję, na którą nie ma zgody mieszkańców?
Czy może bez zgody mieszkańców decydować o tym, na co wydawane są nasze składki albo co zrobić z terenami należącymi do gminy?

Na oba postawione pytania można odpowiedzieć:
1) Tak może lub
2) Nie nie może.

Wybór odpowiedzi zależy od nas, a w szczególności od tego, czy poszczególne osoby zrozumieją swoje prawa. Czy będzie nas świadomych na tylu, aby możliwe było ich wspólne skuteczne egzekwowanie.

Dlaczego o tym piszę?
Wylewany mnóstwo jadu na dotychczasową władzę, spieramy się, winimy rządzących za nieudolność. Nikt z nas jak do tej pory nie spojrzał na siebie. A po co?
My wszyscy również nie pozostajemy bez winy. Przyczyniliśmy się do stanu w jakim znalazła się nasza gmina. Zaniechaliśmy nasze obowiązki jako obywatele. Nie chciało nam się kontrolować władzy, patrzyć im na ręce.
Demokracja to złożony system społeczny, system który ewoluuje, w którym dla zachowania równowagi i zrównoważonego rozwoju muszą działać i oddziaływać na siebie różne grupy (musi istnieć homeostaza).
W naszej gminie wyłoniła się władza jako silna grupa. Musiała się wyłonić - tak stanowi obowiązujące prawo. Zabrakło jednak, jak mi się wydaje czynnika społecznego - zabrakło społeczeństwa obywatelskiego. 

To, co jest gminne albo komunalne oznacza po prostu wspólne, to wspólna własność mieszkańców Gminy Porąbka, z której możemy korzystać. To nie jest to to samo co państwowe (niczyje?!). W Naszej Gminie możliwy jest bezpośredni nadzór nad tym, co wspólne. Tworzymy stosunkowo niewielką społeczność. Możemy razem decydować o losie tego, co wspólne.

Być może to forum stanie się po wyborach taką platformą społeczeństwa obywatelskiego. Tego bym sobie życzył. Było by to z korzyścią dla nas wszystkich - dla Gminy. Mam nadzieję, że w realiach Naszej Gminy powstanie teraz przeciwwaga dla wybranej władzy. Takiego elementu moim zdaniem brakuje.

Po tym co napisałem zwróćcie uwagę na to, że stworzenia odpowiedniego klimatu dla powstania społeczeństwa obywatelskiego brakuje w programie wyborczym grupy p. Kocemby Nam nawet wrażenie, że pojęcie to jest nawet źle rozumiane. Z kolei grupa reprezentująca obecnego Wójta nie wypowiada się w ogóle na ten temat - może dlatego, że nie wie w ogóle o co w tym społeczeństwie obywatelskim chodzi, a może obawia się po prostu społecznej kontroli? Tak samo kandydat Gąsiorek.

Mam nadzieję, że niezależni, kreatywni, energiczni i młodzi zebrani wokół p. Chwały rozumieją to - przynajmniej deklarują rozwój społeczności obywatelskiej w swoim programie. To ważne. Mam nadzieję w związku z tym, że wiedzą również w co się pakują.

W dniu 24.11.br. w Domu Kultury w Porąbce, Rynek 22, w godzinach 10:00 ÷ 17:00 odbędzie się prezentacja publiczna rozwiązań projektowych przedsięwzięcia pn.: Budowa drogi krajowej nr 52 Bielsko-Biała - Głogoczów (Beskidzka  Droga Integracyjna - BDI).

Więcej informacji znajdziecie TUTAJ:


Informacja na stronach Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Krakowie


Szczegółowy opis drogi, mapki, itp ...


Mapa - wariant I


Mapa - wariant II


Mapa - węzeł Bujaków

1,284

(629 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

Kto mi powie skąd ten cytat:

Miejscowość Kobiernice w 2018 roku będzie posiadać odnowioną infrastrukturę:
drogi, kanalizację, infrastrukturę turystyczną, infrastrukturę edukacyjną i społeczną. Dzięki
temu i z uwagi na wyjątkowe położenie do uprawiania turystyki, Kobiernice będą licznie
odwiedzane przez turystów i gości pragnących tu odpoczywać. Dzięki swej infrastrukturze
technicznej stworzone będą warunki dla rozwoju przedsiębiorczości oraz zadbane
środowisko naturalne. Dzięki infrastrukturze edukacyjnej i społecznej stworzone zostaną
stworzone przyjazne warunki dla życia i rozwoju mieszkańców. Dzięki tym przemianom,
dzięki pracowitości i zaangażowaniu całej społeczności Kobiernic, będzie można
powiedzieć: ?tutaj dobrze jest mieszkać i żyć?.


Nieźle geromino. Ja stawiam na OZ

Odpowiem ci zatem zasłyszanym wierszem:
Drzew kościste stawy wiją się niczym węże
Szkieletowych lasów ściana jak kot się pręży
Grzybów tępe oczy pulsują nikłym blaskiem
Niezbadaną głębią wirują, choć są płaskie
Mgła ? niczym gęsta sieć pajęcza ? las spowija
Jest lepka i zimna ? i wszelki ruch zabija

W las ten dziwny, wrogi, dziewczynka się zakradła
Zafascynowana przez te leśne dziwadła
Odkryła przypadkiem patologii przyczynę
Po prostu: narkotyk zmieszany z tanim winem?

1,285

(629 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

Nie milczałem - przeszukaj forum to się przekonasz.

Poruszałem na tym forum, i to nie z okazji wyborów, różne ważne tematy. Jak mi się wydaje bardzo ważne dla nas wszystkich. Raczej mało kogo to jednak obchodziło. Trudno. Nie zniechęcam się. Jak to się mówi kropla drąży skałę.

Wiele ciekawych informacji można uzyskać nie ruszając się z fotela, a z roku na rok coraz więcej.
Dlatego kładę tak duży nacisk na transparentność rządzenia. Poza tym każda informacja wytworzona za publiczne pieniądze, jeżeli tylko nie stanowi danych wrażliwych, poufnych itp. ..., czego zdają się nie rozumieć urzędnicz z ul. Krakowskiej w Porąbce, powinna być dla każdego w zasięgu ręki. I to za friko. Obowiązujące regulacje prawne umożliwiają to.
Niech nowa władza przygotuje się na to. Na pewno będzie miała w tym względzie o wiele mniej komfortowe warunki do rządzenia niż ekipa p. Bułki.

1,286

(629 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

sąsiad napisał/a:

Panie Zenon!

Ja informacvję o sposobie wynajmowania obiektów przeczytałem na Nwej Gminie...

Nie mam co tego żadnych zastrzeżeń - możesz sobie czytać o czym chcesz i co chcesz. Nic mi do tego.

Wytykam ci jedynie przekręt polegający na insynuowaniu jakoby informacje o nieprawidłowościach w Gminie pochodziły od grupy Nowa Gmina. Dlaczego tak robisz można się tylko domyślać.
To drobne aczkolwiek istotne niedopowiedzenie, przynajmniej dla mnie. Jako zatwardziały formalista, a także z szacunku dla dyskutantów, dbam o rzetelność przekazywanych informacji, podając ich źródło pierwotne.
Powiem inaczej. Czytając twoje rewelacje można odnieść wrażenie, że owe kwiatki, jak to ktoś już tutaj określił, pochodzą od grupy Nowa Gmina, a to, jak łatwo można dowieść, jest nieprawdą.

1,287

(629 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

To nie są żadne kwiatki tylko nasza szara rzeczywistość. Poza tym, jak mi się wydaje, o raporcie RIO wspominałem już na forum (wraz z linkami). Mam wrażenie, że to co widać, to wierzchołek góry lodowej.

1,288

(629 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

sąsiad napisał/a:

Oto informacje o które pan. prosi ze strony KWW Nowa Gmina.

W roku 2006 inspektorzy Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach przeprowadzili kontrole kompleksową gospodarki finansowej w Gminie Porąbka. W wystąpieniu pokontrolnym z 10 sierpnia 2006 roku czytamy:

? Bezpodstawne ponoszenie w latach 2002 -2005 wydatków z budżetu gminy na bieżące utrzymanie Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Porąbce. (...)

Wójt Gminy Czesław Bułka został zobowiązany do zaprzestania ponoszenia bezpodstawnych kosztów  oraz do podjęcia działań  w celu wyegzekwowania do budżetu kwoty 324. 706.00 zł.

Sąsiedzie. Doceniam troskę w podawaniu informacji, ale muszą zaprotestować. Sugerujesz bowiem fałszywie, że informacje o nieprawidłowościach pochodzą ze strony grupy Nowa Gmina, a tymczasem źródło jest tutaj:

http://www.rio.katowice.bip.net.pl/?p=document&action=save&id=643&bar_id=1235

Drobna nierzetelność lub niedopowiedzenie. 

PS.
W sprawozdaniu można przeczytać jeszcze o innych nieprawidłowościach. Np niżej opisany zarzut obciąża również naszych radnych, którzy okradli nasze dzieci:


Nieprawidłowe ustalenie i przekazywanie w latach 2002 ? 2005 dotacji dla niepublicznych przedszkoli. Uchwałą Nr XXXVI/268/01 Rady Gminy z dnia 28 grudnia 2001 r.  dokonano zmiany Uchwały Nr XIX/180/00 Rady Gminy z dnia 4 sierpnia 2000 r. w sprawie określenia zasad udzielenia dotacji dla niepublicznych przedszkoli na terenie gminy Porąbka, gdzie przyjęto formę przekazywanej dotacji jako miesięczne koszty utrzymania jednego dziecka. Wysokość dotacji określona była kwotowo w zależności od liczby dzieci uczęszczających do przedszkola co stanowiło, że dotacja przekazana w latach 2002-2005 była niższa niż 75 % ustalonych w budżecie gminy wydatków bieżących ponoszonych w przedszkolach publicznych na jednego ucznia. Powyższe było niezgodne z przepisami art. 90 ust. 2b ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn.zm.). Zaniżenie dotacji przekazanej dla niepublicznych przedszkoli w stosunku do dotacji należnej w latach 2002 ? 2005 wyniosło łącznie  1.385.334,90 zł.
Ponadto ustalono, że zgodnie z Uchwałą Nr XXXVI/268/01 z dnia 28 grudnia 2001 r. Gmina Porąbka zobowiązana była do ponoszenia kosztów bieżącego utrzymania obiektów  niepublicznych przedszkoli. W okresie od września 2001 roku dyrektorzy niepublicznych przedszkoli korzystali z budynków na podstawie zawartych umów użyczenia a następnie umów najmu. W umowach natomiast zapisano, że bieżące koszty eksploatacji oraz naprawy konserwacyjne przedmiotu najmu połączone ze zwykłym użytkowaniem obciążają najemcę. Gmina Porąbka w latach 2002 ? 2005 na bieżące utrzymanie i naprawy konserwacyjne w obiektach zajmowanych przez niepubliczne przedszkola poniosła wydatki w wysokości 335.463,90 zł.  Zgodnie z przepisem art. 713 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn.zm.) biorący do używania ponosi zwykłe koszty utrzymania rzeczy użyczonej.
Odpowiedzialność za nieprawidłowości ponosi p. Czesław Bułka - Wójt Gminy.

1,289

(22 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

konradeus napisał/a:

...to unikat wielki co pisze co myśli

Nie sztuką pisać co się myśli - sztuką jest pisać tak, żeby czytający zrozumiał.

1,290

(629 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

geronimo napisał/a:

Czemu Wójt nie podaje na stronie BIP ....

Jeżeli kogoś interesują cyferki to podaję namiary na sprawie wykonania budżetu Gminy Porąbka za 2009 rok

1,291

(629 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

guru
Jestem uparty.

Masz rację że społeczeństwo obywatelskie to utopia tak  jak każda idea. Wyznacza jednak jasny i dobry kierunek.

Społeczeństwo obywatelskie ma u nas, wbrew obiegowej opinii której jesteś, mam wrażenie ofiarą (bez urazy), długą tradycję. Nie trzeba sięgać daleko, zarówno w sensie czasu jak i przestrzeni. Wystarczy spojrzeć na XIX historię najbliższej okolicy.  To właśnie tuż obok nas, niedaleko, wysiłkiem ludzi różniących się nie tylko poglądami i wywodzącymi się z wielu bardzo odmiennych kultur (Niemcy, Żydzi, Polacy ....) powstały pionierskie rozwiązania techniczne. Zostały uruchomione gazownia, elektrownia i wodociągi miejskie, druga na terenach polskich elektryczna linia tramwajowa, oświetlenie uliczne finansowane ze składek mieszkańców, jedna z pierwszych w świecie sieć telefoniczna. I to wszystko w Bielsku-Białej - miasto rozwijało się dynamicznie.
Dlatego właśnie pisałem o odbudowie, a nie o budowie - mój dziadek pracował w Bielsku i poniekąd miał udział w tym co się działo.

Społeczeństwo obywatelskie to nie jednorodność ale raczej różnorodność. Tego nam w gminie oczywiście nie brakuje. A dlaczego ludzie są ostrożni? Myślę, że po trosze raczej rozleniwieni i nieświadomi swoich praw i możliwości. Za dużo jest za to świadomości, że to co by chcieli, powinien zrobić ktoś inny. Ktoś ma więc posprzątać, ktoś ma zorganizować. Zawsze ktoś. Nie dziwię się temu.

Co do finansów. Przyznam się, że sprowokowałem do myślenia i dyskusji. To bardzo ważny obszar wszak wszystko kręci się wokół kasy.


Geromino.
Stan kasy jest jak najbardziej poprawny - jak do tej pory nie trafiłem na odrzucone przez RIO sprawozdanie z realizacji budżetu.
Co do obowiązku wynikającego z art. 304 kpk, to kwestia jest niezwykle prosta. Organem właściwym w tym zakresie nie jest RIO ale prokurator. Dlatego pytam. Kto jak kto ale dla członków Nowej Gminy, przynajmniej niektórych, ten temat powinien być jasny. Można więc wymagać.
W literaturze procesu karnego wskazuje się w sposób ogólny na istnienie związku między przepisami regulującymi obowiązek zawiadomienia o przestępstwie (art. 304 kpk) a zasadą legalizmu. To nic, że naruszenie dyspozycji z art. 304 § 1 kpk jest pozbawione sankcji karnej. Podlega za to (ewentualne zaniechanie) i mam nadzieję, że tak będzie,  społecznej ocenie - potępienie bezczynności, sankcje moralne, środowiskowe, wyborcze itp.).

Trzeba jednak mieć co do tego świadomość. I nad tym właśnie tutaj na tym forum pracuję.

1,292

(629 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

Ja również zapoznałem się z programem grupy Nowa Gmina. Oto moje zastrzeżenia.

Z programu wynika, że Nowa Gmina stawia na kasę. I filar - Ekonomiczne podstawy funkcjonowania gminy.
Finanse są postawione na pierwszym miejscu, następie bezpieczeństwo, a dopiero na szarym końcu Społeczeństwo obywatelskie. I o zgrozo tylko z hasła! Jego rozwinięcie obnaża bowiem kompletny brak świadomości co do istoty rzeczy i co do wagi zjawiska.

Powszechnie wiadomo, że mianem społeczeństwa obywatelskiego określa się takie społeczeństwo, w którym do minimum ograniczona jest ingerencja władzy publicznej w życie obywateli. W takim społeczeństwie obywatele z własnej inicjatywy tworzą odpowiadające ich potrzebom formy życia gospodarczego, społecznego i kulturalnego.

Braki programowe w tym zakresie to jest niestety poważny błąd, ponieważ tak naprawdę to obywatele i ich aktywność tworzą społeczno-ekonomiczne podstawy funkcjonowania gminy. Można zadać sobie pytanie. Dlaczego Nowa Gmina nie wymienia Społeczeństwa obywatelskiego na pierwszym miejscu? Może ktoś z komitetu zdobędzie się na poważną, merytoryczną dyskusję i przybliży przesłanki, które stały się podstawą zbudowania programu z pominięciem tak ważnej kwestii.
Podstawową cechą społeczeństwa obywatelskiego jest świadomość jego członków potrzeb wspólnoty oraz dążenie do ich zaspokajania, czyli zainteresowanie sprawami społeczności oraz poczucie odpowiedzialności za jego dobro. Cechą zaś, to trwały i zrównoważony rozwój. To właśnie należy budować. Takiej wizji oczekuję.
Proszę spojrzeć na mapę Europy czy świata - widać wyraźnie - obszary gdzie funkcjonuje społeczeństwo obywatelskie pokrywają się z tymi, gdzie ludziom żyje się najlepiej. Dlatego uważam, że tylko postawienie na społeczeństwo obywatelskie daje nam wszystkim gwarancje transparentności działania władz gminnych i rozwoju relacji władza - obywatel we właściwym kierunku.


Obawiam się czy utworzenie gminnego zakładu komunalnego rozwiąże problem dzikich wysypisk śmieci czy spalania odpadów w piecach domowych. Odbudowanie społeczeństwa obywatelskiego na pewno tak. To samo tyczy się naszego bezpieczeństwa.

Nigdzie Nasza Gmina nie stawia na budowę świadomości obywatelskiej. Dlaczego?


Ekipa obecnego wójta wraz z radnymi i sołtysami skutecznie działa przeciwko odbudowaniu się w gminie społeczeństwa obywatelskiego. Nasze sprawy prowadzone są w ukryciu - utrudnia się przy tym i odmawia dostępu do informacji publicznej. Takie są obecnie normy - czas z tym skończyć, a jest okazja. Między innymi dlatego nie zagłosuję na nich.


PS
Z programu dowiaduję się również, że Nowa Gmina podejmuje się "przywrócić w niektórych obszarach działalność zgodną z obowiązującym stanem prawnym". Bardzo mnie takie stwierdzenie zaniepokoiło. Czyżby wynikało z tego, że obecnie w niektórych obszarach działalność (kogo?) nie jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym, i że wiedzę na ten temat posiadają członkowie Nowej Gminy? Mam w związku z tym pytanie. Czy Nowa Gmina podjęła już działania, których obowiązek podjęcia wynika z powszechnie obowiązującego art. 304 § 1 kpk? Oczekuję że również i na to pytanie otrzymam rychło odpowiedź.

1,293

(629 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

geronimo napisał/a:

Gmerałem i gmerałem w necie i wygmerałem, że ...

Nie wiem z całą pewnością jak się rzeczy miały ale z ostrożności chcę, aby ludzie z minionej epoki pozostali tam gdzie są. Pan Kocemba jest emerytem mundurowym i niech tak zostanie. Nie powinien wdawać się w życie publiczne. Uważam, że nie ma do tego moralnego prawa. Został co prawda pozytywnie zweryfikowany, ale znając nieco środowisko uważam, że służby zadbały o wszystko w najdrobniejszych detalach, więc te wszystkie weryfikacje i lustracje są dla mnie co najmniej wątpliwe. Kiedyś już p. Kocemba zdecydował się na coś konkretnego - określił się i niech tak pozostanie. Być może posiada zdolności organizatorskie, przywódcze, itp. ..., tak bardzo pożądane do piastowania urzędu wójta, niemniej jednak jego przeszłość, wg mnie, dyskwalifikuje go zupełnie. Prawie każdy z nas dokonał w swoim życiu jakiegoś ważnego wyboru. P. Kocemba również, i wiemy, że w niektórych sytuacjach nie ma już powrotu - On zdaje się tego nie dostrzegać.

Powinniśmy postawić na ludzi nowych, nie związanych z minioną epoką. Tylko oni dają gwarancję zbudowania prężnej Gminy, zarządzanej w sposób nowoczesny i efektywny. Poprzednia ekipa stoczyła nas na margines. Jesteśmy na szarym końcu w efektywności wykorzystania wszelkich środków unijnych, z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, wskaźniki ukazują naszą gminę jako nieprzyjazną swoim obywatelom - brak swobodnego dostępu do informacji publicznej. Trzeba to koniecznie przerwać.

1,294

(629 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

Nikt nie mówił, że zawsze będzie kawior.

Tak sobie czytam wasze ostatnie wpisy pijąc kawę i zastanawiam się. Co tutaj się dzieje? Gdzie jest administrator? Co ja tu robię? Skąd bierze się w jednym miejscu tylu sfrustrowanych ludzi? Skąd ich lęki i uprzedzenia?

Mam wrażenie, że w dyskusji zostało osiągnięte dno, a nawet dalej - to już warstwa mułu.
Zatroskany pytam więc administratora. Dlaczego, pomimo ustalenia regulaminu forum, pomimo określenia misji i wizji serwisu czaniec.pl, wynikającej choćby z intro pojawiającego się podczas ładowania serwisu, nie reaguje na to co się tutaj dzieje? Jeżeli nie reaguje, nie zamierza reagować, nie wypełnia swoich powinności, to wzywam go tutaj na forum do zmiany jego nazwy. Nie mogę się bowiem pogodzić z tym, że w ten niegodny sposób  używa jest nazwa Naszej miejscowości.
Drogi administratorze. To Ty kształtujesz pozom dyskusji. Każdy wpis w wątku nie na temat powinien wylądować w koszu albo w innym właściwym miejscu. Wiem. To wymaga pracy, ale nikt nie mówił, że będzie sam kawior.

1,295

(629 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

sąsiad napisał/a:

(...)jest link każdy może sobie wrzucić dowolną gminę i sprawdzić, poszukać odniesienia, porównać się jak to robią inni....

Ogólnie masz zupełną rację, smutną zresztą. Mnie chodziło przy tym o to, że nie każdy jak twierdzisz może sobie wrzucić dowolną gminę i sprawdzić, poszukać odniesienia, porównać się jak to robią inni. Większość ludzie woli raczej informację podaną na tacy, na co zresztą zapracowały wszelkiej maści media trenując od dawna swoich odbiorców (nb. PO zręcznie z tego korzysta - ich metody są dopracowane do perfekcji za co można ich tylko podziwiać).

Bardzo smutnym obszarem działalności w gminie jest BIP. Nasi radni, sołtyska i oczywiście sam wójt zorganizowali BIP w ten sposób, że mam wrażenie, żeby jak najmniej informacji dotarło do naszej społeczności. A jak już taka informacja dotrze, to z tak dużym opóźnieniem żeby było "bezpiecznie". Można tutaj zapytać - dlaczego? Odpowiedź jest prosta - dlatego, że ludziska jak nie wiedzą w czym rzecz, to nie przeszkadzają władzy w rządzeniu się. Przy okazji spójrzcie jaka kasa jest marnotrawiona np. na wdrożenie zintegrowanego systemu komunikacji publicznej w gminie Porąbka - programu, który  opiewa na kwotę 314.353,30 PLN!

Do admina mam przy okazji pytanie. Co mógłby za taką kasę zrobić ze swoim forum? 

Dlatego musimy wybrać nowych ludzi - starzy nie sprawdzili się. Z tych też powodów nie oddam głosu p. Gąsiorkowi.

W temacie dostępu do informacji publicznej polecam serwis prowadzony przez Piotra Waglowskiego i jego ciekawe wystąpienie podczas ósmej edycji Jesieni Linuksowej
Co do nowej specyficznej roli informacji w erze społeczeństwa informacyjnego polecam również wystąpienie Jarosława Lipszyca na TEDxPoznań.

1,296

(629 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

Więcej informacji jest na stronie

http://www.gazetaprawna.pl/serwis/samorzad/ranking_gmin_2010?woj_id=&order=miasto_suma_punktow&miasto

Chciałbym jednak zwrócić uwagę na manipulację popełnioną przez bliżej nieznanego autora serwisu www.nowa.gmina.porabka.info - apeluję tutaj do niego o ujawnienie się. Anonim podał bowiem suche dane i skomentował je nierzetelnie. Rzetelność w podawaniu informacji i komentowaniu wymaga od autora odniesienia się do danych statystycznych z określonej perspektywy. Tak więc dopiero po porównaniu (odniesieniu) się do danych z gmin możliwie najbardziej podobnych do naszej można będzie wyrobić sobie właściwy pogląd. 

Niemniej jednak po raz wtóry okazuje się, że za co by się nie zabrać w naszej gminie widać DNO. Nasza Gmina płynie bez sternika z prądem. Zmiany są więc konieczne.

Jeżeli chodzi o węgierską akademię, którą ukończył p. Kocemba, to bliźniacza polska uczelnia z tego okresu - Akademia Spraw Wewnętrznych, zgodnie z ustawą z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów, była organem bezpieczeństwa państwa (patrz art. 2 ust. 1 pkt 6  ustawy

http://lex.pl/serwis/du/2007/0425.htm

. Tak więc kwestia w co w przeszłości angażował się p. Kocemba zdaje się być dla części wyborców bardzo istotna. Nie dziwmy się więc emocjom wokół tego kandydata. Ja przynajmniej oczekuję wyjaśnienia każdej wątpliwości.

Jestem gotów w zaangażowanie się w zredagowanie petycji w sprawie centrum.
Może należy zacząć od zebrania opinii użytkowników np. w formie ankiety. Kolejnym krokiem może być żądanie do Wójta o wystąpienia o opinię do niezależnego eksperta od ruchu drogowego. Dla porządku proponuję również, żeby o tej sprawie dyskutować w odrębnym wątku.

1,297

(629 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

Poruszyłem na forum temat zaangażowania naszej Gminy w centrum Czańca. Dodam jeszcze, że podjęte działania faktycznie doprowadziły do osiągnięcia zamierzonego celu - znaleziono dla centrum nowe zastosowanie i doprowadzono do stanu, w którym obszar ten zmienił swoją funkcję.

Czy nam chodziło o taką właśnie funkcję?

Co do ergonomii rozwiązań komunikacyjnych to powiem wam, że podobne opinie dotarły do mnie od ludzi przejeżdżających przez Czaniec tranzytem. Jednym słowem nie są przyjazne dla mieszkańców. Kwestią czasu jest więc ....

Co do użytego przez przyszłego Wójta słowa ergonomia, termin jest jest jak najbardziej właściwy. Niedowiarków odsyłam do artykułu Andrzej E. Gałkowski z Politechniki Poznańskiej pt. Realizacja potrzeb niepełnosprawnych użytkowników we współczesnych obiektach użyteczności publicznej wg którego:
Jednak oprócz przestrzegania nawet najlepszych przepisów konieczne jest  utrwalenie w świadomości całego społeczeństwa przekonania o oczywistej potrzebie kształtowania środowiska przyjaznego dla wszystkich. Wymaga to wiele  inicjatyw od czynników samorządowych, regionalnych i lokalnych.  Wielką rolę mają do spełnienia środki masowego przekazu, zwłaszcza w popularyzowaniu wdrożonych już w praktyce rozwiązań architektonicznych. Wszyscy decydenci i uczestnicy procesów inwestycyjnych, a zwłaszcza projektanci  powinni pamiętać o najważniejszych zasadach: 1. Projektowanie dla wszystkich [2], a więc również dla  ludzi niepełnosprawnych i starszych musi być podstawą opracowań architektonicznych i stać się sposobem myślenia o ergonomicznym ukształtowaniu obudowanego otoczenia człowieka (ang. Built environment).

Na którym zebraniu Rada Gminy zmieniła wolę mieszkańców naszego sołectwa co do lokalizacji placu zabaw?

1,298

(629 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

Mam również pytanie otwarte do osób dobrze zorientowanych.
W Załączniku nr 9 do projektu Uchwały Budżetowej Gminy Porąbka na 2010 (dostępny na BIP-ie Gminy) można zapoznać się z zestawieniem wydatków na programy i projekty realizowane ze środków pochodzących z funduszy strukturalnych i funduszy spójności w latach 2008-2010.
Widzę, że całkowita wartość realizacji projektu pt. Wdrożenie zintegrowanego systemu komunikacji publicznej w gminie Porąbka opiewa na kwotę 314.353,30 PLN. Dla porównania, nieszczęsny projekt rewitalizacji centrum Czańca pochłonął - 95.121,04 PLN. Spora kasa. Niestety jakoś nie widać ani nie czuć, że gdzieś w gminie działa system komunikacji publicznej i to z czymś zintegrowany.

Co stało się z tą kupą kasy? Co zostało zrobione?

Nie bez przyczyny zwracałem niedawno uwagę na Indeks przejrzystości Biuletynów Informacji Publicznej gmin woj. śląskiego. Nie widzę wzrostu jakości komunikacji publicznej w naszej gminie.
Uważam, że w naszym dobrze pojętym interesie jest właśnie transparentność działania władzy samorządowej.

Kandydatom przypominam również o tym, że:
1) mamy ustawę z dnia 6 września 2001 r. o dostępnie do informacji publicznej
2)materiałem urzędowym jest to, co pochodzi od urzędu lub innej instytucji państwowej, bądź dotyczy sprawy urzędowej, bądź powstało w rezultacie zastosowania procedury urzędowej

1,299

(629 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

Nie wdając się w poboczne wątki pojawiające się w temacie, pragnę zwrócić waszą szanowną uwagę na sprawy przyziemne, aczkolwiek ważne w aspekcie naszego wspólnego interesu w kontekście zbliżających się wyborów.
Otóż nasi docześni radni w mijającej kadencji, oprócz koszmarnego, kamiennego centrum o którym pisałem niedawno, ofiarowali naszym maluchom plac zabaw. Normalnie z takim placem nie da się nic spieprzyć. A jednak. Byłem, widziałem, dotykałem. Z pozoru wszystko w porządku poza tym, że plac nie nadaje się do normalnego użytku. Nasi wybrańcy w swojej fantazji zadecydowali o jego lokalizacji w bezpośrednim sąsiedztwie składowiska materiałów budowlanych i opału. Jaki jest tego efekt? Proponuję doświadczyć na własnej skórze lub spodniach albo koszuli malucha udając się na plac zabaw. Certyfikowany plac zabaw (podejrzewam wzniesiony za ciężkie pieniądze) wraz z jego urządzeniami zabawowymi, decyzją naszych radnych pokrywa pył i kurz unoszący się z pobliskiego składu. Co na to nasi kandydaci. Myślę, że puste spory na forum można by zamienić na konstruktywną dyskusję wskazując takie jak wyżej "place". To są właśnie nasze sprawy, nasza przestrzeń życiowa, nasze zdrowie i nasze pieniądze, które w następnej kadencji musimy powierzyć w lepsze ręce. Zaraz ktoś powie - było zebranie wiejskie... Odpowiem na to pewnym cytatem: dajcie żyć po swojemu grzesznemu a i świętym będzie przyjemnie.
Przy okazji opowiem się ostro - pozdrawiam Tadeusza.

1,300

(629 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

Właśnie odświeżyłem sobie zasady - i wyczytałem, że "łamanie powyższego regulaminu i niestosowanie się do zasad wiąże się z usunięciem użytkownika i wszystkich jego wypowiedzi!" Adminie do dzieła wink R. Giuliani miała na to prosty i skuteczny sposób - zero tolerancji.
Uważam adminie, że dałeś już parę razy ciała - stąd takie rozpasanie.
Nie interweniujesz też, pomimo ustawowego obowiązku, na łamanie ustawy o j. polskim.