1,326

(167 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

Trochę ponudzę. Ale gdy opadną świąteczne emocje to może drogi czytelniku zastanowisz się nad tym co napisałem. Wszak byt kształtuje świadomość, a świadomość kształtuje byt.

Z nastaniem zimy wrócił na forum temat zimowego utrzymania dróg.
Jak widać, przynajmniej u mnie, "nasi drogowcy" spisują się doskonale. Na świeżo opadły z nieba puch rzucili się jak psy na kota. Białe śnieżynki pod naporem najnowszej techniki nie miały żadnych szans. Akcja przeprowadzona kilka  dni temu pokazała także zupełnie nowy wymiar w filozofii zimowego utrzymania dróg. Do walki ze śniegiem i lodem  na drodze, obok tradycyjnie używanego sprzętu mechanicznego zostały zaangażowane najnowsze nowinki technologiczne stosowane na drogach o dużym natężeniu ruchu. W celu usunięcia opadłej niedawno niewielkiej warstewki  białego puchu zostały zmobilizowane wszystkie siły i środki. W ruch poszły najpierw pługi, ale tego było mało -  ostatecznie została użyta wyrafinowana broń mechaniczno-chemiczna. Sól w połączeniu z czarnym żużlem zadziałała z całą swą mocą i doprowadziła drogi do porządku (!?). A wszystkie te zabiegi po to aby .... żyło się nam lepiej.

Tylko dlaczego?

Dlaczego tak bezmyślnie urzędnicy na siłę nas uszczęśliwiają? I to za... Nasze pieniądze i wbrew obowiązującemu prawu.
Dlaczego do usunięcia 10 cm warstewki śniegu, w ogóle do usunięcia śniegu, angażuje sie takie środki!
Dlaczego używa się mieszaniny żużla i soli na drodze, gdzie z zasady pojazdy nie powinny rozwijać prędkości zagrażających innym uczestnikom ruchu, a do tego piesi mają bezwzględne pierwszeństwo.
Dlaczego pomimo, że celem strategicznym nr 1 Aktywna Ochrona ŚRODOWISKA - zapisanym w Strategii Rozwoju Gminy Porąbka do 2015 r. - uchwała RG nr  XII/124/99, jest działanie polegająca m. in. na: aktywnej ochronie środowiska i rozwoju turystyki i rekreacji, podejmuje się działania sprzeczne z prawem?
Wreszcie ko zagwarantuje, że skład żużla jest tak dobierany, że nie będą z niego wypłukiwane żadne szkodliwe substancje, które mogłyby przedostać się do środowiska?

Czy kwestie finansowe są nadrzędne w stosunku do zdrowia i komfortu naszego życia?
Kto dał prawo urzędnikom do decydowania za nas o tym?
Dlaczego do posypywania dróg nie używa się piasku?

Niech jeszcze przypomnę naszym urzędnikom.

Żużel to bez wątpienia ODPAD przemysłowy. Od 13.10.2005 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o odpadach. Aktualnie art. 13 ustawy stanowi, że zakazuje sie odzysku lub unieszkodliwiania odpadów poza instalacjami lub urządzeniami spełniającymi określone wymagania. Droga raczej do takich instalacji lub urządzeń, o których pomyślał ustawodawca nie należy.
Poza tym wg rozporządzenia Unii Europejskiej "odpad" nie jest odpadem jeżeli posiadacz znajduje dla niego bezpośrednie (BEZ PRZETWARZANIA) wykorzystanie zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem!  Jesteśmy w Unii Europejskiej i rozporządzenie to powinno być w Polsce bezpośrednio stosowane!

Skąd więc w umysłach niewolników-urzędników, którzy na co dzień skrępowani są postanowieniami art. 7 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej takie pomysły?



PS.
Jak wytłumaczyć dzieciom, że aby zobaczyć biel śniegu trzeba wyjeżdżać stąd daleko?

1,327

(7 odpowiedzi, napisanych Tematy wolne)

APEL DO ADMINISTRATORA

Stanowczo protestuję!

Wżyte w wypowiedzi grugy II  wulgarne wyrażenia w stosunku do niektórych mieszkańców Czańca w sposób oczywisty mają na celu obrazę ich godności. W związku z taką skrajnie nieprzyjazną wypowiedzią stanowczo protestuję i domagam się usunięcia wpisu jak również jego autora z tego forum.

1,328

(3 odpowiedzi, napisanych Tematy wolne)

Nie wierzę, a myślałem że to oczywista oczywistość. wink)

1,329

(10 odpowiedzi, napisanych Tematy wolne)

Czepiacie się człowieka. Każdy ma jakieś wady. Popełniać grzechy to rzecz ludzka.
Na organach gra nieźle, przynajmniej w porównaniu z innymi wokoło.

1,330

(10 odpowiedzi, napisanych Tematy wolne)

Nawet bardziej winny i nie bronie tutaj Organisty. To obłuda w postaci c z y s t e j.

1,331

(21 odpowiedzi, napisanych Dowcipy, filmy, śmieszne rzeczy)

Wiecie skąd Kancelaria Premiera dowiedziała się o bombie z czasów wojny w suficie? Dziadek z Wehrmachtu zadzwonił do Tuska i mu powiedział!

1,332

(43 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

Radę zdominował pierwiastek męski wink

1,333

(12 odpowiedzi, napisanych Tematy wolne)

Bananie XI czy poczucie bezpieczeństwo nie powinno być dostępne dla wszystkich, i tych którzy płacą abonament i tych których na to nie stać? To przecież podstawowa funkcja państwa. Mam wrażenie że zmierzamy w kierunku rozwiązań funkcjonujących w krajach Ameryki Południowej (m.in. Urugwaj Argentyna, Brazylia). W tych krajach roi się od wszelakiej maści ochroniarzy. Można ich spotkać nawet w niewielkich sklepach. Nie podoba mi się to.

1,334

(12 odpowiedzi, napisanych Tematy wolne)

O nasze bezpieczeństwo powinny dbać te służby państwowe, które są do tego powołane. Mamy przecież POLICJĘ.
Jedną z funkcji państwa jest zapewnienie swoim obywatelom bezpieczeństwa. Każdy z nas płaci podatki, a pojawienie się zapotrzebowania na firmy ochroniarskie oznacza, że funkcja ta nie jest należycie wykonywana. Widzę konkretne zagrożenia, które mogą nam zdecydowanie uprzykrzyć życie. Np. "zdobywanie klientów" może odbywać się sprawdzonymi wcześniej w tym segmencie usług metodami.
Poza tym nie czuje się specjalnie zagrożony. Więc przed czym/kim Spartan Patrol miałby mnie chronić?


PS.
Może jestem w będzie i faktycznie w Czańcu wzrasta przestępczość. Dlatego też i jest zapotrzebowanie na tego rodzaju firmy. Może ktoś z Was dysponuje tego rodzaju danymi statystycznymi?

1,335

(21 odpowiedzi, napisanych Dowcipy, filmy, śmieszne rzeczy)

Złożenie butów - 30 sek.
Spacer do lokalu wyborczego - 600 szk.
Oddanie głosu - 120 sek.
Ujrzenie miny ........* po wyborach - BEZCENNE



* W miejsce kropek wpisz wg swojego uznania nazwisko odpowiedniego polityka.

1,336

(72 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Wykształcony? Trudno mi to oceniać, ale co do przyzwoitości, to inna sprawa. Hmm ...
Przy okazji zapytam. Czy aby Wójt nie bawił na Filipinach? Śmiem przypuszczać, że tak.

1,337

(66 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

Jeżeli chodzi o przebudowę centrum Czańca, to ja optuję za piękną obwodnicą.
Dlaczego? Bo ruch się nasila z każdym miesiącem, samochodów również przybywa. Trzeba więc  patrzyć w przyszłość. Żadne półśrodki typu jednokierunkowa za domem kultury.
Czy ktoś wie, gdzie wykonywany jest projekt, kto wygrał przetarg na jego wykonanie, jakie są założenia do projektu?

1,338

(72 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

KLKĘKO napisał/a:

Jestem jednak przekonany, że osoby, które podejmą temat, mają świadomość przepisów, wokół których toczy się dyskusja - tutaj będę się sprzeczał z Tobą Zenonie! Sorry!

Argumenty które przytaczasz wskazują na to, że raczej chcesz uświadamiać ofiary "urzędniczej maszyny" i pomagać im w wywinięci się z "macek wszechmądrej władzy urzędników"
W takim razie może lepiej dyskusję prowadzić w nowym wątku np. pod tytułem Urząd i Twoje Prawa.

Nie irytuję się! Naskoczyłem odrobinę tak z przekory. Sorry.

Myślę też, że Admin nie przegoni Cię z forum. Jestem przy tym pewien, że ma dobry humor jak widzi, że jego forum tętni życiem. wink

Może i masz zwichnięcie mieszczucha. Nie wiem. Trudno wyrobić sobie zdanie po kilku wpisach.


banan11 napisał/a:

mniej zamożni poradzą się u znajomych lub ewentualnie u sołtysa

Jesteś rozbrajający. Dobry żart - nasz sołtys i porada.

1,339

(72 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Od 7 kwietnia 2007 r. obowiązuje rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 marca 2007 r. zmieniające dotychczasowy sposób i tryb dokonywania ocen kwalifikacyjnych pracowników samorządowych (Dz. U. Nr 55, poz. 361). Do dnia 9 października 2007 r. przełożeni mają obowiązek sprawdzić kwalifikacje podległych sobie urzędników.

Obowiązkowe przeprowadzenie okresowych ocen kwalifikacyjnych dotyczy pracowników mianowanych na wszystkich urzędników samorządowych (objęci nią są także pracownicy mianowani, zatrudnieni na stanowiskach nieurzędniczych). Ocena obejmuje m.in wywiązywanie się z obowiązków służbowych wynikających z zakresu czynności na danym stanowisku. Oceniającym jest bezpośredni przełożony.
Podczas oceny bierze się pod uwagę dbałości o wykonywanie zadań publicznych oraz o środki publiczne, przestrzeganiu prawa, sumienności, sprawności i bezstronności, informowaniu i udostępnianiu dokumentów interesantom, przestrzeganiu tajemnicy państwowej i służbowej, starannym wypełnianiu poleceń.
Od oceny pracownik może odwołać się do kierownika zatrudniającej go jednostki. Dwie kolejne negatywne oceny  oznaczają rozwiązanie stosunek pracy za wypowiedzeniem lub odwołanie ze stanowiska.
Szczegółowy tryb oceny precyzuje rozporządzenie - przed nowelizacją decydowała o tym rada gminy. Wprowadza obowiązkowe kryteria oceny oraz do wyboru przez przełożonego.
Ocena podlega wpisaniu do arkusza opinii o pracy urzędnika i wpływa na określeniu poziomu wykonywania obowiązków. Arkusz ocen trafia do akt osobowych pracownika.

Kryteria oceny są następujące:

Obowiązkowe: sumienność, sprawność, bezstronność, umiejętność stosowania odpowiednich przepisów, planowanie i organizowanie pracy, postawa etyczna.

Do wyboru: wiedza specjalistyczna, umiejętność obsługi urządzeń technicznych, znajomość języka obcego, nastawienie na własny rozwój, podnoszenie kwalifikacji, komunikacja werbalna, komunikacja pisemna, komunikatywność, pozytywne podejście do obywatela, umiejętność pracy w zespole, umiejętność negocjowania, zarządzanie informacją, zarządzanie zasobami, zarządzanie personelem, zarządzanie jakością realizowanych zadań, zarządzanie wprowadzaniem zmian, zorientowanie na rezultaty pracy, podejmowanie decyzji, radzenie sobie w sytuacjach kryzysowych, samodzielność, inicjatywa, kreatywność, myślenie strategiczne, umiejętności analityczne.

Szczegóły tutaj

1,340

(72 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Paragrafy mogłeś sobie prowokatorze darować, choć jak widzę włożyłeś w oprawę treści sporo pracy i może to wywołać na czytelniku wrażenie.

Jestem jednak przekonany, że osoby, które podejmą temat mają świadomość przepisów, wokół których toczy się dyskusja, natomiast dla innych pozostaje to bez znaczenia.

Mam od pewnego czasu wyrobione zdanie o sposobie sprawowania władzy publicznej przez organ władzy samorządowej w Porąbce wraz z podległymi mu urzędnikami - jestem, jak to się mówi w opozycji.

W moim odczuciu przepisy w urzędzie swoją drogą, a życie swoją. Dobre obyczaje i normalne normy współżycia społecznego swoją drogą, a urzędnicy swoją. Niestety drogi te nie biegną obok siebie ale rozmijają się w przeciwnych kierunkach.
Moje negatywne zdanie wyrobiłem sobie, gdy miałem przyjemność odczuć na własnej "skórze" w jaki sposób  "podejmowany" jest petent. Urzędowa rzeczywistość okazała się zupełnie odmienna od moich wcześniejszych wyobrażeń i do tego całkowicie mnie zdumiała. Moje odczucie zostało wywołane m.in.: niewyobrażalnym brakiem merytorycznej wiedzy z zakresu przepisów, na podstawie których prowadzona była sprawa; całkowitym brakiem przygotowania do rozmowy; zuchwałą pewnością siebie połączoną z lekceważeniem w czasie prowadzenia rozmowy; a także chaosem sprawiających wrażenie niekompletności akt, jak również bałaganem i trudną do zaakceptowania, nieczytelną formą okazanych dowodów (fatalnej jakości kserokopie dokumentów!).

P.S.
Dla jasności. Nie jestem zawadiaką, nie będę niczego robił w Porąbce dla draki, nie mam na to po prostu czasu.

1,341

(72 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Może dlatego, że wymiana dowodu nie należy do czynności szczególnie skomplikowanej. Nie absorbuje więc zanadto ciała urzędniczego, zarówno głowy jak i innych organów, a przynajmniej nie w ten sposób, który prowadzi do nasilenia się odruchów niechęci do petenta, uzewnętrznianych czasami owym obnoszeniem się i wywyższaniem, którego doświadczył fazi.

1,342

(667 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Właśnie. Może jakieś konkrety.

1,343

(11 odpowiedzi, napisanych Tematy wolne)

Niestety "oglądaczy", a może nawet i "czytaczy" dużo ale do dyskusji jakoś nikt się nie kwapi. Tak więc muszę przyznać, że mi się coś zdawało z tą czaniecką drogą - wszystko jest jak widać ok., tylko ze mną coś nie za dobrze.

1,344

(11 odpowiedzi, napisanych Tematy wolne)

Oczywiście! A czy nie widzicie problemu z tym tranzytem? Droga przez Czaniec jest drogą lokalną, nie tranzytową. Jeżeli ma taką być, to powinna spełniać standardy takiej drogi. A jak jest? Począwszy od braku chodników, poprzez pasy dla pieszych, czy choćby drogę rowerową - uważam, że nic nie spełnia zasadniczych wymogów. Przesadzam?? Jeżeli tego nie ogarniasz (drogi czytelniku), to szkoda tej dyskusji. Świat idzie do przodu, Polska jest w UE. A Czaniec??  Niestety cofa się. Szkoda, że forum odwiedza tak mało ludzi (może jakaś statystyka od Admina). Nasza dyskusja jest więc wołaniem na puszczy. Uważa, że sprawa jest bardzo ważna. Tranzyt, to nie tylko wzmożony ruch samochodów i niedogodności z tym związane (do których można zresztą szybko się przyzwyczaić), to również, a przede wszystkim spaliny, hałas, inne zanieczyszczenia o istnieniu których zupełnie nie zdajemy sobie sprawy.
Zarządca drogi ostatnio zadziałał (śmiech na pustej sali) - zmienił organizację ruchu na krzyżówce. Zastanówmy się, czy to coś zmienia. Czy ruch generowany od strony Porąbki wpływał cokolwiek na płynność ruchu od Czańca czy z Bielska i Kęt? Wydaje mi się, że w niewielkim zakresie, a przynajmniej nie w takim, żeby miał się tym zajmować Szanowny Zarząd Drogi. Wiem natomiast na pewno, że nie została załatwiona żadna z pilnych spraw, sygnalizowanych zresztą od dawna - chodnik, pasy, czy ograniczenie prędkości. W każdym cywilizowanym miejscu w Europie przy wjeździe na teren zabudowany ( po prostu do każdej miejscowości) stawia się ograniczenie prędkości - standardem jest 40 - 50 km/h, a Czańcu? Jest droga, jest skrzyżowanie, nie ma chodnika, nie ma świateł, jest za to dozwolona, aż do 90 km/h prędkość. Czy to nie skandal? Czy to nie jest dla nas - Mieszkańców Czańca poniżenie, marginalizacja, czy coś tam jeszcze innego w tym stylu...
Uważam, że powinniśmy coś z tym wspólnie zrobić.



PS I
Moderator cokolwiek się uśmiecha - temat poważny - może nie wypada!?

PS II
A może nowy stary Sołtys ma na ten temat jakieś zdanie?

1,345

(11 odpowiedzi, napisanych Tematy wolne)

Tak. Stanąłem jak wryty i oszołomiony zlałem się potem.Ale jak doszedłem do siebie to pomyślałem sobie, że szkoda, że na drodze do Czańca nie został postawiony znak B-2

1,346

(17 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

1) Kiepskie zdjęcie.
2) A po czym poznać tutaj żulernię?

PS

Żulernia to jest w byłym GS w Kobiernicach. Niestety zdjęcia nie mam sad

1,347

(6 odpowiedzi, napisanych Tematy wolne)

Co myślicie o wzmagającym się z roku na rok ruchu tranzytowego przez Czaniec?
Czy nasze władze nie powinny z tego powodu wprowadzić myta wzorem Sztokholmu
Można o tym poczytać tutaj  http://serwisy.gazeta.pl/swiat/1,34180,4055234.html

1,348

(72 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Co do nawyków.
Czy one są złe, czy nie to osobna kwestia. Obecny system jak każdy kształci w człowieku określone nawyki. Czasem dobre a czasem złe. Chodzi o to że każdy z nas nabiera nawyków z tym, że jedni więcej inni mniej. Tak samo prawie każdy nawyk można usunąć czy ograniczyć. Trzeba to jednak zorganizować.
Człowiek ma to do siebie, że przeważnie zachowuje się racjonalnie. Również urzędnik dostosowuje swoje zachowanie do panujących reguł.
Dalej więc uważam, że raczej chodzi o nawyki osób, które organizują pracę urzędnikom. Ich (urzędników) nawyki można kilkoma decyzjami sprowadzić na właściwe tory (urzędnik jest człowiekiem racjonalnym - szybko dostosuje się albo wypadnie z gry).

1,349

(4 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

Żeby się napić piwa, nie trzeba kupować browaru
Są jeszcze inne rozwiązania. Jeżeli to sprawa urzędowa, to można podać adres dla doręczeń inny niż adres zamieszkania. (np. w pracy).
Poczta to skostniała instytucja, która funkcjonuje tylko dlatego, że usługi pocztowe nie są w pełni uwolnione. Trudno  będzie taka sprawę przeforsować.

1,350

(4 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

Też tak uważam choć nie pamiętam już kiedy byłem na poczcie.
Co do doręczeń to, czy mieszkasz zupełnie sama?

W zależności od tego, komu doręcza się pismo, rozróżnia się doręczenie właściwe i doręczenie zastępcze. Doręczenie właściwe oznacza doręczenie samemu adresatowi, zaś doręczenie zastępcze - do rąk innych osób niż adresaci (np. dorosłemu domownikowi).