Wędkarstwo / Gatunki ryb w regionie Czańca
Badania ichtiologiczne
W trakcie prowadzenia badań monitoringowych zbiornika Czaniec wykonane zostały w miesiącu lipcu 1999 r. jednorazowe badania kontrolne stanu zdrowotności ryb zasiedlających zbiornik.
Uzyskano próby ryb do badań podczas 4 – godzinnego odłowu kontrolnego, wykonanego w godzinach 22
00 – 02
00.
Do badań zostały użyte sieci stawne – wontony, o oczkach 25 – 75 mm. Sieci wystawiono w centralnej strefie zbiornika.
Wyniki badań
Podczas połowu w zbiorniku Czaniec pozyskano następujące gatunki ryb:
płoć (Rutilus rutilus),
leszcz (Abramis brama),
kleń (Leuciscus cephalus) i
jelec (Leuciscus leuciscus).
Badania wykazały dobrą kondycję zdowotną wszystkich odłowionych gatunków. Na powierzchni ciała oraz narządach wewnętrznych nie stwierdzono zmian patologicznych, obecności pasożytów ani śladów ich działania.
W przypadku przebadanych
leszczy waga ryb nie osiągała wartości literaturowych dla osobników tego gatunku w odłowionych klasach wielkości. Potwierdza to obserwowane wcześniej zjawisko karlenia leszcza, co przy braku widocznych zmian patologicznych, jest zapewne wynikiem zbyt dużego zagęszczenia populacji ryb tego gatunku w zbiorniku.
Powyższy raport dotyczy
tylko zbiornika wodnego "CZANIEC".
Ponadto na terenie Gminy Porąbka występują gatunki takie jak:
- pstrąg (ongiś potokowy)
- węgorz
- szczupak
Rzeka Soła na odcinku Czańca jest opisywana przez wędkarzy jako kraina pstrąga i lipienia.
Po wypłynięciu z zalewów, najpierw z Żywieckiego, później z Międzybrodzkiego, Soła płynie na północ, gdzie po trzech kilometrach zasila trzeci i ostatni już w jej kaskadzie - zbiornik zaporowy Czaniec.
Rzeka pomiędzy dwoma dolnymi zalewami ma niewielką długość. Jest ona słabiej tutaj odwiedzanym i słabiej znanym innym wędkarzom łowiskiem. Ten krótki odcinek jest jednak dużą ciekawostką. Rzeka płynie tu głębokim wąwozem pomiędzy wzniesieniami Beskidu Małego.
Należy pamiętać, że wędkowanie jest tutaj dozwolone od tablic informacyjnych, umieszczonych poniżej zapory w Porąbce. Od tych tablic mostu drogowego wolno łowić tylko na przynęty sztuczne i roślinne. Dodatkowo od pierwszego dnia do ostatniego dnia marca nie wolno tutaj spinningować. Takie same przepisy obowiązują także od zapory w Czańcu, do mostu w Łękach. Odnośnie odcinka pomiędzy zaporami, jest on zasiedlony większą różnorodnością gatunków ryb, niż górna Soła. Tu łowione są piękne pstrągi, lecz trzeba trafić na dzień, gdy tutaj da się dobrze łowić. Zależne jest to od pracy zapory powyżej.
Wykorzystano materiały autorstwa Mikołaja Hassa (Flyfishing)