Wkrótce aplikacja Czaniec news

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.

Czaniec - centrum

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.

Czaniec - miejscowość historyczna

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.

Czaniec - wczesnobarokowy dwór

Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.

Czaniec - kościół

Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej

Zapora i Jezioro Czaniec

Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.

Czaniec - parafia pradziadów papieża

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Czaniec - miejscowość zabytków

Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.

Czaniec - zaciszne miejsce

Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.

Czaniec - figury świętych

W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.

Szkoła na Dolnym Czańcu

Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.

Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Cmentarz komunalny w Czańcu

Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847

Góry...

Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.


Turystyka i szlaki górskie

Na północnych krańcach Beskidu Małego leżą wsie należące do gminy Porąbka: Czaniec u stóp Palenicy, Kobiernice i Bujaków w cieniu Bujakowskiej Góry i Porąbka w ciasnej dolinie Soły między górami. Porąbka stanowi punkt wyjściowy w obie grupy Beskidu Małego na prawym i lewym brzegu Soły.

Widok na Zasolnicę oraz część jeziora CzaniecW naszych stronach każdy turysta znajdzie atrakcyjne trasy wycieczkowe. Dla tych, którzy lubią wygodne spacery, proponujemy spacer uczęszczaną drogą asfaltową przez Bukowiec do Czańca. Podziwiać stąd można taflę zbiornika "CZANIEC" gromadzącego wodę pitną dla Śląska, z odbijającą się w nim wspaniałą sylwetką góry Zasolnica. Wabi nas ona wiosną wszystkimi odcieniami młodej zieleni, jesienią całą gamą barw od złota przez czerwień go głębokiego brązu, zaś zimą białą czapą śniegu. Jej orginalny kształt, nietypowy dla łagodnych stoków Beskidu Małego przyciąga oko. Góra zdaje się wyrastać nagle i bardzo stromo wprost z równiny nadsolańskiej.

Inną niezwykle atrakcyjną trasą spacerową jest asfaltowa dróżka przez tzw. Kolonię, między potokiem Wielkiej i Małej Puszczy. Kolonia ta to osiedle uroczych drewnianych domków wybudowanych w okresie międzywojennym. Ze względu na liczne i rzadkie okazy drzew i krzewów ozdobnych sprawia ono wrażenie dobrze utrzymanego parku. Dalej, wzdłuż potoku Małej Puszczy dojść możemy do przysiółka Kozubnik gdzie na stokach i wzgórzu "Kozubnik" wybudowano z wielkim rozmachem luksusowy ośrodek wczasowo-wypoczynkowy. Choć to wspaniały kompleks ongiś luksusowych budynków, apartamentów położony wśród wzgórz - dziś niszczeje w oczach, zamknięty, opuszczony, dewastowany i nieco zapomniany.

Dla amatorów dłuższych spacerów polecamy 7 kilometrową przechadzkę uroczą doliną Wielkiej Puszczy. Droga biegnie między lasami i górami, mijamy liczne luksusowe domki letniskowe, podziwiając uroki przyrody Beskidu Małego.

Widok z Żaru na zbiornik Czaniec (Jezioro Czanieckie) Kto sprostał trudom spaceru doliną Wielkiej Puszczy - nie może opuścić wycieczki górskiej. Między innymi polecamy wypad na górę Żar, którego szlak zaczyna się się od zapory w Porąbce (czerwony). Trasa ta nie należy do trudnych i po 1,5 godziny jesteśmy na szczycie góry, gdzie rozkoszować możemy się pięknymi widokami sięgającymi nieraz dziesiątki kilometrów. Na szczycie Żaru znajdziemy również sztuczny, głęboki zbiornik wodny, napełniany codziennie wodą z leżącego kilkaset metrów poniżej Jeziora Międzybrodzkiego i tegoż dnia wypuszcza się ją wydrążonym wewnątrz góry szybem. A wszystko to po to, aby uzykać w godzinach szczytu 500 MW energii elektrycznej. Z Żaru obejrzeć możemy piękną kasadę Soły i zapory wodne w Tresnej, Porąbce i Czańcu wraz z jeziorami. Dalej roztacza się piękny widok na otoczoną wieńcem gór Kotlinę Żywiecką, a wokół urocze kopuły Beskidu Małego. W okresie letnim na szczycie Żaru możemy podziwiać nad naszymi głowami paralotniarzy, lotniarzy, motolotniarzy oraz szybowce z Górskiej Szkoły Szybowcowej "Żar" w Międzybrodziu.

Najbliżej góry Żar znajduje się Kiczera. Warto tam wejść, aby z góry popatrzyć na zbiornik na Żarze. Z Kiczery wytrawny turysta, który ma jeszcze siły na 8 godzin wędrówki, może przez Przełęcz Kocierską, Potrójną i Łamaną Skałę przejść do schroniska pod Leskowcem lub szlakiem niebieskim (3 godziny) zejść do zapory w Tresnej.

Polecamy jeszcze duże, atrakcyjne, choć nietrudne trasy grzbietami Beskidu Małego. Na prawym brzegu Soły zielonym szlakiem można przejść Palenicę, Bukowski Groń i Złotą Górkę do Przełęczy Kocierskiej, zaś na lewym brzegu szlak czerwony prowadzi do zapory w Porąbce przez Zasolnicę, Bujakowską Groń, Hrobaczą Łąkę, Groniczki i Gaiki aż do Bielska-Białej.

Z samego Czańca warto wymienić krótkie trasy, którymi przechadzając się możemy podziwiać przyrodę oraz zabytki. Atrakcyjnym spacerem może być trasa przepiękną aleją w stronę czanieckiego dworu. Polecamy również przechadzki dróżakami tuż przy brzegu Soły, spacery po lesie w stronę szczytu Palenicy, czy Złotej Górki gdzie napotkać możemy zabytki nie tylko przyrody (przeróżne odmiany drzew) jak również budownictwa (kapliczki).

Zapraszamy również do wycieczek rowerowych!
Wycieczki rowerowe Beskid Mały, jak sama nazwa wskazuje, zajmuje stosunkowo niewielką powierzchnię. Składają się na niego dwie części - zachodnia i wschodnia, przedzielone doliną Soły ze znanymi jeziorami zaporowymi: Żywieckim, Międzybrodzkim i Czaniec. Znajdziecie tutaj co prawda mniej niż gdzie indziej widokowych hal i szczytów, ale za to można doskonale pojeździć. Grzbietami prowadzą przeważnie mocno wijące się drogi, przechodzące czasem w ciekawe technicznie, kamieniste ścieżki. Stoki są przeważnie strome, dobrze jest więc znać odpowiednie trasy do podjazdów. W przeciwnym razie można łatwo zafundować sobie długi spacer z rowerem na plecach.

Szlaki turystyczne w regionie:

Szlak czarny rozpoczyna się w Porąbce i prowadzi przez Czaniec do Kęt. Jest to szlak nizinny o długości 7 km. Po drodze widzimy liczne kapliczki oraz kościół p.w. św. Bartłomieja w Czańcu. Po ok. 3.5 godz. wędrówki docieramy do dworca PKS i PKP w Kętach.

Szlak zielony rozpoczyna się na zaporze w Porąbce i wzdłuż rzeki Soły prowadzi najpierw do centrum Porąbki, a dalej doliną Wielkiej Puszczy na Palenice (592 m n.p.m.). Ze szczytu Palenicy kierujemy się następnie na Bukowski Groń (782 m n.p.m.), gdzie można zobaczyć największe skupisko limb w Beskidzie Małym. Dalej przez szczyt Trzonka (729 m n.p.m.), mijając po drodze kościółek, schodzimy do Przełęczy Bukowskiej, skąd szlak prowadzi dalej na Przełęcz Beskid Targanicki i na Przełęcz Kocierską (718 m n.p.m.) Czas dojścia do Przełęczy Kocierskiej to około 5 godz. Wycieczkę możemy kontynuować szlakiem czerwonym, który schodzi do Porąbki przez Kiczerę (831 m n.p.m.) i Żar (761 m n.p.m.) lub nieoznakowaną leśną drogą biegnącą wzdłuż doliny potoku Wielka Puszcza do przystanku PKS w Wielkiej Puszczy.

Szlak czerwony prowadzi z Przełęczy Kocierskiej (718 m n.p.m.) przez Kocierz (879 m n.p.m.), obok rezerwatu "Szeroka" z reliktami buczyny karpackiej na Przełęcz Isepnicką i dalej na Kiczerę (831 m n.p.m.), Żar (761 m n.p.m.) do zapory w Porąbce. Czas przejścia tej trasy to około 4.5 godz. Wędrówkę możemy kontynuować idąc zboczami Zasolnicy (556 m n.p.m.) i Bujakowskiego Gronia (749 m n.p.m.). aż na Hrobaczą Łąkę (828 m n.p.m.). Czas przejścia tego odcinka to około 2 godz.

Szlak żółty rozpoczyna się na zaporze w Porąbce i przez Żarnówkę Małą dochodzi na Hrobaczą Łąkę (828 m n.p.m.). Czas przejścia - około 1 godz.

Szlak niebieski prowadzi z zapory w Porąbce na Zasolnicę (556 m n.p.m.), Bujakowski Groń (749 m n.p.m.) do miejscowości Kozy. Na tym szlaku mijamy rezerwat "Zasolnica" ze wspaniałymi okazami buczyny karpackiej. Mijamy również kamieniołom, z którego roztacza się piękny widok na okolice. Przejście tej trasy zajmuje około 3 godz.

Szlak żółty - odbija za szczytem Trzonka (729 m n.p.m.) od szlaku zielonego i wiedzie przez Porębski Groń, Złotą Górkę (757 m n.p.m.), aż na szczyt Potrójnej (884 m n.p.m.).

Trasa historyczna, nieoznakowana wiedzie z Porąbki Centrum przez Zawodzie na wzgórze "Wołek", gdzie znajdują się ruiny zamku. Po zwiedzeniu ruin możemy kontynuować wycieczkę idąc do Kobiernic Małych lub wracając do Porąbki Centrum. Czas przejścia - około 4.5 godz.

Trasa spacerowa - rozpoczynamy w Porąbce Centrum i po dotarciu do Kozubnika kierujemy się do doliny Wielka Puszcza, następnie idziemy doliną Mała Puszcza, by wrócić do Porąbki Centrum. Po drodze mijamy wiele polan, a z jednej z nich roztacza się piękny widok na Jezioro Czanieckie. Przy tej trasie znajduje się osiedle "Kolonia" - to drewniane domv zbudowane w latach 20-tych XX w. w witkiewiczowskim stylu dla budowniczych zapór w Porąbce. Czas przejścia tej trasy - około 5 godz.


Najnowsze filmy: