CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.
Czaniec - centrum
Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.
Czaniec - miejscowość historyczna
Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.
Czaniec
CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.
Czaniec - wczesnobarokowy dwór
Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.
Czaniec - kościół
Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej
Zapora i Jezioro Czaniec
Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.
Czaniec - parafia pradziadów papieża
Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.
Czaniec - miejscowość zabytków
Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.
Czaniec - zaciszne miejsce
Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.
Czaniec - figury świętych
W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.
Szkoła na Dolnym Czańcu
Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.
Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II
Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.
Cmentarz komunalny w Czańcu
Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847
Góry...
Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.
Aktualności
Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS! lub napisz do nas na Facebooku Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!
Sytuacja epidemiczna COVID-19 w Gminie Porąbka. Stan na 2020-10-30. Źródło: PSSE Bielsko-Biała. Strzałki pokazują zmiany w stosunku do dnia poprzedniego.
UWAGA! Od 30.10.2020 PSSE w Bielsku-Białej przestała podawać statystyki zachorowań w podziale na gminy (tylko cały powiat bielski)!
Od kilku tygodni coraz częściej media informują o tragedii Agaty Wróbel, która postanowiła podzielić się z szerszym gronem stanem swojego zdrowia. Agata Wróbel - była sztangistka, mistrzyni świata i medalistka olimpijska - przerwała swoją karierę w 2006 r.
W niedawnym wpisie w mediach społecznościowych podzieliła się z fanami informacjami na temat aktualnego stanu zdrowia i poprosiła o wsparcie.
W otwartym poście na Facebooku, Wróbel podzieliła się z fanami informacją o swoich problemach zdrowotnych, prostując przy tym nieścisłości, które pojawiły się w mediach. "Jestem osobą niedowidzącą" — wyjaśniła, dementując pogłoski o całkowitej utracie wzroku. – Wszystko zaczęło się cztery lata temu. Mój wzrok się pogarszał, przeszłam pierwszą operację, później kolejne. Lekarze stwierdzili, że nie pomogą mi nawet okulary. Dziś widzę jak przez mgłę. Nie chodzę w miejsca, których nie znam, bo po prostu nie mogłabym się tam odnaleźć. Czasem mam problem, by dostrzec partnera z bliskiej odległości – opowiada w rozmowie z WP.
Być może zapytacie dlaczego taki post na stronie Czaniec.pl? Otóż okazuje się, że Agata Wróbel mieszka w Czańcu ze swoim partnerem Colinem Andersonem - byłym strongmanem.
Wróbel zaznacza, że jej celem nie jest zdobywanie rozgłosu, a jedynie próba poradzenia sobie z trudną sytuacją życiową. – Jakiś czas temu zamieściłam post na moim prywatnym Facebooku. Zależało mi jedynie na sprzedaży kubków z moim wizerunkiem, dla fanów, i by trochę zarobić. Przez problemy zdrowotne nie jestem w stanie pracować. Niedługo chciałabym wznowić sprzedaż kubeczków. W grudniu, pisząc ten post, miałam chwilę strasznego załamania i podzieliłam się odczuciami na forum – tłumaczy.
Zasięg apelu prawdopodobnie zaskoczył nawet samą autorkę, ponieważ zareagował premier Donald Tusk oraz Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras.
"Premier @donaldtusk przyznał dzisiaj dożywotnią rentę specjalną w wysokości 5 tys. złotych miesięcznie naszej medalistce olimpijskiej pani Agacie Wróbel. O zdrowie pani Agaty zadbają pracownicy Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Dziękuję wszystkim, którzy pomogli w tej sprawie" - napisał w piątek na platformie X Sławomir Nitras.
Problemy zdrowotne to niestety nie wszystkie problemy byłej sztangistki. Wróbel została została oszukana przez człowieka, który podawał się za właściciela domu, który chciała wynajmować. Przekazała mu pieniądze w celu najmu, a ten zniknął - stąd zaczęła zajmować dom bezprawnie. Przeprowadzka do nowego domu okazała się pułapką z powodu długów poprzedniego lokatora, co skutkowało czasowym brakiem prądu i ogrzewania.
Właściciel domu (ten prawdziwy), który obecnie nie mieszka w Czańcu, wykazał się co prawda zrozumieniem dla trudnej sytuacji Wróbel.
Obecnie sportowcy poszukują nowego, bezpiecznego i przystosowanego domu, gdzie będą mogli żyć wraz ze swoimi zwierzętami.
Według informacji "Faktu", utytułowaną sztangistkę zaczął wspierać Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Porąbce. Pomoc jest naprawdę szeroka, począwszy od zabezpieczenia podstawowych potrzeb codziennej egzystencji, asystentury dla osoby niepełnosprawnej, organizowania leczenia, poszukiwania mieszkania. Pani Agata potrzebuje zakwaterowania, więc świadczymy pomoc w szerokim zakresie - powiedziała kierowniczka placówki.
Na pomoc ruszyli także mieszkańcy oraz Wójt Gminy Porąbka Paweł Zemanek. - Mieszkańcy najpierw sami rozpoczęli pomoc dla pani Agaty, ale też zgłosili sprawę do urzędu. Natychmiast zaczęliśmy działać, jeszcze bez medialnego rozgłosu – mówi nam wójt Porąbki, Paweł Zemanek.
W tę pomoc włączyły się też osoby spoza Czańca. Jedna z nich w przedwigilijny poniedziałek przekazała dużą paczkę żywnościową oraz odzież. - Pani Agata tak ucieszyła się z tego prezentu, że nawet objęła naszą pracownicę, która go jej dostarczyła – pani kierownik w tym momencie jest wyraźnie wzruszona. Również dlatego, że osobiście poznała dwukrotną medalistkę igrzysk.
Wybory sołtysów i rad sołeckich odbędą się dopiero w przyszłym roku, ale już teraz wójt gminy Porąbka, Paweł Zemanek poinformował, iż wybory na kadencję w latach 2025-2030 odbędą się podczas zebrań wiejskich.
W Czańcu ustalono datę 27 kwietnia.
W związku z powodzią rząd wydał rozporządzenie w sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.
W województwie śląskim stanem klęski objęte są powiaty bielski, cieszyński, pszczyński i raciborski oraz miasto na prawach powiatu Bielsko-Białą.
W czasie obowiązywania stanu klęski żywiołowej dopuszcza się stosowanie następujących ograniczeń wolności i praw człowieka i obywatela:
1) obowiązku opróżnienia lub zabezpieczenia lokali mieszkalnych bądź innych pomieszczeń;
2) nakazu ewakuacji w ustalonym czasie z określonych miejsc, obszarów i obiektów;
3) nakazu lub zakazu przebywania w określonych miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach;
4) nakazu lub zakazu określonego sposobu przemieszczania się.
Uwaga, nadchodzące dni zapowiadają się wyjątkowo niespokojnie w pogodzie. Nadchodzą bardzo intensywne opady, których kulminacja prognozowana jest na sobotę. Tylko w ciągu jednego dnia może spaść ponad 100 mm deszczu.
W związku z powyższym, IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne stopnia trzeciego - najwyższego.
Przebieg: Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym.
Prognozowana suma opadów wyniesie:
12.09 20:00 do 13.09 07:00 od 40 mm do 70 mm,
13.09 07:00 do 14.09 07:00 od 80 mm do 120 mm,
14.09 07:00 do 15.09 07:00 od 70 mm do 110 mm, lokalnie do 150 mm,
15.09 07:00 do 16.09 07:00 od 20 mm do 40 mm.
W związku ze stwierdzeniem w czterech próbkach wody do spożycia pobranych w dniu 04.09.2024 r. na terenie gmin Porąbka i Kozy obecności bakterii grupy coli, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bielsku-Białej prosi o zachowanie szczególnej ostrożności polegającej na powstrzymaniu się od spożywania bez uprzedniego przegotowania wody z sieci wodociągowej na terenie w/w gmin, do czasu potwierdzenia, że woda jest w pełni bezpieczna. Na skażenie mikrobiologiczne wody szczególnie narażone są osoby z obniżoną odpornością, małe dzieci i osoby w wieku podeszłym.
-----
Aktualizacja
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bielsku-Białej informuje:
w próbkach wody pobranych w dniu 06.09.2024 r. z sieci wodociągowej na terenie gminy Porąbka z części doprowadzającej wodę do budynków zlokalizowanych w Porąbce pod adresami Kozubnicka nr 1, nr 2, nr 4, nr 5, nr 7, nr 9, Mała Puszcza nr 8, Klinowa nr 2, Kłosowa nr 2 stwierdzono obecność bakterii grupy coli. W pozostałych próbkach wody pobranych w dniu 06.09.2024 r. z sieci wodociągowej
na terenie gminy Porąbka i Kozy nie stwierdzono zanieczyszczeń mikrobiologicznych.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bielsku-Białej informuje ponadto, iż w celu potwierdzenia bezpieczeństwa wody do spożycia dokonywane są kontrolne pobory próbek wody.
Kolejny komunikat w przedmiotowej sprawie zostanie wydany niezwłocznie po otrzymaniu następnych wyników badań.
-----
Aktualizacja:
Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Bielsku-Białej z dnia 08.09.2024 r. w sprawie wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi na terenie gminy Porąbka.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bielsku-Białej informuje, że w dniu dzisiejszym otrzymał wyniki sprawozdań z badań laboratoryjnych próbek wody pobranych w dniu 07.09.2024 r. w których nie stwierdzono zanieczyszczeń mikrobiologicznych, wobec czego uznaje się, że ustały przesłanki do uznania, że woda jest niezdatna do spożycia.
Wskazane jest, aby w rejonie o wcześniej stwierdzonej nieprzydatności wody do spożycia przed ponownym korzystaniem z wewnętrznych instalacji wodociągowych odpuścić wodę.
Źródło: PSSE Bielsko-Biała
Będzie (częściowy) remont ulicy 4479 - kard. Karola Wojtyły od ronda z DK52 do ulicy Kościelnej!
Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach poinformował o przyznanych dotacjach dla samorządów na remonty dróg w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
Remont jezdni o długości 860 metrów ma zostać przeprowadzony do lipca 2025, a szacunkowy koszt to 1 048 944 zł, z czego dofinansowane 524 472 zł.
Do wyborów samorządowych pozostało ponad 24 dni, więc czas przyjrzeć się kandydatom na wójta i radnych Gminy Porąbka.
Czaniec ma 6 okręgów wyborczych (numery od 3 do 8), gdzie liczba mandatów w każdym okręgu wynosi 1.
Lista kandydatów na radnych przedstawia się następująco: Okręg 3 HARAT Rafał - Czaniec - KWW GMINA TO MY Okręg 3 NALBORCZYK Tomasz - Czaniec - KWW WÓJTA PAWŁA ZEMANKA Okręg 4 KONOPNICKA-DWORNIK Zdzisława - Czaniec - KWW WÓJTA PAWŁA ZEMANKA Okręg 4 MREŃCA Tomasz Stefan - Czaniec - KWW GMINA TO MY Okręg 5 KOCUR Paweł Tadeusz - Czaniec - KWW GMINA TO MY Okręg 5 KOLBER Karol - Czaniec - KWW WÓJTA PAWŁA ZEMANKA Okręg 6 RODAK Łukasz Roman - Czaniec - KWW WÓJTA PAWŁA ZEMANKA Okręg 6 WYKRĘT Maciej Wojciech - Czaniec - KWW GMINA TO MY Okręg 7 BORECKI Tomasz - Czaniec - KWW WÓJTA PAWŁA ZEMANKA Okręg 7 PRUS Bogdan - Czaniec - KWW GMINA TO MY Okręg 8 ADAMSKI Zbigniew Franciszek - Czaniec - KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ Okręg 8 MYDLARZ Maria - Czaniec - KWW WÓJTA PAWŁA ZEMANKA
Kandydaci na radnych z Czańca, którzy startują w innych okręgach (poza Czańcem):
RYŁKO Alicja Barbara - okręg 1 (Bujaków)
BAŚCIK Marcin Błażej - okręg 11 (Kobiernice)
Z kolei lista kandydatów na Wójta Gminy Porąbka jest bardzo krótka... ZEMANEK Paweł Zam. Czaniec, KWW WÓJTA PAWŁA ZEMANKA
Wyborcza ciekawostka - w okręgu wyborczym nr 10 (Kobiernice) radny już jest wyłoniony, ponieważ Gminna Komisja Wyborcza w Porąbce zarejestrowała 1 kandydata na radnego i w związku z tym, że liczba zarejestrowanych kandydatów jest równa liczbie wybieranych radnych, głosowania w wyborach organów jednostek samorządu terytorialnego nie przeprowadza się, a za wybranego na radnego uznaje się następującego zarejestrowanego kandydata z listy nr KWW WÓJTA PAWŁA ZEMANKA: DRABEK Zbigniew.