CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.
Czaniec - centrum
Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.
Czaniec - miejscowość historyczna
Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.
Czaniec
CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.
Czaniec - wczesnobarokowy dwór
Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.
Czaniec - kościół
Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej
Zapora i Jezioro Czaniec
Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.
Czaniec - parafia pradziadów papieża
Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.
Czaniec - miejscowość zabytków
Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.
Czaniec - zaciszne miejsce
Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.
Czaniec - figury świętych
W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.
Szkoła na Dolnym Czańcu
Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.
Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II
Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.
Cmentarz komunalny w Czańcu
Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847
Góry...
Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.
Aktualności
Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS! lub napisz do nas na Facebooku Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!
Sytuacja epidemiczna COVID-19 w Gminie Porąbka. Stan na 2020-10-30. Źródło: PSSE Bielsko-Biała. Strzałki pokazują zmiany w stosunku do dnia poprzedniego.
UWAGA! Od 30.10.2020 PSSE w Bielsku-Białej przestała podawać statystyki zachorowań w podziale na gminy (tylko cały powiat bielski)!
Szanowni internauci.
Wiemy jak ważne jest pilnowanie daty odbioru odpadów komunalnych, dlatego z myślą o ułatwieniu życia mieszkańcom Czańca, przygotowaliśmy kalendarz odbioru odpadów komunalnych na 2019 rok, który można wydrukować i powiesić w dowolnym miejscu. Z pewnością nie zapomnicie już o żadnym odbiorze!
Na widoku miesięcznym kolorem niebieskim zaznaczone zostały daty, w których realizowany będzie odbiór. Obok miesięcy wymienione są dni oraz kolorami oznaczone są frakcje, które będą odbierane. Legenda kolorów znajduje się w dolnej części kalendarza.
Piątoklasiści ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Czańcu biorą udział w projekcie pod nazwą „Opracowanie projektu i realizacja matematycznej gry edukacyjnej dla uczniów klas piątych Szkół Podstawowych z obszarów wiejskich województwa małopolskiego oraz śląskiego." (nr projektu: 550), którego grantobiorcą jest Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej. Projekt realizowany jest w ramach konkursu grantowego w ramach Programu "mPotęga" – V edycja. Do projektu zakwalifikował się Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Osieku (koordynator po stronie szkoły: Pani Angelika Łysoń) oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Witkowicach (koordynator po stronie szkoły: Pani Justyna Falc).
Celem projektu jest stworzenie uniwersalnego narzędzia w postaci gry edukacyjnej, mającego na celu ułatwienie nauki matematyki uczniom szkół podstawowych. Opracowana pomoc dydaktyczna będzie testowana przez uczniów klas piątych z pięciu szkół podstawowych z województwa małopolskiego i śląskiego przez okres 10 tygodni. Wpływ innowacji na kompetencje uczniów sprawdzi specjalnie przygotowany test umiejętności matematycznych. Zakończenie i podsumowanie projektu odbędzie się na Akademii Techniczno-Humanistycznej 12 grudnia 2018 r. Eventowi towarzyszyć będą dodatkowe atrakcje takie jak turniej gry Sprytna Matematyka, wykłady i warsztaty matematyczne. Na najlepszych graczy czekają cenne nagrody!
Koordynatorem projektu jest studentka IV roku Informatyki na Wydziale Budowy Maszyn i Informatyki na Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej Anna Gałuszka.
Już w dniu dzisiejszym o godzinie 17:00 w Domu Kultury w Czańcu odbędzie się spotkanie informacyjne w sprawie dotacji na wymiany starych pieców. Gmina Porąbka zamierza pozyskać dofinansowanie w wysokości do 95% na wymianę kotłów.
Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach we współpracy z Pocztą Polską SA. zorganizował konkurs pt.: "Pocztówka na sto lat – moja Niepodległa".
W tymże konkursie plastycznym na zaprojektowanie najciekawszej pocztówki wzięli udział uczniowie szkół podstawowych i średnich, młodzież i dorośli z warsztatów terapii zajęciowej oraz seniorzy z województwa śląskiego. Celem projektu było zachęcenie jak największej liczby osób do wspólnego upamiętnienia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wzmocnienie świadomości obywatelskiej.
Najlepsze prace trafiły na okolicznościowe pocztówki, które zostaną przekazane m.in. do polskich placówek dyplomatycznych. Uroczystość wręczenia nagród wszystkim laureatom połączona była z wernisażem najciekawszych prac konkursowych.
Dlaczego o tym piszemy? Dlatego, że I miejsce w kategorii "szkoły podstawowe" zdobyła Anna Kozieł ze SP nr 1 w Czańcu. Gratulujemy.
Koło Gospodyń Wiejskich w Czańcu obchodzi 70-lecie swojego powstania. Na przestrzeni tylu lat działalność koła mocno się zmieniła, a to dlatego, że początkowo członkinie zajmowały się uprawą nowych gatunków warzyw, trzody chlewnej i drobiu. Oprócz upraw i chodowli zwierząt, koło prowadziło działalność "edukacyjno-instruktażową", tj. kurs gotowania, haftowania i szydełkowania, a nawet pomocy w wychowaniu dzieci.
Do dzisiaj nieodzownym elementem działalności koła jest działalność kulturalno-oświatowa, a także krzewienie kultury ludowej naszego regionu. W ostatnim czasie Panie z KGW Czaniec wydały śpiewnik zawierający piosenki ludowe i patriotyczne, a więc sił i zapału im nie brakuje. Z pomocą UG w Porąbce Koło Gospodyń Wiejskich w Czańcu zakupiło nowe stroje regionalne.
Pozostaje tylko dodać... 100 lat!
Wyniki wyborów na wójta Gminy Porąbka.
Nowym Wójtem Gminy Porąbka został Paweł Zemanek (4418 głosów - 63%), Marta Tylza-Janosz - 2586 głosów (37%).
Obwód
TYLZA-JANOSZ Marta Barbara
ZEMANEK Paweł
2
Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Kard. K. Wojtyły, ul. Kardynała Karola Wojtyły 119 Czaniec ulice: Gasnąca, Głęboka, Głośna, Gościnna, Górna, Górska, Graniczna, Graniczna Górna, Gwarna, Gwiezdna, Grafitowa, Granitowa, Gruszowa, Kardynała Karola Wojtyły numery parzyste od 108 do końca oraz numery nieparzyste od 115 do końca, Laurowa, Lazurowa, Leszczynowa, Leśna, Letnia, Liliowa, Lipowa, Literacka, Lodowa, Lustrzana, Magnoliowa, Majowa, Mglista, Macierzankowa, Makowa, Malinowa, Malownicza, Miejska, Miodowa, Modra, Modrzewiowa, Myśliwska, Wesoła, Widokowa, Wierzbowa, Wiosenna, Wodna, Wrzosowa, Wysoka.
272
522
3
Szkoła Podstawowa Nr 1 im. H. Sienkiewicza, ul. Kardynała Karola Wojtyły 32 Czaniec ulice: Bajeczna, Biała, Błękitna, Brzegowa, Bystra, Cedrowa, Cicha, Cierniowa, Cisowa, Cyprysowa, Cytrynowa, Czeremchowa, Czereśniowa, Czysta, Długa, Dogodna, Dolna, Dostatnia, Drzewna, Dumna, Dworska, Działkowa, Kardynała Karola Wojtyły numery parzyste od 26 do 106A oraz numery nieparzyste od 27 do 113A, Klonowa, , Pejzażowa, Perłowa, Plenerowa, Podgórska, Pogodna, Południowa, Prosta, Zachodnia, Zacisze, Zagajników, Zagłębocze, Zagonowa, Zakątek, Zamkowa, Zarzecze, Zdrojowa, Zielna, Zielona, Źródlana.
311
619
4
Wiejski Dom Kultury, ul. Kardynała Karola Wojtyły 30 Czaniec ulice: Barwna, Bażantów, Begonii, Beskidzka, Biwakowa, Bluszczowa, Bławatków, Błonie, Borowa, Bratków, Bratnia, Brzoskwiniowa, Brzozowa, Bukietowa, Bukowa, Bukowska, Bzów, Kalinowa, Kamienna, Kardynała Karola Wojtyły od numeru 1 do 25, Kasztanowa, Kasztelańska, Karpacka, Kęcka, Kępa, Kłosowa, Konwaliowa, Koralowa, Korzenna, Kościelna, Krajobrazowa, Kresowa, Kręta, Krokusów, Królewska, Krótka, Krucza, Kryształowa, Kwiatowa, Słoneczna.
391
663
Razem Czaniec
974
1804
Razem Gmina Porąbka
2586 (37%)
4418 (63%)
Frekwencja w Gminie Porąbka
57.43%
Rozkład głosów w Gminie Porąbka - Wójt Gminy Porąbka:
Rozkład głosów w Czańcu - Wójt Gminy Porąbka:
Frekwencja w Gminie Porąbka:
Wyniki do Rady Gminy:
Okręg nr
Nr listy
Numer na liście
Nazwisko i Imiona
Głosów
Mandat
1
22
22
KRZYŻAK Grzegorz Marek
173
Nie
1
23
23
HAŁAT Władysław Stanisław
233
Tak
2
22
22
BLACHURA-MAJDAK Zyta
Tak
3
21
21
HARAT Rafał
151
Nie
3
23
23
NALBORCZYK Tomasz
201
Tak
4
21
21
DRZEWIECKI Marek Stanisław
109
Nie
4
23
23
KONOPNICKA-DWORNIK Zdzisława
310
Tak
5
21
21
ISKIERKA-HASSNY Sabina
172
Nie
5
23
23
KIZNER Mirosław Remigiusz
292
Tak
6
21
21
PSZCZÓŁKA Krzysztof
152
Nie
6
23
23
RODAK Łukasz Roman
277
Tak
7
21
21
HARAT Bogdan
203
Nie
7
23
23
BORECKI Tomasz
331
Tak
8
21
21
BAKALARSKI Wojciech Jerzy
211
Nie
8
23
23
MYDLARZ Maria
288
Tak
9
20
20
KOCEMBA Ignacy
238
Tak
9
23
23
FABIA Józef
231
Nie
10
20
20
KACZMARCZYK Józef
56
Nie
10
21
21
RYŁKO Alicja Barbara
65
Nie
10
23
23
DRABEK Zbigniew
336
Tak
11
20
20
GRABSKA-GAWĘDA Ewa Grażyna
108
Nie
11
21
21
BAŚCIK Marcin Błażej
127
Nie
11
23
23
SOPIAK Adam
268
Tak
12
21
21
LUBAŃSKA Patrycja Katarzyna
87
Nie
12
23
23
WALUSIAK Agnieszka Ewa
416
Tak
13
21
21
LUBAŃSKI Krzysztof
96
Nie
13
23
23
KASTELIK Szymon
332
Tak
14
21
21
CHWAŁA Tadeusz Włodzimierz
128
Nie
14
23
23
KULA Eugenia
314
Tak
15
21
21
CEPIGA Kazimierz
332
Tak
15
23
23
BUŁKA Szymon Piotr
129
Nie
^ Komitety wyborcze
20 KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW „NASZE KOBIERNICE” - 1 mandat (3 kandydatów)
21 KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW GMINA PRZYJAZNA MIESZKAŃCOM - 1 mandat (12 kandydatów)
22 KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW WSPÓLNY GŁOS - 1 mandat (1 kandydat)
23 KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW - BEZPARTYJNI - RODZINA PRAWO WSPÓLNOTA - 12 mandatów (14 kandydatów)
Podział mandatów pomiędzy listy komitetów wyborczych - Rada Gminy Porąbka:
Wybory samorządowe 2018 dla mieszkańców Gminy Porąbka, a przede wszystkim Czańca wydają się przełomowymi, a na pewno ekscytującymi. Dotychczasowy wójt, który piastował stanowisko przez wiele lat, w tych wyborach nie bierze udziału. Ubiegających się o stanowisko wójta Gminy Porąbka mamy tylko dwóch, z czego oboje pochodzą z Czańca. Pani Marta Tylza-Janosz oraz Pan Paweł Zemanek. Pani Marta Tylza-Janosz, radna Gminy Porąbka, dyrektor Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach oraz Pan Paweł Zemanek, obecnie Zastępca Wójta Gminy Porąbka od 2014 roku.
Na naszym forum dyskusyjnym mieszkańcy żywo komentowali sytuację związaną z wyborami samorządowymi, komentowali kandydatów i zadawali pytania. Zebraliśmy te pytania i przesłaliśmy do kandydatów. Listę pytań i odpowiedzi mogą Państwo przejrzeć lub pobrać z linku poniżej. Zachęcamy do zapoznania się z lekturą, zwłaszcza dla osób, które nie są zdecydowane - na którego kandydata oddać swój głos.
Koło Gospodyń Wiejskich w Czańcu wraz z Komitetem Organizacyjnym Dożynek zapraszają w dniu 2 września br. na Dożynki Wiejskie - Święto Plonów połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych.
Uroczystość poprzedzi o godz. 11.45 Korowód dożynkowy spod Domu Kultury do Kościoła.
Dziękczynna Msza Św. w Kościele Parafialnym odbędzie się o godz. 12.00.
Na obrzędy i występy dożynkowe zapraszają organizatorzy do Domu Kultury w Czańcu na godz. 13.00
Kolejny wieczór z opadami śniegu i kolejny wypadek na ul. kard. Karola Wojtyły. Na razie nic nie wiadomo na temat przyczyn i obrażeń (wstępnie mówi się o rannych). Droga jest całkowicie zablokowana.
Zdjęcie: Bielskie Drogi
Dodano 14.02.2018 21:34
Kierująca Renault Laguna straciła panowanie nad pojazdem na śliskiej i ośnieżonej drodze i doprowadziła do czołowego zderzenia z samochodem marki Peugeot.
Samochód sprawczyni wypadku miał założone letnie, zużyte opony .
Pasażerka Peugeota została przewieziona do szpitala.