Wkrótce aplikacja Czaniec news

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.

Czaniec - centrum

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.

Czaniec - miejscowość historyczna

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.

Czaniec - wczesnobarokowy dwór

Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.

Czaniec - kościół

Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej

Zapora i Jezioro Czaniec

Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.

Czaniec - parafia pradziadów papieża

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Czaniec - miejscowość zabytków

Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.

Czaniec - zaciszne miejsce

Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.

Czaniec - figury świętych

W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.

Szkoła na Dolnym Czańcu

Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.

Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Cmentarz komunalny w Czańcu

Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847

Góry...

Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.


Aktualności

  Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS! lub napisz do nas na Facebooku
  Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!

Sytuacja epidemiczna COVID-19 w Gminie Porąbka. Stan na 2020-10-30. Źródło: PSSE Bielsko-Biała.
Strzałki pokazują zmiany w stosunku do dnia poprzedniego.

UWAGA! Od 30.10.2020 PSSE w Bielsku-Białej przestała podawać statystyki zachorowań w podziale na gminy (tylko cały powiat bielski)!

b/d Nadzór epid. b/d Hospitalizowani b/d Kwarantanna b/d Izolacja domowa b/d Zakażeni b/d Ozdrowiali b/d Zmarli
Dodał: admin,14-02-2018

Kolejny wieczór z opadami śniegu i kolejny wypadek na ul. kard. Karola Wojtyły. Na razie nic nie wiadomo na temat przyczyn i obrażeń (wstępnie mówi się o rannych). Droga jest całkowicie zablokowana.


Zdjęcie: Bielskie Drogi


Dodano 14.02.2018 21:34
Kierująca Renault Laguna straciła panowanie nad pojazdem na śliskiej i ośnieżonej drodze i doprowadziła do czołowego zderzenia z samochodem marki Peugeot.
Samochód sprawczyni wypadku miał założone letnie, zużyte opony .
Pasażerka Peugeota została przewieziona do szpitala.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,06-02-2018

Do kolejnego groźnie wyglądającego wypadku doszło dzisiaj rano na ul. kardynała Karola Wojtyły - w okolicy radaru prędkości, czyli przed mostem na Młynówce. Samochód dostawczy marki Opel wypadł z jezdni i przewrócił się na bok. W samochodzie podróżowały trzy osoby. Miejsce zabezpieczała policja, pogotowie (dwie jednostki), straż (cztery jednostki).

Wypadek busa - Czaniec 06 02 2018 Czy wpływ na ten wypadek mógł mieć stan utrzymania nawierzchni? Z całą pewnością TAK, ponieważ od wczoraj po ulicy kard. Karola Wojtyły łatwiej ślizgać się niż jechać. Drogi boczne są znacznie lepiej utrzymane.

Co ciekawe - niemal równe 3 lata temu (25 stycznia 2015 roku) w tym samym miejscu doszło do podobnego wypadku, który okazał się tragicznym w skutkach.

Zdjęcie: Bielskie Drogi

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,29-01-2018

W dniu wczorajszym w godzinach wieczornych wybuchł pożar w zakładzie produkującym akcesoria budowlane.
Ogień prawdopodobnie powstał na skutek awarii wtryskarki i szybko zaczął przemieszczać się na dach.
Dzięki szybkiej akcji aż dziewięciu zastępów straży, ogień nie przeniósł się na sąsiednie budynki.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,30-11-2017

Osteobus Fundacji NEUCA dla Zdrowia wyrusza w trasę - akcja bezpłatnych badań profilaktycznych w Czańcu.
Fundacja NEUCA dla Zdrowia rozpoczęła kolejny cykl bezpłatnych badań profilaktycznych, tym razem poświęconych osteoporozie. Mobile centrum badań pojawi się 7 grudnia w Czańcu. Wykwalifikowany personel medyczny oceni poziom gęstości kości mieszkańców miasta i udzieli porad w zakresie profilaktyki.  

Wczesne rozpoznanie osteoporozy pozwala na wdrożenie odpowiedniego postępowania leczniczego. W odpowiedzi na tę potrzebę Fundacja NEUCA dla Zdrowia, współpracująca z aptekami działającymi w ramach programu PARTNER+, rozpoczyna akcję bezpłatnych badań gęstości krwi. Densytometria umożliwia wykrycie osteoporozy we wczesnym stadium rozwoju a także pozwala na monitorowanie leczenia i określenia stopnia zaawansowania choroby. Polecana jest osobom po 40 roku życia, u których w rodzinie występowała osteoporoza jak również wszystkim kobietom po 50 roku życia i mężczyznom po 55 roku życia.

Badanie trwa około 7 minut i wykonywane jest przez wykwalifikowany personel, który wcześniej przeprowadza wywiad z pacjentem. Po jego zakończeniu, pacjent otrzyma wydrukowany wynik a także wskazówki dotyczące profilaktyki osteoporozy.

Osteobus będzie stacjonował w Czańcu 7 grudnia przy ulicy Kardynała Karola Wojtyły 58, między godzinami 10.00 a 16.00, przy siedzibie partnera akcji. Następnie ruszy do Zebrzydowic. Udział w badaniu jest bezpłatny, wymagane są jednak wcześniejsze zapisy. Można ich dokonywać w okresie siedmiu dni przed planowanym badaniem pod tym samym adresem, gdzie odbywać się będą badania.

Z badania mogą skorzystać wszyscy zainteresowani. Jedynym przeciwskazaniem do jego wykonania jest ciąża.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,03-10-2017

Temat, niczym budowa ekspresowej drogi BDI, był (i nadal jest) na językach mieszkańców od wielu lat. Temat powracał, potem znikał na długo i nic się nie działo. Teraz nastąpił przełom. Kilka dni temu Powiat Bielski poinformował o nowym zamówieniu publicznym na wykonanie dokumentacji projektowej dotyczącej zadania pn. „Rozbudowa skrzyżowania DK 52 z drogami powiatowymi 4479S Czaniec - Roczyny – Andrychów oraz 1456S Czaniec – Porąbka w miejscowości Czaniec.

Czy to oznacza, że budowa ronda jest już przesądzona? Nie do końca, ponieważ mówimy - póki co - o wykonaniu dokumentacji projektowej, a nie o samym wykonaniu zlecenia, jednak można z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć, że do realizacji dojdzie.

Wgryzając się w szczegóły, dowiadujemy się nieco więcej o planach przebudowy "krzyżówki":
klasy techniczne dróg: DK 52 – GP, 4479S – Z, 1456S – Z, kategoria ruchu: KR 6, prędkość projektowa – zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Zakres opracowania obejmuje:
- rozbudowę skrzyżowania - na skrzyżowanie o ruchu okrężnym, z włączeniem dróg objętych nazwą zadania
- niezbędną korektę geometrii łuków pionowych,
- odtworzenie zjazdów na drogi dojazdowe, do pól oraz do posesji przyległych w zależności od przeznaczenia – jako zjazdy indywidualne lub publiczne,
- wykonanie urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego, między innymi: wygrodzenia dla pieszych, przebudowa barier energochłonnych, oznakowanie poziome i pionowe,
- zabezpieczenie i przebudowę uzbrojenia terenu kolidującego z rozwiązaniami projektowymi w niezbędnym zakresie, 
- rozbudowę oświetlenia ulicznego.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,11-09-2017

Prawdopodobnie większość z internautów słyszała już modne ostatnio słowa "Escape Room". To zdobywająca coraz większą popularność gra, gdzie zamknięci zostają uczestnicy i poprzez wykonywanie różnych zadań, muszą znaleźć klucz do wyjścia. Na całość mają godzinę. To mnóstwo dobrej zabawy, dzięki której można też rozruszać swoje szare komórki. W naszej okolicy powstał niedawno nowy Escape Room Eureka, który posiada dwa pokoje - Grobowiec Faraona i Złoty Pociąg. Gracze realnie znajdują się w pokojach, których scenografia i zagadki dopasowane są do czasów i miejsc związanych z tytułem pokoju. Śmiałków zapraszamy do odwiedzin Escape Room Eureka w Kętach, Osiedle nad Sołą 17, https://www.facebook.com/EurekaEscapeRoomKety/
UWAGA! Na hasło Czaniec.pl otrzymacie Państwo 10% rabatu.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,18-08-2017

Zapraszamy na III Rodzinny festyn parafialny, który odbędzie się dn. 20.08.2017 o godzinie 17:00 na terenie obok kościoła w Czańcu.
Program:
17:00 - Rozpoczęcie
17:30 - Włóczykije
18:45 - Tańce uwielbieniowe
19:15 - Turnieje dla dzieci
20:00 - Gospel rain
Dodatkowo: atrakcje dla dzieci - kącik zabaw, malowanie twarzy, dmuchany zamek ze zjeżdżalnią, grill, lody.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,29-04-2017

Informujemy, że następne zebranie wiejskie sołectwa Czaniec odbędzie się 11 maja 2017 roku w Domu Kultury w Czańcu o godzinie: 17:00

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,17-03-2017

W związku z koniecznością pilnej przebudowy przepustu na ulicy Miejskiej planuje się zamknięcie tej drogi od 21 marca. Utrudnienia mogą potrwać do dwóch tygodni.
Przejście dla pieszych przez miejsce robót będzie zapewnione. Dla ruchu kołowego już wyznaczone zostały objazdy ul. Leśną.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,06-02-2017

W dniu 12.02.2017r. w Domu Kultury w Czańcu (sala koło biblioteki) organizowane jest spotkanie otwarte dla zainteresowanych działalnościa w OPN Czaniec. Oddziały Polski Niepodległej są nieformalnymi grupami społecznymi opartymi na zasadzie dobrowolnego, nieodpłatnego członkostwa. Celem działalności Oddziałów Polski Niepodległej jest propagowanie postaw patriotycznych, religii katolickiej oraz tradycji i kultury w lokalnych społecznościach. Działamy na terenie całej Polski.
Zapraszamy 12 lutego w godzinach 18:00 - 19:00
Polska Niepodległa - Oddział Czaniec

Komentarze wyłączone

<< Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... 19 ... 21 ... 23 ... 25 ... 27 ... 29 ... 31 ... 33 ... 35 ... 37 ... 39 ... 41 ... 43 ... 45 ... 47 ... 49 Następna >>
Powered by CuteNews
Najnowsze filmy: