Wkrótce aplikacja Czaniec news

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.

Czaniec - centrum

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.

Czaniec - miejscowość historyczna

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.

Czaniec - wczesnobarokowy dwór

Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.

Czaniec - kościół

Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej

Zapora i Jezioro Czaniec

Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.

Czaniec - parafia pradziadów papieża

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Czaniec - miejscowość zabytków

Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.

Czaniec - zaciszne miejsce

Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.

Czaniec - figury świętych

W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.

Szkoła na Dolnym Czańcu

Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.

Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Cmentarz komunalny w Czańcu

Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847

Góry...

Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.


Aktualności

  Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS! lub napisz do nas na Facebooku
  Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!

Sytuacja epidemiczna COVID-19 w Gminie Porąbka. Stan na 2020-10-30. Źródło: PSSE Bielsko-Biała.
Strzałki pokazują zmiany w stosunku do dnia poprzedniego.

UWAGA! Od 30.10.2020 PSSE w Bielsku-Białej przestała podawać statystyki zachorowań w podziale na gminy (tylko cały powiat bielski)!

b/d Nadzór epid. b/d Hospitalizowani b/d Kwarantanna b/d Izolacja domowa b/d Zakażeni b/d Ozdrowiali b/d Zmarli
Dodał: admin,16-10-2023Komentarze wyłączone

Dodał: admin,13-10-2023

Wybory do Sejmu i Senatu - lista obwodowych komisji wyborczych w Czańcu wraz z listą przynależnych ulic.
Obwodowa Komisja Wyborcza numer 2, Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Kard. K. Wojtyły, ul. kard. Karola Wojtyły 119, 43-354 Czaniec.
ulice: Gasnąca, Głęboka, Głośna, Gościnna, Górna, Górska, Graniczna, Graniczna Górna, Gwarna, Gwiezdna, Grafitowa, Granitowa, Gruszowa, kard. Karola Wojtyły numery parzyste od 108 do końca oraz numery nieparzyste od 115 do końca, Laurowa, Lazurowa, Leszczynowa, Leśna, Letnia, Liliowa, Lipowa, Literacka, Lustrzana, Magnoliowa, Majowa, Mglista, Macierzankowa, Makowa, Malinowa, Malownicza, Miejska, Miodowa, Modra, Modrzewiowa, Myśliwska, Wesoła, Widokowa, Wierzbowa, Wiosenna, Wodna, Wrzosowa, Wysoka.

Obwodowa Komisja Wyborcza numer 3, Szkoła Podstawowa Nr 1 im. H. Sienkiewicza, ul. kard. Karola Wojtyły 32, 43-354 Czaniec.
ulice: Bajeczna, Biała, Błękitna, Brzegowa, Bystra, Cedrowa, Cicha, Cierniowa, Cisowa, Cyprysowa, Cytrynowa, Czeremchowa, Czereśniowa, Czysta, Długa, Dogodna, Dolna, Dostatnia, Drzewna, Dumna, Dworska, Działkowa, kard. Karola Wojtyły numery parzyste od 26 do 106A oraz numery nieparzyste od 27 do 113C, Klonowa, , Pejzażowa, Perłowa, Plenerowa, Podgórska, Pogodna, Południowa, Prosta, Zachodnia, Zacisze, Zagajników, Zagłębocze, Zagonowa, Zakątek, Zamkowa, Zarzecze, Zdrojowa, Zielna, Zielona, Źródlana.

Obwodowa Komisja Wyborcza numer 4, Szkoła Podstawowa nr 1 im. H. Sienkiewicza, ul. kard. Karola Wojtyły 32, 43-354 Czaniec. ulice: Barwna, Bażantów, Begonii, Beskidzka, Biwakowa, Bluszczowa, Bławatków, Błonie, Borowa, Bratków, Bratnia, Brzoskwiniowa, Brzozowa, Bukietowa, Bukowa, Bukowska, Bzów, Handlowa, Kalinowa, Kamienna, kard. Karola Wojtyły od numeru 1 do 25, Kasztanowa, Kasztelańska, Karpacka, Kęcka, Kępa, Kłosowa, Konwaliowa, Koralowa, Korzenna, Kościelna, Krajobrazowa, Kresowa, Kręta, Krokusów, Królewska, Krótka, Krucza, Kryształowa, Kwiatowa, Słoneczna.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,29-08-2023

Kilka nowych informacji na temat BDI.
Od maja br. przed Marszałkiem Województwa Małopolskiego toczyło się postępowanie administracyjne w sprawie zatwierdzenia "Projektu robót geologicznych dla określenia warunków geologiczno-inżynierskich w podłożu projektowanej inwestycji: Budowa drogi ekspresowej nr S52 na odcinku Bielsko-Biała - Głogoczów (Beskidzka Droga Inwestycyjna" wszczęte na wniosek Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

W obwieszczeniu Marszałka Województwa Małopolskiego z dnia 18.08.2023 r. zawiadamiającego o wydaniu decyzji zatwierdzającej, czytamy:
"zawiadamiam o wydaniu przez Marszałka Województwa Małopolskiego decyzji z dnia 17.08.2023 r., znak: SR-IX.7440.34.2022.SC, zatwierdzającej „Projekt robót geologicznych dla określenia warunków geologiczno – inżynierskich w podłożu projektowanej inwestycji: Budowa drogi ekspresowej nr S52 na odcinku Bielsko-Biała – Głogoczów (Beskidzka Droga Integracyjna)”.

Upraszczając powyższe - wkrótce ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie prac geologicznych, które odbędą się na działkach, na których przebiegać będzie BDI.
W BIP Gminy Kozy znaleźliśmy pełną listę numerów ewidencyjnych nieruchomości objętych pracami.

Więcej informacji podał też portal MamNewsa - "Na całej trasie od Głogoczowa do Bielska-Białej planowane jest wykonanie ok. 6,5 tys. odwiertów o średniej głębokości 11 metrów, ale jeśli będzie taka potrzeba - nawet do 30 metrów. Dzięki temu podłoże pod planowaną do budowy drogę zostanie dokładnie zbadane.Komentarze wyłączone

Dodał: admin,05-08-2023

🌧🌩 UWAGA! ALERT POGODOWY 3 STOPNIA! 🌧🌩
Ostrzeżenia meteorologiczne IMGW dla powiatu bielskiego:
Silny deszcz z burzami, stopień: 3, prawdopodobieństwo 80%. Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Wysokość opadu od 80 mm do 100 mm. Opadom towarzyszyć mogą burze z porywami wiatru do 80 km/h, możliwy grad.
Ważność od: 2023-08-05 16:00, do: 2023-08-06 16:00

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,08-07-2023

Zrabowany w 1942 przez Niemców dzwon o nazwie „Florian” wrócił do Czańca.
Ważący około 370 kg, odlany z brązu dzwon z 1778 roku przywiozła do bielsko-żywieckiej parafii św. Bartłomieja delegacja z niemieckiej wspólnoty ewangelickiej w Otzenrath koło Dusseldorfu, gdzie zabytkowy instrument dzwonił od 1951 roku.
Po 81 latach wszyscy parafianie beskidzkiej wsi usłyszą ponownie jego dźwięk podczas uroczystości 100-lecia kościoła czanieckiego – 27 sierpnia 2023 r. – z udziałem biskupa Romana Pindla.

Dzwon ma średnicę 90 cm. Jego wysokość to 89 cm, w tym wysokość korony 15 cm. Został wykonany w odlewni Knoblocha w Bańskiej Bystrzycy. Przez wiele lat myślano, że cenny dzwon, ufundowany przez byłego proboszcza czanieckiego ks. Floriana Piaseckiego został przetopiony przez Niemców. Podczas I wojny światowej beskidzkiej wspólnocie udało się uniknąć rekwizycji dzwonu dzięki sprytowi i pewnemu podstępowi przedwojennego proboszcza ks. Józefa Szweda. Tym razem jednak władze niemieckie nie przekonały argumenty kolejnego kapłana odpowiedzialnego za parafię – ks. Jana Bednarczyka. W 1942 r. hitlerowcy zdjęli należący do świątyni w Czańcu dzwon i wywieźli go w głąb Rzeszy.


źródło: diecezja.bielsko.pl

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,31-10-2022

Z pewnością wielu z Was w najbliższym czasie wyruszy na czaniecki cmentarz, dlatego w nawigowaniu i odnalezieniu grobów pomoże Wam wyszukiwarka grobów.

Na stronie oprócz mapy cmentarza i planu grobów działa także wyszukiwarka nazwisk osób zmarłych, która wskaże gdzie znajduje się dany grób.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,13-10-2022

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała firmę Eurovia Polska S.A. Bielany Wrocławskie, która wybuduje rondo na skrzyżowaniu drogi DK52 z drogami powiatowymi 4479S Czaniec-Roczyny-Andrychów oraz 1456S Czaniec-Porąbka w Czańcu. Rzecznik katowickiego oddziału GDDKiA Marek Prusak poinformował, że umowa zostanie wkrótce podpisana. Od tego momentu wykonawca będzie miał maksymalnie dziewięć miesięcy na wywiązanie się z umowy, a to pozwala domniemywać, że inwestycja zakończy się w 2023 roku.
Koszt inwestycji ma wynieść 12 062 385,24 zł (najtańsza oferta).

Oprócz ronda na tzw. "krzyżówce" przebudowane zostaną także skrzyżowanie dróg powiatowych 4479S z 1456S, powstaną zatoki autobusowe, ciągi piesze, ciągi dla rowerzystów i zjazdy do posesji. Inwestycja obejmie ponadto budowę nowej oraz przebudowę istniejącej kanalizacji deszczowej. Powstaną urządzenia bezpieczeństwa ruchu, w tym wygrodzenia dla pieszych i bariery ochronne.

Rysunek przedstawia fragment Stałej Organizacji Ruchu z dokumentacji przetargowej.Komentarze wyłączone

Dodał: admin,29-04-2022

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w komunikacie z 25 kwietnia podała, że przygotowuje do budowy kolejną inwestycję. - Rozbudowę skrzyżowania DK52 z drogami powiatowymi Czaniec - Roczyny – Andrychów oraz Czaniec - Porąbka w Czańcu.

Realizacja inwestycji wynika z konieczności poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego poprzez zmniejszenie liczby punktów kolizyjnych, upłynnienie ruchu i zwiększenie czytelności istniejących skrzyżowań.

Obecnie komunikacja terenów przyległych następuje poprzez zjazdy zlokalizowane po wewnętrznej stronie łuku drogi krajowej, co powoduje realne zagrożenie zarówno dla włączających się do ruchu mieszkańców gminy, jak i podróżujących drogą krajową.

Istniejąca droga dostosowana zostanie do obowiązujących parametrów drogi klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego), wybudowane lub przebudowane zostaną chodniki i drogi rowerowe. Zaprojektowano zastąpienie istniejącego skrzyżowania rondem trójwlotowym typu turbinowego. Przewidywana jest również pełna wymiana istniejącej konstrukcji nawierzchni, co zwiększy jej nośność do 11,5 t/oś. Dla tego zadania decyzja ZRID została wydana w lutym 2022 r. Planowana data ogłoszenia przetargu na wyłonienie wykonawcy to III kwartał 2022 r. Zadanie zaplanowano do realizacji w 2023 r.
al

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,18-04-2022

Uwaga, już 20 kwietnia ruszają prace realizacyjne projektu „Rozbudowa drogi powiatowej 4477S Czaniec - Bukowiec - Porąbka w gminie Porąbka”.

W ramach zadania planowane jest poszerzenie jezdni ul. Bukowskiej, z dostosowaniem do szerokości 6,00 m na odcinkach prostych, z dodatkowym poszerzeniem na łukach.

Zakres obejmuje odcinek ul. Bukowskiej w Czańcu o długości 2,460 km od skrzyżowania z ul. Kardynała Karola Wojtyły.

Rozbudowa drogi obejmować będzie wykonanie skrzyżowań z drogami gminnymi o konstrukcji odpowiadającej jezdni ul. Bukowskiej. Prace w ramach przedmiotowego zadania zawierać będą również wykonanie chodnika o szerokości 2,00 m oraz pobocza o szerokości 0,75 m. Roboty budowlane zakładają budowę zatok autobusowych.

Przewiduje się budowę kanalizacji deszczowej oraz przebudowę istniejących przepustów w ciągu drogi.

Projekt zakłada przebudowę kolidujących ogrodzeń oraz schodów do posesji.

W związku z pracami, mogą wystąpić utrudnienia w ruchu pojazdów, częściowe i tymczasowe zamknięcie jezdni.

Szczegółowy zakres prac znajduje się tutaj

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,17-04-2022

Niesamowita sensacja "na Wielkanoc" - prehistoryczne wyroby z brązu i żelaza odkryto w rejonie beskidzkiego przełomu rzeki Soły.

Podczas trwania programu naukowego prowadzonego przez Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej wraz z Stowarzyszeniem Eksploracyjno-Historycznym Szaniec 1863 w Kobiernicach i Porąbce natrafiono na... prawdziwe skarby!

"W wyniku przeprowadzonych prac odkryto 4 skarby oraz 6 znalezisk luźnych, pozyskując łącznie 40 wyrobów z brązu i żelaza datowanych na okres wczesnej epoki żelaza (750–400 p.n.e.).

Odkryte skarby prehistoryczne mają niezwykle istotną wartość naukową. Zestaw przedmiotów wchodzących w ich skład ma unikalny charakter. Dotyczy to zwłaszcza grzywien żelaznych datowanych na okres wczesnej epoki żelaza (750–400 r. p.n.e.) Są to wyroby importowane z obszarów dorzecza górnego Dunaju i górnego Renu. Na ziemiach polskich, a także na terenie Europy Środkowej zabytki te występują sporadycznie (m.in. dwa egzemplarze tego typu grzywien odkryto na słynnym osiedlu obronnym w Biskupinie na terenie Pałuk). Były one produkowane na obszarze górnodunajsko-reńskich ośrodków produkcyjnych, leżących na terenie dzisiejszej Szwajcarii, Lotaryngii, Alzacji i Bawarii. Produkcja trwała dość długo – począwszy od okresu wczesnej epoki żelaza, poprzez okres dominacji celtyckiej aż do czasów rzymskich. Odkrytym w beskidzkiej strefie grzywnom towarzyszą żelazne ozdoby obręczowe, także znajdowane pojedynczo poza skarbami, oraz sierpy żelazne. Zabytki te, podobnie jak grzywny, datowane są na wczesną epokę żelaza.

Drugi, niezwykle cenny zespół wyrobów stanowi wyposażenie skarbu z Kobiernic. Składał się on 22 wyrobów: głównie przedmiotów brązowych lub bimetalicznych (brąz + żelazo) – zapinek, szpil, bransolet spiralnych i naszyjników. Tylko jeden przedmiot wykonany był z żelaza. Analiza porównawcza przedmiotów wchodzących w skład tego depozytu wskazuje na jego datowanie na okres wczesnej epoki żelaza – tzw. okres halsztacki, na czasy 600 - 500 r. p.n.e.

Odkryte skarby wskazują być może na funkcjonowanie ważnego szlaku komunikacyjnego, który mógł przebiegać doliną rzeki Soły. Niewykluczone jest, że łączył on tereny dorzecza Dunaju z obszarami położonymi na północ od Karpat."


Te niesamowite skarby będzie można zobaczyć na ekspozycji pt.: "Skarby z ziemi wydarte. Prehistoryczne wyroby z brązu i żelaza odkryte w rejonie beskidzkiego przełomu rzeki Soły" już od 28 kwietnia. Zobaczyć ją będzie można do 4 września w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej, a wernisaż odbędzi się 29 kwietnia 2022 o godz. 17.30.Komentarze wyłączone

<< Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... 13 ... 15 ... 17 ... 19 ... 21 ... 23 ... 25 ... 27 ... 29 ... 31 ... 33 ... 35 ... 37 ... 39 ... 41 ... 43 ... 45 ... 47 ... 49 Następna >>
Powered by CuteNews
Najnowsze filmy: