Odp: PODATEK ŚMIECIOWY
Ja też mam czkawkę. A teraz już wiem z jakiego powodu.
Czy ATRA jest przygotowana do odbioru odpadów zgodnie ze specyfikacją zamawiającego?
Odpowiedź na takie pytanie jest bardzo trudna. Dlaczego? Baza magazynowo-transportową (jeżeli jest to rzeczywiście ta baza, którą dysponje ATRA) dostała maksymalną ilość punków. Pod tym LINKIEM można zobaczyć zdjęcia tej "idealnej", ocenionej w przetargu na "5" bazy (zdjęcia zrobione początkiem listopada).
Poza tym ostateczny termin dostosowania istniejących baz do wymagań wynikających z rozporządzeniu Ministra Środowiska, upłynął z dniem 9 kwietnia 2013 r.
Można więc już teraz zadać pytanie jak to się stało, że w przetargu na 100 możliwych puktów ATRA dostała 100? Czy to nie dziwne? Który z urzędników w Gminie jest odpowiedzialny za taką decyzję? Czy i jemu nie dokucza czkawka? Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia - tzw. SIWZ.
Może ktoś z gminy albo jakiś radny skomentuje tę dziwną sytuację?
A oto fragmenty z SIWZ - reszta pod wskazanym wyżej linkiem.
10. Wymagania dotyczące sprzętu oraz transportu odpadów:
10.1. W celu realizacji przedmiotu umowy Wykonawca musi dysponować specjalistycznymi środkami technicznymi umożliwiającymi odbiór odpadów gromadzonych w workach oraz w typach pojemników o których mowa w pkt.4 tj.:
a) hakowcem do przewozu kontenerów o pojemności od 10m3 do 30 m3 – co najmniej 1 sztuka,
b) bramowcem do przewozu odpadów w małych kontenerach o pojemności od 1,5 m3 do 10m3 - co najmniej 1 sztuka,
c) pojazdem specjalnym do wywozu śmieci z pojemników o pojemności od 0,55 m3 do 1,1m3 - co najmniej 4 sztuki,
d) samochodem wyposażonym w HDS - o ładowności min. 3 tony – co najmniej 1 sztuka,
e) samochodem skrzyniowym (z plandeką) lub o zabudowie kontenerowej o ładowności min. 1 tona – co najmniej 3 sztuki,
f) samochodem umożliwiającym odbiór odpadów komunalnych z trudno dostępnych górzystych terenów – co najmniej 2 sztuki (w tym zakresie mogą to być pojazdy wskazane powyżej jeśli nadają się do jazdy w terenach górzystych).
10.2. Dobór wielkości pojazdów powinien uwzględniać szerokość dróg na terenie gminy Porąbka i częsty brak możliwości nawracania.
10.3. Pojazdy powinny być trwale i czytelnie oznakowane w widocznym miejscu nazwą firmy oraz danymi adresowymi i numerem telefonu podmiotu odbierającego odpady komunalne.
10.4. Pojazdy muszą być zarejestrowane i dopuszczone do ruchu oraz posiadać aktualne badania techniczne i świadectwa dopuszczenia do ruchu zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.
10.5. Konstrukcja pojazdów musi zabezpieczać przed niekontrolowanym wydostaniem się na zewnątrz odpadów, podczas ich magazynowania, przeładunku, a także transportu. Konstrukcja musi także zabezpieczać przed rozpylaniem, rozwiewaniem i wylewaniem przeważonych odpadów, minimalizować oddziaływanie czynników atmosferycznych na odpady.
10.6. W przypadku wysypania, rozwiania lub rozlania odpadów Wykonawca obowiązany jest do natychmiastowego uprzątnięcia odpadów a także usunięcia skutków wydostania się odpadów lub ich części poza pojazd ( np. usunięcie zabrudzenie ulicy odciekami z odpadów mokrych).
10.7. Pojazdy muszą być poddawane myciu i dezynfekcji z częstotliwością gwarantującą zapewnienie im właściwego stanu sanitarnego, nie rzadziej niż raz w miesiącu, a w okresie letnim nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie – Wykonawca powinien posiadać aktualne dokumenty potwierdzające dokonywanie tych czynności.
11. Wymagania dotyczące bazy magazynowo-transportowej:
11.1. Wykonawca zobowiązany jest posiadać bazę magazynowo-transportową usytuowaną na terenie Gminy Porąbka lub w odległości nie większej niż 60 km od granicy Gminy Porąbka, na terenie do którego posiada tytuł prawny. Baza musi spełniać następujące warunki wskazane w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 11.01.2013r. w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, w tym:
a) teren bazy magazynowo-transportowej musi być zabezpieczony w sposób uniemożliwiający wstęp osobom nieupoważnionym,
b) baza musi być wyposażona w miejsca przeznaczone do parkowania pojazdów, pomieszczenie socjalne dla pracowników odpowiadające ilości zatrudnionych osób, miejsce do magazynowania selektywnie zebranych odpadów z grupy odpadów komunalnych oraz legalizowaną samochodową wagę najazdową – w przypadku, gdy na terenie bazy następuje magazynowanie odpadów.
c) miejsce przeznaczone do parkowania pojazdów musi być zabezpieczone przed emisją zanieczyszczeń do gruntu,
d) miejsce magazynowania selektywnie zbieranych odpadów komunalnych musi być zabezpieczone przed emisją zanieczyszczeń do gruntu oraz zabezpieczone przed działaniem czynników atmosferycznych,
e) teren bazy musi być wyposażony w urządzenia lub systemy zapewniające zagospodarowanie wód opadowych i ścieków przemysłowych pochodzących z terenu bazy zgodnie z wymogami określonymi przepisami ustawy z dnia 18 lipca 2001r. Prawo wodne (Dz.U. z 2012r. poz.145),
f) na terenie bazy magazynowo-transportowej powinien znajdować się także punkt bieżącej konserwacji i napraw pojazdów oraz miejsce do mycia i dezynsekcji pojazdów, o ile czynności te nie są wykonywane przez uprawnione podmioty zewnętrzne poza terenem bazy magazynowo-transportowej.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.