701

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Ja też mam czkawkę. A teraz już wiem z jakiego powodu.
Czy ATRA jest przygotowana do odbioru odpadów zgodnie ze specyfikacją zamawiającego?
Odpowiedź na takie pytanie jest bardzo trudna. Dlaczego? Baza magazynowo-transportową (jeżeli jest to rzeczywiście ta baza, którą dysponje ATRA) dostała maksymalną ilość punków. Pod tym LINKIEM można zobaczyć zdjęcia tej "idealnej", ocenionej w przetargu na "5" bazy (zdjęcia zrobione początkiem listopada).

Poza tym ostateczny termin dostosowania istniejących baz do wymagań wynikających z rozporządzeniu Ministra Środowiska, upłynął z dniem 9 kwietnia 2013 r.
Można więc już teraz zadać pytanie jak to się stało, że w przetargu na 100 możliwych puktów ATRA dostała 100? Czy to nie dziwne? Który z urzędników w Gminie jest odpowiedzialny za taką decyzję? Czy i jemu nie dokucza czkawka?  Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia - tzw. SIWZ.

Może ktoś z gminy albo jakiś radny skomentuje tę dziwną sytuację?

A oto fragmenty z SIWZ - reszta pod wskazanym wyżej linkiem.

10. Wymagania dotyczące sprzętu oraz transportu odpadów:
10.1. W celu realizacji przedmiotu umowy Wykonawca musi dysponować specjalistycznymi środkami technicznymi umożliwiającymi odbiór odpadów gromadzonych w workach oraz w typach pojemników o których mowa w pkt.4 tj.:
a) hakowcem do przewozu kontenerów o pojemności od 10m3 do 30 m3 – co najmniej 1 sztuka,
b) bramowcem do przewozu odpadów w małych kontenerach o pojemności od 1,5 m3 do 10m3 - co najmniej 1 sztuka,
c) pojazdem specjalnym do wywozu śmieci z pojemników o pojemności od 0,55 m3 do 1,1m3 - co najmniej 4 sztuki,
d) samochodem wyposażonym w HDS - o ładowności min. 3 tony – co najmniej 1 sztuka,
e) samochodem skrzyniowym (z plandeką) lub o zabudowie kontenerowej o ładowności min. 1 tona – co najmniej 3 sztuki,
f) samochodem umożliwiającym odbiór odpadów komunalnych z trudno dostępnych górzystych terenów – co najmniej 2 sztuki (w tym zakresie mogą to być pojazdy wskazane powyżej jeśli nadają się do jazdy w terenach górzystych).
10.2. Dobór wielkości pojazdów powinien uwzględniać szerokość dróg na terenie gminy Porąbka i częsty brak możliwości nawracania.
10.3. Pojazdy powinny być trwale i czytelnie oznakowane w widocznym miejscu nazwą firmy oraz danymi adresowymi i numerem telefonu podmiotu odbierającego odpady komunalne.
10.4. Pojazdy muszą być zarejestrowane i dopuszczone do ruchu oraz posiadać aktualne badania techniczne i świadectwa dopuszczenia do ruchu zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.
10.5. Konstrukcja pojazdów musi zabezpieczać przed niekontrolowanym wydostaniem się na zewnątrz odpadów, podczas ich magazynowania, przeładunku, a także transportu. Konstrukcja musi także zabezpieczać przed rozpylaniem, rozwiewaniem i wylewaniem przeważonych odpadów, minimalizować oddziaływanie czynników atmosferycznych na odpady.
10.6. W przypadku wysypania, rozwiania lub rozlania odpadów Wykonawca obowiązany jest do natychmiastowego uprzątnięcia odpadów a także usunięcia skutków wydostania się odpadów lub ich części poza pojazd ( np. usunięcie zabrudzenie ulicy odciekami z odpadów mokrych).
10.7. Pojazdy muszą być poddawane myciu i dezynfekcji z częstotliwością gwarantującą zapewnienie im właściwego stanu sanitarnego, nie rzadziej niż raz w miesiącu, a w okresie letnim nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie – Wykonawca powinien posiadać aktualne dokumenty potwierdzające dokonywanie tych czynności.

11. Wymagania dotyczące bazy magazynowo-transportowej:
11.1. Wykonawca zobowiązany jest posiadać bazę magazynowo-transportową usytuowaną na terenie Gminy Porąbka lub w odległości nie większej niż 60 km od granicy Gminy Porąbka, na terenie do którego posiada tytuł prawny. Baza musi spełniać następujące warunki wskazane w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 11.01.2013r. w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, w tym:
a) teren bazy magazynowo-transportowej musi być zabezpieczony w sposób uniemożliwiający wstęp osobom nieupoważnionym,
b) baza musi być wyposażona w miejsca przeznaczone do parkowania pojazdów, pomieszczenie socjalne dla pracowników odpowiadające ilości zatrudnionych osób, miejsce do magazynowania selektywnie zebranych odpadów z grupy odpadów komunalnych oraz legalizowaną samochodową wagę najazdową – w przypadku, gdy na terenie bazy następuje magazynowanie odpadów.
c) miejsce przeznaczone do parkowania pojazdów musi być zabezpieczone przed emisją zanieczyszczeń do gruntu,
d) miejsce magazynowania selektywnie zbieranych odpadów komunalnych musi być zabezpieczone przed emisją zanieczyszczeń do gruntu oraz zabezpieczone przed działaniem czynników atmosferycznych,
e) teren bazy musi być wyposażony w urządzenia lub systemy zapewniające zagospodarowanie wód opadowych i ścieków przemysłowych pochodzących z terenu bazy zgodnie z wymogami określonymi przepisami ustawy z dnia 18 lipca 2001r. Prawo wodne (Dz.U. z 2012r. poz.145),
f) na terenie bazy magazynowo-transportowej powinien znajdować się także punkt bieżącej konserwacji i napraw pojazdów oraz miejsce do mycia i dezynsekcji pojazdów, o ile czynności te nie są wykonywane przez uprawnione podmioty zewnętrzne poza terenem bazy magazynowo-transportowej.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

702

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Sekcja IV.2.1 – kryteria oceny ofert: najniższa cena
http://bip.porabka.pl/BIPDownload.aspx? … wieniu.pdf
Jedynym kryterium podlegającym ocenie (zresztą zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych) była cena, stąd te 100%
http://bip.porabka.pl/BIPDownload.aspx? … wyniku.pdf

Stan bazy urzędnicy znają jedynie z oświadczenia wykonawcy, zamieszczonego w ofercie
„Oświadczam, że dysponuję/posiadam odpowiednią do przedmiotu zamówienia bazę magazynowo-transportową usytuowaną i wyposażoną zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 11 stycznia 2013r. w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości.     
Lokalizacja bazy:…………………………………………………………………………..”
http://bip.porabka.pl/BIPDownload.aspx? … ferty.docx
Oczywiście urzędnicy mogą zweryfikować stan faktyczny z tym zamieszczonym w ofercie, nie mniej jednak jakoś wątpię aby tego dokonali.

703

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Masz rację. Kryterium oceny sprowadza się w 100% do ceny.

Czy urzędnicy mogą zweryfikować stan faktyczny? Są do tego wręcz zobowiązani. Jeżeli tego nie zrobią to narażają się na zarzut zaniechania.

Wracając do dokumentów przetargowych. Formularz oferty zawiera takie oto oświadczenie:

11. Oświadczamy, pod groźbą odpowiedzialności karnej, że załączone do niniejszej        oferty dokumenty opisują stan faktyczny i prawny, aktualny na dzień składania                  ofert.

Takie sprawy są bardzo poważne dla wykonawcy.

Teoretyzując. W sytuacji, gdy zachodzi podejrzenie złożenia przez wykonawcę fałszywego oświadczenia, urzędnik wzywa wykonawcę postępowania przetargowego do złożenia wyjaśnień w trybie art. 87 ust. 1 ustawy Pzp.
Jeżeli złożone wyjaśnienia potwierdzą przypuszczenia zamawiającego, zasadne jest wykluczenie wykonawcy z postępowania na podstawie art. 24 ust. 2 pkt 3 ustawy Pzp, o ile podane przez wykonawcę nieprawdziwe informacje mają lub mogą mieć wpływ na wynik prowadzonego postępowania.
Dalej puszczając wodze fantazji - organ samorządowy ma ponadto obowiązek zawiadomienia organów ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa określonego w art. 297 § 1 Kodeksu karnego.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

704

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Ranczo Pardeli jest dziś widoczne jak na dłoni. Każdy może sprawdzić jak wygląda ta sławna baza transportowa. Syf, brud i żadnych warunków socjalnych i to w pobliżu Soły, gdzie tablice informują: Teren ochrony pośredniej ujęcia wody powierzchniowej ustanowiony w celu ochrony jakości wód ujmowanych.
To jest temat dla SNG, bo w urzędników nie wierzę. Nawet jeśli ktoś chciałby interweniować to mu nie pozwolą.
Więc jeśli jak twierdzi Zenon jest to dla wykonawcy bardzo poważne to...?

705

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Tego wszystkiego już się nie da słuchać. Było już tyle przekrętów w tej gminie, tyle szwindli i nic z nich nie wynika. Prezecież wszyscy wiedzą, że Pardela zapewenia głosy wyborcze i jest pupilkiem wójta, więc włos mu z głowy nie spadnie. A wy tu znowu - prokurator, łamanie prawa, przekręt. A kogo to w gminie obchodzi? Nic się nie zmieni i wszystko zostanie po staremu.

706

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Cieciola chyba w lekką panikę wpadasz. A od kogo zależy żeby było inaczej? Od wójta czy od ciebie?

707

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Jasne, że ode mnie też. Ale co z tego, że ludzie narzekają na władzę, jak ciągle tych samych wybierają. I tak w kółko. Co zrobić, żeby się ludzie opamiętali i zrobili coś dla siebie, a nie dla władzy?

708

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

cieciola napisał/a:

Jasne, że ode mnie też. Ale co z tego, że ludzie narzekają na władzę, jak ciągle tych samych wybierają. I tak w kółko. Co zrobić, żeby się ludzie opamiętali i zrobili coś dla siebie, a nie dla władzy?

Jak to co zrobić? Rozmawiać, piętnować, odkrywać fakty, wspierać ciekawe i ważne inicjatywy, pytać i nie zadowalać się bylejakością w odpowiedzi. I mieć marzenia do realizacji, a nie mrzonki do frustracji.

Drugiego grudnia Starostwo Powiatowe podjęło decyzję o uzupełnieniu drogi przy ul. Kard K. Wojtyły o znak pionowy A-16. Czy ten znak już się pojawił? Jeśli nie to czyja to wina: SNG, czy Starosty? I czy w tym kraju zawsze musi się stać coś dramatycznego, żeby wprowadzić korzystne zmiany? Bo ile sobie przypominam, to komitet wyborczy Pana Kocemby postulował o sprawdzenie zasadności oznakowań dróg GP. Jeśli się mylę proszę o sprostowanie.

Jeśli mieszkańcy GP chcą, żeby panowało u nas wieczne dziadostwo i niekompetencja, to w przyszłorocznych wyborach zagłosują na dzisiejszy reżim. Jeśli chcą wreszcie zmian to zagłosują na... Właśnie na kogo???

709

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Mamy nowe stawki za wywóz śmieci, obecnie będziemy płacić 7zł za osobę oraz musimy zakupić worki na mokre. Brak pośrednika tj. firmy Remondis.
Pytanie: Czy można uznać to za sukces czy raczej porażkę naszych Radnych?

710

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Sukcesem byłoby 5 złotych, a 7 to kompromis sad
Rozwiązaniem pyrrusowym jest tzw zakup worków na mokre ale.....
Ja osobiście będę wystawiał odpady mokre w kontenerach, a tzw odpadki domowe wsypywał do kompostownika.

Ci których stać i wytwarzają dużo odpadów mokrych np. trawa, liście itp będą musieli zakupić worki sami lub większe kontenery (kubły)
Dlaczego ci którzy prowadzą politykę racjonalną lub nie posiadają wielkich trawników mają sponsorować worki tym pierwszym?

Cały system jest , jak powtarzamy od 2 lat mocno niesprawiedliwy, ale na konkretne zmiany i dostosowanie systemu do realiów naszej gminy będzie możliwe dopiero po wyborach.

W tej radzie i przy obecnym rozkładzie sił nie ma możliwości na inne rozwiązania sad

Alteri vivas oportet, si tibi vis vivere
Miejcie odwagę!... Nie tę jednodniową, Co w rozpaczliwym przedsięwzięciu pryska,
Lecz tę, co wiecznie z podniesioną głową Nie da się zepchnąć z swego stanowiska.

711

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

janko2 napisał/a:

Mamy nowe stawki za wywóz śmieci, obecniebędziemy płacić 7zł za osobę oraz musimy zakupić worki na mokre. Brak pośrednika tj. firmy Remondis.
Pytanie: Czy można uznać to za sukces czy raczej porażkę naszych Radnych?

To zależy od punktu widzenia. Radni reprezentujący Stowarzyszenie Nasza Gmina od pierwszych chwil związanych z dyskusją nad funkcjonowaniem nowego systemu gospodarki odpadami oraz opłatami uwzględniających koszty zagospodarowania tych odpadów zgłaszali swoje uwagi i propozycje, które większością głosów zostały odrzucone. Wszystko dostępne pod linkiem:
http://www.sng.org.pl/index.php?option= … Itemid=141
Apel mieszkańców Gminy Porąbka do Rady Gminy o wprowadzenie systemu opłat uwzględniającego rzeczywiste koszty zagospodarowania odpadów oraz możliwości finansowe mieszkańców to inicjatywa SNG, czyli także konkretnej grupy radnych. Apel zakończył się sukcesem - cena odbioru odpadów komunalnych spadła o 1 zł., do 7 zł/osoby.
http://www.sng.org.pl/index.php?option= … Itemid=122
Jest to wymierny sukces tej części Rady Gminy Porąbka, która interesuje się problemem i dostrzega możliwości poprawy tego, co wcześniej uchwaliła milcząca większość RG. Nie podejrzewam, aby owa większość poczytywała sobie za porażkę obniżenie kosztów odbioru odpadów komunalnych. Podejrzewam jednak, że gdyby wszyscy radni należycie zainteresowali się treścią uchwał dot. gospodarki odpadami oraz SIWZ cena 7 zł mogłaby zostać uchwalona jeszcze przed wakacjami.
Przypomnę jeszcze, że SNG proponuje za wywóz odpadów komunalnych  6 zł/osoby,co jest realne i możliwe. NA razie wniosek radnego Pana Ignacego Kocemby nie znalazł poparcia i zrozumienia odpowiedniej ilości radnych, bo nie podejrzewam, że radni przeciwni propozycji podnieśli ręce na nie tylko ze względu na osobę, która wniosek zaproponowała.

712

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

[justify]Prof. Andrzej Kraszewski został przewodniczącym Zespół ds. analizy wdrażania ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zespół składa się z ekspertów a jego zadaniem jest przeprowadzenie analizy stanu wdrażania systemu gospodarki odpadami komunalnymi, na podstawie której przedstawi ministrowi rekomendacje rozwiązań organizacyjnych, legislacyjnych i ekonomicznych, które usprawnią działanie nowego systemu.
[/justify]
[justify]Link do Zarządzenia Ministra Środowiska

Dlaczego o tym napisałem?

Jakiś czas temu opisałem tutaj na forum pewien sposób postępowania z odpadami polegający na budowie niewielkich sortowni kontenerowych. Zostałem za to od razu przez twardogłowych sprowadzony na przysłowiową glebę. Posypały się gromy:
 - nikt napisał "Ktoś promuje siebie i swoją firmę, czyli chce zarabiać naszym kosztem. Komu to potrzebne."
- galler zawtórował "...po co mącić, chyba że ma się ku temu przesłanki. Nie sztuka postawić system za grube miliony (bo o tym Zenon zapomniał dodać), który po jakimś czasie zostanie zlikwidowany z powodu nierentowności. Łatwość z jaką Zenon szasta pieniędzmi podatników czasami sugeruje mi, że jest urzędnikiem państwowym."

Tymczasem jak się okazuje przewodniczący Zespołu - prof. Andrzej Kraszewski również pozytywnie ocenił opisany przeze mnie pomysł.

Oto link do filmu - wypowiedź prof. Kraszewskiego zaczyna się od 1 min 15 sek.

A tutaj link do filmu prezentującego funkcjonowanie małych sortowniach.

Moje poglądy prezentowane niejednokrotnie na forum w kwestii wdrożenie systemu gospodarowania odpadami w naszej gminie, w tym: w kwestii związania się związkiem międzygminnym, skierowania całego strumienia odpadów (w tym selektywnie zebranych) do Bielska-B, wpisania w prawo miejscowe przepisów niezgodnych z ustawą śmieciową, i inne ...., pozostają stałe. To co się stało i zachowanie niektórych osób jest najdelikatniej mówiąc dziwne i (nie)zrozumiałe.

Mam nadzieję, że prędzej czy później niektóre sprawy będą (a może już są!?) przedmiotem zainteresowania odpowiednich służb i instytucji, i zostaną wyjaśnione. [/justify]

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

713

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

I to bardzo wyjaśnia.  W sprawie gallera oczywiście. No bo komu z gminy Porąbka może zależeć na mąceniu i na tym, żeby wszystkie śmieci jechały do Bielska, a nie były segregowane w gminie i sprzedawane, jak na filmach. No tylko komuś, kto jest z Bielskiem jakoś związany, a przy tym mieszka u nas w gminie. No to mnie przychodzi do głowy tylko jedno rozwiązanie – starosta lub radny powiatowy. I każdy wie ilu takich mamy w gminie. Tak uważam. Bo żadnemu mieszkańcy gminy nie zależy, żeby płacić więcej jeśli może mniej, a tym panom to wszystko jedno. Pensje mają solidne.

714

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Tak to już jest, że w niektórych sprawach jesteśmy związani z powiatem. Wynika to po części ze struktury samorządowej. Taka zależność jest naturalna - wynika bowiem z umowy społecznej i nie powinniśmy mieć do niej zastrzeżeń.
W sferze gospodarki śmieciowej zależność wobec innych wynika jeszcze dodatkowo z przepisów prawa śmieciowego I tym razem mamy do czynienia z umową społeczną.
Niestety możemy być jeszcze zależni innym interesem. Interesem konkretnych ludzi. Wtedy mamy problem w np. postaci wysokich kosztów, które pokrywają mieszkańcy.
Czy taki interes faktycznie istnieje? Jeżeli tak. To na czym polega?

Dla jasności.
Interes to zależność pomiędzy osobą a wynikiem jakiejś toczącej się sprawy, polegająca na korzyści (także niewymiernej), jaką ta osoba może odnieść przy odpowiednim rozstrzygnięciu (rezultacie, wyniku) sprawy. Posiadanie interesu może objawiać się w czynnym uczestniczeniu w sprawie i oddziaływaniu na nią bądź w samym oczekiwaniu na rozstrzygnięcie.

Nasuwają się więc kolejne trudne pytania.... Zapraszam do dyskusji.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

715

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

cieciola napisał/a:

I to bardzo wyjaśnia.  W sprawie gallera oczywiście. No bo komu z gminy Porąbka może zależeć na mąceniu i na tym, żeby wszystkie śmieci jechały do Bielska, a nie były segregowane w gminie i sprzedawane, jak na filmach.

Odpowiedz na to pytanie daje po części materiał pod linkiem http://m.bielskobiala.gazeta.pl/bielsko … iadow.html

716

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Czyli może się okazać, że bezkrytyczne podpisanie porozumienie z gminą Bielsko – Biała na odbiór odpadów komunalnych było błędem? Czechowice-Dziedzice, Bestwina oraz Wilamowice nie chcą już wozić śmieci do Zakładu Gospodarki Odpadami w Bielsku-Białej, a my musimy, czy jest już jakaś alternatywa?

717

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Wieszczu drogi. To, że związek śmieciowy z bielskiem jest błędem, że skierowanie wszystkich odpadów do bielskiej sortowni jest błędem (jak nie zwykłym oszustwem), i to, kto o taki stan zabiegał jest wystarczająco  wyraźnie oczywiste. Stoją za tym decyzje konkretnych ludzi których znamy. Przytoczone doniesienia prasowe niczego nie odkrywają. Co najwyżej potwierdzają diagnozę. Tutaj na forum w wątku pt. PODATEK ŚMIECIOWY znajdziesz odpowiedzi na szereg pytań.

Tak. Bezkrytyczne podpisanie porozumienie z gminą Bielsko-Biała na odbiór odpadów komunalnych było błędem.
Czy jest jakaś alternatywa? To pytanie skieruj do radnych. To oni kreują system gospodarki odpadami w gminie. To od ich decyzji zależy w jakim związku międzygminnym i na jakich warunkach jesteśmy, a przede wszystkim za ile.


To od nich zależy ilu pośredników i podwykonawców żywi się gospodarką odpadami. To wyłącznie od ich biernych i miernych postaw, od braku chęci (bo nie można przypuszczać, że w związku z brakiem inteligencji) zrozumienia funkcjonowania systemu gospodarki odpadami, od odporności na racjonalne argumenty zależy obecny stan.

Wieszczu. Proponuję sięgnij jeszcze raz do moich wpisów o tym jak to komentowałem zachowanie przewodniczącego RG, gdy rozpoczynał obrady sesji od słów, że musimy przegłosować uchwałę bo nie mam innego wyjścia.

Co do alternatywy....

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

718

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Ale jak można czego dobrego dla mieszkańców oczekiwać od radnych jak tam dziesięciu robi co chce wójt. No wystarczy obejrzeć filmy i już się wie. Od samego początku radny Kocemba i radny Filarski byli przeciwni porozumienie bo chyba nie wiedzieli o co w nim chodzi i nie chcieli kupywać kota w worku. ale ich przegłosowali to czego się możemy po radzie spodziewać, no czego? Tylko czegoś najgorszego, bo to już Waligóra mówił, że najlepiej żeby wszystkie śmieci jechały do Bielska bo ten zakład śmieciowy musi zarobić. A że zarabia na nas to go już nie obchodzi.

719

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Nasz wójt stara się jak może omijać z daleka temat ścieków. Ich cena z roku na rok jest wyższa, a skąd się bierze wyjaśnia Pania Marta Tylza-Janosz (link).

Na barki abonentów spadają konsekwencje nieumiejętności dobrego gospodarowania. Jednak ostatnio coś się zmieniło. Problem dostrzegli mieszkańcy gminy - nie godzą się na podniesienie cen za odprowadzanie ścieków. Grożą blokadą ronda na DK 52.

Przypominam.
Cena odprowadzenia 1m³ ścieków oraz opłata abonamentowa w roku 2014 r. została ustalona przez radnych uchwałą NR XXXIV/320/2013 z dnia 30 grudnia 2013 r. w wysokości:

  • Za odprowadzane ścieki 9,80 zł (w 2013 - 9,30 zł)

  • Opłata abonamentowa w wysokości 2,99 zł.

Uchwała została przygotowana przez wójta i była przedmiot dyskusji - Linki do nagrań:
[url=http://www.sng.org.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=212:18-grudnia-2013&catid=37:posiedzenia-komisji-2013&Itemid=132]
[/url]
18 grudnia2013 roku - filmy 9 i 10
20 grudnia2013 roku - filmy 1a i 1b

Przebieg głosowania na sesji z 30 grudnia 2013 roku - film 5

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

720

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

No już to widzę jak babki z KGW Kobiernice w strojach firmowych przechadzają się dookoła ronda. Ale nie żebym się śmiał z pomysłu. Popieram każde działanie co ma jakiś cel a obniżenie ceny za ścieki warte jest każdego działania. Tylko oczom nie wierzyłem jak czytałem że taka akcja wśród zastępów wójta. Brawo, brawo. To chyba nie jest jakaś plota, bo nikt się pod tym artykułem nie podpisał?

721

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Krakowskie firmy wywożące do tej pory wadowickie śmieci niespodziewanie rezygnują z dalszego wykonywania tej usługi. Śmieci zostaną na ulicach
http://mamnewsa.pl/newsy,7547-wadowice- … -rezygnuja

1a9b8c5d:
"Może w końcu urzędnicy zaczną doceniać miejscowe firmy a radni przy ustalaniu stawek przestaną stosować kalkulatory polityczne."

722

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Nasza Droga Urzędniczka Kamila, którą podejrzewano, że jest tym, kim jest zgubiła czapkę niewidkę.  To żadne przestępstwo bronić teścia jak niepodległości, ale gadanie głupstw to już nie przystoi urzędnikowi, któremu pensje wypłacam także ja. Droga Pani Ewelinko – tak to do Pani zwracają się rozmówcy, wrażliwi na kobiece piękno.  Więc Droga Pani Ewelinko – drzewa genealogicznego Pani już nie wyrwie i nie przesadzi. Ale gałąź, do której pani została zaszczepiona może Pani pielęgnować, by zakwitła, a nie usychała.  No chyba, że już tak się Pani przyzwyczaiła do niesłusznych zaszczytów, że częstotliwość słowa „mecenas” kierowane w Pani stronę określa poziom nadymania, a może zadyszki. Jest Pani radcą prawnym, ale po co ludzi wyprowadzać z błędu jak „mecenas” brzmi ładniej, dostojniej. Tylko jak Pani może spokojnie wychodzić z domu skoro okłamuje tych, od których zależy Pani byt.

Wadowice liczą 19 149 (2007) – stawka 5,70 zł. „Od stycznia staraniem m.in. radnych opozycji opłata śmieciowa w gminie Wadowice została obniżona i wynosi 5,70 zł miesięcznie od jednego mieszkańca. Stawka ta dotyczy pierwszych czterech osób wspólnie zamieszkujących i gospodarujących, jeżeli odpady zbierane są w sposób selektywny. Opłata za piątą i każdą kolejną osobę prowadzącą wspólne gospodarstwo domowe, jeśli odpady są segregowane, wynosi po obniżce 2 złote. Natomiast za odpady niesegregowane opłata wynosi 12 złotych miesięcznie od jednego mieszkańca”.

WGP mamy 7 zł i 16 zł przy 15 307 osobach. Wnioski nasuwają się same. Stawka 6 zł  jak napisał radny Kocemba jest realna. Trzeba tylko unormować kwestię worków, usprawnić harmonogram odbioru oraz postawić wreszcie PSZOK-a. A może się okazać, że i to 6 zł. jest za wysokie. Tylko proszę z teściem poważnie porozmawiać.

A co do kalkulatorów politycznych to przecież sprawa jest oczywista. Gdy RGP ustali cenę np. 5 zł ludzie będą zachwyceni, ale jeśli system z tego powodu okaże się niewydolny, to kto poniesienie odpowiedzialność? Radni głosujący za 5 zł. Tak jak teraz odpowiedzialność ponoszą radni, którzy nie zgadzają się na obniżenie kosztów do 6 zł, czyli nie chcą podjąć odważnej decyzji na korzyść mieszkańców – wyborców. NIE CHCĄ, CO POCHWALA KAMILA – EWELINKA.

723

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

[justify]Upolitycznianie to lekcja którą przerabialiśmy. już dawno Ale mamy takich urzędników ignorantów co twierdzą, że jak obniży się cenę za śmieci to się uprawia politykę. No i maja rację. Polityka obniżenia ceny za śmieci się sprawdziła. A może i sprawdzi się jeszcze. Pardela jakoś nie narzeka, że musi do interesu dokładać. Ma Czernichów ma Porąbkę do rady. Tylko takie obniżanie cen to się musi nie podobać komuś złośliwemu albo bez rozumu. Mieszkańcom to się podoba bo wreszcie ktoś coś dla nas zrobił konkretnie a nie tylko tak żeby gadać.[/justify]

724

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Zobacz kochanienki ile takich "gadających głów" w RG mamy. Wsłuchaj się w sens słów, co kala ludzkie pojmowanie świata. A konkretnie w słowa dwóch mędrców z Porąbki - nie inaczej, którzy mają cudowne pomysły, bez cudownej recepty na garniec złota. Nawet tęczy nie potrafią wykrzesać. Wsłuchaj się w radnego Jurczaka, który po zgoła dwóch kadencjach swojej posługi wpada na pomysł, który zmieni makijaż rzeczywistości. Oczyszczalnia ścieków. Proste, genialne i jak zwykle nierealne. Mistrz słowotoku rzuconego po niewłaściwej stronie wiatru. I jeszcze jeden radny - przewodniczący, o którym nie potrafię inaczej, jak tylko "słuszna racja", czyli masło w śmietanie - przewodniczący Pękala. Namiętnie wsłuchuję się w aksamitność głosu jego, ale nijak nie znajduję sensu w słów gromadzie. Jak ta chorągiew na wiatr rzucona, gdzie zawieje - tam łopoce. Nic od siebie m oc dla siebie.

725

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Na forum w wątku pt. SNG - szansa na rozwój czy zagrożenie dla gminy pojawiła się dyskusja na temat gospodarki śmieciowej. Dotyczy posiedzenia Komisji Budżetu, Samorządu, (...) i Porządku Publicznego z dnia 20.11.2013 r. z którego został sporządzony Protokół

Uważam, że protokół powinien być obowiązkową lekturą dla wszystkich mieszkańców naszej gminy. Wszyscy powinni dowiedzieć się z jakimi problemami borykają się radni.

Protokół stanowi również doskonały materiał do wyrobienia sobie zdania co do przygotowania poszczególnych radnych do dyskusji. Widać w nim wyraźnie, że pewne kwestie nie są zrozumiałe dla poszczególnych osób, co wydatnie wpływa na trudności w wypracowaniu konsensusu.

Z przykrością muszę również stwierdzić, że pewne podstawowe kwestie wynikające z przepisów ustawy są dla części radnych zupełnie niezrozumiałe. Przykładem niech będzie kwestia ograniczenia ilości odbieranych śmieci, co nie znajduje uzasadnienia w ustawie, a mimo to jest forsowane. O dziwo pani Omasta również uważa, że jest to dopuszczalne.
Już samo myślenie o tym aby ograniczyć w ramach opłaty ilość odbieranych odpadów komunalnych narusza podstawy systemu, którego istotą jest zebranie z obszaru gminy wszystkich takich śmieci - systemowo i systemowe ich zagospodarowanie w ramach wniesionej opłaty.

Kolejną, być może fundamentalną wręcz kwestią, która nie dotarła do niektórych radnych jest to, że w systemie nie chodzi o to żeby zebrane śmieci trafiły na wysypisko. Wręcz przeciwnie. Chodzi o to, żeby takich śmieci które trzeba zdeponować - tzn. złożyć na wieki na składowisku odpadów było jak najmniej.
Z uporem maniaka powtórzę więc jeszcze raz. Ogromnym błędem było przyjęcie podziału śmieci na tzw. odpady mokre i suche - czegoś, czego nie definiuje ustawa. Kto forsował takie rozwiązanie i dlaczego? Pisałem już o tym na forum. Można tutaj sięgnąć do starszych wpisów. W ten sposób niestety cofnęliśmy się w gospodarowaniu śmieciami do poprzedniej epoki. Cieszę się, że zauważył to chociaż pan Pardela. Smucę za to faktem, że nie padło w czasie obrad żadne zdanie na temat sposobu obniżenia kosztów systemu poprzez faktyczną segregację u źródła czyli w naszych domach. Tylko w ten sposób można realnie obniżyć koszt gospodarowania odpadami komunalnymi. A co mamy za to? Kosztowny sposób sortowania śmieci przez bielskiego monopolistę ....z brakiem jakichkolwiek perspektyw na obniżenia ceny tego rodzaju usługi (co również podkreślał w końcu bądź co bądź najlepiej zorientowany na sali praktyk - pan Pardela.
Moja teza wypowiedziana rok temu okazała się trafna:

Forsowanie rozwiązania polegającego na zbieraniu od mieszkańców gminy faktycznie zmieszanych odpadów komunalnych jest działaniem na szkodę mieszkańców i środowiska a przede wszystkim drążeniem ich kieszeni na rzecz właścicieli sortowni i patentu.

A w to wszystko wkręciła nas grupa naszych radnych.

ares 1 napisał/a:

Jak się dowiedziałem z wiarygodnego źródła to ta "cudowna maszynka" o której pisał Zenon to w istocie nowoczesna sortownia wybudowana przy dofinansowaniu unijnym i rzecz w tym, że aby się wywiązać z projektu musi ona przesegregować określoną ilość odpadów  dlatego są zawarte umowy z gminami ościennymi gdyż Bielsko produkuje zbyt mało śmieci.


Moim zdaniem niezrozumienie istoty nowego systemu, zostało po części spowodowane odpowiednio przygotowanymi szkoleniami dla urzędników i radnych (Kto je prowadził i organizował?), po części nieprzygotowaniem radnych i skomplikowaniem nowych rozwiązań. Doprowadziło to do obecnego stanu - mamy wysokie koszty z perspektywą ich wzrostu.

Dopóki nie zrozumiemy, że tylko ograniczenie ilości śmieci które trzeba zdeponować bezpowrotnie na wysypisku na rzecz zwiększenia ilości i jakości podzielonych w domach na frakcje odpadów, może realnie wpłynąć na obniżenie cen, dopóty będziemy płacić dużo i coraz więcej za działanie systemu.

Warto więc położyć nacisk na edukację i w ten sposób obniżyć koszty.
Jeżeli śmieci zostaną odpowiednio potraktowane przez świadomego mieszkańca to na pewno to, co ma trafić do kompostownika nie trafi do worka na tzw. odpady mokre.

Warto również mieć świadomość, że przy śmieciach ścierają się ze sobą wciąż dwa rozbieżne interesy. Jednemu zależy na tym żeby opłaty były niskie, drugiemu - wysokie. Patrzmy więc urzędnikom na ręce jak też organizują gospodarkę odpadami komunalnymi.

PS
Jeżeli coś jest niezrozumiałe - pytajcie. Wątpliwości i niejasności w miarę możliwości postaram się wyjaśnić.

Warto powrócić do moich starszych wpisów:
http://czaniec.pl/forum/post7517.html#p7517
http://czaniec.pl/forum/post7502.html#p7502
http://czaniec.pl/forum/post7481.html#p7481
http://czaniec.pl/forum/post7081.html#p7081
http://czaniec.pl/forum/post6217.html#p6217
http://czaniec.pl/forum/post6075.html#p6075

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.