26

(820 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

No dobra, wiemy ile będziemy już bulić. Co dalej? Każdy musi zadeklarować ilu ludzi mieszka w danym domu? Będzie jakieś sprawdzanie danych z gminy ze stanem faktycznym?

Zrozumcie, że w gminie traktują internet jak "ZUOOO" to co się dziwicie, że nikt nie chce żadnych publikacji?
Rozwój internetu zaczął rozwalać gminną sielankę, która trwała latami a beton zaczął się kruszyć. Jakaś "banda krzykaczy" się zebrała i chcą robić rewolucje. Może się tam z nas śmieją, a może już zauważyli, że internetowe wieści niosą się po wsi jak szalone i coraz więcej dociera do ludzi?

xnoname pisze o tym, że protokoły są pobieżne w stylu "Radni zaproponowali, aby projekt odrzucić...", nie wspomina się co to za radni.

28

(167 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

Ludzie coś gadają, że odśnieżanie za dużo kosztuje gminę.

29

(569 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Bez przesady. Do telefonów można dokupić nawet obiektywy a uchwyt wystarczy nawet taki z samochodu. Akumulator na 3 godziny też wystarczy i ładować nie trzeba. Dla chcącego nic trudnego.

30

(521 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

Wątek o oświetleniu jest tutaj: http://czaniec.pl/forum/post6549.html#p6549 i tutaj jest najodpowiedniejsze miejsce na ten temat.

galler, można zadzwonić do Tauronu i próbować zgłosić "awarię" oświetlenia ulicznego - można dowiedzieć się ciekawych rzeczy smile

31

(820 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/slask/samorzadowcy-chca-by-deklaracje-ws-smieci-mozna-by,1,5324533,wiadomosc.html napisał/a:

Samorządy chcą, by deklaracje, jakie w 2013 r. będą musieli złożyć właściciele nieruchomości, by gmina zajęła się ich śmieciami, mogły być wysyłane przez internet. Wskazują, że wejście w życie tzw. ustawy śmieciowej uruchomi wielką biurokratyczną operację.
Aby samorząd – zgodnie z nowymi zasadami, które wejdą w życie w połowie 2013 r. – mógł odbierać odpady komunalne od poszczególnych mieszkańców, potrzebne będą deklaracje składane przez właścicieli nieruchomości. Kilkustronicowe druki przypominają formularze PIT. Na pomysł, aby można było
składać je przez internet, wpadły władze Tychów (Śląskie), które namówiły Związek Miast Polskich na skierowanie wniosku w tej sprawie do ministra finansów.
„Okazało się, że przepisy nie przewidują możliwości składania deklaracji przez internet, co byłoby zdecydowanie mniej pracochłonne, tańsze i wygodniejsze. Aby było to możliwe, potrzeba zgody ministra finansów, ponieważ ta deklaracja, której złożenie wiąże się z naliczaniem opłat, jest swoistym formularzem podatkowym” – powiedział w czwartek PAP prezydent Tychów Andrzej Dziuba.

Zobaczymy jak się to rozwinie...

32

(569 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Zenon napisał/a:

Czytając uważnie forum mogłeś o raportach Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy Bona Fides dowiedzieć już w 2010-10-05 01:41:06 http://czaniec.pl/forum/post3514.html#p3514

Zenon, wiedziałem o tym. Ja podałem raport najświeższy z grudnia 2012r. i nie dotyczy przejrzystości BIP tylko jest poświęcony przyjaznemu urzędowi, gdzie jednym z ocenianych cech są BIPy.
http://www.bonafides.pl/przyjaznyurzad/ … Itemid=548

33

(569 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Ale ciekawą rzecz znalazłem.

Raport z monitoringu
Przyjazny Urząd?
Dostęp do informacji publicznej na wniosek w gminach i miastach województwa śląskiego

Sporządziła Fundacja Bona Fides.

Podczas monitoringu sprawdzano, jak urzędy miast i gmin wywiązują się z obowiązku udostępniania informacji publicznych, które są w ich posiadaniu oraz jaka jest jakość prawa lokalnego regulującego te zagadnienia. Na podstawie badania został stworzony ranking przejrzystości gmin, dzięki któremu każdy mieszkaniec województwa będzie mógł dowiedzieć się, jak prezentuje się jego urząd na tle pozostałych urzędów województwa. Autorzy zebrali dobre i złe praktyki z zakresu udzielania informacji publicznej na wniosek: pisemny, elektroniczny i telefoniczny.


Podczas monitoringu sprawdzano także, jak jednostki samorządu terytorialnego wypełniają
ustawowy obowiązek publikowania w biuletynie informacji dotyczących sposobu
dostępu do informacji publicznych będących w ich posiadaniu i nieudostępnionych w BIP.
Informacje te można znaleźć na stronach BIP 102 gmin i miast (61%), ale najczęściej jest
to krótka wzmianka, z której można się jedynie dowiedzieć, że istnieją jakieś dodatkowe
informacje publiczne, które nie znajdują się w BIP i że można o nie wystąpić na drodze wnioskowej.
[...]
Warto podkreślić, że aż 39% urzędów nie umieszcza żadnych informacji w tym zakresie,
pomimo tego, że ciąży nad nimi obowiązek wynikający z art. 8 ust. 4 ustawy o dostępie do
informacji publicznej.
Większość z nich nie ma w biuletynie żadnej zakładki na ten temat, 17
ma puste zakładki (m.in. Godów, Irządze, Janów, Koniecpol, Lelów, Mikołów, Olsztyn, Skoczów
i Ustroń), a w dwóch przypadkach (Istebna, Porąbka), w folderze dotyczącym informacji
nieudostępnionych w BIP znajdują się informacje nie mające żadnego sensu.

Spośród 167 gmin woj. śląskiego jesteśmy na 50 miejscu. Jako pocieszenie niech będzie, że Czernichów prawie zamyka listę na 162 miejscu.

34

(48 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Odświeżę stary jak świat temat, ale nie ma sensu zakładać nowego tematu.
Może mi ktoś powiedzieć o co chodzi z latarniami przy kard. K. Wojtyły? Raz świeci Górny Czaniec, raz świeci Dolny Czaniec - nigdy jednocześnie. O co chodzi? Jakieś dziwne oszczędności, awaria czy co?

35

(667 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Taka ciekawostka z regionu:

To niejedyna miejscowość na Żywiecczyźnie, gdzie górale buntują się przeciwko władzy. Już 23 września referendum w sprawie odwołania wójta odbędzie się w Milówce. Gminą przez 20 lat rządził Józef Bednarz. Dopiero podczas ostatnich wyborów pokonał go Robert Piętka. Też nie cieszył się długo przychylnością mieszkańców. Ludzie zebrali ponad 900 podpisów pod wnioskiem o zwołanie referendum w sprawie jego odwołania. Mieszkańcy zarzucają wójtowi m.in. nepotyzm, postępujące zadłużenie gminy, nieprzemyślaną reorganizację szkół, brak inwestycji. - Wójt w ogóle nie liczy się z naszym zdaniem, nie spotyka się z mieszkańcami, niesłusznie pozwalniał ludzi z pracy - wyliczają górale. - Wykazuje kompletny brak empatii - uważają.

http://bielskobiala.gazeta.pl/bielskobiala/1,88025,12440281,Bedzie_zmiana_wladzy_w_beskidzkich_gminach_.html

36

(161 odpowiedzi, napisanych Z życia OSP)

Przecież FireBoy pisał, że np. OSP w Czańcu nie wozi wody, bo mają zakonserwowany zbiornik. Przewóz wody pitnej może wykonywać OSP w Kobiernicach.

37

(29 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

Zenon napisał/a:

Takim organem dla naszych dróg jest starosta powiatu bielskiego i to on podejmuje decyzję o zastosowaniu na drodze fotoradarów.

Przecież mamy tam nawet "swojego" człowieka...

38

(161 odpowiedzi, napisanych Z życia OSP)

A może po prostu wytłumaczyć o co chodzi w tym wszystkim? Najpierw poszła informacja - "hura, będziemy mieć w tym roku nowy samochód dla OSP". Minął miesiąc "cholera, w tym roku nie będziemy mieć tego samochodu".
Czemu? Kto? Jak?

39

(29 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

Zapytam Was - kiedy po raz ostatni widział ktoś patrol drogówki badający prędkość pojazdów przejeżdżających przez Czaniec? Kiedyś niemal każdego wieczora były prowadzone pomiary prędkości i rutynowe kontrole w centrum Czańca, albo przy OSP. Często mówiło się o vectrze, która siała postrach wśród przekraczający dozwolone prędkości na kard.Wojtyły. Niektórzy tracili prawa jazdy. To wszystko studziło zapędy miejscowych i tych z KWA... a teraz? Hulaj dusza.
Od niedawna media trąbią o setkach nowych fotoradarów. Gdzie staną? A zapewne tam, gdzie o nie walczono. Można sobie przejrzeć gdzie staną:

Jak widać, Kozy sobie załatwiły. Niby ok, bo na Krakowskiej ruch jest spory, ale zobaczcie na pozostałe miejscowości.
Gdy jeżdżę po Polsce, zauważyłem, że bardzo powszechnym stało się stawianie np. na wjeździe do jakiejś wioski znaku "Kontrola fotoradarowa na odcinku 3000m" czyli do samego końca wioski. Co jakiś czas pojawia się tam drogówka, albo straż wiejska/miejska i robią fotki. Daleko szukać - w Roczynach może nie postawili znaku, że kontrola fotoradarowa na odcinku 3000m, ale są dwa oznaczone miejsca, w których stawiają "śmietnik" do zdjęć. Da się? Da się! Szczerze powiem, że gdybym był radnym, walczyłbym o bezpieczeństwo na naszej głównej, ciasnej, a w górnej części dziurawej drodze.

40

(161 odpowiedzi, napisanych Z życia OSP)

galler napisał/a:

Jak nie dostaniemy wozu, to jednak upatrywał bym winnych wśród forumowiczów.

Dowaliłeś jak dzik w sosnę. Serio, brak mi słów.

Nie bardzo rozumiem. Temat o Panu i orkiestrze był poruszany dość dawno temu... A kiedy był wspomniany festyn?

42

(667 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Ad. 1. Zależy o jakiej infrastrukturze piszesz. Wszak w toku jest duża inwestycja w centrum Porąbki, w toku remont ośrodka zdrowia w Czańcu, wkrótce remont DK w Czańcu. Nie wiem jak jest w innych miejscowościach.
Ad. 2. Czy dane nt. budżetu są na bieżąco udostępniane? Chętnie poczytałbym o tym. Proszę rozwiń.
Ad. 3-5. Proszę rozwiń, na razie to hasła bez pokrycia.
Ad. 7. Zgodzę się. Pozyskiwanie funduszy powinno być priorytetem i wyznacznikiem rozwoju gminy.
Ad. 8. Nie wiem, nie pracuję w gminie. Proszę rozwiń.
Ad. 10. Niestety to prawda.

43

(161 odpowiedzi, napisanych Z życia OSP)

Jaki by to nie był temat, to zawsze są kłótnie, zazwyczaj personalne.
Przypominam, że temat dotyczy SPRZĘTU OSP.

44

(667 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

...i w temacie nastała cisza. Jak widać, najlepiej wychodzi narzekanie i wrzucanie sobie co ślina na klawiaturę przyniesie...

45

(667 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Wloscianin napisał/a:

Mnie chodzi jedynie o to by było normalnie. By ludzie czuli się bezpiecznie i chcieli coś zrobić nie tylko dla siebie. To co jest wypisywane na forach zaczyna przekraczać granice zdrowego rozsądku.

Dlatego czas może wrócić do tematu i nie wrzucać sobie nawzajem, wyciągając jakieś stare brudy?

46

(569 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Ciekawa lekturka, tak jak ciekawe kwoty. Nawet sobie wydrukowałem, żeby sobie przed snem poczytać i przypomnieć, że ja głupi jestem, bo kilka szkół skończyłem i takiego wynagrodzenia jak niektórzy to w życiu nie zobaczę... sad

47

(667 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Przynajmniej coś się zmienia. Kiedyś było tylko Koło Gospodyń i orkiestra OSP, a teraz doszło kilka grup młodzieżowych.

48

(2 odpowiedzi, napisanych Tematy wolne)

Obyś nie dał się naciągnąć na bajki w stylu "specjalna antena do odbioru sygnału DVB-T"!
Do tego celu służy jakakolwiek antena, potrzebujesz jedynie dekodera DVB-T o ile nie masz telewizora z wbudowanym odbiornikiem. Stosuj po prostu antenę na pasmo UHF od kanału K21 do K60 lub jeszcze węższe Bez wzmacniacza, albo ze wzmacniaczem (jeśli sygnał analogowy masz dobry bez wzmacniacza, nie musisz też stosować wzmacniacza)..

49

(3 odpowiedzi, napisanych Tematy wolne)

http://bielskobiala.gazeta.pl/bielskobiala/1,88025,11347790,Gmina_schowa_sie_pod_kolektorami__Bedzie_taniej.html napisał/a:

Na czterech szkołach i Urzędzie Gminy w Łodygowicach niebawem pojawi się 47 kolektorów słonecznych. Samorząd będzie w ten sposób oszczędzał na rachunkach za energię i osiągnie duży efekt ekologiczny.
Na inwestycję gmina Łodygowice zdobyła ponad 700 tys. zł dotacji. Kolektory słoneczne zostaną zakupione dla czterech placówek. Wśród nich są: Zespół Szkół Ogólnokształcących w Łodygowicach, Zespół Szkół nr 1 w Łodygowicach, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zarzeczu oraz Zespół Szkół w Pietrzykowicach. Dodatkowo kolektory pojawią się na budynku Urzędu Gminy.

Budowa instalacji solarnych, poza oczywistym efektem ekologicznym, przyczyni się do obniżenia kosztów ogrzewania budynków. - Będzie w nich po prostu mniejsze zapotrzebowanie na tradycyjną energię. Zakładamy, że koszty ich utrzymania spadną nawet o 20 proc. Oczywiście trzeba będzie na to poczekać 2 - 3 lata, ale na pewno takie działanie nam się opłaci - podkreśla Stanisław Kucharczyk, sekretarz gminy Łodygowice.

50

(47 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

A czy wiesz, że (jeśli chodzi o Biedronkę) jest mnóstwo produktów, które choć pod różnymi nazwami kryją polskie produkty (poczytaj o rynku private label) ? Przykład pierwszy z brzegu - soki i napoje w Biedronce - warto czytać etykiety. Nie chcę powtarzać za reklamą Biedronki, że ileś tam produktów pochodzi z Polski, bo tego nie wiem, ale wiem, że w dzisiejszych czasach trzeba być sprytnym i wiedzieć co i gdzie kupować.
Przykład z Coca-Colą jest nietrafiony, bo podałeś przykład produktu, którego receptura jest tajna, tak więc lepiej porównać coś bardziej powszechnie stosowanego np. chleb czy bułki. Dlaczego w hipermarketach są tak tanie, choć świeże, potrafią dotrwać góra pół dnia w swej świeżości?