W art. 31 ustawy o samorządzie gminnym jest zawarta regulacja szczególna z której wynika, że wójt lub burmistrz organizują pracę zarządu, kierują bieżącymi sprawami gminy oraz reprezentują ją na zewnątrz.
Przepis ten wyłącza działanie art. 28 kpk.
Z podjętej uchwały wynika, że rada gminy upoważniła do reprezentowania jej przed sądem swojego przewodniczącego, który nie posiada do tego umocowania prawnego.
Z art. 19.2. wynika, że zadaniem przewodniczącego rady gminy jest wyłącznie organizowanie pracy rady oraz prowadzenie obrad rady.
Pewien niewidomy po przeczytaniu treści zapisanej w dziurkach durszlaka stwierdził: Takich bzdur dawno nie czytałem. Z powyższym tekstem jest podobnie.
Stroną w godnym pożałowania procesie przed WSA w Gliwicach nie jest Gmina tylko Rada Gminy, w jaki więc sposób wójt może reprezentować radę gminy kiedy nie jest jej członkiem. Co ma wspólnego z postępowaniem administracyjnym art 28 Kodeksu postępowania karnego, który dotyczy składu sędziowskiego.
Par. 9, Przewodniczący, oprócz uprawnień przewidzianych w par. 7, / zwoływanie sesji, przewodniczenie itd / upoważniony jest do reprezentowania Rady na zewnątrz.