176

(155 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

To bardzo smutna wiadomość. Jesteśmy odpowiedzialni za każde napisane tu słowo. Nie wiemy, co faktycznie się stało. Nie wiemy jakie były bezpośrednie i pośrednie przyczyny wypadku. Nie wiemy kto i w jakim zakresie jest odpowiedzialny. Z uwagi na poszanowanie uczuć i godności innych ludzi, w tym zwłaszcza tych najbardziej dotkniętych tą tragedią - tu każdy sobie może sam ich wymienić, nie powinniśmy tego komentować.  Apeluję o to! Trzymajcie się więc tematu. Na refleksję nad tym, co faktycznie się stało, na diagnozę i na wnioski oparte na faktach przyjdzie odpowiedni czas.

177

(155 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Dwa plemiona czy więcej?

Okazało się, że niemal 80% użytkowników Facebooka to osoby nieuczestniczące w sporze politycznym, przynajmniej na Facebooku.

Tak wynika z analizy Kamila Rakocy  

To dobra wiadomość. - Pisze na swoim blogu ANTYMATRIX II Edwin Bendyk, i dodaje: Polaryzacja i jej binarna logika nie przełożyła się jeszcze na polaryzację społeczną, co sprawia, że możemy się jeszcze porozumiewać, tworząc społeczeństwo, a nie zbiór plemion.
ping...

178

(155 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

...rozum odbiera.

179

(155 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Wpływ polityki na życie w gminie jest przeogromny. Niektórym mieszkańcom rozum odbiera.

180

(6 odpowiedzi, napisanych Sprawy techniczne)

Czy jest na forum mechanizm pozwalający na zablokowanie wyświetlania postów konkretnego forumowicza?

181

(155 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

gminniak napisał/a:

A co w tym złego, że ...

Dzieci uczą się już o tym na lekcjach WOS-u.
Z formalnego punktu widzenia, projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym wniósł do Sejmu Prezydent RP, korzystając w ten sposób z przysługującej mu inicjatywy ustawodawczej. Faktycznie jednak, w tajemnicy projekt ustawy sporządzili sędziowie Trybunału Konstytucyjnego pod przewodnictwem Prezesa TK.

Długo nie chcieli się do tego przyznać.
Co w tym złego? Otóż każda władza publiczna, nie wyłączając TK działa na podstawie i w granicach prawa. Szkopuł tkwi w tym, że żaden przepis obowiązującego prawa nie nakłada na TK obowiązku prowadzenia działań zmierzających do zmian prawa dotyczącego Trybunału. Inaczej mówiąc takie działanie nie mieści się w obszarze konstytucyjnej i ustawowej działalności tego organu. Na tym polega zasada legalizmu. Władza publiczna, nawet tak wysoka jak TK nie może dowolnie działać jak się jej podoba. Może i musi wykonywać tylko to, co zostało przyznane jej w kompetencjach przez ustawy.

To samo dotyczy każdej innej władzy publicznej.

Sędziowie TK przygotowali tymczasem, pracując w ramach swoich obowiązków służbowych w  TK projekt, skonstruowany tak, jak każdy inny składany do parlamentu przez podmioty posiadające inicjatywę ustawodawczą.  Nie mają takich uprawnień!

Co się stało dalej?

Na poziomie parlamentu, lekko zmodyfikowany i  złożony przez Prezydenta projekt uległ dalszym zmianom. Przyjęta ustawa o Trybunale Konstytucyjnym nie jest zatem dokładnie taka, jak ta, którą zaproponowali jej inicjatorzy w Trybunale. Jednak niektóre jej przepisy, w tym jeden, który jest tożsamy z propozycjami inicjatorów w Trybunale, zostały skierowane przez grupę posłów do oceny zgodności z Konstytucją. Oczywiście oceny tej miałby dokonać sam Trybunał Konstytucyjny (K 29/15).

Zgodnie z art. 46 ust. 2 pkt 1 nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, sędzia podlega wyłączeniu z udziału w rozpoznawanej sprawie, gdy uczestniczył w wydaniu aktu normatywnego, będącego przedmiotem wniosku o stwierdzenie zgodności z konstytucją (analogiczną regulację zawierał projekt przygotowany przez sędziów TK). Przy czym, zgodnie z obowiązującym prawem, jest jeszcze jeden warunek – uprawdopodobnienie istnienia okoliczności mogących wywołać wątpliwość co do jego bezstronności.

Sędziowie TK nie powinni nie tylko wywoływać sytuacji konfliktu interesów, ale przede wszystkim -w zakresie podejmowanych czynności w TK – działać in gremio w granicach i na podstawie prawa. A zatem nie powinno zdarzyć się, że w ramach prac w TK powstaje projekt ustawy o TK. Pozostała część tej historii to następstwo tego pierworodnego błędu nierozróżnienia ról w trójpodziale władzy.

Z góry przepraszam że posługuję się cytatami. Jeszcze raz zapraszam więc do całego artykułu - http://siecobywatelska.pl/kto-rozstrzyg … ytucyjnym/
Jak pomocniczą lekturę proponuję Podział władz w Wikipedii. I oczywiście wyjaśnię dalsze wątpliwości.

To co robili sędziowie TK to nie to samo co w twoich przykładach.
Udział dziennikarzy czy nauczycieli w konsultacjach jest naturalny - nie narusza żadnych norm pisania prawa. To dobrze jak pomagają fachowcy. Sędziowie TK są w innej sytuacji, ponieważ sprawują władzę sądowniczą. W myśl zasady o trójpodziale władzy nie więc mogą uczestniczyć w jej tworzeniu. Przepisy przewidują sytuację gdy dochodzi do naruszenia tej zasady. W takim przypadku sędzia powinien wyłączyć się z orzekania.

182

(61 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

Przeczytałem podlinkowany artykuł i serce mi rośnie adminie. Okazuje się bowiem, że patrząc na naszą gminę zaściankowo, nie będąc inżynierem komunikacji, można jednak dostrzec wśród nielicznych a możliwych do zastosowania rozwiązań, nawet w tak skomplikowanej i trudnej materii jaką jest niewątpliwie komunikacja samochodowa, te lepsze, bliższe zwykłym ludziom i ich zwyczajom. Lepsze, tańsze i przyjazne pojazdom , środowisku i mieszkańcom oraz gościom pragnącym odwiedzić naszą gminę. Fajnie się tak poczuć. Szkoda mi teraz tych urzędników, którzy podjęli tak nietrafioną decyzję. Może jednak wyciągną z tej sytuacji coś pozytywnego na przyszłość. Drodzy urzędnicy! Warto pytać mieszkańców o ich zdanie. W każdej nawet w najbardziej prozaicznej sprawie. Tym bardziej warto, że przy obecnej technologii w komunikacji internetowej, wcale drogo to nie kosztuje. A bardo łatwo dotrzeć do tych dobrych opinii, przeanalizować dowody, wyciągnąć bez pośpiechu wnioski. Naprawdę wystarczy tylko rozmawiać. Nawet tutaj. - Admini udostępnia nam pro bono po to, to forum.

183

(61 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

Słaba frekwencja wynika prawdopodobnie ze zwykłej ludzkiej racjonalności. Mieszkańcy po prostu nie wierzą, że ich obecność na zebraniach cokolwiek znaczy. Władze gminy nie pomagają mieszkańcom skutecznie w zmianie tych złych relacji. Oni nadal wiedzą wszystko najlepiej. Nie potrzebuje opinii mieszkańców. Źle postrzegają tych, którzy wtrącają im się do rządzenia.
Co z tego mamy? Nic dobrego. Jest na to świeżutki przykład o którym piszę w wątku Przebudowa drogi od ronda w Kobiernicach w kierunku do Żywca w zakładce Pytania do Urzędu Gminy. Innym przykładem są zamontowane garby spowalniające jazdę w centrum Porąbki. Czy to dobre rozwiązanie. Nie. Czy można było spowolnić ruch w inny bardziej przyjazny dla użytkowników drogi sposób? Tak. Czytając to forum można wsłuchać się w opinie mieszkańców i wybierać znacznie lepsze rozwiązania.

Nie zniechęcaj się tym. Chodź dalej na zebrania. Ja mam nadzieję że uda się w końcu wyjść z tego marazmu.


PS
"Każdy obywatel powinien uczciwie dla kraju pracować z samego poczucia obowiązku nie oglądając się na przywileje i nagrody" (Józef Piłsudski).

184

(155 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Mieszkaniec1 napisał/a:

Teraz szejk z Kataru...

Mieszkamy w Polsce, a nie w jakimś emiracie - to bardzo różne systemy społeczne, prawne... Piszemy o różnych sprawach, i jak się również okazuje czytamy te same zdania ale odczytujemy zupełnie inne treści. Ja widzę, że nie potrafisz lub nie chcesz ocenić postępowania prezesa? Polecam więc na początek te publikacje:
http://www.batory.org.pl/ftp/program/pr … upcja.pdf. 
https://pl.wikipedia.org/wiki/Korupcja
http://cba.gov.pl/ftp/publikacje/Poradn … dnikow.pdf


wyborca5 napisał/a:

Czy ktoś zarzuca Mojżeszowi, że dekalog "konsultował" tylko z Jahwe? Nie, nikomu nie przychodzi taka myśl do głowy bo stworzył uniwersalne, pona czasowe normy, wręcz idealne prawo.
Problem polega na tym, że w Polsce prawa jest za dużo. Za schyłkowych rządów Rakowskiego obowiązywała norma - jest dozwolone wszystko czego prawo nie. zabrania. Co z tego zostało?

Zgadzam się z tym, że mamy za dużo prawa. Z kolei co do Mojżesza, to niestety zły przykład. Mamy różne systemy społeczne więc porównanie wypada blado.

Na etapie tworzenia przepisów regulujących funkcjonowanie Trybunałau Praw Człowieka brali aktywny udział członkowie Trybunału. Czy należy więc zablokować Trybunał? Oczywiście że nie. To zupełnie inne sytuacje.

185

(155 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Może mi się wydaje ale wspomniałeś o jakiejś stadninie, arabach...
Czy to nie przypadkiem ta, której prezes, pan Jerzy B., sam z sobą zawarł dożywotnią umowę wynajmu 189 metrowej willi za bagatela 170,47 zł miesięcznie? Prezes z pensją coś tak około 20 kzł. Willa to 8 pokoi, w tym salon z kominkiem, oraz dwie łazienki. A! Umowa obejmuje media. Za prąd prezes płacił osobno.

186

(569 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Wspólne posiedzenie Komisji Rady Gminy Porąbka, tj. Komisji Budżetu, Samorządu, Rozwoju Społeczno - Gospodarczego, Przestrzegania Prawa i Porządku Publicznego oraz Komisji Kultury, Oświaty, Zdrowia, Rodziny, Sportu, Rekreacji i Wypoczynku, odbędzie się w dniu 17 marca 2016 r. (tj.czwartek) o godz. 15.00 w
sali sesyjnej Wiejskiego Domu Kultury w Porąbce. - http://www.bip.porabka.pl/BIP.aspx?Sel= … dent=17767


Proponowany porządek posiedzenia:
I. Otwarcie posiedzenia Komisji i stwierdzenie prawomocności obrad.
II. Przyjęcie wniosków do porządku obrad.
III. Informacja na temat możliwości pozyskiwania środków z NFOŚiGW – zaproszony Z-ca Dyrektora Biura NFOŚiGW Pan Ryszard Ochwat.
IV. Analiza projektów uchwał przygotowanych pod obrady XV Sesji Rady Gminy, a dotyczących następujących spraw:
1. Dokonanie zmian w:
 1) planie gospodarczym gminy,
 2) wieloletniej prognozie finansowej gminy na lata 2016-2023,
 3) uchwale budżetowej gminy na 2016 r.
2. Udzielenie przez Gminę Porąbka pomocy finansowej w formie dotacji celowej dla Powiatu Bielskiego Przeznaczonej na świadczenie usług przewozowych w zakresie publicznego transportu zbiorowego na terenie Powiatu Bielskiego w 2016 r.
3. Ustalenie wysokości i zasad ustalania i rozliczania dotacji celowych dla podmiotów prowadzących żłobki lub kluby dziecięce lub zatrudniających dziennych opiekunów na obszarze Gminy Porąbka.
4. Przystąpienie do sporządzenia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Porąbka.
5. Przyjęcie Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Porąbka na 2016 rok.
6. Zmiana uchwały w przedmiocie podziału Gminy Porąbka na stałe obwody głosowania i ustalenie ich numerów, granic oraz siedziby obwodowych komisji wyborczych.
V. Przygotowanie treści pisma do Komendanta Wojewódzkiego Policji w sprawie zwiększenia stanu zatrudnienia w Komisariacie Policji w Kobiernicach.
VI. Wolne wnioski.

187

(155 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Początku nie ma co komentować z wiadomych względów, ale to:

Mieszkaniec1 napisał/a:


... a kto miał tę ustawę pisać? Poseł Pięta z technikiem weterynaryjnym, którego hobby będą konie z Janowa? Popatrzmy na ustawy powstające obecnie, to przecież buble prawne pisane przez dyletantów. Im nie potrzeba opinii autorytetów, bo autorytety mogły by im powiedzieć, że to jest bez sensu.

Mamy w kraju wielu dobrych prawników. Znają się z rzeczy i z powodzeniem mogą pisać projekty. Poza tym czy technik weterynaryjny to jakiś gorszy sort? Niegodny by zabierać głos w dyskusji jego dotyczącej? Bzdura. Spójrz na Szwajcarów. Czy wśród nich są sami prawnicy. Z pewnością nie. A czy w Szwajcarii stanowione jest gorsze prawo niż u nas? Nie. Ba! Z całą pewnością lepsze - świadczy o tym stabilność tego kraju. Tak więc stawianie sprawy na takiej płaszczyźnie jest wielce wymowne. Ale to nie temat tej dyskusji.

Problem w tym, że niektóre jej przepisy – również te skierowane do Trybunału – są własnymi propozycjami … Trybunału, zaś samo ich przygotowanie odbyło się w atmosferze tajemnicy. Czy teraz zaangażowani w powstawanie projektu sędziowie mogą go obiektywnie ocenić?
Źródło: http://siecobywatelska.pl/kto-rozstrzyg … ytucyjnym/

To oczywiste, ze spór nie sprowadza się tylko do fachowości tak jak to przedstawia Mieszkaniec1. To zagadnienie etyczne (odsyłam do artykułu do którego linkuję). A jako takie jest jak widać mu obce.

188

(155 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Jasiek-z-Gronia napisał/a:

Krótko, Tak lub Nie.

Ad 1. Tak
Ad 2. Tak
Ad 3.Tak
Ad 4. Tak
Ad 5. Tak
Ad 6. Nie

Niestety to na koniec kadencji PO rozpoczęła proces destrukcji TK.

189

(569 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Nowości w BIP


W BIP Gminy Porąbka zostały opublikowane umowy cywilnoprawne zawarte w tym roku:

Symbol:  CRU/01/2016
CENTRALNY REJESTR UMÓW URZĘDU GMINY PORĄBKA - STYCZEŃ 2016

Symbol:  CRU/02/2016
CENTRALNY REJESTR UMÓW URZĘDU GMINY PORĄBKA - LUTY 2016

Po raz pierwszy opublikowano też nagrania dźwiękowe z obrad komisji Rady Gminy. Nagrania dostępnie są tutaj:

Wspólne posiedzenie komisji 21.01.2016 r.
Wspólne posiedzenie komisji 25.02.2016 r.

Kwestia nawierzchni nie jest jeszcze przesądzona. Być może nasz głos zostanie dostrzeżony. 

Popatrz na historię sygnalizacji świetlnej w Czańcu przed szkołą. 

Pierwsze dyskusje:
http://czaniec.pl/forum/post4476.html#p4476
http://czaniec.pl/forum/post5393.html#p5393

A finał? Zostały zamontowane światła, które spełniają swoją rolę. Ruch w centrum Czańca jest bezpieczny dla pieszych.
Nie to co wykonano w Porąbce. Jestem pewien, że sporo kierowców klnie pod nosem jak im samochód podskakuje na garbach i zużywa w przyspieszonym tempie zawieszenie.
W Czańcu można gładko przejechać przez centrum, pod warunkiem że kierowca stosuje się do przepisów.

Trzeba rozmawiać. Trzeba wskazywać na racjonalne argumenty. Urzędnicy nie są wszytko-wiedzący i też mogą popełnić błąd. Ważne jest żeby ten błąd wychwycić i naprawić. Ścieżki będą na lata. Turyści to konkretna kasa dla przedsiębiorców w naszej gminie. Mamy bary, restauracje, mamy w Czańcu firmę zajmującą się serwisem rowerów, są wynajmujący pokoje gościnne. A gmina? Też coś z tego dostanie w podatkach. Wszyscy powinni być zainteresowani rozwijaniem infrastruktury przyjaznej rowerzystom we właściwym kierunku.

Chciałbym przedstawić kilka zastrzeżeń w kwestii planowanej nawierzchni ścieki rowerowej. 


Zachęcam tym samym do pozytywnej dyskusji. Być może nasz głos zostanie wtedy dostrzeżony. 
Merytoryczne uwagi powinny przeważyć, co przyczyni się do powstania dobrej, przyjaznej dla użytkowników infrastruktury na długie lata.


Ścieżka rowerowa prawidłowo wykonana stanie się prawdziwą wizytówką przyciągającą do naszej gminy turystów.


Jak zapisano w dokumentacji do której podałem linki w pierwszym poście, nawierzchnia ścieżki (chodnika z wydzielonym pasem dla rowerzystów) ma zostać wykonana z 8 cm brukowej kostki betonowej, bezfazowej koloru czerwonego (na pasie ruchu rowerów od strony jezdni).

Wpadła mi w ręce Opinia w sprawie typowych nawierzchni dróg dla rowerów, sporządzona przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i AutostradDepartament Studiów Wydział Studiów w Krakowie, Zespół ds. Ścieżek (Dróg) Rowerowych w składzie: dr inż. Tadeusz Kopta, mgr Aleksander Buczyński, mgr  Marcin Hyla, mgr inż. Bartłomiej Lustofin. 


Wynika z niej, że kostka betonowa stawia wyższe niż asfalt opory toczenia, co jest niezwykle istotne w przypadku rowerów, poruszanych wyłącznie siłą mięśni rowerzysty.  Różnica w oporach toczenia oznacza, że zużywając tyle samo energii rowerzysta na nawierzchni asfaltowej dojedzie dalej. Zwiększa to zasięg podróży rowerowych i poprawia konkurencyjność roweru wobec komunikacji samochodowej. Z drugiej strony budowa ścieżek rowerowych z kostki oznacza niewykorzystanie potencjału roweru jako środka transportu, a co za tym idzie – mniejszą liczbę użytkowników tworzonej infrastruktury i mniejszą efektywność wydatkowanych środków finansowych.
http://i1.fmix.pl/fmi1965/0590025a00202c8c56d24110/zdjecie.jpg



Kolejnym problemem dla rowerzysty na kostce są wibracje. 

Biuro Drogownictwa i Komunikacji Urzędu m.st. Warszawy, Instytut Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk oraz firma Brüel&Kjær przeprowadziły w Warszawie badania wibracji na jakie narażony jest rowerzysta podczas jazdy na różnych nawierzchniach. W badaniach wykorzystano przemysłowe narzędzia badawcze (homologowany akcelerometr umieszczony na kierownicy i siodełku roweru). Uzyskane powtarzalne wyniki wskazują, że nawierzchnia z kostki betonowej powoduje znacznie większe wibracje roweru niż nawierzchnie asfaltowe. Według tych badań długotrwała jazda rowerem po nawierzchniach pokrytych kostką betonową powoduje zagrożenie dla zdrowia rowerzystów, nawet jeśli rower jest wyposażony w amortyzatory. Wniosek końcowy stanowi stwierdzenie, że powinno się unikać stosowania kostki betonowej do budowy dróg rowerowych, a w zasadzie należy dążyć do zakazu jej układania.


Koszty budowy

Koszty budowy nawierzchni drogi dla rowerów zależą od wielu elementów.Porównanie jednak kosztorysów nawierzchni wykonywanych w podobnych uwarunkowaniach (np. chodnika i drogi dla rowerów wykonywanych w ramach tego samego projektu) wskazuje na utrzymujące się od lat niższe koszty nawierzchni asfaltowych (za wyjątkiem mastyksu grysowego (SMA)), przynajmniej w naturalnym kolorze asfaltu. 
http://i1.fmix.pl/fmi812/fa52faab0024aa5e56d244e9/zdjecie.jpg


Utrzymanie


Typowa nawierzchnia z kostki betonowej jest nietrwała, wymaga starannego usuwania roślinności i ciągłych napraw, a co za tym idzie – jest droższa w utrzymaniu. Dotyczy to w szczególności – ale nie wyłącznie – kostki układanej na podsypce piaskowej.


Pozostałe cech kostki zapisane w opinii

Kostka betonowa jest intuicyjnie rozpoznawana jako nawierzchnia chodnika. Jej stosowanie na drogach dla rowerów powoduje konflikty rowerzystów z pieszymi i nielegalnie parkującymi pojazdami. 
Doświadczenie pokazało, że rowerzyści nie chcą korzystać z dróg rowerowych o nawierzchni z kostki i często korzystają z jezdni asfaltowych przeznaczonych dla samochodów mimo istnienia obok drogi dla rowerów.  



Praktyka krajów europejskich

W Danii stosowane są w zasadzie wyłącznie nawierzchnie asfaltowe. Zbadań satysfakcji użytkowników przeprowadzonych przez duńską Dyrekcję Dróg wynika, że w zasadzie tylko takie są powszechnie akceptowane przez rowerzystów. 
http://i1.fmix.pl/fmi2844/a465f709001adaab56d246e3/zdjecie.jpg

Podsumowanie opinii

Zarówno przesłanki funkcjonalne jak i ekonomiczne jednoznacznie wskazują na rozściełane mechanicznie nawierzchnie asfaltowe jako optymalne. Podnoszone okazjonalnie argumenty za kostką betonową nie zostały jak dotąd poparte jakimikolwiek twardymi danymi. Prawidłowo zaprojektowane i wykonane nawierzchnie asfaltowe są równiejsze, bezpieczniejsze, trwalsze, czytelniejsze dla użytkowników i tańsze od nawierzchni z kostki betonowej.  


Źródło: https://www.gddkia.gov.pl/userfiles/art … zchnia.pdf

192

(155 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Obywatel nie ma fizycznej możliwości zapoznać się z wchodzącymi w Polsce w życie aktami prawnymi, tak wynika z raportu firmy Grant Thornton.

Jak wynika z obliczeń grant Thornton, w 2015 r. w Polsce w życie weszły łącznie 29843 strony maszynopisu nowego prawa (ustaw, rozporządzeń). To o 16 proc. więcej, niż w 2014 r. W grupie ustaw i rozporządzeń wzrost ten jest jeszcze wyższy i wynosi 18,6 proc.  Produkcja prawa jest w Polsce najwyższa w historii, a przynajmniej od 1918 roku, odkąd publikowany jest Dziennik Ustaw. Przedsiębiorca, który chciałby śledzić zmiany w prawie, musiałby poświęcać na to 3h 59min każdego dnia roboczego. 
Polska jest liderem w produkcji prawa w Europie.

http://i3.fmix.pl/fmi1084/44509264002246cb56d16555/zdjecie.jpg


Rząd PIS w okresie od 18 listopada do 31 grudnia 2015 r. wprowadził w życie 483 ustawy zapisane na 6595 stronach maszynopisu, co stanowi jedną czwartą produkcji prawa z poprzedniego roku.

Taka polityka tworzenia prawa pewnie jakoś wpływa na życie w naszej gminie.

193

(569 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Warto czerpać z dobrych praktyk. 

W Wielkiej Brytanii postawiono na cyfryzację i nowe technologie już 2005 r. Pod jednym adresem internetowym udostępnione zostały wszystkie usługi świadczonych przez administrację na rzecz obywateli - www.direct.gov.uk.
http://i3.fmix.pl/fmi2039/fcc6b6b70023536056cb7fd5/zdjecie.jpg

A w naszej gminie? Sporo pieniędzy wydano na e-administrację. Jaki jest efekt tej inwestycji przekonamy się niebawem, gdy rozpocznie się składania wniosków o wsparcia z Programu Rodzina 500 plus
Wnioski można będzie składać za pomocą czterech kanałów teleinformatycznych. Pierwszy to portal empatia prowadzony przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, drugi - portal usług elektronicznych ZUS, trzeci - ePUAP2 

http://i2.fmix.pl/fmi551/273c0230000af3a956cb9374/zdjecie.jpg


Czwarty kanał utworzą banki, które zostaną wymienione w specjalnym, wspólnym obwieszczeniu ministrów rodziny i cyfryzacji.

194

(569 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Katarzyna Batko-Tołuć - Wiceprezeska Zarządu i współzałożycielka stowarzyszenia Sieć obywatelska - Watchdog Polska będzie dzisiaj gościem  Grzegorza Miecugowa o 23:30 w programie "Inny Punkt Widzenia" TVN24. Będą rozmawiać o informacji publicznej, o tym dlaczego p. Pawłowicz nie lubi psów oraz dlaczego warto pytać o dokumenty partii politycznych, i że każdy może spytać PIS o czym rozmawiał Kaczyński z Orbanem na kolacji w Niedzicy. 
Gorąco polecam!

Linki:
Złożone wnioski o informację - http://bip.siecobywatelska.pl/index.php?id=447
Front page Sieć obywatelska - Watchdog Polska na Facebooku - https://www.facebook.com/SiecObywatelskaWatchdogPolska

195

(155 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Niedawno podałem na forum link do raportu Global Financial Integrity z którego wynika, że Polska należy do pierwszej 20-stki najbardziej wyzyskiwanych krajów przez zagraniczne korporacje.
Na raporcie Mieszkaniec1 nie zostawił "suchej nitki".
Tym razem podobne dane prezentowane są w rządowym Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
Rządowy raport również potwierdza że jesteśmy kolonią, którą zagraniczne korporacje wyzyskują.
Skąd ta śmiałość i lekkość w lekceważeniu faktów, buta?

Jasiek-z-Gronia napisał/a:

No cóż, słowo "przepraszam" jest tu dla niektórych obce.

Nie pierwszy raz, to. wink


admin napisał/a:

Może link prowadzi do mało opiniotwórczej i niezależnej gazety, ale w tym przypadku muszę się zgodzić z powyższym tekstem.

A dlaczego w tym przypadku!? Co w min takiego nadzwyczajnego? Czym program 500+ różni się od innych ulgi i odliczeń? Wszystkie pieniądze wydawane przez instytucje publiczne są moje, twoje, nasze.  

Wydawanie pieniędzy publicznych, czy to w formie dotacji, ulgi albo odliczenia ma na celu pobudzanie pożądanej przez państwo aktywności obywateli. Pożądanej z różnych przyczyn. W przypadku programu 500, to prokreacja. W przypadku ulgi budowlanej - dostępność mieszkań i pobudzenie popytu na określone towary i usługi.  

Poniżej kilka przykładów:
Ulgi i odliczenia w PIT za 2015 rok
Zwrot osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.
Zwrotu części akcyzy zawartej w olej napędowym używany do produkcji rolnej.

196

(569 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

W dniu 25 lutego 2016 r. (tj.czwartek) o godz. 15.00 w salisesyjnej Wiejskiego Domu Kultury w Porąbce odbędzie się Wspólne posiedzenie Komisji Rady Gminy Porąbka, tj. Komisji Budżetu, Samorządu, Rozwoju Społeczno - Gospodarczego, Przestrzegania Prawa i Porządku Publicznego oraz Komisji Kultury, Oświaty, Zdrowia, Rodziny, Sportu, Rekreacji i Wypoczynku
Proponowany porządek posiedzenia: 
I. Otwarcie posiedzenia Komisji i stwierdzenie prawomocności obrad. 
II. Przyjęcie wniosków do porządku obrad. 
III. Omówienie prośby o udzielenie dotacji celowej na działalność placówki wzakresie opieki nad dziećmi do lat 3. 
IV. Sprawozdanie za 2015 r. z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli naposzczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach i przedszkolach prowadzonych przez Gminę Porąbka. 
V. Wolne wnioski.
Link do ogłoszenia: http://www.bip.porabka.pl/BIP.aspx?Sel= … dent=17727

Droga od ronda w Kobiernicach do skrzyżowa w Zadzielu zostanie przebudowana. W różnych serwisach internetowych pojawiły się już wiadomości o projekcie.
W tym temacie na forum będą prezentowane informacje poparte materiałami źródłowymi. Zaczynam od dokumentów w BIP.


17.09.2015 r. w BIP Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach zostały opublikowane pierwsze dokumenty przetargu nieograniczonego na zamówienie usługi projektu pt. PRZEBUDOWA DROGI WOJEWÓDZKIEJ NR 948 OD DK 52 DO DROGI WOJEWÓDZKIEJ NR 946 WRAZ Z NADZOREM AUTORSKIM.

http://i1.fmix.pl/fmm202/e35d2e0f002b2fb456c0ecff/zdjecie.jpg

Linki do wszystkich dokumentów w BIP:

Ogłoszenie o udzieleniu zamówienia http://www.bip-slaskie.pl/img/pdf.gif pobierz [177 kB] 2015-09-17 14:15:42
Informacja o wyborze najkorzystniejszej oferty http://www.bip-slaskie.pl/img/pdf.gif pobierz [94 kB] 2015-09-03 14:00:29
Informacja z sesji otwarcia ofert http://www.bip-slaskie.pl/img/pdf.gif pobierz [68 kB] 2015-08-03 12:40:05
Ogłoszenie o zamówieniu http://www.bip-slaskie.pl/img/pdf.gif pobierz [1168 kB] 2015-06-16 12:29:00
Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia http://www.bip-slaskie.pl/img/pdf.gif pobierz [2848 kB] 2015-06-20 09:36:50
OPUBLIKOWANE OGŁOSZENIE O UDZIELENIU DUUE http://www.bip-slaskie.pl/img/pdf.gif pobierz [95 kB] 2015-09-22 09:20:59
SPROSTOWANIE http://www.bip-slaskie.pl/img/pdf.gif pobierz [50 kB] 2015-07-22 10:30:24
WYTYCZNE http://www.bip-slaskie.pl/img/zip.gif pobierz [913 kB] 2015-06-20 09:36:07
OPUBLIKOWANE OGŁOSZENIE W DUUE http://www.bip-slaskie.pl/img/pdf.gif pobierz [254 kB] 2015-06-20 09:35:20
Zapytania i wyjaśnienia http://www.bip-slaskie.pl/img/pdf.gif pobierz [202 kB] 2015-07-22 08:11:51



Projektuje się więc budowę drogi o kategorii G (patrz Wikipedia). 

Wzdłuż drogi ma powstać chodnik dla pieszych, po którym będą mogli poruszać się również cykliści. Nie będzie to typowa ścieżka rowerowa, lecz chodnik z wydzielonym pasem dla rowerzystów. 
Z dokumentacji przetargowej wynika, że planuje się budowę nawierzchni dla ciągów rowerowych (na podłożu niewysadzinowym, doprowadzonym do nośności E2≥45MPa) - 8 cm brukowa kostka betonowa koloru czerwonego (bezfazowa na pasie ruchu rowerów od strony jezdni) i koloru szarego (fazowana na pasie ruchu pieszego od strony posesji),

Planuje się także np. wycięcie drzewostanu w całym pasie drogowym  - str. 33 Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia. - Przypominam, że dla drogi klasy G, to pas o szerokości od 25 do 35 metrów - w zależności od prędkości projektowej.


Zapraszam do dyskusji.

198

(155 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Tak. Ale wypracowane przez niego dochody i tak trafią do kieszeni innych ludzi. - O najwyższych dochodach. Porównaj - Distribution of Average Growth During Expansions.

Albo lepiej - Distribution of Average Income Growth During Buisness Cycles

199

(155 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

kamila zręcznie zacytowało definicję pojęcia swobodnego przepływu kapitału funkcjonującego na gruncie TWE. 
Tylko co z tego wynika?

200

(569 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

PiS pracuje nad projektem ustawy o obowiązkowej publikacji umów cywilnoprawnych zawieranych przez gminy.

Więcej
http://serwisy.gazetaprawna.pl/samorzad … umowy.html
- https://siecobywatelska.pl/zwienczenie- … ego-uporu/
http://informacjapubliczna.org.pl/49,81 … wego_.html


http://i1.fmix.pl/fmi2427/adfb0509001211bd56bef2c6/zdjecie.jpg