Wkrótce aplikacja Czaniec news

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.

Czaniec - centrum

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.

Czaniec - miejscowość historyczna

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.

Czaniec - wczesnobarokowy dwór

Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.

Czaniec - kościół

Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej

Zapora i Jezioro Czaniec

Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.

Czaniec - parafia pradziadów papieża

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Czaniec - miejscowość zabytków

Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.

Czaniec - zaciszne miejsce

Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.

Czaniec - figury świętych

W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.

Szkoła na Dolnym Czańcu

Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.

Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Cmentarz komunalny w Czańcu

Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847

Góry...

Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.


Aktualności

  Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS! lub napisz do nas na Facebooku
  Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!

Sytuacja epidemiczna COVID-19 w Gminie Porąbka. Stan na 2020-10-30. Źródło: PSSE Bielsko-Biała.
Strzałki pokazują zmiany w stosunku do dnia poprzedniego.

UWAGA! Od 30.10.2020 PSSE w Bielsku-Białej przestała podawać statystyki zachorowań w podziale na gminy (tylko cały powiat bielski)!

b/d Nadzór epid. b/d Hospitalizowani b/d Kwarantanna b/d Izolacja domowa b/d Zakażeni b/d Ozdrowiali b/d Zmarli
Dodał: admin,14-07-2009

Hotel ze spa dla około pół tysiąca gości ma stanąć na ruinach dawnego ośrodka wypoczynkowego w Kozubniku. Pierwsza część dawnego kompleksu znalazła już nowego właściciela.

Nowe życie w Kozubnik chce tchnąć warszawska firma, która kupiła właśnie od komornika blisko 1,5 ha terenu w centralnej części dawnego kompleksu wypoczynkowego. - To ziemia, na której stoją ruiny głównych obiektów ośrodka: basenów, restauracji i pół wielkiego budynku hotelowego Kiczora. Nowy właściciel nabył to za 3 mln zł - mówi Czesław Bułka, wójt Porąbki.

W gestii komornika była tylko część dawnego ośrodka. Pozostałe kilka hektarów należy do Skarbu Państwa, bo sąd w 2005 roku stwierdził wygaśnięcie wieczystego użytkowania terenów przez właściciela-bankruta. Starostwo powiatowe (jako reprezentant Skarbu Państwa) zabiegało, by gmina Porąbka mogła przejąć pozostałości ośrodka na preferencyjnych warunkach. Wojewoda śląski zgodził się na sprzedaż gminie terenów z 99-procentową bonifikatą za 4 tys. zł. W najbliższych dniach gmina podpisze akt notarialny, na mocy którego stanie się ich właścicielem. Wtedy wystawi je na sprzedaż. - Wiemy, że nabywca pierwszej części ośrodka jest nimi bardzo zainteresowany. Chce tutaj postawić hotel ze spa dla około 500 gości - tłumaczy Bułka.

Gminie bardzo zależy na tym, aby dawny ośrodek miał jednego, prężnego właściciela, który przywróci mu świetność i na nowo przyciągnie turystów. - U nas nie ma przemysłu. Rozwój turystyki to jedyna droga dla naszej gminy - przekonują w Porąbce.

To dobry znak dla Kozubnika, bo przez lata sprawa ośrodka, który należał kiedyś do największych w Beskidach, stała w miejscu. W latach 70. zeszłego wieku malowniczo położony kompleks przypominał małe miasteczko. Na 7,5 ha stało 11 hoteli zbudowanych ze szkła i aluminium, które mogły przyjąć 500 gości. Czekały na nich kryte pływalnie, korty, sauna, wyciąg narciarski, trzy restauracje, stołówka i pięć barów. Ośrodek był wyposażony we własne ujęcie wody, oczyszczalnię ścieków i awaryjny system zasilania wyposażony w dwa czołgowe silniki. Wypoczywali tu partyjni dygnitarze, w tym nawet syn Leonida Breżniewa.

Kłopoty Kozubnika zaczęły się wraz z końcem PRL-u. Firma, która w 1991 roku kupiła ośrodek, popadła w ogromne długi. Gdy w 1996 roku sąd ogłaszał jej upadłość, była winna wierzycielom ponad 28 mln zł. Opustoszały ośrodek został zrujnowany i rozkradziony.

W latach świetności na 7,5 ha było m.in. 11 hoteli, kompleks krytych basenów, bary i restauracje. Ośrodek miał własne ujęcie wody, oczyszczalnie ścieków, awaryjne zasilanie. Przyjeżdżali tutaj wypoczywać partyjni dygnitarze, a także goście z zagranicy, m.in. syn Leonida Breżniewa. Wraz z końcem PRL-u Kozubnik zaczął podupadać. W 1996 roku sąd ogłosił upadek firmy, do której należał ośrodek. Dzisiaj to ruiny.
W czasach PRL-u ośrodek w Kozubniku był symbolem luksusu, wypoczywali tam partyjni dygnitarze. Dzisiaj to ruiny, które - jak się okazuje - mogą być atrakcją turystyczną. To kultowe miejsce grafficiarzy i graczy w paintball. Ale niebawem może w tym miejscu powstać hotel ze spa.

Kilka tygodni temu strażacy oraz ratownicy z Niemieckiego Czerwonego Krzyża szkolili tutaj swoje psy wykorzystywane m.in. do poszukiwań ludzi pod gruzami. Okazuje się jednak, że ruiny to także wielka atrakcja turystyczna.

W każdy weekend do Kozubnika przyjeżdżają ludzie z całej Polski. To miejsce kultowe dla graczy w paintball. Coraz częściej firmy urządzające w Beskidach imprezy integracyjne proszą o zorganizowanie dla nich wojny na niby właśnie w Kozubniku.

Zrujnowany ośrodek to miejsce kultowe także wśród grafficiarzy i artystów ulicy. - Schody, dziury w tapetach, nieczynne krany - to wszystko elementy idealne do wykorzystania, a na to można się natknąć w Kozubniku na każdym kroku - opowiada Fffart z grupy 3 Fala. - Przyjeżdżają tutaj ludzie z całej Polski. Czasem na kilka dni, nocują wtedy w ruinach - dodaje. Powoli w Kozubniku zaczyna brakować przestrzeni wolnych od ściennych malunków.

Niestety dla niektórych do niedawna miejsce rozrywki, a dla niektórych miejsce biznesu (czyt. firmy organizujące atrakcje paintballowe) wkrótce zmieni swoją charakterystykę i przeznaczenie.

Źródło: Gazeta Wyborcza Bielsko-BiałaGo back
Komentarzy: 0, czaniec.pl nie bierze odpowiedzialności za treść nadsyłanych komentarzy!

Skomentujesz?

Twoja nazwa Twój e-mail Komentarz: Wstaw emotikonę smile wink wassat tongue laughing sad angry crying 
Przepisz kod z obrazka:
CAPTCHA, click to refresh


PAMIĘTAJ!
Nie należy umieszczać komentarzy, które:
- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);
- propagują alkohol (art. 2 (1) Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982r.);
- propagują środki odurzające, narkotyki (art.1 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 24 kwietnia 1997r.);
- obrażają osoby publiczne (art. 23 Kodeksu cywilnego);
- obrażają inne narodowości, religie, rasy ludzkie (art. 23 Kodeksu cywilnego oraz art. 194 - 196 Kodeksu karnego);
- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);
- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.).
Dane autorów komentarzy są zapisywane w bazie i w razie naruszeń zostaną przekazane odpowiednim organom władzy
Powered by CuteNews
Najnowsze filmy: