Wkrótce aplikacja Czaniec news

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.

Czaniec - centrum

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.

Czaniec - miejscowość historyczna

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.

Czaniec - wczesnobarokowy dwór

Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.

Czaniec - kościół

Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej

Zapora i Jezioro Czaniec

Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.

Czaniec - parafia pradziadów papieża

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Czaniec - miejscowość zabytków

Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.

Czaniec - zaciszne miejsce

Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.

Czaniec - figury świętych

W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.

Szkoła na Dolnym Czańcu

Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.

Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Cmentarz komunalny w Czańcu

Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847

Góry...

Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.


Aktualności

  Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS! lub napisz do nas na Facebooku
  Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!

Sytuacja epidemiczna COVID-19 w Gminie Porąbka. Stan na 2020-10-30. Źródło: PSSE Bielsko-Biała.
Strzałki pokazują zmiany w stosunku do dnia poprzedniego.

UWAGA! Od 30.10.2020 PSSE w Bielsku-Białej przestała podawać statystyki zachorowań w podziale na gminy (tylko cały powiat bielski)!

b/d Nadzór epid. b/d Hospitalizowani b/d Kwarantanna b/d Izolacja domowa b/d Zakażeni b/d Ozdrowiali b/d Zmarli
Dodał: admin,08-05-2011

Głównym powodem, dla którego w sali WDK zebrało się ponad 170 osób, były niewątpliwie wybory sołtysa.
Jednak, oprócz wyłonienia sołtysa na następną kadencję, poruszano kilka ważnych faktów, które przedstawimy czytelnikom "w pigułce".

Sprawozdanie sołtysa
Pani Małgorzata Czernik przedstawiła sprawozdanie sołtysa z lat 2007-2010, które można podsumować krótko - w naszej miejscowości inwestycje drogowe dominowały wśród pozostałych inwestycji. Pozostałe główne inwestycje to przejęcie cmentarza, przekazanie piwnic WDK do dyspozycji MCAT, rewitalizacja centrum Czańca, budowa chodników wzdłuż ul. Kęckiej i przejęcie przez Gminę Porąbka gruntów, na których leżą drogi w naszej miejscowości.

Zmiany w planie odnowy Czańca do roku 2019
W głosowaniu nad zmianą planu odnowy Czańca do roku 2019, przyjęto, że do planu dodane zostaną 4 punkty, a wśród nich znalazły się:
- budowa chodnika na ul. kard. K.Wojtyły
- remont Domu Kultury (wraz z wymianą elewacji)
- remont ośrodka zdrowia

Głos w sprawie likwidacji placówki pocztowej 
W sprawie likwidacji placówki Poczty Polskiej w Czańcu, głos zabrał Wojciech Waligóra i wójt Gminy Porąbka Czesław Bułka.
Na chwilę obecną, nie nastąpi likwidacja placówki Poczty Polskiej w Czańcu, a być może w przyszłości zostanie ona przekształcona w agencję pocztową - wynika z wypowiedzi pana Czesława Bułki.

Rozmowy w sprawie likwidacji kilku połączeń MZK Kęty i dofinansowania MZK z budżetu Gminy Porąbka.
Na spotkaniu obecny był także prezes MZK Kęty, którego zaproszono w związku z likwidacją szeregu połączeń autobusowych w naszej gminie, m.in. 4 kursów linii nr 2 - Kęty-Andrychów p. Czaniec.
Likwidacja kursów :
- w dni robocze: 5.20 Kęty d.a. – Andrychów Os.
- w soboty: 5.15; 22.10 Kęty d.a. – Andrychów Os. 5.02; 22.10 Andrychów Os. – Kęty 
- w soboty i niedziele: 12.00 Kęty d.a. – Andrychów Os.; 13.00 Andrychów Os. – Kęty PKP
- Kurs o godz. 21.10 Kęty d.a. – Andrychów Os. będzie wykonywany tylko w dni robocze

Do rozmowy dołączył radny powiatowy, pan Wojciech Waligóra, który decyzję MZK potępił. Jego zdaniem, nie po to Gmina Porąbka dopłaca do utrzymania MZK Kęty niemal 700 000 zł rocznie, aby spółka wstrzymywała mało rentowne kursy, uniemożliwiając mieszkańcom swobodną komunikację nie tylko w dni robocze, ale także w weekendy i święta.
Pan Wojciech Waligóra, również podkreślił, że zarząd MZK musi zastanowić się nad decyzjami, ponieważ wkrótce PKS Bielsko-Biała, może stać się poważną konkurencją dla MZK Kęty.
Dlaczego? Chodzi o to, iż powiat bielski przejął akcje PKS Bielsko-Biała i będzie dążył do tego, aby maksymalnie wykorzystać możliwości taboru, jednocześnie redukując wydatki gmin.
O sprawie piszemy poniżej, bowiem szersze wyjaśnienie sprawy poczynił wójt, pan Czesław Bułka.

Powiat bielski otrzymał od Skarbu Państwa 85% akcji przedsiębiorstwa PKS Bielsko-Biała, reszta trafiła do pracowników PKS. Już w ubiegłym roku starosta bielski, Andrzej Płonka powiedział, że część swoich akcji powiat przekaże zainteresowanym gminom. Na terenie gminy: Kęty, Andrychów i Porąbka mieszkańców wozi Międzygminny Zakład Komunikacyjny MZK Kęty, którego 20% udziałów ma Gmina Porąbka. Teraz może się to zmienić.
W momencie kiedy MZK Kęty, zamknie nierentowne kursy lub linie, w tym momencie może je przejąć PKS Bielsko-Biała (a więc powiat bielski). Dla Gminy Porąbka to wielka oszczędność, ponieważ wydatek rzędu 600-700 000 zł rocznie na MZK Kęty jest sporą częścią budżetu.
Jak potoczą się losy MZK, na razie nie wiadomo i na dalsze działania przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Bezpieczeństwo ruchu drogowego w centrum Czańca
Wojciech Waligóra, radny powiatu bielskiego, jakby na odzew naszych forumowiczów, opisujących czyhające niebezpieczeństwa na odcinku ul.kard. K. Wojtyły, objętego rewitalizacją, przedstawił co następuje:
- Jeśli uda się pozyskać odpowiednie środki finansowe, na ul. kard. K. Wojtyły, na wysokości szkoły podstawowej, postawiona będzie sygnalizacja świetlna, która będzie reagować na pojazdy poruszające się powyżej wyznaczonej granicy prędkości dopuszczalnej.
- na ul. kard. K. Wojtyły, przed centrum (jadąc dd strony Dolnego Czańca), rozważa się możliwość ustawienia progu zwalniającego
- zamontowano lustro, które poprawi widoczność kierowcom włączającym się do ruchu od strony WDK.

O błędach projektowych projektu "Rewitalizacja centrum Czańca" oraz zagrożeniach w ruchu, można poczytać oraz podyskutować na naszym forum,  http://czaniec.pl/forum/viewtopic.php?id=457    Go back
Komentarzy: 1, czaniec.pl nie bierze odpowiedzialności za treść nadsyłanych komentarzy!

wszystcy dziwia sie dlaczego MZK Kęty jest nie rentowne a to dlatego ze biurokracja jest tam az do przesady rozwinieta w takim zakładzie powinno byc wiecej mechanikow a nizeli prezesow i sekretarek!!!! Komentarz 0 użytkownika: mieszkaniec , dodany: 29-06-2011, 04:54 pm
Skomentujesz?

Twoja nazwa Twój e-mail Komentarz: Wstaw emotikonę smile wink wassat tongue laughing sad angry crying 
Przepisz kod z obrazka:
CAPTCHA, click to refresh


PAMIĘTAJ!
Nie należy umieszczać komentarzy, które:
- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);
- propagują alkohol (art. 2 (1) Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982r.);
- propagują środki odurzające, narkotyki (art.1 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 24 kwietnia 1997r.);
- obrażają osoby publiczne (art. 23 Kodeksu cywilnego);
- obrażają inne narodowości, religie, rasy ludzkie (art. 23 Kodeksu cywilnego oraz art. 194 - 196 Kodeksu karnego);
- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);
- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.).
Dane autorów komentarzy są zapisywane w bazie i w razie naruszeń zostaną przekazane odpowiednim organom władzy
Powered by CuteNews
Najnowsze filmy: