Wkrótce aplikacja Czaniec news

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.

Czaniec - centrum

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.

Czaniec - miejscowość historyczna

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.

Czaniec - wczesnobarokowy dwór

Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.

Czaniec - kościół

Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej

Zapora i Jezioro Czaniec

Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.

Czaniec - parafia pradziadów papieża

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Czaniec - miejscowość zabytków

Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.

Czaniec - zaciszne miejsce

Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.

Czaniec - figury świętych

W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.

Szkoła na Dolnym Czańcu

Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.

Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Cmentarz komunalny w Czańcu

Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847

Góry...

Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.


Aktualności

  Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS! lub napisz do nas na Facebooku
  Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!

Sytuacja epidemiczna COVID-19 w Gminie Porąbka. Stan na 2020-10-30. Źródło: PSSE Bielsko-Biała.
Strzałki pokazują zmiany w stosunku do dnia poprzedniego.

UWAGA! Od 30.10.2020 PSSE w Bielsku-Białej przestała podawać statystyki zachorowań w podziale na gminy (tylko cały powiat bielski)!

b/d Nadzór epid. b/d Hospitalizowani b/d Kwarantanna b/d Izolacja domowa b/d Zakażeni b/d Ozdrowiali b/d Zmarli
Dodał: admin,26-10-2011

Zapraszamy do obejrzenia wystawy czasowej "Z wizytą u fotografa. Wystawa fotografii atelierowej ze zbiorów Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach" zorganizowanej w kęckim muzeum.

Od 28 października br. w Muzeum w Kętach (mieszczące się w Rynku) można oglądać ciekawą wystawę czasową poświęconą fotografii XIX-wiecznej i z I połowy XX w. Kuratorem wystawy jest Pani Renata Bożek. Celem wystawy „Z wizytą u fotografa" jest prezentacja dawnych fotografii wykonywanych w atelier bądź plenerowych z zastosowaniem ekranu fotograficznego. Większość z nich, szczególnie tych starszych, robiono w Bielsku, Białej, Krakowie i Lwowie. Kęckie zakłady fotograficzne zaczęły się pojawiać dopiero z końcem lat 20-tych XX w. ich przybliżenie również znajdzie swoje odzwierciedlenie w ekspozycji. Uzupełnienie ekspozycji stanowić będzie ogólna historia fotografii. Prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach oraz w niewielkim stopniu depozytów. Wystawa zakłada prezentację eksponatów z podziałem na poszczególne atelier, w których fotografowali się mieszkańcy miasta. Fotografie, których nie udało się przypisać do konkretnego atelier zostały podzielone według grup tematycznych np. rodziny, stowarzyszenia itp. Fotografie wykonane w kęckich zakładach fotograficznych zaaranżowane zostaną w przestrzeniach tworzących fragmenty atelier z tego okresu, z użyciem rekonstrukcji ekranów fotograficznych. Na wystawie będą również prezentowane stare aparaty fotograficzne, a zwiedzający będą mogli zrobić sobie zdjęcie wykorzystując dwa monidła z dawnych fotografii. Wystawie będzie towarzyszyć wydanie folderu, a dla szkół przygotowano ciekawą ofertę warsztatów edukacyjnych.

Wystawę będzie można oglądać od  28 października  2011 do 31 stycznia 2012 r. w godzinach otwarcia muzeum: wtorek, środa, piątek – 10.00 – 15.00, czwartek 12.00 - 17.00, niedziela 13.00 – 17.00. Cena biletu wstępu wynosi – za bilet normalny - 3 zł, za bilet ulgowy – 1,5 zł.  Opłata za przewodnika wynosi 7 zł..

Szczególnie zapraszamy rodziny z dziećmi na niedzielne popołudnia od 13.00-17.00, kiedy to zwiedzanie wystaw stałych muzeum jest bezpłatne.

Serdecznie zapraszamy
Muzeum im. A. Kłosińskiego w KętachGo back
Komentarzy: 0, czaniec.pl nie bierze odpowiedzialności za treść nadsyłanych komentarzy!

Skomentujesz?

Twoja nazwa Twój e-mail Komentarz: Wstaw emotikonę smile wink wassat tongue laughing sad angry crying 
Przepisz kod z obrazka:
CAPTCHA, click to refresh


PAMIĘTAJ!
Nie należy umieszczać komentarzy, które:
- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);
- propagują alkohol (art. 2 (1) Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982r.);
- propagują środki odurzające, narkotyki (art.1 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 24 kwietnia 1997r.);
- obrażają osoby publiczne (art. 23 Kodeksu cywilnego);
- obrażają inne narodowości, religie, rasy ludzkie (art. 23 Kodeksu cywilnego oraz art. 194 - 196 Kodeksu karnego);
- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);
- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.).
Dane autorów komentarzy są zapisywane w bazie i w razie naruszeń zostaną przekazane odpowiednim organom władzy
Powered by CuteNews
Najnowsze filmy: