Wkrótce aplikacja Czaniec news

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.

Czaniec - centrum

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.

Czaniec - miejscowość historyczna

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.

Czaniec - wczesnobarokowy dwór

Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.

Czaniec - kościół

Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej

Zapora i Jezioro Czaniec

Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.

Czaniec - parafia pradziadów papieża

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Czaniec - miejscowość zabytków

Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.

Czaniec - zaciszne miejsce

Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.

Czaniec - figury świętych

W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.

Szkoła na Dolnym Czańcu

Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.

Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Cmentarz komunalny w Czańcu

Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847

Góry...

Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.


Aktualności

  Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS! lub napisz do nas na Facebooku
  Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!

Sytuacja epidemiczna COVID-19 w Gminie Porąbka. Stan na 2020-10-30. Źródło: PSSE Bielsko-Biała.
Strzałki pokazują zmiany w stosunku do dnia poprzedniego.

UWAGA! Od 30.10.2020 PSSE w Bielsku-Białej przestała podawać statystyki zachorowań w podziale na gminy (tylko cały powiat bielski)!

b/d Nadzór epid. b/d Hospitalizowani b/d Kwarantanna b/d Izolacja domowa b/d Zakażeni b/d Ozdrowiali b/d Zmarli
Dodał: admin,30-01-2016

PKS w Bielsku-Białej S.A. informuje, że dnia 1 lutego 2016 roku wprowadzone zostają zmiany w komunikacji obowiązujące dla linii Bielsko-Biała - Czaniec Górny Granica.
Rozkład zawiera zmiany zgodnie z interwencjami pasażerów z dnia 26 stycznia 2016.

Odjazdy z Bielska-Białej do Czańca Górnego (granica) w dni robocze:
11:30, 14:30, 15:50, 18:10*, 22:30^**
*kurs wykonywany przez Kobiernice Centrum
^kurs wykonywany przez Kozy Kamieniołom
**kurs wykonywany przez Kobiernice Centrum i Porąbkę  Kozubnik

Odjazdy z Czańca Górnego (granica) do Bielska-Białej:
4:10**, 6:40, 12:39*, 15:39, 16:35, 19:12
*kursy wykonywane przez Kobiernice Centrum
**kurs wykonywany przez Porąbkę Kozubnik,  Kobiernice Centrum i Bielsko-Biała Wschód


Komentarze wyłączone

Dodał: admin,05-01-2016

Pierwszy śnieg tego roku, a nawet pierwszy tej zimy i niestety pierwsze drogowe kłopoty. Około godziny 8:00 dzisiejszego dnia doszło do kolizji na ulicy kard. Karola Wojtyły w okolicy skrzyżowania z ulicą Miejską. Zderzyły się dwa samochody osobowe. Prawdopodobną przyczyną było niedostosowanie prędkości do panujących warunków.
Na miejscu była policja, pogotowie oraz nasi strażacy. 

Dodano 05 sty 2016 11:24 Internauci informują o kolejnej kolizji na ul. kard. Karola Wojtyły. Tym razem kierujący samochodem osobowym na łuku drogi nie opanował pojazdu i swoją jazdę zakończył w rowie. Zdarzenie miało miejsce obok cmentarza i sklepu Lewiatan. Na miejscu w chwili obecnej jest tylko karetka pogotowia.  

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,14-12-2015

Oddano już do użytku zabytkowy most na ulicy Królewskiej. Realizacja zadania "Zaprojektowanie i wykonanie remontu mostu kamienno – łukowego przez kanał Młynówka w ciągu ul. Królewskiej w Czańcu" pochłonęła 250.000 zł.
Prace trwały od 23 października i polegały na odtworzeniu i zachowaniu pierwotnego kształtu i wyglądu mostu kamiennego, będącego w rejestrze konserwatorskim, jednocześnie zapewniając odpowiednią nośność.  

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,01-12-2015

Czujnego mieszkańca naszej miejscowości wzbudziły zainteresowanie dwie "wolontariuszki", które w ubiegłą niedzielę kwestowały na parkingu koło kościoła parafialnego.
Choć "wolontariuszki" miały specjalne identyfikatory, puszki i określony cel "zbiórki" jakim było wsparcie dla ofiar pożaru, to okazało się, że organizacja charytatywna nie istnieje, a i cel zbiórki był zgoła odmienny. Dwie oszustki w wieku 43 i 51 lat wpadły na gorącym uczynku, zaalarmowane przez naszego czujnego mieszkańca.
Kobiety trafiły do policyjnego aresztu, a następnie usłyszały już zarzuty - grozi im do ośmiu lat więzienia. Na dodatek okazało się, że w przeszłości były już notowane za podobne "zbiórki".


Komentarze wyłączone

Dodał: admin,03-11-2015

To nie była spokojna noc dla mieszkańców ul. Bukowskiej w Czańcu, gdzie tuż przed północą, na wysokości posesji nr 158, samochód osobowy Chevrolet Lacetti roztrzaskał się na słupie stacji transformatorowej średniego napięcia.
Na ratunek poszkodowanym wyruszyło aż sześć zastępów straży pożarnej. Na miejscu okazało się, że dwie z trzech osób nie mogą wydostać się z pojazdu i strażacy musieli użyć narzędzi hydraulicznych by ich uwolnić.
Wszyscy poszkodowani zostali przewiezieni do szpitala, choć i tak można powiedzieć, że mieli bardzo dużo szczęścia - przeżyli mimo dużych uszkodzeń samochodu, a także nie zostali porażeni prądem.
Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że samochód poruszał się w kierunku Czańca, a kierujący nim 19-letni mężczyzna utracił panowanie z nieustalonej jeszcze przyczyny. Po skali zniszczeń można tylko domniemywać, że prędkość pojazdu nie była mała. 

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,31-10-2015

Zapraszamy na ciekawe prelekcje Leszka Szymowskiego.
Leszek Szymowski - Niezależny dziennikarz śledczy,na stałe publikujący w tygodnikach "Angora", "Najwyższy Czas", "Warszawska Gazeta", a także "Wprost", "Gazeta Finansowa". Pracował w TVP przy programach "Misja Specjalna" i "30 minut extra". Autor kilkudziesięciu artykułów m.in. o zabójstwie księdza Popiełuszki, gen.Marka Papały, Krzysztofa Olewnika czy Jacka Dębskiego. Jako pierwszy ujawnił powiązania wpływowych polityków lewicy z gangiem mokotowskim, opisał rolę spółki Bartłomieja Sienkiewicza w aferze w Świnoujściu dotyczącą budowy terminala gazowego. Autor 13 książek, z których najważniejsze to "Zamach w Smoleńsku", "Agenci SB kontra Jan Paweł II", "Homoterror", "Zabić komendanta".
Prelekcje odbędą się 14.11 o godzinie 16:00 w Domu Kultury w Czańcu.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,29-10-2015

To już pewne, powstanie kolejna stacja benzynowa i myjnia w Czańcu.
Urząd Gminy Porąbka wydał niedawno decyzję zezwalając na realizację
przedsięwzięcia pod nazwą: "Budowa przyobiektowej stacji paliw wraz z samoobsługową myjnią samochodową".
Obiekty zaprojektowane zostały w znacznej części na utwardzonym kostką brukową i zagospodarowanym parkingu przed budynkiem handlowym Lewiatan w Czańcu przy ul. kard.Karola Wojtyły.


Komentarze wyłączone

Dodał: admin,21-09-2015

Były już prezes LKS-u Czaniec, a obecny "prezes honorowy" - Wojciech Waligóra - został odznaczony przez prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej - Zbigniewa Bońka - za wybitne osiągnięcia w rozwoju piłki nożnej. Wydarzenie miało miejsce podczas obchodów 95-lecia Śląskiego Związku Piłki Nożnej w Bytomiu.
Wojciech Waligóra po 25 latach zrezygnował z funkcji prezesa LKS Czaniec. Nowym prezesem czanieckiego LKS, został Mateusz Waligóra - syn pana Wojciecha.Komentarze wyłączone

Dodał: admin,07-09-2015

Okręg 2 Okręg 3 Okręg 4
Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej? TAK: 91 94 86
NIE: 27 18
20
Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa? TAK: 10
24
11
NIE: 112
92
95
Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika? TAK: 118 113 100
NIE: 4
1
7


Komentarze wyłączone

Dodał: admin,23-08-2015

Zapraszamy na jubileusz 450-lecia parafii pw. św. Bartłomieja w Czańcu w niedzielę 30 sierpnia 2015.

Plan obchodów jubileuszu:
godz. 7.00 – Msza Święta
godz. 9.00 – Msza Święta z udziałem zespołu Czaniec
godz. 11.00 – Uroczysta Msza Święta Jubileuszowa pod przewodnictwem Ks. Biskupa Ordynariusza Romana Pindla z udziałem połączonych scholi, Zespołu Moderato, Zespołu Proskauer Echo, chóru „Potok&# 8221; i orkiestry (po Mszy Świętej posiłek w Domu kultury)
godz. 15.00 – oficjalne rozpoczęcie
godz. 15.10 – prezentacja parafialnych grup dorosłych
godz. 15.30 – tańce uwielbieniowe
godz. 16.00 – prezentacja parafialnych grup dziecięcych
godz. 16.15 – ogłoszenie konkursu plastycznego dla dzieci
godz. 16.30 – występ zespołu San Damiano
godz. 17.30 – prezentacja parafialnych grup dorosłych c.d.
godz. 18.00 – koncert zespołu Anti Babylon System
godz. 19.30 – prezentacja parafialnych grup młodzieżowych
godz. 19.45 – ogłoszenie wyników konkursu wiedzy o parafii
godz. 20.00 – koncert zespołu Dzień Dobry

źródło: parafiaczaniec.pl


Komentarze wyłączone

<< Poprzednia ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... 23 ... 25 ... 27 ... 29 ... 31 ... 33 ... 35 ... 37 ... 39 ... 41 ... 43 ... 45 ... 47 ... 49 Następna >>
Powered by CuteNews
Najnowsze filmy: