Wkrótce aplikacja Czaniec news

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.

Czaniec - centrum

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.

Czaniec - miejscowość historyczna

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.

Czaniec - wczesnobarokowy dwór

Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.

Czaniec - kościół

Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej

Zapora i Jezioro Czaniec

Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.

Czaniec - parafia pradziadów papieża

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Czaniec - miejscowość zabytków

Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.

Czaniec - zaciszne miejsce

Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.

Czaniec - figury świętych

W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.

Szkoła na Dolnym Czańcu

Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.

Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Cmentarz komunalny w Czańcu

Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847

Góry...

Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.


Aktualności

  Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS! lub napisz do nas na Facebooku
  Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!

Sytuacja epidemiczna COVID-19 w Gminie Porąbka. Stan na 2020-10-30. Źródło: PSSE Bielsko-Biała.
Strzałki pokazują zmiany w stosunku do dnia poprzedniego.

UWAGA! Od 30.10.2020 PSSE w Bielsku-Białej przestała podawać statystyki zachorowań w podziale na gminy (tylko cały powiat bielski)!

b/d Nadzór epid. b/d Hospitalizowani b/d Kwarantanna b/d Izolacja domowa b/d Zakażeni b/d Ozdrowiali b/d Zmarli
Dodał: admin,25-12-2012

wypadek wigilia CzaniecOkoło godziny 1:00 wigilijnej nocy, gdy znaczna część mieszkańców Czańca wracała z pasterki, nikt nie spodziewał się takiego przebiegu zdarzeń. Być może brawura, nadmierna prędkość, brak doświadczenia, temperatura, która zbliżała się do zera stopni i lekka gołoledź...a może po prostu wszystkiego po trochu były przyczyną wypadku, który wydarzył się na ul. kard. Karola Wojtyły na skrzyżowaniu pomiędzy ulicami Cierniową i Wesołą.
Kierowca Fiata brava z powiatu wadowickiego stracił panowanie nad swoim samochodem, uderzył z dużym impetem w przydrożne betonowe barierki zabezpieczające, urywając na nich przednie koło. Następnie pojazd obrócił się o 180 stopni i tyłem uderzył w płot przydrożnej posesji.
Na miejscu jako pierwsza pojawiła się policja, tuż po niej zastęp OSP Czaniec i na koniec karetka pogotowia ratunkowego. 
- "Dzięki Bogu szłyśmy chodnikiem a nie drugą stroną jezdni, bo by nas zabił. Proszę napisać, że jechał jak szalony. Nie wiem ile mógł mieć, na pewno nie mniej jak 100 na godzinę" - powiedziała nam roztrzęsiona kobieta, która akurat w momencie zdarzenia wracała z kościoła. Z relacji pozostałych przechodniów udało nam się uzyskać jeszcze jedną informację, iż kierowca już od czanieckiego cmentarza poruszał się z nadmierną prędkością.
Nie wiemy czy samochodem podróżowały inne osoby, jednak kierowca o własnych siłach wszedł do karetki pogotowia, po czym przewieziony został do szpitala. Pracę policjantów i strażaków utrudniały "egipskie ciemności", ponieważ akurat w tej części Czańca wyłączone zostało oświetlenie ulicy kard. Karola Wojtyły.
Dokładne przyczyny wypadku zbada policyjna "drogówka".

To nie jedyny wypadek w tym miejscu ostatnimi czasy. Kilka tygodni temu, zaledwie 10 metrów wcześniej dachował kierowca mazdy uszkadzając przydrożny płot prywatnej posesji.

wypadek wigilia Czaniec

wypadek wigilia Czaniec

 wypadek wigilia Czaniec

wypadek wigilia Czaniec

wypadek wigilia Czaniec

wypadek wigilia Czaniec

wypadek wigilia Czaniec

wypadek wigilia Czaniec

wypadek wigilia Czaniec

wypadek wigilia Czaniec

wypadek wigilia Czaniec

Go back
Komentarzy: 4, czaniec.pl nie bierze odpowiedzialności za treść nadsyłanych komentarzy!

I znowu kierowca winny za szybko jechał!A może stan drogi,a może brak oświetlenia.Już drugi podobny wypadek.Gmina szuka oszczędności więc wymyśliła "wyłączać w nocy światła"ciekawe czy wszędzie są wyłączane z tego co zauważyłem to nie.A co do oświetlenia czy jest taka potrzeba by lampy były na każdym słupie np.co drugim a na granicy jedna a nie trzy? Komentarz 0 użytkownika: mieszkaniec , dodany: 27-12-2012, 10:43 am
Popieram komentarz nade mną! Największą wina jest po stronie Gminy która beznadziejnie gospodaruje naszymi podatkami a w dodatku ostatnimi czasami oświetlenie w całym Czańcu jest wyłączone w nocy gdzie powinno ono oświetlać pieszych(bo nie zawsze oni posiadają odblaski) i te wszystkie dziury... <br /> <br />Ogólnie stwierdzam że Czaniec powinnien stać się osobną Gminą.... Komentarz 1 użytkownika: Komentator , dodany: 28-12-2012, 12:41 pm
K*A tak dalej nie będzie w Porąbce jest wszystko \"wylalane\" a w Czańcu totalne g*o chodniki opłakane również stan drogi <br />jest ***y jak wójt i tyle dość rządów PORĄBKI Komentarz 2 użytkownika: ones , dodany: 04-01-2013, 03:47 pm
A tym sprawcom kolizji to gmina wlała alkohol do gardła !!!!Nie bądźcie śmieszni z tymi komentarzami !!! Komentarz 3 użytkownika: jorgus , dodany: 13-01-2013, 12:27 pm
Skomentujesz?

Twoja nazwa Twój e-mail Komentarz: Wstaw emotikonę smile wink wassat tongue laughing sad angry crying 
Przepisz kod z obrazka:
CAPTCHA, click to refresh


PAMIĘTAJ!
Nie należy umieszczać komentarzy, które:
- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);
- propagują alkohol (art. 2 (1) Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982r.);
- propagują środki odurzające, narkotyki (art.1 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 24 kwietnia 1997r.);
- obrażają osoby publiczne (art. 23 Kodeksu cywilnego);
- obrażają inne narodowości, religie, rasy ludzkie (art. 23 Kodeksu cywilnego oraz art. 194 - 196 Kodeksu karnego);
- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);
- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.).
Dane autorów komentarzy są zapisywane w bazie i w razie naruszeń zostaną przekazane odpowiednim organom władzy
Powered by CuteNews
Najnowsze filmy: