Wkrótce aplikacja Czaniec news

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.

Czaniec - centrum

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.

Czaniec - miejscowość historyczna

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.

Czaniec - wczesnobarokowy dwór

Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.

Czaniec - kościół

Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej

Zapora i Jezioro Czaniec

Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.

Czaniec - parafia pradziadów papieża

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Czaniec - miejscowość zabytków

Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.

Czaniec - zaciszne miejsce

Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.

Czaniec - figury świętych

W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.

Szkoła na Dolnym Czańcu

Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.

Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Cmentarz komunalny w Czańcu

Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847

Góry...

Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.


Aktualności

  Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS! lub napisz do nas na Facebooku
  Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!

Sytuacja epidemiczna COVID-19 w Gminie Porąbka. Stan na 2020-10-30. Źródło: PSSE Bielsko-Biała.
Strzałki pokazują zmiany w stosunku do dnia poprzedniego.

UWAGA! Od 30.10.2020 PSSE w Bielsku-Białej przestała podawać statystyki zachorowań w podziale na gminy (tylko cały powiat bielski)!

b/d Nadzór epid. b/d Hospitalizowani b/d Kwarantanna b/d Izolacja domowa b/d Zakażeni b/d Ozdrowiali b/d Zmarli
Dodał: admin,07-05-2013

 

Apel mieszkańców Gminy Porąbka do Rady Gminy o wprowadzenie systemu opłat uwzględniającego rzeczywiste koszty zagospodarowania odpadów oraz możliwości finansowe mieszkańców.

Uchwałami Rady Gminy został wprowadzony nowy system gospodarowania odpadami obejmujący wszystkich mieszkańców. Przygotowanie nowych zasad funkcjonowania nie zostało poprzedzone żadnymi konsultacjami. Mieszkańcy Gminy Porąbka zostali pozbawieni możliwości wypowiedzenia się w sprawie dotykającej każdego mieszkańca.

W następstwie wadliwie przeprowadzonych przygotowań do wprowadzenie w życie postanowień wynikających z znowelizowanej ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu porządku i czystości w gminach mieszkańcy Gminy Porąbka zostali zobowiązani do ponoszenia danin na rzecz gminy, które nie znajdują swojego uzasadnienia w dokonanych wyliczeniach.

W odczuciu wielu z nas wybrana metoda polegająca na ustaleniu opłaty od jednego mieszkańca jest niesprawiedliwa i nie znajduje należytego uzasadnienia. Uchwalona wysokość opłaty w kwocie 8 złotych za zbiórkę selektywną oraz 16 złotych za odpady zmieszane jest za wysoka.

Stanowimy społeczność lokalną żyjąca zazwyczaj w wieloosobowych gospodarstwach, wspólnie ponosimy koszty utrzymania naszych domów, wspólnie rozliczamy się za energię czy zużytą wodę.

Jak pokazują przykłady innych gmin wprowadzenie nowych zasad gospodarki odpadami jest możliwe bez drastycznej podwyżki opłat dotykającej w szczególny sposób rodziny wielodzietne oraz o najniższych dochodach, które z uwagi na sytuacje finansową wytwarzają mniej odpadów

Z dniem 6 marca 2013 roku została znowelizowana ustawa z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Rada Gminy uzyskała realne możliwości określania zasad, różnicowania stawki opłaty, czy nawet wprowadzania zwolnień przedmiotowych. 

Mieszkańcy Gminy Porąbka, którzy popierają powyższy apel poprzez złożenie podpisu na załączonej liście oczekują, że Radni jako przedstawiciele społeczności lokalnej w sposób odpowiedzialny i rzeczywisty zajmą się wypracowaniem optymalnych rozwiązań oraz nie dopuszczą do dalszego naruszania prawa.

Sprawa właściwego zorganizowania gospodarki odpadami a w szczególności ustalenie wysokości opłat dotyczy każdego nas. Mamy, więc naturalne prawo do wypowiadania się w sprawie. Oczekujemy, że nasz głos zostanie usłyszany.

Podstawa prawna Apelu – art. 101 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

Razem możemy więcej, razem możemy wszystko!

Apel nadesłało Stowarzyszenia Nasza Gmina.Go back
Komentarzy: 0, czaniec.pl nie bierze odpowiedzialności za treść nadsyłanych komentarzy!

Skomentujesz?

Twoja nazwa Twój e-mail Komentarz: Wstaw emotikonę smile wink wassat tongue laughing sad angry crying 
Przepisz kod z obrazka:
CAPTCHA, click to refresh


PAMIĘTAJ!
Nie należy umieszczać komentarzy, które:
- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);
- propagują alkohol (art. 2 (1) Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982r.);
- propagują środki odurzające, narkotyki (art.1 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 24 kwietnia 1997r.);
- obrażają osoby publiczne (art. 23 Kodeksu cywilnego);
- obrażają inne narodowości, religie, rasy ludzkie (art. 23 Kodeksu cywilnego oraz art. 194 - 196 Kodeksu karnego);
- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);
- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.).
Dane autorów komentarzy są zapisywane w bazie i w razie naruszeń zostaną przekazane odpowiednim organom władzy
Powered by CuteNews
Najnowsze filmy: