Wkrótce aplikacja Czaniec news

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.

Czaniec - centrum

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.

Czaniec - miejscowość historyczna

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.

Czaniec - wczesnobarokowy dwór

Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.

Czaniec - kościół

Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej

Zapora i Jezioro Czaniec

Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.

Czaniec - parafia pradziadów papieża

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Czaniec - miejscowość zabytków

Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.

Czaniec - zaciszne miejsce

Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.

Czaniec - figury świętych

W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.

Szkoła na Dolnym Czańcu

Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.

Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Cmentarz komunalny w Czańcu

Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847

Góry...

Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.


Aktualności

  Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS! lub napisz do nas na Facebooku
  Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!

Sytuacja epidemiczna COVID-19 w Gminie Porąbka. Stan na 2020-10-30. Źródło: PSSE Bielsko-Biała.
Strzałki pokazują zmiany w stosunku do dnia poprzedniego.

UWAGA! Od 30.10.2020 PSSE w Bielsku-Białej przestała podawać statystyki zachorowań w podziale na gminy (tylko cały powiat bielski)!

b/d Nadzór epid. b/d Hospitalizowani b/d Kwarantanna b/d Izolacja domowa b/d Zakażeni b/d Ozdrowiali b/d Zmarli
Dodał: admin,11-03-2020

Tematem numerem jeden od kilku tygodni jest sytuacja epidemiologiczna koronawirusa SARS-CoV-2 na świecie i w Polsce. Przewiduje się, że w najbliższym czasie nastąpi bardzo duży wzrost zachorowań na COVID-19.
Aby zapobiec gwałtownemu przyrostowi zachorowań odwoływane są imprezy masowe, zamykane są szkoły, a nawet baseny, świetlice czy kina.
Patrzmy jednak lokalnie - jak sytuacja wygląda "u nas" i w najbliższej okolicy. W Gminie Kozy, w związku z podejrzeniem kontaktu z osobą zarażoną koronawirusem w jednej ze szkół, Wójt Gminy Kozy podjął decyzję o zawieszeniu zajęć w dniu 11 marca 2020 r. we wszystkich szkołach i przedszkolach publicznych. Decyzje o zawieszeniu zajęć i opieki podjęli również organizatorzy placówek niepublicznych. Działania mają charakter prewencyjny.
W Gminie Kęty uruchomiono specjalny serwis informacyjny na temat koronawirusa, gdzie publikowane są sprawdzone informacje oraz opublikowane zostaną ewentualne wytyczne i zalecenia lokalne.
W Gminie Andrychów burmistrz apeluje o ograniczenie przebywania w miejscach publicznych i przestrzeganiu zasad higieny.


Jak sytuacja wygląda w naszej Gminie?
Wójt Gminy Porąbka zaapelował do mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności w sytuacjach mogących stwarzać zagrożenie zarażenia się koronawirusem (omijanie miejsc publicznych i dużych skupisk ludzi, rezygnacja z wyjazdów, w szkołach i przedszkolach: odwołanie wszystkich wycieczek oraz zawodów i konkursów wiążących się z wyjazdami lub przyjazdem osób z zewnątrz, zmianę zasad odbioru dzieci ze szkół i przedszkoli - ograniczenie możliwości poruszania się osób z zewnątrz, przestrzeganie zasad higieny). Wójt zaapelował także o spokój i nieuleganie panice.
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Czańcu, Anna Kowalska podjęła decyzję o odwołaniu zebrania z rodzicami oraz spotkania z p. Piotrem Rychłym. Dyrektor Prosi także o niezwłoczne poinformowanie szkoły w przypadku wyjazdu lub powrotu dziecka z zagranicy.

Jeśli masz objawy choroby COVID-19 (Zobacz więcej), zgłoś się do lokalnych służb medycznych o pomoc:
- Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, ul. Broniewskiego 21, Bielsko-Biała, telefon alarmowy (7:25 - 15:00): 33 499 29 22, całodobowo: 504 022 816
- Całodobowo działa infolinia uruchomiona przez NFZ - 800-190-590

Zapraszamy także do dyskusji na naszym forum: Sytuacja epidemiologiczna koronawirusa w Czańcu i Gminie Porąbka

Aktualizacja 12-03-2020
Wójt Gminy Porąbka zarządza i apeluje:
- zostają odwołane zajęcia w przedszkolach, szkołach w okresie od 16 do 27 marca.
- zawiesza się działalność wszystkich instytucji kultury: Gminnego Ośrodka Kultury w Porąbce wraz z Domami Kultury, Gminnej Biblioteki Publicznej w Porąbce wraz z filiami
- ograniczamy dostęp do budynków oraz obiektów komunalnych administrowanych przez Urząd (np. boiska sportowe, orlik, place zabaw)
- odwołujemy planowane Zebrania Wiejskie, szeroko pojęte spotkania z mieszkańcami
- obsługę klientów ogranicza się wyłącznie do spraw wymagających osobistego stawiennictwa tj. wystawienie aktu zgonu, bądź złożenie wniosku, odebranie dowodu osobistego.
Jeśli mają Państwo obawy, że jesteście zarażeni koronawirusem, prosimy o kontakt z Sanepidem, nie przychodźcie do przychodni zdrowia lub na izbę przyjęć.

Aktualizacja 14-03-2020
Biskup Diecezji Bielsko-Żywieckiej Roman Pindel udziela wszystkim wiernym dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej i wzywa do pozostania w domach.
W przypadku pogrzebów i ślubów uczestniczy tylko najbliższa rodzina. Odwołane zostają wszystkie nabożeństwa, w tym Gorzkie Żale i Droga Krzyżowa.
Bliskich osób starszych prosimy o przekonanie ich, aby pozostały w domach i skorzystały w tym czasie z uczestnictwa we Mszy świętej za pomocą mediów.
Odwołane zostają wszystkie zaplanowane wydarzenia o charakterze diecezjalnym, dekanalnym i parafialnym (np. plenerowe Drogi Krzyżowe, Pasje, spotkania, wykłady, dni skupienia), zaplanowane do świąt wielkanocnych. Rekolekcje zaplanowane w parafiach należy odwołać.

Aktualizacja 16-03-2020
- Ograniczenie kursów MZK Kęty - autobusy będą kursować według rozkładu jazdy jak w soboty.
- PKS Bielsko-Biała wprowadza szereg zmian (np. kierowca będzie przebywał w wydzielonej strefie bez pasażerów i nie będzie sprzedawać oraz kontrolować biletów; dworzec PKS w Bielsku-Białej zostaje zamknięty).
- Wprowadza się czasowy zakaz wstępu na obiekty użyteczności publicznej Gminy Porąbka (w Czańcu są to: stadion LKS wraz z placem edukacji, place zabaw: za Domem Kultury, przy Przedszkolu nr 1, przy SP 2) - W sołectwie Czaniec faktury za zużycie wody i ścieków będą wystawiane na podstawie zgłoszeń telefonicznych i mailowych (nie przez inkasenta). Odczyty liczników można zgłaszać na numery: (33) 827 28 16, 571 245 296.

Go back
Komentarzy: 0, czaniec.pl nie bierze odpowiedzialności za treść nadsyłanych komentarzy!

Skomentujesz?

Twoja nazwa Twój e-mail Komentarz: Wstaw emotikonę smile wink wassat tongue laughing sad angry crying 
Przepisz kod z obrazka:
CAPTCHA, click to refresh


PAMIĘTAJ!
Nie należy umieszczać komentarzy, które:
- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);
- propagują alkohol (art. 2 (1) Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982r.);
- propagują środki odurzające, narkotyki (art.1 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 24 kwietnia 1997r.);
- obrażają osoby publiczne (art. 23 Kodeksu cywilnego);
- obrażają inne narodowości, religie, rasy ludzkie (art. 23 Kodeksu cywilnego oraz art. 194 - 196 Kodeksu karnego);
- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);
- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.).
Dane autorów komentarzy są zapisywane w bazie i w razie naruszeń zostaną przekazane odpowiednim organom władzy
Powered by CuteNews
Najnowsze filmy: