Podaję link do artykułu zawierającego statystyki z powiaty bielskiego z podziałem na gminy.
http://www.super-nowa.pl/wiadomosci-cat … 1247#tresc

Gmina Porąbka oraz gmina Czernichów wprowadzają ograniczenia w obsłudze interesantów.
http://www.porabka.pl/index.php?str=41&id=1831
http://www.czernichow.com.pl/wiecej-1988-1.html

3

(10 odpowiedzi, napisanych Wybory)

Szanowny Zenonie pozwolę się nie zgodzić z Twoim wywodem, gdyż każdy ze stałych mieszkańców sołectwa mógł przyjść na zebranie i uczestniczyć w głosowaniu, nikt im tego prawa nie zabrał. Piszesz o osobach, które podczas głosowania wyszły z sali, wychodząc sami się wykluczyli, bo niby jak mieli oddać głos. Analogicznie jest z wszystkimi innymi wyborami, chcąc zagłosować udajemy się do lokalu wyborczego w określonym dniu i godzinach, nie robiąc tego wykluczamy się z wyborów sami ale nikt nam przybyć do lokalu i głosować nie zabrania. Nikomu prawo wyborcze nie zostało odebrane, każdy ze stałych mieszkańców miał możliwość brania udziału w wyborach sołeckich, niestety skorzystało z niego tylko 83 osoby co świadczy niestety o małym zainteresowaniu naszej lokalnej społeczności. W mojej opinii formuła zebrań wiejskich już się wyczerpała i należy stworzyć alternatywę będącą na miarę dzisiejszych czasów, które zdominowane są przez wszech obecną cyfryzację. Jeszcze kilka lat, a na zebraniach będzie tylko sołtys i radni gdyż starsi wymrą, a młodzi nie są zainteresowani taką formą kontaktu.

4

(569 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Bywalec napisał/a:

Ostatnio w BIP jak grzyby po deszczu wysypują się nabory.
Nie chce mi się wierzyć, że mamy aż tyle wolnych wakatów, za to mam przeczucie, że obecny wójt spłaca swoje zobowiązania wyborcze.

Akurat te nabory są czymś co w innych gminach było już dawno normą, czyli ogłaszanie konkursów na dyrektorów na nową kadencję. Dyrektor szkoły czy przedszkola publicznego obejmuje funkcję na daną kadencję więc jeżeli się ona kończy to można powierzyć te obowiązki na kolejną kadencję ale według mnie najlepszą i najbardziej transparentną formą jest konkurs.

5

(15 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Zenon napisał/a:

Dobrze że poruszyłeś ten temat. Po pierwsze strona internetowa urzędu gminy nie jest gazetą, po drugie do zadań własnych gminy nie należy wydawanie prasy, ani tym podobnych wydawnictw, w tym publikowanie informacji na Facebooku.
Po trzecie, to co może gmina uregulowane zostało w art. 7 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

Art.  7.  [Zadania własne gminy] ...

Poza tym gmina jest zobowiązana ustawą do prowadzenia BIP-u, gdzie należy publikowane wszystkie ważne dla społeczności lokalnej informacje dotyczące działania jej organów.

Link do informacji ws. przyznania Nagrody Starosty Bielskiego im. Ks. Józefa Londzinahttps://bit.ly/2F54q6C

Drogi Zenonie przytoczony przez Ciebie art. 7 określa zadania własne gminy czyli to co gmina ma robić, a nie to co może. Osobiście nie znam Ustawy która wyklucza możliwości publikacji gazetki gminnej czy publikacji wiadomości gminnych w mediach społecznościowych. Oczywiście BIP jest obowiązkiem, a cała pozostała działalność to tylko dodatki. Patrząc na siebie i choćby moich znajomych mogłem wywnioskować, że większą poczytalność mają właśnie te dodatki (strona www, facebook ..)

6

(353 odpowiedzi, napisanych Wybory)

Jan Małolepszy napisał/a:

... Na ten czas, niestety potwierdził sie udział gminnej administracji  po stronie p. Zemanka, co więcej, wyborcza korupcja kwitła w najlepsze. ..

Szanowny Panie korupcja to poważne oskarżenie jeżeli masz na to dowody to powinieneś zgłosić do CBA, a jeżeli to tylko Twoje domysły i knowania to narażasz się na sprawę o pomówienie. Tak więc zastanowił bym się dwa razy zanim bym coś takiego napisał.

7

(353 odpowiedzi, napisanych Wybory)

Do powiatu dostali się: Andrzej Płonka, Gabriela Grabka-Grzechynia oraz Krzysztof Chodorowski.

8

(353 odpowiedzi, napisanych Wybory)

t0m a to mi zalecałeś pokorę smile, zastanawia mnie dlaczego niektórzy nie potrafią z godnością zaakceptować wyników wyborów tak jak to zrobiła Pani Marta. Za to jej szacun, walczyła, przegrała i potrafiła pogratulować zwycięzcy.

9

(353 odpowiedzi, napisanych Wybory)

Zara napisał/a:

no to kolejne 5 lat straconych, świadomość głosujących o naszej gminie jest powalająca,

a może dokonano takich wyborów bo ta świadomość jest bardzo duża i powalająca większość nie chce krzykaczy.

10

(353 odpowiedzi, napisanych Wybory)

Z nieoficjalnych źródeł Pan Paweł Zemanek wygrał wprowadzając jednocześnie do Rady 12 swoich radnych. W Czańcu komplet z list nowego wójta.

11

(353 odpowiedzi, napisanych Wybory)

Lista Kandydatów na Radnych:

Okręg nr 3 :
Tomasz Nalborczyk,
Rafał Harat,

Okręg nr 4:
Zdzisława Konopnicka-Dwornik,
Marek Drzewiecki,

Okręg nr 5:
Mirosław Kizner,
Sabina Iskierka-Hassny,

Okręg nr 6:
Łukasz Rodak,
Krzysztof Pszczółka,

Okręg nr 7:
Tomasz Borecki,
Bogdan Harat,

Okręg nr 8:
Maria Mydlarz,
Wojciech Bakalarski,

Źródło: PKW    https://wybory2018.pkw.gov.pl/pl/geogra … ittee_stat

Kandydaci na Radnych Powiatowych z Czańca

Grabka-Grzechynia Gabriela

Bakalarski Zygmunt

Wojtyła Stanisław

Młynarska-Mazur Alicja

Michalski Mirosław

Źródło: PKW https://wybory2018.pkw.gov.pl/pl/geogra … _council/4

I tu taka moja dygresja - przy tylu kandydatach do powiatu znów możemy nie mieć swojego przedstawiciela w tym organie. Dla przykładu z Porąbki kandydatów jest tylko dwóch.

12

(353 odpowiedzi, napisanych Wybory)

Obserwator napisał/a:

Gdzie można znaleźć listę kandydatów do Rady Gminy? Chodzą słuchy że nie ma zbyt wielu chętnych.

Na wójta to już wiadomo Tylza i Zemanek. Tylza myślę że bez szans już na początku sobie nagrabiła, atakiem na LKSy.

Listy będą na BIP urzędu jak je opublikuje Gminna Komisja Wyborcza na razie tak jak pisałem do jutra jest przedłużone zgłaszanie kandydatów w dwóch okręgach gdzie nie było nikogo zgłoszonego.

13

(353 odpowiedzi, napisanych Wybory)

Niestety nie ma jeszcze opublikowanych list kandydatów. W dwóch okręgach najwyraźniej nie zgłoszono żadnych kandydatów gdyż Gminna Komisja Wyborcza opublikowała "Obwieszczenie Gminnej Komisji Wyborczej w Porąbce z dnia 18 września 2018 r. w sprawie wezwania do dodatkowych zgłoszeń list kandydatów na radnych w okręgu wyborczym nr 2 w Bujakowie oraz okręgu wyborczym nr 12 w Porąbce w wyborach do Rady Gminy Porąbka zarządzonych na dzień 21 października 2018 r." . Jak wynika z tego obwieszczenia termin zgłaszania upływa w dniu jutrzejszym tj. 24.09.2018r. po tej dacie (chyba, że nikt się nie zgłosi) możemy się spodziewać list kandydatów. Drogi Janie Małolepszy mnie również zastanawia ta nadzwyczajna cisza, która nigdy wcześniej nie miała miejsca. Jedno co do mnie dociera pocztą pantoflową to to, że na stanowisko Wójta kandyduje Pani Marta Tylza-Janosz startująca z KWW GMINA PRZYJAZNA MIESZKAŃCOM - pełnomocnik wyborczy Tadeusz Harat oraz Pan Paweł Zemanek startujący z KWW-BEZPARTYJNI - RODZINA PRAWO WSPÓLNOTA - pełnomocnik wyborczy Andrzej Płonka.

14

(353 odpowiedzi, napisanych Wybory)

Zgadzam się jak najbardziej z Twoją opinią, że niestety o tym kto zostaje wybrany decyduje popularność i to jak kto potrafi się sprzedać. Natomiast jeżeli określimy cechy idealnego kandydata to może się okazać, że nikt nie spełnia wymogów, lecz zawsze można wówczas "promować" tego, który się do tego ideału zbliżył.Można spróbować określić taką listę przymiotów, którymi powinien się legitymować kandydat na wójta, radnego.
Rzucę pierwsze kilka cech:
1. Uczciwość,
2. staranność,
3. punktualność,
4. osoba dobrze zorganizowana,
5. osoba elokwentna ale nie zarozumiała,
6. osoba prezentująca postawę służebną, mająca świadomość, że to ja jestem dla ludzi, a nie ludzie dla mnie,
7 ....

można na pewno dołożyć jeszcze kilka cech do czego zachęcam, a jak pojawią się kandydaci to będziemy mogli ich "wypunktować" wg tej listy.

15

(353 odpowiedzi, napisanych Wybory)

Wybory samorządowe już w tym roku, myślę, że można powoli rozkręcać temat. Co rusz słyszę o różnych kandydatach w gminie Czernichów to u nas też chyba już jakieś przymiarki mają miejsce, a może sami wykreujemy i wypromujemy jakiegoś kandydata?

16

(14 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

admin napisał/a:

Hmm, ciekawe czego ten test ma dowieść i dlaczego dwa tygodnie? Będą jakieś wnioski, statystyki?
Skoro ma mierzyć prędkość pojazdów jadących od kościoła, to dlaczego zamontowany jest po lewej stronie...?

Też mnie to zastanawia, ale widocznie u nas wszystko robi się odwrotnie, więc slavo83 zwracam honor to ja się myliłem.

17

(14 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

Zenon napisał/a:

...
Co więc jest idiotyczne?


....

Idiotyczne jest to, że i tak 99% kierowców jedzie tam z większą prędkością niż 50 km/h , a drogówka urządza tam sobie tylko punkt do poprawy statystyk. I niestety takich miejsc w całej Polsce jest wiele, stawia się ograniczenia często tylko i wyłącznie na podstawie czyjegoś widzimisię a nie na podstawie analiz.

18

(14 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

slavo83 napisał/a:

Witam, zastanawia mnie sensowność znaku z pomiarem prędkości, który został zamontowany jadąc od kościoła w stronę krzyżówki.
Znak jest umieszczony około 100 metrów pod kościołem, gdzie prędkości się przecież tak nie uzyskuje.
Przecież taki znak powinien być umieszczony przed mostkiem ale jadąc od strony krzyżówki. Tam samochody nabierają sporej prędkości.
Jak zwykle nic z głową nie zrobione w Czańcu.

slavo83 urządzenie na razie jest wyłączone i odwrócone ale pomiar powinien być dla samochodów jadących właśnie od krzyżówki. Urządzenia takie montuje się przy tej krawędzi pasa, którym się poruszamy, a nie po przeciwnej stronie. Osobiście uważam, że ograniczenie do 50 na całym odcinku od krzyżówki do ul. Bukowskiej jest idiotyczne.

19

(569 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Bardzo dziękuję Zenonie za odpowiedź, biorę się za słuchanie. Z uwagi na fakt, że jestem mieszkańcem tej gminy to interesuje mnie wszystko co pośrednio lub bezpośrednio będzie miało wpływ na mnie jest to dla mnie naturalne. Niestety nie wszyscy tak mają. Masz również 100% racji w materii publikacji na BIP projektów uchwał co niektóre samorządy czynią.

20

(569 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

"3. Ustalenie stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenie stawki opłaty za pojemnik o określonej pojemności, z zastrzeżeniem zwiększenia do 18,00 zł. miesięcznej stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, jeżeli odpady nie są zbierane w sposób selektywny."


czy wie ktoś może ile będziemy płacić przy "selektywnym" zbieraniu i czy zostało to jakoś uzasadnione?

21

(155 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Mieszkaniec1 napisał/a:

Faktycznie w Porąbce mamy bank spółdzielczy a to nie to samo co SKOK, chociaż i tu i tu jest czysto polski kapitał. Banki spółdzielcze jak wynika z tabeli zamieszczonej przez Admina mają prawie 14 miliardów kapitału. Nam w gminie dają podstawową korzyść, bankomaty, i za to je cenię:)

Tak to jest fakt, że obie te instytucje to tylko i wyłącznie polski kapitał lecz niestety ostatnie lata pokazują, iż nie każdemu się to podoba. Co do tabeli zamieszczonej przez admina to chwała mu za to niestety ujęte w niej jest tylko jedno zrzeszenie skupiające banki spółdzielcze (SGB) i to to mniejsze (skupia ponad 200 bs-ów). Drugim zrzeszeniem jest BPS który skupia ponad 350 banków spółdzielczych. To tak w ramach uzupełnienia. Pozdrawiam

22

(155 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Mieszkaniec1 napisał/a:

... w Porąbce jest SKOK jak ktoś lubi ryzyko.

Drogi Mieszkańcu nie wprowadzaj proszę ludzi w błąd. W Porąbce nie ma żadnego SKOK-u jest Bank Spółdzielczy, a to mój drogi całkiem różne instytucje.

23

(61 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

jorgus]A nie lepiej przyjść na zebranie a nie szukać potem informacji ?

a i pewno, że lepiej przyjść tylko trzeba mieć taką możliwość, a nie zawsze się da.

24

(61 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

Witam po długiej nieobecności. Wczoraj było zebranie wiejskie wie ktoś? coś? na temat co było?

25

(950 odpowiedzi, napisanych Wybory)

Polecam do poczytania wraz z komentarzami.  
http://www.faktykety.pl/index.php/aktua … -komentarz