O CIEMNIEJSZEJ STRONIE FINANSOWANIA SPORTU W NASZEJ GMINIE
Gmina Porąbka nigdy nie badała sportowych potrzeb swoich mieszkańców. Od lat finansuje te same kluby sportowe, a największe kwoty przypadają piłkarzom. Gołym okiem widać, że środki wszystkich mieszkańców pokrywają pewne potrzeby wybranych grup. Mamy więc do czynienia z jawną niesprawiedliwością. Warto więc ją ukryć. Ale jak to zrobić? Najlepiej skorzystać z niewiedzy mieszkańców.
Wielu z nas w działalności Gminy potrafi połączyć podstawowe zasady księgowości, przepisy ustawy o samorządzie gminnym, przepisy ustaw: o sporcie i kodeksu cywilnego. Potrzeba do tego nieco wiedzy. Niestety na pewno umiejętnością taką nie grzeszą w zdecydowanej większości radni. Na brak wiedzy za to nie cierpią. W minionej kadencji można było usłyszeć po raz pierwszy w RG krytykę współpracy gminy z organizacjami pozarządowymi. Niektórzy wielokadencyjni radni - z założenia mają największą wiedzę o zasadach działania gminy, dowiedzieli wtedy po raz pierwszy, że samorząd może powierzyć wykonanie zadań własnych, a co za tym idzie przekazać środki publiczne na ich finansowanie, w kilkudziesięciu obszarach. Nie tylko, jak mniemano w zakresie sportu, zdrowia bezpieczeństwa i kultury.
Mamy więc nadal duże pole niczyje. Kto ma wiedzę i władzę ten górą. Górą nieliczni. Mogą mącić wodę, bić pianę i mydlić nam oczy. Nie możemy przy tym liczyć na zdecydowaną i skuteczną reakcję naszych wybrańców, gdyż z wiadomych przyczyn funkcja kontrolna RG w naszej Gminie jest czysto iluzoryczna.
I nikt nigdy niczego by się nie dowiedział o ciemnej stronie finansowania sportu, gdyby nie Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach (RIO), do której zakresu zadań należy przeprowadzanie kontroli gospodarki finansowej samorządowego sektora finansów publicznych.
RIO przeprowadza co jakiś czas kompleksową kontrolę Gminy Porąbka. Zarówno treść wystąpień pokontrolnych, jak i protokoły kontroli i odpowiedzi na zarzuty są dokumentami jawnymi, a dzięki technice, obecnie każdy może się z nimi zapoznać.
Z ostatniego wystąpienia pokontrolnego RIO w Katowicach nr WK-6100/39/4/14/15 z dnia 20.02.2015 r., wynika, że:
W latach 2013 i 2014 z naruszeniem przepisów sfinansowano ze środków publicznych koszty utrzymania użyczonych czterem klubom sportowym nieruchomości gminnych oraz wydatki związane z przewozem na zawody sportowe w kwocie 201.439,56 zł. Działaniem tym w szczególności naruszono art. 713 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, art. 44 ust. 2 oraz art. 221 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.
Za całość gospodarki finansowej jednostki odpowiadał p. Czesław Bułka - Wójt Gminy Porąbka.
Warto więc przy okazji jeszcze raz przypomnieć inne wystąpienie pokontrolne Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach - nr WK-6100/14/4/2006 z dnia 10 sierpnia 2006 r., o którym swego czasu było dość głośno na tym forum. Otóż w roku 2006 inspektorzy RIO przeprowadzili kontrole kompleksową gospodarki finansowej w Gminie Porąbka i ustalili:
Bezpodstawne ponoszenie w latach 2002 – 2005 wydatków z budżetu gminy na bieżące utrzymanie Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Porąbce. W dniu 14 lipca 2000 roku pomiędzy Zarządem Gminy Porąbka a Niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej została zawarta umowa najmu nieruchomości położonych w Gminie Porąbka zabudowanych ośrodkami zdrowia. Zgodnie z § 6 umowy najemca zobowiązany jest do finansowania bieżących kosztów eksploatacji, remontów i napraw konserwacyjnych przedmiotu najmu połączonych ze zwykłym używaniem. Gmina Porąbka ponosiła we wskazanym okresie wydatki związane z bieżącymi kosztami eksploatacji, remontami i naprawami konserwacyjnymi w łącznej wysokości 324.706,00 zł.
Powyższymi działaniami naruszono przepisy art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2003 r. Nr 15, poz. 148 z późn. zm.), postanowienia § 6 umowy z dnia 14 lipca 2000 r. oraz przepisy art. 659 w związku z art. 662 § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.).
Odpowiedzialność ponosi p. Czesław Bułka - Wójt Gminy.
JAWNOŚĆ SPRZYJA nam wszystkim – ogranicza korupcję i nepotyzm, zwiększa efektywność gospodarowania publicznymi pieniędzmi. Jest warunkiem prawdziwej demokracji. Ale czy na pewno SPRZYJA wszystkim? A może są wśród nas tacy, którym jawność przeszkadza?