Dzisiaj o godz. 15:09:15 została opublikowana w BIP uchwała Nr VI/42/2015 Rady Gminy Porąbka z dnia 31 marca 2015r. w sprawie wyrażenia zgody na wyodrębnienie w budżecie gminy środków stanowiących fundusz sołecki.
O co chodzi z funduszem sołeckim? O tym na forum już nieraz pisałem. Pisali także inni użytkownicy.
http://czaniec.pl/forum/post8450.html#p8450
http://czaniec.pl/forum/post8251.html#p8251
Aby dotrzeć do pozostałych archiwalnych wpisów, można skorzystać z funkcji Szukaj dostępnej na form.
Najważniejsze w funduszu jest to, że część z wyodrębnionej kwoty - do 40%, wraca do budżetu gminy w postaci refundacji z budżetu centralnego. Na ten argument do tej pory wójt i większość radnych byli głusi.
A w skrócie. Fundusz sołecki, to pieniądze, o których przeznaczeniu zdecydują mieszkańcy - wyodrębniona z budżetu gminy kasa, zagwarantowana na realizację przedsięwzięć służących poprawie życia mieszkańców, spełniająca łącznie trzy warunki:
- są zadaniami własnymi gminy,
- służą poprawie warunków życia mieszkańców,
- i są zgodne ze strategią rozwoju gminy.
Poza tym ze środków funduszu mogą także zostać pokryte wydatki na działania zmierzające do usunięcia skutków klęski żywiołowej.
Podstawą prawną do ustanowienia funduszu jest art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 21 lutego 2014 r. o funduszu sołeckim (Dz. U. z 2014 r. poz. 301), która weszła w życie 20 marca 2014 r.
Procedura
Aby sołectwo mogło skorzystać z przysługujących środków, musi złożyć w tej sprawie stosowny wniosek. Uchwala go zebranie wiejskie z inicjatywy sołtysa, rady sołeckiej lub co najmniej 15 pełnoletnich mieszkańców sołectwa. Wniosek musi zawierać wskazanie przedsięwzięć przewidzianych do realizacji na terenie sołectwa, oszacowanie ich kosztów oraz uzasadnienie. Wniosek jest składany do wójta za pośrednictwem sołtysa najpóźniej 30 września roku poprzedzającego rok budżetowy. Należy go bowiem uwzględnić w projekcie budżetu na rok budżetowy. Wniosek zostaje przez wójta odrzucony, jeżeli nie spełnia warunków ustawowych, w terminie siedmiu dni od dnia jego otrzymania. Sołtys może, w terminie siedmiu dni od uzyskania informacji o odrzuceniu, podtrzymać wniosek kierując go do rady gminy za pośrednictwem wójta. Rozstrzygnięcie rada gminy wydaje w terminie 30 dni od dnia otrzymania wniosku.
Decyzja rady jest dla wójta wiążąca. Jeżeli wniosek sołectwa został odrzucony przez wójta z innych powodów niż uchybienie terminowi złożenia, sołtys może zorganizować zebranie wiejskie, aby uchwalić ponownie wniosek (poprawiony) i złożyć go do rady za pośrednictwem wójta w terminie 7 dni od otrzymania informacji wójta o odrzuceniu wniosku. Rozstrzygnięcie rada gminy wydaje w terminie 30 dni od dnia otrzymania wniosku. Decyzja rady w tej sprawie jest dla wójta wiążąca. Uchwalając budżet rada gminy odrzuca wniosek sołectwa w przypadku, gdy zamierzone przedsięwzięcia nie są zadaniem własnym gminy, nie są zgodne ze strategią rozwoju gminy, nie służą poprawie warunków życia mieszkańców.
W trakcie roku budżetowego, jednakże nie wcześniej niż po uchwaleniu budżetu gminy na dany rok i nie później niż do dnia 31 października danego roku budżetowego, sołectwo może złożyć do wójta wniosek o zmianę przedsięwzięć lub ich zakresu - przewidzianych do realizacji w ramach funduszu. W takim przypadku stosuje się procedurę wzorowaną na procedurze obowiązującej dla wniosków o przyznanie środków.
Wysokość środków przeznaczonych na sołectwo określa następujący algorytm: F= (2+Lm/100 ) x Kb
Gdzie.
F – wysokość środków przeznaczonych na dane sołectwo – jednak nie więcej niż dziesięciokrotność Kb
Lm – liczba mieszkańców sołectwa według stanu na ostatni dzień 30 czerwca roku poprzedzającego rok, w którym poniesione zostaną wydatki (tak więc przy ustalaniu kwoty funduszu sołeckiego na rok 2016 bierze się pod uwagę liczbę mieszkańców na dzień 30 czerwca 2015 roku).
Kb – kwota bazowa obliczona poprzez podzielenie wykonanych bieżących dochodów gminy przez liczbę mieszkańców gminy wg stanu na 31 grudnia roku poprzedzającego o dwa lata rok poniesienia wydatków (tak więc kwotę funduszu sołeckiego na rok budżetowy 2016 obliczamy na podstawie danych z 2014 r.
Może ktoś pokusi się o przedstawienie konkretnych wyliczeń?