326

(667 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Łączna długość sieci kanalizacyjnej (istniejącej, budowanej i planowanej) w gminie wynosi 142,8 km a obsługiwać będzie:
- 14.603 mieszkańców gminy Porąbka.
- ok. 2500 turystów w ciągu roku (zakładając, jako średni pobyt tygodniowy, daje to liczbę 48 osobodni)

Łącznie kanalizacja obsługiwać będzie 14.651 osób.
Liczba użytkowników przypadająca na 1 km kanalizacji: 14.651/142,8 =102,6 M k/km

źródło: http://www.bip.porabka.pl/BIP.aspx?Sel= … ident=1905

Trochę terminów.

Feralna uchwała nr II/9/2014 w sprawie ceny ścieków została podjęta 9 grudnia 2014 r. Zgodnie z art. 90 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym wójt obowiązany jest do przedłożenia wojewodzie uchwał w ciągu 7 dni od dnia ich podjęcia. Tak więc uchwała  najpóźniej 17 grudnia 2014 r. dotarła do Wojewody Śląskiego.

Zgodnie z art. 91 ust. 1 uosg uchwały organu gminy sprzeczna z prawem są nieważne. O nieważności uchwały lub zarządzenia orzeka organ nadzoru w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia doręczenia uchwały.

Zgodnie a art. 93 uosg po upływie terminu wskazanego w at. 90 ust. 1 organ nadzoru nie może we własnym zakresie stwierdzić nieważności uchwały. W tym przypadku organ nadzoru może  zaskarżyć uchwałę do sądu administracyjnego.

Protokół z sesji RG został w BIP udostępniony 22.01.2015 r. Dlaczego tak późno? Z niego to mogliśmy dowiedzieć się o złamaniu zasad uchwalania uchwał przez prowadzącego obrady oraz o fantastycznej opinii radcy prawnego.  

Dzisiaj mamy 27 stycznia 2015 r., czyli po termin wskazany w art. 90 ust. 1 uosg. Nie wiem co zrobił w tym czasie wojewoda. Jeżeli nic nie zrobił, to jest jeszcze możliwość zaskarżenia uchwały do WSA, co wynika z art. 93 ust. 1 uosg.


A co stanowi regulamin w kwestii procedowania uchwał? Patrz § 42 Regulaminu Rady Gminy Porąbka -[font=Arial, sans-serif][size=2][size=2] ZałącznikNr 2 do Statutu Gminy Porąbka:[/size][/size][/font]

§ 42
1. Jeżeli zostanie złożony wniosek o odrzucenie projektu uchwały to wniosek ten jest głosowany w pierwszej kolejności.
2. Głosowanie nad poprawkami do poszczególnych paragrafów lub ustępów projektu uchwały następuje według ich kolejności, z tym, że w pierwszej kolejności Przewodniczący obrad poddaje pod głosowanie te poprawki, których przyjęcie lub odrzucenie rozstrzyga o innych poprawkach.
3. W przypadku zgłoszenia do tego samego fragmentu projektu uchwały kilku poprawek stosuje się zasadę określoną w ust. 2.
4. Przewodniczący obrad  w ostatniej kolejności zarządza głosowanie za przyjęciem uchwały w całości ze zmianami wynikającymi z poprawek wniesionych do projektu uchwały.
5. Przewodniczący obrad może odroczyć głosowanie, o jakim mowa w ust. 4 na czas potrzebny do stwierdzenia, czy wskutek przyjętych poprawek nie zachodzi sprzeczność pomiędzy poszczególnymi postanowieniami uchwały.

328

(667 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

To jak zabaw w kotka i myszkę?

Kwestia aglomeracji związana jest z kasą. - Z pozyskiwaniem środków na inwestycje. Wójt prawdopodobnie już od dawna orientuje się doskonale, że kasy na kanalizację w Bujakowie nie ma i nie będzie.

Wójt robi tu za kota, a wy jesteście myszki.

Jak wiadomo nasz budżet rozdął się do 50 mln złotych. Zazwyczaj opiewał na 40 parę milionów. Skąd taka różnica? Ta zwyczajnie kreacja pieniądza związana z ratowaniem gminy przed bankructwem.

Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach wykazała, że stan finansów Gminy Porąbka powoduje konieczność podjęci a skutecznych i niezwłocznych działań przez jej organy, zmierzających do odzyskania możliwości uchwalania budżetu gminy na kolejne lata budżetowe. Tak wynika z uchwały RIO nr 4100/I/63/2014 z dnia 14 kwietnia 2014r. w sprawie przedstawionego przez Wójta Gminy Porąbka sprawozdania z wykonania budżetu za 2013 rok.

Czy wójt podejmuje faktycznie działania czy tylko markuje?

Po stronie dochodów gminy zapisana została wirtualna kasę na kanalizację w Czańcu. Sprawa jest o tyle ciekawa, że projekt wójta zgłoszony do dofinansowania utknął na liście rezerwowej.

Bez wirtualnej kasy po stronie dochodów nie zbilansował by się budżet, a gmina była by bankrutem o czym już tutaj pisałem.

Czy to są skuteczne działania zmierzające do naprawy finansów naszej gminy? Wątpię.

329

(667 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Na pierwsze pytanie odpowiem.
 
Aglomeracja to teren, na którym zaludnienie lub działalność gospodarcza są wystarczająco skoncentrowane, aby ścieki komunalne były zbierane i przekazywane do oczyszczalni ścieków komunalnych. - Termin wprowadzony został w przepisach ustawy z dnia 18 lipca Prawo wodne (Art. 43 ust. 2 pkt 1) i wiąże się bezpośrednio z realizacją Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych.

Zgodnie z postanowieniami ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne aglomeracje o równoważnej liczbie mieszkańców powyżej 2000 powinny być wyposażone w systemy kanalizacji zbiorczej dla ścieków komunalnych, zakończone oczyszczalniami ścieków. Aglomeracje wyznacza, po uzgodnieniu z właściwym dyrektorem regionalnego zarządu gospodarki wodnej i właściwym regionalnym dyrektorem ochrony środowiska oraz po zasięgnięciu opinii zainteresowanych gmin, sejmik województwa w drodze uchwały. Jeżeli aglomeracja obejmuje tereny w dwóch lub więcej województwach (tak jak w naszym przypadku), właściwy do wyznaczenia aglomeracji jest sejmik tego województwa, na którego terenie znajduje się największa część aglomeracji.

Jak wiadomo wójt naszej gminy nie zrealizował założeń Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych na obszarze sołectwa Porąbka i Bujaków. Podjęte w Kętach działania mają związek z koniecznością uzyskania efektu ekologicznego na obszarze objętym zrealizowaną inwestycją (obszar gminy Kęty bez Wilkowic i części Bulowic, a w gminie Porąbka Czaniec i Kobiernice), co ma uchronić od płacenia kar.

Co do twojego drugiego pytania, to należy zwrócić się do wójta.
Powiem tylko, że wójt podjął prace związane z weryfikacją istniejącej aglomeracji, czego skutkiem jest projekt uchwały Sejmiku Województwa Małopolskiego w sprawie wyznaczenia aglomeracji Kęty. Niestety o tym wszystkim możemy dowiedzieć się nie od naszego samorządu, lecz z czasopisma „Nowa Wieś w gminie Kęty” .
Link: http://www.nowa-wies-kety.pl/spotkanie- … acji-kety/

330

(667 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Podział gminy w interesie jej mieszkańców?

Prowadzenie naszych spraw przez władze Gminy Porąbka doprowadził do podziału gminy na dwie części. Porąbka i Bujaków oraz Kobiernice i Czaniec. A poszło zwyczajnie o wskaźnik koncentracji przy ściekach.

Obecnie Aglomerację Kęty tworzą w Gminie Kęty miejscowości: Kęty, Bielany, Bulowice, Łęki, Malec, Nowa Wieś, Witkowice, natomiast w Gminie Porąbka miejscowości: Porąbka, Bujaków, Kobiernice i Czaniec. Po weryfikacji nowa Aglomeracja Kęty obejmować będzie miejscowości Kęty, Bielany, Bulowice część, Łęki, Malec, Nowa Wieś, Kobiernice i Czaniec.

Dokonanie zmian wynika z konieczności dostosowania obszaru aglomeracji (K ę t y) do wymogów wynikających z postanowień zaktualizowanego Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych oraz obowiązujących reguł w sposobie wyznaczania obszaru i granic aglomeracji, celem osiągnięcia wskaźnika koncentracji na minimalnym poziomie 120 osób nowo podłączonych na 1km sieci kanalizacyjnej.
Brak weryfikacji aglomeracji skutkować będzie począwszy od 1 stycznia 2016 r. nałożeniem kar finansowych na samorządy, z uwagi na niewypełnienie postanowień wynikających z Dyrektyw Unijnych, a nawet koniecznością zwrotu uzyskanej uprzednio dotacji unijnej na budowę sieci kanalizacyjnej.

LINKI:

Relacja prasowa ze spotkania dotyczącego weryfikacji Aglomeracji Kęty zamieszczona na stronach czasopisma Nowa Wieś w Gminie Kęty: http://www.nowa-wies-kety.pl/spotkanie- … acji-kety/

Film ze spotkania z ekspertem w sprawie agromaeracji
https://www.youtube.com/watch?x-yt-cl=8 … 1421914688

Prawo prawem ale nasze-wójtowe musi być na wierzchu

Polecam lekturę protokołu z II sesji Rady Gminy Porąbka odbytej w dniu 9 grudnia 2014 - a w szczególności fragmentu o głosowaniu nad uchwałą dotyczącą ceny ścieków - od str. 9. Link: http://www.bip.porabka.pl/BIP.aspx?Sel= … dent=15638
Okazuje się, że na sesji Rada Gminy dwa razy głosowano to samo - cenę ścieków. Czy to racjonalne? Czy to zgodne z prawem?
Pierwszy raz poddano pod głosowanie cenę z wniosku radnego Ignacego Kocemby:

P. Zbigniew Drabek - Przewodniczący RG: zatem, poddaję pod głosowanie wniosek radnego Pana Ignacego Kocemby, tj. przyjęcie 1m3 ścieków w wysokości 6,74 zł/m3 netto.

Wynik głosowania - 2 głosy "za" i 12 "wstrzymujących się".

Cena 6,74 zł/m3 ścieków została więc przez radę przegłosowana większością głosów i od tej chwili obowiązuje.

Nie przeszkodziło to nad przystąpieniem do głosowania uchwały zawierającej cenę ścieków przygotowaną przez wójta - 9,07 zł/m3 netto. Choć każdy może to ocenić - było to bezprzedmiotowe, ponieważ w 2015 r. obowiązuje cena 6,74 zł.

Uchwała została "przepchnięta" przy wyniku: 8 głosów "za", 4 "przeciw", 2 "wstrzymujące się".

To dość dziwna sytuacja. - Delikatnie mówiąc. 
A tutaj jest link do wójtowej uchwały: http://www.bip.porabka.pl/BIP.aspx?Sel= … dent=15475

332

(569 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Dzisiaj w BIP mamy protokoły z sesji RG. Zwłoka w publikacji spora - od 44 do 83 dni od sesji.


2014-12-09
Symbol:  P_2_14
Protokół nr 2/14 z II Sesji Rady Gminy Porąbka odbytej w dniu 09 grudnia 2014 roku w Wiejskim Domu Kultury w Porąbce.
Czas opublikowania - 44 dni.

2014-12-01
Symbol:  P_1_14
Protokół nr 1/14 z I Sesji Rady Gminy Porąbka odbytej w dniu 01 grudnia 2014 roku w Wiejskim Domu Kultury w Porąbce.
Czas opublikowania - 52 dni. 

2014-10-31
Symbol:  P_43_14
Protokół nr 43/14 z XLIII Sesji Rady Gminy Porąbka odbytej w dniu 31 października 2014 roku w Wiejskim Domu Kultury w Porąbce.
Czas opublikowania - 83 dni.

333

(43 odpowiedzi, napisanych Tematy wolne)

Spółka Polskie Koleje Górskie założona przez podhalańskie samorządy nabyła od PKP akcje PKL. Pieniądze na transakcję wyłożył fundusz inwestycyjny Mid Europa Partners, który następnie przekazał swoje akcje specjalnie powołanej do tego celu spółce Altura S.a.r.l. (Addres: 11-13 Boulevard De La Foire, Luxembourg - 1528) - posiada 99,77 proc. akcji, pozostałe udziały należą do samorządów: Zakopanego, Poronina, Kościeliska i Bukowiny Tatrzańskiej.
Formalne przejęcienieruchomości znajdujących się pod infrastrukturą kolejek wymaga zgody MSW.
Wcześniej zgodę nasprzedaż PKL wyraził UOKiK. Sprawę prywatyzacji badała też prokuratura.
Są też przeciwnicyprywatyzacji zasobów przyrodniczych parków narodowych przez obcy kapitał. Należą do nich m.in. starosta nowotarski i tatrzański oraz włodarze Zakopanego, Zawoi i Krynicy. - Stoją na stanowisku, że Minister Spraw Wewnętrznych wydała decyzję wbrew art. 2 ustawy z dnia 6 lipca 2001 r. o zachowaniu narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych kraju.


Sprawa jest o tyle ciekawa, że w ubiegłym roku rząd odrzucił ofertę zakupu kolejkilinowej na Kasprowy Wierch i pozostały majątek Polskich Kolei Linowych przez słowacką firmę Tatry Mountain Resorts, prowadząca m.in. ośrodek narciarski na Chopoku w Tatrach.

Na stronach BIP zostały zamieszczone dzisiaj ogłoszenia o:

Wspólnym posiedzeniu Komisji Rady Gminy Porąbka w dniu 22 stycznia 2015 r. (tj.czwartek) o godz. 15.00 w sali sesyjnej Wiejskiego Domu Kultury w Porąbce.


Proponowany porządek obrad:    
I. Analiza projektów uchwał przygotowanych pod obrady IV Sesji Rady Gminy, a dotyczących następujących spraw:    
1. Ustalenie kryteriów wraz z liczbą punktów w postępowaniu rekrutacyjnym do publicznych przedszkoli prowadzonych przez Gminę Porąbka.    
2. Wyrażenie opinii dotyczącej wyznaczenia aglomeracji Kęty.    
3. Dokonanie zmiany w Uchwale Nr XX/192/2012  Rady Gminy Porąbka z dnia 30 października 2012 r. w sprawie podziału Gminy Porąbka na okręgi wyborcze, ustalenie ich  granic i numerów oraz liczby radnych wybieranych w każdym okręgu.
4. Uchwalenie na 2015 rok:    
1) ramowego planu pracy Rady Gminy,    
2) planu pracy Komisji Rady Gminy:    
a) Komisji Rewizyjnej,    
b) Budżetu (…) oraz Komisji Kultury (…).    
5. Uchwalenie Programu Wspierania Rodziny Gminy Porąbka na lata 2015-2017.    
6. Ogłoszenie tekstów jednolitych:    
1) Uchwały Nr XXXIII/303/2013 Rady Gminy Porąbka z dnia 22 listopada 2013 r. w sprawie opłaty targowej,    
2) Uchwały Nr XXXIII/304/2013 Rady Gminy Porąbka z dnia 22 listopada 2013 r.
w sprawie ustalenia i poboru dziennej stawki opłaty miejscowej w miejscowości Porąbka.    
II. Wybór Wiceprzewodniczącego Komisji Budżetu (…) oraz Komisji Kultury (…)    
III. Omówienie kwestii diet dla radnych gminy.    
IV. Wolne wnioski.    

IV Sesja Rady Gminy Porąbka odbędzie się w dniu 27 stycznia 2015 r. (tj. wtorek) o godz. 15.00 w Wiejskim Domu Kultury w Porąbce.

Proponowany porządek obrad:
I. Otwarcie Sesji i stwierdzenie jej prawomocności.
II. Przedstawienie porządku obrad.
III. Działalność międzysesyjna Wójta Gminy.
IV. Interpelacje i zapytania radnych.
V. Powołanie Komisji Uchwał i Wniosków.
VI. Podjęcie uchwał w niżej wymienionych sprawach:
1. Ustalenie kryteriów wraz z liczbą punktów w postępowaniu rekrutacyjnym do publicznych przedszkoli prowadzonych przez Gminę Porąbka.
2. Wyrażenie opinii dotyczącej wyznaczenia aglomeracji Kęty.
3. Dokonanie zmiany w Uchwale Nr XX/192/2012 Rady Gminy Porąbka z dnia 30 października 2012 r. w sprawie podziału Gminy Porąbka na okręgi wyborcze, ustalenie ich granic i numerów oraz liczby radnych wybieranych w każdym okręgu.
4. Uchwalenie na 2015 rok:
1) ramowego planu pracy Rady Gminy,
2) planu pracy Komisji Rady Gminy:
a) Komisji Rewizyjnej,
b) Budżetu (…) oraz Komisji Kultury (…).
5. Uchwalenie Programu Wspierania Rodziny Gminy Porąbka na lata 2015-2017.
6. Ogłoszenie tekstów jednolitych:
1) Uchwały Nr XXXIII/303/2013 Rady Gminy Porąbka z dnia 22 listopada 2013 r. w sprawie opłaty targowej,
2) Uchwały Nr XXXIII/304/2013 Rady Gminy Porąbka z dnia 22 listopada 2013 r. w sprawie ustalenia i poboru dziennej stawki opłaty miejscowej w miejscowości Porąbka.
VII. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
VIII. Przyjęcie protokołów z III Sesji Rady Gminy Porąbka.
IX. Wolne wnioski.
X. Zakończenie Sesji.

335

(43 odpowiedzi, napisanych Tematy wolne)

[center]POROZUMIENIE
zawarte pomiędzy stroną rządową[/center]
[center]Międzyzwiązkowym Komitetem Protestacyjno-Strajkowym, zakładowymi organizacjami związkowymi działającymi w Kompanii Węglowej S.A.[/center]
[center]oraz Zarządami Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A., Kompanii Węglowej S.A., Węglokoks S.A.[/center]

     Strony niniejszego porozumienia ustaliły co następuje:

1.Strona rządowa biorąc pod uwagę bezpieczeństwo energetyczne kraju wystąpi do Komisji Europejskiej z wnioskiem o skorzystanie z tzw. Europejskiego Funduszu dla Inwestycji dla sektora górnictwa węgla kamiennego. Wniosek ten, po konsultacjach ze stroną społeczną przygotowany będzie do dnia 28.02.2015 r.
2.Rząd będzie gwarantem, że zgodnie z Ustawą o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego  przeprowadzone zostaną programy naprawcze zorganizowanych części przedsiębiorstwa wymienionych kopalni:
- KWK Brzeszcze;
- KWK Sośnica-Makoszowy (Ruch Makoszowy);
- KWK Bobrek-Centrum (Ruch Centrum);
- KWK Piekary
Zarząd SRK S.A. gwarantuje przygotowanie w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi planów naprawczych zorganizowanych części przedsiębiorstwa wyżej wymienionych kopalni. Plany te będą również konsultowane z władzami samorządowymi właściwych gmin i miast.
 
3.Szczególnemu procesowi uzgodnień podlegać będzie ustalenie poziomu zatrudnienia w ramach niniejszego planu.
4.Wyżej wymienione kopalnie będą prowadzić eksploatację w ramach przygotowanych programów naprawczych zgodnie z decyzją Rady UE 2010/787/UE z 10.12.2010
5.Wykonanie planów naprawczych będzie podstawą do sprzedaży wymienionych w pkt. 2 zorganizowanych części kopalni na rzecz inwestorów lub stworzenia z nich spółek pracowniczych. 
6.Strony niniejszego porozumienia gwarantują wykonanie tych procesów. 
7.Rząd jest gwarantem zobowiązań SRK S.A. oraz realizacji Programu Naprawczego Kompanii Węglowej S.A.
8.Z dniem nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa wymienionych w pkt. 2, SRK S.A. staje się z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy na zasadach art. 231 Kodeksu Pracy.
9.Strony ustalają, iż w przypadku skorzystania z zapisów znowelizowanej Ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego przez inne niż KW S.A. podmioty górnicze stosowane będą zasady niniejszego porozumienia.
10.W razie niepowodzenia procesów inwestorskich zorganizowanej części przedsiębiorstwa wymienionych w pkt. 2 wchodzących w skład SRK S.A. udziela się gwarancji zatrudnienia dla wszystkich pracowników na zasadzie systemu alokacji uzgodnionego pomiędzy SRK S.A. a innymi podmiotami górniczymi w przypadku nieskorzystania z osłon socjalnych wynikających z Ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. 
11.Strony ustalają, że KWK Bobrek-Centrum  Ruch Bobrek zostanie sprzedana na rzecz spółki Węglokoks Kraj Sp. z o.o. według wewnętrznego porozumienia.
12.Strona rządowa niezwłocznie podejmie rozmowy na temat sytuacji w pozostałych spółkach górniczych oraz w Zakładach Mechanicznych BUMAR Łabędy S.A. w Gliwicach. Jednocześnie podjęty zostanie dialog na temat sytuacji przemysłu energochłonnego na Śląsku. 
13.Szczegółowe rozwiązania dotyczące poszczególnych kopalń wymienionych w pkt. 2 określone zostaną w załącznikach do porozumienia oraz w porozumieniach wewnętrznych.
 14.Tryb i zasady powstania tzw. Nowej Kompanii Węglowej określa załącznik 3 do porozumienia.
 15.Zarząd KW S.A. zobowiązuje się, że nie będzie wyciągał konsekwencji dyscyplinarnych i prawnych wobec protestujących pracowników i wyda w tej kwestii stosowne oświadczenie.
16.Pakiet osłon socjalnych stanowiący załącznik nr 1 do niniejszego porozumienia zostanie wprowadzony do Ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego.
17.Strona związkowa zapewni warunki pokoju społecznego towarzyszącego realizacji Planu Naprawczego Kompanii Węglowej S.A. i zakończenie protestów górniczych. 
18.Porozumienie wchodzi w życie z dniem podpisania.

Strony uzgodniły, że w trybie natychmiastowym wznawiają prace nad programem dla całego sektora górnictwa węgla kamiennego.

Pełna treść POROZUMIENIA - wraz z załącznikami a tam m. in. o NOWEJ KOMPANII WĘGLOWEJ w skład której wejdzie KWK PIAST.

336

(569 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

To z jednej strony kwestia "dziwnego" funkcjonowania BIP, a z drugiej notoryczny brak nadzoru.
Jak wiadomo za BIP odpowiedzialny jest sekretarz gminy (odsyłam do regulaminu organizacyjnego - http://www.bip.porabka.pl/BIP.aspx?Sel=5475). Z kolei osobami odpowiedzialnymi za redakcję Biuletynu Informacji Publicznej są - patrz link: http://www.bip.porabka.pl/BIP.aspx?Sel=5460. Nad tymi osobami nadzór sprawuje wójt, a nad wójtem rada gminy - ciało, jak często wykazywałem czysto teoretyczne.
"Dziwne" działanie BIP wywołuje już wcale "nie dziwne" skutki. Całkowicie realne - w postaci poważnego błędu proceduralnego postępowania.

337

(569 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Recenzja jednej z decyzji wójta

Zgodnie z obowiązującym prawem wynikającym z ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko wójt winien przeprowadzić ocenę oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, co bezpośrednio wiąże się m.in. z zapewnieniem możliwości udziału społeczeństwa w postępowaniu. Obowiązek realizowany jest  przez powiadomienie zainteresowanych mieszkańców o decyzji.
W dniu 17.12.2014 r. wójt naszej gminy wydał panu Markowi Młyńskiemu decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację przedsięwzięcia pod nazwą: „Rozbudowa istniejącej hali magazynowej na zakład produkcji kołków plastikowych dla budownictwa, w którym będzie prowadzony odzysk odpadów z PP i HDPP w Czańcu przy ul. Zagłębocze”.


Chronologia wydarzeń:

17.12.2014 - decyzja wójta o środowiskowych warunkach.
Od 17.12.2014 r. do 30.12.2014 r. wyznaczony termin do zapoznania się z decyzją
5.01.2015 - ogłoszenie w BIP o możliwości zapoznania się z decyzją w terminie od 17.12.2014 r. do 30.12.2014 r..

Poniżej cytuję fragment decyzji, dotyczący terminu do zapoznania się z decyzją:

Z decyzją można zapoznać się w siedzibie Urzędu Gminy w Porąbce, w Referacie Spraw Gospodarczych i Zamówień Publicznych u inspektora ds. ochrony środowiska przy ul. Krakowskiej 3, pok. nr 3 od oniedziałku do piątku z godzinach pracy urzędu, w terminie od 17 grudnia 2014 r. do 30 grudnia 2014 r.

Czy wójt właściwie przeprowadził ocenę oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko?

Masz rację. Nasz układ gminny doprowadził w swej zachłanności do szczególnie destrukcyjnej dewaluacji istoty demokracji lokalnej, wynikającej z oddzielenia władzy wykonawczej (wójt) od władzy uchwałodawczej (Rada Gminy). Na sposób sprawowania władzy ogromny wpływ ma przyjęta konstrukcja naszych JST (wynikająca z ustawy o samorządzie gminnym), a w szczególności wymieszanie się struktur administracyjnych i politycznych, ingerowanie polityków i polityki partyjnej w sprawy biurokracji, dostępność biurokratycznych środków dla potrzeb partii politycznych[2]

Gdy radni rządzą w komitywie z wójtem, powstaje dla mieszkańców ogromna przestrzeń do aktywności. W takich warunkach to mieszkańcy będą musieli kontrolować władzę. Recenzować decyzje podejmowane przez wójta i radnych. Będą musieli chodzić na sesje, posiedzenia komisji, do czego zachęcam. Przecież radni i wójt są od załatwiania ich a nie własnych spraw.

Co do postanowienia. - Ponoć tylko 8% ludzi realizuje swoje postanowienia noworoczne wink

339

(569 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Rejestr umów zawartych przez Dom Kultury w Kętach za rok 2014 również jawny!

Link do strony BIP z rejestrami: http://bip.malopolska.pl/dkwketach/Arti … 77847.html

Wczoraj na stronach BIP zostały uzupełnione informacje o radnych. W szczególności zostały podane informacje kontaktowe - telefony i/lub adresy mailowe.

W ten sposób mieszkańcy mają możliwość uzyskania pewnej informacji o kontakcie do większości radnych:

Przewodniczący Rady Gminy Porąbka DRABEK Zbigniew - z.drabek@vp.pl, 535-357-877
Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Porąbka MYDLARZ Maria - maria.mydlarz@poczta.onet.pl
Radny kadencji 2014-2018 - Sołectwo Czaniec BORECKI Tomasz - tomekb10@wp.pl
Radny kadencji 2014-2018 - Sołectwo Czaniec DRZEWIECKI Marek - marmetkola@wp.eu, 695-670-700
Radny kadencji 2014-2018 - Sołectwo Bujaków FILARSKI Grzegorz - grzegorzfilarski@interia.eu, 791-251-257
Radny kadencji 2014-2018 - Sołectwo Bujaków HAŁAT Władysław - indukcja@onet.com.pl, 602-536-487
Radny kadencji 2014-2018 - Sołectwo Porąbka KASTELIK Szymon - 507-053-934
Radny kadencji 2014-2018 - Sołectwo Kobiernice KOCEMBA Ignacy - ignacy.kocemba@kobiernice.pl
Radna kadencji 2014-2018 - Sołectwo Porąbka KULA Eugenia - brak
Radna kadencji 2014-2018 - Sołectwo Czaniec MŁYNARSKA-MAZUR Alicja - ala.mazur@o2.pl, telefon 605-603-223
Radny kadencji 2014-2018 - Sołectwo Czaniec NALBORCZYK Tomasz - brak
Radny kadencji 2014-2018 - Sołectwo Porąbka PASYMOWSKI Andrzej - brak
Radny kadencji 2014-2018 - Sołectwo Porąbka PĘKALA Roman - roman_pekala@wp.pl , telefon  606-143-651
Radny kadencji 2014-2018 - Sołectwo Kobiernice SOPIAK Adam - adam@sopiak.pl
Radna kadencji 2014-2018 - Sołectwo Czaniec TYLZA-JANOSZ Marta - mtylza_janosz@wp.pl

341

(569 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Na stronach czasopisma „Nowa Wieś w gminie Kęty” można dowiedzieć się o bardzo ważnej inicjatywie dotyczącej jawności działania władz publicznych.

Po stoczeniu prawdziwej batalii trwającej prawie rok, redaktor naczelny portalu - Marcina Hałat doprowadził do udostępnienia rejestrów umów, które Dom Kultury w Kętach zawarł w roku 2013 z osobami fizycznymi i przedsiębiorcami.

Wygrała kultura jawności działań nad tajnością.

Z rejestrem można zapoznać się na stronach Biuletynu Informacji Publicznej Domu Kultury w Kętach: http://bip.malopolska.pl/dkwketach/Arti … 86373.html


Co nam daje taki rejestr?

  1. Każdy obywatel i obywatelka może swobodnie dowiedzieć jak wydawane są publiczne środki na kulturę.

  2. Radni mogą sprawować swoją funkcję kontroli finansów w sposób swobodny i pełny.

  3. Przedsiębiorcy mogą ocenić czy konkurencja jest równo traktowana przy zawieraniu publicznych kontraktów.

  4. Dziennikarze mogą badać występowanie określonych zjawisk.

Wszyscy mamy więc, poprzez prostą czynność administracyjną możliwą z uwagi na postęp techniki, dostęp do aktualnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji o wydatkach ze środków publicznych; mamy całkowicie darmową nieustającą kontrolę bez mnożenia  kolejnych komisji i wydawaniu dodatkowych środków publicznych; mamy w końcu kontrolę na którą bardzo, ale to bardzo trudno wywierać jakikolwiek wpływ.

342

(101 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Jak wynika z raportu NIK o ochronie powietrza przed zanieczyszczeniami

Polska od lat ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej. W wielu miastach stężenie toksycznych i rakotwórczych substancji – pyłu PM10 i benzo(a)pirenu – wielokrotnie przekracza dopuszczalne normy. Mimo że miasta wydawały olbrzymie sumy na walkę z zanieczyszczeniami powietrza, jego jakość poprawiła się tylko nieznacznie. W konsekwencji Polska za niedotrzymanie standardów jakości powietrza określonych w unijnej dyrektywie może otrzymać nawet 4 mld zł kary.

Powietrze w naszej gminie jest równe zanieczyszczone lub nawet bardziej. Niestety władze gminy nie dostrzegają problemu tu problemu. I nie chodzi nawet o kosztowne projekty ale o zwyczajne przekonywanie, wyjaśnianie i edukowanie mieszkańców. Urząd ma na do tego wiele narzędzi. Dlaczego z nich nie korzysta?

343

(569 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Niezwłocznie? Czyli jak? I zgodnie z jakimi obowiązującymi w naszej gminie procedurami?

Dzisiaj w BIP zostało udostępnionych 18. dokumentów urzędowych, w tym zarządzenie Nr 181/2014 Wójta Gminy Porąbka z dnia 07 października 2014r. w sprawie przystąpienia do przeprowadzenia zamówienia publicznego na wybór wykonawcy organizacji i prowadzenia Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK) na terenie Gminy Porąbka.

Tym samym pomiędzy datą 2 stycznia 2015 r. (dzień publikacji), a datą 7 października 2014 r. (wydanie zarządzenia) upłynęło 87 dni, co stanowi 2 miesiące i 26 dni.

To dość długi czas jak na wykonanie czynności materialno-technicznej, za jaką uważa się umieszczenie dokumentu elektronicznego w BIP.

Prawo do informacji to jedno z podstawowych praw i wolności obywatelskich. Biuletyn Informacji Publicznej naszej Gminy http://bip.porabka.pl/ to urzędowy publikator teleinformatyczny tworzony w celu powszechnego udostępniania informacji publicznej. Do niezwłocznego udostępniania informacji publicznej zobowiązuje wójta Gminy Porąbka ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej. W szczególności

Art. 3 ust 2. Prawo do informacji publicznej obejmuje uprawnienie do niezwłocznego uzyskania
informacji publicznej
zawierającej aktualną wiedzę o sprawach publicznych.

Udostępnione dokumenty:
 
2015-01-02 Symbol:  OPZ070
Ogłoszenie o konsultacjach projektu uchwały w sprawie ustalenia kryteriów wraz z liczbą punktów w postępowaniu rekrutacyjnym do publicznych przedszkoli prowadzonych przez Gminę Porąbka.

2014-10-31 Symbol:  WG_197_14
Zarządzenie Nr 197/2014 Wójta Gminy Porąbka z dnia 31 października 2014r. w sprawie dokonania zmian w Uchwale Budżetowej Gminy Porąbka oraz planach finansowych Urzędu Gminy Porabka oraz jednostek organizacyjnych gminy.


2014-10-31 Symbol:  WG_196_14
Zarządzenie Nr 196/2014 Wójta Gminy Porąbka z dnia 31 października 2014r. w sprawie dokonania zmian w planach finansowych wydatków Urzędu Gminy oraz jednostek organizacyjnych gminy.

2014-10-29 Symbol:  WG_195_14
Zarządzenie Nr 195/2014 Wójta Gminy Porąbka z dnia 29 października 2014r. w sprawie przystąpienia do przeprowadzenia zamówienia publicznego na wybór wykonawcy dostawy materiałów elektroinstalacyjnych do realizacji prac instalacyjnych związanych z modernizacją i rozbudową budynku Urzędu Gminy w Porąbce

2014-10-29 Symbol:  WG_194_14
Zarządzenie Nr 194/2014 Wójta Gminy Porąbka z dnia 29 października 2014r. w sprawie powołania zespołów do korekty składu kart do głosowania w wyborach do Rady Gminy Porabka oraz wyborach Wójta Gminy Porąbka zarządzonych na dzień 16 listopada 2014r.


2014-10-28 Symbol:  WG_193_14
Zarządzenie Nr 193/2014 Wójta Gminy Porąbka z dnia 28 października 2014r. w sprawie określenia warunków dzierżawy części działki gminnej położonej w Porabce 1.



2014-10-20 Symbol:  WG_192_14
Zarządzenie Nr 192/2014 Wójta Gminy Porąbka z dnia 20 października 2014r. w sprawie powołania Komisji Inwentaryzacyjnej w celu przeprowadzenia inwentaryzacji na dzień 31 grudnia 2014 roku.


2014-10-20 Symbol:  WG_191_14
Zarządzenie Nr 191/2014 Wójta Gminy Porąbka z dnia 20 października 2014r. w sprawie dokonania zmian w Uchwale Budżetowej i planie finansowym wydatków Urzędu Gminy.


2014-10-16 Symbol:  WG_190_14
Zarządzenie Nr 190/2014 Wójta Gminy Porąbka z dnia 16 października 2014r. w sprawie wskazania osób na członków Obwodowych Komisji Wyborczych na terenie Gminy Porąbka do przeprowadzenia wyborów samorządowych zarządzonych na dzień 16 listopada 2014r.


2014-10-15 Symbol:  WG_189_14
Zarządzenie Nr 189/2014 Wójta Gminy Porąbka z dnia 15 października 2014r. w sprawie dokonania zmian w Uchwale Budżetowej i planach finansowych.


2014-10-13 Symbol:  WG_188_14
Zarządzenie Nr 188/2014 Wójta Gminy Porąbka z dnia 13 października 2014r. w sprawie przeprowadzenia konsultacji w przedmiocie projektu uchwały Rady Gminy Porąbka w sprawie podatku od środków transportowych na 2015r.

2014-10-13 Symbol:  WG_187_14
Zarządzenie Nr 187/2014 Wójta Gminy Porąbka z dnia 13 października 2014r. w sprawie powołania komisji konkursowej do przeprowadzenia konkursu na stanowisko Dyrektora Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Porąbce.


2014-10-10 Symbol:  WG_186_14
Zarządzenie Nr 186/2014 Wójta Gminy Porąbka z dnia 10 października 2014r. w sprawie dokonania zmian w Uchwale Budżetowej i planie finansowym wydatków Urzędu Gminy Porąbka.

2014-10-09 Symbol:  WG_185_14
Zarządzenie Nr 185/2014 Wójta Gminy Porąbka z dnia 09 października 2014r. w sprawie przystąpienia do przeprowadzenia zamówienia publicznego na wybór wykonawcy dostaw wraz z rozładunkiem materiałów budowlanych do realizacji zadania związanego z modernizacją i rozbudową budynku Urzędu Gminy w Porąbce – część III.

2014-10-09 Symbol:  WG_184_14
Zarządzenie Nr 184/2014 Wójta Gminy Porąbka z dnia 09 października 2014r. w sprawie określenia warunków dzierżawy działki gminnej położonej w Czańcu przy cmentarzu komunalnym

2014-10-09 Symbol:  WG_183_14
Zarządzenie Nr 183/2014 Wójta Gminy Porąbka z dnia 09 października 2014r. w sprawie określenia warunków przedłużenia umowy najmu z dotychczasowym najemcą

2014-10-08 Symbol:  WG_182_14
Zarządzenie Nr 182/2014 Wójta Gminy Porąbka z dnia 08 października 2014r. w sprawie określenia warunków dzierżawy części działki gminnej położonej w Porąbce 1


2014-10-07 Symbol:  WG_181_14
Zarządzenie Nr 181/2014 Wójta Gminy Porąbka z dnia 07 października 2014r. w sprawie przystąpienia do przeprowadzenia zamówienia publicznego na wybór wykonawcy organizacji i prowadzenia Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK) na terenie Gminy Porąbka

344

(47 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

Szukałem i nie znalazłem innej informacji o planowanych inwestycjach na 2015 r. ze "schetynówek".
Patrząc jednak realnie na to co się wyrabia w gminie, to nie zdziwił bym się gdyby chodziło o ul. Karpacką na Kozubniku. Wszak droga pasuje w komplecie do mostku.

345

(47 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

Narodowy program przebudowy dróg lokalnych Bezpieczeństwo-Dostępność-Rozwój, rok dofinansowania 2015 Arkusz oceny merytorycznej wniosków - drogi powiatowe: Przebudowa drogi powiatowej 1456S Czaniec – Porąbka w  gminie Porąbka – 27,2 pkt na na 40 możliwych.

Koszt przebudowy to 7 361 135,67 zł z czego wkład własny wynosi 4 361 135,67 zł, a resztę stanowi dofinansowanie. Długość odcinka do przebudowy: 3 606,00 mb.

Przebudowa jest wbrew interesom lokalnej społeczności. Na Zebraniach Wiejskich w Czańcu od dawna padają pytania o wykupu ziemi pod ul. Bukowską i termin jej remontu z wykonaniem chodnika. Na ostatnim też padło i nie było na nie odpowiedzi,  pomimo, że na sali była kompetentna osoba - p. Płonka. Widać z tego, że w opinii mieszkańców droga na Bukowiec dla bezpieczeństwa, dostępności i rozwoju powinna zostać w pierwszej kolejności przebudowana. Równie palącym problemem jest droga na Zagłębocze. No cóż jak widać władza ma inne priorytety, a mieszkańców jak to ma w zwyczaju - olewa.

346

(47 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

Moim zdaniem ten odcinek jezdni kwalifikuje się raczej do wykonania drogi rowerowej. Wiem to z autopsji. Drogą porusza się wielu rowerzystów. Pieszych widywałem za to rzadko. Poza tym odcinek od miejsca przy zaporze na Zbiorniku Czanieckim mógłby zostać poprowadzony wzdłuż wału zbiornika.
Zgadzam się również z opinią, że bardziej odpowiada potrzebom lokalnej społeczności remont i budowa chodnika na ul. Bukowskiej. Z tym, że ze względu na nieuregulowane sprawy własności na tej drodze inwestycja będzie trudna.
A propo's wieści. Wolałbym raczej zobaczyć jakiś plan - dokument wykonany w urzędzie a nie "wieści". Taki z uzasadnieniem, w którym urzędnik tłumaczy dlaczego tutaj i za ile, a tutaj link do takiego dokumentu w BIP.

347

(14 odpowiedzi, napisanych Tematy wolne)

Ministerstwo Edukacji Narodowej wyliczyło, że w ciągu najbliższych 10 lat wyda na te bezpłatne podręczniki – przygotowane na zamówienie rządu dla uczniów klas I–III szkół podstawowych, oraz na dotacje na zakup książek dla podstawówek i gimnazjów – 3,31 mld zł. Tylko tegoroczne wydatki na podręcznik dla klas I oraz dotacje na ćwiczenia dla uczniów zamkną się w kwocie 60,5 mln zł. W przyszłym roku rząd musi przygotować prawie 260 mln zł, a w latach następnych nawet po 375 mln, bo oprócz kosztów wyprodukowania podręczników dla młodszych uczniów dojdą dotacje na książki dla tych starszych – po 165 zł na ucznia w szkołach podstawowych i 275 zł na gimnazjalistę.

źródło: forsal.pl

348

(14 odpowiedzi, napisanych Tematy wolne)

E-podręcznik bublem?
Jak donosi wPolityce.pl zwolniono cały zespół pracujący nad projektem. Pracę traci cały zespół przygotowujący sztandarowy rządowy projekt, jakim jest e-podręcznik - donosi „Rzeczpospolita”.
Całość czytaj: http://wpolityce.pl/lifestyle/226391-e- … -projektem

To nie wszystkie kłopoty rządu. Krytyka dosięgnęła również "Nasz elementarz".

http://niezalezna.pl/62183-nasz-element … est-bublem
http://www.wykop.pl/ramka/2281656/darmo … ie-bublem/

Wójt powołuje zastępcę w drodze zarządzenia (art. 26a ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.. To nie jest zadanie RG. Tymczasem w BIP mamy już uchwały z II Sesji RG:

2014-12-09
Symbol:  U_II_9_2014
Uchwała Nr II/9/2014 Rady Gminy Porąbka z dnia 09 grudnia 2014r. w sprawie ceny odprowadzenia 1m2 ścieków oraz opłaty abonamentowej dla zbiorowego odprowadzenia ścieków na terenie Gminy Porąbka na okres od dnia 1.01.2015 r. do 31.12.2015 r.

 
2014-12-09
Symbol:  U_II_8_2014
Uchwała Nr II/8/2014 Rady Gminy Porąbka z dnia 09 grudnia 2014r. w sprawie wyboru Przewodniczącego Komisji Kultury, Oświaty, Zdrowia, Rodziny, Sportu, Rekreacji i Wypoczynku.
 
2014-12-09
Symbol:  U_II_7_2014
Uchwała Nr II/7/2014 Rady Gminy Porąbka z dnia 09 grudnia 2014r. w sprawie wyboru Przewodniczącego Komisji Budżetu, Samorządu, Rozwoju Społeczno - Gospodarczego, Przestrzegania Prawa i Porządku Publicznego.

 
2014-12-09
Symbol:  U_II_6_2014
Uchwała Nr II/6/2014 Rady Gminy Porąbka z dnia 09 grudnia 2014r. w sprawie powołania stałych Komisji Rady Gminy Porąbka, ustalenia ich składu osobowego oraz przedmiotu działania.

 
2014-12-09
Symbol:  U_II_5_2014
Uchwała Nr II/5/2014 Rady Gminy Porąbka z dnia 09 grudnia 2014r. w sprawie wyboru Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Porąbka.

 
2014-12-09
Symbol:  U_II_4_2014
Uchwała Nr II/4/2014 Rady Gminy Porąbka z dnia 09 grudnia 2014r. w sprawie powołania Komisji Rewizyjnej.

 
2014-12-09
Symbol:  U_II_3_2014
Uchwała Nr II/3/2014 Rady Gminy Porąbka z dnia 09 grudnia 2014r. w sprawie ustalenia wynagrodzenia dla Wójta Gminy Porąbka, Pana Czesława Bułka.
 
2014-12-09
Symbol:  U_II_10_2014
Uchwała Nr II/10/2014 Rady Gminy Porąbka z dnia 09 grudnia 2014r. w sprawie dokonania zmian w Uchwale Nr XXXIII/304/2013 Rady Gminy Porąbka z dnia 22 listopada 2013 r. w sprawie ustalenia i poboru stawki opłaty miejscowej w miejscowości Porąbka.


Ciekawe jest za to fakt, że można w BIP umieścić uchwały z ostatniej RG, a nie można zarządzeń. Ostatnie zarządzenie wójta w BIP zamieszczono 3.10.2014 r.

2014-10-03
Symbol:  WG_180_14
Zarządzenie Nr 180/2014 Wójta Gminy Porąbka z dnia 03 października 2014r. w sprawie nieodpłatnego przejęcia na mienie komunalne gminy działki stanowiącej drogę w Porąbce-1.

350

(569 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Czy przeglądałeś te dokumenty?

Ciekawy jest np. nr 6 - Analiza wykonalności przedsięwzięcia z zakresu modernizacji kanału ulgi Bukowskiej
przy Młynówce Czanieckiej.

Analiza wygląda na nieco niedopracowaną - str. 6 - Lokalizacja projektu jest:
1.2. Lokalizacja projektu

Gmina Istebna zlokalizowana jest na terenie województwa śląskiego, w jego południowej części i wchodzi w skład powiatu cieszyńskiego.
Teren objęty projektem znajduje się przy rzece Olzie, od strony wschodniej graniczy z drogą wojewódzką DW941 łączącą miejscowości Wisła z powiatem żywieckim i granicą z Czechami.

Poza tym, co najważniejsze analiza wskazuje na istotne ryzyko projektu (str. 38):

W obecnym kształcie projekt nie kwalifikuje się do dofinansowania RPO WSL 2014-2020


Mając na uwadze, że konsultacje społeczne są ważnym element społeczeństwa obywatelskiego - są narzędziem dialogu władzy z obywatelami, mam zasadnicze pytanie.

O co tutaj chodzi?