Wkrótce aplikacja Czaniec news

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.

Czaniec - centrum

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.

Czaniec - miejscowość historyczna

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.

Czaniec - wczesnobarokowy dwór

Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.

Czaniec - kościół

Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej

Zapora i Jezioro Czaniec

Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.

Czaniec - parafia pradziadów papieża

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Czaniec - miejscowość zabytków

Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.

Czaniec - zaciszne miejsce

Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.

Czaniec - figury świętych

W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.

Szkoła na Dolnym Czańcu

Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.

Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Cmentarz komunalny w Czańcu

Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847

Góry...

Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.


Aktualności

  Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS! lub napisz do nas na Facebooku
  Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!

Sytuacja epidemiczna COVID-19 w Gminie Porąbka. Stan na 2020-10-30. Źródło: PSSE Bielsko-Biała.
Strzałki pokazują zmiany w stosunku do dnia poprzedniego.

UWAGA! Od 30.10.2020 PSSE w Bielsku-Białej przestała podawać statystyki zachorowań w podziale na gminy (tylko cały powiat bielski)!

b/d Nadzór epid. b/d Hospitalizowani b/d Kwarantanna b/d Izolacja domowa b/d Zakażeni b/d Ozdrowiali b/d Zmarli
Dodał: admin,08-05-2011

Zgromadzeni na zebraniu w dniu 8 maja 2011 r. mieszkańcy, mieli możliwość głosowania na stanowisko sołtysa wsi Czaniec, spośród trzech kandydatek.

Zdzisława Konopnicka-Dwornik, pochodząca z Czańca i aktualnie mieszkająca w naszej miejscowości, po powrocie z Zielonej Góry, wizję sprawowania urzędu sołtysa, przedstawiła w następujący sposób: budować Czaniec jako wieś "ładną", podkreślać walory położenia miejscowości i promować wieś jako estetyczny przystanek na papieskim szlaku. Ponadto, pani Zdzisława oprócz budowania "ładnego" Czańca, przedstawiła się jako osoba, która chce pomagać mieszkańcom oraz ściśle współpracować z radnymi.

Małgorzata Czernik, czyli dotychczasowy sołtys wsi Czaniec, zootechnik z wykształcenia, podkreślała swoją wiedzę na temat rolnictwa i doświadczenie w wielu kwestiach, które zdobyła piastując urząd sołtysa przez wiele lat. Mimo, iż pani Małgorzata nie przedstawiła żadnej konkretnej wizji sprawowania urzędu sołtysa na następne lata, jej autoprezentacja trwała najdłużej spośród wszystkich kandydatek. W dalszej części przemówienia, pani Małgorzata - można powiedzieć - usprawiedliwiała się, dlaczego pewnych, niewymienionych jednak kwestii, nie udało się jej osiągnąć.

Barbara Górka, od lat związana z rolnictwem, aktualnie trudniąca się uprawą pieczarek, dotychczasowy członek rady sołeckiej. 
Swoją wizję piastowania urzędu sołtysa określiła krótko - Czaniec = jedność. W swojej prezentacji pani Barbara podkreśliła nacisk na sprawy mieszkańców - wspieranie i pomaganie w problemach, miały być priorytetem.

Po prezentacjach kandydatek, odczytano nazwiska zebranych na sali mieszkańców, rozdano karty do głosowania i przystąpiono do głosowania.

Niestety pierwsza tura nie wyłoniła zwycięzcy i wyniki kształtowały się następująco:
Zdzisława Konopnicka-Dwornik - 50 głosów
Małgorzata Czernik - 79 głosów
Barbara Górka - 38 głosów.
W głosowaniu udział wzięły 172 osoby.

Do wyłonienia sołtysa, potrzebne było 50% głosów + 1.

W drugiej turze wyborów, zebrani na sali mieszkańcy wyłonili nowego sołtysa:
Małgorzata Czernik - 81 głosów
Zdzisława Konopnicka-Dwornik - 69 głosów.Komentarze wyłączone

Dodał: admin,06-05-2011

Dobra wiadomość dla kierowców, którzy podróżują w kierunku Bielska-Białej.
Most w centrum Porąbki został otwarty dla ruchu samochodów osobowych.
Ruch odbywa się jednak tylko w jednym kierunku - od centrum Porąbki.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,04-05-2011

Zebranie wiejskie sołectwa Czaniec, na którym dokonany zostanie wybór sołtysa  oraz członków Rady Sołeckiej, odbędzie się w dniu 8 maja 2011 roku (tj. niedziela), o godz.10.30 w Wiejskim Domu Kultury w Czańcu.


Komentarze wyłączone

Dodał: admin,04-05-2011

26 i 27 maja br (czwartek i piątek) w wyznaczonych miejscach Gminy Porąbka prowadzona będzie bezpłatna zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego, elektronicznego oraz sprzętu AGD.

W Czańcu, zbiórka prowadzona będzie dnia 27 maja (piątek) w następujących miejscach:
- parking kolo kościoła od godz. 8.00 do godz. 9.00
- ul. Miejska (koło mostu na Domaczce) od godz. 9.15 do godz. 10.15
- ul. kard. K.Wojtyły (koło sklepu "Cyprys") od godz. 10.30 do godz. 11.30
- ul. Zagłębocze (koło krzyża) od godz. 11.45 do godz. 12.45
- ul. Kościelna (koło sklepu GS) od godz. 13.00 do godz. 14.00
- ul. Bukowska (koło sklepu KUBUŚ) od godz. 14.15 do godz. 15.30Komentarze wyłączone

Dodał: admin,27-04-2011

Akcja szczepienie lisów przeciw wściekliźnie zostanie przeprowadzona w województwie śląskim między 1 a 10 maja – poinformowały we wtorek służby prasowe wojewody śląskiego. Szczepionki zrzucane będą z samolotów.

Biuro prasowe wojewody śląskiego podało, że szczepionki przeciwko wściekliźnie zostaną rozrzucone na obszarze ponad 10 tys. kilometrów kwadratowych. Rozrzuconych zostanie około 200 tys. szczepionek w lasach, a także na polach, łąkach, w ogródkach działkowych i parkach.

Szczepionki wyglądają jak małe, brunatno-zielonkawe kostki o zapachu mocno zepsutej ryby. Lisy wyczuwają je z odległości 800 metrów. Wojewódzki lekarz weterynarii zaapelował, by nie podnosić ich z ziemi. Jeśli podniesie ją człowiek, praktycznie staną się bezużyteczne. Lisy wyczuwając ludzki zapach nie zjedzą już kostki.

źródło: katowice.uw.gov.pl

Przeczytaj cały artykuł
Komentarze wyłączone

Dodał: admin,24-04-2011

Do beatyfikacji papieża Polaka, Jana Pawła II pozostał już tylko tydzień.
Jako, że z naszej miejscowości wywodzą się pradziadowie Karola Wojtyły, władze kościoła nie pozostały obojętne na tak ważne wydarzenie jakim jest beatyfikacja i postanowiły uczcić ten moment poprzez postawienie pomnika przedstawiającego Jana Pawła II z prawą ręką wyciągniętą w geście błogosławieństwa.

Pomnik Jana Pawła II stanął na terenie domu księży i sióstr i skierowany jest w stronę kościoła.

Pomnik Jan Paweł II w Czańcu

Również w Herbie Papieskim znajdującym się w kościelnej posadzce dodano wpis: "Beatyfikowany 1.05.2011 roku".  

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,22-04-2011

Życzenia Wielkanoc od czaniec.pl

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,07-04-2011

Dzikie wysypiska w Gminie Porąbka to obywatelski projekt mający na celu syntetyczne skatalogowanie nielegalnych składowisk odpadów na terenie naszej gminy. Projekt ma na celu zwrócenie uwagi opinii publicznej i władz samorządowych na dzikie wysypiska. 

Dzięki wykorzystaniu Mapy Google - serwisu dostępnego za pomocą przeglądarki internetowej i sporządzonej dokumentacji zdjęciowej, każdy może z bliska przyjrzeć się dzikim wysypiskom i łatwo je zlokalizować. 

Nad projektem pracuje mieszkaniec naszej gminy o pseudonimie Zenon, który prężnie działa na naszym forum dyskusyjnym, przedstawia ciekawe sprawy, fakty i porusza konkretne tematy.

O projekcie można dyskutować na forum czaniec.pl Projekt obywatelski - Dzikie wysypiska Gminy Porąbka » lub bezpośrednio z autorem pisząc na adres: zenek.man@o2.pl

Jeżeli natrafiłeś na składowisko śmieci w naszej gminie, powiadom nas o tym! przejrzysta.gmina@o2.pl

 

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,18-03-2011

Uwaga kierowcy, już 24 marca most na rzece Soła w Kobiernicach na DK52 zostanie zamknięty z powodu remontu, o którym informowaliśmy we wcześniejszych wpisach. Termin zakończenia prac upływa 30 czerwca 2011r.

OBJAZD DLA POJAZDÓW DO 3,5T:
Z Kobiernic w stronę Porąbki (DW 948), przez zaporę w Porąbce do Czańca. Na czas remontu most w centrum Porąbki będzie otwary tylko w jednym kierunku: od centrum Porąbki do ul. Bielskiej. Ograniczenie wjazdu na most: pojazdy do 2,5T, szerokość pojazdu do 2,2m).
Dodano: 1 kwi 2011r: Most w centrum Porąbki nie będzie dopuszczony do ruchu - zadecydowały władze Gminy Porąbka, po tym gdy przez most zaczęły przejeżdżać samochody ciężarowe.  Sytuacja potrwa do momentu zakończenia prac związanych z remontem mostu w Kobiernicach (do ok. 30 czerwca).
Obraz zarejestrowany przez kamerę monitorującą most w centrum Porąbki, został przekazany w ręce policji, która będzie docierać do kierowców, którzy mimo zakazu, wjechali na most samochodem powyżej 2,5T.


INFORMACJA DLA PIESZYCH:
Ruch pieszych będzie odbywał się bez zmian.

DODATKOWA INFORMACJA DLA KIEROWCÓW:
Nie zalecany jest objazd przez Kęty-Podlesie. Trwają prace związane z przebudową rynku w Kętach. W najbliższych dniach nastąpi całkowite zamknięcie rynku dla ruchu. Wznowienie ruchu będzie możliwe dopiero po zrealizowaniu całej inwestycji, czyli w październiku.

INFORMACJA DLA PASAŻERÓW MZK KĘTY:
Komunikat MZK KętyKomentarze wyłączone

Dodał: admin,18-03-2011

Policjanci z Wydziału Prewencji zatrzymali 21-letniego mężczyznę, który w czasie ulicznej awantury ugodził nożem swojego o dwa lata starszego adwersarza. Za przestępstwo to sprawcy grozi teraz do 5 lat więzienia.
Mężczyźni przypadkowo "wpadli" na siebie w Czańcu na ul. Kościelnej, gdzie doszło między nimi do sprzeczki i ostrej wymiany zdań. Starszy z mężczyzn trzymał w ręku kubek z zupą błyskawiczną, która w czasie szamotaniny rozlała się na ich ubrania. To tylko rozjuszyło sprawcę. Nie zastanawiając się długo wyjął nóż, którym ugodził swojego adwersarza w brzuch. Pokrzywdzony trafił do szpitala. Zaalarmowani o zdarzeniu policjanci zatrzymali napastnika. Badanie alkomatem wykazało, że miał we krwi blisko promil alkoholu. W czasie jego przeszukania, funkcjonariusze odnaleźli pocisk karabinowy. Szczegółowe okoliczności zdarzenia wyjaśniają policjanci z Kobiernic. Sprawca usłyszał dzisiaj zarzuty popełnienia przestępstwa, za które grozi mu do 5 lat za kratami. O jego dalszym losie rozstrzygnie prokurator.

źródło: policja.bielsko.pl


Komentarze wyłączone

<< Poprzednia ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 ... 38 ... 40 ... 42 ... 44 ... 46 ... 48 ... Następna >>
Powered by CuteNews
Najnowsze filmy: