CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.
Czaniec - centrum
Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.
Czaniec - miejscowość historyczna
Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.
Czaniec
CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.
Czaniec - wczesnobarokowy dwór
Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.
Czaniec - kościół
Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej
Zapora i Jezioro Czaniec
Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.
Czaniec - parafia pradziadów papieża
Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.
Czaniec - miejscowość zabytków
Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.
Czaniec - zaciszne miejsce
Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.
Czaniec - figury świętych
W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.
Szkoła na Dolnym Czańcu
Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.
Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II
Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.
Cmentarz komunalny w Czańcu
Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847
Góry...
Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.
Aktualności
Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS! lub napisz do nas na Facebooku Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!
Sytuacja epidemiczna COVID-19 w Gminie Porąbka. Stan na 2020-10-30. Źródło: PSSE Bielsko-Biała. Strzałki pokazują zmiany w stosunku do dnia poprzedniego.
UWAGA! Od 30.10.2020 PSSE w Bielsku-Białej przestała podawać statystyki zachorowań w podziale na gminy (tylko cały powiat bielski)!
Zarządzeniem nr 14/10 Wojewody Śląskiego z dnia 31 sierpnia 2010 r. ogłoszono alarm przeciwpowodziowy od godziny 15:00 dla powiatów: bielskiego, bieruńsko-lędzińskiego, cieszyńskiego, pszczyńskiego, żywieckiego i miasta Bielsko-Biała. W związku z powyższym wszystkie służby bezpieczeństwa postawione są w stan gotowości, a Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego zaczęły pełnić dyżury.
Na stronach Ośrodka Koordynacyjno-Informacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej, po wybraniu dnia i godziny, istnieje możliwość monitorowania sytuacji zbiorników wodnych oraz stanów napełnienia: Link »
Dodano 1 wrz 2010 10:02 W Kobiernicach wody rzeki Soły przedostały się groblą do starego koryta rzeki. Strażacy użyli pompy wysokiej wydajności i przepompowali ją ponownie do koryta Soły.
Dodano 1 wrz 2010 17:12 Most w Kobiernicach znów może zostać zamknięty. Rozważa się jego tymczasowe zamknięcie z powodu podmywania przez Sołę.
Dodano 2 wrz 2010 11:59 Mosty w Kobiernicach i Porąbce zostały tymczasowo zamknięte. Wysoki poziom wody w Sole był decyzją o tymczasowym zamknięciu mostu w Kobiernicach i Porąbce. Wysoki poziom wody tym razem nie tylko zagraża mostowi lecz także domostwom w pobliżu Soły, zarówno w Kobiernicach i Czańcu, dlatego w Czańcu wały ciągle monitorowane są przez strażaków. Sytuacja gorzej wygląda w Kobiernicach, gdzie po zmniejszeniu zrzutu wody na zbiorniku Czaniec, osunął się wał.
Dodano 4 wrz 2010 14:30Most w Kobiernicach został otwarty dla ruchu do 3.5T
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w ostrzeżeniu hydrologicznym nr 397 informuje, iż w ciągu najbliższej doby (szczególnie
dzisiejszej nocy), w zlewniach Małej Wisły, Przemszy, Soły, w wyniku
prognozowanych intensywnych opadów deszczu, prognozowane są wzrosty poziomu
wody do strefy stanów wysokich, lokalnie z możliwością przekroczenia stanów
ostrzegawczych. Skutki: Lokalne zalania i podtopienia, niebezpieczeństwo
przebywania nad brzegami rzek, utrudnienia w prowadzeniu prac w korytach rzek. Stopień zagrożenia: 2 (w skali 3-stopniowej).
Tymczasem Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW
Oddział w Krakowie informuje o intensywnych opadach deszczu.
- Przebieg: Przewiduje się
wystąpienie opadów deszczu, w ciągu pierwszej doby w wysokości 70-80 mm, w
ciągu drugiej doby w wysokości 70-80 mm. - Skutki: Podtopienia;
uszkodzenia dróg i budynków; trudności komunikacyjne. - Stopień zagrożenia: 2 - Ważność: od
godz. 20:00 dnia 30.08.2010 do godz. 20:00 dnia 01.09.2010 - Obszar: Województwo
śląskie
Uwagi: Możliwość
podniesienia stopnia ostrzeżenia do 3.
źródło: Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego
Mandatami w wysokości 150 złotych i dopisaniem do „konta 8221; 2 punktów karnych, zakończyło się dla 22 kierowców samochodów ciężarowych, złamanie zakazu wjazdu pojazdów powyżej 7,5 tony na drogę łączącą Czaniec z Porąbką.
Dwudniowa, wspólna akcja policjantów bielskiej drogówki, funkcjonariuszy z Kobiernic oraz Inspekcji Transportu Drogowego jest reakcją na sygnały mieszkańców Czańca i Porąbki, którzy uskarżali się na nagminne łamanie przepisów przez przejeżdżających tymi miejscowościami, kierowców taboru ciężkiego, m.in. tirów i ciężarówek przewożących drzewo. Po wiosennej powodzi dla ruchu pojazdów zamknięto most w Kobiernicach na rzece Sole, w ciągu drogi krajowej nr 52. Most wymaga gruntownego remontu. Jednocześnie wyznaczono objazdy, ograniczając tonaż pojazdów wjeżdżających na koronę zapory w Porąbce oraz pokonujących odcinek drogi powiatowej Porąbka – Czaniec. Zakaz dotyczy wjazdu na tę trasę pojazdów o rzeczywistej masie całkowitej przekraczającej 7,5 tony. Policjanci zapowiadają, że podobne akcje będą kontynuowane, a kierowcy, którzy naruszą przepisy dotyczące tonażu, nie mogą liczyć na pobłażanie.
W ciągu ostatnich dni, otrzymaliśmy od internautów kilka maili z zapytaniem o zmianę organizacji ruchu w Czańcu, na odcinku remontowanym ul.kard. K.Wojtyły. Chodzi głównie o znak STOP i zmianę drogi z pierwszeństwem przejazdu na skrzyżowaniu z ul.Bukowską, a następnie z ul.Karpacką. Na chwilę obecną należy zwracać szczególną uwagę na ustawione znaki i respektować znajdujące się na nich informacje, a nie jeździć "na pamięć"! Docelowo będzie inaczej niż w chwili obecnej. Ulica kard.K.Wojtyły będzie ulicą główną, ul.Bukowska pozostanie drogą podporządkowaną. Również na skrzyżowaniu wylotowym (z ul.Karpacką) zostanie przywrócone pierwszeństwo przejazdu dla pojazdów kierujących się z/do Czańca. Rysy z projektu organizacji ruchu w pełnej treści
źródło: "Projekt organizacji ruchu [...]" mgr inż. Piotr Szostek Usługi Projektowe "PRO-ZAT"
Nie da się ukryć, że prace wykonawcze projektu rewitalizacji centrum Czańca i przebudowy ulicy kard. K. Wojtyły zbliżają się dużymi krokami do finału. Według planu, wszelkie prace powinny zakończyć się w ostatnich dniach sierpnia. Na razie termin ten nie jest zagrożony, choć nie obeszło się bez przykrych niespodzianek (np. zapadnięcie kostki brukowej przy Domu Kultury gdy wjechał nań samochód ciężarowy). W dniu dzisiejszym (tj. 5.08.2010r.) zakończono kładzenie powierzchni asfaltowej na objętym remontem odcinku ul.kard. K.Wojtyły, a w dniu jutrzejszym ok. godz. 12:30 ma odbyć się wstępny przegląd i odbiór drogi. Również prace związane z budową mostu na rzece Młynówka (pot. "Przekopa") zostały zakończone i w chwili obecnej most przygotowany jest on na obciążenia do 30 ton. Wszystko wskazuje na to, iż wkrótce remontowany odcinek ulicy kard. K.Wojtyły zostanie oddany do użytku, z czego zapewne ucieszą się nie tylko kierowcy, co mieszkańcy - głównie ci, których domostwa znalazły się przy wąskich drogach objazdowych.
Z ust wielu kierowców pada pytanie o planowany remont mostu na Sole. Przypomnijmy, iż po ostatniej powodzi most poważnie ucierpiał, a natychmiastowa naprawa nie przyniosła oczekiwanych rezultatów, co ostatecznie zakończyło się wprowadzeniem tymczasowego rozwiązania. Termin rozpoczęcia kompleksowej naprawy mostu jednak nie był podawany, a niepotwierdzoną datą miał być 15 sierpnia. Czy jednak do tego dojdzie? Okazuje się, iż prawdopodobnie nie, ponieważ GDDKiA oddział w Katowicach ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych związanych z remontem mostu nad rzeką Sołą w m. Kobiernice w ciągu drogi krajowej nr 52 w km 19+885. Termin składania ofert upływa 11.08.2010 roku, a termin zakończenia prac to 30.06.2011 rok (etap pierwszy upływa 15.12.2010r.).
Tegoroczny, 67 Tour de Pologne to 1257 km między Warszawą, a Krakowem. Wyścig podzielony jest na 7 etapów, a na trasie rozegranych zostanie 14 premii, 18 premii górskich oraz 5 premii specjalnych.
Już jutro, bo 4 sierpnia kolarze odwiedzą głównie tereny powiatu żywieckiego, choć i zagoszczą w naszej gminie, bowiem trasa będzie przebiegała od Tych, poprzez Oświęcim, Kęty, Czaniec, Porąbkę. Dalej kolarze pojadą przez Porąbkę, Międzybrodzie Bialskie, Międzybrodzie Żywieckie, Czernichów, Tresną, Oczków. W Żywcu przejadą ulicami Krakowską, Sienkiewicza, Żeromskiego, al. Wolności, al. Jana Pawła II, starym mostem na Sole, Dworcową, Browarną. Następnie pojadą do Radziechów, Przybędzy i Węgierskiej Górki, Ciśca, Milówki oraz Lalik, skąd pojadą do Koniakowa na górski etap wyścigu wiodący przez gminy Istebna i Wisła.
Etap zakończy się w Cieszynie, ok. godz. 19:00. Transmisja w TVP1 o 17:20, TVP Sport o 17:00. W naszej miejscowości kolarzy można spodziewać się ok. godz. 15:20.
dodano: 19 lipca 2010: Badania Soły z 16 lipca 2010 r. nie przyniosły lepszych wieści. W rzece wykryto: rz. Soła I w Porąbce: enterokoki (paciorkowce kałowe), Escherichia coli lub bakterie grupy coli typ kałowy rz. Soła II w Porąbce: enterokoki (paciorkowce kałowe)
Woda w Jeziorze Międzybrodzkim (na wysokości restauracji Nad Wodą) jest już przydatna do kąpieli.
dodano: 12 lipca 2010: Najnowsze badania próbek wody z całego województwa śląskiego przyniosły mieszkańcom naszego regionu niemiłe wieści. Patrząc jednak na aurę oraz na termometry, są to wieści bardzo nieprzyjemne.
Według najnowszych wyników WSSE Katowice woda w Sole nie jest przydatna do kąpieli ! Orzeczenie wydano ze względu na parametry fizyko-chemiczne wody.
Częściowo także woda w Jeziorze Międzybrodzkim (na wysokości restauracji Nad Wodą) również nie jest przydatna do kąpieli.
Nieco lepsza sytuacja występuje na Jeziorze Żywieckim, gdzie PSSE w Żywcu, jeszcze w raporcie opublikowanym dnia 2 lipca 2010 r. uznało, że woda jest nieprzydatna do kąpieli ze względu na barwę, zapach, przeźroczystość i przedmioty pływające. W raporcie z 9 lipca br problemów już nie stwierdzono.