Wkrótce aplikacja Czaniec news

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.

Czaniec - centrum

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.

Czaniec - miejscowość historyczna

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.

Czaniec - wczesnobarokowy dwór

Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.

Czaniec - kościół

Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej

Zapora i Jezioro Czaniec

Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.

Czaniec - parafia pradziadów papieża

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Czaniec - miejscowość zabytków

Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.

Czaniec - zaciszne miejsce

Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.

Czaniec - figury świętych

W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.

Szkoła na Dolnym Czańcu

Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.

Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Cmentarz komunalny w Czańcu

Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847

Góry...

Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.


Aktualności

  Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS! lub napisz do nas na Facebooku
  Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!

Sytuacja epidemiczna COVID-19 w Gminie Porąbka. Stan na 2020-10-30. Źródło: PSSE Bielsko-Biała.
Strzałki pokazują zmiany w stosunku do dnia poprzedniego.

UWAGA! Od 30.10.2020 PSSE w Bielsku-Białej przestała podawać statystyki zachorowań w podziale na gminy (tylko cały powiat bielski)!

b/d Nadzór epid. b/d Hospitalizowani b/d Kwarantanna b/d Izolacja domowa b/d Zakażeni b/d Ozdrowiali b/d Zmarli
Dodał: admin,11-12-2006

<EM>Archiwum</EM>: 26.VI.2005<BR></B>Czy Czaniec może stać się samodzielną gminą, w skład której wejdzie on sam? Czy jest to dobry pomysł, czy może zły?<BR>Na te wszystkie pytania padną odpowiedzi już 3 lipca 2005 roku na zebraniu poświęconemu idei powstania Gminy Czaniec!<BR>Wszystkich oczywiście zapraszamy!

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,11-12-2006

<EM>Archiwum</EM>: 7.VI.2005<BR></B>Najbliższe zebranie wiejskie odbędzie się dnia 12.VI (niedziela) o godz. 10:15 w Domu Ludowym w Czańcu. Na zebraniu poruszone zostaną tematy, m.in. plan gospodarczy sołectwa na 2005 rok, sprawy związane z reorganizacją poczty, omówienie prac na drogach gminnych i powiatowych oraz jak zawsze zapytania oraz wolne wnioski.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,11-12-2006

<EM>Archiwum</EM>: 17.V.2005<I> autor: DR<BR></I></B>W związku z publikacją w „Dzienniku Zachodnim&# 8221;, dodatku Bielsko-Biała z dnia 13 maja 2005 roku, tekstu pt. „<B>Ogień x 5</B>&# 8221; chcemy wyjaśnić kilka kwestii, które bezpośrednio dotyczą forum czaniec.pl.<BR>Autor tekstu pisze: <B>„... W internecie na anonimowym forum Czańca ludzie piszą, że widzieli podpalacza, ale boją się go ujawnić. ...&# 8221;</B>, w tym miejscu informujemy, że forum czaniec.pl (jest to jedyne - jak określił to redaktor - „forum Czańca&# 8221;) nie jest forum anonimowym(!), w żadnym poście umieszczonym na forum nikt nie pisze, że widział podpalacza!!! Są wszakże posty, których autorzy twierdzą, że ludzie wiedzą kto jest podpalaczem bądź słyszeli o nim, jednakże sami autorzy tych wpisów samego podpalacza nie widzieli.<BR><B>„... Ktoś inny sam podaje się za podpalacza i obwieszcza, że pożarów będzie w sumie osiem...&# 8221;.</B> Ta część artykułu została najprawdopodobniej „wyssana z palca&# 8221;, dziennikarz redagujący ten tekst nie sprawdził nawet forum, o którym pisze, ponieważ w żadnym poście umieszczonym na forum czaniec.pl nie było i nie ma do obecnej chwili żadnego wpisu, którego autor podawałby się za podpalacza!!!<BR>Z uwagi na powagę tematu zapewniamy dziennikarza „Dziennika Zachodniego&# 8221; oraz wszystkich mieszkańców Czańca, że jeśli tylko ktokolwiek umieściłby wpis, w którym przyznaje się do podpaleń, administrator serwisu niemal natychmiast jest w stanie przekazać wszelkie możliwe informacje Policji, skąd i z jakiego adresu IP post został wprowadzony!!! <BR><B>Dziennik Zachodni do dnia dzisiejszego nie wyjaśnił sprawy skąd redaktor wziął wszystkie informacje,</B> nasze sprostowanie pozostało bez jakiejkolwiek odpowiedzi, co rozumiemy jako przyznanie się do winy.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,11-12-2006

<P><EM>Archiwum</EM>: 6.V.2005<I> autor: PJ, MOr, Slavo<BR></I></B>Dnia 6-go maja około godziny 22:30 zawyły po raz kolejny syreny Ochotniczej Straży Pożarnej w Czańcu. Ogień jako pierwszy zauważył internauta mieszkający w pobliżu miejsca zdarzenia i to on poinformował straż pożarną.<BR>Jak dowiedzieliśmy się od członka zarządu OSP płonął budynek gospodarczy na przysiółku Zagłębocze. Budynek ten położony jest w mało widocznym miejscu, dlatego straż przypuszcza kolejne podpalenie.<BR>W pożarze uczestniczyły jednostki OSP Czaniec, Kobiernice, Porąbka oraz PSP Bielsko-Biała.<BR>W wyniku pożaru budynek spłonął całkowicie, "[...]był dosłownie moment i już cała góra stodoły się chwyciła." - cytat z informacji jakie przekazał nam internauta Slavo. </P>
<P><STRONG>Fotorelacja </STRONG>(już niedostępna) <STRONG></STRONG></P>

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,11-12-2006

<EM>Archiwum</EM>: 30.IV.2005<I> autor: PJ, MOr<BR></I></B>Nie lada święto mają dziś kibice piłki nożnej, a zwłaszcza fani LKS Czaniec, który w dniu dzisiejszym na swojej murawie zmierzy się z BKS-em Bielsko.<BR>Na mecz przyjechali kibice z Bielska, Czańca, Kobiernic, a nawet Sosnowca. Nad porządkiem czuwali policjanci oraz agencja ochrony. Naszym piłkarzom życzymy jak najwięcej trafionych bramek (oczywiście w bramce przeciwników).<BR><I>news: 17:30</I> Podczas meczu nie obeszło się bez starć kibiców z policją, a w okolicach cmentarza zostało uszkodzonych kilka samochodów. Niestety nie obeszło się także bez rannych. Kibice wrogo nastawionych do BKS-u i LKS-u drużyn, m.in. Wisły Kraków przyjechali do Czańca w jednym tylko celu - wpadli na pomysł, aby porozbijać szyby w samochodach kibiców.<BR>W zamieszkach brało udział ponad 300 osób z Wisły Kraków, BKS-u Bielsko-Biała i Zagłębia Sosnowiec z POLICJĄ. Policja użyła gumowych kul wystrzeliwanych z broni gładkolufowej.<BR>Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem: LKS Czaniec - BKS STAL 2-3. <BR>Trudno sobie wyobrazić ogrom strat gdyby do starć doszło na terenie stadionu LKS w Czańcu!!!

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,11-12-2006

Archiwum: 23/24.IV.2005,<I> autor: PJ, MOr<BR></I></B>"Przejeżdzając obok Domu Ludowego w późnych godzinach wieczornych, zainteresował nas człowiek w kapturze na głowie, próbujący otworzyć drzwi do kiosku Ruchu obok szkoły podstawowej.<BR>Zauważywszy zaintersowanie jego osobą, opuścił swoich czynów i udał się najpierw spokojnym krokiem w drogę powrotną, a widząc zbliżający się samochód w jego stronę zaczął biec w ciemne zaułki Dolnego Czańca. Człowiek ten odczekawszy kilka minut znów zechciał podążyć w stronę kiosku widząc stojący samochód ponownie uciekł.<BR>Całą sprawę zgłosiliśmy na policję". <BR>A my ze swojej strony apelujemy do mieszkańców o wzmożoną czujność.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,11-12-2006

<EM>Archiwum: 23.IV.2005<BR></B></EM>Sobotnie późne popołudnie przyniosło nam następne złe wieści o kolejnym podpaleniu pustostanu na Górnym Czańcu. Podpalony został raz jeszcze opuszczony dom, który płonął w ubiegły weekend - poinformowała nas czaniecka straż pożarna.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,11-12-2006

<EM>Archiwum: 23.IV.2005,autor: OSP</EM><BR></B>MAJĄC NA WZGLĘDZIE FAKT ZAISTNIAŁYCH POŻARÓW NA TERENIE NASZEJ WSI W DNIACH 15,16, I 18.04.2005 NOSZĄCE ZNAMIONA CELOWEGO DZIAŁANIA (PODPALENIA) ZARZĄD OSP CZANIEC APELUJE DO SUMIENIA I POCZUCI MIĘDZYLUDZKIEJ SOLIDARNOŚCI OSOBY LUB OSÓB, KTÓRE DOPROWADZIŁY DO POWSTANIA TYCH POŻARÓW JAK RÓWNIEŻ PRZYPADKÓW WYPALANIA TRAW O ZANIECHANIE TEGO TYPU DZIAŁAŃ, GDYŻ KAŻDA AKCJA RATOWNICZA TO ZNACZĄCY KOSZT FINANSOWY ORAZ JESZCZE WIĘKSZA STRATA W ŚRODOWISKU I MIENIU OBYWATELI. JEDNOCZEŚNIE ZWRACAMY SIĘ DO MIESZKAŃCÓW O ZWRACANIE SZCZEGÓLNEJ UWAGI NA OSOBY PORUSZAJĄCE SIĘ W GODZINACH POPOŁUDNIOWO-WIECZORNYCH W REJONIE BUDYNKÓW NIEZAMIESZKAŁYCH. EWENTUALNE INFORMACJE O TAKICH OSOBACH PROSZĘ KIEROWAĆ POD NUMER TELEFONU 0609-031-878 LUB 997 ORAZ bawarosp@poczta.fm, osp@czaniec.pl <BR>ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ.<BR>Z POWAŻANIEM ZARZĄD OSP CZANIEC.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,11-12-2006

<EM>Archiwum: 18.IV.2005,autor: MOr, PJ</EM><BR></B>Seria tajemniczych podpaleń opuszczonych domów naszej miejscowości, wydawała się być dziwnym zbiegiem okoliczności.<BR>Dziś jednak te przypuszczenia zostały rozwiane, a to za sprawą następnego pożaru. Tym razem podpalony został jeden z piękniejszych zabytków w Czańcu - wczesnobarokowy dwór.<BR>Z opinii mieszkańców, wynika, iż czanieckiemu piromanowi zależy na rozgłosie, chce być na ustach każdego, gdyż podpalenie zwykłego opuszczonego domu nie przyniosło mu zapewne oczekiwanych skutków.<BR>Pojawiły się również plotki, iż niektórzy wiedzą kim jest tajemniczy podpalacz lecz boją się ujawnić jego nazwisko. Na domiar złego doszły do nas <U>PLOTKI</U>, iż liczba pożarów ma wzrosnąć do czterech.<BR>Nie wiadomo ile w tych plotkach jest prawdy, wiemy natomiast, że sytuacja jest groźna i nie można jej zbagatelizować, dlatego każdego mieszkańca, który wie cokolwiek na ten temat prosimy o niezwłoczne poinformowanie OSP lub policji.<BR>Wiadomość z ostatniej chwili: ogień udało się ugasić jeszcze wewnątrz dworu.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,11-12-2006

<EM>Archiwum: 18.IV.2005, autor: Maciek Romik</EM><BR></B>Wójt Gminy Porąbka zawiadamia mieszkańców wsi Bujaków, Czaniec, Kobiernice i Porąbka o przystąpieniu do konsultacji dotyczących ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw miejscowości w Gminie Porąbka. (...) W ramach wsi Czaniec:<BR>
<LI>zmiana rodzaju miejscowości:<BR>    a) Budziany - przysiółek wsi Czaniec na część wsi Czaniec<BR>    b) Bukowiec - przysiółek wsi Czaniec na część wsi Czaniec<BR>    c) Granica - osada wsi Czaniec na część wsi Czaniec<BR>    d) Łęg - przysiółek wsi Czaniec na część wsi Czaniec<BR>    e) Porąbszczak - przysiółek wsi Czaniec na część wsi Czaniec<BR>
<LI>dopisanie nowej nazwy miejscowości i jej rodzaju: Podkamienne - część wsi Czaniec. <BR>(...) Okres przeprowadzania konsultacji wynosi 21 dni, tj. od dnia 21 kwietnia do 11 maja 2005 roku. Osobami uprawnionymi do wzięcia udziału w konsultacjach sąmieszkańcy wsi Bujaków, Czaniec, Kobiernice i Porąbka (...) </LI>

Komentarze wyłączone

<< Poprzednia ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 ... 24 ... 26 ... 28 ... 30 ... 32 ... 34 ... 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 Następna >>
Powered by CuteNews
Najnowsze filmy: