Wkrótce aplikacja Czaniec news

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.

Czaniec - centrum

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.

Czaniec - miejscowość historyczna

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.

Czaniec - wczesnobarokowy dwór

Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.

Czaniec - kościół

Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej

Zapora i Jezioro Czaniec

Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.

Czaniec - parafia pradziadów papieża

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Czaniec - miejscowość zabytków

Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.

Czaniec - zaciszne miejsce

Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.

Czaniec - figury świętych

W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.

Szkoła na Dolnym Czańcu

Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.

Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Cmentarz komunalny w Czańcu

Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847

Góry...

Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.


Aktualności

  Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS! lub napisz do nas na Facebooku
  Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!

Sytuacja epidemiczna COVID-19 w Gminie Porąbka. Stan na 2020-10-30. Źródło: PSSE Bielsko-Biała.
Strzałki pokazują zmiany w stosunku do dnia poprzedniego.

UWAGA! Od 30.10.2020 PSSE w Bielsku-Białej przestała podawać statystyki zachorowań w podziale na gminy (tylko cały powiat bielski)!

b/d Nadzór epid. b/d Hospitalizowani b/d Kwarantanna b/d Izolacja domowa b/d Zakażeni b/d Ozdrowiali b/d Zmarli
Dodał: admin,11-12-2006

<EM>Archiwum: 21.I.2005<BR></B></EM>Ze smutkiem informujemy o zamknięciu działu MIESZKAŃCY, naszego serwisu. Zdecydowaliśmy się na ten krok ze względu na nadużycia, jakiego dopuszczali się internauci. Z radością jednak informujemy, iż w pełni działa już <A class=link href="http://czaniec.pl/forum" target=_blank>czanieckie forum</A>, w którym dział MIESZKAŃCY znów się pojawił! <BR>Ponadto zapraszamy do dyskusji na temat nowego wizerunku naszej miejscowości, mogą Państwo przedstawić swoje pomysły, czego nam brakuje, a może czego jest za wiele. Kolejnymi dodanymi działami forum są: ogłoszenia, pozdrowienia oraz pytania do Urzędu Gminy Porąbka. <BR>Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,11-12-2006

<EM>Archiwum: 11.I.2005, autor PJ<BR></B></EM><A href="http://czaniec.pl/zdjecia/mecz2005.jpg" target=_blank><EM></EM></A>W dniu 22.01.2004 odbędzie się turniej piłki halowej w czanieckiej hali. V Noworoczny turniej o puchar Prezesa LKS Czaniec będzie gościł drużyny Wisły Kraków, T.S. Podbeskidzie, Koszarawa Żywiec, Kmila Zabierzów, Górnik Jastrzębie, GKS 71 Tychy, Roback Bytom, Pogoń Miechów oraz gospodarze LKS Czaniec.<BR>Zapraszamy.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,11-12-2006

<EM>Archiwum: 6.I.2005, autor (dr)<BR></B></EM>W dniu 5 stycznia cała Europa o godzinie 12.00 uczciła trzema minutami ciszy pamięć setek tysięcy ofiar trzęsienia ziemi i wywołanych przez nie fal tsunami w Azji południowo – wschodniej. Także mieszkańcy naszej miejscowości włączyli się w ten jakże symboliczny gest. W samo południe rozległ się dźwięk syren alarmowych, przerwano zajęcia w szkołach, piesi stawali w bezruchu... Jest to bardzo dobry przykład na to, że mimo odległości tysięcy kilometrów potrafimy łączyć się w cierpieniu z rodzinami ofiar i pamiętać o zabitych podczas tej Hekatomby.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,11-12-2006

<EM>Archiwum: 6.I.2005, autor (dr)<BR></B></EM>Minęły święta, nadchodzi czas podsumowań świąt oraz całego roku... Wielu mieszkańców naszej miejscowości podczas tych jakże radosnych świąt zwróciło uwagę na bardzo ubogą dekorację świąteczną w centrum Czańca (jak co roku ograniczona została ona do jednej choinki i dwóch zestawów lampek na balkonie Domu Kultury). No dobrze, skromna dekoracja zapewne wynikała z braku środków na zakup, montaż i energię elektryczną.<BR>OK. Możliwe. W końcu nasza gmina nie należy do najbogatszych!!! Tymczasem w jakże nieodległej Porąbce obok Urzędu Gminy ulokowano żywą szopkę i jakby wszystkiego było mało w centrum tejże miejscowości roi się od dekoracji świątecznych na latarniach. Rzeczą oczywistą jest, że za wszystkie te „bajery&# 8221; zapłacił UG , czyli po części My-mieszkańcy Gminy Porąbka!!! W tym miejscu rodzi się pytanie dlaczego w jednej miejscowości wydaje się na dekoracje świąteczne wielkie pieniądze, a w największym sołectwie dekoracja wygląda po prostu tragicznie??? No, w tym miejscu znów pojawią się głosy, że to siedziba gminy, może racja, ale tu znów padnie pytanie: jaką gminę stać na żywą szopkę??? W okolicy....... chyba tylko naszą.<BR>Tą okoliczność zostawiam do przemyślenia mieszkańcom nie tylko naszej miejscowości. <BR>W tej opinii nie chodzi o kwestionowanie zasadności tworzenia szopki, ale o pokazanie rażących dysproporcji w traktowaniu sołectw.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,11-12-2006

<EM>Archiwum: 30.XII.2004<BR></B></EM>Zapora wodna na zbiorniku Czaniec modernizowana jest już kolejny raz. <BR>W okresie od października do grudnia br ma zostać wykonana przesłona pionowa iniekcyjna na prawej zaporze bocznej zbiornika. <BR>Zakres prac:<BR>
<LI>Wykonanie pionowej przesłony iniekcyjnej o łącznej długości 85 mb (odcinek I - długości 40 mb, odcinek II - długości 45 mb)<BR>
<LI>Wykonanie dwóch piezometrów o głębokości 10 m każdy - łącznie 20 mb wiercenia. Piezometry wykonane zostaną z rur winidurowych o średnicy co najmniej 100 mm składające z części podfiltrowej dł. 0.5 m,filtra - rury z perforacją około 30% owiniętej siatką nylonową przymocowaną do rury oraz części nadfiltrowej. Piezometry w obsypce filtracyjnej granulacji 2-4mm, pokrywy zamykane. <FONT size=1><BR>Źródło: HYDROGEO</FONT> </LI>

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,11-12-2006

<EM>Archiwum: 29.XII.2004<BR></B></EM>Z wielką przyjemnością informujemy, iż nasz regionalny serwis istnieje już 3 lata!<BR>Urodzinowym "prezentem" w dniu 29.XII br od NASK-u było zablokowanie domeny z powodów bliżej nieokreślonych.<BR>W 3-letnim okresie działania odwiedziło nas ponad 40.000 internautów. Dziękujemy i pozdrawiamy!

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,11-12-2006

<EM>Archiwum: 22.XII.2004<BR></B></EM>Niech radość i pokój Świąt Bożego Narodzenia towarzyszą Wam przez cały Nowy Rok.<BR>Życzymy, aby był to Rok szczęśliwy w osobiste doznania, spełnił zamierzenia, dążenia zawodowe i społeczne oraz by przyniósł wiele satysfakcji z własnych dokonań.<BR>Życzymy Wam: 12 miesięcy zdrowia, 52 tygodni szczęścia, 8760 godzin wytrwałości, 52500 minut pogody ducha i 3153600 sekund miłości oraz przynajmniej 100 odwiedzin czaniec.pl w ciagu nowego, 2005 roku ;)

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,11-12-2006

<EM>Archiwum: 13.XII.2004<BR></B></EM>czaniec.pl wspiera miejscową OSP poprzez reklamę serwisu w kalendarzu na rok 2005.<BR>Kalendarz ten rozprowadzany jest przez członków straży do każdego domostwa Czańca.<BR>Miejmy nadzieję, iż takie wsparcie finansowe pomoże straży w realizacji zamierzonych celów, a tym samym mieszkańcy będą mogli spać jeszcze spokojniej.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,11-12-2006

<EM>Arhciwum: 3.XII.2004<BR></B></EM>O tym, że fabryka tektury w Czańcu już kilka lat temu zakończyła działalność wiedzą zapewne wszyscy, natomiast mało kto zna jej historię oraz historię turbin, których temat poruszono ostatnio w naszej księdze gości.<BR>Postanowiliśmy zebrać informacje i zdjęcia w tym temacie

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,11-12-2006

<EM>Archiwum: 1.XII.2004<BR></B></EM>30 listopada około godziny 18:20 w południowej Polsce miało miejsce niespotykane w tej części Europy trzęsienie Ziemi którego epicentrum znajdowało się pod Czarnym Dunajcem. <BR>Zatrzęsło nie tylko Podhalem, ale również Podbeskidziem i Śląskiem. Najwięcej sygnałów od przerażonych mieszkańców wieżowców odebrali strażacy w Ustroniu, gdzie wstrząsy były najbardziej odczuwalne. <BR>Trzęsienie odczuli też mieszkańcy wyższych budynków w Bielsku-Białej, Cieszynie, Tychach i również w Czańcu.

Komentarze wyłączone

<< Poprzednia ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 ... 24 ... 26 ... 28 ... 30 ... 32 ... 34 ... 36 ... 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 Następna >>
Powered by CuteNews
Najnowsze filmy: