751

(569 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Szkoda, że nie w Biuletynie Informacji Publicznej

Stowarzyszenie Nasza Gmina publikuje na swoich stronach informacje o pracach organów naszej gminy.
Na przykład pod linkiem: http://www.sng.org.pl/index.php?option= … Itemid=148 można zapoznać się z projektami uchwał przygotowanych pod obrady na najbliższe posiedzenie Komisji Kultury, Oświaty, Zdrowia, Rodziny, Sportu, Rekreacji i Wypoczynku, które odbędzie się w dniu 18 czerwca 2013r. (tj. wtorek), o godzinie 15.30 w sali sesyjnej Wiejskiego Domu Kultury w Porąbce.

Dlaczego szkoda, że nie w biuletynie? Ponieważ BIP to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej. Wszystkie strony Biuletynu muszą być wykonane w zgodzie z rozporządzeniem w sprawie minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych, co nakłada obowiązek wykonania stron stron WWW w określonych standardach.

Co z tego wynika? Na przykład to, że rozporządzenie obliguje gminę do wykonania stron poprawnych syntaktycznie, co ułatwia wszystkim zainteresowanym dostęp do BIP za pomocą różnych urządzeń elektronicznych (komputer osobisty, komputer naręczny, telefon komórkowy itp.).
W BIP zawsze wiadomo kto i co, i kiedy opublikował. Służy do tego zaimplementowany wewnętrzny mechanizm.
Stowarzyszenie Nasza Gmina w każdej chwili może skasować lub zmienić układ swojej strony. BIP z natury nie powinien ulegać takim zmianom.

Dlaczego o tym wspominam?
Ponieważ nawet najlepsze chęci Stowarzyszenia nie spowodują, że władze gminy zaczną wykonywać z pożytkiem dla obywateli postanowienia obowiązującego w RP prawa.
A jest okazja ku temu, żeby wymóg publikowana projektów wraz z uzasadnieniem wpisać do statutu gminy nad którego nowym brzmieniem trwają właśnie prace.

752

(29 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

Skąd w naszej gminie bierze się tyle dziadostwa?

Korzystając z okazji wybrałem się dzisiaj na spacer remontowaną ul. Karola Kardynała Wojtyły aby z bliska przyjrzeć się postępom prac. Pewien szczegół przykuł moją uwagę. Otóż przebudowa ulicy nie uwzględnia wykonania zjazdów.
Nie wiem czy to fuszerka wykonawcy czy może decyzję takę podjęto na etapie projektowania. Niemniej jednak uważam, że centralnie przebiegająca ulica - taka trochę reprezentacyjna dla wsi, powinna być przebudowana z uwzględnieniem istniejących zabudowań, których integralnym elementem są niewątpliwie zjazdy na posesje. Tymczasem owe zjazdy nie zostały uwzględnione wcale. 
Mamy więc tak, że dwie sąsiadujące posesje mają całkiem inne zjazdy, jedna ma zjazd a druga nie, ale i takie, które zjazdów nie mają wcale. Jak to wpływa na estetykę widać już teraz.

Powtórzyła się więc przy przebudowie drogi powiatowej w naszej gminie jeszcze raz sytuacja o jakiej można poczytać tutaj - http://forum.kobiernice.pl/viewtopic.ph … 08bc#p3281

Niewątpliwie obie sytuacje coś łączy. Co? Niebywałe dziadostwo.

753

(820 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Urzędnika obowiązuje zasada pisemności.  Zapewne sekretarz gminy posiada odpowiednią dokumentację sporządzoną na tak ważną okoliczność jaką były konsultacje z nadzorem prawnym urzędu wojewódzkiego jak i regionalnej izby obrachunkowej kwestii zgodności z prawem deklaracji śmieciowej.
Nawet mi przez myśl nie przejdzie, że może być inaczej i żadnych konsultacji nie było, a bajanie o nich to zwyczajne kłamstwo.

754

(667 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Arogancja bezprawia, czyli jakiż jest bezmiar bezprawia w majestacie prawa.

Czy uchwała powiatu w sprawie przystąpienia do spółki, której przedmiot działania wykracza poza ustawowy zakres zadań powiatu, narusza przepisy ustawy o samorządzie powiatowym oraz ustawy o gospodarce komunalnej?

Postaram się odpowiedzieć na to pytanie.

Ustawa z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym stanowi, że w celu wykonywania zadań powiat może tworzyć jednostki organizacyjne i zawierać umowy z innymi podmiotami, przy czym nie może prowadzić działalności gospodarczej wykraczającej poza zadania o charakterze użyteczności publicznej.

Według art. 1 ust. 2 ustawy o gospodarce komunalnej, gospodarka komunalna obejmuje w szczególności zadania o charakterze użyteczności publicznej, których celem jest bieżące i nieprzerwane zaspokajanie zbiorowych potrzeb ludności w drodze świadczenia usług powszechnie dostępnych. Według art. 2 tej ustawy, gospodarka komunalna może być prowadzona przez jednostki samorządu terytorialnego w szczególności w formach zakładu budżetowego lub spółki prawa handlowego.

Co z tego wynika?

Powiat może przystępować jedynie do takich spółek, których przedmiot działania mieści się w ustawowym zakresie zadań powiatu.

Czy zakres działalności spółki PKS Bielsko-Biała SA mieści się w takiej konwencji?

PKS w Bielsku-Białej Spółka Akcyjna z siedzibą w Czechowicach-Dziedzicach, numer KRS 0000207966, prezes zarządu Marek Jan Małacha, kapitał zakładowy - 4 768 000,00 zł, powstała poprzez akt komercjalizacji przedsiębiorstwa Państwowej Komunikacji Samochodowej w Bielsku-Białej, który został podjęty w dniu 24.02.2004 r. przez przedstawiciela Skarbu Państwa.

Jak powszechnie wiadomo, choćby z ostatnich głośnych w naszej gminie wydarzeń wiązanych z BUSGATE, powiat bielski jest w posiadaniu spółki prawa handlowego PKS Bielsko-Biała SA.

Z BIP PKS Bielsko-Biała SA możemy dowiedzieć się, że przedmiotem działalności spółki są:
1)    przewozy pasażerskie w regularnej komunikacji lokalnej, międzymiastowej i pospiesznej dalekobieżnej,
2)    prowadzenie Biura Usług Turystycznych, specjalizującego się w organizowaniu wyjazdów krajowych i zagranicznych,
3)    wynajmy autobusów na wycieczki krajowe i zagraniczne,
4)   naprawy autobusów i samochodów ciężarowych,
5)   serwis i legalizacja tachografów,
6)    diagnostyka samochodów osobowych, ciężarowych i autobusów,
7)    mycie pojazdów samochodowych,
8)   sprzedaż detaliczna paliwa w ramach własnej stacji paliw,
9)    sprzedaż detaliczna części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych,
10)  umieszczanie reklam na dworcu i autobusach,
11)  reklama audiowizualna na terenie dworca i w autobusach,
12)   wynajmy pomieszczeń biurowych i magazynowych oraz placów.


W moim odczuciu tylko niektóre ww. usługi mają przymioty działania o charakterze użyteczności publicznej, których celem jest bieżące i nieprzerwane zaspokajanie zbiorowych potrzeb ludności w drodze świadczenia usług powszechnie dostępnych. Zdecydowanie wielu z nich nie można przypisać takiego charakteru.

Dla przykładu:

Czy mycia pojazdów samochodowych jest działaniem w celu zaspokajania zbiorowych potrzeb ludności, i czy mieści się w pojęciu działalności o charakterze użyteczności publicznej?

Czy sprzedaż detaliczna paliwa i akcesoriów do pojazdów mechanicznych to działanie w celu zaspokajania zbiorowych potrzeb ludności, i czy mieści się ono w pojęciu działalności o charakterze użyteczności publicznej?

Zdecydowanie NIE. Wobec czego odpowiedź na postawione na wstępie pytanie jest prosta.

755

(820 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Prawdopodobnie to nowe rozwiązanie jest lepsze (czytaj bardziej sprawiedliwe) od poprzednio uchwalonego.
Proszę zwrócić uwagę na podniesiony w podlinkowanym wywiadzie argument

"Każda metoda, która jest jedną metodą jest lepsza, od stosowania dwóch metod, która dzieli mieszkańców jednego miasta. Płaćmy albo od wody albo od osób, ale wszyscy"

Nasi Radni powinni również przemyśleć ten argument, ponieważ obecnie uchwalone rozwiązanie systemu gospodarowania odpadami dzieli mieszkańców gminy w zależności od tego, gdzie znajduje się ich miejsce zamieszkania. W ten sposób jedni płacą więcej, a inni mniej lub wcale.

Podział dotyczy sposobu zagospodarowania nieczystości ciekłych, które zostały zdefiniowane w ustawie z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w art.  2.

Nasi radni nie skorzystali z uprawnienia jakie daje im ustawa:

Art. 6a.
1. Rada gminy może, w drodze uchwały stanowiącej akt prawa miejscowego, prze-jąć od właścicieli nieruchomości wszystkie albo wskazane obowiązki, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 3b w zakresie pozbywania się nieczystości ciekłych oraz art. 5 ust. 1 pkt 4.

Uchwalili w ten sposób złe prawo, które ewidentnie dzieli mieszkańców.

756

(667 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Wysłuchałem to, co mieli do powiedzenia na posiedzenia połączonych komisji panowie radni powiatowi. Nagrania dostępne na stronie SNG. Niczego niestety istotnego nie dowiedziałem się. Odniosłem jednak wrażenie, że wypowiadano się w nieco innym tonie, wycofując się rakiem z grząskiego gruntu niedopracowanego i źle poprowadzonego projektu.  Pan Waligóra po chaotycznym nieco krążeniu wokół tematu, na koniec stracił nerwy. Nie ma więc nawet czego komentować. Pan Płonka z kolei zdaje się zapomniał o niepozornie brzmiącym, aczkolwiek istotnym postanowieniu Statutu Powiatu Bielskiego, stwierdzając kilka razy, że to gmina Porąbka ma obowiązek zapewnić transport zbiorowy do Bielska.
Statut nie pozostawia w tej kwestii żadnych wątpliwości. To zadanie własne powiatu. A kto nie wierzy, ten niech sobie doczyta:

§ 5. 1. Powiat wykonuje określone ustawami zadania publiczne o charakterze ponadgminnym w zakresie: 6) transportu zbiorowego i dróg publicznych

Proste, czytelne i poprawnie zbudowane zdanie oznajmiające nie powinno nastręczać żadnych problemów interpretacyjnych. Tymczasem...

Poza tym zgodnie ze Statutem 

§ 5. 5. Powiat na uzasadniony wniosek zainteresowanej gminy przekazuje jej zadanie z zakresu swojej właściwości na warunkach ustalonych w porozumieniu.

Inaczej mówiąc, to po stronie gminy jest inicjatywa wystąpienia z wnioskiem do powiatu, należycie uzasadnionym, o zawarcie porozumienia. Nie odwrotnie. A tu  nagabują gminę do określonych działań.

I żeby wszystko było jasne. To całe zamieszanie musi odbywać się z poszanowaniem zasady:

§ 5. 6. Zadania powiatu nie mogą naruszać zakresu działania gmin.

Źródło: http://www.bip.powiat.bielsko.pl/BIP.as … p;amp;js=1

757

(569 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Nie sposób nie odnotować, że wójt podał do publicznej wiadomości wykaz ulg, odroczeń i umorzeń za rok 2012.

Wykaz dostępny jest w BIP od 10.05.2013 r., choć został skrzętnie "zakopany" przed okiem ciekawskich. Można się o tym przekonać.

W Rejestr zmian - http://www.bip.porabka.pl/BIP.aspx?Sel=5533&pN=4  można znaleźć następujące pozycje:

Wykaz za 2012 ---- 2013-05-10 14:45:38 ----Publikacja----Patryk Smola ---- REJESTR009 - niestety lin nie działa,

Wykaz za 2012 ----2013-05-13 09:22:15 ----Aktualizacja----Patryk Smola ----REJESTR009 - link prowadzi do: strony, na której również nie znajdziemy wykazu  - http://www.bip.porabka.pl/BIP.aspx?Sel= … 9:22%20:15

Gdzie został więc ukryty wykaz? Dlaczego?

Ja już wiem. Wykaz zawiera 11 pozycji, a kwota umorzeń wynosi 15 425,00 zł.

758

(820 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Lepiej późno niż wcale.

GIODO przypomina, że gminy na potrzeby gospodarki odpadami nie mają prawa zbierać zbyt wielu danych osobowych. Do wojewodów apeluje, by uchylali niezgodne z prawem uchwały.

Apel GIODO dotyczy niestety również naszej uchwały.

Więcej o zastrzeżeniach GIODO TUTAJ - http://www.giodo.gov.pl/1520162/id_art/6528/j/pl/

759

(1 odpowiedzi, napisanych Tematy wolne)

http://www.superkoszyk.pl/product-pol-1 … rwony.html

760

(569 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Informacja o wydatkach i dochodach budżetowych należy do sfery informacji publicznej. Niestety BIP, choć zawiera dane w zakresie naszej kasy, nie jest przyjazny w ich prezentowaniu. Spore trudności obywatel napotka również podczas próby odszukania danych.

Dlatego zachęcam do zapoznania się z danymi o stanie budżetu gminy prezentowanymi w serwisie Nasza Kasa na stronie: http://www.naszakasa.org.pl/gmina/porabka/#2012,1

Polecam również komentarz radnego p. Ignacego Kocemby na temat funkcjonowania budżetu naszej gminy dokonanego na podstawie analizy danych z serwisu Nasza Kasa.

Wszystkim, którzy interesują się funkcjonowaniem naszej gminy oraz poczynaniami wójta polecam portal internetowy Nasza Kasa http://www.wykop.pl/ramka/1378201/nasza ... ej-gminie/
Z wieloletnich danych możemy się dowiedzieć, że rozwierają się nożyce pomiędzy dochodami a wydatkami gminy. Jeżeli więc wzrastają wydatki przy spadających dochodach deficyt można pokryć tylko poprzez wzrost zadłużenia. Zobowiązania gminy rosną od 2007 roku na koniec 2012 roku wynosiły 17,9 procenta dochodów, 5,33 mln.
Od 2006 roku roku rosną podatki, średnio o 10 procent, wyjątkiem był rok 2010, rok wyborczy. W 200 6 roku zapłaciliśmy 10 851 358 zł, a w 2012 roku 16 451 561 zł.
Nie mnie ciekawe jest wykorzystanie środków. Zachęcam do przeglądnięcia.

Komentarz pochodzi z: http://forum.kobiernice.pl/memberlist.p … e&u=73 i świadczy o tym, że radny znakomicie potrafi korzystać z nowoczesnych technologii informatycznych.

PS
Jeszcze nie tak dawno bo w czasie ostatnich wyborów, informacja o zadłużeniu naszej gminy była okryta głęboką tajemnicą.

761

(667 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

bibi napisał/a:

Jak to co robią układają się oby wydrenować kieszenie najbiedniejszych w gminie.

Nie chodzi tylko o kieszenie najbiedniejszych. Gmina korzystając z usług przewoźnika dopłaca do przewozów.
W przypadku przejęcia linii przez PKS Bielsko-Biała SA chodzi o dopłatę w wysokości 418 275 zł.
Do obsługiwanej przez PKS linii Gmina również dopłaca. W 2012 r. była to kwota 116 503,00 zł.

762

(667 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Uważam, że dyskusja nad szczegółami jest puki co bezprzedmiotowa.

Zarząd powiatu bielskiego wcina się na linie gminne i narusza prawo?

Zanim przeczytasz to, co napisałem niżej, proponuję wycieczkę w przeszłość, do 2011 r., kiedy Stanisław Pięta, członek zarządu powiatu bielskiego wyjaśniał czytelnikom Gazety w jakim celu zostały zakupione nowe autobusy.

Starostwo chce, aby nowe wozy automatycznie trafiły do bielskiego PKS, bo to firma należąca do powiatu, realizująca jego zadania z zakresu transportu publicznego (...) - mówi Pięta.

Cały tekst: http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35 … z2UI3P1vsy

Uważna lektura prawa lokalnego zapisanego w Statucie Powiatu Bielskiego dostarcza dalszych ciekawych spostrzeżeń.

Powiat bielski stanowi lokalną wspólnotę samorządową tworzoną przez mieszkańców powiatu oraz terytorium obejmujące gminy Bestwina, Buczkowice, Czechowice-Dziedzice, Jasienica, Jaworze, Kozy, Porąbka, Szczyrk, Wilamowice, Wilkowice.

Powiat wykonuje określone ustawami zadania publiczne o charakterze ponadgminnym, w tym m.in. w zakresie transportu zbiorowego, przy czym, co istotne z perspektywy BUSGATE, zadania powiatu nie mogą naruszać zakresu działania gmin.

Skoro zatem Gmina Porąbka realizując swoje zadanie własne w zakresie transportu zbiorowego dysponuje własnym przedsiębiorstwem transportu zbiorowego zorganizowanym w spółkę MZK Kęty Sp. z o. o., to zarząd powiatu wykonując zadania określone przepisami prawa (zadania własne), nie może wcinać się na linie obsługiwane przez MPK Kęty Sp. z o. o. i naruszać tym samym zakresu działania Gminy Porąbka.
Czy obsługa transportu zbiorowego na liniach gminnych ma charakter ponadgminny? Z całą pewnością nie ma takiego charakteru.

Zatem ta krótka analiza paru aktów prawa miejscowego potwierdza prawdziwość postawionej na wstępie tezy o wcinaniu się i naruszeniu prawa.

PS
wcinać się -  pot. «wtrącić się do czyjejś rozmowy, przeszkodzić komuś w czymś»

763

(667 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Kolejna odsłona BUSGATE.

Liczby nie kłamią. Przy dojazdach do pracy w skali roku mamy do czynienia z różnicą wynoszącą od 120 do prawie 300 złotych!
Porównanie cen wskazuje jednoznacznie na korzyść MZK. Tylko, że to nie jest argument dla naszego wójta. Guzik go obchodzą ludzie, dla których w domowym budżecie kwota 300 złotych jest istotna. To może być np. połowa wyprawki szkolnej dla dziecka.

BUSGATE przypomina nieco AQUAGATE kiedy to wójt pozbył się realnego wpływu na decyzje AQUA SA sprzedając akcje (doraźna korzyść).
Jak to się skończyło? Ceny wody poszybowały i szybują co roku coraz wyżej. Mamy jedną z najdroższych wód kranowych w Polsce, "siedząc" na wodzie. Gdzie tu logika?

Czy to samo czeka ceny biletów?
Co na to radni z Czańca?



Na skróty (linki):
http://czaniec.pl/forum/post7796.html#p7796
http://czaniec.pl/forum/post7795.html#p7795
http://czaniec.pl/forum/post7663.html#p7663
http://czaniec.pl/forum/post7527.html#p7527
http://www.bip.porabka.pl/BIP.aspx?Sel= … dent=11471   (str. 12.)

764

(667 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Piotr Dusza napisał/a:

Aż mnie ręce świerzbią, żeby z biznesowego punktu popatrzeć na dzieło ludzi Starosty Andrzeja Płonki (KWW RPW) !!!

Nie znam materiałów, ale wróżę, że nic tam dla biznesowego oka nie znajdziesz. To będzie bełkot.
Proponuję jeszcze raz uważnie wysłuchać nagranie z posiedzenia połączonych komisji z dnia 25 marca 2013 r., zawierające sprawozdanie wójta gminy ze spotkania z Prezesem MZK Kęty, likwidacja połączeń MZK na trasach Kęty - Wielka Puszcza oraz Kęty - Kozubnik oraz wniosek radnego Adama Sopiaka o odstąpienie od umowy z MZK w Kętach.
http://www.youtube.com/watch?v=G3KBaTGL … r_embedded

Poza tym warto wrócić do tego, co miał do zakomunikowania pan Waligóra na XVIII SESJI RADY GMINY PORĄBKA
odbytej w Wiejskim Domu Kultury w Porąbce w dniu 30 sierpnia 2012 r. - str. 12. Link - http://www.bip.porabka.pl/BIP.aspx?Sel= … dent=11471

Czy monopol samorządu powiatowego w sferze usług publicznych będzie korzystny dla mieszkańców gminy?
To się okaże. Ja uważam, że nie. Tymczasem pewne jest już teraz, to że cała publiczna kasa powędruje wartkim strumieniem w wiadomym kierunku.
A teraz pytanie za 10 punktów. Kto tak aktywnie optuje w sprawie autobusów na rzecz powiatu?
Czy na filmie w jednej z ról głównych mamy przyszłego radnego powiatowego?

765

(820 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

wieszczu napisał/a:

...raczył był wójt Czesław powiedzieć, że mieszkańcy mogą sami sprzedawać surowce wtórne i dzięki temu pomniejszyć opłatę śmieciową?

Nie wiem czy to prawda ale nie ma to dla mnie żadnego znaczenia. Na innym zebraniu słyszałem jak to możemy zmniejszyć ilość odpadów w gminie spalając część w domowych piecach.
Czy coś może nas jeszcze zaskoczyć po takim idiotycznym oświadczeniu przedstawiciela władzy? Mnie nic, nawet najbardziej absurdalny pomysł tych panów.

Niemniej jednak idąc ich tokiem rozumowania mieszkańcy mogą sami odśnieżać zimą ulice, sami zadbać o bezpieczeństwo tworząc np. straż obywatelską, sami rozświetlać ciemności nocne, sami zadbać o pozostałe sfery życia należące do obowiązków gminy.
Tylko do czego to doprowadzi? Czy będzie wtedy jeszcze potrzebny wójt ze swoim urzędem?

Dwukrotnie już pisałem jak ciężko się czyta naszego wójta:
http://czaniec.pl/forum/post4567.html#p4567
http://czaniec.pl/forum/post6925.html#p6925

I nic się w tej materii nie zmienia.

766

(667 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Fuszerka przy przebudowie zjazdu z posesji przy ul. Wielka Puszcza została naprawiona.
Interwencja Stowarzyszenia Nasza Gmina przyniosła skutek. Oto efekty:
Zjazd sprzed interwencji:
http://www.sng.org.pl/images/stories/_mg_9584.jpg
Zjazd po interwencji:
http://www.sng.org.pl/images/stories/_mg_9664.jpg


O całym przebieg sprawy można przeczytać na stronach Stowarzyszenia Nasza Gmina:
http://www.sng.org.pl/index.php?option= … Itemid=144

767

(667 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Istotnie na 52 miejscu znalazłem projekt:
Urząd Gminy Porąbka - Modernizacja boiska sportowego w Czańcu - WND-RPSL.09.03.00-00-069/09. Poziom dofinansowania - 68,37%. Całkowity koszt 2 931 294,16 zł. Wnioskowane dofinansowanie 1 999 955,24 zł. Punkty. Średnia ocena zbiorcza uzyskana przez projekt 25,08. Procent uzyskanych punktów 62,6.

To 52 miejsce w rankingu na 57 - mogło umknąć uwadze. Zwłaszcza, że projekt ma niewielkie szanse na powodzenie - poziom 8%, a biorąc pod uwagę obecną sytuację w gminie, nie ma żadnych szans. To właściwie tak jakby go nie było.

Ale chciałbym zwrócić waszą uwagę na dwie ciekawe kwestie.

Pierwsza, to skąd właśnie taki projekt?

Czy w Gminie nie ma na pewno innych ważniejszych problemów do rozwiązania niż sponsorowanie klubu sportowego? Czy to jest takie ważne dla mieszkańców? Najważniejsze? Warte wydania prawie miliona złotych (1 000 000,00 zł) z gminnej kasy?

Jedna z możliwych tez to taka, że może to przez wzgląd na samego prezesa Wojciecha.

Wsłuchując się w głosy mieszkańców gminy można wywnioskować co innego. Są inne priorytety wydania miliona złotych.


Druga kwestia, to sposób gospodarowania środkami publicznymi.

Klub jest Organizacją Pożytku Publicznego - Numer KRS    0000127733. Korzysta więc z publicznych pieniędzy. Dostaje w tym również dotacje na realizację celów publicznych od naszej gminy - http://www.bip.porabka.pl/BIP.aspx?Sel= … dent=12068 W tym roku to kwota 65 000,00zł


Gdzie można więc znaleźć BIP klubu? Gdzie można zapoznać się z rozliczeniami finansowymi?

Może źle szukam, ale nie widzę takiej strony w Internecie, gdzie znajdę informacje o finansach, które LKS Czaniec ma obowiązek podawać do publicznej wiadomości.

Czy to kolejny przypadek? Czy może przez wzgląd na ....

768

(521 odpowiedzi, napisanych Nowy Czaniec)

wieszczu napisał/a:

Jak pogodzić skruchę wyrażoną przez Pana Sławomira N., za swój występek ze skargą na uchwałę RG wygaszającą mandat w związku z występkiem.

Może to świadczyć o tym, że ów radny jest, a może i był cały czas tylko marionetką w szponach naszego gminnego układu zamkniętego.
Czy jego głos mógł być w taki sposób wykorzystywany do głosowania? To też prawdopodobne. Teraz szkoda tego głosu więc układ zamknięty się broni.

769

(667 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Uwagi Wieszcza są bezcenne.
No cóż. Serdecznie przepraszam Wloscianina i inne osoby za tę gafę. Poprawiłem oczywisty błąd i obiecuję nie umniejszać już  urzędu w ten  sposób.

770

(667 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Wójt nie rozumie swojej roli  na urzędzie. Dlatego nie potrafi być gospodarzem gminy. Brakuje mu  zwykłej ogłady, czego wyraz dał wyrażając swój stosunek do Pana Błasiaka. To zwykłe chamstwo i
wstyd dla naszej społeczności, ze takiego prozaicznego problemu wójt nie może  rozwiązać od ręki. Pomyślcie. Czy taki ktoś powinien nas reprezentować?

771

(667 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Znowu mamy przykład bimbania sobie z obowiązującego prawa.

Rozsądek rozsądkiem. Tymczasem wójt i osoby zatrudnione w gminie, których praca polega na nadzorowaniu budowy drogi i chodnika powinni wiedzieć, że to, co się stało stanowi naruszenie prawa.

Zgodnie z przepisem art. 29 ustawy o drogach publicznych, w przypadku budowy lub przebudowy drogi, budowa lub przebudowa zjazdów dotychczas istniejących należy do zarządcy drogi. Zjazd zgodnie z przepisem rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie oznacza część drogi na połączeniu z drogą niebędącą drogą publiczną lub na połączeniu drogi z dojazdem do nieruchomości przy drodze; zjazd nie jest skrzyżowaniem. Dlatego też powinien być projektowany zgodnie z § 77-79 niniejszego rozporządzenia.

Zjazd w myśl § 77 rozporządzenia, powinien być dostosowany do wymagań bezpieczeństwa ruchu na drodze oraz wymagań ruchu pieszych.

Nie można się więc panie wójcie powoływać na to, że były konsultacje i sprawa jest zamknięta. To żałosny bełkot.

PS
Uważam, że doszło przy tej budowie do niedopełnienia obowiązków służbowych przez konkretnych urzędników. Powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności. To naturalna kolej rzeczy. Należy skończyć z tym dziadostwem.

772

(820 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Stowarzyszenie Nasza Gmina aktywnie włączyło się w nurt naszych codziennych spraw.

Z inicjatywy Stowarzyszenia zbierane są podpisy pod apelem do Rady Gminy Porąbka o zmianę sposobu naliczania opłaty oraz wysokość stawek.

Swoje niezadowolenie z przyjętych uchwał mieszkańcy Gminy Porąbka wyrazili na Zebraniach Wielskich w Czańcu i Kobiernicach.

Mogą również  wyrazić dezaprobatę dla nowych rozwiązań, w tym dot. wysokości ustalone opłaty, poprzez złożenie podpisu na litach poparcia dla apelu przygotowanego przez Stowarzyszenie Nasza Gminu. Można też pobrać, wypełnić  i przesłać apelu wprost do adresata tj. Rady Gminy Porąbka.

Apel dostępny jest m.in. na stronach kobiernice.pl

773

(820 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Warto zwrócić uwagę na coś jeszcze. To co powiedziała Pani Katarzyna Batko-Tołuć ze Stowarzyszenia Sieć Obywatelska Watchdog Polska [2:08]:

ludzie zauważyli fakt, że żąda się od nich zbyt wiele i zaczynają składać skargi.

774

(667 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Parafrazując artykułu z Głosu Nauczycielskiego apeluję Obudź się mieszkańcu Gminy Porąbka.

Artykuł podlinkowany przez Sławomira Kubisia znakomicie podsumowuje to, czego brakuje naszej społeczności. Brakuje szeroko pojętego działania we własnym interesie, lokalnej inicjatywy. Działania tak potrzebnego zwłaszcza teraz, kiedy nasza władza lokalna poszła swoją drogą i nie reprezentują już interesów mieszkańców gminy. Nie dziwię się więc wcale, że nie reprezentuje interesów nauczycieli. Nauczyciele nie dbają o siebie albo nie potrafią zadbać.

Można by jeszcze raz przeczytać ten artykuł, a nauczyciela zastąpić kimś innym, inną grupę zawodową, społeczną etc. Spróbujcie, zachęcam. Tekst zabrzmi bardzo podobnie, właściwie tak samo lecz odnosić się będzie do każdego z nas.
Moim zdaniem to co stało się złego i dzieje nadal w naszej gminie, to poniekąd nasza wspólna wina. Zbyt lekkomyślnie zaufaliśmy naszej lokalnej władzy, a ona z tego skorzysta. Wystawiła nas do wiatru. Rozlazło się po kątach bylejakość, kolesiostwo, załatwiactwo i nepotyzm. Tracimy wszyscy. Tracimy realne pieniądze. Tracą nawet ci, którym się wydaje, że zyskują. Tracą nauczyciele w swojej bierności, stracą kierowcy MZK, którzy w przypadku zmiany przewoźnika utracą pracę,  stracili mieszkańcy Czańca na wybudowanym w centrum w ramach rewitalizacji węźle komunikacyjnym. Stracimy wszyscy na złych decyzjach związanych z przygotowaniem gospodarki śmieciowej.

Ale coś dobrego zaczyna się dziać. Kilku nauczycieli przejrzało na oczy a inni prędzej czy później pójdą w ich ślady, Radza Gminy przestaje powoli być jednolitym, marionetkowym ciałem usłużnym układowi zamkniętemu, powstało Stowarzyszenie Nasza Gmina i działa czanieckie forum.
Mam wrażenie, że odbiliśmy się od dna.

775

(569 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Przeszukałem zasoby naszego BIP i nie znalazłem. Może ktoś pomoże?

O co chodzi?

Zgodnie z art. 19c ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie

1. Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego określa tryb i szczegółowe kryteria oceny wniosków o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej. Szczegółowe kryteria oceny powinny uwzględniać przede wszystkim wkład pracy społecznej w realizację inicjatywy lokalnej.
2. Organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego, dokonując oceny wniosku, bierze pod uwagę szczegółowe kryteria oceny wniosku oraz jego celowość z punktu widzenia potrzeb społeczności lokalnej.

Być może źle szukam ale nie znalazłem uchwały naszej Rady Gminy określającej warunki realizacji inicjatywy lokalnej.

Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie już w 2010 roku nałożyła na gminy  O B O W I Ą Z E K  uchwalenia zasad wspólnego realizowania działań przez mieszkańców i władze samorządowe w ramach tzw. inicjatywy lokalnej.
O co chodzi? Najlepiej poczytać samą ustawę.

W ramach inicjatywy lokalnej mieszkańcy jednostki samorządu terytorialnego mogą złożyć wniosek o realizację zadania publicznego do jednostki samorządu terytorialnego, na terenie której mają miejsce zamieszkania lub siedzibę, w zakresie działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych, obejmującej w szczególności:
-budowę, rozbudowę lub remont dróg, kanalizacji, sieci wodociągowej, budynków oraz obiektów architektury stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego;
- działalności charytatywnej;
- podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej
- działalności na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowe
- promocji i organizacji wolontariatu;
- nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania;
- wspierania i upowszechniania kultury fizycznej turystyki i krajoznawstwa
- ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego
- porządku i bezpieczeństwa publicznego;

Wniosek mieszkańców rozpatrywany jest w trybie wniosku w rozumieniu Kodeksu postępowania administracyjnego.

Link do ustawy: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? … 0030960873